Να του τα κόψω;

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 21 Νοέμ 2022, 00:32

Λοξίας έγραψε:
15 Νοέμ 2022, 16:47

"Ανυπεράσπιστος μεζές", πως το εννοείς;
Ότι θα γίνει βορά ενός αετού; ενός μεγαλόσωμου άγριου σκύλου; ενός λύκου; μιας αρκούδας; ενός λύγκα;
Πιστεύεις αλήθεια ότι όλα αυτά τα ζώα, μπορούν να αρπάξουν μια γάτα (στο δάσος) λες και είναι ένα ακίνητο λούτρινο γατάκι; :lol:
Δεν ξέρω για τα άγρια ζώα που αναφέρεις αλλά οι μεγαλόσωμοι σκύλοι που ζουν σε αυλές έχουν αποδεκατισει τον γατισιο πληθυσμό της γειτονιάς μου. Δε φαίνονται να δυσκολεύονται ιδιαίτερα να τις αρπάξουν από τον λαιμό κ να τις σκοτώσουν, τουλάχιστον κρίνοντας από το αποτέλεσμα..

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15297
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 21 Νοέμ 2022, 00:34

EKPLIKTIKOS έγραψε:
21 Νοέμ 2022, 00:32
Λοξίας έγραψε:
15 Νοέμ 2022, 16:47

"Ανυπεράσπιστος μεζές", πως το εννοείς;
Ότι θα γίνει βορά ενός αετού; ενός μεγαλόσωμου άγριου σκύλου; ενός λύκου; μιας αρκούδας; ενός λύγκα;
Πιστεύεις αλήθεια ότι όλα αυτά τα ζώα, μπορούν να αρπάξουν μια γάτα (στο δάσος) λες και είναι ένα ακίνητο λούτρινο γατάκι; :lol:
Δεν ξέρω για τα άγρια ζώα που αναφέρεις αλλά οι μεγαλόσωμοι σκύλοι που ζουν σε αυλές έχουν αποδεκατισει τον γατισιο πληθυσμό της γειτονιάς μου. Δε φαίνονται να δυσκολεύονται ιδιαίτερα να τις αρπάξουν από τον λαιμό κ να τις σκοτώσουν, τουλάχιστον κρίνοντας από το αποτέλεσμα..
:+1:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22429
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 21 Νοέμ 2022, 00:55

EKPLIKTIKOS έγραψε:
21 Νοέμ 2022, 00:32

Δεν ξέρω για τα άγρια ζώα που αναφέρεις αλλά οι μεγαλόσωμοι σκύλοι που ζουν σε αυλές έχουν αποδεκατισει τον γατισιο πληθυσμό της γειτονιάς μου. Δε φαίνονται να δυσκολεύονται ιδιαίτερα να τις αρπάξουν από τον λαιμό κ να τις σκοτώσουν, τουλάχιστον κρίνοντας από το αποτέλεσμα..
ενα σετερ που ειχα καποτε τις είχε για πλακα, εκανε οτι δεν βλεπει και μετα με αστραπιαία κίνηση ορμούσε και αρπαζε απο την ουρά τον γατο και τον έσερνε να τον βγαλει εξω απο το σπίτι για να του πει η μητέρα μου μπράβο. Δεν είχε παει στο μεγαλο πευκο για εκπαίδευση όμως, ισως αυτο.

Παντως περα απο την πλακα πριν μπλεξω με τα γατια ειχα πολλα σκυλιά, χωρις λουρια στο παρκο και υπηρχαν αρκετες γατες παντου, ποτε δεν ειχα πρόβλημα, μηπως είναι καποιες ρατσες που ειναι τοσο αιμοβόρες;

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15297
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 21 Νοέμ 2022, 01:00

enaon έγραψε:
21 Νοέμ 2022, 00:55
EKPLIKTIKOS έγραψε:
21 Νοέμ 2022, 00:32

Δεν ξέρω για τα άγρια ζώα που αναφέρεις αλλά οι μεγαλόσωμοι σκύλοι που ζουν σε αυλές έχουν αποδεκατισει τον γατισιο πληθυσμό της γειτονιάς μου. Δε φαίνονται να δυσκολεύονται ιδιαίτερα να τις αρπάξουν από τον λαιμό κ να τις σκοτώσουν, τουλάχιστον κρίνοντας από το αποτέλεσμα..
ενα σετερ που ειχα καποτε τις είχε για πλακα, εκανε οτι δεν βλεπει και μετα με αστραπιαία κίνηση ορμούσε και αρπαζε απο την ουρά τον γατο και τον έσερνε να τον βγαλει εξω απο το σπίτι για να του πει η μητέρα μου μπράβο. Δεν είχε παει στο μεγαλο πευκο για εκπαίδευση όμως, ισως αυτο.

Παντως περα απο την πλακα πριν μπλεξω με τα γατια ειχα πολλα σκυλιά, χωρις λουρια στο παρκο και υπηρχαν αρκετες γατες παντου, ποτε δεν ειχα πρόβλημα, μηπως είναι καποιες ρατσες που ειναι τοσο αιμοβόρες;
Δεν νομίζω είναι θέμα ράτσας, αλλά χαρακτήρα του σκυλιού. Έχω δει και ημίαιμα (αδέσποτα ή και δεσποζόμενα), να επιτίθενται σε γατιά και να τα σκοτώνουν.
Τα σέττερ είναι κατ'εξοχήν κυνηγόσκυλα, γι αυτό και δεν μου φαίνεται τόσο περίεργο. Άλλωστε αν το δούμε και λίγο αλλιώς, η γάτα μοιάζει σε σχήμα και μέγεθος με λαγό, οπότε πιθανότατα μπερδεύεται λίγο ο κύων. :P
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aLiCat την 21 Νοέμ 2022, 01:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22429
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 21 Νοέμ 2022, 01:03

ναι αδέσποτα με την εννοια του αγριου ελεύθερου που το φοβόμαστε και εμεις οκ, αλλα για παράδειγμα τόσους μηνες που παω τον γατο στο παρκο, που έχει πολλα σκυλια που τα φέρνουν να τα κανουν βολτα, δεν εχω βρεθει σε αγωνια ακομα, σαν να περιγραφουμε αλλους κοσμους μερικές φορές μου μοιαζει.

πως γινεται να εχεις σκυλο στην αυλη σου που σκοτώνει γατες ρε γαμωτο, μιλαμε για φυλακα εκπαιδευμενο που βλεπει κουνουπι και βγαζει αφρους;

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15297
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 21 Νοέμ 2022, 01:07

aLiCat έγραψε:
21 Νοέμ 2022, 01:00
enaon έγραψε:
21 Νοέμ 2022, 00:55
EKPLIKTIKOS έγραψε:
21 Νοέμ 2022, 00:32

Δεν ξέρω για τα άγρια ζώα που αναφέρεις αλλά οι μεγαλόσωμοι σκύλοι που ζουν σε αυλές έχουν αποδεκατισει τον γατισιο πληθυσμό της γειτονιάς μου. Δε φαίνονται να δυσκολεύονται ιδιαίτερα να τις αρπάξουν από τον λαιμό κ να τις σκοτώσουν, τουλάχιστον κρίνοντας από το αποτέλεσμα..
ενα σετερ που ειχα καποτε τις είχε για πλακα, εκανε οτι δεν βλεπει και μετα με αστραπιαία κίνηση ορμούσε και αρπαζε απο την ουρά τον γατο και τον έσερνε να τον βγαλει εξω απο το σπίτι για να του πει η μητέρα μου μπράβο. Δεν είχε παει στο μεγαλο πευκο για εκπαίδευση όμως, ισως αυτο.

Παντως περα απο την πλακα πριν μπλεξω με τα γατια ειχα πολλα σκυλιά, χωρις λουρια στο παρκο και υπηρχαν αρκετες γατες παντου, ποτε δεν ειχα πρόβλημα, μηπως είναι καποιες ρατσες που ειναι τοσο αιμοβόρες;
Δεν νομίζω είναι θέμα ράτσας, αλλά χαρακτήρα του σκυλιού. Έχω δει και ημίαιμα (αδέσποτα ή και δεσποζόμενα), να επιτίθενται σε γατιά και να τα σκοτώνουν.
Τα σέτερ είναι κατ'εξοχήν κυνηγόσκυλα, γι αυτό και δεν μου φαίνεται τόσο περίεργο. Άλλωστε αν το δούμε και λίγο αλλιώς, η γάτα μοιάζει σε σχήμα και μέγεθος με λαγό, οπότε πιθανότατα μπερδεύεται λίγο ο κύων. :P
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Ανέστης_35
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: 13 Οκτ 2022, 21:41
Phorum.gr user: Ανέστης_35

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανέστης_35 » 21 Νοέμ 2022, 01:09

το έβαλε και δεύτερη φορά, μην χάσουμε την σοφία...
☆★ (πού θα βρω το άλλο μου μισό;)

Άβαταρ μέλους
Ανέστης_35
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: 13 Οκτ 2022, 21:41
Phorum.gr user: Ανέστης_35

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανέστης_35 » 21 Νοέμ 2022, 01:10

Βλήμα έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 15:43
Θα σου το θέσω έτσι: έστω ότι ήσουνα ο γάτος σου και σου λέγανε "ή θα είσαι στον δρόμο και θα φοβάσαι να σε σκοτώσουν άλλοι γάτοι και να σε πατήσει κανένα αυτοκίνητο κι ό,τι άλλο, ή θα μείνεις με τον χρήστη Πολίτης, αλλά θα πρέπει να αποχαιρετήσεις τα αρχίδια σου.
Τι θα προτιμούσες;
από μεθυσμένο και παιδί, μαθαίνεις την αλήθεια...
☆★ (πού θα βρω το άλλο μου μισό;)

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69772
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Νοέμ 2022, 01:27

Ανέστης_35 έγραψε:
21 Νοέμ 2022, 01:10
Βλήμα έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 15:43
Θα σου το θέσω έτσι: έστω ότι ήσουνα ο γάτος σου και σου λέγανε "ή θα είσαι στον δρόμο και θα φοβάσαι να σε σκοτώσουν άλλοι γάτοι και να σε πατήσει κανένα αυτοκίνητο κι ό,τι άλλο, ή θα μείνεις με τον χρήστη ------, αλλά θα πρέπει να αποχαιρετήσεις τα αρχίδια σου.
Τι θα προτιμούσες;
από μεθυσμένο και παιδί, μαθαίνεις την αλήθεια...
Ακριβώς. Και αποκτά περισσότερο ενδιαφέρον η απάντηση όταν δεν απευθύνεται σε γάτους αλλά σε ανθρώπους.

Τί θα προτιμούσαν;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18266
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 21 Νοέμ 2022, 02:46

Στύγιος έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 10:23


"Στύγιε ,κάτσε καλά μη στα κόψω εγώ" :lol:
:lol:

Ζαχαρίας είπαμε; :lol:

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 21 Νοέμ 2022, 11:26

EKPLIKTIKOS έγραψε:
21 Νοέμ 2022, 00:32
Λοξίας έγραψε:
15 Νοέμ 2022, 16:47

"Ανυπεράσπιστος μεζές", πως το εννοείς;
Ότι θα γίνει βορά ενός αετού; ενός μεγαλόσωμου άγριου σκύλου; ενός λύκου; μιας αρκούδας; ενός λύγκα;
Πιστεύεις αλήθεια ότι όλα αυτά τα ζώα, μπορούν να αρπάξουν μια γάτα (στο δάσος) λες και είναι ένα ακίνητο λούτρινο γατάκι; :lol:
Δεν ξέρω για τα άγρια ζώα που αναφέρεις αλλά οι μεγαλόσωμοι σκύλοι που ζουν σε αυλές έχουν αποδεκατισει τον γατισιο πληθυσμό της γειτονιάς μου. Δε φαίνονται να δυσκολεύονται ιδιαίτερα να τις αρπάξουν από τον λαιμό κ να τις σκοτώσουν, τουλάχιστον κρίνοντας από το αποτέλεσμα..
Στις πόλεις οι γάτες είναι πιο χαλαρές καθώς τα σκυλιά που τις κυνηγούν είναι πολύ λίγα σε σχέση με τον αριθμό των αδέσποτων σκύλων.
Από την άλλη, στις πόλεις, όπου τα δέντρα είνα σπάνια και οι "μάντρες" (για να πηδήξουν οι γάτες) ανύπαρκτες, είναι πιο εύκολο για έναν σκύλο να αρπάξει μια γάτα.
Σε απόλυτους αριθμούς, 1 στις 10 γάτες πέφτει θύμα σκύλου. Οι άλλες 9 πέφτουν θύματα αυτοκινήτων και ασθενειών.

Αν μια γάτα αποφασίσει να ζήσει σε δάσος (αν λέμε), εκεί υπάρχουν άλλα δεδομένα και παράμετροι, που ευνοούν τις γάτες.

Εγώ έχω πολύ μικρή εμπειρία από χωριό που υπάρχει πολύ κοντινό δάσος, στις παρυφές των τελευταίων σπιτιών και εκεί ήξερα γάτες που πιο πολύ διαβιούσαν στο δάσος παρά έμπαιναν στο χωριό. Πιο πολλά μπορούν να μας πουν όσοι έχουνε μεγαλύτερη εμπειρία.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16955
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 21 Νοέμ 2022, 18:53

Λοξίας έγραψε:
21 Νοέμ 2022, 11:26
EKPLIKTIKOS έγραψε:
21 Νοέμ 2022, 00:32
Λοξίας έγραψε:
15 Νοέμ 2022, 16:47

"Ανυπεράσπιστος μεζές", πως το εννοείς;
Ότι θα γίνει βορά ενός αετού; ενός μεγαλόσωμου άγριου σκύλου; ενός λύκου; μιας αρκούδας; ενός λύγκα;
Πιστεύεις αλήθεια ότι όλα αυτά τα ζώα, μπορούν να αρπάξουν μια γάτα (στο δάσος) λες και είναι ένα ακίνητο λούτρινο γατάκι; :lol:
Δεν ξέρω για τα άγρια ζώα που αναφέρεις αλλά οι μεγαλόσωμοι σκύλοι που ζουν σε αυλές έχουν αποδεκατισει τον γατισιο πληθυσμό της γειτονιάς μου. Δε φαίνονται να δυσκολεύονται ιδιαίτερα να τις αρπάξουν από τον λαιμό κ να τις σκοτώσουν, τουλάχιστον κρίνοντας από το αποτέλεσμα..
Στις πόλεις οι γάτες είναι πιο χαλαρές καθώς τα σκυλιά που τις κυνηγούν είναι πολύ λίγα σε σχέση με τον αριθμό των αδέσποτων σκύλων.
Από την άλλη, στις πόλεις, όπου τα δέντρα είνα σπάνια και οι "μάντρες" (για να πηδήξουν οι γάτες) ανύπαρκτες, είναι πιο εύκολο για έναν σκύλο να αρπάξει μια γάτα.
Σε απόλυτους αριθμούς, 1 στις 10 γάτες πέφτει θύμα σκύλου. Οι άλλες 9 πέφτουν θύματα αυτοκινήτων και ασθενειών.

Αν μια γάτα αποφασίσει να ζήσει σε δάσος (αν λέμε), εκεί υπάρχουν άλλα δεδομένα και παράμετροι, που ευνοούν τις γάτες.

Εγώ έχω πολύ μικρή εμπειρία από χωριό που υπάρχει πολύ κοντινό δάσος, στις παρυφές των τελευταίων σπιτιών και εκεί ήξερα γάτες που πιο πολύ διαβιούσαν στο δάσος παρά έμπαιναν στο χωριό. Πιο πολλά μπορούν να μας πουν όσοι έχουνε μεγαλύτερη εμπειρία.
Οι γατες μια χαρα μπορουν να επιβιωσουν χωρις την υπαρξη του ανθρωπου.
Οι σκυλοι,τουλαχιστον το 95+%,ομως οχι.
Προφανως και ενα σκυλι μπορει να σκοτωσει πανευκολα μια γατα αν καταφερει να την αρπαξει.
Ομως αυτο δεν ειναι ο κανονας και ουτε θα μπορουσε να συμβει σε αγρια κατασταση.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Να του τα κόψω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 21 Νοέμ 2022, 18:56

Κόκκορας έγραψε:
21 Νοέμ 2022, 02:46
Στύγιος έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 10:23


"Στύγιε ,κάτσε καλά μη στα κόψω εγώ" :lol:
:lol:

Ζαχαρίας είπαμε; :lol:
Ναι, σα γουρουνάκι έχει γίνει ο πστης :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών