ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69599
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Μαρ 2023, 14:19

vantono έγραψε:
10 Μαρ 2023, 14:03

Και το κάνουν και με ζώα που εκτρέφουν από τη γέννησή τους αποκλειστικά για αυτό το σκοπό, για το σκοπό της τροφής προς ανθρώπους δηλαδη. Οχι με ζώα που ειναι για να κυκλοφορουν ελεύθερα στη φύση, που καποιος τα σκοτώνει στο άκυρο επειδη "το βρισκει διασκεδαστικό" διαταράσσοντας την ισορροπία του οικοσυστήματος.
Εδώ, θα ήθελα να προσθέσω κάτι. Ότι και οι εκτεταμένες καλλιέργειες διαταράσσουν την ισορροπία του οικοσυστήματος.

Γιατί στην τελική, πέρα από τα μικρότερα ζώα, έντομα κλπ που κι αυτά συμβάλλουν στο οικοσύστημα μη δασωδών περιοχών, αν περιορίσεις την έκταση ενός δάσους για να καλλιεργήσεις πατάτες* τα αγριογούρουνα, οι αρκούδες και οι λύκοι θα υποστούν μεγαλύτερο αποδεκατισμό από τους βίγκαν απ' ό,τι από τους κυνηγούς.

Έτσι, για να μπει και ένα ακόμη πρότζεκτ ευαισθητοποιημένων αποδεκατισμών ειδών στο θέμα.

*Τυχαίο παράδειγμα. Μπορεί να μην είναι πατάτες αλλά σπίτια.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32534
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Μαρ 2023, 14:19

vantono έγραψε:
10 Μαρ 2023, 14:03

Ναι, το κάνουν άλλοι σαν υπηρεσία προς εμένα που ειμαι βολεμένος και μου το παρέχουν έτοιμο, χωρίς να χρειάζεται να βάζω ο ίδιος τον εαυτό μου σε αυτη την ψυχοφθόρα διαδικασία αφαίρεσης ζωής.
Και το κάνουν και με ζώα που εκτρέφουν από τη γέννησή τους αποκλειστικά για αυτό το σκοπό, για το σκοπό της τροφής προς ανθρώπους δηλαδη. Οχι με ζώα που ειναι για να κυκλοφορουν ελεύθερα στη φύση, που καποιος τα σκοτώνει στο άκυρο επειδη "το βρισκει διασκεδαστικό" διαταράσσοντας την ισορροπία του οικοσυστήματος.

τα ζωα τα ελευθερα, της φυσης, ειναι επισης προορισμενα απο τη γεννηση τους να γινουν τροφη.

ΟΛΑ.

κανενα, απολυτως κανενα, δεν θα πεθανει στο κρεββατι του. ολα θα πεθανουν βιαια, απο καποιο αλλο ζωο. πολυ πιο βιαια απο το να πανε απο βολι.

δεν διαταρρασεται το οικοσυστημα με το σωστο, μετρημενο κυνηγι. αντιθετως, διαταρασσεται αν εκλειψει το κυνηγι.

η αφαιρεση ζωης γιατι ειναι μη-ψυχοφθορα αν την κανεις με τα λεφτα αντι για με τα χερια σου; επειδη δεν ακους το αρνακι να βελαζει;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23175
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 10 Μαρ 2023, 14:19

Αγις έγραψε:
10 Μαρ 2023, 14:06
vantono έγραψε:
10 Μαρ 2023, 14:03
Ασέβαστος έγραψε:
10 Μαρ 2023, 13:47


οοοοχι φιλε.

εσυ σκοτωνεις για να φας. απλα επειδη εισαι πολυ βολεμενος για να το κανεις αμεσα, πληρωνεις καποιον να το κανει.

ειναι σαν να κατηγορεις καποιον που αλλαζει την πριζα μονος του αντι να φωναξει ηλεκτρολογο. ειδικα αν το βρισκει διασκεδαστικο.

ολοι φονιαδες ειμαστε, αλλος με το ντουφεκι, αλλος με τα λεφτα του.
Ναι, το κάνουν άλλοι σαν υπηρεσία προς εμένα που ειμαι βολεμένος και μου το παρέχουν έτοιμο, χωρίς να χρειάζεται να βάζω ο ίδιος τον εαυτό μου σε αυτη την ψυχοφθόρα διαδικασία αφαίρεσης ζωής.
Και το κάνουν και με ζώα που εκτρέφουν από τη γέννησή τους αποκλειστικά για αυτό το σκοπό, για το σκοπό της τροφής προς ανθρώπους δηλαδη. Οχι με ζώα που ειναι για να κυκλοφορουν ελεύθερα στη φύση, που καποιος τα σκοτώνει στο άκυρο επειδη "το βρισκει διασκεδαστικό" διαταράσσοντας την ισορροπία του οικοσυστήματος.

Πρίζα αλλάζω μόνος μου, όπως και διάφορες άλλες επισκευές που ξέρω να κανω μόνος μου στο σπίτι μου, που έχουν να κάνουν με άψυχα αντικείμενα. Αλλά στην παραπάνω περίπτωση δεν μιλάμε για άψυχα αντικείμενα, και ειναι άκυρη η σύγκριση.
Όποιος "βρίσκει διασκεδαστικό" να αφαιρεί μια ζωή χωρις αιτία και σοβαρό λόγο, υπάρχει κάτι βαθύτατα κουνημένο στην όλη ψυχοσύνθεσή του, δεν ειναι νορμαλ. Τουλαχιστον εγω δεν τον θεωρώ νορμαλ.
να φανταστω πως τα ιδια πιστευεις για το ψαρεμα - ολους οσους ασχολουνται κ τρως μονο ιχθυοτροφειου ;
Από ψάρια τρώω ό,τι βρίσκω στην ψαραγορά. Δεν ξερω αν ειναι όλα ιχθυοτροφείου ή όχι, πάντως δεν παίρνω ψάρι που χτυπάει πχ κάποιος ψαροτουφεκάς φίλος μου "για διασκέδαση" και προσφέρεται να μου το δώσει πεσκέσι. Με χαλάει η ολη φαση.
Και εχω κανει ψαροτουφεκάς απο τα 17 μου μεχρι τα 25, δηλαδή μεχρι την τελευταια φορά που εκανα ελευθερο καμπινγκ.
Και για να μην κανουμε περιττά έξοδα στο φαγητο (πιτσιρικάδες γαρ, δεν ήμασταν σταθερά οικονομικά ανετοι ακομα) μου επεφτε ο κληρος να φέρνω εγω τροφη. :lol:
Και ειναι και ενας απο τους λογους που εδω και πολλα χρονια σιχαθηκα και το καμπινγκ.

Παρ'ολα αυτα, βρισκω τρομερά διασκεδαστικό, πανεμορφο και τόσο χαλαρωτικό που θα πρεπει να διδασκεται σαν βουδιστική πρακτική στη γιόγκα, το να κόβεις βολτες στο βυθο κολυμπώντας.
Αυτος ειναι και ο λόγος που ηθελα να μαθω ψαροτουφεκο, οταν ημουν μικρος.
Τωρα οταν μπαινω θαλασσα μ'αρεσει να κανω το ιδιο ακριβως, με τη μονη διαφορά οτι δεν χτυπάω τα ψαρια, απλά τα παρατηρω, μαζί με τον βυθό.
Ειναι τόσο όμορφο που θα ηθελα να πεθάνω έτσι, οταν ερθει η ώρα μου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32534
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Μαρ 2023, 14:24

vantono έγραψε:
10 Μαρ 2023, 14:19

Από ψάρια τρώω ό,τι βρίσκω στην ψαραγορά. Δεν ξερω αν ειναι όλα ιχθυοτροφείου ή όχι, πάντως δεν παίρνω ψάρι που χτυπάει πχ κάποιος ψαροτουφεκάς φίλος μου "για διασκέδαση" και προσφέρεται να μου το δώσει πεσκέσι. Με χαλάει η ολη φαση.
παντως το ψαρι απο ψτ, ειχε καλυτερο, πιο ανωδυνο θανατο απο εκεινο της επαγγελματικης αλιειας.

επισης, καθε ψαρι εχει κανει εκατονταδες φορες βιαια φονικα για να τραφει το ιδιο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69599
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Μαρ 2023, 14:35

Ασέβαστος έγραψε:
10 Μαρ 2023, 14:12
ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Μαρ 2023, 13:56


Σαφώς και ισχύει αυτό που λες. Αλλά από ένα σημείο και μετά, παίζουν κάποια όρια και στην τροφή από κυνήγι όσο και στην πληρωμένη ροζ και αναίμακτη τροφή (που δεν προκαλεί... συγκινησιακά θέματα).

Γιατί άλλο να σκοτώνεις ένα ζώο για να το φας (αυτό το κάνουν και τα ζώα αλλά για κάποιο ηλίθιο λόγο το θεωρούμε φρικιαστικό) και άλλο το να σκοτώνεις για διασκέδαση ή να θεωρείς ότι είσαι γκράντε αν διασκεδάζεις με τους τραυματισμούς ή εξευτελισμό των ζώων.

Και βρες μου έστω έναν λόγο να θεωρώ τους μπολντ, ανώτερο είδος. Έναν.

Ούτε για περιποίηση των νυχιών ενός λιονταριού δεν κάνουν.
σωστα.

εχουμε καποιο λογο να πιστευουμε οτι οι κυνηγοι ειναι χειροτερα τομαρια (βασανιζουν ζωα για πλακα) απο τους βοσκους;
Μα δεν θεωρώ ότι όλοι οι κυνηγοί έχουν πρόθεση τον βασανισμό και νομίζω ότι το ξεκαθάρισα αυτό. Το ίδιο ισχύει και για τους ερασιτέχνες ψαράδες

Κατά τα άλλα, τα επαγγέλματα είναι άλλο πράγμα. Υπάρχουν κατηγορίες βοσκών και ψαράδων. Σαφώς υπάρχει και η ανάγκη επιβίωσης σε όλα τα σχετικά επαγγέλματα. Μπορεί μια περιοχή που γίνεται βοσκοτόπι χωρίς έλεγχο, να ρημαχτεί. Μπορεί μια τράτα να προκαλέσει μεγάλη ζημιά και αυτά τα ξέρεις, καλύτερα από μένα.

Όπως μπορεί και ένας καρχαρίας ή ένα λιοντάρι να κάνει μια ή περισσότερες μπουκιές έναν άνθρωπο, με μηδενική σαδιστική πρόθεση από πλευράς καρχαρία ή λιονταριού και αυτό να θεωρείται πάντα ανθρώπινο δράμα.

Κακός καρχαρίας, κακό λιοντάρι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69599
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Μαρ 2023, 14:42

Ασέβαστος έγραψε:
10 Μαρ 2023, 14:24
vantono έγραψε:
10 Μαρ 2023, 14:19

Από ψάρια τρώω ό,τι βρίσκω στην ψαραγορά. Δεν ξερω αν ειναι όλα ιχθυοτροφείου ή όχι, πάντως δεν παίρνω ψάρι που χτυπάει πχ κάποιος ψαροτουφεκάς φίλος μου "για διασκέδαση" και προσφέρεται να μου το δώσει πεσκέσι. Με χαλάει η ολη φαση.
παντως το ψαρι απο ψτ, ειχε καλυτερο, πιο ανωδυνο θανατο απο εκεινο της επαγγελματικης αλιειας.

επισης, καθε ψαρι εχει κανει εκατονταδες φορες βιαια φονικα για να τραφει το ιδιο.
Το μπολντ είναι σίγουρο. Ειδικώς όταν το ανώτερο είδος του σύμπαντος προτιμάει να ψωνίζει από ψαραγορές ή ψαρομάγαζα με ενυδρεία βιτρίνες, ό,τι κινείται ή κολυμπάει για άμεση κατανάλωση.


Γιατί ας μην ξεχνιόμαστε, από το αν το λιοντάρι είναι ο βασιλιάς του δάσους ξεκίνησε η φάση.

Σε κόντρα με τον βασιλιά της ταβέρνας.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9132
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 10 Μαρ 2023, 14:52

Στο Βασιλειο της θαλασσας αφεντης ειναι η Ορκα. Δεν εχω ξαναματαδει (σε ντοκυμαντερ :oops: ) ζωο που να ειναι τοσο κυριαρχικο, σε βαθμο ψυχοπαθειας.

Απο συγχρονισμες τακτικες πολεμου για κυνηγι , ενδογαμιες λογο ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗΣ αντιμετωπισης αλλων Ορκων, βασανισμους θηραματων, trophy hunting για τα συκωτακια των δυσμοιρων καρχαριων, απ'ολα εχει ο Μπαχτσες.

Ακους vantono, σκοτωνουν και το χαιρονται κι ας μην πεινουν!
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11903
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 10 Μαρ 2023, 15:18

Στη Νότιο Αφρική 2 όρκες serial killers σκότωσαν 19 καρχαρίες σε μια μέρα: Τους έφαγαν το συκώτι και άφησαν τα κουφάρια
https://hellasjournal.com/2023/03/sti-n ... ia-ikones/
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16949
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 10 Μαρ 2023, 16:04

Ασέβαστος έγραψε:
10 Μαρ 2023, 13:47
vantono έγραψε:
10 Μαρ 2023, 09:44


Αλλά το φετιχ με τα οπλα και τις μαζικές δολοφονίες εν έτει 2023, οταν δεν εχεις αναγκη να σκοτώσεις ο ίδιος για να φας και σου ερχεται το φαγητο ετοιμο στο πιατο, ή οταν δεν σου επιτίθεται το ζώο για να εισαι σε αμυνα και να δικαιολογείσαι, αλλά να το κυνηγάς εσυ, το θεωρω τουλάχιστον και επιεικώς αναχρονισμό.
οοοοχι φιλε.

εσυ σκοτωνεις για να φας. απλα επειδη εισαι πολυ βολεμενος για να το κανεις αμεσα, πληρωνεις καποιον να το κανει.

ειναι σαν να κατηγορεις καποιον που αλλαζει την πριζα μονος του αντι να φωναξει ηλεκτρολογο. ειδικα αν το βρισκει διασκεδαστικο.

ολοι φονιαδες ειμαστε, αλλος με το ντουφεκι, αλλος με τα λεφτα του.
:smt023

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23175
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 10 Μαρ 2023, 16:20

Ασέβαστος έγραψε:
10 Μαρ 2023, 14:19
δεν διαταρρασεται το οικοσυστημα με το σωστο, μετρημενο κυνηγι. αντιθετως, διαταρασσεται αν εκλειψει το κυνηγι.
Αυτο το ανέφερα κι εγω σε προηγουμενο ποστ μου, και ειπα οτι ειναι απο τις περιπτώσεις που δικαιολογώ το κυνήγι.

Ασέβαστος έγραψε:
10 Μαρ 2023, 14:19
η αφαιρεση ζωης γιατι ειναι μη-ψυχοφθορα αν την κανεις με τα λεφτα αντι για με τα χερια σου; επειδη δεν ακους το αρνακι να βελαζει;
Επειδη δεν την κανεις εσύ ο ιδιος αυτοπροσώπως, που για τους xy λόγους σε χαλάει αυτη η διαδικασία, για καποιο λογο τη βρισκεις απεχθή και στρεσογόνα για την ψυχικη σου υγεια.
Κι ετσι, την αναθέτεις σε εναν αλλον ανθρωπο να την κανει, με όσο το δυνατόν ανώδυνο τρόπο, ο οποίος εχει εκπαιδευτεί (σωματικα και ψυχολογικα), ειναι η δουλεια του και το επάγγελμά του αυτο, και δεν του ειναι τίποτα.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6957
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 10 Μαρ 2023, 16:25

Bazoomba έγραψε:
10 Μαρ 2023, 14:52
Στο Βασιλειο της θαλασσας αφεντης ειναι η Ορκα. Δεν εχω ξαναματαδει (σε ντοκυμαντερ :oops: ) ζωο που να ειναι τοσο κυριαρχικο, σε βαθμο ψυχοπαθειας.

Απο συγχρονισμες τακτικες πολεμου για κυνηγι , ενδογαμιες λογο ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗΣ αντιμετωπισης αλλων Ορκων, βασανισμους θηραματων, trophy hunting για τα συκωτακια των δυσμοιρων καρχαριων, απ'ολα εχει ο Μπαχτσες.

Ακους vantono, σκοτωνουν και το χαιρονται κι ας μην πεινουν!
Πολλοί λένε ότι η Όρκα είναι εξυπνότερη και απ' τους χιμπατζήδες.. Πολύπλοκες και διαφορετικές διάλεκτοι ανάμεσα στις ομάδες, φιλική και παιχνιδιάρικη συμπεριφορά με τον άνθρωπο.. Ο ιδιαίτερα ανεπτυγμένος νησιωτικός φλοιός στο εγκέφαλο της Όρκας (insular cortex) και διαφορα πειράματα που έχουν γίνει κατά καιρούς, κάνει τους επιστήμονες να πιστεύουν ότι η Όρκα εκτός από ιδιαίτερα έξυπνη έχει και εξόχως ανεπτυγμένη συναισθηματική νοημοσύνη καθώς και υψηλό βαθμό αυτεπίγνωσης..

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23175
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 10 Μαρ 2023, 16:25

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Μαρ 2023, 14:42
Ασέβαστος έγραψε:
10 Μαρ 2023, 14:24
vantono έγραψε:
10 Μαρ 2023, 14:19

Από ψάρια τρώω ό,τι βρίσκω στην ψαραγορά. Δεν ξερω αν ειναι όλα ιχθυοτροφείου ή όχι, πάντως δεν παίρνω ψάρι που χτυπάει πχ κάποιος ψαροτουφεκάς φίλος μου "για διασκέδαση" και προσφέρεται να μου το δώσει πεσκέσι. Με χαλάει η ολη φαση.
παντως το ψαρι απο ψτ, ειχε καλυτερο, πιο ανωδυνο θανατο απο εκεινο της επαγγελματικης αλιειας.

επισης, καθε ψαρι εχει κανει εκατονταδες φορες βιαια φονικα για να τραφει το ιδιο.
Το μπολντ είναι σίγουρο. Ειδικώς όταν το ανώτερο είδος του σύμπαντος προτιμάει να ψωνίζει από ψαραγορές ή ψαρομάγαζα με ενυδρεία βιτρίνες, ό,τι κινείται ή κολυμπάει για άμεση κατανάλωση.


Γιατί ας μην ξεχνιόμαστε, από το αν το λιοντάρι είναι ο βασιλιάς του δάσους ξεκίνησε η φάση.

Σε κόντρα με τον βασιλιά της ταβέρνας.
Άρα ποιό ειναι το σωστό και λιγότερο απεχθές ανώτερο ειδος τελικά, αυτοί που ψωνίζουν απο τις ψαραγορες/κρεαταγορές οπως συμβαίνει σε καθε συγχρονη κοινωνία, ή οι ψυχάκηδες μπουρτζόβλαχοι που σκοτώνουν οι ιδιοι το θήραμά τους για διασκέδαση, ενώ εχουν την επιλογή του να τους ερχεται στο πιατο τους δίχως εκεινοι να βάφουν αμεσα τα χερια τους με αιμα (αλλά επιλεγουν συνειδητά να τα βάφουν)?

Και πού κολλάνε τα ενυδρεία και οι βιτρίνες?
Σε τί ειδους αγορές πηγαινεις εσυ που εχουν βιτρινες και ενυδρεία?
Μηπως επιλεγεις και ποιο θες εκεινη τη στιγμη, και ο υπαλληλος στο βγαζει μπροστά σου ζωντανο και το σκοτώνει εκεινη την ωρα?

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23175
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 10 Μαρ 2023, 16:28

Bazoomba έγραψε:
10 Μαρ 2023, 14:52
Στο Βασιλειο της θαλασσας αφεντης ειναι η Ορκα. Δεν εχω ξαναματαδει (σε ντοκυμαντερ :oops: ) ζωο που να ειναι τοσο κυριαρχικο, σε βαθμο ψυχοπαθειας.

Απο συγχρονισμες τακτικες πολεμου για κυνηγι , ενδογαμιες λογο ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗΣ αντιμετωπισης αλλων Ορκων, βασανισμους θηραματων, trophy hunting για τα συκωτακια των δυσμοιρων καρχαριων, απ'ολα εχει ο Μπαχτσες.

Ακους vantono, σκοτωνουν και το χαιρονται κι ας μην πεινουν!
Ακούω. Και αυτό πού και πώς ακριβώς νομιμοποιεί και τους ανθρώπους στο να κανουν ακριβώς το ιδιο?
Που υποτίθεται οτι ειναι το μονο ζώο του πλανήτη που εχει αναπτύξει πολιτισμό, και εχει υψηλότερο IQ από τα υπόλοιπα?

Εναν που σου λέει εντελώς ξεδιάντροπα οτι γουστάρει να σκοτώνει ή να βασανίζει για διασκέδαση, θα τον εμπιστευόσουν διπλα στο παιδί σου?

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16587
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 10 Μαρ 2023, 16:32

Bazoomba έγραψε:
10 Μαρ 2023, 12:29
taxalata xalasa έγραψε:
10 Μαρ 2023, 09:43
Bazoomba έγραψε:
09 Μαρ 2023, 23:50

Οχι, ειναι ελαχιστα.
1) Ο Ιαγουαρος
2)η Σιβηρικη Τιγρης
3) Η Ορκα

Και καποια αλλα ειδη των οποιων τα οικοσυστηματα ειναι γεωγραφικα περιορισμενα.

Ουτε οι Χαιτεχοντες, ουτε οι λυκοι ουτε κανενας αλλος γνωστος θηρευτης δεν ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ.
και ο δρακος του κομοδο μαλλον ειναι ο βασιλιας... αμα ηταν αμολημενος στην αφρικη, τα λιονταρια θα κλανανε μαλλι...
Ανέφερα πως υπάρχουν κι άλλοι υποψήφιοι, αλλά ο δράκοντας θα έκλανε μαλλί εάν βρισκόταν στην Σαβάνα.
Ποιος θα πειραζε τον Δρακο; :smt017
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Kotas
Δημοσιεύσεις: 944
Εγγραφή: 01 Οκτ 2021, 23:50

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kotas » 10 Μαρ 2023, 16:35

Sid Vicious έγραψε:
10 Μαρ 2023, 15:18
Στη Νότιο Αφρική 2 όρκες serial killers σκότωσαν 19 καρχαρίες σε μια μέρα: Τους έφαγαν το συκώτι και άφησαν τα κουφάρια
https://hellasjournal.com/2023/03/sti-n ... ia-ikones/
τελειο :romance-hearteyes::romance-hearteyes::g030:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών