Ζώα και αυλές

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ζώα και αυλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 27 Φεβ 2022, 17:50

Είναι γνωστό ότι ο Χότζα δε γουσταρε σκυλιά και τα είχε εξαφανίσει/δαιμονοποιησει οπότε η πρώτη γενιά Αλβανών είχαν όλοι φοβία και οι σκύλοι μυρίζουν την αδρεναλίνη.

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Ζώα και αυλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 27 Φεβ 2022, 17:53

Ερμής έγραψε:
27 Φεβ 2022, 11:41
Μια ερώτηση για όποιον ξέρει το νόμο.

Φιλαράκι έχει το σκυλί του στην αυλή μονοκατοικίας.
Αυτό γενικά γαβγιζει σε όποιον περνάει από το πεζοδρόμιο. Μπορεί κανείς να κινηθεί νομικά εναντίον του; τον απείλησαν 2 3 αλλά δε βλέπω πουθενά να υπάρχει παράβαση του νόμου οπότε του λέω να τους γράψει στα τρυφερά του.

Παίζει να του κάνουν καταγγελια;
Σημείωση, τις ώρες κοινής ησυχίας το βάζει μεσα
Ούτε της κοινής ησυχίας να το βάζει μέσα.
Αρκεί να μην είναι δεμένο, να έχει κάνει τα εμβόλια και να έχει τσιπάκι.
Η δικιά μου τραμπουκίζει μαζί με το χάσκι του γείτονα εκ δεξιών και τα δύο ροτ του εξ αριστερών, ότι περπατά και πετάει.
Βέβαια εδώ είναι χωριό και σχεδόν όλοι έχουν σκύλο και όχι του καναπέ. Τα 40κιλα είναι μικρούλια. Παίζουν κάτι κάνε κόρσο και κάτι καγκάλ 80 κιλά και γαιδούρια σε μέγεθος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φρούραρχος την 27 Φεβ 2022, 18:06, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Ζώα και αυλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 27 Φεβ 2022, 18:02

Ερμής έγραψε:
27 Φεβ 2022, 14:00
Δε γαβγίζει γενικά και αόριστα. Επειδή είναι πρώην αδέσποτο που το υιοθέτησε μάλλον έχει φοβία προς τους ανθρώπους και γαβγίζει μόνο σε όποιον περνάει απέξω, ειδικά σε καρότσια, . Εγώ του το είπα πως αν μια στις χίλιες βγει -γιατί ο φράχτης είναι κ σχετικά χαμηλός- και την πεσει έστω και γαβγιζοντας σε κανέναν τότε θα τον πάρουν νουμεραδα όλοι και θα πονέσει ο πάτος του.
Ο ίδιος λέει ότι είναι καλυμμένος και από το νόμο που βλέπω και εγώ μάλλον δε μπορούν να του κάνουν τπτ. Γνώμη μου που του την είπα κιόλας είναι να το εκπαιδεύσει γιατί ακόμη και δίκιο να έχει δεν είναι ωραίο να γαβγίζει σε παιδιά και σε καροτσάκι με ΑμεΑ. Αυτός το βαράει κόντρα και πάει λέει με το νόμο, τι να πω. Η αλήθεια και το δίκαιο πιστεύω είναι κάπου στη μέση.

Βρε φιντφλαγκ δε ψάχνω παραθυράκι, Απλά επειδή είναι καλό παιδί- αν κ λίγο κεφαλας- δε θέλω να βρεθεί κάνεις και να τον βάλει να πληρώσει ένα σκασμό λεφτά που δεν έχει.
Αν ο φράχτης είναι χαμηλός, να φροντίσει να τον υψώσει. Μέσα απο το φράκτη όλα είναι οκ με τις προυποθέσεις που έγραψα. Εκτός φράκτη, την μάμησε. Και αν είναι αστείρωτο ( που δεν το φαντάζομαι) αν περάσει θηλυκό με οίστρο, παίζει να πηδήξει το χαμηλό φράκτη. Η μάνα της δικιά μου ήταν μέσα από 1,5 μέτρο φράκτη, αλλά ο τσοπάνης βρήκε τρόπο και τον πήδηξε, για να πηδήξει.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ζώα και αυλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Φεβ 2022, 10:04

δεν ξερω απο νομους, αλλα βρηκα ευκαιρια ν απω δικη μου ιστορια.

εχω στην αυλη μου, μαζεμενο αδεσποτακι. ειναι γενικως ηρεμος. γαυγιζει τους γυφτους, και κλαψουριζει οταν βαραει καμπανα στην κοντινη εκκλησια.
ειχα παραπονα, απο μια γειτονισσα, οτι δεν ειναι καλο που κλαιει οταν βαραει καμπανα, και κατι να κανω, να το εκπαιδευσω να το σταματησει.
δεν εδωσα σημασια, γιατι επιασα μια εσανς χριστιανοταλιμπανιτιδας, οτι ειναι σατανιασμενο το σκυλι και κλαιει με το καλεσμα του χριστου και τετοια.
λιγο καιρο αργοτερα, ηρθε να μου παραπονεθει οτι τη δαγκωσε. το σκυλι δεν εχει δωσει ποτε δειγμα οτι θα μπορουσε να κανει κατι τετοιο. μου εδειξε μια αμυχη στο χερι, και πανω στην κουβεντα, εκει που ζητουσα συγνωμη και προσπαθουσα να καταλαβω πως εγινε χωρις να βγει απο τα καγκελα, μπηκε στη συζητηση ο διπλα γειτονας, που ειχε την εξηγηση.

η χριστιανοταλιμπαναινα, καθε που βαρουσαν καμπανες και κλαψουριζε, εβγαινε με ενα κουβαδακι νερο και τον μπουγελωνε. εφοσον αυτο δεν εφερε αποτελεσμα (μαλλον να βγει το δαιμονιο απο μεσα του) εβαλε το χερι της μεσα απο το καγκελο και τον χτυπησε. εκει εφαγε και τη δαγκωνια της.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Ζώα και αυλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 28 Φεβ 2022, 10:07

Ερμής έγραψε:
27 Φεβ 2022, 11:58
Δεν είναι δεμένο, κόβει βόλτες στην αυλή. Επειδή είναι πρώην αδέσποτο γαβγιζει στον κόσμο που περνάει. Μόνο αυτό
Αφού το βάζει μέσα τις ώρες κοινής ησυχίας, δεν νομίζω ότι θα έχει θεμα
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6641
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ζώα και αυλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 28 Φεβ 2022, 10:16

Ασέβαστος έγραψε:
28 Φεβ 2022, 10:04
δεν ξερω απο νομους, αλλα βρηκα ευκαιρια ν απω δικη μου ιστορια.

εχω στην αυλη μου, μαζεμενο αδεσποτακι. ειναι γενικως ηρεμος. γαυγιζει τους γυφτους, και κλαψουριζει οταν βαραει καμπανα στην κοντινη εκκλησια.
ειχα παραπονα, απο μια γειτονισσα, οτι δεν ειναι καλο που κλαιει οταν βαραει καμπανα, και κατι να κανω, να το εκπαιδευσω να το σταματησει.
δεν εδωσα σημασια, γιατι επιασα μια εσανς χριστιανοταλιμπανιτιδας, οτι ειναι σατανιασμενο το σκυλι και κλαιει με το καλεσμα του χριστου και τετοια.
λιγο καιρο αργοτερα, ηρθε να μου παραπονεθει οτι τη δαγκωσε. το σκυλι δεν εχει δωσει ποτε δειγμα οτι θα μπορουσε να κανει κατι τετοιο. μου εδειξε μια αμυχη στο χερι, και πανω στην κουβεντα, εκει που ζητουσα συγνωμη και προσπαθουσα να καταλαβω πως εγινε χωρις να βγει απο τα καγκελα, μπηκε στη συζητηση ο διπλα γειτονας, που ειχε την εξηγηση.

η χριστιανοταλιμπαναινα, καθε που βαρουσαν καμπανες και κλαψουριζε, εβγαινε με ενα κουβαδακι νερο και τον μπουγελωνε. εφοσον αυτο δεν εφερε αποτελεσμα (μαλλον να βγει το δαιμονιο απο μεσα του) εβαλε το χερι της μεσα απο το καγκελο και τον χτυπησε. εκει εφαγε και τη δαγκωνια της.
Τα σκυλιά είναι ευαίσθητα στους υπερήχους και η καμπάνα εκπέμπει αρκετά δυνατούς.
Στο σκυλί δεν αρέσει αυτός ο υπέρηχος και σε κάποια "πληγώνει" τα αυτιά, οπότε και αρχίζει να κλαψουρίζει ή και να κάνει σαν λύκος.
Υπάρχει όμως μία ανάδραση εδώ...
Ο σκύλος κλαίει και τελικά η καμπάνα σταματάει. Ο σκύλος συνδέει το σταμάτημα της καμπάνας με το κλάψιμό του και την επόμενη φορά που θα ακούσει την καμπάνα, θα αρχίσει πάλι το κλάψιμο για να την σταματήσει!

Να το εξηγήσεις αυτό στην γειτόνισσα, αν και δεν πιστεύω ότι θα έχεις επιτυχία αν είναι όντως "καμένη"...

Αν δεν χαμπαριάσει, εξήγησέ της πως αυτό που κάνει, το μπουγέλωμα δηλαδή, τιμωρείται από τον νόμο, όπως και οποιοσδήποτε άλλος τρόπος επίθεσης στο ζώο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Λοξίας την 28 Φεβ 2022, 10:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22915
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ζώα και αυλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 28 Φεβ 2022, 10:17

Ναι και εγώ έτσι πιστεύω, απλά πρέπει να ψηλώσει το φράχτη γιατί αν βγει έξω και αγγίξει έστω κανέναν, με τοσα που έχουν μαζεμένα, θα τον περάσουν πριονοκορδέλα όλοι και μαντέψτε ποιος θα πληρώσει δανεικά για όλα αυτά :a040:
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6641
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ζώα και αυλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 28 Φεβ 2022, 10:32

Ερμής έγραψε:
28 Φεβ 2022, 10:17
Ναι και εγώ έτσι πιστεύω, απλά πρέπει να ψηλώσει το φράχτη γιατί αν βγει έξω και αγγίξει έστω κανέναν, με τοσα που έχουν μαζεμένα, θα τον περάσουν πριονοκορδέλα όλοι και μαντέψτε ποιος θα πληρώσει δανεικά για όλα αυτά :a040:
Δεν γνωρίζω σε βάθος τον σχετικό νόμο, πάντως έχω την εντύπωση πως δεν μπορείς να κάνεις θόρυβο που ξεπρενάει ένα καθορισμένο όριο ντεσιμπέλ, ακόμα και σε ώρες που δεν είναι κοινής ησυχίας.

LETO
Δημοσιεύσεις: 1955
Εγγραφή: 17 Ιαν 2019, 00:49
Phorum.gr user: LETO

Re: Ζώα και αυλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LETO » 28 Φεβ 2022, 10:38

Μακαρι να βρεθει καποιος με ορεξη να ασχοληθει και να τον ταραξει στη νομιμοτητα τον φιλο σου.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2150
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Ζώα και αυλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 28 Φεβ 2022, 10:46

Ρε τι διαβάζω πάλι με τα εξάποδα!
Το βάζει λέει μέσα σε ώρες κοινής ησυχίας, μεταβάλλοντας τις υπόλοιπες ώρες σε κοινής ανησυχίας!
Και ο ένας συμφορουμίτης ψάχνει τον νόμο και ο άλλος του λέει είναι οκ με τον νόμο, κι όλα ωραία και καλά :011:

Δηλ., πέρα από ό,τι μπορεί να επιτρέπει ο νόμος για τα εξάποδα, πόσο κουκουτσίμυαλος πρέπει να είσαι, για να έχεις προκαλέσει όλη αυτή την ακουστική ακοσμία και να καταδέχεσαι να στη "λένε" όλοι; :102:

Στρατιωτικό περίπατο αμελλητί!
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22915
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ζώα και αυλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 28 Φεβ 2022, 13:05

Αυτο δεν ειπα παραπάνω; Οτι το νόμιμο δεν πάει να πει πως ειναι και ηθικο.
Το θέμα είναι πως αν τον σέρνουν σε δικαστήρια, ο μλκς θα δανείζει.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ζώα και αυλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 28 Φεβ 2022, 13:14

Φρούραρχος έγραψε:
27 Φεβ 2022, 17:53

Ούτε της κοινής ησυχίας να το βάζει μέσα.
Αρκεί να μην είναι δεμένο, να έχει κάνει τα εμβόλια και να έχει τσιπάκι.
Η δικιά μου τραμπουκίζει μαζί με το χάσκι του γείτονα εκ δεξιών και τα δύο ροτ του εξ αριστερών, ότι περπατά και πετάει.
Βέβαια εδώ είναι χωριό και σχεδόν όλοι έχουν σκύλο και όχι του καναπέ. Τα 40κιλα είναι μικρούλια. Παίζουν κάτι κάνε κόρσο και κάτι καγκάλ 80 κιλά και γαιδούρια σε μέγεθος.

Είναι άλλο το χωριό και άλλο να μένεις σε ένα αθηναϊκό προάστιο. Στο χωριό δεν τρέχει και τίποτε, ίσα ίσα μπορεί να είναι κ επιθυμητό μιας κ αναγνωρίζεις αμέσως ότι ήρθε κάποιος επισκέπτης (για καλό ή κακο). Αν μένεις όμως στην Καλλιθέα πχ που περνάει κόσμος όλη μέρα θα έχεις ένα υστερικο σκύλο να γαβγιζει 24/7 που πέρα από ενόχληση στη γειτονιά είναι κίνδυνος και για τον εαυτό του. Αργά ή γρήγορα κάποιος θα του ρίξει φόλα.

munchie
Δημοσιεύσεις: 0
Εγγραφή: 28 Φεβ 2022, 12:56

Re: Ζώα και αυλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από munchie » 28 Φεβ 2022, 13:17

Καλησπέρα σας,


Θα ήθελα να καταθέσω και τη δική μου άποψη μιας και είμαι παθών.


Υπάρχουν νόμοι όπου σε προφυλάσσουν από την αφόρητη ηχορύπανση (εφόσον αποδειχτεί αυτό) και τις ώρες μη κοινής ησυχίας.

Υπάρχει η αστυνομική διάταξη του 3/1996 όπου αναφέρει πως τα κατοικίδια ζώα καθ' όλες τις ώρες δεν θα πρέπει να ενοχλούν τους περίοικους (δεν δίνει όμως η αστυνομία δυστυχώς βάση σε αυτό, τους έχω μιλήσει). Δεν αποσύρεται από την άλλη.

Υπάρχει στο αστικό δίκαιο (δεν θυμάμαι το νόμο) όπου αναφέρεται πως δεν είναι υποχρεωμένος κάποιος να ανέχεται έντονους θορύβους (ή αναθυμιάσεις το δίνω ως παράδειγμα αισθητηριακό πχ τζάκι)

Και υπάρχει προεδρικό διάταγμα όπου αναφέρει τα ύψη των επιτρεπόμενων ντεσιμπελ , αν θυμάμαι καλά είναι 40 για ώρες κοινής ησυχίας και 50 για ώρες μη κοινής ησυχίας.

Τα παραπάνω τα παραθέτω γιατί είμαι εδώ και αρκετά χρόνια σε δικαστική διαμάχη με γείτονες.

Έχω κάνει ηχομετρήσεις και ο θόρυβος είναι πολύ υψηλός.

Ενώ η ίδια ήμουν πάντα φιλόζωος, με σόκαρε η κατάσταση , η αντίδρασή τους.

Ο ήχος του γαβγίσματος (όχι όλων των σκύλων) είναι οξύς και πολύ δυνατός. Σημασία έχει λοιπόν η εγγύτητα όχι αν είναι σε μονοκατοικία ή σε πολυκατοικία. Προσωπικά στο σπίτι μου είναι μισό μέτρο μακριά ο σκύλος και ακούγεται dolby surround ακόμα και αν είναι στα πέντε μέτρα. Ούτε ωτοασπίδες (μαζί με ακουστικά) , ούτε ενισχυμένα τζάμια κάνουν κάτι, μιλάμε για ήχο για τον οποίο αν τον βιώνεις πρέπει να ηχομονώσεις το σπίτι σε στυλ στούντιο.

Έχω εγκαταλείψει το σπίτι μου εδώ και 2 χρόνια και μένω στης μητέρας μου γιατί θα κατέληγα στο ψυχιατρείο. Κάθε μέρα πονοκέφαλος, να μου ορίζει τη ζωή όχι ο σκύλος (γιατί δεν φταίει το σκυλί) αλλά το γάβγισμα αυτού.

Δηλαδή φανταστείτε και άλλες πηγές ήχου σε ώρες μη κοινής ησυχίας πχ ντραμς ,και να είσαι από κάτω/πάνω/δίπλα/απέναντι

Μη βαυκαλιζόμαστε ότι το γάβγισμα του σκύλου δεν είναι δυνατός ήχος, αυτή είναι η δουλειά του άλλωστε.

Παιδιά πραγματικά δεν είναι κάτι να περιορίσεις τον σκύλο ώστε να μην ακούγεται. Ξέρω περίπτωση όπου γυναίκα κατέληξε στο ψυχιατρείο με χάπια και ο άνδρας της είχε προβλήματα υγείας , επειδή μία "τοπ" φιλόζωη σε σπίτι στα ΒΠ απέναντί τους, είχε 3 να γαβγίζουν όλη την ημέρα. Έφερε 20 "μάρτυρες - φιλόζωους" για να εξακολουθεί η κατάσταση και οι άνθρωποι να υποφέρουν όπως και εγώ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος munchie την 28 Φεβ 2022, 23:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Ζώα και αυλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 28 Φεβ 2022, 13:26

EKPLIKTIKOS έγραψε:
28 Φεβ 2022, 13:14
Φρούραρχος έγραψε:
27 Φεβ 2022, 17:53

Ούτε της κοινής ησυχίας να το βάζει μέσα.
Αρκεί να μην είναι δεμένο, να έχει κάνει τα εμβόλια και να έχει τσιπάκι.
Η δικιά μου τραμπουκίζει μαζί με το χάσκι του γείτονα εκ δεξιών και τα δύο ροτ του εξ αριστερών, ότι περπατά και πετάει.
Βέβαια εδώ είναι χωριό και σχεδόν όλοι έχουν σκύλο και όχι του καναπέ. Τα 40κιλα είναι μικρούλια. Παίζουν κάτι κάνε κόρσο και κάτι καγκάλ 80 κιλά και γαιδούρια σε μέγεθος.

Είναι άλλο το χωριό και άλλο να μένεις σε ένα αθηναϊκό προάστιο. Στο χωριό δεν τρέχει και τίποτε, ίσα ίσα μπορεί να είναι κ επιθυμητό μιας κ αναγνωρίζεις αμέσως ότι ήρθε κάποιος επισκέπτης (για καλό ή κακο). Αν μένεις όμως στην Καλλιθέα πχ που περνάει κόσμος όλη μέρα θα έχεις ένα υστερικο σκύλο να γαβγιζει 24/7 που πέρα από ενόχληση στη γειτονιά είναι κίνδυνος και για τον εαυτό του. Αργά ή γρήγορα κάποιος θα του ρίξει φόλα.
Σαφώς. Η εκπαίδευση για τη φόλα, ουσιαστικά να μην τρώει από κάτω ή από άγνωστο είναι από τα βασικότερα στην συμβίωση με σκύλο, που μένει έξω. Αν και η δικιά μου μόλις πάει 11 γρατζουναει για να μπει μέσα, αν δεν την έχω βάλει ήδη.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Ζώα και αυλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 28 Φεβ 2022, 14:07

Φρούραρχος έγραψε:
28 Φεβ 2022, 13:26

Σαφώς. Η εκπαίδευση για τη φόλα, ουσιαστικά να μην τρώει από κάτω ή από άγνωστο είναι από τα βασικότερα στην συμβίωση με σκύλο, που μένει έξω. Αν και η δικιά μου μόλις πάει 11 γρατζουναει για να μπει μέσα, αν δεν την έχω βάλει ήδη.
Αρκεί να γίνεται σωστά... Είχα γνωστό μου που εκπαίδευσε πολύ καλά τον σκύλο του, τον έπαιρνε μαζί του όπου και αν πήγαινε και ήταν υπόδειγμα εκπαίδευσης, αλλά κάποια στιγμή αναγκάστηκε να φύγει κάπου εκτάκτως αφήνοντας το σκυλί στη μητέρα του να το φροντίσει... Το σκυλί δεν έτρωγε και αρνιόταν να φάει από τρίτο. Κόντεψε να πεθάνει μέχρι να επιστρέψει το αφεντικό του.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών