Γατογονείς βοήθεια!

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29716
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 03 Οκτ 2018, 11:55

Αγις έγραψε:
02 Οκτ 2018, 23:08

Δεν τοχει η μανδάμ - δωστε της μια στολή καραγκούνας και ένα σταμνί να φέρνει νερό να καθαρίζει τα μαστάρια στις προβατίνες πριν το αρμεγμα.
άτσααα!!! τα ξερ'ς όλα εσύ.

για αυτό μ' αρέσεις!! :romance-hearteyes::romance-hearteyes::romance-hearteyes:
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25525
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 04 Οκτ 2018, 15:04

Γατογονεις SOS

Μου μαζεύτηκε στη δουλειά μια γατούλα θυληκιά νεαρή. Είναι πολύ ιδιότροπη στο φαγητό, δεν τρώει ψάρι, ξηρά τροφή κλπ. Τρώει μόνο συγκεκριμένες κονσέρβες.
Πείτε καμιά ιδέα για τροφή για μαγείρεμα για να μην ξοδεύομαι σε κονσέρβες.
Βλέπω σε ένα μάρκετ κρεατικών συκωτάκια πουλιών με 2 ευρώ το κιλό. Με τι μπορείς να τα μαγειρέψεις; Κάνει να τρώει ρύζι ή ζυμαρικά; Στα σκυλιά ξέρω οτι δεν κάνει να δίνεις τέτοια γιατί και δεν του προσφέρουν τίποτα αλλά και του κάνουνε και κακό. Η γάτα πρέπει να τρώει τέτοια;

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16966
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 04 Οκτ 2018, 15:11

Υδράργυρος έγραψε:
04 Οκτ 2018, 15:04
Γατογονεις SOS

Μου μαζεύτηκε στη δουλειά μια γατούλα θυληκιά νεαρή. Είναι πολύ ιδιότροπη στο φαγητό, δεν τρώει ψάρι, ξηρά τροφή κλπ. Τρώει μόνο συγκεκριμένες κονσέρβες.
Πείτε καμιά ιδέα για τροφή για μαγείρεμα για να μην ξοδεύομαι σε κονσέρβες.
Βλέπω σε ένα μάρκετ κρεατικών συκωτάκια πουλιών με 2 ευρώ το κιλό. Με τι μπορείς να τα μαγειρέψεις; Κάνει να τρώει ρύζι ή ζυμαρικά; Στα σκυλιά ξέρω οτι δεν κάνει να δίνεις τέτοια γιατί και δεν του προσφέρουν τίποτα αλλά και του κάνουνε και κακό. Η γάτα πρέπει να τρώει τέτοια;
Aσ'την νηστικη κανα δυο μερες και θα φαει κι εσενα.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25906
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 04 Οκτ 2018, 15:15

Υδράργυρος έγραψε:
04 Οκτ 2018, 15:04
Γατογονεις SOS

Μου μαζεύτηκε στη δουλειά μια γατούλα θυληκιά νεαρή. Είναι πολύ ιδιότροπη στο φαγητό, δεν τρώει ψάρι, ξηρά τροφή κλπ. Τρώει μόνο συγκεκριμένες κονσέρβες.
Πείτε καμιά ιδέα για τροφή για μαγείρεμα για να μην ξοδεύομαι σε κονσέρβες.
Βλέπω σε ένα μάρκετ κρεατικών συκωτάκια πουλιών με 2 ευρώ το κιλό. Με τι μπορείς να τα μαγειρέψεις; Κάνει να τρώει ρύζι ή ζυμαρικά; Στα σκυλιά ξέρω οτι δεν κάνει να δίνεις τέτοια γιατί και δεν του προσφέρουν τίποτα αλλά και του κάνουνε και κακό. Η γάτα πρέπει να τρώει τέτοια;
Ρύζι και ζυμαρικά - βρασμένα οχι απο αποφάγια - κάνουν κακό στα σκυλιά ;
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 04 Οκτ 2018, 16:15

Υδράργυρος έγραψε:
04 Οκτ 2018, 15:04
Γατογονεις SOS

Μου μαζεύτηκε στη δουλειά μια γατούλα θυληκιά νεαρή. Είναι πολύ ιδιότροπη στο φαγητό, δεν τρώει ψάρι, ξηρά τροφή κλπ. Τρώει μόνο συγκεκριμένες κονσέρβες.
Πείτε καμιά ιδέα για τροφή για μαγείρεμα για να μην ξοδεύομαι σε κονσέρβες.
Βλέπω σε ένα μάρκετ κρεατικών συκωτάκια πουλιών με 2 ευρώ το κιλό. Με τι μπορείς να τα μαγειρέψεις; Κάνει να τρώει ρύζι ή ζυμαρικά; Στα σκυλιά ξέρω οτι δεν κάνει να δίνεις τέτοια γιατί και δεν του προσφέρουν τίποτα αλλά και του κάνουνε και κακό. Η γάτα πρέπει να τρώει τέτοια;
απο που κι ως που ενας σαρκοβορος θηρευτης να τρωει υδατανθρακες; Εκτος κι αν λιμοκτονει, δεν θα τα αγγιξει καν. Τα συκωτακια τσιγαρισε τα με λιγο λαδι και μετα βαλε νερο κι αστα να βρασουν. Μη βαλεις αλατι, πιπερι, λεμονι, απολυτως τιποτα.
Τα σκυλια μπορουν να φανε ρυζι και μακαρονια, ειναι παμφαγα, αν και κλινουν προς τα σαρκοβορα.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25525
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 04 Οκτ 2018, 17:14

Αγις έγραψε:
04 Οκτ 2018, 15:15


Ρύζι και ζυμαρικά - βρασμένα οχι απο αποφάγια - κάνουν κακό στα σκυλιά ;
Εχω την εντυπωση οτι το αμυλο δεν τους κανει καλο για τον ιδιο λογο που δεν τους κανει καλο η ζαχαρη.
Τα σσκχαρα καλο ειναι να αποφευγονται.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25525
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 04 Οκτ 2018, 17:16

blackpaint έγραψε:
04 Οκτ 2018, 16:15
Τα συκωτακια τσιγαρισε τα με λιγο λαδι και μετα βαλε νερο κι αστα να βρασουν. Μη βαλεις αλατι, πιπερι, λεμονι, απολυτως τιποτα.
Στις γατες δεν υπαρχει διατροφη barf; δηλαδη να τα δινεις ωμα.
Στα σκυλια τα δινω ωμα

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 04 Οκτ 2018, 17:26

Υδράργυρος έγραψε:
04 Οκτ 2018, 17:16
blackpaint έγραψε:
04 Οκτ 2018, 16:15
Τα συκωτακια τσιγαρισε τα με λιγο λαδι και μετα βαλε νερο κι αστα να βρασουν. Μη βαλεις αλατι, πιπερι, λεμονι, απολυτως τιποτα.
Στις γατες δεν υπαρχει διατροφη barf; δηλαδη να τα δινεις ωμα.
Στα σκυλια τα δινω ωμα
Υπαρχει ρισκο μολυνσης απο σαλμονελα, ε κολι, κλπ παρασιτα η βακτηρια.
επισης δεν κανει να τους δινεις γαλα, ωμα αυγα, σοκολατα, καφε, κρεμυδια, σκορδο, λεμονι. Ακομα και το συκωτι θελει μετρο γιατι μπορει να τους προκαλεσεις υπερβιταμινωση.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22565
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 04 Οκτ 2018, 18:48

Υδράργυρος έγραψε:
04 Οκτ 2018, 15:04
Γατογονεις SOS

Μου μαζεύτηκε στη δουλειά μια γατούλα θυληκιά νεαρή. Είναι πολύ ιδιότροπη στο φαγητό, δεν τρώει ψάρι, ξηρά τροφή κλπ. Τρώει μόνο συγκεκριμένες κονσέρβες.
Πείτε καμιά ιδέα για τροφή για μαγείρεμα για να μην ξοδεύομαι σε κονσέρβες.
Βλέπω σε ένα μάρκετ κρεατικών συκωτάκια πουλιών με 2 ευρώ το κιλό. Με τι μπορείς να τα μαγειρέψεις; Κάνει να τρώει ρύζι ή ζυμαρικά; Στα σκυλιά ξέρω οτι δεν κάνει να δίνεις τέτοια γιατί και δεν του προσφέρουν τίποτα αλλά και του κάνουνε και κακό. Η γάτα πρέπει να τρώει τέτοια;
δεν ειναι και για σοσ, καλά σου λένε, μην την κακομαθαίνεις γιατί θα αρχίσει να ζητάει και κοκακόλα όπως το πας. Αν θές όμως να την κακομάθεις λίγο γιατί έχει πλάκα, στο σουπερμάρκετ στα αλλαντικά ζήτα απο την κοπέλα υλικά για πίτσα. Στο μαρκετ-ιν τα έχουν 3 ευρώ το κιλό και είναι διάφορα αλλαντικά, οι γωνίες απο τα μασουράκια κλπ, διάφορα, ημέρας όμως.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25525
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 04 Οκτ 2018, 19:18

enaon έγραψε:
04 Οκτ 2018, 18:48


δεν ειναι και για σοσ, καλά σου λένε, μην την κακομαθαίνεις γιατί θα αρχίσει να ζητάει και κοκακόλα όπως το πας. Αν θές όμως να την κακομάθεις λίγο γιατί έχει πλάκα, στο σουπερμάρκετ στα αλλαντικά ζήτα απο την κοπέλα υλικά για πίτσα. Στο μαρκετ-ιν τα έχουν 3 ευρώ το κιλό και είναι διάφορα αλλαντικά, οι γωνίες απο τα μασουράκια κλπ, διάφορα, ημέρας όμως.
Δεν πειραζει που ειναι κακομαθημενη, μια την εχουμε. Αλλα τα εχω δει ολα γιατι δεν ξερω απο γατες, και ο σκυλος αμα πειναει δε σου λεει τιποτα, η γατα δε σε αφηνει σε ησυχια σε γρατζουναει και σε δαγκωνει για να την ταισεις

Αυτο με τα αλλαντικα ειχα δει ενα κυριο που τα επαιρνε για τη γατουλα, και το ειχα θεωρησει καλη ιδεα. Γιατι 3 ευρω συμφερει. 1 ευρω κανει η ξηρα τροφη-χωμα που οι μισες γατες δεν την τρωνε, 2 ευρω κσνει μια μετρια τροφη, μισο ευρω κανει μια κονσερβα 350 γραμ που το μισο ειναι νερο. Αρα συμφερουν τα αλλαντικα.
Μη μας γρννησει μονο

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 04 Οκτ 2018, 20:56

Το πως έτρωγε η αδέσποτη γάτα το ζουμάκι από κάποιες κονσέρβες δεν το φαντάζεσαι. Θέλει πιο ακριβή κονσέρβα μάλλον :003:

Βέβαια θα στα χώσει ο Εθνι :lol:

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22565
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 04 Οκτ 2018, 21:27

Υδράργυρος έγραψε:
04 Οκτ 2018, 19:18
Δεν πειραζει που ειναι κακομαθημενη, μια την εχουμε.
Μη μας γρννησει μονο
οχι μην έχεις κανένα άγχος, θα σε ρωτήσει πρώτα να συνεννοηθείτε, αν καταλάβει ότι δεν θέλεις δεν θα γεννήσει, δώσε της γαλοπούλα καπνιστή όταν σε δαγκώνει για να φάει και όλα τα άλλα θα έρθουν μόνα τους. :003:

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25525
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 04 Οκτ 2018, 21:42

enaon έγραψε:
04 Οκτ 2018, 21:27
Υδράργυρος έγραψε:
04 Οκτ 2018, 19:18
Δεν πειραζει που ειναι κακομαθημενη, μια την εχουμε.
Μη μας γρννησει μονο
οχι μην έχεις κανένα άγχος, θα σε ρωτήσει πρώτα να συνεννοηθείτε, αν καταλάβει ότι δεν θέλεις δεν θα γεννήσει, δώσε της γαλοπούλα καπνιστή όταν σε δαγκώνει για να φάει και όλα τα άλλα θα έρθουν μόνα τους. :003:
Καλα συντομα θα παει για στειρωση γιατι δεν εχω ορεξη να παταει το κλαρκ τα γατακια και να τα ξεκολαω με τη σπατουλα

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22565
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 04 Οκτ 2018, 21:47

ναι αφήνουν λεκέ, χάλια είναι, καλύτερα στείρωση για το καλό όλων κλπ. :c040:

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25525
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 04 Οκτ 2018, 22:49

don't speak έγραψε:
04 Οκτ 2018, 20:56
Το πως έτρωγε η αδέσποτη γάτα το ζουμάκι από κάποιες κονσέρβες δεν το φαντάζεσαι. Θέλει πιο ακριβή κονσέρβα μάλλον :003:

Βέβαια θα στα χώσει ο Εθνι :lol:
Και αυτη αδεσποτη ηταν. Πως φαινονται οι κυριες.. .
Και γω σε μια κυρια οφειλω να φερθω με τον αναλογο τροπο :003:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών