Ζώα και αυλές

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23242
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ζώα και αυλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 21 Ιουν 2022, 20:59

Λοιπόν. Έγινε η μλκια με τον γνωστό μου. Το σκυλί του πήδηξε το φράκτη και πέρασε σε δίπλα σπίτια. Για κακη του τύχη πέρασε στο σπίτι αυτού που είχε τσακωθεί. Ο γείτονας του είπε πως αν ήταν μαλακας σαν αυτον(τον γνωστό μου) θα έπαιρνε το σκυλί του μόνο με την αστυνομία αλλά την επόμενη φορά δε θα του τη χαρίσει.
Του έριξα και εγώ ολίγα καντήλια γιατί δε γίνεται να έχει τσακωθεί με όλη τη γειτονιά και να τον τρέχουν σε δικαστήρια επειδή είναι μλκς. Τα παιδιά του δε φταίνε σε τίποτα.
Από εκείνη τη μέρα και μετά μου κρατάει μούτρα.
Τι στο μπουτσο παθαίνουν δε μπορώ να καταλάβω.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9970
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ζώα και αυλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 21 Ιουν 2022, 21:04

Ερμής έγραψε:
21 Ιουν 2022, 20:59
Τι στο μπουτσο παθαίνουν δε μπορώ να καταλάβω.
Θα σου εξηγήσει ο OANNHSEA στην επόμενη μασαμπούκα. :003:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23242
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ζώα και αυλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 21 Ιουν 2022, 21:29

Ρε σοβαρά, Από τότε που υιοθέτησε το αδέσποτο νομίζει πως ο υπόλοιπος κόσμος τα θέλει στην πυρά.
Έχει γραφτεί και σε κάτι ομάδες φιλοζωων οι οποιες παίζει να κάνουν χειρότερη πλύση εγκεφάλου από φονταμεταλιστικη σέχτα.
Να μου το θυμηθείτε θα προσβληθεί και από βεγκανισμο στο τέλος.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7723
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Ζώα και αυλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 21 Ιουν 2022, 21:40

Ερμής έγραψε:
21 Ιουν 2022, 21:29
Ρε σοβαρά, Από τότε που υιοθέτησε το αδέσποτο νομίζει πως ο υπόλοιπος κόσμος τα θέλει στην πυρά.
Έχει γραφτεί και σε κάτι ομάδες φιλοζωων οι οποιες παίζει να κάνουν χειρότερη πλύση εγκεφάλου από φονταμεταλιστικη σέχτα.
Να μου το θυμηθείτε θα προσβληθεί και από βεγκανισμο στο τέλος.
Ε βασικά το σκυλί το αγαπάς.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16956
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ζώα και αυλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 21 Ιουν 2022, 21:46

Ερμής έγραψε:
21 Ιουν 2022, 20:59
Λοιπόν. Έγινε η μλκια με τον γνωστό μου. Το σκυλί του πήδηξε το φράκτη και πέρασε σε δίπλα σπίτια. Για κακη του τύχη πέρασε στο σπίτι αυτού που είχε τσακωθεί. Ο γείτονας του είπε πως αν ήταν μαλακας σαν αυτον(τον γνωστό μου) θα έπαιρνε το σκυλί του μόνο με την αστυνομία αλλά την επόμενη φορά δε θα του τη χαρίσει.
Του έριξα και εγώ ολίγα καντήλια γιατί δε γίνεται να έχει τσακωθεί με όλη τη γειτονιά και να τον τρέχουν σε δικαστήρια επειδή είναι μλκς. Τα παιδιά του δε φταίνε σε τίποτα.
Από εκείνη τη μέρα και μετά μου κρατάει μούτρα.
Τι στο μπουτσο παθαίνουν δε μπορώ να καταλάβω.
Ρε συ τι δεν μπορεις να καταλαβεις;
Μιλαμε για αρρωστους ανθρωπους.
Βαζουν τον σκυλο πανω απο τους ανθρωπους.Μεγαλυτερη αποδειξη το οτι προτιμησε να χαλασει την σχεση σας για ενα κοπροσκυλο.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16956
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ζώα και αυλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 21 Ιουν 2022, 21:49

gassim έγραψε:
21 Ιουν 2022, 21:40
Ερμής έγραψε:
21 Ιουν 2022, 21:29
Ρε σοβαρά, Από τότε που υιοθέτησε το αδέσποτο νομίζει πως ο υπόλοιπος κόσμος τα θέλει στην πυρά.
Έχει γραφτεί και σε κάτι ομάδες φιλοζωων οι οποιες παίζει να κάνουν χειρότερη πλύση εγκεφάλου από φονταμεταλιστικη σέχτα.
Να μου το θυμηθείτε θα προσβληθεί και από βεγκανισμο στο τέλος.
Ε βασικά το σκυλί το αγαπάς.
Ναι ρε μαστορα.
Κι εγω αγαπαω ολα τα ζωα και τα δικα μου ακομη παραπανω.
Ποτε ομως δεν τα εξισωσα με τους ανθρωπους και ουτε χαλασα,και δεν προκειται να το κανω ποτε,καποια φιλικη σχεση μου για τα ζωα.
Θα κρατησω μουτρα σε φιλο γιατι μου ειπε κατι για το σκυλι,γατι μου κλπ κλπ;
Καλυτερα να με κλεισουν σε τρελοκομειο.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23242
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ζώα και αυλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 21 Ιουν 2022, 21:54

gassim έγραψε:
21 Ιουν 2022, 21:40
Ερμής έγραψε:
21 Ιουν 2022, 21:29
Ρε σοβαρά, Από τότε που υιοθέτησε το αδέσποτο νομίζει πως ο υπόλοιπος κόσμος τα θέλει στην πυρά.
Έχει γραφτεί και σε κάτι ομάδες φιλοζωων οι οποιες παίζει να κάνουν χειρότερη πλύση εγκεφάλου από φονταμεταλιστικη σέχτα.
Να μου το θυμηθείτε θα προσβληθεί και από βεγκανισμο στο τέλος.
Ε βασικά το σκυλί το αγαπάς.
Τι σχέση έχει η αγάπη προς το σκυλί, γατί, κλπ με το να νομίζεις πως οι άλλοι τα θέλουν στην πυρα;
Έχει πλακωθεί με όλη την γειτονιά, ακόμη και με γείτονες που έχουν σκυλί. Και μόλις του είπα ανάμεσα στα καντήλια γιατί η γειτονιά τα έχει μαζί του και όχι με τον Α ή τον Β που έχει σκυλί η απάντηση ήταν πως επειδή το δικό του είναι αδέσποτο ενώ τα άλλα είναι από πετ σοπ και κάτι τέτοιες πιπες.
Ξαναλέω αυτές οι φιλοζωικές κάνουν μεγάλη ζημιά, πλύση εγκεφάλου ανώτερη από σεχτα.
Βέβαια μετά την τελευταία μλκια ψιλομαζευτηκε αλλά τι να το κάνεις αν είναι πλακωμενος ακόμη και με τα πεζοδρόμια.
stergiosbik έγραψε:
21 Ιουν 2022, 21:46
Ερμής έγραψε:
21 Ιουν 2022, 20:59
Λοιπόν. Έγινε η μλκια με τον γνωστό μου. Το σκυλί του πήδηξε το φράκτη και πέρασε σε δίπλα σπίτια. Για κακη του τύχη πέρασε στο σπίτι αυτού που είχε τσακωθεί. Ο γείτονας του είπε πως αν ήταν μαλακας σαν αυτον(τον γνωστό μου) θα έπαιρνε το σκυλί του μόνο με την αστυνομία αλλά την επόμενη φορά δε θα του τη χαρίσει.
Του έριξα και εγώ ολίγα καντήλια γιατί δε γίνεται να έχει τσακωθεί με όλη τη γειτονιά και να τον τρέχουν σε δικαστήρια επειδή είναι μλκς. Τα παιδιά του δε φταίνε σε τίποτα.
Από εκείνη τη μέρα και μετά μου κρατάει μούτρα.
Τι στο μπουτσο παθαίνουν δε μπορώ να καταλάβω.
Ρε συ τι δεν μπορεις να καταλαβεις;
Μιλαμε για αρρωστους ανθρωπους.
Βαζουν τον σκυλο πανω απο τους ανθρωπους.Μεγαλυτερη αποδειξη το οτι προτιμησε να χαλασει την σχεση σας για ενα κοπροσκυλο.
Εδώ πλακωθηκε και με τη γυναίκα του επειδή η άμοιρη του είπε μήπως να βάλει λίγο νερό στο κρασί του. Τελοσπαντων με τη γυναίκα του δεν έχω κανένα πρόβλημα, η ίδια απελπισμένη μου απάντησε "αφού τον ξέρεις πως είναι ξεροκέφαλος"
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16956
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ζώα και αυλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 21 Ιουν 2022, 21:59

Ερμής έγραψε:
21 Ιουν 2022, 21:54

Εδώ πλακωθηκε και με τη γυναίκα του επειδή η άμοιρη του είπε μήπως να βάλει λίγο νερό στο κρασί του. Τελοσπαντων με τη γυναίκα του δεν έχω κανένα πρόβλημα, η ίδια απελπισμένη μου απάντησε "αφού τον ξέρεις πως είναι ξεροκέφαλος"
Ειπαμε.
Αρρωστια!!!

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23242
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ζώα και αυλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 21 Ιουν 2022, 22:04

Όχι τόσο αρρώστια, όσο αδύναμοι άνθρωποι που πλέον νομίζουν πως εντάσσονται σε ένα κοινωνικό σύνολο που ο υπόλοιπος κόσμος τους έχει απέναντί*. Αν είχε λεφτά θα πίστευα πως εκεί στις συναντήσεις με τη φιλοζωική τον γλείφουν Για να του τα μασουλανε, Αλλά δεν έχει μαντήλι να κλάψει. Σε φάση δλδ που αν δεν είχαν χαιρετίσει οι γέροι ούτως ώστε να μένει στο πατρικό, δε θα είχε να πληρώσει ούτε το ενοίκιο. Να δω τι θα κάνει όταν το σκυλί χρειαστεί χειρουργείο, Γιατί κάτι τέτοια μου μουρμουραγε πιο παλιά, ότι έχει ένα θέμα στα πόδια του και μετά από λίγο.καιρο θα το χρειαστεί κλπ κλπ

* κάτι αντίστοιχο με οργανώσεις Ανθυποκομματιδιων, συνδέσμους χουλιγκανων
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ερμής την 21 Ιουν 2022, 22:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69799
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ζώα και αυλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Ιουν 2022, 22:05

Υποθέτω ότι δεν έχετε γνωρίσει ανθρώπους που οι απελπισμένοι συγγενείς λένε τα ίδια για τις αντιδράσεις τους, έτσι;

Εδώ ακόμη και στα σχολεία όταν οι μάγκες κοπανάνε τους άλλους μαθητές, οι διευθυντές σηκώνουν τα χέρια.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23242
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ζώα και αυλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 21 Ιουν 2022, 22:09

Ναι βρε κορίτσι μου, αλλά εδώ μιλάμε για μετάλλαξη, Αυτός δεν ήταν έτσι, ήταν λίγο κολλημένος αεκτζης και μέχρι εκει.
Μια χαρά στην παρέα, με την πλάκα του με τα όλα του, να βοηθήσει αν μπορούσε και ο που μπορούσε. Τώρα είναι ένας στριφνος γεροπεριεργος (παρόλο που είναι Σαρανταπενταρης) που κάθεται και παρατηρεί ποιος στραβοκοιταξε το σκυλί ή ποιος είπε καμία Παναγία επειδή του γαβγισε.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69799
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ζώα και αυλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Ιουν 2022, 22:19

Ερμής έγραψε:
21 Ιουν 2022, 22:09
Ναι βρε κορίτσι μου, αλλά εδώ μιλάμε για μετάλλαξη, Αυτός δεν ήταν έτσι, ήταν λίγο κολλημένος αεκτζης και μέχρι εκει.
Μια χαρά στην παρέα, με την πλάκα του με τα όλα του, να βοηθήσει αν μπορούσε και ο που μπορούσε. Τώρα είναι ένας στριφνος γεροπεριεργος (παρόλο που είναι Σαρανταπενταρης) που κάθεται και παρατηρεί ποιος στραβοκοιταξε το σκυλί ή ποιος είπε καμία Παναγία επειδή του γαβγισε.
Μα δε λέω κάτι διαφορετικό. Το ίδιο ακριβώς θα έκανε κι αν κάποιος στραβοκοίταξε το παιδί του, αν ήταν επιθετικό ή αν έκανε φασαρία ή οτιδήποτε άλλο. Δεν έχει παιδί, έχει σκύλο.

Είναι θέμα σύμπτωσης, τίποτε άλλο. Το γιατί κανένας δεν μάζεψε τον γεροπερίεργο μέχρι τώρα και ρίχνουν το φταίξιμο στον σκύλο, είναι άλλο θέμα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25901
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ζώα και αυλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 21 Ιουν 2022, 22:22

ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Ιουν 2022, 22:19
Ερμής έγραψε:
21 Ιουν 2022, 22:09
Ναι βρε κορίτσι μου, αλλά εδώ μιλάμε για μετάλλαξη, Αυτός δεν ήταν έτσι, ήταν λίγο κολλημένος αεκτζης και μέχρι εκει.
Μια χαρά στην παρέα, με την πλάκα του με τα όλα του, να βοηθήσει αν μπορούσε και ο που μπορούσε. Τώρα είναι ένας στριφνος γεροπεριεργος (παρόλο που είναι Σαρανταπενταρης) που κάθεται και παρατηρεί ποιος στραβοκοιταξε το σκυλί ή ποιος είπε καμία Παναγία επειδή του γαβγισε.
Μα δε λέω κάτι διαφορετικό. Το ίδιο ακριβώς θα έκανε κι αν κάποιος στραβοκοίταξε το παιδί του, αν ήταν επιθετικό ή αν έκανε φασαρία ή οτιδήποτε άλλο. Δεν έχει παιδί, έχει σκύλο.

Είναι θέμα σύμπτωσης, τίποτε άλλο. Το γιατί κανένας δεν μάζεψε τον γεροπερίεργο μέχρι τώρα και ρίχνουν το φταίξιμο στον σκύλο, είναι άλλο θέμα.
:smt018
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23242
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ζώα και αυλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 21 Ιουν 2022, 22:22

Μα αυτό είπα παραπάνω. Παλιά δεν είχε δείξει τέτοια συμπεριφορά. Το αντίθετο μάλιστα. Γι'αυτό πιστεύω πως οι φιλοζωικές έχουν βάλει το χεράκι τους.
Τώρα να ήταν πάντα έτσι μεσα του και να του ξεπήδησε τώρα δε το ξερω αλλά του πουστη δε θα είχε δείγματα και σε άλλα θέματα πιο πριν; 20 χρόνια τον ξέρω.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Ζώα και αυλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 21 Ιουν 2022, 22:35

Όταν τον κοίταξε ο σκύλος μέσα στα μάτια, ένιωσε την μητρική θαλπωρή που ποτέ δεν του έδωσε η πτνα η ζωή.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών