Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7701
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 01 Ιούλ 2021, 14:57

Beria έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:41
foscilis έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:40
Είναι σα να μου λες αυτός που έχει εξάχρονο αγοράκι για γκόμενο δεν ανήκει στους παιδόφιλους αλλά στους προβληματικους. Μιλάμε, ακριβώς έτσι.
Ε τότε εντάξει
Νόμιζες οτι παριστάνει τον μαλάκα ε; Κι εγω ετσι την ειχα πατήσει στην αρχή.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12768
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 01 Ιούλ 2021, 14:57

EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:46
vatraxos έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:42

Δεν έχω παρακολουθήσει το νήμα, αλλά εννοείς ότι φιλόζωος = προβληματικός;
Η μεγάλη πλειοψηφία τους δυστυχώς δεν στεκει κ πολυ καλά στο μυαλό. Don't take my word for it, πήγαινε σε μια συνέλευση της φιλοζωικης της γειτονιάς σου κ θα δεις τι εννοώ.
Ein moment γιατί χάθηκα στη μετάφραση. Δηλαδή θεωρείς προβληματικούς και ηλίθιους, όλους όσους απλά φροντίζουμε και ταίζουμε τα αδέσποτα, απλά γιατί το επιθυμούμε;
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 01 Ιούλ 2021, 14:58

EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:46
...πήγαινε σε μια συνέλευση της φιλοζωικης της γειτονιάς σου κ θα δεις τι εννοώ.
Δεν φτάνει που χαιδεύουν τον κόπρο και αμέσως μετά πιάνουν και σου δίνουν το πιάτο σου ;
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 01 Ιούλ 2021, 14:59

Πασιφάη έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:57
EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:46
vatraxos έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:42

Δεν έχω παρακολουθήσει το νήμα, αλλά εννοείς ότι φιλόζωος = προβληματικός;
Η μεγάλη πλειοψηφία τους δυστυχώς δεν στεκει κ πολυ καλά στο μυαλό. Don't take my word for it, πήγαινε σε μια συνέλευση της φιλοζωικης της γειτονιάς σου κ θα δεις τι εννοώ.
Ein moment γιατί χάθηκα στη μετάφραση. Δηλαδή θεωρείς προβληματικούς και ηλίθιους, όλους όσους απλά φροντίζουμε και ταίζουμε τα αδέσποτα, απλά γιατί το επιθυμούμε;
Όχι βέβαια. Δεν είπα ποτέ αυτό.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10375
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 01 Ιούλ 2021, 15:01

Προσωπικά, αντικοινωνική συμπεριφορά έχω δει από μία κυρία στη γειτονιά που πετάει μαγειρεμένο κοτόπουλο με ρύζι έξω από την πολυκατοικία μας για να "ταΐσει τις γάτες".

Κάποια στιγμή της έριξα ένα ξέχεσμα σε φάση "φιλόζωη στο δικό σου πεζοδρόμιο, γκέγκε;" και έκτοτε σταμάτησε αυτή την ανθυγιεινή συνήθεια.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12768
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 01 Ιούλ 2021, 15:03

stergiosbik έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:35
Καπου εδω θα μπει η γνωστη κομπλεξικη και θα σας αρχισει στα μπινελικια.
Εγώ δεν επιζητώ την ευθανασία των αδέσποτων, ούτε είμαι σκατόψυχη. Θέλει αρχίδια να μπορείς να διακρίνεις την αρχή του προβλήματος πριν πάρεις αποφάσεις εν θερμώ, όπως μερικοί από σας, που είστε ''μπέηδες'' στα τελεσίδικα τσιτάτα. Ουστ.
EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:59
Πασιφάη έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:57
EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:46


Η μεγάλη πλειοψηφία τους δυστυχώς δεν στεκει κ πολυ καλά στο μυαλό. Don't take my word for it, πήγαινε σε μια συνέλευση της φιλοζωικης της γειτονιάς σου κ θα δεις τι εννοώ.
Ein moment γιατί χάθηκα στη μετάφραση. Δηλαδή θεωρείς προβληματικούς και ηλίθιους, όλους όσους απλά φροντίζουμε και ταίζουμε τα αδέσποτα, απλά γιατί το επιθυμούμε;
Όχι βέβαια. Δεν είπα ποτέ αυτό.
Εγώ αυτό διαβάζω.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24364
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 01 Ιούλ 2021, 15:04

Μπίστης έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:58
EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:46
...πήγαινε σε μια συνέλευση της φιλοζωικης της γειτονιάς σου κ θα δεις τι εννοώ.
Δεν φτάνει που χαιδεύουν τον κόπρο και αμέσως μετά πιάνουν και σου δίνουν το πιάτο σου ;
Δε θα ξεχάσω το 2007 στο πλοίο για Ζάκυνθο ένα σκυλί, νομίζω λαμπραντόρ, δεμένο στις σκάλες που πετάγεται ο ιδιοκτήτης του στην καντίνα και αμέσως πάει κοντά του μια γκόμενα γύρω στα 25 και αρχίζει να το χαϊδεύει, αυτό σκαρφαλώνει πάνω της με τα χέρια στους ώμους της αρχίζει να τη γλείφει στη μούρη στο λαιμό στο στήθος, εκείνη δώστου να το χαϊδεύει και να το φιλάει επίσης μουτς μουτς μους γλωσσόφιλα (!) στο τέλος φεύγει μούσκεμα από την κοιλιά μέχρι τα μαλλιά με τα σάλια του σκύλου και στοιχηματίζω όσο θέλετε με το μουνί της 100 φορές πιο χάλια.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 01 Ιούλ 2021, 15:04

Οποιος εχει το γνώθι σαυτόν. :lol:

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 01 Ιούλ 2021, 15:05

Οι καπνιστές είναι λιγότερο εξαρτημένοι.

Ή τουλάχιστον λένε μικρότερες παπαριές γιά να δικαιολογηθούν
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7701
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 01 Ιούλ 2021, 15:06

vatraxos έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:01
Προσωπικά, αντικοινωνική συμπεριφορά έχω δει από μία κυρία στη γειτονιά που πετάει μαγειρεμένο κοτόπουλο με ρύζι έξω από την πολυκατοικία μας για να "ταΐσει τις γάτες".

Κάποια στιγμή της έριξα ένα ξέχεσμα σε φάση "φιλόζωη στο δικό σου πεζοδρόμιο, γκέγκε;" και έκτοτε σταμάτησε αυτή την ανθυγιεινή συνήθεια.
Δηλαδή μια γυναίκα έβαζε φαγητό σε γάτες μπροστά στην πολυκατοικία σας και όταν της είπες να σταματήσει, σταμάτησε.
Που δεν ήταν και υποχρεωμένη καθώς το πεζοδρόμιο είναι δημόσιος χώρος και το οτι εκείνο το κομμάτι βρίσκεται μπροστά απο την πολυκατοικία σας δεν σημαίνει τίποτα.

Αυτή είναι η πιο αντικοινωνική συμπεριφορά που έχεις συναντήσει στην ζωή σου;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gassim την 01 Ιούλ 2021, 15:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68638
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Ιούλ 2021, 15:06

vatraxos έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:01
Προσωπικά, αντικοινωνική συμπεριφορά έχω δει από μία κυρία στη γειτονιά που πετάει μαγειρεμένο κοτόπουλο με ρύζι έξω από την πολυκατοικία μας για να "ταΐσει τις γάτες".

Κάποια στιγμή της έριξα ένα ξέχεσμα σε φάση "φιλόζωη στο δικό σου πεζοδρόμιο, γκέγκε;" και έκτοτε σταμάτησε αυτή την ανθυγιεινή συνήθεια.
Καλά έκανες. Αυτή η αρπα κολα τεμπέλικη φιλοζωία, δημιουργεί πολλά προβλήματα. Όποιος δεν μπορεί να αναλάβει και το καθάρισμα από εστίες βρωμιάς, καλύτερα να μην κάνει τίποτα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 01 Ιούλ 2021, 15:07

Πασιφάη έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:03

Εγώ δεν επιζητώ την ευθανασία των αδέσποτων
Σωστή
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 01 Ιούλ 2021, 15:08

Πασιφάη έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:03

EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:59
Πασιφάη έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:57


Ein moment γιατί χάθηκα στη μετάφραση. Δηλαδή θεωρείς προβληματικούς και ηλίθιους, όλους όσους απλά φροντίζουμε και ταίζουμε τα αδέσποτα, απλά γιατί το επιθυμούμε;
Όχι βέβαια. Δεν είπα ποτέ αυτό.
Εγώ αυτό διαβάζω.
Ξαναδιάβασε
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24861
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 01 Ιούλ 2021, 15:09

Πασιφάη έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:03
stergiosbik έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:35
Καπου εδω θα μπει η γνωστη κομπλεξικη και θα σας αρχισει στα μπινελικια.
Εγώ δεν επιζητώ την ευθανασία των αδέσποτων, ούτε είμαι σκατόψυχη. Θέλει αρχίδια να μπορείς να διακρίνεις την αρχή του προβλήματος πριν πάρεις αποφάσεις εν θερμώ, όπως μερικοί από σας, που είστε ''μπέηδες'' στα τελεσίδικα τσιτάτα. Ουστ.
EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:59
Πασιφάη έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:57


Ein moment γιατί χάθηκα στη μετάφραση. Δηλαδή θεωρείς προβληματικούς και ηλίθιους, όλους όσους απλά φροντίζουμε και ταίζουμε τα αδέσποτα, απλά γιατί το επιθυμούμε;
Όχι βέβαια. Δεν είπα ποτέ αυτό.
Εγώ αυτό διαβάζω.
Όχι, έχει ανακαλύψει (από τα βάθη ενός σκοτεινού λογικού πάτου όμως) τη λεπτή διαφορά φιλόζωου με ζωόφιλου
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10375
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 01 Ιούλ 2021, 15:09

gassim έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:06
vatraxos έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:01
Προσωπικά, αντικοινωνική συμπεριφορά έχω δει από μία κυρία στη γειτονιά που πετάει μαγειρεμένο κοτόπουλο με ρύζι έξω από την πολυκατοικία μας για να "ταΐσει τις γάτες".

Κάποια στιγμή της έριξα ένα ξέχεσμα σε φάση "φιλόζωη στο δικό σου πεζοδρόμιο, γκέγκε;" και έκτοτε σταμάτησε αυτή την ανθυγιεινή συνήθεια.
Δηλαδή μια γυναίκα έβαζε φαγητό σε γάτες μπροστά στην πολυκατοικία σας και όταν της είπες να σταματήσει, σταμάτησε.
Που δεν ήταν και υποχρεωμένη καθώς το πεζοδρόμιο είναι δημόσιος χώρος και το οτι εκείνο το κομμάτι περνάει μπροστά απο την πολυκατοικία σας δεν σημαίνει τίποτα.

Αυτή είναι η πιο αντικοινωνική συμπεριφορά που έχεις συναντήσει στην ζωή σου;
Κάνεις λάθος, είναι κάργα ανθυγιεινό να αφήνεις μαγειρεμένη τροφή σε δημόσιο χώρο. Δημόσιος χώρος δε σημαίνει χέζω στο πεζοδρόμιο. Οφείλουμε σεβασμό.

Και δε μίλησα για την πιό αντικοινωνική συμπεριφορά που συνάντησα ποτέ στη ζωή μου, έφερα ένα παράδειγμα αντικοινωνικής συμπεριφοράς από φιλόζωο. Ζωόφιλο. Whatever!

Εν τω μεταξύ, αδέσποτοι σκύλοι δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα στην περιοχή μας. Γάτες υπάρχουν που τρέφονται από τις πέριξ πολυκατοικίες. Και σε ορισμένες περιπτώσεις, "φιλόζωοι" πάνε απέναντι και τις ταΐζουν. ΠΟΤΕ μπροστά στα δικά τους πεζοδρόμια. Αυτά δεν είναι δημόσιος χώρος, μη τυχόν χέσει το σκυλί σου εκεί και δεν τα μαζέψεις, σε φάγανε στο λεπτό.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών