Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24527
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 30 Ιουν 2021, 11:46

ksk έγραψε:
29 Ιουν 2021, 15:19
Ταΐζω αδέσποτο σκύλο που ναι μεν με αφήνει να τον πλησιάσω αλλα οχι να τον χαϊδέψω σε αντίθεση με τα υπόλοιπα...
Ενα χρόνο τωρα και ακομη δεν με αφήνει...Τι κακοποίηση πρέπει να πέρασε το καημένο.
Δηλαδή εδώ και ένα χρόνο όχι μόνο αρνείσαι να πάρεις υπό την κηδεμονία σου αυτό το σκυλάκι αλλά ανταμοίβεις και με φαγητό τη συμπεριφορά του να αντιδρά βίαια στους ανθρώπους οι οποίοι εισβάλλουν στο δημόσιο χώρο που έχετε τα δυο σας αποφασίσει ότι του ανήκει.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10256
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 30 Ιουν 2021, 11:49

Πασιφάη έγραψε:
30 Ιουν 2021, 11:37
ksk ,μην ψάχνεις τη γωνία στο δεκάρικο με τους σκατόψυχους.
Θηβαϊκός Κύκλος...
Παρολαυτα θα μείνω στο αντίθετο του κουτιού της Πανδώρας και θα θέσω την εμπιστοσύνη μου στην Ελπίδα για το ανθρώπινο είδος. :P
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10256
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 30 Ιουν 2021, 11:51

foscilis έγραψε:
30 Ιουν 2021, 11:46
ksk έγραψε:
29 Ιουν 2021, 15:19
Ταΐζω αδέσποτο σκύλο που ναι μεν με αφήνει να τον πλησιάσω αλλα οχι να τον χαϊδέψω σε αντίθεση με τα υπόλοιπα...
Ενα χρόνο τωρα και ακομη δεν με αφήνει...Τι κακοποίηση πρέπει να πέρασε το καημένο.
Δηλαδή εδώ και ένα χρόνο όχι μόνο αρνείσαι να πάρεις υπό την κηδεμονία σου αυτό το σκυλάκι αλλά ανταμοίβεις και με φαγητό τη συμπεριφορά του να αντιδρά βίαια στους ανθρώπους οι οποίοι εισβάλλουν στο δημόσιο χώρο που έχετε τα δυο σας αποφασίσει ότι του ανήκει.
Είμαι σιτιστρια... Ταΐζουμε αδέσποτα, στειρωμένα, εμβολιασμενα...
:wave:
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13247
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 30 Ιουν 2021, 11:53

ksk έγραψε:
30 Ιουν 2021, 11:49
Πασιφάη έγραψε:
30 Ιουν 2021, 11:37
ksk ,μην ψάχνεις τη γωνία στο δεκάρικο με τους σκατόψυχους.
Θηβαϊκός Κύκλος...
Παρολαυτα θα μείνω στο αντίθετο του κουτιού της Πανδώρας και θα θέσω την εμπιστοσύνη μου στην Ελπίδα για το ανθρώπινο είδος. :P
Καμία ελπίδα. Ελεεινά ανθρωπόμορφα καθίκια.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16953
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 30 Ιουν 2021, 11:57

foscilis έγραψε:
30 Ιουν 2021, 11:42
ακολουθούν σκληρές εικόνες (για τους καλόψυχους : αυτές της αντιμετώπισης αστικής αγέλης παρανοϊκών επιθετικών σαρκοβόρων. Για τους σκατόψυχους: αυτές των παιδιών και ηλικιωμένων με δαγκωματιές):

:smt023

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24527
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 30 Ιουν 2021, 14:35

Πασιφάη έγραψε:
30 Ιουν 2021, 11:53
ksk έγραψε:
30 Ιουν 2021, 11:49
Πασιφάη έγραψε:
30 Ιουν 2021, 11:37
ksk ,μην ψάχνεις τη γωνία στο δεκάρικο με τους σκατόψυχους.
Θηβαϊκός Κύκλος...
Παρολαυτα θα μείνω στο αντίθετο του κουτιού της Πανδώρας και θα θέσω την εμπιστοσύνη μου στην Ελπίδα για το ανθρώπινο είδος. :P
Καμία ελπίδα. Ελεεινά ανθρωπόμορφα καθίκια.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 01 Ιούλ 2021, 00:33

ksk έγραψε:
30 Ιουν 2021, 11:20
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
30 Ιουν 2021, 01:39
ksk έγραψε:
29 Ιουν 2021, 15:19


Τα αδεσποτακια ειναι εγκαταλειμμένα ζωάκια απο τους ιδιοκτήτες τους...Ο καθε Δήμος πρέπει να τα φροντίσει και το κράτος να επιβάλλει αυστηρές ποινές για να σταματήσει αυτο που γίνεται. Τα ζωάκια δεν ειναι παιχνίδι που το βαριόμαστε και το πετάμε και η ευθανασία ειναι πολύ σκληρή λέξη.
Ταΐζω αδέσποτο σκύλο που ναι μεν με αφήνει να τον πλησιάσω αλλα οχι να τον χαϊδέψω σε αντίθεση με τα υπόλοιπα...
Ενα χρόνο τωρα και ακομη δεν με αφήνει...Τι κακοποίηση πρέπει να πέρασε το καημένο.
Υ.Γ Οι νόμοι που ψηφίζονται για την προστασία των ζώων πρέπει και να εφαρμόζονται.
.


Σκληρή λέξη η ευθανασία ε ;;;


Να το πείς αυτό στα 5.000 παιδάκια παγκοσμίως που ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ δαγκώνονται κυρίως στο ΠΡΟΣΩΠΟ απο αθώα σκυλάκια..... :oops:


Μπορούμε και να τα στείλουμε ταξίδι Α' θέση με καράβι δωρεάν στήν Κίνα..... :smt023


.
Ξέρεις η καθε λέξη δονεί ανάλογα το "αυτί" ...
Το ξαναλέω σε αυτά τα παιδάκια να απολογηθεί μονο το ανθρώπινο είδος είτε επειδή εγκατέλειψε είτε επειδή δεν προνόησε είτε επειδή απλά αδιαφόρησε...
Υ.Γ Η τελευταία σου πρόταση ειναι απωθημενο :c020: κατανοώ τι θες να πεις αλλα πρόσεχε τι σκεφτεσαι :lol:

.


Σκέφτομαι τον γυιό σου νά σε κοιτάει ενώ πρίν λίγο του δάγκωσε το Μπούτσο ένα σκυλάκιον..... :c020:

Σε φίλο μου έτυχε στην Πραγματικότητα.....απο Πεκινουά της θείας του.....

Εκεί σε θέλω Νεόπλουτε Κάβουρα..... :xena:

Ολα τ άλλα είναι Πούτσες Μπλέ.....Μόνο η σκληρή Πραγματικότητα μπορεί να συνετίσει τον όποιο Τριμάλακα.... :g030:

Εξω απο το χορό.....μπορεί να φοράει τα σε 50 αποχρώσεις του Ρόζ γυαλάκια του.....


ΥΓ

Καταγγελίες γιά παρατημένα στά μπαλκόνια καί στίς μάντρες καί γαυγητά τη νύχτα κάνεις

ή δεν έχεις δει ακόμα τέτοια πράματα ;;; ... :roll:


.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ την 01 Ιούλ 2021, 00:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 01 Ιούλ 2021, 00:53

Πασιφάη έγραψε:
30 Ιουν 2021, 11:45
Βάλε ότι θες ρε μινάρα, η ουσία της κακοποιητικής συμπεριφοράς των ιδιοκτητών, πριν τα πετάξουν στο δρόμο, είναι δεδομένη. Στα διάλα εδώ μέσα, με το κάθε αρρωστάκι.
Είναι δεδομένη αλλά όταν σου έχει ορμησει αγέλη σκύλων (δυστυχώς μου έχει τυχει) κ χάνεις 15 κιλά σκατο κ καμία 10αρια χρόνια από τη ζωή σου δε σε πολυενδιαφερει. Όπως δε σε πολυενδιαφερει ο μαλακας που πουλάει πρεζα επειδή η μάνα του δεν τον αγαπουσε αρκετά όταν ήταν μικρός.

Το μεγάλο πρόβλημα με τους σκύλους (κ σε έναν βαθμό με τις γάτες, απλά δεν είναι τόσο επικίνδυνες) το δημιουργούν οι ημιδεσποζομενες καταστάσεις.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13247
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 01 Ιούλ 2021, 11:02

EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 00:53
Πασιφάη έγραψε:
30 Ιουν 2021, 11:45
Βάλε ότι θες ρε μινάρα, η ουσία της κακοποιητικής συμπεριφοράς των ιδιοκτητών, πριν τα πετάξουν στο δρόμο, είναι δεδομένη. Στα διάλα εδώ μέσα, με το κάθε αρρωστάκι.
Είναι δεδομένη αλλά όταν σου έχει ορμησει αγέλη σκύλων (δυστυχώς μου έχει τυχει) κ χάνεις 15 κιλά σκατο κ καμία 10αρια χρόνια από τη ζωή σου δε σε πολυενδιαφερει. Όπως δε σε πολυενδιαφερει ο μαλακας που πουλάει πρεζα επειδή η μάνα του δεν τον αγαπουσε αρκετά όταν ήταν μικρός.

Το μεγάλο πρόβλημα με τους σκύλους (κ σε έναν βαθμό με τις γάτες, απλά δεν είναι τόσο επικίνδυνες) το δημιουργούν οι ημιδεσποζομενες καταστάσεις.
Ειλικρινά λυπάμαι γι'αυτό που σου συνέβη και το εννοώ. Όμως είναι όντως απόρροια κακοποιητικής πράξης από τους ιδιοκτήτες, η συμπεριφορά των αδέσποτων ζώων. Και αυτό είναι γεγονός αδιάσειστο.
Το ζητούμενο είναι να υπάρξει πρόληψη των Δήμων και σωστή μέριμνα, για να μην υπάρχουν τέτοια άσχημα περιστατικά με θύματα πολίτες.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Ιούλ 2021, 11:09

arvanitis έγραψε:
20 Αύγ 2018, 13:56
Μου ήρθε η άλλη να μου κάνει υπόδειξη ότι ο σκύλος μου είναι άγριος γιατί δεν τον βγάζω βόλτα και δεν κοινωνικοποιείται άρα είναι κακοποίηση ζώου
Ανεξάρτητα εάν εγώ κάθε βράδυ για 8 ώρες τον λύνω (τον Κανέλλο) και τρέχει σε ένα στρέμμα αυλή και με φυλάει κιόλας.
Ευτυχώς που σε φυλάει δηλαδή και περνά καλή ζωή.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24527
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 01 Ιούλ 2021, 11:12

EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 00:53
Πασιφάη έγραψε:
30 Ιουν 2021, 11:45
Βάλε ότι θες ρε μινάρα, η ουσία της κακοποιητικής συμπεριφοράς των ιδιοκτητών, πριν τα πετάξουν στο δρόμο, είναι δεδομένη. Στα διάλα εδώ μέσα, με το κάθε αρρωστάκι.
Είναι δεδομένη αλλά όταν σου έχει ορμησει αγέλη σκύλων (δυστυχώς μου έχει τυχει) κ χάνεις 15 κιλά σκατο κ καμία 10αρια χρόνια από τη ζωή σου δε σε πολυενδιαφερει. Όπως δε σε πολυενδιαφερει ο μαλακας που πουλάει πρεζα επειδή η μάνα του δεν τον αγαπουσε αρκετά όταν ήταν μικρός.

Το μεγάλο πρόβλημα με τους σκύλους (κ σε έναν βαθμό με τις γάτες, απλά δεν είναι τόσο επικίνδυνες) το δημιουργούν οι ημιδεσποζομενες καταστάσεις.
Είναι φοβερό που οι ζωόφιλοι έχουν μετατοπίσει τη συζήτηση στο αν "φταίει" το ζώο. Λες και το κουνούπι που σε τσιμπάει "φταίει". Το ζώο κάνει αυτό που κάνει και προκαλεί ένα δεδομένο πρόβλημα. Τι κάνεις για το πρόβλημα; Σύμφωνα με το ζωόφιλο τίποτα. Απλά εξηγείς στο θύμα (και σε όλα τα μελλοντικά θύματα) ότι για την κατεστραμμένη του μούρη δεν έχει νομική ευθύνη το ζώο που τη μάσησε.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24527
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 01 Ιούλ 2021, 11:13

Για να γίνει σαφές λοιπόν: δε λέμε να θανατωθούν τα αδέσποτα σαν ΤΙΜΩΡΙΑ για πράγματα που ΦΤΑΙΝΕ. Λέμε να θανατωθούν τα αδέσποτα σαν ΛΥΣΗ για πρόβλημα που ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ. Πρόβλημα για ανθρώπους (ιδιαίτερα τους πιο αδύναμους) και για άλλα ζώα, ήμερα και άγρια, αλλά και για τα ίδια μια και δεν ζουν τη ζωή τους αλλά μια παράνοια υποφέροντας αδιάκοπα ως κοινωνικά ζώα χωρίς κοινωνία. Πρόβλημα εντονότατο και αληθινότατο. Θέλετε όταν θανατώνεται ένα αδέσποτο να ανοίγει και μία μηνυση για κακομεταχείριση ζώου του ανθρώπου που το εγκατέλειψε; Καμία αντίρρηση. Μέχρι εκεί όμως. Δε θα έχουμε αγέλες από σαρκοβόρα να λυμαίνονται την επικράτεια επειδή "δε φταίνε". Ανώμαλοι μαλάκες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foscilis την 01 Ιούλ 2021, 11:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 01 Ιούλ 2021, 11:14

stavmanr έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 11:09
arvanitis έγραψε:
20 Αύγ 2018, 13:56
Μου ήρθε η άλλη να μου κάνει υπόδειξη ότι ο σκύλος μου είναι άγριος γιατί δεν τον βγάζω βόλτα και δεν κοινωνικοποιείται άρα είναι κακοποίηση ζώου
Ανεξάρτητα εάν εγώ κάθε βράδυ για 8 ώρες τον λύνω (τον Κανέλλο) και τρέχει σε ένα στρέμμα αυλή και με φυλάει κιόλας.
Ευτυχώς που σε φυλάει δηλαδή και περνά καλή ζωή.
Γιατί τί θα πρότεινες, να τον πάρει αγκαλιά στο κρεβάτι του όπως κάνουν μερικοί θειτσοι και θειτσες;

Τα σκυλιά παραδοσιακά είναι φύλακες και πρέπει να είναι κατάλληλα εκπαιδευμένα για αυτό. Αν το έχεις γουτσου γουτσου θα σαλιαριζει με τον καθένα.
μακρυά απο κουκυά

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Ιούλ 2021, 11:21

Μπαντάς έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 11:14
stavmanr έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 11:09
arvanitis έγραψε:
20 Αύγ 2018, 13:56
Μου ήρθε η άλλη να μου κάνει υπόδειξη ότι ο σκύλος μου είναι άγριος γιατί δεν τον βγάζω βόλτα και δεν κοινωνικοποιείται άρα είναι κακοποίηση ζώου
Ανεξάρτητα εάν εγώ κάθε βράδυ για 8 ώρες τον λύνω (τον Κανέλλο) και τρέχει σε ένα στρέμμα αυλή και με φυλάει κιόλας.
Ευτυχώς που σε φυλάει δηλαδή και περνά καλή ζωή.
Γιατί τί θα πρότεινες, να τον πάρει αγκαλιά στο κρεβάτι του όπως κάνουν μερικοί θειτσοι και θειτσες;
Όχι. Θα μπορούσε να του εγκαταστήσει και σύστημα αυτόματης ανατίναξης για να παριστάνει τον καμικάζι σε έκτακτη ανάγκη.
Τα σκυλιά παραδοσιακά είναι φύλακες και πρέπει να είναι κατάλληλα εκπαιδευμένα για αυτό. Αν το έχεις γουτσου γουτσου θα σαλιαριζει με τον καθένα.
Οι σκύλοι είναι ζώα και μάλιστα ζώα συντροφιάς.
Αν μάθεις το σκύλο σου να είναι αιμοβόρος θα είναι ένας αιμοβόρος σύντροφος.
Αν τον μάθεις απλά να είναι κοινωνικό ον, θα είναι ένα κοινωνικό ον.
Οι σκύλοι δεν είναι ούτε αυτό, ούτε εκείνο, ούτε το τρίτο. Οι άνθρωποι είναι που προσπαθούν να καλύψουν τις ανασφάλειές τους ονομάζοντας το σκύλο "φύλακα".

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 01 Ιούλ 2021, 11:26

Εσύ θα ακούσεις τη θειτσα της γειτονιάς ή τον άνθρωπο που σου λέει τον βγάζω οξω όλη νύχτα στο οικόπεδο, κατουράει, χέζει, εκτελεί παράλληλα το χρέος του, φυλά την οικογένεια.

Οι αστοί με τα κοκονια τα τσιουάουα και της Δαλματίας ,(που τα πετούσαν αβερτα στους δρόμους μόλις πέρασε η μόδα τους) έχουν άλλες ανάγκες. Δεν αμφιβάλλω. :lol:
μακρυά απο κουκυά

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών