Συνεντευξη επος απο σκυλοφιλη δημοσιογραφο.

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Alex Amsterdam
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: 06 Φεβ 2024, 22:25

Συνεντευξη επος απο σκυλοφιλη δημοσιογραφο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alex Amsterdam » 05 Μαρ 2024, 14:36

Δάφνη Καραβοκύρη: «Θα προτιμούσα να φύγω εγώ πρώτη γιατί η ιδέα της ζωής χωρίς εσένα είναι αβάσταχτη»

«Δεν μου αρέσει η λέξη “σκύλος” ακόμη κι αν είναι αυτή που περιγράφει το είδος τους. Θεωρώ πως τα σκυλιά όπως αυτά ορίζονται από τα λεξικά μας θα έπρεπε να ανήκουν στην κατηγορία του ανθρώπινου είδους και όχι ως υποκατηγορία. Εμείς θα έπρεπε να ήμασταν η υποκατηγορία και εκείνα η βασική κατηγορία στην οποία ανήκουμε και εμείς.

Αδέρφια δεν είχα, τα πλάσματα αυτά έγιναν οικογένεια, το ένα και το αυτό.

Είχα χωρίσει από μια μεγάλη σχέση όπου μαζί αποκτήσαμε δύο γαλλικά μπουλντόγκ. Αδιαπραγμάτευτα ο άνθρωπος αυτός, απαίτησε να τα κρατήσει και βρέθηκα χωρίς επιλογή στην απόφασή του αυτή. Πληγωμένη πολύ για την απώλεια του Τόνι και του Έλβις πάρα για του ανθρώπου που μοιραστήκαμε 3 χρόνια μαζί ένιωσα κάτι λιγότερο από μισή.

Την στιγμή που η μπάλα αυτή ήρθε στα χέρια μου ήταν σαν να μηδένισε τον κοντέρ της απερίγραπτης και βαθιάς θλίψης μου. “Είσαι δικός μου και είμαι δικιά σου και δεν θα μας χωρίσει κανείς”Η αποστολή μας ήταν να αγαπηθούμε παράφορα και να δώσουμε ο ένας στον άλλον όσο περισσότερα μπορούσαμε. Και έτσι κι έγινε.

Η αποστολή του ήταν να με κάνει άνθρωπο. (γέλια)

Διευκρίνιση: η αποστολή του ήταν να μου διδάξει. Ο Μπάρακ είναι δάσκαλος για εμένα. Δάσκαλος υπομονής, υπευθυνότητας, συνέπειας, μεγαλοψυχίας, δοτικότητας, παιδικότητας, έκφρασης συναισθημάτων.

Τι σκυλί τι παιδί για μένα το ίδιο είναι κι ας έχω το ένα από τα δύο αυτή τη στιγμή στην ζωή μου.

Ο Μπάρακ έχει πολλά δικά μου στοιχεία.Αντίστοιχα έχω κι εγώ πολλά δικά του στοιχεία γιατί είναι μια σχέση αμφίδρομης διδαχής

Φίλε μου, είσαι από τους μεγαλύτερους δασκάλους που θα μπορούσε να μου φέρει το σχολείο της ζωής. Θα προτιμούσα να φύγω εγώ πρώτη και εσύ να συνεχίσεις γιατί η ιδέα της ζωής χωρίς εσένα είναι αβάσταχτη.
Εικόνα

https://www.topetmou.gr/skylos/dafni-ka ... vastachti/

Alex Amsterdam
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: 06 Φεβ 2024, 22:25

Re: Συνεντευξη επος απο σκυλοφιλη δημοσιογραφο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alex Amsterdam » 06 Μαρ 2024, 12:37

Αγις
Πως την βλεπεις την κοπελια;

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25912
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Συνεντευξη επος απο σκυλοφιλη δημοσιογραφο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 07 Μαρ 2024, 16:38

Alex Amsterdam έγραψε:
06 Μαρ 2024, 12:37
Αγις
Πως την βλεπεις την κοπελια;
Πιθανη εγκληματιας - ο πανεμορφος σκυλακος (γουτσου γουτσου ) θα πεσει θυμα τροχαιου απο την ηλιθιοτητα της
Πρεπει να της αφαιρεσουν το δικαιωμα στην συμβιωση


τα μπλα μπλα της ειναι απλα υπερβολικη επιδειξη κυνοφιλικων αισθηματων - για να την χρισει αδιαμφισβητητη αρχιερεια του θεου σκυλου ο οχλος των βαρεμενων
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Alex Amsterdam
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: 06 Φεβ 2024, 22:25

Re: Συνεντευξη επος απο σκυλοφιλη δημοσιογραφο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alex Amsterdam » 07 Μαρ 2024, 20:17

Τοποθετει τον σκυλο πανω απο το ανθρωπινο ειδος και προτιμα να πεθανει πρωτη αυτη παρα ο σκυλος της
Μιλαμε για επος

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών