Να του τα κόψω;

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 13 Νοέμ 2022, 19:03

Πολίτης έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 18:11
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας, οι οποίες με βοήθησαν αρκετά. Χάρηκα που είδα και τις φωτογραφίες των δικών σας θηρίων, ακόμα και αν κάποια από αυτά δεν βρίσκονται πλέον στη ζωή.

Ας το δούμε φιλοσοφικά. Πώς επηρεάζεται ο γάτης μου από την αποκοπή των όρχεών του σε σωματικό/ψυχικό επίπεδο; Δεν νομίζω να είναι δυστυχής, καθώς δεν έχει γνωρίσει ακόμα άλλες γάτες με τη βιβλική έννοια, ούτε του έχουν γεννηθεί τέτοιες ορέξεις ακόμα.

Στη χώρα που ζω, πρακτικά δεν υπάρχουν αδέσποτα, επομένως δεν νομίζω να βρει ταίρι, εκτός αν πάει πολλά χιλιόμετρα μακρυά (αν και έχει τσιπαριστεί).

Το ζήτημα είναι πως δεν θα του τα έκοβα για τη δική μου άνεση, εκτός αν φτάσει σε αφόρητο επίπεδο.

Αν τα έχει και δεν μπορεί να ικανοποιήσει τα ένστινκτά του, θα βασανίζεται;
Επειδη ειχα το ιδιο διλλημα...

Καντο, δεν θα αλλαξει τιποτα στην προσωπικοτητα του. Εγω ενω δεν ηθελα μπηκα στην διαδικασια, γιατι ο δικος μου εφυγε απ το μπαλκονι (2ος) και τον βρηκα μετα απο 3 μερες χωμενο σε μια τρυπα με σπασμενο ποδι. Τωρα ειναι καλα.

Ουσιαστικα τα αρσενικα μπαινουν σε κατασταση ζευγαρωματος αν μυρισουν ορμονες θηλυκιας που ειναι σε οιστρο. Θεωρητικα αν δεν εχει γατες κοντα δεν θα αφηνιασει. Μπορεις να το καθυστερησεις μεχρι να εμφανιστει καμμια. Τα εμβολια για αναστολη του οιστρου κανουν δουλεια, αλλα εχω διαβασει οτι ειναι καρκινογονα.

Λιγο με την ηλικια ισως εχεις θεμα, απ οτι διαβασα απο γατοιδιοκτητες και κτηνιατρους, σωστη ηλικια για στειρωση αρσενικου ειναι γυρω στους 10 μηνες για να εχει ολοκληρωθει η αναπτυξη του. Αλλιως υπαρχει περιπτωση μεγαλωνοντας να εχει θεμα με το ουροποιητικο.

Παντως σε γενικες γραμμες, το γατι δεν εχει το νοιαζει ο ερωτας, θελει μονο να αναπαραχθει και μετα να φυγει. Ο δικος μου ειναι ιδιος απ οτι ηταν πριν την στειρωση, με μονη εξαιρεση οτι δεν προσπαθει να γαμησει τα μαξιλαρια η το χερι μου. Ειναι τοσο καλος, ησυχος και ευτυχισμενος που αναρωτιεμαι αν θα επρεπε να ειχα κοψει και γω τα δικα μου.


Πολλες πληροφοριες για το θεμα, αλλα και αλλα που αφορουν γατες, βρηκα εδω.
https://forum.mycat.gr/

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22909
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 13 Νοέμ 2022, 19:05

Blackdog έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 19:03
Ειναι τοσο καλος, ησυχος και ευτυχισμενος που αναρωτιεμαι αν θα επρεπε να ειχα κοψει και γω τα δικα μου.
έκλαψα :smt005:

στο mycat δεν εχει νόημα να διαβασεις, θα σου συνοψίσω εγώ: "ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΙΖΑ, αγαπούλες."
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 13 Νοέμ 2022, 19:14, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 13 Νοέμ 2022, 19:05

:lol:

Άβαταρ μέλους
Passager
Δημοσιεύσεις: 1204
Εγγραφή: 25 Σεπ 2022, 21:44
Phorum.gr user: Passager

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Passager » 13 Νοέμ 2022, 19:10

Πολίτης έγραψε:
12 Νοέμ 2022, 17:40
Ο πολυαγαπημένος μου γάτης έχει φθάσει επτά μηνών. Η συμβία μου μου ανακοίνωσε πως ήγγικεν η ώρα για να αποχωριστεί τους όρχεις του (μήπως έχει τα ίδια σχέδια και για τους δικούς μου;).

Ζούμε σε ένα μικρό διαμέρισμα σε πόλη του εξωτερικού. Ο νεανίας μπορεί να βγαίνει για βόλτα, αλλά είναι επικίνδυνο γιατι υπάρχει δρόμος κοντά.

Έκλεισα το ραντεβού με την κτηνίατρο, αλλά έχω 6 μέρες για να το ακυρώσω. Τι πιστεύετε, να προχωρήσω με την επέμβαση;

Τον αγαπώ πολύ, και μου φαίνεται απάνθρωπο το οτι πρέπει να στειρώνουμε τα ζώα για την δική μας άνεση.
Ναι οπωσδηποτε να του τα κοψεις εαν θελεις να λιγοστεψεις την πιθανοτητα να του συμβει κακο.

Δεν θελω να πω τι αλλα η ζωη των γατιων ειναι ηδη πολυ επικινδυνη οταν κυκλοφορουν ελευθερα εξω, εαν επιπλεον ειναι φορτομενα ορμονες τοτε το προσδοκιμο ζωης περιοριζεται δραματικα. Μη φοβασαι δεν θα αισθανθει καμμια καταθλιψη επειδη δεν θα πηδαει, ουσιαστικα δεν θα καταλαβει τιποτα.
Απλα μετα λιγο περισσοτερη προσοχη στην διατροφη.

Άβαταρ μέλους
Passager
Δημοσιεύσεις: 1204
Εγγραφή: 25 Σεπ 2022, 21:44
Phorum.gr user: Passager

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Passager » 13 Νοέμ 2022, 20:37

Πολίτης έγραψε:
12 Νοέμ 2022, 18:14
Δεν είναι αξιολάτρευτος; Τα γονίδιά του πρέπει να επιβιώσουν μέχρι το 3.000.000 μ.Χ.

Εικόνα
Κουκλος ειναι ! Ευχομαι να ζησει πολλα πολλα χρονια ευτυχισμενος ηρεμος και να τον χαιρεσαι.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15654
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 13 Νοέμ 2022, 21:01

Πολίτης έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 18:11
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας, οι οποίες με βοήθησαν αρκετά. Χάρηκα που είδα και τις φωτογραφίες των δικών σας θηρίων, ακόμα και αν κάποια από αυτά δεν βρίσκονται πλέον στη ζωή.

Ας το δούμε φιλοσοφικά. Πώς επηρεάζεται ο γάτης μου από την αποκοπή των όρχεών του σε σωματικό/ψυχικό επίπεδο; Δεν νομίζω να είναι δυστυχής, καθώς δεν έχει γνωρίσει ακόμα άλλες γάτες με τη βιβλική έννοια, ούτε του έχουν γεννηθεί τέτοιες ορέξεις ακόμα.

Στη χώρα που ζω, πρακτικά δεν υπάρχουν αδέσποτα, επομένως δεν νομίζω να βρει ταίρι, εκτός αν πάει πολλά χιλιόμετρα μακρυά (αν και έχει τσιπαριστεί).

Το ζήτημα είναι πως δεν θα του τα έκοβα για τη δική μου άνεση, εκτός αν φτάσει σε αφόρητο επίπεδο.

Αν τα έχει και δεν μπορεί να ικανοποιήσει τα ένστινκτά του, θα βασανίζεται;
Δεν μπορούμε να ξέρουμε κατά πόσο θα βασανίζεται, όμως και να να ανακουφίζει τις ορμές του "ψεκάζοντας" όπου βρει μέσα στο σπίτι (γιατί αυτό είναι σχεδόν σίγουρο πως θα γίνει αν μείνει αστείρωτος), δεν το λες και ότι πιο κοντά στη φύση. :102:

Στη θέση σου δεν θα βιαζόμουν να τον στειρώσω 7 μηνών αρσενικό γατί (τα γατο-αγοράκια, αργούν λίγο να "ξυπνήσουν" σεξουαλικά).
Άσε λίγο χρόνο να περάσει ώστε, όπως πολύ σωστά σου είπε ο enaon, να αναπτυχθούν τα δευτερεύοντα αρσενικά του χαρακτηριστικά (και δη η αξιαγάπητη μεγάλη κεφάλα των γατούληδων :hebit: ) κι έπειτα, βλέπεις τι θα κάνεις
(εξαρτάται αν αντέχεις την έντονα δυσάρεστη οσμή που θα αφήνει και που δύσκολα εξαλείφεται).
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Ανέστης_35
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: 13 Οκτ 2022, 21:41
Phorum.gr user: Ανέστης_35

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανέστης_35 » 13 Νοέμ 2022, 21:03

aLiCat έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 21:01

(εξαρτάται αν αντέχεις την έντονα δυσάρεστη οσμή που θα αφήνει και που δύσκολα εξαλείφεται).
Νάτη η ανιδιοτελής ζωοφιλία...
☆★ (πού θα βρω το άλλο μου μισό;)

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15654
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 13 Νοέμ 2022, 21:08

Ανέστης_35 έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 21:03
aLiCat έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 21:01

(εξαρτάται αν αντέχεις την έντονα δυσάρεστη οσμή που θα αφήνει και που δύσκολα εξαλείφεται).
Νάτη η ανιδιοτελής ζωοφιλία...
Να και η ευκαιρία να πετάξεις πάλι την ατάκα σου (χωρίς καν να έχεις κατοικίδιο; ) :D
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Ανέστης_35
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: 13 Οκτ 2022, 21:41
Phorum.gr user: Ανέστης_35

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανέστης_35 » 14 Νοέμ 2022, 01:17

aLiCat έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 21:08
(χωρίς καν να έχεις κατοικίδιο; )
Εικόνα


αν και το ερώτημα σου είναι κακοπροαίρετο, εξυπνακίστικο και άσχετο με την παρατήρηση που έκανα, θα κάνω το λάθος να σου απαντήσω, με έναν παραλληλισμό αφενός, ιδιαίτερα γνώριμο σε εσένα αφετέρου

μιλάω βέβαια για το θέμα του καπνίσματος και δη του αντικαπνιστικού νόμου :smt047

Εικόνα


το να είμαι εγώ καπνιστής και να είναι το προσωπικό αποκούμπι της ημέρας μου, δεν με εμποδίζει από το να σέβομαι όλο το κοινωνικό σύνολο (τα ζώα τα προσμετράω μέσα) :o

Εικόνα

πιθανόν να αλληλεπιδράσω με τον άλλον ανταλλάζοντας αγνή αγάπη και ίσως...τροφή :102:
....και σίγουρα δεν θα αποκόψω τον άλλον από το φυσικό του περιβάλλον, για να καλύψω τις συναισθηματικές τρύπες του δικού μου περιβάλλοντος...ιδίως αν με τρώει η έγνοια μήπως...λερώσουν οι τοίχοι... :102:
☆★ (πού θα βρω το άλλο μου μισό;)

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 14 Νοέμ 2022, 08:58

Naida έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 12:47
enaon έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 12:36
Naida έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 12:33
Η γάτα που είναι υποσιτισμένη και σέρνει το σπασμένο της πόδι τι είναι; κατοικίδιο της κοινωνίας;
μέρος της φυσης δανάη μου, ετσι ειναι η ζωή, σκληρή κλπ απο μια πλευρά. Τεσπα, ισως θα ήθελα να μπορουσα να το κανω μάλλον, απλα δεν μπορώ ομως, δεν με αφήνω.
Ποιο μέρος της φύσης είναι αγαπητέ να πατάει το αυτοκίνητο το γατάκι ;
το αυτοκινητο ειναι μερος των κινδυνων της φυσης. το γατακι που κινδυνευει απο αυτοκινητο, δεν κινδυνευει απο λυκους, η αλλους κινδυνους του φυσικου του περιβαλλοντος.

ακριβως ετσι ειναι η φυση. επικινδυνη. κανενα ζωντανο στη φυση δεν πεθαινει ήσυχα στον υπνο του στο ζεστο του κρεβατακι, ολα πεθαινουν μεσα σε φρικτους πονους, και συνηθως καποιο αλλο τα τρωει πριν ακομη ξεψυχησουν.

να, εδω βλεπουμε ενα που προβλεπεται να παει απο εντελως φυσικο θανατο (9μμ) ετσι και βρω κανα πρωι το φουσκωτο ξεσκισμενο απο νυχια. οσο εκτιμα το ψαρακι που τρωει, θα περνα ζωη χαρισαμενη. κι ας εχει γινει σα μπογος, και δεν μπορει να σουρει τα ποδαρια του να κυνηγησει κανα ποντικι.
Εικόνα
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 14 Νοέμ 2022, 09:01

Λοξίας έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 12:51

"Ό,τι να 'ναι με πατάτες"...ενώ έχεις δείξει άλλον χαρακτήρα.
Τα αδέσποτα, δεν πρόκειται ποτέ να εκλείψουν (ευτυχώς), όσες στειρώσεις και να κάνουμε.
Άλλο όμως είναι ο, πως να το πω... ο κρατικός-έλεγχος-με-την-βοήθεια-φιλοζωϊκών-και-εθελοντών των αδεσπότων και άλλο ο ανεξέλεγκτος πολλαπλασιασμός τους ή η πλήρης εξαφάνισή τους.

Καλώς ή κακώς, τα ζώα αυτά ζουν πλέον μέσα σε μεγάλους ανθρώπινους κοινωνικούς ιστούς, πολλές φορές αποκομμένους από την άμεση επαφή με την φύση. Θα πρέπει να φροντίσουμε να διατηρούνται σε μη εκκρηκτικούς αριθμούς, αλλιώς θα έχουμε προβλήματα.
τι ειδους προβληματα; νομιζω η φυση θα φροντισει να τα λυσει απο μονη της. οταν δεν υπαρχει αρκετη τροφη για να συντηρηθει ο πλυθησμος, θα φθινει.

ειδικα εφοσον τροφη ειναι ποντικια και περιστερια, που δε με χαλαει καθολου να εξαφανιστουν...
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 14 Νοέμ 2022, 09:07

Naida έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 12:57
enaon έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 12:51
Naida έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 12:47
Ποιο μέρος της φύσης είναι αγαπητέ να πατάει το αυτοκίνητο το γατάκι ;
το μερος που επειδή εχει ορμές δεν προσέχει και περνάει το δρόμο. Τεσπα, δεν έχουμε λογο βρε να πιασουμε κουβεντα, οσοι μπορουν για την αγάπη να το κανουν, καλά κανουν μαλλον, κατι κερδίζουν κάτι χάνουν πάντως.
Δεν θυμάμαι να είναι μέρος της φύσης της ζωής της γάτας τα αυτοκίνητα και οι δρόμοι.
ειναι, εφοσον επιλεγει να ζει σε πολη. ελευθερη ειναι να ζησει μακρια απο ανθρωπους, αλλα εκει οι κινδυνοι ειναι πολλαπλασιοι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 14 Νοέμ 2022, 10:45

νύχτα έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 14:05
μου αρέσει που συζητάμε και αναρωτιόμαστε για τα αυτονόητα

μια βόλτα να κάνει κάποιος σε οποιαδήποτε γειτονιά μιας πόλης,
θα δει γάτες κουτσές, ημίτυφλες, υποσιτισμένες, μωράκια που τα
παρατάνε οι μάνες, κι ένα σωρό άγριες εικόνες

η στείρωση δεν έχει ως σκοπό την εξάλειψη του είδους, μα τον
έλεγχο των αδέσποτων που πραγματικά υποφέρουν στους δρόμους

είναι ωραία να τα φαντάζεσαι ευτυχισμένα να σουλατσάρουν αμέριμνα στους
δρόμους και να σκαρφαλώνουν σε δέντρα ή τειχάκια, μα η πραγματικότητα
δυστυχώς δεν είναι αυτή, βρίσκονται σε διαρκή κίνδυνο, που πολλαπλασιάζεται
στο αστικό περιβάλλον
στο αστικο περιβαλλον μειωνεται. εκει εξω να δεις κινδυνους...

γιαυτο και οι γατες εχουν τοσο μεγαλους πληθυσμούς διπλα σε ανθρωπους. γιατι παραεξω ειναι ενα μικρο ανυπερασπιστο ζωακι, μεζες για τα μεγαλυτερα, χωρις καμια προστασια απο κρυο, πεινα, αρρωστιες, τραυματισμους...
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15654
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 14 Νοέμ 2022, 11:15

Ανέστης_35 έγραψε:
14 Νοέμ 2022, 01:17
aLiCat έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 21:08
(χωρίς καν να έχεις κατοικίδιο; )
Εικόνα


αν και το ερώτημα σου είναι κακοπροαίρετο, εξυπνακίστικο και άσχετο με την παρατήρηση που έκανα, θα κάνω το λάθος να σου απαντήσω, με έναν παραλληλισμό αφενός, ιδιαίτερα γνώριμο σε εσένα αφετέρου

μιλάω βέβαια για το θέμα του καπνίσματος και δη του αντικαπνιστικού νόμου :smt047

Εικόνα


το να είμαι εγώ καπνιστής και να είναι το προσωπικό αποκούμπι της ημέρας μου, δεν με εμποδίζει από το να σέβομαι όλο το κοινωνικό σύνολο (τα ζώα τα προσμετράω μέσα) :o

Εικόνα

. :102:
Βγάζεις δικά σου συμπεράσματα για μένα, μόνο και μόνο για να μου την πεις.
Κατ'αρχάς δεν "καπνίζω" , εδώ και 6 χρόνια.
Κατά δεύτερον, ποτέ δεν στέρησα από τους άλλους το δικαίωμά τους στο "αγνό"(τρόπος του λέγειν) οξυγόνο. Προφανώς οι ισχυρισμοί σου αυτοί βασίζονται σε κάποια ποστ περί αντικαπνιστικού νόμου που είχα εκφέρει την άποψή μου και την οποία καθένας μπορεί να ερμηνεύσει κατά το δοκούν.
πιθανόν να αλληλεπιδράσω με τον άλλον ανταλλάζοντας αγνή αγάπη και ίσως...τροφή :102:
....και σίγουρα δεν θα αποκόψω τον άλλον από το φυσικό του περιβάλλον, για να καλύψω τις συναισθηματικές τρύπες του δικού μου περιβάλλοντος...ιδίως αν με τρώει η έγνοια μήπως...λερώσουν οι τοίχοι..
Μα ακριβώς γι αυτό δεν μπορούν να έχουν ολοι κατοικίδια. Γιατι φοβουνται μη τους καταστρέψουν το σπίτι. Είτε τοίχους, είτε καναπέδες, κουρτίνες κλπ. Οπότε μη μου κουνάς εμένα το δάχτυλο, γιατι εγω συμβιώνω με γάτα σε διαμέρισμα, εσύ όχι. :003: Τώρα αν μου ζητάς να απολογηθώ επειδή πήρα ένα αδέσποτο γατομωρό που βρέθηκε στο δρόμο και το έφερα σπίτι να μεγαλώσει και να "αλληλεπιδρούμε", αντί να το αφήσω στους δρόμους , στο ωραίο "φυσικό" περιβάλλον της.... "φιλόξενης", για όλα τα πλάσματα του δρόμου, πόλης, ε συγνώμη δεν θα σου κάνω τη χάρη.
Έχουμε εντελώς διαφορετική οπτική γωνία για το συγκεκριμένο θέμα, οπότε βρίσκω μάταιο το λόγο να μπλέκουμε σε ατέρμονες συζητήσεις και... εκατέρωθεν "φιλοφρονήσεις". :102:

Καλή σου μέρα και καλή εβδομάδα. :)
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Ανέστης_35
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: 13 Οκτ 2022, 21:41
Phorum.gr user: Ανέστης_35

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανέστης_35 » 14 Νοέμ 2022, 14:11

aLiCat έγραψε:
14 Νοέμ 2022, 11:15

Καλή σου μέρα και καλή εβδομάδα. :)
Καθρεφτάκι
☆★ (πού θα βρω το άλλο μου μισό;)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών