Υποχρεωτικη Στειρωση

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 29 Απρ 2023, 11:35

gassim έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:33
Naida έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:31
gassim έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:30


Είναι υποχρεωτικό επειδή οι γάτες όντως το σκάνε και ζευγαρώνουν γεμίζοντας τον κόσμο γατάκια.
Η δικιά μου γάτα δεν μπορεί να το σκάσει από πουθενά. Οπότε είναι υποχρεωτικό από ποιον;
Από την νομοθεσία, αλλά αν είσαι τόσο σίγουρη οκ.

Είμαι :D
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 29 Απρ 2023, 11:40

Naida έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:35
gassim έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:33
Naida έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:31


Η δικιά μου γάτα δεν μπορεί να το σκάσει από πουθενά. Οπότε είναι υποχρεωτικό από ποιον;
Από την νομοθεσία, αλλά αν είσαι τόσο σίγουρη οκ.

Είμαι :D
Τυχερή είσαι, εγώ είμαι με την αγωνία ότι θα φουνταρουν από το μπαλκόνι. Τώρα ετοιμάζω catio στο πίσω μπαλκόνι, ελπίζω να ηρεμήσουμε.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 29 Απρ 2023, 11:43

gassim έγραψε:
29 Απρ 2023, 10:41
vantono έγραψε:
28 Απρ 2023, 18:00
Βράδυ Μ.Παρασκευής, που ημουν χωριό, σκάει μυτη μεσα στο οικόπεδό μου ενα κοκονοειδές κουκλί που ακολούθησε ενα ξαδερφάκι μου με το ποδήλατο, που ερχόταν σε εμας.
Το πλησιάζουμε οι του σπιτιού, το κοιτάμε, ουτε περιλαίμιο πανω του, ουτε καποια ταυτότητα αντιλυσσική ουτε τιποτα.
Δεν κάνει βήματα πισω αυτο, φαινεται στοιχειωδώς φιλικό, αλλά ταυτοχρονα επιφυλακτικό και σαστισμένο, σαν έξω απ'τα νερά του. Αδέσποτο και να αισθανεται εξω απ'τα νερά του, σκέφτομαι οτι αποκλειεται. Ο δρόμος ειναι τα νερά του, του αδέσποτου.
Μετά το χαιδεύουμε και παραμένει επιφυλακτικό, πράγμα που τα αδέσποτα συνηθως δεν το κανουν. Αυτά πιο πιθανόν ειναι να τραμπουκίσουν τον ανθρωπο, παρά να τον βλέπουν τόσο πολυ επιφυλακτικά. Τα αδεσποτα δεν τους φοβούνται τους ανθρώπους.

Τον ψάχνω λίγο καλύτερα και βλέπω 4 (τουλαχιστον) τσιμπούρια πάνω του. Δεν ψάχνω για περισσότερα, λέω οκ, αδέσποτο ειναι τελικά (παρότι το φυζίκ του δεν εβγαζε αδεσποτιλίκι) αλλά ας το κρατήσω εδω μεσα μηπως υπαρξει μια μικρή πιθανοτητα και να το αναζητήσει κανεις.
Και το φτιάχνω ενα προχειρο κατάλυμα σε μια ακρη του οικοπέδου με τροφή και νερό, μακριά απο το δικό μου, μην αρπάξουμε κι εμεις κανα' τσίμπουρο απ'το πουθενα.

Απογευμα Κυριακής κατά τις 6 λοιπόν (πρόλαβε να φάει και αρνί), αφου το εχω ψεκάσει με αντιπαρασιτικό σπρέι και του εχω φορέσει και αντιπαρασιστικό κολάρο μεσα σε αυτες τις μερες, περνάει ενας μαλάκας γειτονας απ'εξω που ηρθε να παρκάρει εκει κοντά, με τον οποίο δεν εχουμε και πολλές σχέσεις ακριβώς επειδη ειναι μαλάκας.
Ο τύπος ειναι κλασικα κυνηγός με πατέρα παππού και προπάππου κυνηγούς, και πιθανόν να κάνει και με τη σειρά του το δικο του μαλακισμένο τα ίδια σκατά. Εχει 4-5 κυνηγοσκυλα σε ξεχωριστό χώρο-κυνοχώρο που εχει φτιάξει εξω απο το σπιτι-αυλή του, δικης του ιδιοκτησίας και αυτο αλλα ξεχωριστο απο το σπιτι.
Εκεί με ρωτάει αν εχω δει ενα "μικρό σκυλάκι με φουντωτή ουρα" αυτες τις μερες εδω γυρω. Ειναι το σκυλάκι της κόρης του λέει, και το εχασε την Παρασκευη.

Το σπίτι του απέχει μόλις ουτε 3 λεπτά με τα πόδια απο το δικό μου, και αντί να βγει να ψάξει και αυτός και το έτερο, θηλυκού γένους, μαλακισμένο του, για το σκυλί τους, θυμάται να ρωτησει 1,5 μέρα μετά και εντελώς τυχαία, επειδη περασε απ'εξω.
Ημουν οριακά να του πω οτι "δεν εχω δει τιποτα" και να καβατζώσω το ινσταγκραμόσκυλο για πάρτη μου να ανεβαζω σελφις με γλωσσοφιλα και να παιρνω 13918 λάικς ανα φωτό, αλλά μετά σκέφτηκα οτι το κοριτσάκι του υπάρχει μια μικρή ελπίδα να μη γινει σαν τα μούτρα του πατέρα της, και τελικά του ειπα οτι εδω ειναι και του το έδωσα.

Του εξηγησα οτι ειχε τσιμπούρια, του εριξα ενα σπρει αντιπαρασιτικό και του εβαλα και κολαρο αντιπαρασιτικό και αυτός μαλλον ακουγε κατι σε στυλ αχαιοοααξξσκξψασξψξασξψασιο, πολύ αμφιβάλλω αν κατάλαβε.
Κανονικά θα έπρεπε να μου φιλάει τα χέρια που εσωσα το μαλακισμένο του (και τον ιδιο κατα συνέπεια). Γιατι μαλλον καποιοι νομιζουν οτι το τσιμπούρι επειδη δεν προκαλεί σοβαρά συμπτωματα στον ανθρωπο, δεν μπορει να μεταδοθεί κιολας.

Εν ολίγοις, βλέπετε τι γινεται σε χωριά και επαρχίες. Χανουν τα σκυλιά τους (και μαλιστα αυτά "των κορών τους", που υποτιθεται οτι ειναι και του σπιτιού, τα σαλονάτα και ας εχουν και τσιμπουρια ρε αδερφε, τι μας νοιαζει, απ'το να τα ντύνομε με ρουχαλακια και να τα μπανιάρουμε σαν τους "φιλόζωους" καλύτερα με τα τσιμπουρια, δεν ειμαστε γκέηδες εμείς) και ειναι μια απλή Παρασκευούλα. Αν τα βρουν καταλάθος ή αν δεήσει να ξαναγυρίσει το σκυλί έχει καλώς, αλλιώς εις την μπούτζαν μας.

Και έτσι δημιουργειται το προβλημα με τα αδεσποτα. Οκ, το συγκεκριμένο το πιθανότερο να ειχε ξεσκιστεί απο άλλα αδεσποτα αν εμενε εξω, δεν ξερω κατά πόσο θα επιβίωνε, αλλά αν ηταν καποιο πολυ πιο μεγαλόσωμο που θα μπορουσε να αποτελέσει ικανό στέλεχος αγέλης, αυτο θα ηταν που θα εκανε τη ζημια.
Σκεφτείτε πόσα τέτοια φευγουν απο σπιτια καθημερινά σε χωριά και επαρχίες και οι ιδιοκτήτες τους δεν τα αναζητούν καν. Και σε αυτους, προσθέστε και αυτους που τα παρατάνε επίτηδες. Ε οκ, δεν θες κατι άλλο.

Και μετά συνεχίστε να κυνηγάτε τα φαντάσματα των "κακών φιλοζωικών".

υγ. Και μιλάω για χωριό-κεφαλοχώρι τώρα, εκσυγχρονισμένο και πιο πολιτισμένο και απο αθηνέζους. Φανταστείτε σε άλλα χωρια της χώρας που ειναι καποιες δεκαετίες πισω ακομα, τι συμβαίνει.
Μαλακια έκανες, το σκυλί σε κάνα μήνα θα έχει φάει φόλα.
Έπρεπε να βάλεις αγγελία να το πάρει κανένας νορμάλ άνθρωπος σε πόλη
Το ξέρω ότι έκανα μεγάλη μαλακια τελικά.
Φόλα πολυ δύσκολο να βεβαια, γιατί στο χωριό μου δεν είναι τέτοιοι οι άνθρωποι.
Είναι χωριό που σχεδόν όλοι οι κάτοικοι έχουν από ένα κατοικίδιο στο σπίτι τους, οι μόνιμοι κάτοικοι του είναι σχεδόν ολοι επιχειρηματίες αγρότες, οι μετανάστες εργάτες όλοι τους διαμάντια και οικογενειαρχες και γεμάτο βιλαρες με κήπους και συντριβάνια από Έλληνες του εξωτερικού που έχουν καταγωγή από το χωριό, και δουλεύουν σε πρεσβείες έξω.
Είμαστε το πιο πολιτισμένο χωριό της Ελλάδας.

Ωστόσο, έχουμε και δύο μαλακες ρεντνεκς που είναι οι μόνοι μαλακες στο χωριό. Δυστυχώς.
Ο ένας είναι αυτός που περιεγραψα, ο άλλος ευτυχώς μένει πολύ πιο μακριά μου.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15556
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 29 Απρ 2023, 11:44

Nostalgia έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:32
Ειναι υποχρεωτικο επειδη περασε νομοσχεδιο, ή το στειρωνεις ή στελνεις δειγμα DNA. Τελος....
Και microchip είναι υποχρεωτικό να φέρουν σκύλοι και γάτες, αλλά πόσοι από εμάς που έχουμε κατοικίδια, έχουν βάλει; :102:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 29 Απρ 2023, 11:46

aLiCat έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:44
Nostalgia έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:32
Ειναι υποχρεωτικο επειδη περασε νομοσχεδιο, ή το στειρωνεις ή στελνεις δειγμα DNA. Τελος....
Και microchip είναι υποχρεωτικό να φέρουν σκύλοι και γάτες, αλλά πόσοι από εμάς που έχουμε κατοικίδια, έχουν βάλει; :102:
Δυστυχώς στις γάτες το τσιπ είναι εντελώς άχρηστο. Αν χάσεις την γάτα σου δεν πρόκειται κανένας να ελέγξει για τσιπ για να στην επιστρέψει.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 29 Απρ 2023, 11:50

gassim έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:40
Naida έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:35
gassim έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:33


Από την νομοθεσία, αλλά αν είσαι τόσο σίγουρη οκ.

Είμαι :D
Τυχερή είσαι, εγώ είμαι με την αγωνία ότι θα φουνταρουν από το μπαλκόνι. Τώρα ετοιμάζω catio στο πίσω μπαλκόνι, ελπίζω να ηρεμήσουμε.
Το έχω περιφράξει στα σημεία που μπορούν να περάσουν στο δίπλα σπίτι και στα σημεία που έχω αφήσει κενό από προστασία δεν έχουν που να πάνε γιατί είμαι ψηλά. Είναι το απόλυτο κενό. Για χαζά δεν τα κόβω οπότε νομίζω είμαστε οκ.
Τώρα αν μετακομίσω, που το σπίτι είναι χαμηλά και θα είναι στο πίσω μπαλκόνι θα γίνει φουλ περίφραξη γιατί εκεί όντως μπορεί και να το σκάσουν αν είναι και στρασαρισμενα από την αλλαγή, περιέργεια κτλ.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 29 Απρ 2023, 11:59

Feindflug έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:20
Ερμής έγραψε:
28 Απρ 2023, 15:43
vantono έγραψε:
28 Απρ 2023, 15:41

Ναι, περιγράφω τη φάση από την πλευρά των αρρωστημένων φιλοζωων, έτσι ακραία όπως το βλέπουν αυτοί, για να κάνω σύγκριση με αυτή των κυνηγών που λίγο-πολυ το σκύλο τους τον βλέπουν σαν χόμπι.
Τύπου "έχασα το ντροουν μου γαμωτο, τόσα λεφτά να το αγοράσω κι άλλα τόσα να το φτιάξω, γαμηθηκα αλλά τεσπα, δεν πειράζει, θα πάρω άλλο".

Ο αρρωστημένος φιλοζωος δεν έχει τέτοια λογική. Για αυτόν το σκυλί ισοδυναμεί με παιδί, τέλος. Αν του πάθει κάτι, θα πενθήσει κανονικά, δεν θα αντιδράσει απλά σαν να έχασε το ρολόι του.

Εγώ δεν γουστάρω καμία από τις παραπάνω κατηγοριες. Η χρυσή τομή είναι κάπου στη μέση.
Τουλάχιστον ο πρώτος δε συγχεει σκυλί με παιδί, έχει μια κάποια κρίση. Ο άλλος είναι για λευκο πουκαμισάκι.
Το σκυλί είναι σκυλί, το παιδί ειναι παιδί, το ντρόουν είναι ντρόουν, μόλις τα ξεκαθαρίσεις, ξαναμιλάμε.
Α και αυτοί που έχουν το σκυλί σα παιδί, πολύ απλά δεν έχουν παιδί, το λειτουργουν υποκατάστατα σε συντριπτικά μεγάλες περιπτώσεις.
Δε λειτουργεί καθόλου ανιδιοτελώς ο αρρωστημένος ζωοφιλος, δεν αγαπά το σκυλί σα σκυλί, αγαπά την "πίστη" που τους δίνει το σκυλί.
Ειναι οι ίδιοι που ποστάρουν "Γνωρισα τους ανθρώπους και αγάπησα τα ζώα"
Εχουμε αναλύσει στο παρελθον ποιοι ειναι αυτοί.
Τύπε, αυτό το λέω και γω, αλλά ποτέ δεν είχα κάποιο κατοικίδιο, πέρα από ψαράκια και χελωνάκια, όταν ήμουν μικρός.

Άλλο πράγμα η μισανθρωπία, άλλο η αρρωστημένη φιλοζωία.
Είσαι μισάνθρωπος δηλαδή?
Γλυκανε λίγο μωρη ξυνουτσα! (με φωνή Ψινάκη).

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15556
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 29 Απρ 2023, 12:01

gassim έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:46
aLiCat έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:44
Nostalgia έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:32
Ειναι υποχρεωτικο επειδη περασε νομοσχεδιο, ή το στειρωνεις ή στελνεις δειγμα DNA. Τελος....
Και microchip είναι υποχρεωτικό να φέρουν σκύλοι και γάτες, αλλά πόσοι από εμάς που έχουμε κατοικίδια, έχουν βάλει; :102:
Δυστυχώς στις γάτες το τσιπ είναι εντελώς άχρηστο. Αν χάσεις την γάτα σου δεν πρόκειται κανένας να ελέγξει για τσιπ για να στην επιστρέψει.
Άμα τη χάσεις και μείνει στο δρόμο, μάλλον. Αν όμως κάποιος την περιμαζέψει και την πάει σε κτηνίατρο, ο κάτοχος θα βρεθεί.
Με την προϋπόθεση βέβαια η δουλειά με το τσιπ έχει γίνει σωστά (δηλαδή να υπάρχει αντιστοιχία με το όνομα του κατόχου του κατοικίδιου).
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 29 Απρ 2023, 12:07

aLiCat έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:44
Nostalgia έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:32
Ειναι υποχρεωτικο επειδη περασε νομοσχεδιο, ή το στειρωνεις ή στελνεις δειγμα DNA. Τελος....
Και microchip είναι υποχρεωτικό να φέρουν σκύλοι και γάτες, αλλά πόσοι από εμάς που έχουμε κατοικίδια, έχουν βάλει; :102:
Με δυσκολία γεμίζουμε ταξί, είναι η αλήθεια.
Εγώ το είχα τσιπαρει μπηφορ ιτ γουοζ κουλ.
Αλλά εγώ είμαι άλλου τύπου άνθρωπος, εγώ μακάρι να μπορούσα να τσιπαριστω και ο ίδιος.
Επιβαλλεται να ψηφιστεί νόμος για τσιπαρισμα και σε ανθρώπους.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25913
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 29 Απρ 2023, 12:09

ολο κ πιο πολυ μ αρεσει το νομοσχεδιο - θα πηξει η γουνα σας
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23309
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 29 Απρ 2023, 12:09

Feindflug έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:20
Ερμής έγραψε:
28 Απρ 2023, 15:43
vantono έγραψε:
28 Απρ 2023, 15:41

Ναι, περιγράφω τη φάση από την πλευρά των αρρωστημένων φιλοζωων, έτσι ακραία όπως το βλέπουν αυτοί, για να κάνω σύγκριση με αυτή των κυνηγών που λίγο-πολυ το σκύλο τους τον βλέπουν σαν χόμπι.
Τύπου "έχασα το ντροουν μου γαμωτο, τόσα λεφτά να το αγοράσω κι άλλα τόσα να το φτιάξω, γαμηθηκα αλλά τεσπα, δεν πειράζει, θα πάρω άλλο".

Ο αρρωστημένος φιλοζωος δεν έχει τέτοια λογική. Για αυτόν το σκυλί ισοδυναμεί με παιδί, τέλος. Αν του πάθει κάτι, θα πενθήσει κανονικά, δεν θα αντιδράσει απλά σαν να έχασε το ρολόι του.

Εγώ δεν γουστάρω καμία από τις παραπάνω κατηγοριες. Η χρυσή τομή είναι κάπου στη μέση.
Τουλάχιστον ο πρώτος δε συγχεει σκυλί με παιδί, έχει μια κάποια κρίση. Ο άλλος είναι για λευκο πουκαμισάκι.
Το σκυλί είναι σκυλί, το παιδί ειναι παιδί, το ντρόουν είναι ντρόουν, μόλις τα ξεκαθαρίσεις, ξαναμιλάμε.
Α και αυτοί που έχουν το σκυλί σα παιδί, πολύ απλά δεν έχουν παιδί, το λειτουργουν υποκατάστατα σε συντριπτικά μεγάλες περιπτώσεις.
Δε λειτουργεί καθόλου ανιδιοτελώς ο αρρωστημένος ζωοφιλος, δεν αγαπά το σκυλί σα σκυλί, αγαπά την "πίστη" που τους δίνει το σκυλί.
Ειναι οι ίδιοι που ποστάρουν "Γνωρισα τους ανθρώπους και αγάπησα τα ζώα"
Εχουμε αναλύσει στο παρελθον ποιοι ειναι αυτοί.
Τύπε, αυτό το λέω και γω, αλλά ποτέ δεν είχα κάποιο κατοικίδιο, πέρα από ψαράκια και χελωνάκια, όταν ήμουν μικρός.

Άλλο πράγμα η μισανθρωπία, άλλο η αρρωστημένη φιλοζωία.
Αυτά τα δυο συνήθως είναι ταυτόσημα. Το να γνωρίσεις έναν
Κωλανθρωπο δε σημαίνει πως οι περισσότεροι άνθρωποι δεν είναι νορμάλ. Το να γνωρίσεις μόνο κωλανθρωπους, πρέπει πρώτα από όλα να το κοιτάξεις με τον εαυτό σου. Το β ενικό δεν αφορά Προσωπικά εσένα φυσικά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15556
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 29 Απρ 2023, 12:10

vantono έγραψε:
29 Απρ 2023, 12:07
aLiCat έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:44
Nostalgia έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:32
Ειναι υποχρεωτικο επειδη περασε νομοσχεδιο, ή το στειρωνεις ή στελνεις δειγμα DNA. Τελος....
Και microchip είναι υποχρεωτικό να φέρουν σκύλοι και γάτες, αλλά πόσοι από εμάς που έχουμε κατοικίδια, έχουν βάλει; :102:
Με δυσκολία γεμίζουμε ταξί, είναι η αλήθεια.
Εγώ το είχα τσιπαρει μπηφορ ιτ γουοζ κουλ.
Αλλά εγώ είμαι άλλου τύπου άνθρωπος, εγώ μακάρι να μπορούσα να τσιπαριστω και ο ίδιος.
Επιβαλλεται να ψηφιστεί νόμος για τσιπαρισμα και σε ανθρώπους.
Μήπως και για στείρωση σε ορισμένα δίποδα; Μήπως κάνουμε στειρώσεις σε λάθος ζώα; :P:003:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9157
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 29 Απρ 2023, 12:27

aLiCat έγραψε:
29 Απρ 2023, 12:10

Μήπως και για στείρωση σε ορισμένα δίποδα; Μήπως κάνουμε στειρώσεις σε λάθος ζώα; :P:003:
:goodpost:
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22655
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 29 Απρ 2023, 12:33

να γιατί πρεπει να αφήνουμε τα παιδια να βασανίζουν κανένα ζωάκι οταν ειναι μικρά, να το ανοιγουν να δουνε τι εχει μεσα, να καταλάβουν οτι δεν ειναι ντρονε.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14691
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 29 Απρ 2023, 12:58

vantono έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:59
Feindflug έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:20
Ερμής έγραψε:
28 Απρ 2023, 15:43

Τουλάχιστον ο πρώτος δε συγχεει σκυλί με παιδί, έχει μια κάποια κρίση. Ο άλλος είναι για λευκο πουκαμισάκι.
Το σκυλί είναι σκυλί, το παιδί ειναι παιδί, το ντρόουν είναι ντρόουν, μόλις τα ξεκαθαρίσεις, ξαναμιλάμε.
Α και αυτοί που έχουν το σκυλί σα παιδί, πολύ απλά δεν έχουν παιδί, το λειτουργουν υποκατάστατα σε συντριπτικά μεγάλες περιπτώσεις.
Δε λειτουργεί καθόλου ανιδιοτελώς ο αρρωστημένος ζωοφιλος, δεν αγαπά το σκυλί σα σκυλί, αγαπά την "πίστη" που τους δίνει το σκυλί.
Ειναι οι ίδιοι που ποστάρουν "Γνωρισα τους ανθρώπους και αγάπησα τα ζώα"
Εχουμε αναλύσει στο παρελθον ποιοι ειναι αυτοί.
Τύπε, αυτό το λέω και γω, αλλά ποτέ δεν είχα κάποιο κατοικίδιο, πέρα από ψαράκια και χελωνάκια, όταν ήμουν μικρός.

Άλλο πράγμα η μισανθρωπία, άλλο η αρρωστημένη φιλοζωία.
Είσαι μισάνθρωπος δηλαδή?
Γλυκανε λίγο μωρη ξυνουτσα! (με φωνή Ψινάκη).
Φιλανθρωπικός μισάνθρωπος, τύπε.

Η γλύκα ταιριάζει στις τουλούμπες.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών