Να του τα κόψω;

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15538
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 14 Νοέμ 2022, 14:13

Ανέστης_35 έγραψε:
14 Νοέμ 2022, 14:11
aLiCat έγραψε:
14 Νοέμ 2022, 11:15

Καλή σου μέρα και καλή εβδομάδα. :)
Καθρεφτάκι
:ty:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6691
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 14 Νοέμ 2022, 14:31

Ασέβαστος έγραψε:
14 Νοέμ 2022, 10:45
στο αστικο περιβαλλον μειωνεται. εκει εξω να δεις κινδυνους...

γιαυτο και οι γατες εχουν τοσο μεγαλους πληθυσμούς διπλα σε ανθρωπους. γιατι παραεξω ειναι ενα μικρο ανυπερασπιστο ζωακι, μεζες για τα μεγαλυτερα, χωρις καμια προστασια απο κρυο, πεινα, αρρωστιες, τραυματισμους...
Δεν τα λες καλά Ασεβέστατο υποκείμενο... :lol:

Οι γάτες γεννούν κατά μέσον όρο δύο έως και οκτώ (σπάνιο) γατάκια. Συνήθως 5-6 και ΔΕΝ επιζούν όλα!
Δηλαδή τον χρόνο, μπορεί να γεννήσει 6 έως (στην καλύτερη) 20 γατάκια.

Οι σκύλοι από την άλλη, οι μικρόσωμες ράτσες γεννούν 3 με 4 κουταβάκια σε κάθε γέννα με μέγιστο αριθμό τα 8, ενώ οι μεγαλόσωμες ράτσες γεννούν 7 με 8 κουτάβια, σπάνια φτάνοντας τα 15.
Οι σκύλοι έχουν οίστρο δύο φορές (σπάνια και τρεις) τον χρόνο. Οπότε, μια μικρόσωμη σκυλίτσα θα γεννήσει σε ένα χρόνο 8 με 10 κουταβάκια, ενώ μια μεγαλόσωμη θα γεννήσει ίσως και 20.

Δηλαδή οι απόγονοι μιας γάτας σχεδόν δεν διαφέρουν καθόλου αριθμητικά από τους απογόνους μιας σκύλας.
Οι δε σκύλοι, δεν είναι καθόλου ανυπεράσπιστοι και "μεζές" σε μια πόλη. Ίσα ίσα, είναι το κυρίαρχο ζώο.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6691
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 14 Νοέμ 2022, 14:33

enaon έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 19:05
Blackdog έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 19:03
Ειναι τοσο καλος, ησυχος και ευτυχισμενος που αναρωτιεμαι αν θα επρεπε να ειχα κοψει και γω τα δικα μου.
έκλαψα :smt005:

Χαχαχαχα... :smt005::smt005:

Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 20 Ιουν 2018, 18:45
Phorum.gr user: Πολίτης

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πολίτης » 14 Νοέμ 2022, 14:36

Blackdog έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 19:03
Πολίτης έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 18:11
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας, οι οποίες με βοήθησαν αρκετά. Χάρηκα που είδα και τις φωτογραφίες των δικών σας θηρίων, ακόμα και αν κάποια από αυτά δεν βρίσκονται πλέον στη ζωή.

Ας το δούμε φιλοσοφικά. Πώς επηρεάζεται ο γάτης μου από την αποκοπή των όρχεών του σε σωματικό/ψυχικό επίπεδο; Δεν νομίζω να είναι δυστυχής, καθώς δεν έχει γνωρίσει ακόμα άλλες γάτες με τη βιβλική έννοια, ούτε του έχουν γεννηθεί τέτοιες ορέξεις ακόμα.

Στη χώρα που ζω, πρακτικά δεν υπάρχουν αδέσποτα, επομένως δεν νομίζω να βρει ταίρι, εκτός αν πάει πολλά χιλιόμετρα μακρυά (αν και έχει τσιπαριστεί).

Το ζήτημα είναι πως δεν θα του τα έκοβα για τη δική μου άνεση, εκτός αν φτάσει σε αφόρητο επίπεδο.

Αν τα έχει και δεν μπορεί να ικανοποιήσει τα ένστινκτά του, θα βασανίζεται;
Επειδη ειχα το ιδιο διλλημα...

Καντο, δεν θα αλλαξει τιποτα στην προσωπικοτητα του. Εγω ενω δεν ηθελα μπηκα στην διαδικασια, γιατι ο δικος μου εφυγε απ το μπαλκονι (2ος) και τον βρηκα μετα απο 3 μερες χωμενο σε μια τρυπα με σπασμενο ποδι. Τωρα ειναι καλα.

Ουσιαστικα τα αρσενικα μπαινουν σε κατασταση ζευγαρωματος αν μυρισουν ορμονες θηλυκιας που ειναι σε οιστρο. Θεωρητικα αν δεν εχει γατες κοντα δεν θα αφηνιασει. Μπορεις να το καθυστερησεις μεχρι να εμφανιστει καμμια. Τα εμβολια για αναστολη του οιστρου κανουν δουλεια, αλλα εχω διαβασει οτι ειναι καρκινογονα.

Λιγο με την ηλικια ισως εχεις θεμα, απ οτι διαβασα απο γατοιδιοκτητες και κτηνιατρους, σωστη ηλικια για στειρωση αρσενικου ειναι γυρω στους 10 μηνες για να εχει ολοκληρωθει η αναπτυξη του. Αλλιως υπαρχει περιπτωση μεγαλωνοντας να εχει θεμα με το ουροποιητικο.

Παντως σε γενικες γραμμες, το γατι δεν εχει το νοιαζει ο ερωτας, θελει μονο να αναπαραχθει και μετα να φυγει. Ο δικος μου ειναι ιδιος απ οτι ηταν πριν την στειρωση, με μονη εξαιρεση οτι δεν προσπαθει να γαμησει τα μαξιλαρια η το χερι μου. Ειναι τοσο καλος, ησυχος και ευτυχισμενος που αναρωτιεμαι αν θα επρεπε να ειχα κοψει και γω τα δικα μου.


Πολλες πληροφοριες για το θεμα, αλλα και αλλα που αφορουν γατες, βρηκα εδω.
https://forum.mycat.gr/
χαχα καταπληκτικό σχόλιο! Σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Μαζί με τους υπόλοιπους σχολιαστές, με πείσατε. Είναι όντως μικρός για στείρωση, και θα περιμένω να δω το πως θα πάνε τα πράγματα αφότου κλείσει το δεκάμηνο.

Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 20 Ιουν 2018, 18:45
Phorum.gr user: Πολίτης

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πολίτης » 14 Νοέμ 2022, 14:37

Passager έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 20:37
Πολίτης έγραψε:
12 Νοέμ 2022, 18:14
Δεν είναι αξιολάτρευτος; Τα γονίδιά του πρέπει να επιβιώσουν μέχρι το 3.000.000 μ.Χ.

Εικόνα
Κουκλος ειναι ! Ευχομαι να ζησει πολλα πολλα χρονια ευτυχισμενος ηρεμος και να τον χαιρεσαι.
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου και τις συμβουλές σου!

Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 20 Ιουν 2018, 18:45
Phorum.gr user: Πολίτης

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πολίτης » 14 Νοέμ 2022, 14:38

aLiCat έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 21:01
Πολίτης έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 18:11
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας, οι οποίες με βοήθησαν αρκετά. Χάρηκα που είδα και τις φωτογραφίες των δικών σας θηρίων, ακόμα και αν κάποια από αυτά δεν βρίσκονται πλέον στη ζωή.

Ας το δούμε φιλοσοφικά. Πώς επηρεάζεται ο γάτης μου από την αποκοπή των όρχεών του σε σωματικό/ψυχικό επίπεδο; Δεν νομίζω να είναι δυστυχής, καθώς δεν έχει γνωρίσει ακόμα άλλες γάτες με τη βιβλική έννοια, ούτε του έχουν γεννηθεί τέτοιες ορέξεις ακόμα.

Στη χώρα που ζω, πρακτικά δεν υπάρχουν αδέσποτα, επομένως δεν νομίζω να βρει ταίρι, εκτός αν πάει πολλά χιλιόμετρα μακρυά (αν και έχει τσιπαριστεί).

Το ζήτημα είναι πως δεν θα του τα έκοβα για τη δική μου άνεση, εκτός αν φτάσει σε αφόρητο επίπεδο.

Αν τα έχει και δεν μπορεί να ικανοποιήσει τα ένστινκτά του, θα βασανίζεται;
Δεν μπορούμε να ξέρουμε κατά πόσο θα βασανίζεται, όμως και να να ανακουφίζει τις ορμές του "ψεκάζοντας" όπου βρει μέσα στο σπίτι (γιατί αυτό είναι σχεδόν σίγουρο πως θα γίνει αν μείνει αστείρωτος), δεν το λες και ότι πιο κοντά στη φύση. :102:

Στη θέση σου δεν θα βιαζόμουν να τον στειρώσω 7 μηνών αρσενικό γατί (τα γατο-αγοράκια, αργούν λίγο να "ξυπνήσουν" σεξουαλικά).
Άσε λίγο χρόνο να περάσει ώστε, όπως πολύ σωστά σου είπε ο enaon, να αναπτυχθούν τα δευτερεύοντα αρσενικά του χαρακτηριστικά (και δη η αξιαγάπητη μεγάλη κεφάλα των γατούληδων :hebit: ) κι έπειτα, βλέπεις τι θα κάνεις
(εξαρτάται αν αντέχεις την έντονα δυσάρεστη οσμή που θα αφήνει και που δύσκολα εξαλείφεται).
Συμφωνώ 100%!

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6691
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 14 Νοέμ 2022, 14:41

Ασέβαστος έγραψε:
14 Νοέμ 2022, 09:01
Λοξίας έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 12:51

"Ό,τι να 'ναι με πατάτες"...ενώ έχεις δείξει άλλον χαρακτήρα.
Τα αδέσποτα, δεν πρόκειται ποτέ να εκλείψουν (ευτυχώς), όσες στειρώσεις και να κάνουμε.
Άλλο όμως είναι ο, πως να το πω... ο κρατικός-έλεγχος-με-την-βοήθεια-φιλοζωϊκών-και-εθελοντών των αδεσπότων και άλλο ο ανεξέλεγκτος πολλαπλασιασμός τους ή η πλήρης εξαφάνισή τους.

Καλώς ή κακώς, τα ζώα αυτά ζουν πλέον μέσα σε μεγάλους ανθρώπινους κοινωνικούς ιστούς, πολλές φορές αποκομμένους από την άμεση επαφή με την φύση. Θα πρέπει να φροντίσουμε να διατηρούνται σε μη εκκρηκτικούς αριθμούς, αλλιώς θα έχουμε προβλήματα.
τι ειδους προβληματα; νομιζω η φυση θα φροντισει να τα λυσει απο μονη της. οταν δεν υπαρχει αρκετη τροφη για να συντηρηθει ο πλυθησμος, θα φθινει.

ειδικα εφοσον τροφη ειναι ποντικια και περιστερια, που δε με χαλαει καθολου να εξαφανιστουν...
Προβλήματα βρε...αυτά που ήδη αναφέρθησαν.
Οι γάτες, σε αντίθεση με τους σκύλους, δεν "το έχουν" με τα αυτοκίνητα. Λες και το κάνουν επίτηδες και αποφασίζουν να διασχίσουν τον δρόμο σε ένα είδος ρωσικής ρουλέτας. Και όχι, δεν το κάνουν μόνον όταν έχουν οίστρο!
Αν υπάρχει υπερπληθυσμός γατών, θα σκοτωθούν περισσότερες από αυτοκίνητα. Θα μεταδοθεί μία ασθένεια πιο εύκολα, θα πεινάσουν πολύ πιο εύκολα με αποτέλεσμα υποσιτισμό, περισσότερες καταληκτικές αρρώστιες, τραυματισμούς κ.λπ.

Βέβαια, εδώ το παίζουμε ολίγόν τι θεοί, αλλά... :102:

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25911
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 14 Νοέμ 2022, 14:43

Κοψτε τα δικα σας πρωτα κ μετα των Γατων - ηλιθιοι μουνοδουλοι
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22649
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 14 Νοέμ 2022, 14:47

γραφική αναπαράσταση οτι απο τα αρχιδακια βγαίνει μια νέα ζωή: :003:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22649
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 14 Νοέμ 2022, 14:55

Πολίτης έγραψε:
14 Νοέμ 2022, 14:36
θα περιμένω να δω το πως θα πάνε τα πράγματα
victory :EE1:




η σύζυγος το ξερει ή τσάμπα χαίρομαι; :003:

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15538
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 14 Νοέμ 2022, 15:00

enaon έγραψε:
14 Νοέμ 2022, 14:47
γραφική αναπαράσταση οτι απο τα αρχιδακια βγαίνει μια νέα ζωή: :003:

Εικόνα
:g094: Πολύ ωραία και τρυφερή εικόνα. Είναι κουκλιά και τα δυο, χαρούμενα και γαλήνια, σε όμορφο περιβάλλον.
Να τα χαίρεσαι. :)

Όμως δεν παύει αυτό να αποτελεί τη μια όψη του νομίσματος.
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22649
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 14 Νοέμ 2022, 15:03

aLiCat έγραψε:
14 Νοέμ 2022, 15:00
Όμως δεν παύει αυτό να αποτελεί τη μια όψη του νομίσματος.
προφανως, και ουτε καν απο τις πολυ καλες, κρατιέμαι. Εχω και απο την αλλη όψη παντως εικόνες, αλλα δεν εχει νόημα να μετράμε εικόνες νομίζω, εχασες προσωρινα, αποδεξου το. :lol::hebit:

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15538
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 14 Νοέμ 2022, 15:09

enaon έγραψε:
14 Νοέμ 2022, 15:03
aLiCat έγραψε:
14 Νοέμ 2022, 15:00
Όμως δεν παύει αυτό να αποτελεί τη μια όψη του νομίσματος.
προφανως, και ουτε καν απο τις πολυ καλες, κρατιέμαι. Εχω και απο την αλλη όψη παντως εικόνες, αλλα δεν εχει νόημα να μετράμε εικόνες νομίζω, εχασες προσωρινα, αποδεξου το. :lol::hebit:
:102: Δεν ήξερα πως είναι θέμα ανταγωνισμού. :P:hebit:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22649
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 14 Νοέμ 2022, 15:11

aLiCat έγραψε:
14 Νοέμ 2022, 15:09
:102: Δεν ήξερα πως είναι θέμα ανταγωνισμού. :P:hebit:
ποτέ :003:


Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 14 Νοέμ 2022, 18:56

Ασέβαστος έγραψε:
14 Νοέμ 2022, 09:07
Naida έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 12:57
enaon έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 12:51


το μερος που επειδή εχει ορμές δεν προσέχει και περνάει το δρόμο. Τεσπα, δεν έχουμε λογο βρε να πιασουμε κουβεντα, οσοι μπορουν για την αγάπη να το κανουν, καλά κανουν μαλλον, κατι κερδίζουν κάτι χάνουν πάντως.
Δεν θυμάμαι να είναι μέρος της φύσης της ζωής της γάτας τα αυτοκίνητα και οι δρόμοι.
ειναι, εφοσον επιλεγει να ζει σε πολη. ελευθερη ειναι να ζησει μακρια απο ανθρωπους, αλλα εκει οι κινδυνοι ειναι πολλαπλασιοι.
Η γάτα επιλέγει να ζήσει στην πόλη από την πχ σε ένα χωριό γιατί οι κίνδυνοι είναι πολλαπλάσιοι.




:smt005:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών