Ο χορός των σαλπών

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24338
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Ο χορός των σαλπών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 03 Οκτ 2022, 01:08

Λίγες εβδομάδες πριν...

Μετά από πολλές δύσκολες μέρες και καθώς ο καιρός ήταν αρκετά ζεστός, ξεκλέβω λίγο χρόνο για μια γρήγορη βόλτα σε κάπως κοντινή παραλία. Ξεκινάω νωρίς, πολύ νωρίς, για ν'αποφύγω την κίνηση στην παραλιακή, φτάνω, βάζω βιαστικά λίγο αντηλιακό και πέφτω στο νερό. Η κούραση και η έλλειψη ύπνου είναι τέτοια που δεν έχω αποφασίσει τι θέλω να κάνω. Αντί για κολύμπι κινούμαι παράλληλα με την ακτογραμμή στον κολπίσκο και χαζεύω το βυθό.

Ξεμακραίνω καμιά τρακοσαριά μέτρα. Πρακτικά εκεί είμαι μόνος αφού οι οικογένειες έρχονται συνήθως 2-3 ώρες αργότερα. Μονάχα κάτι ηλικιωμένοι για το πρωινό τους μπάνιο αλλά κι αυτοί πιο κοντά στην ακτή. Κύμα δεν έχει και η ορατότητα μέσα στο νερό, πολύ καλή. Τέτοια ώρα έχει τύχει να δω κι άλλες φορές πολλά ψάρια και κάποια από αυτά αρκετά μεγάλα. Όταν μαζεύεται ο κόσμος απομακρύνονται. Παρέα μου όπως πάντα σπαράκια, μερικοί κέφαλοι και μουρμούρες. Μπόλικοι αχινοί στα βράχια και που και που κανένας αστερίας και καμιά γλώσσα. Και κάτι άλλα μικρά μαύρα που μοιάζουν να αιωρούνται και θυμίζουν ψάρια ενυδρείου. Τα βλέπω όλο και πιο συχνά τα τελευταία χρόνια αλλά δεν ξέρω πως τα λένε.

Και τότε έγινε κάτι περίεργο. Μια μικρή ομάδα από σάλπες (αυτά τα στρουμπουλά γκρι με τις χαρακτηριστικές οριζόντιες χρυσές ρίγες), πλησιάζει αρκετά κοντά.
- Μπα; Πως έτσι; Αυτά συνήθως βόσκουν στα βράχια και απομακρύνονται όταν τα πλησιάζει κανείς.

Λίγο πιο εκεί μερικές ακόμα σάλπες που ζήλεψαν τις πρώτες και έρχονται κοντά κι αυτές. Δεν είχα κάτι μαζί μου που να μπορεί να θεωρηθεί πιθανή τροφή, ούτε έκαναν όπως οι κέφαλοι και οι σπάροι όταν κρατάς ψωμί και τα ταΐζεις.

Μερικές ακόμα σάλπες πλησίασαν βιαστικά. Πρέπει να είχαν μαζευτεί 25-30 από δαύτες και το πράγμα άρχισε να γίνεται ενδιαφέρον.
- Θα τρομάξουν; Συνέχισα να κολυμπάω νωχελικά αλλά όχι με απότομες κινήσεις. Λίγο λίγο μαζεύτηκαν μερικές ακόμα.
- Για να σταματήσω να δούμε τι θα γίνει.

Πλησίασαν πολύ κοντά και άρχισαν να κολυμπάνε σε κύκλο γύρω μου. Και αρκετά κοντά παρόλο που κουνούσα έστω και χαλαρά, χέρια και πόδια. Περίπου στο μισό μέτρο. Άλλες δεξιόστροφα και άλλες αριστερόστροφα.

Απορημένος είπα να δοκιμάσω να κολυμπήσω πίσω στην ακτή να δω τι θα γίνει. Κολύμπησα με απαλές κινήσεις και αρκετά αργά. Οι σάλπες κοπάδι πίσω μου ακολουθούσαν. Κάθε που έστριβα και γύριζα όλο το σώμα, έμοιαζαν κάπως να φοβούνται να πλησιάσουν παραπάνω. Όσο όμως προχωρούσα, το κοπάδι ξωπίσω και κάτω.

Κάποια στιγμή σκέφτηκα ότι κινούμαι κοντά στα βράχια και έτσι κι αλλιώς εκεί είναι ο τόπος βοσκής τους. Άλλαξα πορεία και πήγα προς τον αμμώδη βυθό. Η παρέα συνέχισε. Με ακολούθησαν κάπου 200 μέτρα μέχρι να φτάσω σε σχετικά ρηχά νερά.
- Κρίμα να μην έχω κάποια κάμερα μαζί...

Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι έγινε. Σκεφτόμουν μήπως τις τράβηξε η μυρωδιά του αντηλιακού. Όποιος έχει μια καλύτερη εξήγηση ας την δώσει. Ίσως είναι τυπική συμπεριφορά για κάποια ψάρια και απλά το αγνοώ.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο χορός των σαλπών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 03 Οκτ 2022, 08:30

Μήπως σου κρεμόταν το τσουτσούνι, τύπε;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32124
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ο χορός των σαλπών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 03 Οκτ 2022, 08:35

ST48410 έγραψε:
03 Οκτ 2022, 01:08
Λίγες εβδομάδες πριν...

Μετά από πολλές δύσκολες μέρες και καθώς ο καιρός ήταν αρκετά ζεστός, ξεκλέβω λίγο χρόνο για μια γρήγορη βόλτα σε κάπως κοντινή παραλία. Ξεκινάω νωρίς, πολύ νωρίς, για ν'αποφύγω την κίνηση στην παραλιακή, φτάνω, βάζω βιαστικά λίγο αντηλιακό και πέφτω στο νερό. Η κούραση και η έλλειψη ύπνου είναι τέτοια που δεν έχω αποφασίσει τι θέλω να κάνω. Αντί για κολύμπι κινούμαι παράλληλα με την ακτογραμμή στον κολπίσκο και χαζεύω το βυθό.

Ξεμακραίνω καμιά τρακοσαριά μέτρα. Πρακτικά εκεί είμαι μόνος αφού οι οικογένειες έρχονται συνήθως 2-3 ώρες αργότερα. Μονάχα κάτι ηλικιωμένοι για το πρωινό τους μπάνιο αλλά κι αυτοί πιο κοντά στην ακτή. Κύμα δεν έχει και η ορατότητα μέσα στο νερό, πολύ καλή. Τέτοια ώρα έχει τύχει να δω κι άλλες φορές πολλά ψάρια και κάποια από αυτά αρκετά μεγάλα. Όταν μαζεύεται ο κόσμος απομακρύνονται. Παρέα μου όπως πάντα σπαράκια, μερικοί κέφαλοι και μουρμούρες. Μπόλικοι αχινοί στα βράχια και που και που κανένας αστερίας και καμιά γλώσσα. Και κάτι άλλα μικρά μαύρα που μοιάζουν να αιωρούνται και θυμίζουν ψάρια ενυδρείου. Τα βλέπω όλο και πιο συχνά τα τελευταία χρόνια αλλά δεν ξέρω πως τα λένε. καλογριες

Και τότε έγινε κάτι περίεργο. Μια μικρή ομάδα από σάλπες (αυτά τα στρουμπουλά γκρι με τις χαρακτηριστικές οριζόντιες χρυσές ρίγες), πλησιάζει αρκετά κοντά.
- Μπα; Πως έτσι; Αυτά συνήθως βόσκουν στα βράχια και απομακρύνονται όταν τα πλησιάζει κανείς.

Λίγο πιο εκεί μερικές ακόμα σάλπες που ζήλεψαν τις πρώτες και έρχονται κοντά κι αυτές. Δεν είχα κάτι μαζί μου που να μπορεί να θεωρηθεί πιθανή τροφή, ούτε έκαναν όπως οι κέφαλοι και οι σπάροι όταν κρατάς ψωμί και τα ταΐζεις.

Μερικές ακόμα σάλπες πλησίασαν βιαστικά. Πρέπει να είχαν μαζευτεί 25-30 από δαύτες και το πράγμα άρχισε να γίνεται ενδιαφέρον.
- Θα τρομάξουν; Συνέχισα να κολυμπάω νωχελικά αλλά όχι με απότομες κινήσεις. Λίγο λίγο μαζεύτηκαν μερικές ακόμα.
- Για να σταματήσω να δούμε τι θα γίνει.

Πλησίασαν πολύ κοντά και άρχισαν να κολυμπάνε σε κύκλο γύρω μου. Και αρκετά κοντά παρόλο που κουνούσα έστω και χαλαρά, χέρια και πόδια. Περίπου στο μισό μέτρο. Άλλες δεξιόστροφα και άλλες αριστερόστροφα.

Απορημένος είπα να δοκιμάσω να κολυμπήσω πίσω στην ακτή να δω τι θα γίνει. Κολύμπησα με απαλές κινήσεις και αρκετά αργά. Οι σάλπες κοπάδι πίσω μου ακολουθούσαν. Κάθε που έστριβα και γύριζα όλο το σώμα, έμοιαζαν κάπως να φοβούνται να πλησιάσουν παραπάνω. Όσο όμως προχωρούσα, το κοπάδι ξωπίσω και κάτω.

Κάποια στιγμή σκέφτηκα ότι κινούμαι κοντά στα βράχια και έτσι κι αλλιώς εκεί είναι ο τόπος βοσκής τους. Άλλαξα πορεία και πήγα προς τον αμμώδη βυθό. Η παρέα συνέχισε. Με ακολούθησαν κάπου 200 μέτρα μέχρι να φτάσω σε σχετικά ρηχά νερά.
- Κρίμα να μην έχω κάποια κάμερα μαζί...

Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι έγινε. Σκεφτόμουν μήπως τις τράβηξε η μυρωδιά του αντηλιακού. Όποιος έχει μια καλύτερη εξήγηση ας την δώσει. Ίσως είναι τυπική συμπεριφορά για κάποια ψάρια και απλά το αγνοώ.
με σαλπες δεν μου εχει συμβει. με λαβρακια, καμποσες φορες. με μικροψαρα, πιο συχνα.

δεν ξερω ποια ειναι η εξηγηση.
ισως το οτι ειναι ψαρια αγελης, και ακολουθουν το ενα το αλλο. ενα λοιπον αποφασιζει οτι εχεις κατι το ενδιαφερον, και τα υπολοιπα απλως ακολουθουν.
συμβαινει επισης ψαρια να ακολουθουν κατι που θεωρουν επικινδυνο, θηρευτη. οχο τοσο κοντα ωστε να κινδυνευουν, αλλα ουτε τοσο ωστε να χαθει απο το οπτικο τους πεδιο και να τα παραμονεψει-ξαφνιασει καπου.

οι σαλπες γενικοτερα, ειναι απο τα επιφυλακτικα ψαρια, που τρομαζουν ευκολα. παρολο που δεν αποτελουν θηραμα για μενα, δειχνουν να με φοβουνται. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ο χορός των σαλπών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 03 Οκτ 2022, 08:43

Ωραίο νήμα, ωραία περιγραφή, ωραία εμπειρία, ωραίος τρόπος αλληλεπίδρασης ειδών.

Εύχομαι να την ξαναζήσεις.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24338
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο χορός των σαλπών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 04 Οκτ 2022, 00:40

Ασέβαστος έγραψε:
03 Οκτ 2022, 08:35
με σαλπες δεν μου εχει συμβει. με λαβρακια, καμποσες φορες. με μικροψαρα, πιο συχνα.
Υπάρχει μια ποιοτική διαφορά. Λίγες μέρες μετά ξαναπήγα με ψωμί μα δω αντιδράσεις Τα μικρόψαρα που λες (σπαράκια κυρίως) πλησιάζουν, τσιμπολογούν και αν κάτσω ήρεμος μπορεί να το φάνε κι από το χέρι μου. Οι σάλπες όχι. Κολυμπάνε τριγύρω στο μισό έως ένα μέτρο και ενώ δεν φαίνεται να τρομάζουν όταν κάνω κινήσεις, ποτέ δεν έρχονται τόσο κοντά να κόψουν ένα κομματάκι.
Ασέβαστος έγραψε:
03 Οκτ 2022, 08:35
δεν ξερω ποια ειναι η εξηγηση.
ισως το οτι ειναι ψαρια αγελης, και ακολουθουν το ενα το αλλο. ενα λοιπον αποφασιζει οτι εχεις κατι το ενδιαφερον, και τα υπολοιπα απλως ακολουθουν.
Ναι, αυτό είναι πολύ πιθανό. Στις μικρές ομάδες από 4 έως 7, 8 ψάρια, πάντα ένα μεγαλύτερο μοιάζει να ηγείται.
Ασέβαστος έγραψε:
03 Οκτ 2022, 08:35
συμβαινει επισης ψαρια να ακολουθουν κατι που θεωρουν επικινδυνο, θηρευτη. οχο τοσο κοντα ωστε να κινδυνευουν, αλλα ουτε τοσο ωστε να χαθει απο το οπτικο τους πεδιο και να τα παραμονεψει-ξαφνιασει καπου.
Έτσι κι έτσι. Να ακολουθείς ένα θηρευτή για να μην τον χάσεις και σε ξαφνιάσει το καταλαβαίνω. Να κολυμπάς μπροστά του κάνοντας γύρους, όχι και τόσο.
Ασέβαστος έγραψε:
03 Οκτ 2022, 08:35
οι σαλπες γενικοτερα, ειναι απο τα επιφυλακτικα ψαρια, που τρομαζουν ευκολα. παρολο που δεν αποτελουν θηραμα για μενα, δειχνουν να με φοβουνται. :102:
Επιβεβαιώνω. Οπουδήποτε αλλού συναντούσα μικρές ομάδες, έφευγαν. Στο μέρος που έγινε ο κυκλικός χορός πήγα μερικές φορές ακόμα. Εκεί δεν έμοιαζε να τρομάζουν. Αντίθετα μαζεύονταν. Δεν έχω ιδέα πως αναπαράγονται αλλά σκέφτηκα ότι κάπου εκεί μπορεί να αφήνουν τα αυγά τους και όλο αυτό να ήταν ένα αντιπερισπασμός προκειμένου να τα προστατέψουν. Όμως μετά γιατί για με ακολουθήσουν σε τόσο μεγάλη απόσταση; Ούτε αυτό δεν βγάζει τελείως νόημα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32124
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ο χορός των σαλπών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Οκτ 2022, 09:02

ST48410 έγραψε:
04 Οκτ 2022, 00:40
Ασέβαστος έγραψε:
03 Οκτ 2022, 08:35
με σαλπες δεν μου εχει συμβει. με λαβρακια, καμποσες φορες. με μικροψαρα, πιο συχνα.
Υπάρχει μια ποιοτική διαφορά. Λίγες μέρες μετά ξαναπήγα με ψωμί μα δω αντιδράσεις Τα μικρόψαρα που λες (σπαράκια κυρίως) πλησιάζουν, τσιμπολογούν και αν κάτσω ήρεμος μπορεί να το φάνε κι από το χέρι μου. Οι σάλπες όχι. Κολυμπάνε τριγύρω στο μισό έως ένα μέτρο και ενώ δεν φαίνεται να τρομάζουν όταν κάνω κινήσεις, ποτέ δεν έρχονται τόσο κοντά να κόψουν ένα κομματάκι.
Ασέβαστος έγραψε:
03 Οκτ 2022, 08:35
δεν ξερω ποια ειναι η εξηγηση.
ισως το οτι ειναι ψαρια αγελης, και ακολουθουν το ενα το αλλο. ενα λοιπον αποφασιζει οτι εχεις κατι το ενδιαφερον, και τα υπολοιπα απλως ακολουθουν.
Ναι, αυτό είναι πολύ πιθανό. Στις μικρές ομάδες από 4 έως 7, 8 ψάρια, πάντα ένα μεγαλύτερο μοιάζει να ηγείται.
Ασέβαστος έγραψε:
03 Οκτ 2022, 08:35
συμβαινει επισης ψαρια να ακολουθουν κατι που θεωρουν επικινδυνο, θηρευτη. οχο τοσο κοντα ωστε να κινδυνευουν, αλλα ουτε τοσο ωστε να χαθει απο το οπτικο τους πεδιο και να τα παραμονεψει-ξαφνιασει καπου.
Έτσι κι έτσι. Να ακολουθείς ένα θηρευτή για να μην τον χάσεις και σε ξαφνιάσει το καταλαβαίνω. Να κολυμπάς μπροστά του κάνοντας γύρους, όχι και τόσο.
Ασέβαστος έγραψε:
03 Οκτ 2022, 08:35
οι σαλπες γενικοτερα, ειναι απο τα επιφυλακτικα ψαρια, που τρομαζουν ευκολα. παρολο που δεν αποτελουν θηραμα για μενα, δειχνουν να με φοβουνται. :102:
Επιβεβαιώνω. Οπουδήποτε αλλού συναντούσα μικρές ομάδες, έφευγαν. Στο μέρος που έγινε ο κυκλικός χορός πήγα μερικές φορές ακόμα. Εκεί δεν έμοιαζε να τρομάζουν. Αντίθετα μαζεύονταν. Δεν έχω ιδέα πως αναπαράγονται αλλά σκέφτηκα ότι κάπου εκεί μπορεί να αφήνουν τα αυγά τους και όλο αυτό να ήταν ένα αντιπερισπασμός προκειμένου να τα προστατέψουν. Όμως μετά γιατί για με ακολουθήσουν σε τόσο μεγάλη απόσταση; Ούτε αυτό δεν βγάζει τελείως νόημα

Εικόνα
tip για να βλεπεις ψαρια. κατσε ακινητος.

βρες ενα βραχο καπου στα ρηχα, κρυψου πισω του, να φαινεσαι οσο το δυνατον λιγοτερο, και περιμενε. αρκετα. 3-4 λεπτα ας πουμε, αν εχεις υπομονη και περισσοτερο. τα ψαρια εχουν περιεργεια, θα ερθουν κοντα να δουν τι εισαι. πολυ συχνα, θα δεις αρκετα μεγαλα ψαρια, που δεν φανταζοσουν οτι υπαρχουν στην περιοχη. αυτα σε παρακολουθουν απο καποια αποσταση, σε βλεπουν χωρις να τα βλεπεις. δεν πλησιαζουν γιατι φοβουνται τον ογκο σου.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3955
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Ο χορός των σαλπών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 04 Οκτ 2022, 10:10

Ψάρι B′ διαλογής, ένα κλικ πάνω από τα κεφαλόπουλα (κοπάδια των οποίων θα βρείς σε λιμάνια και περιοχές με σχετικά ακάθαρτα νερά - με ένα πολυάγκιστρο έβγαζες 10 κιλά σε μια ριξιά!)
Έτσι μου είχαν πει ως παιδί κατά την περίοδο διακοπών (διακοπών στα μέσα της δεκαετίας του ’80, ΠΑΣΟΚικού τύπου) διάφοροι ψαράδες - εμένα δεν μ’ αρέσουν ιδιαίτερα τα θαλασσινά και δεν το ’χω ψάξει.
Οι καλόγριες απ’ ότι θυμάμαι, δεν είναι βρώσιμες και τις πετάνε. Ή το πολύ πολύ να γίνουν σούπα.
Μην τα λάβετε τοις μετρητοίς.
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ο χορός των σαλπών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 04 Οκτ 2022, 15:27

.


Τα τελευταία 3 χρόνια παρατηρώ ενώ κάνω μπάνιο να ερχονται μικρόψαρα και να τσιμπάνε τα άκρα των ποδιών.....


Αυτό δεν γινόταν στο παρελθόν.....ξέρουμε το γιατί αυτής της νέας συνήθειας των μικρόψαρων ;;; . :p2:


.


Εικόνα



.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24338
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο χορός των σαλπών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 05 Οκτ 2022, 00:02

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
04 Οκτ 2022, 15:27
.


Τα τελευταία 3 χρόνια παρατηρώ ενώ κάνω μπάνιο να ερχονται μικρόψαρα και να τσιμπάνε τα άκρα των ποδιών.....


Αυτό δεν γινόταν στο παρελθόν.....ξέρουμε το γιατί αυτής της νέας συνήθειας των μικρόψαρων ;;; . :p2:


.


[img]https://i.postimg.cc/htbjsx9j/GUES ... .jpg[/img]



.
Πάντα τσιμπούσαν. Επίσης τις μικροπληγές από το τσίμπημα κουνουπιών.

Ωραία και η φωτογραφία αν και απέχει λιγάκι από αυτό που είδα εγώ :)

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11459
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Ο χορός των σαλπών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 05 Οκτ 2022, 00:05

Feindflug έγραψε:
03 Οκτ 2022, 08:30
Μήπως σου κρεμόταν το τσουτσούνι, τύπε;
:lol:
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο χορός των σαλπών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 05 Οκτ 2022, 00:09

Feindflug έγραψε:
03 Οκτ 2022, 08:30
Μήπως σου κρεμόταν το τσουτσούνι, τύπε;
Γιατί ρε δικέ μου, άμα κολυμπάς γυμνός σε κυνηγάνε τα ψάρια να σου γλειψουν το τσουτσουνι;
SpoilerShow
για ενα φιλο ρωταω

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24338
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο χορός των σαλπών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 05 Οκτ 2022, 00:14

Τραβάτε σε καμιά παραλία γυμνιστών να σας λυθούν οι απορίες.

Δεν μπορώ να βοηθήσω. :lol:

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24338
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο χορός των σαλπών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 05 Οκτ 2022, 00:16

Πάντως αξίζει να έχεις μια action κάμερα μαζί. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα συναντήσεις. Και μερικά πράγματα δεν συμβαίνουν συχνά.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο χορός των σαλπών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 05 Οκτ 2022, 11:26

EKPLIKTIKOS έγραψε:
05 Οκτ 2022, 00:09
Feindflug έγραψε:
03 Οκτ 2022, 08:30
Μήπως σου κρεμόταν το τσουτσούνι, τύπε;
Γιατί ρε δικέ μου, άμα κολυμπάς γυμνός σε κυνηγάνε τα ψάρια να σου γλειψουν το τσουτσουνι;
SpoilerShow
για ενα φιλο ρωταω
Αν το τσουτσούνι σου είναι σαν το ομώνυμο δόλωμα, τύπε, μπορεί να συμβαίνει.

Ας μας απαντήσουν οι ψαράδες του πχόρουμ.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών