Υποχρεωτικη Στειρωση

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23324
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 28 Απρ 2023, 16:37

οχι στην περιοχή μου δε βλέπω, βλέπω όμως σε άλλες, δε κυκλοφορώ μονο εκεί που μένω.

Τι τουβλο ήταν; Για μάθε τι παίζει με τα αδέσποτα στο Βόλο και κάνε σύγκριση με τι φιλοζωική ομάδα έχει ο Βόλος.
Όταν δε ξέρεις κάτι, μη μιλάς, στο έχω ξαναπεί αλλά εσυ νομίζεις πως εδώ ειναι μεσημεριανάδικο να γίνεται τζέτζελο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
exiledd
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: 19 Ιουν 2018, 00:13
Phorum.gr user: exiledd

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από exiledd » 28 Απρ 2023, 16:45

Κι εμένα η εμπειρία που ουσιαστικά παιδί της επαρχίας είμαι,Τρίκαλα, χωριά της Καρδίτσας και χωριά των Ιωαννίνων, είναι τα μέρη που μεγάλωσα,τα βιώματά μου είναι για αδέσποτα. Ειδικά στα Τρίκαλα μέχρι και μέσα 00's,γινόταν της Πόπης από σ'κλια, τώρα τελευταία κάπως συμμαζευτηκε κάπως το πράγμα...

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23324
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 28 Απρ 2023, 16:51

Α και επίσης για το θέμα των αδεσποτων, όταν πάτε στα εξωτερικά με τις ράιαν και τις γουιζ και αρχίζεται τα "wowww τι πολιτιζμος εδω, τι βλαχιά που έχει το ελάντα θε μου", εκεί που πληρώνουν με τις κάρτες τους και τα έτσι τους χωρίς παλαιολιθικά νομίσματα γιατί δε φοροδιαφεύγουν, αδέσποτα δε βλέπετε, όχι γιατί υπάρχουν ωραια κυνοκομεία που φροντίζουν τα σκυλιά μέχρι τα βαθιά γεράματα με τα φαγιά τους τα εμβολια τους και τα έτσι τους, αλλά γιατί τα μαζεύουν με τη μία και αν δε τα αναζητήσει κανείς σε ένα μήνα, τα πάνε για φούντο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 28 Απρ 2023, 17:01

Airman68 έγραψε:
28 Απρ 2023, 14:13
Nostalgia έγραψε:
28 Απρ 2023, 12:43

Δηλαδη ενας κυνηγος που θελει ενα σκυλι με καλο πεντιγκρι και πληρωσει 3000-4000-5000 ευρω, θα πρεπει να δηλωσει εκτροφεας για να μπορεσει να ζευγαρωσει τον σκυλο του και να συνεχισει να εχει τα "αιματα", ή μετα απο μερικα να ξαναπληρωσει παλι μερικες χιλιαδες ευρω για να εχει ενα σκυλι.
Κάτσε ρε Νοσταλγία.

Αν μιλάμε για τέτοιες τιμές για ένα σκύλο και τα αντίστοιχα έξοδα συντήρησης, θα τους φανούν πολλά τα 150 ευρώ άπαξ για την αποστολή του γεννετικού υλικού;
Δεν ειναι το μεγαλο θεμα αυτο, αλλα οτι δεν τους επιτρεπει να συνεχισουν να εχουν αυτα τα καλα αιματα με αναπαραγωγη δικων του σκυλιων που εχει ακριβοπληρωσει, μιας και καθε ιδιωτικη αναπαραγωγη θεωρειται παρανομη εαν δεν εισαι δηλωμενος εκτροφεας. Μιλαμε για την πληρη εμπορευματοποιηση των κατοικιδιων, μην κοιτας που ο φιλος βαντονος, στηριζει, απλα δεν εχει καταλαβει την λουμπα που εχει πεσει.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Απρ 2023, 17:16

vantono έγραψε:
28 Απρ 2023, 14:20

Εχετε μεινει στους ζωοφιλους των 90s ή του 2000 μαλλον. Οπως λετε για εμας οτι εχουμε μεινει στους κυνηγους του '50.
Εγώ προσωπικα δεν εχω συναντήσει ουτε ενα ζωόφιλο στη μεχρι τωρα ζωή μου παντως (και συναναστρέφομαι με πάρα πολλούς) που να εχει βαρεθει το κατοικίδιό του και να το παράτησε στο δρόμο.
Ή να πεταξε στα σκουπιδια κουταβια.

Δεν υπονοώ φυσικά ότι δεν υπάρχουν τετοιοι. Εννοείται πως υπάρχουν.
Αλλά οι εποχες εχουν αλλαξει, πλέον οι φιλόζωοι ειναι πολυ πιο συναισθηματικά δεμένοι με τα κατοικίδιά τους απ'οσο νομιζετε. Δεμενοι σε βαθμό αρρώστιας, ναι. Οπως δεν θα πετούσαν στο δρομο και το παιδι τους, ετσι δεν θα πετουσαν ποτέ και το σκυλί τους. Ακριβώς έτσι.

Σε αντιθεση με τους κυνηγους που τα εχουν πρωτίστως για κέρδος και εχουν καβάτζες απο αγέλες, και βαζουν το συναισθηματικό δεσιμο με το ζώο τελευταιο στη λιστα (ή και καθόλου) το κανουν άνετα.
ισως να φταιει που δεν εχεις γνωρισει κυνηγους. για τους περισσοτερους ο σκυλος ειναι το παρεακι στο κυνηγι. του συμπεριφερονται οπως και στους ανθρωπους που πανε μαζι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 28 Απρ 2023, 17:24

Αγις έγραψε:
28 Απρ 2023, 13:17
βοθρατζης έγραψε:
28 Απρ 2023, 13:12
Εντάξει ,
πρέπει όμως να τις δωροδοκήσω μην τύχει, με παρατήσουν και πάνε στο γείτονα που ζηλεύει

έτσι όπως πάμε θα καταλήξουμε στο να φτιαχτεί μαύρη αγορά για διαθέσιμες γατούλες αναπαραγωγής
μπαααα κανενα προβλημα - οι γατες ειναι ανεξαρτητες κ ανεξελεγκτες
εκτος αν τις εχεις σε διαμερισμα κ σε καρφωσει γειτονας - Naida διαβαζεις ;
Τι να διαβάσω;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
exiledd
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: 19 Ιουν 2018, 00:13
Phorum.gr user: exiledd

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από exiledd » 28 Απρ 2023, 17:28

Ασέβαστος έγραψε:
28 Απρ 2023, 17:16
vantono έγραψε:
28 Απρ 2023, 14:20

Εχετε μεινει στους ζωοφιλους των 90s ή του 2000 μαλλον. Οπως λετε για εμας οτι εχουμε μεινει στους κυνηγους του '50.
Εγώ προσωπικα δεν εχω συναντήσει ουτε ενα ζωόφιλο στη μεχρι τωρα ζωή μου παντως (και συναναστρέφομαι με πάρα πολλούς) που να εχει βαρεθει το κατοικίδιό του και να το παράτησε στο δρόμο.
Ή να πεταξε στα σκουπιδια κουταβια.

Δεν υπονοώ φυσικά ότι δεν υπάρχουν τετοιοι. Εννοείται πως υπάρχουν.
Αλλά οι εποχες εχουν αλλαξει, πλέον οι φιλόζωοι ειναι πολυ πιο συναισθηματικά δεμένοι με τα κατοικίδιά τους απ'οσο νομιζετε. Δεμενοι σε βαθμό αρρώστιας, ναι. Οπως δεν θα πετούσαν στο δρομο και το παιδι τους, ετσι δεν θα πετουσαν ποτέ και το σκυλί τους. Ακριβώς έτσι.

Σε αντιθεση με τους κυνηγους που τα εχουν πρωτίστως για κέρδος και εχουν καβάτζες απο αγέλες, και βαζουν το συναισθηματικό δεσιμο με το ζώο τελευταιο στη λιστα (ή και καθόλου) το κανουν άνετα.
ισως να φταιει που δεν εχεις γνωρισει κυνηγους. για τους περισσοτερους ο σκυλος ειναι το παρεακι στο κυνηγι. του συμπεριφερονται οπως και στους ανθρωπους που πανε μαζι.
Ισχύει...
Αλλά πολύ λίγοι στην επαρχία θα τα σκάσουν τόσο χοντρά για κυνηγόσκυλα ράτσας. Οι πιο πολλοί θα κάνουν τα κουμάντα τους να βρουν κάτι καλό με 250-300 max 500 ευρουλάκια. Μόνο κάτι ποζεροαθηνέζοι και λοιποί σκάγανε με τις πανάκριβες Benneli και το σκυλί του τριχίλιαρου...
Δήθεν και καλά οι έμπειροι κυνηγοί της κεντρικής Ευρώπης και της Αγγλίας..

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 28 Απρ 2023, 17:39

Υδράργυρος έγραψε:
28 Απρ 2023, 11:43
Οι κυνηγοί και οι τσοπάνηδες είναι οι μεγαλύτερες πηγές αδέσποτων στην επαρχία
Ίσως είναι η πρώτη φορά που συμφωνώ με κάτι που είπες.
Αλήθεια έχω συγκινηθεί, να προσθέσουμε και τους "εγώ είμαι απο χωριό και ξέρω απο ζώα" εννοώντας οτι έχουν σκύλο παρατημένο στην αυλή που του πετάνε φαγητό.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14119
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 28 Απρ 2023, 17:53

Νομιζω οτι η στειρωση πρεπει να εφαρμοζεται στις περιπτωσεις που χεζει που χεζει ο σκυλος και δεν μαζευει τα σκατα του ο ιδιοκτητης, καθως και οταν το ζωο γαβγιζει συνεχως και ενοχλει τους γειτονες.
Οχι στο ζωο, αλλά στον ιδιοκτητη.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23376
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 28 Απρ 2023, 18:00

Βράδυ Μ.Παρασκευής, που ημουν χωριό, σκάει μυτη μεσα στο οικόπεδό μου ενα κοκονοειδές κουκλί που ακολούθησε ενα ξαδερφάκι μου με το ποδήλατο, που ερχόταν σε εμας.
Το πλησιάζουμε οι του σπιτιού, το κοιτάμε, ουτε περιλαίμιο πανω του, ουτε καποια ταυτότητα αντιλυσσική ουτε τιποτα.
Δεν κάνει βήματα πισω αυτο, φαινεται στοιχειωδώς φιλικό, αλλά ταυτοχρονα επιφυλακτικό και σαστισμένο, σαν έξω απ'τα νερά του. Αδέσποτο και να αισθανεται εξω απ'τα νερά του, σκέφτομαι οτι αποκλειεται. Ο δρόμος ειναι τα νερά του, του αδέσποτου.
Μετά το χαιδεύουμε και παραμένει επιφυλακτικό, πράγμα που τα αδέσποτα συνηθως δεν το κανουν. Αυτά πιο πιθανόν ειναι να τραμπουκίσουν τον ανθρωπο, παρά να τον βλέπουν τόσο πολυ επιφυλακτικά. Τα αδεσποτα δεν τους φοβούνται τους ανθρώπους.

Τον ψάχνω λίγο καλύτερα και βλέπω 4 (τουλαχιστον) τσιμπούρια πάνω του. Δεν ψάχνω για περισσότερα, λέω οκ, αδέσποτο ειναι τελικά (παρότι το φυζίκ του δεν εβγαζε αδεσποτιλίκι) αλλά ας το κρατήσω εδω μεσα μηπως υπαρξει μια μικρή πιθανοτητα και να το αναζητήσει κανεις.
Και το φτιάχνω ενα προχειρο κατάλυμα σε μια ακρη του οικοπέδου με τροφή και νερό, μακριά απο το δικό μου, μην αρπάξουμε κι εμεις κανα' τσίμπουρο απ'το πουθενα.

Απογευμα Κυριακής κατά τις 6 λοιπόν (πρόλαβε να φάει και αρνί), αφου το εχω ψεκάσει με αντιπαρασιτικό σπρέι και του εχω φορέσει και αντιπαρασιστικό κολάρο μεσα σε αυτες τις μερες, περνάει ενας μαλάκας γειτονας απ'εξω που ηρθε να παρκάρει εκει κοντά, με τον οποίο δεν εχουμε και πολλές σχέσεις ακριβώς επειδη ειναι μαλάκας.
Ο τύπος ειναι κλασικα κυνηγός με πατέρα παππού και προπάππου κυνηγούς, και πιθανόν να κάνει και με τη σειρά του το δικο του μαλακισμένο τα ίδια σκατά. Εχει 4-5 κυνηγοσκυλα σε ξεχωριστό χώρο-κυνοχώρο που εχει φτιάξει εξω απο το σπιτι-αυλή του, δικης του ιδιοκτησίας και αυτο αλλα ξεχωριστο απο το σπιτι.
Εκεί με ρωτάει αν εχω δει ενα "μικρό σκυλάκι με φουντωτή ουρα" αυτες τις μερες εδω γυρω. Ειναι το σκυλάκι της κόρης του λέει, και το εχασε την Παρασκευη.

Το σπίτι του απέχει μόλις ουτε 3 λεπτά με τα πόδια απο το δικό μου, και αντί να βγει να ψάξει και αυτός και το έτερο, θηλυκού γένους, μαλακισμένο του, για το σκυλί τους, θυμάται να ρωτησει 1,5 μέρα μετά και εντελώς τυχαία, επειδη περασε απ'εξω.
Ημουν οριακά να του πω οτι "δεν εχω δει τιποτα" και να καβατζώσω το ινσταγκραμόσκυλο για πάρτη μου να ανεβαζω σελφις με γλωσσοφιλα και να παιρνω 13918 λάικς ανα φωτό, αλλά μετά σκέφτηκα οτι το κοριτσάκι του υπάρχει μια μικρή ελπίδα να μη γινει σαν τα μούτρα του πατέρα της, και τελικά του ειπα οτι εδω ειναι και του το έδωσα.

Του εξηγησα οτι ειχε τσιμπούρια, του εριξα ενα σπρει αντιπαρασιτικό και του εβαλα και κολαρο αντιπαρασιτικό και αυτός μαλλον ακουγε κατι σε στυλ αχαιοοααξξσκξψασξψξασξψασιο, πολύ αμφιβάλλω αν κατάλαβε.
Κανονικά θα έπρεπε να μου φιλάει τα χέρια που εσωσα το μαλακισμένο του (και τον ιδιο κατα συνέπεια). Γιατι μαλλον καποιοι νομιζουν οτι το τσιμπούρι επειδη δεν προκαλεί σοβαρά συμπτωματα στον ανθρωπο, δεν μπορει να μεταδοθεί κιολας.

Εν ολίγοις, βλέπετε τι γινεται σε χωριά και επαρχίες. Χανουν τα σκυλιά τους (και μαλιστα αυτά "των κορών τους", που υποτιθεται οτι ειναι και του σπιτιού, τα σαλονάτα και ας εχουν και τσιμπουρια ρε αδερφε, τι μας νοιαζει, απ'το να τα ντύνομε με ρουχαλακια και να τα μπανιάρουμε σαν τους "φιλόζωους" καλύτερα με τα τσιμπουρια, δεν ειμαστε γκέηδες εμείς) και ειναι μια απλή Παρασκευούλα. Αν τα βρουν καταλάθος ή αν δεήσει να ξαναγυρίσει το σκυλί έχει καλώς, αλλιώς εις την μπούτζαν μας.

Και έτσι δημιουργειται το προβλημα με τα αδεσποτα. Οκ, το συγκεκριμένο το πιθανότερο να ειχε ξεσκιστεί απο άλλα αδεσποτα αν εμενε εξω, δεν ξερω κατά πόσο θα επιβίωνε, αλλά αν ηταν καποιο πολυ πιο μεγαλόσωμο που θα μπορουσε να αποτελέσει ικανό στέλεχος αγέλης, αυτο θα ηταν που θα εκανε τη ζημια.
Σκεφτείτε πόσα τέτοια φευγουν απο σπιτια καθημερινά σε χωριά και επαρχίες και οι ιδιοκτήτες τους δεν τα αναζητούν καν. Και σε αυτους, προσθέστε και αυτους που τα παρατάνε επίτηδες. Ε οκ, δεν θες κατι άλλο.

Και μετά συνεχίστε να κυνηγάτε τα φαντάσματα των "κακών φιλοζωικών".

υγ. Και μιλάω για χωριό-κεφαλοχώρι τώρα, εκσυγχρονισμένο και πιο πολιτισμένο και απο αθηνέζους. Φανταστείτε σε άλλα χωρια της χώρας που ειναι καποιες δεκαετίες πισω ακομα, τι συμβαίνει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vantono την 28 Απρ 2023, 18:38, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23376
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 28 Απρ 2023, 18:03

Ερμής έγραψε:
28 Απρ 2023, 16:37
οχι στην περιοχή μου δε βλέπω, βλέπω όμως σε άλλες, δε κυκλοφορώ μονο εκεί που μένω.

Τι τουβλο ήταν; Για μάθε τι παίζει με τα αδέσποτα στο Βόλο και κάνε σύγκριση με τι φιλοζωική ομάδα έχει ο Βόλος.
Όταν δε ξέρεις κάτι, μη μιλάς, στο έχω ξαναπεί αλλά εσυ νομίζεις πως εδώ ειναι μεσημεριανάδικο να γίνεται τζέτζελο.
Περιεργο που βλεπεις και σε άλλες. Εγώ δεν βλέπω πουθενα πια.

Τί παίζει δηλαδη στο Βόλο? Οι μόνοι μαλάκες που υπάρχουν στην πόλη ειναι οι της φιλοζωικής και ο δήμαρχος, και μετά έσπασε το καλούπι?
Πάω στοίχημα οτι οι κυνηγοί στο Βόλο και πέριξ του Βόλου, ειναι πολύ περισσότεροι από τα μέλη αυτης της φιλοζωικής.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23376
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 28 Απρ 2023, 18:05

Ασέβαστος έγραψε:
28 Απρ 2023, 17:16
vantono έγραψε:
28 Απρ 2023, 14:20

Εχετε μεινει στους ζωοφιλους των 90s ή του 2000 μαλλον. Οπως λετε για εμας οτι εχουμε μεινει στους κυνηγους του '50.
Εγώ προσωπικα δεν εχω συναντήσει ουτε ενα ζωόφιλο στη μεχρι τωρα ζωή μου παντως (και συναναστρέφομαι με πάρα πολλούς) που να εχει βαρεθει το κατοικίδιό του και να το παράτησε στο δρόμο.
Ή να πεταξε στα σκουπιδια κουταβια.

Δεν υπονοώ φυσικά ότι δεν υπάρχουν τετοιοι. Εννοείται πως υπάρχουν.
Αλλά οι εποχες εχουν αλλαξει, πλέον οι φιλόζωοι ειναι πολυ πιο συναισθηματικά δεμένοι με τα κατοικίδιά τους απ'οσο νομιζετε. Δεμενοι σε βαθμό αρρώστιας, ναι. Οπως δεν θα πετούσαν στο δρομο και το παιδι τους, ετσι δεν θα πετουσαν ποτέ και το σκυλί τους. Ακριβώς έτσι.

Σε αντιθεση με τους κυνηγους που τα εχουν πρωτίστως για κέρδος και εχουν καβάτζες απο αγέλες, και βαζουν το συναισθηματικό δεσιμο με το ζώο τελευταιο στη λιστα (ή και καθόλου) το κανουν άνετα.
ισως να φταιει που δεν εχεις γνωρισει κυνηγους. για τους περισσοτερους ο σκυλος ειναι το παρεακι στο κυνηγι. του συμπεριφερονται οπως και στους ανθρωπους που πανε μαζι.
Επειδη εχω γνωρίσει πολύ καλά και κυνηγούς, και ακραίους φιλόζωους, επιμένω οτι στο πρόβλημα των αδέσποτων συγκεκριμένα, οι πρώτοι είναι που συμβάλλουν περισσότερο, και με διαφορά.
Ο ακραίος φιλόζωος βλέπει το σκυλί σαν παιδί του. Και ποτέ δεν θα παρατούσε στο δρόμο το παιδί του. Ετσι ακριβώς και με το σκυλί του.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24552
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 28 Απρ 2023, 18:06

Ερμής έγραψε:
28 Απρ 2023, 16:51
Α και επίσης για το θέμα των αδεσποτων, όταν πάτε στα εξωτερικά με τις ράιαν και τις γουιζ και αρχίζεται τα "wowww τι πολιτιζμος εδω, τι βλαχιά που έχει το ελάντα θε μου", εκεί που πληρώνουν με τις κάρτες τους και τα έτσι τους χωρίς παλαιολιθικά νομίσματα γιατί δε φοροδιαφεύγουν, αδέσποτα δε βλέπετε, όχι γιατί υπάρχουν ωραια κυνοκομεία που φροντίζουν τα σκυλιά μέχρι τα βαθιά γεράματα με τα φαγιά τους τα εμβολια τους και τα έτσι τους, αλλά γιατί τα μαζεύουν με τη μία και αν δε τα αναζητήσει κανείς σε ένα μήνα, τα πάνε για φούντο.
Καύλα.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14119
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 28 Απρ 2023, 18:16

foscilis έγραψε:
28 Απρ 2023, 18:06
Ερμής έγραψε:
28 Απρ 2023, 16:51
Α και επίσης για το θέμα των αδεσποτων, όταν πάτε στα εξωτερικά με τις ράιαν και τις γουιζ και αρχίζεται τα "wowww τι πολιτιζμος εδω, τι βλαχιά που έχει το ελάντα θε μου", εκεί που πληρώνουν με τις κάρτες τους και τα έτσι τους χωρίς παλαιολιθικά νομίσματα γιατί δε φοροδιαφεύγουν, αδέσποτα δε βλέπετε, όχι γιατί υπάρχουν ωραια κυνοκομεία που φροντίζουν τα σκυλιά μέχρι τα βαθιά γεράματα με τα φαγιά τους τα εμβολια τους και τα έτσι τους, αλλά γιατί τα μαζεύουν με τη μία και αν δε τα αναζητήσει κανείς σε ένα μήνα, τα πάνε για φούντο.
Καύλα.
Ειχα παει στην Σουηδια πριν καμποσα χρονια και νομιζα πως δεν υπηρχαν σκυλια. Ουτε σκατα εβλεπα στους δρομους , ουτε ακουγα γαβγισματα, ουτε αδεσποτα εβλεπα.
Ρωταω τι παιζει, και μου ειπαν οτι σκυλια υπάρχουν αφθονα, ομως ΟΛΟΙ μαζευουν τα σκατα τους αμεσως, τα εκπαιδευουν να μην γαβγιζουν χωρις λογο για να μην ενοχλουν και οσο για τα αδεσποτα..ουτε καν καταλαβαν την ερωτηση.
Εκεινη τη μερα καταλαβα οτι τα μονα κατοικιδια που επρεπε να επιτρεπονται στον Ελ ειναι τα χρυσοψαρα.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24552
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 28 Απρ 2023, 18:18

Nostalgia έγραψε:
28 Απρ 2023, 12:43
foscilis έγραψε:
28 Απρ 2023, 12:35
Nostalgia έγραψε:
28 Απρ 2023, 11:21


Η ΚΣΕ και οι Κυνηγετικές Οργανώσεις αποτρέψαμε την εφαρμογή πολλών από τις παράλογες και εξωπραγματικές θέσεις “φιλόζωων”, όμως αν και τεκμηριώθηκε επαρκώς η ανάγκη για εξαίρεση των κυνηγετικών σκύλων από τη διαδικασία της στείρωσης, λόγω της φύσης τους ως σκύλων εργασίας,

άκου ρε μαλάκα τι λένε αυτοί, είναι σα να λες ότι επειδή π.χ. τα φορτηγά είναι επαγγελματικά αυτοκίνητα πρέπει να εξαιρούνται από τον ΚΟΚ.
Δηλαδη ενας κυνηγος που θελει ενα σκυλι με καλο πεντιγκρι και πληρωσει 3000-4000-5000 ευρω, θα πρεπει να δηλωσει εκτροφεας για να μπορεσει να ζευγαρωσει τον σκυλο του και να συνεχισει να εχει τα "αιματα"
Αν γίνει όντως εκτροφέας (ή αν γεννήσει η σκύλα του) θα καταλάβει ότι "τα αίματα" είναι χωριατομαλακίες και υπάρχει σοβαρός λόγος που στοιχίζει 5.000 ευρώ το αγοραστό σκυλί που είναι ελεγμένοι οι πρόγονοί του 30 γενιές πίσω και όλοι διαλεγμένοι από γέννες με 6-7 κουτάβια.

Θα μου επιτρέψεις, γνωρίζοντας πάρα πολύ καλά τον Έλληνα, να θεωρώ αντί για αυτό ότι σαν κρετίνος που είναι πιστεύει ότι μπορεί να πιάσει την καλή ζμπρώχνοντας τα μπάσταρδά του για 1.000 ευρώ αντί για 3.000.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών