ΓΑΤΕΣ. Ἄκου ἐκεῖ νἄχουν νῆμα γιὰ σκύλους καὶ ὄχι γιὰ γάτες!...

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.











Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23193
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: ΓΑΤΕΣ. Ἄκου ἐκεῖ νἄχουν νῆμα γιὰ σκύλους καὶ ὄχι γιὰ γάτες!...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 18 Ιαν 2023, 17:43

Μαζέψαμε μία μικρούλα απ'το δρόμο πριν περιπου 1,5 βδομάδα, την εμβολιάσαμε κτλ ειναι κομπλέ, τα παει καλα και με το σκυλο, αλλά παρατήρησα οτι ειμαι αλλεργικός στις γατες. :-?
Οχι οταν τη χαϊδευω ή οταν εχουμε μια μικρή επαφή ή απλα βρισκομαστε στον ιδιο χωρο, αλλά οταν εχουμε πολύ στενή επαφή. Οταν ανεβαινει πανω μου πχ, κοντά στη μουρη μου. Το παράδοξο ειναι οτι εκεινη τη στιγμή δεν παθαίνω απολύτως τίποτα, αλλά μου βγαινει την ακριβώς επομενη μερα το θεμα, απο το πρωί μολις ξυπνήσω και διαρκεί ακριβως μια μέρα (ή αρχίζει να με αφήνει πολυ αργά το βράδυ). Αν την επομενη μερα απέχω απο τη στενη επαφη με τη γάτα, δεν ξανα εμφανίζονται τα συμπτωματα.

Τα συμπτώματα ειναι καταρροή μέχρι αηδίας, να στάζει η μύτη μου σαν βρύση (αλλα χωρις να ειμαι μπουκωμένος) και 2-3 μικροκρίσεις συνεχόμενου φτερνίσματος μεσα στη μερα, όπου κοκκινίζουν και τα ματια μου για λίγο.
Το θεμα ειναι οτι η γάτα τη δικιά μου, που αυτη τη μάζεψε, την εχει χεσμένη, και ουσιαστικά έχει ερωτευτεί εμένα. :e040:
Για να την αποφύγω, θα πρεπει απλά να απομονωθώ σε αλλο δωμάτιο ή να απομονώσω αυτην.

Αυτος ειναι και ο λόγος που ψάχνομε να τη ζμπρώξομε κάπου, τώρα. Την έχουμε ΔΗΑΔΌΣΕΙ!!11 στα σοσιαλ, αλλά όποιος ενδιαφέρεται και απο 'δω, μου λεει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vantono την 18 Ιαν 2023, 18:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23193
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: ΓΑΤΕΣ. Ἄκου ἐκεῖ νἄχουν νῆμα γιὰ σκύλους καὶ ὄχι γιὰ γάτες!...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 18 Ιαν 2023, 17:56

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα



Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών