Περουκύνες.....το Νεοκίτς.....

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Καρολίνα
Δημοσιεύσεις: 3465
Εγγραφή: 28 Ιαν 2023, 00:04

Re: Περουκύνες.....το Νεοκίτς.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καρολίνα » 19 Απρ 2023, 22:30

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
19 Απρ 2023, 20:25
Καρολίνα έγραψε:
19 Απρ 2023, 16:06
OANNHSEA έγραψε:
18 Απρ 2023, 18:52
Όλα τα πλάσματα έχουν δικαίωμα να ζήσουν - και αυτά που είναι άγρια και θα πέσουν στα δόντια άλλων πλασμάτων που ζούνε με αυτά ή ακόμα και ο λύκος που θα κατέβει από του βουνό και θα φάει το σκυλάκι στο εξοχικό το σπίτι, το οποίο είχε και αυτό το δικαίωμα να ζήσει...
Άρα εφόσον συμφωνούμε στο ότι οι αρουραίοι και τα ποντίκια πρέπει να ζήσουν και όχι να θανατώνονται, να σου φέρω στο σπίτι σαν κατοικίδια τους αρουραίους που πιάνουμε στη δουλειά;

.
Άργησες καλέ μου, έχω ήδη υπάρξει σε περιβάλλον όπου μπούκαραν μεγάλα ποντίκια. Και εννοείται πως δεν χάρηκα καθόλου. Ο χώρος ήταν πεντακάθαρος, δεν υπήρχε καν φαγητό για να πω ότι το μύρισαν. Έμπαιναν και έτρωγαν τα καλώδια από κάποιες ηλεκτρικές συσκευές.

Στον χώρο υπήρχε ένας Γάλλος και ένας Ισπανός, πρότειναν να βάλουμε τις γνωστές φάκες. Εγώ δεν θα άντεχα με τίποτα την σπλατεριά σαν θέαμα. Τελικά επικράτησε η λογική (έπεσε ελληνική παντόφλα ----> δική μου) και εντόπισα το σημείο από όπου έμπαιναν και έβγαιναν. Το κλείσαμε και τέλος καλό όλα καλά.

Αυτό ήταν μια εξαίρεση, τα ποντίκια και οι αρουραίοι δεν είναι προφανώς καλοδεχούμενα σε ένα σπίτι. Αλλά ναι, δεν έχουν και αυτά δικαίωμα να ζήσουν στο φυσικό τους περιβάλλον; Επίσης, είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό να απομακρύνεις από το σπίτι σου αρουραίους, από το να πας να βρεις νεογέννητα γατάκια που δεν σε ενοχλούν σε κάτι και να τα πετάξεις σε κάδο όπου σίγουρα θα γίνουν κιμάς μόλις περάσει το απορριμματοφόρο.

.


Αν ήσουν αγρότης στην θέση των τύπων θάβρισκες καλύτερη λύση ;;;

Αν ναί μπές στα σχόλια να τους την πείς να σωθούνε.....και σε μάς.....

.




.

Δεν υπάρχει λύση, είχε ο μπαμπάς μου ένα χωράφι και το καλλιεργούσε έτσι επειδή γούσταρε (και τα μοίραζε μετά σε φίλους). Τα ποντίκια είχαν κάνει μεγάλη ζημιά. Δεν θυμάμαι τι λύση είχε βρει (και δεν μπορώ και να τον ρωτήσω).

Καταλαβαίνω τι λέτε ρε παιδιά, η ένστασή μου είναι στον άνθρωπο πιο πάνω που θεωρεί φυσιολογικό να πετάει κανείς μωρά γατάκια σε κάδο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών