Γατογονείς βοήθεια!

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25131
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 26 Αύγ 2018, 15:15

Το φόρουμ έχει κάμποσους που μεγαλώνουν γατιά οπότε χρειάζομαι τη βοήθειά σας

Από την προηγούμενη Τετάρτη έβλεπα στο δρόμο μια γατοοικογένεια με 3 μικρά που τρώγαν από την τροφή που τους βάζει κάποιος γείτονας στο πεζοδρόμιο. Τα μικρά είναι περίπου 1,5 με 2 μηνών

Εκτός από ένα, το οποίο φαινόταν άρρωστο, η μάνα του δεν το πήγαινε στο φαί και το άφηναν μακρυά. Για την ακρίβεια το άφηνε στη μέση του δρόμου σαν να το παρατούσε. Αυτό ούτε κουνιόταν, ούτε σηκωνόταν καλά, καλά.

Την Τετάρτη του πήγα λίγο φαί, αλλά μόνο του δεν έδειχνε να μπορεί να το φάει. Το χάιδεψα λίγο και έφαγε δυο μπουκιές.
Την Πέμπτη ήταν ακόμα χειρότερα και δεν σήκωνε ούτε το κεφάλι. Το απόγεμα το είδα σε ένα πάρκινγκ απέναντι σαν πεθαμένο. Το ίδιο μου είπε και η κυρία που τους πηγαίνει φαγητό: "Πάει το μωρό. Κρίμα"

Την Παρασκευή το πρωί ήταν παρατημένο (ζωντανό, αλλά σε ακόμα χειρότερη κατάσταση) κάτω από το παράθυρό μου. Οπότε το μάζεψα
Τα μάτια κλειστά από τσίμπλες, η μύτη γεμάτη πύον και ένα μάτσο κόκκαλα.

Εικόνα

Του καθάρισα μάτια μύτη με χαμομήλι, πήρα tombrex για τα μάτια και αντιβιωτική κρέμα για τη μύτη και από εκείνη τη μέρα μένει στο σπίτι. Την πρώτη μέρα δεν έφαγε τίποτα.
Κοιμόταν 24 ώρες τη μέρα και όποτε σηκωνόταν έκανε ένα βήμα και έπεφτε

Το Σάββατο έφαγε φαγητό ενός μήνα!! Τρώει ασταμάτητα, πίνει νερό, σκαρφαλώνει σε μια πολυθρόνα, αλλά είναι ακόμα λίγο ληθαργικό.
Και θέλει συνέχεια χάδια και αγκαλιά.

Σήμερα είναι ακόμα καλύτερα, τα μάτια είναι χωρίς τσίμπλες, η μύτη βγάζει ελάχιστο πύον και δείχνει να είναι πιο ζωντανό

Εικόνα

Όμως, παίδες, έχω άσθμα, είμαι αλλεργικός στις γάτες και δεν κοιμάμαι

Το δυναμώνω λίγο ακόμα και το αφήνω στην οικογένεια του; Το έδιωχναν μέχρι τώρα. Θα το δεχτούν;
Ψάχνω σπίτι; Βάλτε φωνή μήπως θέλει κανείς, είναι πολύ όμορφος ο μπαγάσας

Πείτε καμια ιδέα
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25513
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 26 Αύγ 2018, 15:19

Ψαξε σπιτι. Αν και δυσκολο

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 26 Αύγ 2018, 15:21

Ααααχ μωρεε ψυχουλα. Μπράβο που δε το άφησες να πεθάνει. Πιστεύω να βρεθεί κάποιος, αλλιώς δοκίμασε να επικοινωνήσεις με φιλοζωική(δε νομίζω να βγάλεις άκρη) αλλιώς καλό θα ήταν να δυναμώσει λίγο πριν το αφήσεις στο δρόμο.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 26 Αύγ 2018, 15:37

βρες απο το διαδικτυο καποια-ον γατοφιλο, δωσε του και αρκετα χρηματα για τα εξοδα του μωρου και πες του να το βοηθησει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lolek1 την 26 Αύγ 2018, 15:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16285
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 26 Αύγ 2018, 15:41

Είσαι ψυχούλα Μπέρια! Μπράβο ρε φίλε.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69734
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Αύγ 2018, 15:47

Beria έγραψε:
26 Αύγ 2018, 15:15

Πείτε καμια ιδέα
Θα σου στείλω μέιλ για λεπτομέρειες γιατί χρειάζονται κάποιες συνεννοήσεις αλλά μέχρι τότε, προτείνω να κάνεις ακόμη ένα δύο πραγματάκια αν δεν τα έκανες ήδη. Βάλτου λίγη άμμο σ' ένα χαμηλό ταψάκι (υπάρχουν φτηνές συσκευασίες στα σ/μ) και πάρε κι ένα πακέτο υγρά μωρομάντηλα. Μόλις φάει κάτι ή πιει γάλα, τρίψε του το κωλάκι με ένα μωρομάντηλο, τα βοηθάει στις εκκενώσεις. Τα μάτια θέλουν καθημερινό καθάρισμα, με βρεγμένο βαμβάκι για να μη τσιμπλιάζουν και δημιουργούν μολύνσεις. Ας είναι και με νερό, αρκεί να γίνεται. Αυτά συνήθως τα κάνει η μάνα. Αλλά μάλλον το άφησε μακριά από τα άλλα, ξέροντας ότι ήταν πολύ αδύναμο για να το φροντίσει. Πρακτική γατοκαιάδα.

Κατά τα άλλα, μην ανησυχείς σε δυο τρεις μέρες το πολύ, θα το αποχαιρετήσεις. Στο υπόσχομαι.

Για τα υπόλοιπα συγχαρητήρια και καλό κουράγιο γι' αυτά που θ' ακούσεις. :P
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25131
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 26 Αύγ 2018, 15:55

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Αύγ 2018, 15:47
Beria έγραψε:
26 Αύγ 2018, 15:15

Πείτε καμια ιδέα
Θα σου στείλω μέιλ για λεπτομέρειες γιατί χρειάζονται κάποιες συνεννοήσεις αλλά μέχρι τότε, προτείνω να κάνεις ακόμη ένα δύο πραγματάκια αν δεν τα έκανες ήδη. Βάλτου λίγη άμμο σ' ένα χαμηλό ταψάκι (υπάρχουν φτηνές συσκευασίες στα σ/μ) και πάρε κι ένα πακέτο υγρά μωρομάντηλα. Μόλις φάει κάτι ή πιει γάλα, τρίψε του το κωλάκι με ένα μωρομάντηλο, τα βοηθάει στις εκκενώσεις. Τα μάτια θέλουν καθημερινό καθάρισμα, με βρεγμένο βαμβάκι για να μη τσιμπλιάζουν και δημιουργούν μολύνσεις. Ας είναι και με νερό, αρκεί να γίνεται. Αυτά συνήθως τα κάνει η μάνα. Αλλά μάλλον το άφησε μακριά από τα άλλα, ξέροντας ότι ήταν πολύ αδύναμο για να το φροντίσει. Πρακτική γατοκαιάδα.

Κατά τα άλλα, μην ανησυχείς σε δυο τρεις μέρες το πολύ, θα το αποχαιρετήσεις. Στο υπόσχομαι.

Για τα υπόλοιπα συγχαρητήρια και καλό κουράγιο γι' αυτά που θ' ακούσεις. :P
Ευχαριστώ για τη βοήθεια

Γατιά είχα από τα 15 μέχρι πριν από κάμποσα χρόνια, όταν οξύνθηκε η αλλεργία, οπότε δεν είμαι εντελώς ανέπαφος
Του έβαλα ταψί με άμμο (τα κάνει εκεί που κοιμάται!), έφτιαξα κρεβάτι από το κουτί μεταφοράς του σκύλου (δεν μένει μαζί μου, αλλά το δανείστηκα)
Τα μάτια τα καθαρίζω 3 φορές τη μέρα με χαμομήλι και 3 φορές tobrex
To πρόβλημα είναι ακόμα το πύον από τη μύτη που απ' ότι φαίνεται η αντιβιοτική κρέμα δεν φτάνει
Μάλλον έχει ρινοτραχειίτιδα και επειδή λείπουν και οι δυο κτηνίατροι που ξέρω, η μόνη θεραπεία που πήρε ήταν ομοιοπαθητική (ο γιατρός που χρησιμοποιώ για το άσθμα μου το πρότεινε, μιας και είναι εδώ).
Του μείωσε δραματικά το πύον, αλλά δεν το εξαφάνισε. Πάντως και η τυπική αντιβίωση που δίνουν στα γατιά έχει αποτελέσματα σε 2 βδομάδες, όπως γράφουν όλα τα σαιτ.

Σε κάθε περίπτωση μέσα σε 2 μέρες δείχνει αναστημένο. Θα την σκαπουλάρει ο Λάζαρος
Εγώ δεν ξέρω αν θα την βγάλω :)
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Nameless Ghoul

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nameless Ghoul » 26 Αύγ 2018, 16:01

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Αύγ 2018, 15:47
Beria έγραψε:
26 Αύγ 2018, 15:15

Πείτε καμια ιδέα
Θα σου στείλω μέιλ για λεπτομέρειες γιατί χρειάζονται κάποιες συνεννοήσεις αλλά μέχρι τότε, προτείνω να κάνεις ακόμη ένα δύο πραγματάκια αν δεν τα έκανες ήδη. Βάλτου λίγη άμμο σ' ένα χαμηλό ταψάκι (υπάρχουν φτηνές συσκευασίες στα σ/μ) και πάρε κι ένα πακέτο υγρά μωρομάντηλα. Μόλις φάει κάτι ή πιει γάλα, τρίψε του το κωλάκι με ένα μωρομάντηλο, τα βοηθάει στις εκκενώσεις. Τα μάτια θέλουν καθημερινό καθάρισμα, με βρεγμένο βαμβάκι για να μη τσιμπλιάζουν και δημιουργούν μολύνσεις. Ας είναι και με νερό, αρκεί να γίνεται. Αυτά συνήθως τα κάνει η μάνα. Αλλά μάλλον το άφησε μακριά από τα άλλα, ξέροντας ότι ήταν πολύ αδύναμο για να το φροντίσει. Πρακτική γατοκαιάδα.

Κατά τα άλλα, μην ανησυχείς σε δυο τρεις μέρες το πολύ, θα το αποχαιρετήσεις. Στο υπόσχομαι.

Για τα υπόλοιπα συγχαρητήρια και καλό κουράγιο γι' αυτά που θ' ακούσεις. :P
Προσυποφράφω. Οι συμβουλές της Γαλής είναι on-the-point. Γεννήθηκε με αδύναμο ανοσοποιητικό, συμβαίνει, αλλά αρκετές φορές με τη σωστή φροντίδα ανακάμπτουν και γιατρεύονται πλήρως.

Και μην ανησυχείς, αυτές οι περιπτώσεις γατιού είναι γεννημένα τσογλάνια, μόλις νιώσει αρκετά καλά ώστε να μπορεί να αλητεύει, θα ξεπορτίσει από μόνο του και θα κάνει ότι δεν σε ξέρει. Γάτες...

Είσαι ωραίος πάντως, ρησπέκτ.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69734
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Αύγ 2018, 16:08

Ο Λάζαρος, μου θυμίζει την επίσημη σχέση του γιου μου. :)

Εικόνα
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14675
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 26 Αύγ 2018, 16:10

Εύγε Λαυρέντιε, αρίστευσες ως γατομαμά.
Σε τέτοιες οριακές περιπτώσεις θέλει τύχη, να βγάλει και το γατί ψυχή και να μην σταματάς την φροντίδα.

Ελπίζω να πάει σε οικογένεια που δεν επεμβαίνει στα σεξουαλικά των ζώων και να ισχύσει και γιά τον Λαζαρούκο η παροιμιά που λέει : " ... και γάτος τον Γενάρη"
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69734
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Αύγ 2018, 16:16

...κι αλέκτωρ τον Αύγουστο.

:lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25131
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 26 Αύγ 2018, 16:19

Μπίστης έγραψε:
26 Αύγ 2018, 16:10
Εύγε Λαυρέντιε, αρίστευσες ως γατομαμά.
Σε τέτοιες οριακές περιπτώσεις θέλει τύχη, να βγάλει και το γατί ψυχή και να μην σταματάς την φροντίδα.

Ελπίζω να πάει σε οικογένεια που δεν επεμβαίνει στα σεξουαλικά των ζώων και να ισχύσει και γιά τον Λαζαρούκο η παροιμιά που λέει : " ... και γάτος τον Γενάρη"
Μπίστη δεν το διάλεξα να το σώσω. Αυτός με διάλεξε. Αυτό σκέφτηκα οταν τον είδα να έχει συρθεί μέχρι το παράθυρο μου.

Οπότε ας στανιαρει και ας κάνει ότι θέλει
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Nameless Ghoul

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nameless Ghoul » 26 Αύγ 2018, 16:39

Beria έγραψε:
26 Αύγ 2018, 16:19
Μπίστης έγραψε:
26 Αύγ 2018, 16:10
Εύγε Λαυρέντιε, αρίστευσες ως γατομαμά.
Σε τέτοιες οριακές περιπτώσεις θέλει τύχη, να βγάλει και το γατί ψυχή και να μην σταματάς την φροντίδα.

Ελπίζω να πάει σε οικογένεια που δεν επεμβαίνει στα σεξουαλικά των ζώων και να ισχύσει και γιά τον Λαζαρούκο η παροιμιά που λέει : " ... και γάτος τον Γενάρη"
Μπίστη δεν το διάλεξα να το σώσω. Αυτός με διάλεξε. Αυτό σκέφτηκα οταν τον είδα να έχει συρθεί μέχρι το παράθυρο μου.

Οπότε ας στανιαρει και ας κάνει ότι θέλει
Σωστό αυτό, και καλό να έχεις πάντα υπ'όψιν. Τις γάτες ποτέ δεν τις διαλέγεις. Σε διαλέγουν αυτές.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Αύγ 2018, 17:57

ωραίος φίλε, πραγματική μονάδα εντατικής θεραπείας είσαι :)

Δώστου 1/4 δροντάλ, ή πανακούρ νομίζω την λένε παστα που είναι για μικρά, αν και το δροντάλ νομίζω για 1.5-2 μήνες ειναι οκ. Με τα πολλά έμαθα οτι αν φάνε ψήλο γίνεται ενδοπαράσιτα, τα τρώνε απο μέσα και πεθαίνουν, εμφανίζουν ακριβώς αυτό που περιγράφεις. Θα ξανακυλήσει όταν τα σκουλήκια δυναμώσουν. Και κάτι για ψήλους μετά αν δείς και έχει.
Beria έγραψε:
26 Αύγ 2018, 15:15

Όμως, παίδες, έχω άσθμα, είμαι αλλεργικός στις γάτες και δεν κοιμάμαι
εγώ δεν έχω άσθμα και δεν ξέρω πόσο σοβαρό είναι, την αλλεργία μου όμως δεν μπορώ να την περιγράψω, θυμάμαι έκλαιγα τόσο που δεν έβλεπα μπροστά μου, τα μάτια μο καίγανε και η μύτη μου μπούκωνε, δεν μπορούσα να αναπνεύσω. Δύο λεπτά κοντά σε μία γατα ήταν αρκετά να μου χαλάσουν την μισή μέρα. Πέρασε εντελώς απο τότε που με διάλεξε μια γάτα, πέρασα 15 μέρες μαρτυρίου, σκεφτόμουν τι θα κάνω, και τελικά δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα, απλά πέρασε εντελώς, 40 χρόνια το είχα.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 26 Αύγ 2018, 18:07

enaon έγραψε:
26 Αύγ 2018, 17:57
Δύο λεπτά κοντά σε μία γατα ήταν αρκετά να μου χαλάσουν την μισή μέρα.
Τέτοια γράφε και θα τα διαβάσει ξέρεις ποια και θα καταλήξει σε συμπεράσματα. :)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών