ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 10 Μαρ 2023, 22:43

Null έγραψε:
10 Μαρ 2023, 21:19
Bic έγραψε:
10 Μαρ 2023, 19:50
John Brown Gun Club έγραψε:
10 Μαρ 2023, 19:49
Η εμμονη σας με τους βασιλιαδες και τις βασιλισσες ειναι κωμικη. Τα λιονταρια ειναι ΓΑΤΕΣ και ετσι εκ φυσεως ΑΝΑΡΧΙΚΑ πλασματα που ζουν σε κοινωνιες ισων, οριζοντιες και χωρις ιεραρχιες. Δεν υπαρχουν βασιλιαδες λιονταρια και βασιλισσες λιονταρινες και βασιλοπουλα λιονταρακια, αυτες ειναι οι απηρχαιωμενες μαλακιες που λεγανε οι λευκοι φυσιοδιφες οταν προσπαθουσαν να μεταφερουν τα πολιτειακα τους μοντελα στις ηπειρους που αποικιζαν.
Δεν βλέπεις και πολλά ντοκιμαντέρ, έτσι;
Τα ντομικαντέρ γυρίζονται από εκείνους που έχουν τα λεφτά, δηλαδή τους λευκούς cis πατριάρχες ακροδεξιούς ρεπουμπλικανούς εβραιομασόνους. Σκηνοθετημένα είναι όλα, ξύπνα. Φαντάζομαι θα έχεις φάει και το παραμύθι του φυλετικού διμορφισμού, κοστούμια και props είναι όλα. Πήγαινε στην Αφρική και βγάλε μου φωτο ένα λιοντάρι που να έχει χαίτη
Εικόνα
Ακριβως επειδη βλεπω πολλα ντοκυμαντερ ρε μπαμπουινε ειμαι σε θεση να εκφερω εμπεριστατωμενη αποψη και οχι να επιχειρηματολογω σαν μαθητης του δημοτικου για το εαν ενα ειδος ευθυγραμμιζεται με αρχαικους πολιτικους θεσμους ή οχι.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Μαρ 2023, 22:50

John Brown Gun Club έγραψε:
10 Μαρ 2023, 22:39
Bazoomba έγραψε:
10 Μαρ 2023, 20:30
foscilis έγραψε:
10 Μαρ 2023, 20:26


Κανεις πλακα.
Να του βάλουμε ΛΙΝΚΣ για τους Μαπόγκο θέλει. :lol:
Καθολου δεν κανω πλακα. Δεν υπαρχουν αιλουροειδη που να εχουν τις ιεραρχικες δομες που εχουν οι λυκοι, οι αγριοσκυλοι και οι υαινες. Μια αγελη λιονταριων αποτελειται κυριως απο λιονταρινες, τα λιονταρακια τους και ενα, σπανιως ομως και δυο και τρια, αρσενικα. Δεν υφισταται ιεραρχια αναμεσα στα ενηλικα αρσενικα, δεν υπαρχουν αλφα και βητα αρσενικα οπως στους λυκους. Δεν υπαρχουν ουτε βητα θηλυκα, οπως στις λυκαινες. Αναμεσα στις λιονταρινες επικρατει ισοτητα, κυνηγουν ολες μαζι, μεγαλωνουν η μια τα μικρα της αλλης και καμια δεν αποκλειεται απο την αναπαραγωγη, οπως πχ συμβαινει στις λυκαινες. Οι λιονταρινες δεν σκοτωνουν η μια τα μικρα της αλλης οταν η τροφη σπανιζει, οπως κανουν οι μπαμπουινες λχ. Υπαρχουν βεβαιως κυριαρχα αρσενικα, που θα διεκδικησουν την αποκλειστικοτητα στις λιονταρινες μιας αγελης, αλλα αυτο δεν ειναι νομοτελειακο και σε καμια περιπτωση αυτο δεν τους κανει "βασιλιαδες", αλλα μαλλον κηφηνες σε μια μητριαρχικη κοινωνια ισοτητας.
Να' τα μας. Από εδώ το πήγε, από εκεί το έφερε στην τοξική πατριαρχία κατέληξε.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9233
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 10 Μαρ 2023, 22:54

John Brown Gun Club έγραψε:
10 Μαρ 2023, 22:39
Bazoomba έγραψε:
10 Μαρ 2023, 20:30
foscilis έγραψε:
10 Μαρ 2023, 20:26


Κανεις πλακα.
Να του βάλουμε ΛΙΝΚΣ για τους Μαπόγκο θέλει. :lol:
Καθολου δεν κανω πλακα. Δεν υπαρχουν αιλουροειδη που να εχουν τις ιεραρχικες δομες που εχουν οι λυκοι, οι αγριοσκυλοι και οι υαινες. Μια αγελη λιονταριων αποτελειται κυριως απο λιονταρινες, τα λιονταρακια τους και ενα, σπανιως ομως και δυο και τρια, αρσενικα. Δεν υφισταται ιεραρχια αναμεσα στα ενηλικα αρσενικα, δεν υπαρχουν αλφα και βητα αρσενικα οπως στους λυκους. Δεν υπαρχουν ουτε βητα θηλυκα, οπως στις λυκαινες. Αναμεσα στις λιονταρινες επικρατει ισοτητα, κυνηγουν ολες μαζι, μεγαλωνουν η μια τα μικρα της αλλης και καμια δεν αποκλειεται απο την αναπαραγωγη, οπως πχ συμβαινει στις λυκαινες. Οι λιονταρινες δεν σκοτωνουν η μια τα μικρα της αλλης οταν η τροφη σπανιζει, οπως κανουν οι μπαμπουινες λχ. Υπαρχουν βεβαιως κυριαρχα αρσενικα, που θα διεκδικησουν την αποκλειστικοτητα στις λιονταρινες μιας αγελης, αλλα αυτο δεν ειναι νομοτελειακο και σε καμια περιπτωση αυτο δεν τους κανει "βασιλιαδες", αλλα μαλλον κηφηνες σε μια μητριαρχικη κοινωνια ισοτητας.
Σπανίως είναι 1 το αρσενικό της αγέλης. Δεν μακροημερεύει τότε. Και βεβαίως η ιεραρχία φαίνεται την ώρα του φαγητού μεταξύ θηλυκών και αρσενικών.

Έχεις δει το ντοκιμαντερ για τους Μαπόγκο; Eίναι έπος:
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 10 Μαρ 2023, 23:41

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Μαρ 2023, 22:50
John Brown Gun Club έγραψε:
10 Μαρ 2023, 22:39
Bazoomba έγραψε:
10 Μαρ 2023, 20:30

Να του βάλουμε ΛΙΝΚΣ για τους Μαπόγκο θέλει. :lol:
Καθολου δεν κανω πλακα. Δεν υπαρχουν αιλουροειδη που να εχουν τις ιεραρχικες δομες που εχουν οι λυκοι, οι αγριοσκυλοι και οι υαινες. Μια αγελη λιονταριων αποτελειται κυριως απο λιονταρινες, τα λιονταρακια τους και ενα, σπανιως ομως και δυο και τρια, αρσενικα. Δεν υφισταται ιεραρχια αναμεσα στα ενηλικα αρσενικα, δεν υπαρχουν αλφα και βητα αρσενικα οπως στους λυκους. Δεν υπαρχουν ουτε βητα θηλυκα, οπως στις λυκαινες. Αναμεσα στις λιονταρινες επικρατει ισοτητα, κυνηγουν ολες μαζι, μεγαλωνουν η μια τα μικρα της αλλης και καμια δεν αποκλειεται απο την αναπαραγωγη, οπως πχ συμβαινει στις λυκαινες. Οι λιονταρινες δεν σκοτωνουν η μια τα μικρα της αλλης οταν η τροφη σπανιζει, οπως κανουν οι μπαμπουινες λχ. Υπαρχουν βεβαιως κυριαρχα αρσενικα, που θα διεκδικησουν την αποκλειστικοτητα στις λιονταρινες μιας αγελης, αλλα αυτο δεν ειναι νομοτελειακο και σε καμια περιπτωση αυτο δεν τους κανει "βασιλιαδες", αλλα μαλλον κηφηνες σε μια μητριαρχικη κοινωνια ισοτητας.
Να' τα μας. Από εδώ το πήγε, από εκεί το έφερε στην τοξική πατριαρχία κατέληξε.
Αναρχία = Κοινόβιο θηλυκών με μερικά αρσενικά τα οποία ανταγωνίζονται για το ποιο θα πρωτο πηδήξει και πνίγουν τα παιδιά των ανταγωνιστών τους για να διαιωνίσουν το DNA τους.

Επίσης φοβερά μητριαρχικό το γεγονός πως ενώ τα θηλυκά είναι εκείνα που κυνηγούν, τα αρσενικά λιοντάρια θα φάνε πρώτα από το θήραμα, ενώ τα θηλυκά και τα μικρά περιμένουν
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 11 Μαρ 2023, 09:54

Ερμής έγραψε:
10 Μαρ 2023, 22:03
Ασέβαστος έγραψε:
10 Μαρ 2023, 17:42
vantono έγραψε:
10 Μαρ 2023, 16:20

Επειδη δεν την κανεις εσύ ο ιδιος αυτοπροσώπως, που για τους xy λόγους σε χαλάει αυτη η διαδικασία, για καποιο λογο τη βρισκεις απεχθή και στρεσογόνα για την ψυχικη σου υγεια.
Κι ετσι, την αναθέτεις σε εναν αλλον ανθρωπο να την κανει, με όσο το δυνατόν ανώδυνο τρόπο, ο οποίος εχει εκπαιδευτεί (σωματικα και ψυχολογικα), ειναι η δουλεια του και το επάγγελμά του αυτο, και δεν του ειναι τίποτα.
ναι αλλα εμενα που δε με χαλαει αυτη η διαδικασια, (χωρις να ειναι το επαγγελμα μου) με κακοχαρακτηριζεις.

σαν να με κακοχαρακτηριζεις που αλλαζω λαδια στο αυτοκινητο μονος μου, και δεν παω σε επαγγελματια.
Αυτό δε μπορώ να το καταλάβω. Εκτός και έχεις κανένα φετίχ να γίνεσαι μνι καπέλο με τα λάδια. Εκεί πάω πασο
το πηγαινε-ελα σε επαγγελματια θα μου παρει 10πλασιο χρονο και κοπο απο το να το κανω μονος μου.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23300
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 11 Μαρ 2023, 09:59

Ασέβαστος έγραψε:
11 Μαρ 2023, 09:54
Ερμής έγραψε:
10 Μαρ 2023, 22:03
Ασέβαστος έγραψε:
10 Μαρ 2023, 17:42

ναι αλλα εμενα που δε με χαλαει αυτη η διαδικασια, (χωρις να ειναι το επαγγελμα μου) με κακοχαρακτηριζεις.

σαν να με κακοχαρακτηριζεις που αλλαζω λαδια στο αυτοκινητο μονος μου, και δεν παω σε επαγγελματια.
Αυτό δε μπορώ να το καταλάβω. Εκτός και έχεις κανένα φετίχ να γίνεσαι μνι καπέλο με τα λάδια. Εκεί πάω πασο
το πηγαινε-ελα σε επαγγελματια θα μου παρει 10πλασιο χρονο και κοπο απο το να το κανω μονος μου.
Στην Πάτρα μένεις, πόσο χρόνο να φας πια; εδώ στην Αθήνα με την κίνηση του πουστη και θέλω ένα τέταρτο σκαρτο
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 11 Μαρ 2023, 10:12

Ερμής έγραψε:
11 Μαρ 2023, 09:59
Ασέβαστος έγραψε:
11 Μαρ 2023, 09:54
Ερμής έγραψε:
10 Μαρ 2023, 22:03


Αυτό δε μπορώ να το καταλάβω. Εκτός και έχεις κανένα φετίχ να γίνεσαι μνι καπέλο με τα λάδια. Εκεί πάω πασο
το πηγαινε-ελα σε επαγγελματια θα μου παρει 10πλασιο χρονο και κοπο απο το να το κανω μονος μου.
Στην Πάτρα μένεις, πόσο χρόνο να φας πια; εδώ στην Αθήνα με την κίνηση του πουστη και θέλω ένα τέταρτο σκαρτο
μενω λιγο εξω απο κεντρο, παραγγελνω τα λαδακια μου απ του ιντερνετς, ε, κι αφου τα χω διπλα μου, που να ξεκουβαλιεμαι να πηγαινω να μου τα αλλαξουν, μια βιδα ειναι, και το φιλτρο. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23300
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 11 Μαρ 2023, 10:22

Έχεις ράμπα ανυψωσης;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 11 Μαρ 2023, 12:04

Null έγραψε:
10 Μαρ 2023, 21:19
Bic έγραψε:
10 Μαρ 2023, 19:50
John Brown Gun Club έγραψε:
10 Μαρ 2023, 19:49
Η εμμονη σας με τους βασιλιαδες και τις βασιλισσες ειναι κωμικη. Τα λιονταρια ειναι ΓΑΤΕΣ και ετσι εκ φυσεως ΑΝΑΡΧΙΚΑ πλασματα που ζουν σε κοινωνιες ισων, οριζοντιες και χωρις ιεραρχιες. Δεν υπαρχουν βασιλιαδες λιονταρια και βασιλισσες λιονταρινες και βασιλοπουλα λιονταρακια, αυτες ειναι οι απηρχαιωμενες μαλακιες που λεγανε οι λευκοι φυσιοδιφες οταν προσπαθουσαν να μεταφερουν τα πολιτειακα τους μοντελα στις ηπειρους που αποικιζαν.
Δεν βλέπεις και πολλά ντοκιμαντέρ, έτσι;
Τα ντομικαντέρ γυρίζονται από εκείνους που έχουν τα λεφτά, δηλαδή τους λευκούς cis πατριάρχες ακροδεξιούς ρεπουμπλικανούς εβραιομασόνους. Σκηνοθετημένα είναι όλα, ξύπνα. Φαντάζομαι θα έχεις φάει και το παραμύθι του φυλετικού διμορφισμού, κοστούμια και props είναι όλα. Πήγαινε στην Αφρική και βγάλε μου φωτο ένα λιοντάρι που να έχει χαίτη
Εικόνα
:smt126

Όχι ρε φίλε, μου τα ανέτρεψες όλα τώρα. Φεύγω για Αφρική...


:lol:
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11921
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 11 Μαρ 2023, 12:26

Αν τα αρσενικα λιονταρια ειχαν καλυτερο προγραμμα συνταξιοδοτησης η ζωη τους θα ηταν το ονειρο καθε αντρα
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 11 Μαρ 2023, 12:27

Ερμής έγραψε:
11 Μαρ 2023, 10:22
Έχεις ράμπα ανυψωσης;
περιπου. :003: εχω κατασκευασει 2 μικρες ραμπες, που βαζω κατω απο τους τροχους, οδηγω πανω τους και φτανει περιπου μισο μετρο υψος. αλλα συνηθως για κατι τοσο απλο δεν μπαινω καν στον κοπο. τοποθετω το αυτοκινητο στην ακρη της ραμπας καθοδου προς το υπογειο ετσι ωστε απο τους τροχους και μπροστα να ειναι "στον αερα" και κανω δλειαμ. ριχνω και μια γρηγορη ματια σε σινεμπλοκ, φουσκες μπιλιοφορων κλπ, καλο ειναι να τα κοιτας αραια και που. αναλογα ποσο χασομερης ειμαι, μπορει να ριξω και μια με το πιεστικο αποκατω, μια που εχω καλυτερη προσβαση.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 11 Μαρ 2023, 12:27

Sid Vicious έγραψε:
11 Μαρ 2023, 12:26
Αν τα αρσενικα λιονταρια ειχαν καλυτερο προγραμμα συνταξιοδοτησης η ζωη τους θα ηταν το ονειρο καθε αντρα
23 ωρες τη μερα υπνος;

οχι ρε φιλε, προτιμω τη ζωη του χιου χεφνερ.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23300
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 11 Μαρ 2023, 12:29

Ασέβαστος έγραψε:
11 Μαρ 2023, 12:27
Ερμής έγραψε:
11 Μαρ 2023, 10:22
Έχεις ράμπα ανυψωσης;
περιπου. :003: εχω κατασκευασει 2 μικρες ραμπες, που βαζω κατω απο τους τροχους, οδηγω πανω τους και φτανει περιπου μισο μετρο υψος. αλλα συνηθως για κατι τοσο απλο δεν μπαινω καν στον κοπο. τοποθετω το αυτοκινητο στην ακρη της ραμπας καθοδου προς το υπογειο ετσι ωστε απο τους τροχους και μπροστα να ειναι "στον αερα" και κανω δλειαμ. ριχνω και μια γρηγορη ματια σε σινεμπλοκ, φουσκες μπιλιοφορων κλπ, καλο ειναι να τα κοιτας αραια και που. αναλογα ποσο χασομερης ειμαι, μπορει να ριξω και μια με το πιεστικο αποκατω, μια που εχω καλυτερη προσβαση.
:lol:
Εντάξει ο καθένας με τα χόμπι του.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11921
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 11 Μαρ 2023, 12:32

Ασέβαστος έγραψε:
11 Μαρ 2023, 12:27
Sid Vicious έγραψε:
11 Μαρ 2023, 12:26
Αν τα αρσενικα λιονταρια ειχαν καλυτερο προγραμμα συνταξιοδοτησης η ζωη τους θα ηταν το ονειρο καθε αντρα
23 ωρες τη μερα υπνος;

οχι ρε φιλε, προτιμω τη ζωη του χιου χεφνερ.
E τα παραλες τωρα, 18 με 20 ωρες ειναι ο υπνος
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Animal
Δημοσιεύσεις: 1146
Εγγραφή: 28 Δεκ 2020, 18:58

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Animal » 11 Μαρ 2023, 12:55

έργο_μακέτο έγραψε:
09 Μαρ 2023, 13:50
Ποτέ δεν με ενθουσίασε το λιοντάρι.

Ο τίγρης είναι πιο αλέγρο ζώο.
Ο τίγρης μου αρέσει περισσότερο από το λιοντάρι και αντικειμενικά σε θεωρητικό επίπεδο είναι εξίσου δυνατο ζώο με το λιοντάρι (το λιοντάρι είναι κάπως ψηλότερο αλλά η τίγρης είναι ελαφρώς μακρύτερη).Ομως στην πράξη τα αρσενικά ειδικά λιοντάρια είναι μαθημενα να δίνουν πιο σκληρές μάχες και να γίνονται καλύτεροι μαχητές καθότι συνήθως ζούνε σε αγέλες και αφήνουν τις λέαινες να κυνηγούν ενώ τα αρσενικά έχουν ρόλο να υπερασπίζονται με άγριες μάχες αν χρειαστεί τα εδάφη τους.Οι Τιγρεις οι αρσενικές από την άλλη δίνουν πιο σύντομες μάχες μα άλλα άτομα του είδους τους επειδή ακριβώς είναι μοναχικά ζώα και σε αντίθεση με τα αρσενικά λιοντάρια δεν έχουν πολυτέλεια να ρισακρουν τραυματισμό όπως κάνουν τ αρσενικά λιοντάρια διότι τότε θα πεινάσουν μια και δεν έχουν τα θηλυκά να κυνηγάνε για λογαριασμό τους.Αντιθετα τα αρσενικά λιοντάρια έχουν την χαίτη τους για να τα προστατεύει σε σκληρές μάχες.


Άρα σε ενδεχόμενη σύγκρουση αρσενικού λιονταριού (ειδικά αν είναι από τα μεγαλόσωμα υποείδη των λιονταριών του Ακροατηρίου ή του Λιονταριού Βερβεριας) εναντίον τίγρη συνήθως θα επικρατούσε το αρσενικό λιοντάρι όχι γιατί η Τίγρη δεν είναι δυνατόν ζώο αλλά γιατί το αρσενικό λιοντάρι έχει μάθει να παλεύει πιο άγρια και πιο επικίνδυνα ενώ ο τίγρης ο αρσενικός προσέχει περισσότερο γιατί κάθε τραυματισμός μπορεί να του κοστίσει την ζωή του αν δεν μπορεί να κυνηγήσει αποτελεσματικά.Αρα σε ενδεχόμενη σύγκρουση αυτών των δύο ο Τίγρης θα επελεγε στρατηγικά να υποχωρήσει νωρίτερα καθώς θα ήταν πιο απρόθυμος για μάχη μέχρι εσχάτων.Φυσικα παίζει ρόλο και η περίσταση καθώς και η φύση των αντιπάλων (π.χ ένα άρρωστο ή τραυματισμένο ή γέρικο λιοντάρι ή τίγρης θα είχε λιγότερες ελπίδες απέναντι σε ένα υγιές και νέο λιοντάρι/τίγρη).Σε γενικες γραμμές ισχύουν όσα είπα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών