Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27220
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 05 Ιαν 2022, 21:00

Αγις έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:58
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:56
Αγις έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:51


εγραψα πως ειναι κριμα ετσι που τα καταντησαν
τα μαστιφοειδη ηταν υπεροχα σκυλια πριν την λαιλαπα των εκθεσεων - που αρχισε στην βικτωριανη αγγλια κ μας κατατρεχει ακομα
μια ματια στο αγγλικο μπουλντονγκ απο γκραβουρες του 1800 κ την σημερινη καταντια ειναι αρκετη
η στα μαστινο της ναπολης απο φωτογραφιες πριν τον α παγκοσμιο κ το σημερινο εκτρωμα
μπορω να συνεχισω για δεκαδες ρατσες απο ιρλανδικο σεττερ μεχρι οτι θελετε
ελαχιστες γλυτωσαν απο την μαλακια που μας δερνει
Πράγματι. Το να παίρνει κανείς σκυλί ράτσας την σήμερον ημέραν είναι αντίστοιχο του να υιοθετεί παιδί με γενετικές ανωμαλίες. Σε κάποιο βαθμό ισχύει και για γάτες αυτό.
μα αυτο ειναι
επιλεκτικη εκτροφη γενετικων ανωμαλιων
Ναι, αυτό γράφω κι εγώ. Σίγουρο μπλέξιμο με χειρουργεία και πολύ κακά γεράματα (όσο φτάσουν δλδ) για τα ζωντανά αυτά.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 05 Ιαν 2022, 21:01

στειρωση,γμτ,στειρωση :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 05 Ιαν 2022, 21:01

ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Ιαν 2022, 16:20
Εγώ ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί αυτομάτως η απόδοση ευθύνης πέφτει στα σκυλιά και όχι στα δίποδα που θεωρούν ότι αγαπούν τα ζώα επειδή θεωρούν το πιτμπουλ ή το ροτβάιλερ που έχουν, κάτι σαν καναρίνι.
:+1:
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 05 Ιαν 2022, 21:04

Συμφωνώντας με την Γαλή σε κάτι που έγραψε λίγο παραπάνω, ξαναρωτάω κι εγώ: ένας τέτοιος σκύλος, σαν αυτόν που προτείνει ο Άγις, κουμαντάρεται από κάποιον (σαν εμένα) που έχει μηδενική εμπειρία και επαφή με σκύλους? Δηλαδή εντάξει να φάει τον εισβολέα κτλ να φάει κανα παιδί ή να μου φάει τη μάνα ή έστω το δικό μου χέρι, δεν θέλω καν να το συλλογιστώ ούτε για σενάριο επιστημονικής φαντασίας

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27220
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 05 Ιαν 2022, 21:08

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
05 Ιαν 2022, 21:01
στειρωση,γμτ,στειρωση :102:
Στείρωση παντού, και όποιος θέλει, μόνο αδέσποτα. Ποτέ από πετ σοπ ή εκτροφείς.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 05 Ιαν 2022, 21:09

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιαν 2022, 21:08
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
05 Ιαν 2022, 21:01
στειρωση,γμτ,στειρωση :102:
Στείρωση παντού, και όποιος θέλει, μόνο αδέσποτα. Ποτέ από πετ σοπ ή εκτροφείς.
:+1:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25949
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 05 Ιαν 2022, 21:13

ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:59
vantono έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:28
SUV παρε μπόξερ να ησυχασεις. Τόσο-όσο φύλακας, άψογη σχέση με ηλικιωμένους, άψογη και υπερπροστατευτικη σχέση με τα πιτσιρίκια, υπάκουο και φιλικό με ανθρώπους, γάτες, σαύρες, δρυοκολαπτες, τα πάντα.
Μετά είναι και η επιλογή του κλασικου γερμανικού ποιμενικου, αλλά πιστεύω ότι θέλει περισσότερη εκπαίδευση από το μποξερ.
Αυτό που λες για το μπόξερ, ισχύει. Από εκεί και πέρα, δεν υπάρχουν σταθεροί κανόνες, πέρα από κάποια βασικά χαρακτηριστικά. Αλλά το κάθε σκυλί έχει τη δική του προσωπικότητα, που διαμορφώνεται αντίστοιχα με το περιβάλλον και τα χαρακτηριστικά των ανθρώπων που ζει, ακριβώς όπως τα παιδιά.

Και καλό είναι να μη μπλέκουμε τα σκυλιά με τα αυτοκίνητα/συσκευές με χ προδιαγραφές ή τον κλιματισμό που τον ρυθμίζεις όταν και όσο θέλεις. Είναι άλλο πράγμα.

Οπότε, προτείνω κι εγώ συναγερμό ως καλύτερη λύση.
στην φυση δεν υπαρχει ζωο που να δημιουργηθηκε απλα για να αρπαζει την μουσουδα ταυρου κ για αυτο να χρειαζεται προγναθισμο κ υπεργαλλικη μυτη + ρυτιδομαγουλα να απομακρυνεται το αιμα - για να το κανει κ να αναπνεει συγχρονως

ολα ομως πραγματοποιηθηκαν χαρις στο μοναδικο εργαλειο της εποχης -που μας ακολουθει μεχρι σημερα - την αιμομιξια κ την διαιτηρηση των επιθυμητων χαρακτηριστικων της στοχευμενης εκτροφης - ανα περιπτωση
η ανουρια παραδειγμα ειναι εκτρωματικη κ αφυσικη
πως νομιζετε πως επιτευχθηκε κ διαιτηρηθηκε σαν χαρακτηριστικο στα αρχικα επανιελ μπρετον ;
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70450
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Ιαν 2022, 21:14

Bazoomba έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:53

Τωρα, για να μπορεσει κανεις να εμβαθυνει πανω στο ζητημα, αρα να το δει μακροσκοπικα και οχι απο ενα αμειγως ψυχολογικο πρισμα, θα πρεπει να στρωσει τον πωπο του, ουτως ωστε να αποφυγει (απουσια ιστορικου αισθητηριου) να αναφωνησει ως αλλη ΓΑΛΗ ,χωρις αιδω, οτι εκφραζει την αδιαφορια της ιδεολογικης συντηρησης.
Όταν διαβάζω κάτι τέτοια, το μόνο που παίζει να αναφωνήσω χωρίς αιδώ είναι "Δεν μας παρατάς κι εσύ και τα μακροσκοπικά σου πρίσματα ρε μπαζούμπα";
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70450
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Ιαν 2022, 21:30

SUV έγραψε:
05 Ιαν 2022, 21:04
Συμφωνώντας με την Γαλή σε κάτι που έγραψε λίγο παραπάνω, ξαναρωτάω κι εγώ: ένας τέτοιος σκύλος, σαν αυτόν που προτείνει ο Άγις, κουμαντάρεται από κάποιον (σαν εμένα) που έχει μηδενική εμπειρία και επαφή με σκύλους? Δηλαδή εντάξει να φάει τον εισβολέα κτλ να φάει κανα παιδί ή να μου φάει τη μάνα ή έστω το δικό μου χέρι, δεν θέλω καν να το συλλογιστώ ούτε για σενάριο επιστημονικής φαντασίας
Αν έχεις τέτοια θέματα, κανείς δεν μπορεί να σου λύσει την εξίσωση.
Προτείνω απλώς να εγκαταλείψεις την ιδέα του σκύλου.

Και δεν το λέω με κακή πρόθεση, έτσι; :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25949
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 05 Ιαν 2022, 21:36

SUV έγραψε:
05 Ιαν 2022, 21:04
Συμφωνώντας με την Γαλή σε κάτι που έγραψε λίγο παραπάνω, ξαναρωτάω κι εγώ: ένας τέτοιος σκύλος, σαν αυτόν που προτείνει ο Άγις, κουμαντάρεται από κάποιον (σαν εμένα) που έχει μηδενική εμπειρία και επαφή με σκύλους? Δηλαδή εντάξει να φάει τον εισβολέα κτλ να φάει κανα παιδί ή να μου φάει τη μάνα ή έστω το δικό μου χέρι, δεν θέλω καν να το συλλογιστώ ούτε για σενάριο επιστημονικής φαντασίας
αφου εχεις μηδενικη εμπειρια ισχυει αυτο
ναι αν ειναι θηλυκια
για σερνικο θα πρεπει να περιμενεις μερικα δισεκατομμυρια χρονια για να αποδεχθει να το κουμανταρεις - εθελοντικα
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4443
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 05 Ιαν 2022, 21:42

Bazoomba έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:53
Σπύρος έγραψε:
05 Ιαν 2022, 16:31
Να υποθέσω ότι θεωρείς πιο σημαντικό τον τραυματισμό του άνδρα της από τον θάνατο του σκύλου της.
Αν και η υποθεση ειναι βεβιασμενη, η μονολεκτικη απαντηση που ζητας ειναι: Ναι.
Την χαρακτηριζω βεβιασμενη για δυο λογους:
Αρχικα, δεν προκειται απλα για τον τραυματισμο του ανδρα της, αλλα για τον δυνητικο θανατο του παιδιου της, που απεφευχθη διοτι ετυχε εκεινη τη στιγμη να κανει κι ενα αλλο ατομο την ιδια αξιολογηση με εμενα.

Υστερα, αγαπητε, γιατι αυτη προκυπτει απο μια αντανακλαστικη πεποιθηση, που ανιχνευει στην προκειμενη ιεραρχηση σκοτεινα κινητρα, τα οποια δηθεν πηγαζουν απο ψυχολογικες ανεπαρκειες. Ε,λοιπον σε διαβεβαιω οτι μπορω να σταθω αρκετα ψηλοτερα απο τους εγχωριους και μη φιλοζωους κυριως, επειδη η αγαπη μου προς τα ζωα ειναι εμπραγματη και μονοπλευρη (υπερ τον ζωντανων). Βλεπεις, εγω μπορει να μην διακυρησσω την ισαξια ανθρωπινης και σκυλισιας ζωης (οταν ολοκληρη η υπαρξη μου προσανατολιζεται στην διαρκη υποβαθμιση της πρωτης), αλλα αυτο γινεται διοτι η αγαπη ,νομοτελειακα, κατευθυνεται προς το εγγυτερο.

Μπορω να αγαπησω μια γατα ή εναν σκυλο μονο στον βαθμο που θα καταφερω να αποδωσω σε αυτο ανθρωπινα χαρακτηριστικα που νιωθω οτι αδυνατω να βρω ,οσο απελπισμενα κι αν ψαχνω στον περιγυρο μου.("οι σκυλοι δεν μας αξιζουν"). Απο αυτην την τυφλη αποζητηση, προερχεται η σχολαστικοτητα με την οποια εκθρεψαμε τους τετραποδους φιλους μας. Δεν ειναι η χρησιμοτητα(αρα εμμεσως η αξια της ανθρωπινης ζωης) που διανοιγει τις κατευθυνσεις της εκτροφης, παρα η δικη μας χρονικα προσδιοριζομενη αισθητικη. Βασει αυτης γινονται σιωπηλα αποδεκτες οι διακρισεις εις βαρος αλλων μορφων ζωης, μη συμβατες με τα γουστα και τις αναγκες μας.Γιατι... πως αλλιως μπορει να εξηγηθει η ευκολια με την οποια διαχωρησαν τα ετερογενη συνολα των οικολογωντην επιβαρυνση που δημιουργουν οι αυξημενες ( κατ'επιλογην) διατροφικες αναγκες των οντων που προσπαθουν να "σωσουν". Καταληγεις, λοιπον, αναποφευκτα εδω:
SpoilerShow
Εικόνα
Τωρα, για να μπορεσει κανεις να εμβαθυνει πανω στο ζητημα, αρα να το δει μακροσκοπικα και οχι απο ενα αμειγως ψυχολογικο πρισμα, θα πρεπει να στρωσει τον πωπο του, ουτως ωστε να αποφυγει (απουσια ιστορικου αισθητηριου) να αναφωνησει ως αλλη ΓΑΛΗ ,χωρις αιδω, οτι εκφραζει την αδιαφορια της ιδεολογικης συντηρησης.
SpoilerShow
Παρεπιπτοντως,sys3x, αντευχομαι κι ελπιζω με την σειρα μου οτι τα καινουρια γραναζια ( :102: ) θα ευνοησουν τις περιπλανησεις σου κατ'οπως εσυ ποθεις :wave:
Δεν θεωρώ ότι η ανθρώπινη ζωή έχει την ίδια αξία με την ζωή ζώων. Ούτε καν θεωρώ ότι η ζωή όλων των ειδών ζώων έχει την ίδια αξία. Όμως, δεν θεωρώ λογικό η συγκεκριμένη κυρία να λυπηθεί πιο πολύ για τον μη τραυματισμό του μωρού ή για τον τραυματισμό του πατέρα της, την στιγμή που τα τραύματά του απ' ότι φαίνεται θα επουλωθούν. Δυστυχώς όμως το μικρό σκυλάκι δεν θα έρθει πίσω στην ζωή.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 05 Ιαν 2022, 21:43

Εντάξει Γαλή και Άγις, με καταλάβατε απόλυτα τώρα που έγινα σαφής, σας μερσώ!

Θα ήθελα να ζητήσω μια επισήμανση από τον Αγουλίνο μας αλλά δεν βαριέσαι...δεν έχω κέφι τώρα :P

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17022
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 05 Ιαν 2022, 21:44

Κανενας κοπρος εντος αστικου ιστου και -ΚΥΡΙΩΣ-στα χερια οποιουδηποτε.
Σκυλια μονο σε χωρια οπου υπαρχουν μεγαλα οικοπεδα και τα σπιτια ειναι απομακρυσμενα,σε κυνηγους που θα εχουν τα σκυλια εκτος πολης και σε τσομπανους.
Τελος.
Οσοι θελετε κατοικιδιο στα σπιτια,μια χαρα ζωα ειναι τα πουλια και τα ψαρια.
Ζωα ειναι και αυτα με την ιδια αξια.
Νισαφι πια με τα σκατα,τον θορυβο,την μυρωδια,τις επιθεσεις σε ανθρωπους κτλ κτλ.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25949
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 05 Ιαν 2022, 21:45

SUV έγραψε:
05 Ιαν 2022, 21:43
Εντάξει Γαλή και Άγις, με καταλάβατε απόλυτα τώρα που έγινα σαφής, σας μερσώ!

Θα ήθελα να ζητήσω μια επισήμανση από τον Αγουλίνο μας αλλά δεν βαριέσαι...δεν έχω κέφι τώρα :P
μπορεις να μου ζητησεις κ τριημερο στην Μονεμβασια γλυκια μου Μισιρλου :hebit:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 05 Ιαν 2022, 21:50

Αγις έγραψε:
05 Ιαν 2022, 21:45
SUV έγραψε:
05 Ιαν 2022, 21:43
Εντάξει Γαλή και Άγις, με καταλάβατε απόλυτα τώρα που έγινα σαφής, σας μερσώ!

Θα ήθελα να ζητήσω μια επισήμανση από τον Αγουλίνο μας αλλά δεν βαριέσαι...δεν έχω κέφι τώρα :P
μπορεις να μου ζητησεις κ τριημερο στην Μονεμβασια γλυκια μου Μισιρλου :hebit:
για σερνικο θα πρεπει να περιμενεις μερικα δισεκατομμυρια χρονια για να αποδεχθει να το κουμανταρεις - εθελοντικα
μερσί μποκού!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών