Διδάκτωρ στο ΑΠΘ το κτήνος που πάτησε το γατάκι.

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10333
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Διδάκτωρ στο ΑΠΘ το κτήνος που πάτησε το γατάκι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 10 Οκτ 2022, 15:45

OANNHSEA έγραψε:
10 Οκτ 2022, 13:13
Kauldron έγραψε:
10 Οκτ 2022, 11:53
Δε σκοτώνει γατάκια όλη η κοινωνία, μόνο τα μέλη της που έχουν κάποια σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα.
Και μη μπερδεύεις τ' ατυχήματα στο δρόμο, ή αυτά που κάνουν άλλα ζώα (τετράποδα) μ' αυτό που έχανε ο ψυχοπαθής του βίντεο.

Ένα πράγμα που με ξενίζει σ' αυτόν τον τύπο (είτε είναι είτε δεν είναι ο δράστης) είναι το οτι είπε για τον εαυτό του "είμαι πάρα πολύ μορφωμένος". Κανένας μορφωμένος άνθρωπος δε θα το 'λεγε αυτό.
Πρώτον, νεογέννητα γατάκια σε σακούλες στα σκουπίδια πετάει πάρα πολύς κόσμος - ουσιαστικά τα σκοτώνει...
Δεύτερον, που ξέρεις εσύ ότι το πατημένο από αυτοκίνητο στη μέση του δρόμου δεν έγινε από κάποιον που γουστάρει να το κάνει αυτό;
Τρίτον, όπως ξαναέγραψα, υπάρχει τεράστια μερίδα του κόσμου που θεωρεί τα ζώα σαν κάτι το εντελώς ευτελές και άρα δεν τρέχει τίποτα εάν αυτό το ευτελές πάθει κάτι. Οι κυνηγοί είναι μέσα σε αυτή τη μερίδα.
Τέταρτον, το είδες το βίντεο; Πρόσεξε τι κάνει: ΚΥΝΗΓΑΕΙ το γατί για να το πατήσει και να το σκοτώσει... Γιατί;;; Δες την απάντηση πιο κάτω...

π.χ. Είχα πρώην συνάδελφο ο οποίος όταν πήγαινε "κυνήγι", σκότωνε ότι πετούσε, αλλά δεν το μάζευε ποτέ!!! Όχι μόνο το έλεγε ανοικτά αυτό, αλλά όταν τον πίκαρα λέγοντας του ότι αυτό δεν είναι λογικό, μέρος της απάντησης του ήταν "με ηρεμεί αυτό...". Παρόλα αυτά, αυτόν τον ψυχασθενή άνθρωπο κανένας ΠΟΤΕ δεν θα τον πιάσει και δεν θα τον δικάσει, ούτε καν θα του πούνε συμβουλευτικά να πάει σε ψυχίατρο - πολύ απλά γιατί είναι "κυνηγός" και άρα είναι απόλυτα λογικό αυτό που κάνει...

.
Όσοι έχουν άδεια οπλοκατοχής να περνούν τακτικά από αξιολόγηση ψυχολόγου μη πω και ψυχιάτρου.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διδάκτωρ στο ΑΠΘ το κτήνος που πάτησε το γατάκι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 10 Οκτ 2022, 15:47

Νομίζω πως για να ανανεωθεί άδεια οπλοκατοχής, απαιτείται χαρτί απο ψυχιατρο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11553
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Διδάκτωρ στο ΑΠΘ το κτήνος που πάτησε το γατάκι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 10 Οκτ 2022, 16:01

Kauldron έγραψε:
10 Οκτ 2022, 13:34

Κι εγώ θεωρώ τον ΟΑΝΗΣέα ψυχούλα.


Όντως, είναι ψυχακι ο άτιμος.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10333
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Διδάκτωρ στο ΑΠΘ το κτήνος που πάτησε το γατάκι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 10 Οκτ 2022, 16:06

Ερμής έγραψε:
10 Οκτ 2022, 15:47
Νομίζω πως για να ανανεωθεί άδεια οπλοκατοχής, απαιτείται χαρτί απο ψυχιατρο.
Όπως με τον οφθαλμίατρο;
:lol:
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διδάκτωρ στο ΑΠΘ το κτήνος που πάτησε το γατάκι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 10 Οκτ 2022, 16:17

ksk έγραψε:
10 Οκτ 2022, 16:06
Ερμής έγραψε:
10 Οκτ 2022, 15:47
Νομίζω πως για να ανανεωθεί άδεια οπλοκατοχής, απαιτείται χαρτί απο ψυχιατρο.
Όπως με τον οφθαλμίατρο;
:lol:
Σου λέω τι απαιτείται, άσχετα τι γίνεται.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

nemo
Δημοσιεύσεις: 7240
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Διδάκτωρ στο ΑΠΘ το κτήνος που πάτησε το γατάκι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 10 Οκτ 2022, 16:25

αν υπαρχει βιντεο που κυνηγα ενα γατι να το πατησει -τοτε υπαρχει χοντρο προβλημα στον ανθρωπο
-δεν δικαιολογουνται αλλοι συμψηφισμοι και συμπεραίνω οτι εχετε και σεις χοντρο προβλημα
-να πατε και σεις καμια επισκεψη σε ψυχιατρείο

το εχετε λαλησει το θεμα :o

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2776
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Διδάκτωρ στο ΑΠΘ το κτήνος που πάτησε το γατάκι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 10 Οκτ 2022, 18:42

Εντάξει μαλακας να πληρώσει πρόστιμο κανένα κατοσταρικο . Πάντως λιγότερο από πρόστιμο υπέρβασης ορίου ταχύτητας που μπορεί να ξεκλιρησεις ολόκληρη οικογένεια.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8475
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Διδάκτωρ στο ΑΠΘ το κτήνος που πάτησε το γατάκι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 11 Οκτ 2022, 14:17

ksk έγραψε:
10 Οκτ 2022, 15:45
OANNHSEA έγραψε:
10 Οκτ 2022, 13:13
Kauldron έγραψε:
10 Οκτ 2022, 11:53
Δε σκοτώνει γατάκια όλη η κοινωνία, μόνο τα μέλη της που έχουν κάποια σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα.
Και μη μπερδεύεις τ' ατυχήματα στο δρόμο, ή αυτά που κάνουν άλλα ζώα (τετράποδα) μ' αυτό που έχανε ο ψυχοπαθής του βίντεο.

Ένα πράγμα που με ξενίζει σ' αυτόν τον τύπο (είτε είναι είτε δεν είναι ο δράστης) είναι το οτι είπε για τον εαυτό του "είμαι πάρα πολύ μορφωμένος". Κανένας μορφωμένος άνθρωπος δε θα το 'λεγε αυτό.
Πρώτον, νεογέννητα γατάκια σε σακούλες στα σκουπίδια πετάει πάρα πολύς κόσμος - ουσιαστικά τα σκοτώνει...
Δεύτερον, που ξέρεις εσύ ότι το πατημένο από αυτοκίνητο στη μέση του δρόμου δεν έγινε από κάποιον που γουστάρει να το κάνει αυτό;
Τρίτον, όπως ξαναέγραψα, υπάρχει τεράστια μερίδα του κόσμου που θεωρεί τα ζώα σαν κάτι το εντελώς ευτελές και άρα δεν τρέχει τίποτα εάν αυτό το ευτελές πάθει κάτι. Οι κυνηγοί είναι μέσα σε αυτή τη μερίδα.
Τέταρτον, το είδες το βίντεο; Πρόσεξε τι κάνει: ΚΥΝΗΓΑΕΙ το γατί για να το πατήσει και να το σκοτώσει... Γιατί;;; Δες την απάντηση πιο κάτω...

π.χ. Είχα πρώην συνάδελφο ο οποίος όταν πήγαινε "κυνήγι", σκότωνε ότι πετούσε, αλλά δεν το μάζευε ποτέ!!! Όχι μόνο το έλεγε ανοικτά αυτό, αλλά όταν τον πίκαρα λέγοντας του ότι αυτό δεν είναι λογικό, μέρος της απάντησης του ήταν "με ηρεμεί αυτό...". Παρόλα αυτά, αυτόν τον ψυχασθενή άνθρωπο κανένας ΠΟΤΕ δεν θα τον πιάσει και δεν θα τον δικάσει, ούτε καν θα του πούνε συμβουλευτικά να πάει σε ψυχίατρο - πολύ απλά γιατί είναι "κυνηγός" και άρα είναι απόλυτα λογικό αυτό που κάνει...

.
Όσοι έχουν άδεια οπλοκατοχής να περνούν τακτικά από αξιολόγηση ψυχολόγου μη πω και ψυχιάτρου.

Μόνο όπλα;
Είχα άλλο συνάδελφο από τον Ασπρόπυργο, ο οποίος είχε το συνήθειο να πηγαίνει για χταπόδια (μόνο χταπόδια!!!) σχεδόν κάθε μέρα που έφευγε από τη δουλειά...
Κρύο ή ζέστη, καλοκαιρία ή κακοκαιρία δεν τον ένοιαζε...
Είχε και αυτός το ίδιο σλόγκαν: με ηρεμεί και μέσα στη θάλασσα τα ξεχνάω όλα...
Αυτός βέβαια τα μάζευε και τα έτρωγε τα χταπόδια...
Για πες μου λοιπόν: σε αυτόν τον μονομανή, μπορούμε να του επιτρέπουμε να κυνηγά χταπόδια;

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8475
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Διδάκτωρ στο ΑΠΘ το κτήνος που πάτησε το γατάκι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 11 Οκτ 2022, 14:38

Kauldron έγραψε:
10 Οκτ 2022, 13:21

Και τί σημασία έχει τί έκανε ο ψυχασθενής πρώην συνάδελφός σου? Δηλαδή θέλεις να μου πείς οτι αν κάποιος ΚΥΝΗΓΑΕΙ για να σκοτώσει το γατάκι, είναι οκ, και πρέπει να το θεωρήσουμε κυνήγι? Και σε περίπτωση πολέμου κυνηγάμε εχθρούς, και τους σκοτώνουμε, και δε τους τρώμε κιόλας. Να θεωρήσω οτι επειδή σε περίπτωση πολέμου (όπως σε περίπτωση κυνηγιού) επιτρέπεται να σκοτώνουμε ανθρώπους, οτι μπορεί κάποιος, αν βγεί με στρατιωτική περιβολή και όπλο να θερίσει μερικούς?
Δε βγαίνει κανένα απολύτως νόημα απ' αυτά που γράφεις.
Όοοοχιιι!!!
ΑΥΤΟΣ το θεωρεί κυνήγι και μάλιστα στο μυαλό του κυνηγά κάτι επιβλαβές και ευτελές. Αυτό του έχει μάθει η κοινωνία...
Καταλαβαίνεις τώρα το πρόβλημα;
Καταλαβαίνεις γιατί γράφω από την αρχή ότι η ποινή για τον συγκεκριμένο είναι πάρα πολύ μεγάλη; Γιατί πολύ απλά εκφράζει ένα τεράστιο μέρος της κοινωνίας, ασχέτως κοινωνικού επιπέδου!!! Ακόμα και να τον εκτελέσεις, η κοινωνία αυτομάτως θα δημιουργήσει άλλους 2 σαν αυτόν!!!

ΥΓ
Αυτό που γράφω δεν είναι ανέκδοτο, έχει γίνει.
Ένας ιεραπόστολος πήγε εκεί κάπου στα 1800 στην Πολυνησία. Οι φυλές τότε έκαναν συνεχούς πολέμους μεταξύ τους και έτρωγαν τους αντίπαλους νεκρούς εχθρούς. Όταν ο ιεραπόστολος άρχισε τα χριστιανικά ο φύλαρχος τον ρώτησε: εσείς κάνετε πολέμους; Ναι, ήταν η απάντηση. Και δεν τρώτε τους νεκρούς εχθρούς σας; Όχι βέβαια!!! Τότε γιατί κάνετε πολέμους;
Σημειωτέο ότι οι μάχες μεταξύ των φυλών στην κεντρική Πολυνησία (και στη Νέα Γουινέα) δεν είχαν ποτέ πάνω από 5% απώλειες για τους ηττημένους. Οι Μαορί όμως σκότωναν και έτρωγαν στις μάχες όσους μπορούσαν - ακόμα και γυναίκες και παιδιά!!!
Με λίγα λόγια πρέπει να καταλάβετε πόσο βαθιές ρίζες έχει στην κοινωνία ένα πρόβλημα, πριν προσπαθήσετε να το σταματήσετε ή να το αλλάξετε.

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8475
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Διδάκτωρ στο ΑΠΘ το κτήνος που πάτησε το γατάκι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 11 Οκτ 2022, 14:50

Πασιφάη έγραψε:
10 Οκτ 2022, 13:30
OANNHSEA έγραψε:
10 Οκτ 2022, 13:20
Sol έγραψε:
10 Οκτ 2022, 11:57


Τέρας!

Αυτό που είναι που λέω βαριά ψυχασθένεια...
Προφανώς το μέλος Sol θα έπαιρνε το ψόφιο γατί και θα το έβαζε στον κώλο του...
Ή θα έπαιρνε το γατί με την σπασμένη ράχη και θα έδινε όλα τα χρήματα του για να το κάνει καλά - μέχρι και στην Συγγρού θα έδινε κώλο για βρει χρήματα για να του φτιάξει τη σπασμένη σπονδυλική στήλη...

Βέβαια...
Το καλό θα ήταν να έδινε τα χρήματα του σε ένα ψυχίατρο, όπως τα μέλη Πασιφάη και Space_Passenger...
Ο πρώτος γιατί ως βρωμιάρης αριστερός έχει συνηθίσει τις γκαιμπελικές τακτικές και δεν μπορεί χωρίς αυτές...
Και τα άλλα δύο μέλη γιατί πιστεύουν έναν ψυχοπαθή γκαιμπελίσκο χωρίς να διαβάσουν όλο το κείμενο μου...

Ή εάν το έχουν διαβάσει:
Τα μέλη Πασιφάη και Space_Passenger θα έπαιρναν το ψόφιο γατί και θα το έβαζαν στον κώλο του...
Ή θα έπαιρναν το γατί με την σπασμένη ράχη και θα έδιναν όλα τους τα χρήματα για να το κάνουν καλά...

.
Το μέλος Πασιφάη μαλάκα, ΔΕΝ σου ευχήθηκε ψόφο, απλά σε θεωρεί απογαμήδι της κοινωνίας. Και ναι, θα το μάζευα και θα προσπαθούσα να βρω λύση, όχι να το πετάξω στον κάδο. Όχι που προσπαθείς να πείσεις τον κοσμάκη οτι σκας και γκαφρά για στειρώσεις.
Δυστυχώς για εσένα είναι αλήθεια... Εγώ και η γυναίκα μου δίνουμε κοντά στα 100 ευρώ κάθε χρόνο για να στειρώσουμε τα θηλυκά της γειτονιάς - και την επόμενη βδομάδα θα πάω άλλα δύο: την Bandit και την Κικίτσα... 50 ευρώ το κεφάλι έχει η κάθε στείρωση στον ιδιώτη γιατρό, καθότι η γυναίκα μου δεν εμπιστεύεται το δήμο να το κάνει...

Επίσης έχω άλλο ένα αδέσποτο γατάκι στην πυλωτή, το οποίο θα πάει στα σκουπίδια σε δύο το πολύ εβδομάδες - την Γιούρια... Πάσχει από ρινοτραχίτιδα και παραπαίει...
Να στο στείλω στην Πάτρα να το πας νοσοκομείο, να δώσεις ουκ ολίγα χρήματα και μετά να έχεις για μερικά χρόνια (δεν ζουν πάνω από 8 χρόνια όσα έχουν ρινοτραχίτιδα), ένα γατί που θα σου κοστίζει κάπου 150 ευρώ το χρόνο σε επισκέψεις στο γιατρό και σε φάρμακα;;;
Έλα... Αφού δεν έχεις γατί - μόνο έναν κόπρο έχεις!!!

ΥΓ
Κανείς άλλος "ευαισθητούλης φιλόζωος" θέλει το γατί εάν δεν το πάρει το μέλος Πασιφάη;

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8475
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Διδάκτωρ στο ΑΠΘ το κτήνος που πάτησε το γατάκι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 11 Οκτ 2022, 14:59

Για όσους λένε ότι δεν έχω γατιά:
GBs της Αγγλίας ο πρώτος !!!
Ολίγος τι τσαντισμένος γιατί προσπαθούμε να του βάλουμε την βασιλική κορώνα!!! :smt005:


Εικόνα

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13396
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Διδάκτωρ στο ΑΠΘ το κτήνος που πάτησε το γατάκι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 11 Οκτ 2022, 18:30

OANNHSEA έγραψε:
11 Οκτ 2022, 14:50
Πασιφάη έγραψε:
10 Οκτ 2022, 13:30
OANNHSEA έγραψε:
10 Οκτ 2022, 13:20



Αυτό που είναι που λέω βαριά ψυχασθένεια...
Προφανώς το μέλος Sol θα έπαιρνε το ψόφιο γατί και θα το έβαζε στον κώλο του...
Ή θα έπαιρνε το γατί με την σπασμένη ράχη και θα έδινε όλα τα χρήματα του για να το κάνει καλά - μέχρι και στην Συγγρού θα έδινε κώλο για βρει χρήματα για να του φτιάξει τη σπασμένη σπονδυλική στήλη...

Βέβαια...
Το καλό θα ήταν να έδινε τα χρήματα του σε ένα ψυχίατρο, όπως τα μέλη Πασιφάη και Space_Passenger...
Ο πρώτος γιατί ως βρωμιάρης αριστερός έχει συνηθίσει τις γκαιμπελικές τακτικές και δεν μπορεί χωρίς αυτές...
Και τα άλλα δύο μέλη γιατί πιστεύουν έναν ψυχοπαθή γκαιμπελίσκο χωρίς να διαβάσουν όλο το κείμενο μου...

Ή εάν το έχουν διαβάσει:
Τα μέλη Πασιφάη και Space_Passenger θα έπαιρναν το ψόφιο γατί και θα το έβαζαν στον κώλο του...
Ή θα έπαιρναν το γατί με την σπασμένη ράχη και θα έδιναν όλα τους τα χρήματα για να το κάνουν καλά...

.
Το μέλος Πασιφάη μαλάκα, ΔΕΝ σου ευχήθηκε ψόφο, απλά σε θεωρεί απογαμήδι της κοινωνίας. Και ναι, θα το μάζευα και θα προσπαθούσα να βρω λύση, όχι να το πετάξω στον κάδο. Όχι που προσπαθείς να πείσεις τον κοσμάκη οτι σκας και γκαφρά για στειρώσεις.
Δυστυχώς για εσένα είναι αλήθεια... Εγώ και η γυναίκα μου δίνουμε κοντά στα 100 ευρώ κάθε χρόνο για να στειρώσουμε τα θηλυκά της γειτονιάς - και την επόμενη βδομάδα θα πάω άλλα δύο: την Bandit και την Κικίτσα... 50 ευρώ το κεφάλι έχει η κάθε στείρωση στον ιδιώτη γιατρό, καθότι η γυναίκα μου δεν εμπιστεύεται το δήμο να το κάνει...

Επίσης έχω άλλο ένα αδέσποτο γατάκι στην πυλωτή, το οποίο θα πάει στα σκουπίδια σε δύο το πολύ εβδομάδες - την Γιούρια... Πάσχει από ρινοτραχίτιδα και παραπαίει...
Να στο στείλω στην Πάτρα να το πας νοσοκομείο, να δώσεις ουκ ολίγα χρήματα και μετά να έχεις για μερικά χρόνια (δεν ζουν πάνω από 8 χρόνια όσα έχουν ρινοτραχίτιδα), ένα γατί που θα σου κοστίζει κάπου 150 ευρώ το χρόνο σε επισκέψεις στο γιατρό και σε φάρμακα;;;
Έλα... Αφού δεν έχεις γατί - μόνο έναν κόπρο έχεις!!!

ΥΓ
Κανείς άλλος "ευαισθητούλης φιλόζωος" θέλει το γατί εάν δεν το πάρει το μέλος Πασιφάη;

.
Έλα ρε, δεν έχω μόνο ''κόπρο'', έχω και 2 γάτες, εμβολιασμένες και στειρωμένες. Επίσης έχω στειρώσει - εμβολιάσει και μια ακόμη ''εξωσχολική'', η οποία το χειμώνα μαζεύεται στο σπίτι.
Εννοείται δε, ότι αν μπορέσω να ανακουφίσω όπως έχω πει άπειρες φορές, ένα ζωντανό με τροφή και νερό, θα το πράξω.
Εσύ δεν καταλαβαίνω γιατί δείχνεις άλλο προφίλ εδώ μέσα και εκτίθεσαι ενώ υποτίθεται πως αγαπάς τα ζώα; Τα έλεγα και του Ερμή χθες. Ήμουν σαφής σε σημείο που δεν παίρνει περισσότερο.
Δεν γνωρίζω τον βαθύ σου ψυχισμό, αλλά ίσως θα πρέπει να κάνεις κάτι γι'αυτό.

Α..Είδα πως ''έσκασε'' και έτερος υποστηρικτικός καραγκιόζης στην παρέα.. Εκ Λαρίσσης. :003:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6703
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Διδάκτωρ στο ΑΠΘ το κτήνος που πάτησε το γατάκι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 11 Οκτ 2022, 19:44

Ρε συ OANNHSEA, στο νήμα αυτό, ειλικρινά, έχεις ξεπεράσει κατά πολύ και τις μεγαλύτερες π@παριές (και δεν είναι λίγες), που έχεις γράψει όλα αυτά τα χρόνια στο φόρουμ.

Όλοι καταλαβαίνουν και επικρίνουν μία πράξη αποτρόπαιη, που δεν έχει κανένα φανερό κίνητρο (πέραν της ψυχοπάθειας του τύπου), όλοι έχουν κατακρίνει μια τέτοια φρικτή πράξη απέναντι σε ένα αδύναμο και ανυπεράσπιστο πλάσμα και εσύ τι κάνεις;

Φέρνεις παραδείγματα κυνηγών που σκοτώνουν βασανιστικά, γουρουνιών που τα σφάζουν και ξεφεύγουν, για συναδελφους σου κυνηγούς που σκότωναν και δεν τα μάζευαν, για άλλους συναδέλφους σου χταποδάδες, για σφαγή "α λα κοσέρ" για ιεραπόστολους και πολέμους Πολυνησιακών φυλών...
...και τι δεν έγραψες! Έγραψες του κόσμου τις μ@λακίες για να δικαιολογήσεις τον υπάνθρωπο αυτόν, παριστάνοντας ακόμα και τον κοινωνιολόγο εξηγώντας μας πόσο δύσκολο είναι να αλλάξουν συνήθειες αιώνων...
Μόνο το σωστό δεν έγραψες:

"όποιος εκεί που περπατάει βλέπει ένα αδύναμο ζωάκι, κοιτάζει αν τον βλέπουν και πατάει/σκοτώνει το ζωάκι, τότε ο υπάνθρωπος αυτός είναι ικανός να πατήσει/λιώσει και ένα ανθρώπινο μωράκι αν το βρει έκθετο στον δρόμο και σιγουρευθεί πως δεν τον βλέπει κανείς".

Πραγματική ξεφτίλα...

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48688
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Διδάκτωρ στο ΑΠΘ το κτήνος που πάτησε το γατάκι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 11 Οκτ 2022, 20:08

OANNHSEA έγραψε:
11 Οκτ 2022, 14:38
Kauldron έγραψε:
10 Οκτ 2022, 13:21

Και τί σημασία έχει τί έκανε ο ψυχασθενής πρώην συνάδελφός σου? Δηλαδή θέλεις να μου πείς οτι αν κάποιος ΚΥΝΗΓΑΕΙ για να σκοτώσει το γατάκι, είναι οκ, και πρέπει να το θεωρήσουμε κυνήγι? Και σε περίπτωση πολέμου κυνηγάμε εχθρούς, και τους σκοτώνουμε, και δε τους τρώμε κιόλας. Να θεωρήσω οτι επειδή σε περίπτωση πολέμου (όπως σε περίπτωση κυνηγιού) επιτρέπεται να σκοτώνουμε ανθρώπους, οτι μπορεί κάποιος, αν βγεί με στρατιωτική περιβολή και όπλο να θερίσει μερικούς?
Δε βγαίνει κανένα απολύτως νόημα απ' αυτά που γράφεις.
Όοοοχιιι!!!
ΑΥΤΟΣ το θεωρεί κυνήγι και μάλιστα στο μυαλό του κυνηγά κάτι επιβλαβές και ευτελές. Αυτό του έχει μάθει η κοινωνία...
Καταλαβαίνεις τώρα το πρόβλημα;
Καταλαβαίνεις γιατί γράφω από την αρχή ότι η ποινή για τον συγκεκριμένο είναι πάρα πολύ μεγάλη; Γιατί πολύ απλά εκφράζει ένα τεράστιο μέρος της κοινωνίας, ασχέτως κοινωνικού επιπέδου!!! Ακόμα και να τον εκτελέσεις, η κοινωνία αυτομάτως θα δημιουργήσει άλλους 2 σαν αυτόν!!!

ΥΓ
Αυτό που γράφω δεν είναι ανέκδοτο, έχει γίνει.
Ένας ιεραπόστολος πήγε εκεί κάπου στα 1800 στην Πολυνησία. Οι φυλές τότε έκαναν συνεχούς πολέμους μεταξύ τους και έτρωγαν τους αντίπαλους νεκρούς εχθρούς. Όταν ο ιεραπόστολος άρχισε τα χριστιανικά ο φύλαρχος τον ρώτησε: εσείς κάνετε πολέμους; Ναι, ήταν η απάντηση. Και δεν τρώτε τους νεκρούς εχθρούς σας; Όχι βέβαια!!! Τότε γιατί κάνετε πολέμους;
Σημειωτέο ότι οι μάχες μεταξύ των φυλών στην κεντρική Πολυνησία (και στη Νέα Γουινέα) δεν είχαν ποτέ πάνω από 5% απώλειες για τους ηττημένους. Οι Μαορί όμως σκότωναν και έτρωγαν στις μάχες όσους μπορούσαν - ακόμα και γυναίκες και παιδιά!!!
Με λίγα λόγια πρέπει να καταλάβετε πόσο βαθιές ρίζες έχει στην κοινωνία ένα πρόβλημα, πριν προσπαθήσετε να το σταματήσετε ή να το αλλάξετε.

.
Δε μας ενδιαφέρει τί θεωρεί με το μυαλό του ο κάθε ψυχάκιας. Και σίγουρα δε του το έμαθε η κοινωνία. Αν εκτελεστεί, εγώ πιστεύω οτι οι υπόλοιποι θα συμμορφωθούν. Τέτοιοι τύποι είναι θρασύδειλοι, δε κοντάνε.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32787
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Διδάκτωρ στο ΑΠΘ το κτήνος που πάτησε το γατάκι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 11 Οκτ 2022, 20:12

OANNHSEA έγραψε:
09 Οκτ 2022, 16:35




Την προηγούμενη φορά δεν δημοσιεύτηκε για κάποιο λόγο η απάντηση, για αυτό το ξαναγράφω:

Μπορείς να καταλάβεις τι έχεις γράψει;
Θεωρείς ότι είναι λογικό να υποφέρει ένα ζώο στο κυνήγι, αλλά δεν είναι λογικό να πιάσω ένα ζώο και να το κάνω να υποφέρει.
Αμέσως θεωρείς ότι ο κυνηγός έχει το δικαίωμα να κάνει τα ζώα να υποφέρουν, αλλά δεν το δίνεις στον άλλο αυτό το δικαίωμα!!!
Θεωρείς τον πρώτο φυσιολογικό ψυχολογικά, αλλά όχι τον άλλον!!!
Με λίγα λόγια φτάνεις σε αυτό που έγραψα πιο πάνω: διαχωρίζεις το γεγονός και όχι το αποτέλεσμα βάση κοινωνικών προτύπων!!!

Θέλεις να το πάω πιο μακριά;
Περίπτωση που μου είπαν πριν χρόνια: σφαγή χοίρου στο χωριό. Εκεί που τον είχαν πιάσει και του είχαν κόψει το λαιμό και έτρεχε το αίμα, δίνει μία και τους ξεφεύγει!!!, και αρχίζει να τρέχει μέσα στο χωριό. Τους πήρε κάτι ώρες να τον εντοπίσουν - είχε καταρρεύσει από την απώλεια αίματος, έξω από το χωριό. Πιστεύεις ότι αυτό το ζώο δεν υπέφερε μέχρι να πεθάνει;
Ή μήπως δεν κάνουν το ίδιο στο κοσέρ και στο χαλάλ;;;
Με λίγα λόγια δίνεις το δικαίωμα σε κάποιους για διαφόρους λόγους να κάνουν τα ζώα να υποφέρουν, αλλά δεν το δίνεις σε άλλους!!!

Το αποτέλεσμα όμως είναι το ίδιο!!! Το ζώο υποφέρει!!! Γιατί λοιπόν το αγνοείς αυτό;;;

Τι σχέση έχει αυτό με το γατάκι;
Το έχω γράψει ξανά πιο πάνω: ο υπερθετικός βαθμός "συγκίνησης" για ένα ζώο, όταν ο ίδιος βαθμός δεν δίνεται στον συνάνθρωπο που έχει υποφέρει!!! Πιστεύεις ότι αυτό είναι λογικό; Κατά κάποιο τρόπο είναι και δεν είναι... Ουσιαστικά είναι ψυχολογικό και δείχνει πολλά για το πως αντιμετωπίζουμε όλη την πραγματικότητα γύρω μας.

.
αλλο να κανεις ενα ζωο να υποφερει επειδη σου αρεσει να το βλεπεις να υποφερει, οποτε εισαι καθαρμα,

και αλλο να κανεις ενα ζωο να υποφερει επειδη θες να το φας, η ειναι επικινδυνο, και δεν μπορεις να το σκοτωσεις πιο ανωδυνα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών