Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 16 Απρ 2024, 21:17

Αρίστος έγραψε:
16 Απρ 2024, 14:15
Λατρευω τα ζωα, παιζω μαζι τους σε καθε ευκαιρια, δεν τα θελω ομως μεσα στο σπιτι μου ουτε για αστειο και το επεβαλα και στις δυο ζωοφιλες συζυγους που ειχα.

Δεν ξερω αυτο σε τι κατηγορια με κατατασσει.

.
Αυτο ακριβως ! Το οτι συμφωνουμε απολυτως σε αυτο το θεμα βεβαια με τρομαζει ...

Λατρευω τα ζωα και πολλες φορες η σχεση που αναπτυσσεις ειναι πιο αγνη και καθαρη απο τις ανθρωπινες σχεσεις, ΑΛΛΑ :

1) το να φερω και να μαθω ενα ζωο να ζει κλεισμενο μεσα στα τσιμεντενια κουτακια των συγχρονων ανθρωπων το θεωρω βιασμό της φυσης του ζωου, που θεωρειται καλος βιασμος αφου προκαλει ευχαριστηση στον ανθρωπο ... και

2) η εγνοια εναντι σε κινδυνο θανατου ενος (Α) τυχαιου ζωου vs (Β) τυχαιου ανθρωπου, συμφωνα και με τη φυση του ανθρωπου αλλα και με τους νομους των ανθρωπινων κοινωνιων πρεπει να ειναι κατα πρωτεραιοτητα στο Β και μετα στο Α.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 16 Απρ 2024, 21:19

Bazoomba έγραψε:
16 Απρ 2024, 13:32
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 13:28
Αν δεν είναι ιδέα μου, τί ακριβώς πιστεύετε ότι είναι αυτό που τους ταράζει;
Το ότι μπορεί κάποιος να φτάσει σε αβρααμική ηλικία και να γράψει
υποτιμώντας σε αισχρό βαθμό την φοβερή και τρομερή ανθρώπινη υπόσταση του δίποδου είδους.
χωρίς να αισθανθεί ντροπή.

Α, κι ότι ψηφίζει ΝΔ.
Ειπε η ζαια...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14561
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 16 Απρ 2024, 21:20

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 13:28
Ανοίγω ξεχωριστό νήμα, για να μη χαθεί στα υπόλοιπα.


Υπάρχουν χρήστες που θεωρούν ως το υπέρτατο αμάρτημα το ότι υπάρχουν κάποιοι που τολμάνε να ενδιαφέρονται για τα ζώα, υποτιμώντας σε αισχρό βαθμό την φοβερή και τρομερή ανθρώπινη υπόσταση του δίποδου είδους.

Το ότι η πλειοψηφία αυτών είναι άντρες, είναι ιδέα μου ή όχι;

Αν δεν είναι ιδέα μου, τί ακριβώς πιστεύετε ότι είναι αυτό που τους ταράζει;
Πόσα κοπάδια προβάτων, κατσικιών, αγελάδων, αγέλες γουρουνιών και σμήνη πουλερικών έχεις φιλοζωικώς χλαπακιάσει;
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
decadent
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: 28 Μαρ 2023, 12:57

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από decadent » 16 Απρ 2024, 21:22

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:14
decadent έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:08
Αρίστος έγραψε:
16 Απρ 2024, 20:59
Τα οικοσιτα ζωα θελουν φροντιδα οπως οι ανθρωποι και δεν εχω το χρονο να τους την αφιερωσω.

Δεν χρειαζεται να πουμε κατι αλλο.

Μια φορα ειχα για 6 μηνες ενα σκυλο και επειδη αγαπαω τα ζωα του αφιερωσα πολυ χρονο, ομως εμειναν πισω ενα σωρο δουλειες και σχεσεις μου.

Τωρα υπαρχουν ζωοφιλες που σου λενε να συγκατοικησουμε και εννοουν να συγκατοικησεις και με 5 γατες, ενα σκυλο, μερικα χαμστερακια και ενα παπαγαλο.

Ε οχι.

.
για ποιον λόγο θα πρέπει να απολογηθεί ή να δώσει εξηγήσεις κάποιος που δεν επιθυμεί να έχει μέσα στο σπίτι ζώα; οι λόγοι μπορεί να διαφέρουν και δεν αφορούν κανέναν, ειδικά όσους θεωρούν πως είναι σε θέση να βγάλουν συμπεράσματα απομονώνοντας αυτήν την πληροφορία
Για κανέναν λόγο. Αυτό έχει ήδη διευκρινισθεί. Αλλά ισχύει ακριβώς το ίδιο και γι' αυτούς που θέλουν να έχουν στο σπίτι τους ζώα.

Το σίγουρο είναι ότι όλες οι συμβιώσεις συνεπάγονται τη χ ή ψ αυξημένη υποχρέωση και στέρηση ελευθερίας. Και ο καθένας επιλέγει ό,τι θέλει.
Προφανώς.
Να απευθυνθείς σε αυτούς που κάνουν ψυχογραφήματα προσεγγίζοντας επιφανειακά το θέμα γιατί αυτό βοηθάει το αφήγημα τους. :)

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Απρ 2024, 21:23

Ερμής έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:11
Μια φάση σα τον Άριστο και εγώ στο συγκεκριμένο θέμα.
Τα αγαπώ τα συμπονώ αλλά μέσα στο σπίτι μου απαγορεύεται κατοικίδιο δια ροπάλου.
Και στο παρελθόν σε συγκατοίκηση ήταν όρος να μην υπάρξει κατοικίδιο εντός σπιτιού, όπως και έγινε.

Όταν πάω επίσκεψη σε σπίτι που ξέρω πως υπάρχει κατοικίδιο θα το υποστώ χωρίς να δείξω καν την ενόχληση μου.
Αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό. Και οι στοιχειώδεις κανόνες ευγένειας* απαιτούν όταν ο ιδιοκτήτης ξέρει ότι ο τάδε φίλος του, δεν γουστάρει επαφές ή έχει αλλεργία στα ζώα, να τα απομακρύνει από το χώρο.

*Το εννοώ με την κυριολεκτική κοινωνική και όχι "θεατρική" έννοια.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 16 Απρ 2024, 21:26

decadent έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:08
Αρίστος έγραψε:
16 Απρ 2024, 20:59
Τα οικοσιτα ζωα θελουν φροντιδα οπως οι ανθρωποι και δεν εχω το χρονο να τους την αφιερωσω.

Δεν χρειαζεται να πουμε κατι αλλο.

Μια φορα ειχα για 6 μηνες ενα σκυλο και επειδη αγαπαω τα ζωα του αφιερωσα πολυ χρονο, ομως εμειναν πισω ενα σωρο δουλειες και σχεσεις μου.

Τωρα υπαρχουν ζωοφιλες που σου λενε να συγκατοικησουμε και εννοουν να συγκατοικησεις και με 5 γατες, ενα σκυλο, μερικα χαμστερακια και ενα παπαγαλο.

Ε οχι.

.
για ποιον λόγο θα πρέπει να απολογηθεί ή να δώσει εξηγήσεις κάποιος που δεν επιθυμεί να έχει μέσα στο σπίτι ζώα; οι λόγοι μπορεί να διαφέρουν και δεν αφορούν κανέναν, ειδικά όσους θεωρούν πως είναι σε θέση να βγάλουν συμπεράσματα απομονώνοντας αυτήν την πληροφορία
Σωστος
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Απρ 2024, 21:27

Ζενίθεδρος έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:20
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 13:28
Ανοίγω ξεχωριστό νήμα, για να μη χαθεί στα υπόλοιπα.

Υπάρχουν χρήστες που θεωρούν ως το υπέρτατο αμάρτημα το ότι υπάρχουν κάποιοι που τολμάνε να ενδιαφέρονται για τα ζώα, υποτιμώντας σε αισχρό βαθμό την φοβερή και τρομερή ανθρώπινη υπόσταση του δίποδου είδους.

Το ότι η πλειοψηφία αυτών είναι άντρες, είναι ιδέα μου ή όχι;

Αν δεν είναι ιδέα μου, τί ακριβώς πιστεύετε ότι είναι αυτό που τους ταράζει;
Πόσα κοπάδια προβάτων, κατσικιών, αγελάδων, αγέλες γουρουνιών και σμήνη πουλερικών έχεις φιλοζωικώς χλαπακιάσει;
Αυτά τα κλισεδάκια, είναι για νήπια. Απαντώ σε όσους είναι πάνω από την τέταρτη τάξη δημοτικού.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
decadent
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: 28 Μαρ 2023, 12:57

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από decadent » 16 Απρ 2024, 21:29

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:23
Ερμής έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:11
Μια φάση σα τον Άριστο και εγώ στο συγκεκριμένο θέμα.
Τα αγαπώ τα συμπονώ αλλά μέσα στο σπίτι μου απαγορεύεται κατοικίδιο δια ροπάλου.
Και στο παρελθόν σε συγκατοίκηση ήταν όρος να μην υπάρξει κατοικίδιο εντός σπιτιού, όπως και έγινε.

Όταν πάω επίσκεψη σε σπίτι που ξέρω πως υπάρχει κατοικίδιο θα το υποστώ χωρίς να δείξω καν την ενόχληση μου.
Αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό. Και οι στοιχειώδεις κανόνες ευγένειας* απαιτούν όταν ο ιδιοκτήτης ξέρει ότι ο τάδε φίλος του, δεν γουστάρει επαφές ή έχει αλλεργία στα ζώα, να τα απομακρύνει από το χώρο.

*Το εννοώ με την κυριολεκτική κοινωνική και όχι "θεατρική" έννοια.
Αυτό θα ήταν το θεμιτό, αντιθέτως υπάρχουν αντιδράσεις τύπου "είσαι υπάνθρωπος που δεν θέλεις να ασπαστείς την δική μου απόφαση". Ένθεν κακείθεν.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23377
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 16 Απρ 2024, 21:31

decadent έγραψε:
16 Απρ 2024, 20:55
vantono έγραψε:
16 Απρ 2024, 20:44
decadent έγραψε:
16 Απρ 2024, 19:27


Η ανεπαρκής προσέγγιση στο θέμα, κάτι που είναι ξεκάθαρο από την απάντησή σου, μου θυμίζει ανθρώπους που επιβιώνουν με κουτάκια χωρίς κριτική σκέψη. Όποιος δεν επιθυμεί ζώο μέσα στο σπίτι είναι συμφεντορολόγος και βλάχος στον ίδιο βαθμό που είναι υπέρ του δέοντος φιλόζωος κάποιος για να καλύψει τα κενά του; Ρητορική ερώτηση για να υποδείξω την αμετροέπεια σου. Τα ζώα έχουν φυσικό χώρο, αυτός δεν είναι ο καναπές του σπιτιού σου (στις περισσότερες περιπτώσεις) και αυτό προκύπτει από την εξελικτική πορεία των γατών για να φτάσουν στο σημείο να ανέχονται τους ανθρώπους(υπάρχουν επιστημονικές έρευνες για αυτό). Εν κατακλείδι δεν είναι και πολύ λογικό μια στεβλή οπτική να είναι η βάση που θα χαρακτηρίσει μια μερίδα ανθρώπων που για του χ ψ λόγους δεν επιθυμούν κατοικίδια μέσα στο σπίτι. Και δεν μπορεί να είναι η βάση γιατί κάτι τέτοια συκοφαντούν την ζωοφιλία.
Τί πάει να πει ότι ο φυσικός χώρος του ζώου δεν είναι ο καναπές του σπιτιού μου?
Εκτός κι αν μου μιλάς για άλογο.

Από γάτες οικοσιτες δεν έχω πολλή εμπειρια, αλλά ο 9 μηνών σκύλος μου, όπως και ο έως 17 ετών προηγούμενος μου, μια χαρά είναι/ήταν ΚΑΙ ο καναπές του σπιτιού μου ο φυσικός του χώρος. Στις περισσότερες περιπτώσεις όπως λες, εν έτει 2024, ο φυσικός χώρος ενός κατοικίδιου/ζώου συντροφιάς είναι ΚΑΙ εκεί που είναι και ο φυσικός χώρος του ανθρώπου του.

Και εννοώ φυσικός χώρος του ανθρώπου τώρα, το 2024. Γιατί κι εμας κάποτε ο φυσικός μας χώρος ήταν οι σπηλιές, δεν γεννηθήκαμε απευθείας σε καναπέδες.
Είναι ξεκάθαρο αυτό που εννοώ. Ανάλογα με την ράτσα έχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά τα σκυλιά τα οποία δεν ικανοποιούνται από τον καναπέ σου ή μια βόλτα την ημέρα. Δεν θα αναλύσω κάθε ράτσα. Υπάρχει το google για αυτό, όπως και για τις αντίστοιχες έρευνες (ανέφερα τις γάτες για πχ) και προσπέρασες. Όπως προσπέρασες και την κύρια ένσταση μου που αφορούσε το αβάσιμο ψυχογράφημα σου. Ας συμφωνήσουμε πως διαφωνούμε στην προσέγγιση του θέματος.
Ε ναι οκ, αναλόγως τη ράτσα και την κοινωνικότητα ενός ζώου πάνε αυτά, όπως και στον άνθρωπο. Άλλος άνθρωπος έχει εντονότερα την ανάγκη για σωματική δραστηριότητα/άσκηση, άλλος γουστάρει μόνο καναπέ και νετφλιξ, άλλος είναι πάρτυ άνιμαλ, άλλος σπιτόγατος κτλ.
Όπως κάποτε φυσικός μας χώρος ήταν οι σπηλιές, τώρα είναι τα σπίτια κτλ.

Για τις γάτες τι ακριβώς προσπέρασα? :102:

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23377
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 16 Απρ 2024, 21:32

decadent έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:22
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:14
decadent έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:08


για ποιον λόγο θα πρέπει να απολογηθεί ή να δώσει εξηγήσεις κάποιος που δεν επιθυμεί να έχει μέσα στο σπίτι ζώα; οι λόγοι μπορεί να διαφέρουν και δεν αφορούν κανέναν, ειδικά όσους θεωρούν πως είναι σε θέση να βγάλουν συμπεράσματα απομονώνοντας αυτήν την πληροφορία
Για κανέναν λόγο. Αυτό έχει ήδη διευκρινισθεί. Αλλά ισχύει ακριβώς το ίδιο και γι' αυτούς που θέλουν να έχουν στο σπίτι τους ζώα.

Το σίγουρο είναι ότι όλες οι συμβιώσεις συνεπάγονται τη χ ή ψ αυξημένη υποχρέωση και στέρηση ελευθερίας. Και ο καθένας επιλέγει ό,τι θέλει.
Προφανώς.
Να απευθυνθείς σε αυτούς που κάνουν ψυχογραφήματα προσεγγίζοντας επιφανειακά το θέμα γιατί αυτό βοηθάει το αφήγημα τους. :)
Να απευθυνθείς η ίδια και όχι να ζητάς από τρίτους να απευθυνθούν. Δεν δαγκώνω :102:
Ούτε ο σκύλος μου δαγκώνει :102:

Άβαταρ μέλους
Allah
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: 08 Ιαν 2023, 14:40
Phorum.gr user: Άγιος Παπάριος, Άγιος, Έσχατόγερος
Τοποθεσία: Mecca
Επικοινωνία:

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Allah » 16 Απρ 2024, 21:33

Unique έγραψε:
16 Απρ 2024, 14:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 13:28
Ανοίγω ξεχωριστό νήμα, για να μη χαθεί στα υπόλοιπα.


Υπάρχουν χρήστες που θεωρούν ως το υπέρτατο αμάρτημα το ότι υπάρχουν κάποιοι που τολμάνε να ενδιαφέρονται για τα ζώα, υποτιμώντας σε αισχρό βαθμό την φοβερή και τρομερή ανθρώπινη υπόσταση του δίποδου είδους.

Το ότι η πλειοψηφία αυτών είναι άντρες, είναι ιδέα μου ή όχι;

Αν δεν είναι ιδέα μου, τί ακριβώς πιστεύετε ότι είναι αυτό που τους ταράζει;
Οι άντρες είναι λογικά όντα. Οι γυναίκες συναισθηματικά. Βιολογία 101.

Μόνο οι άντρες λοιπον βλέπουν ότι σε μια διαλυμένη και βαθια κοινωνικά και ηθικα παρηκμασμένη κοινωνία, οι "αγαπούλες" και "συναισθηματισμοί" για τα "κακόμοιρα" ζωάκια είναι ο φερετζές και η υποκρισία των αντικοινωνικών ανθρώπων.

Το χειρότερο δε, είναι οτι προσπαθούν να επιβάλουν την υποκρισία τους στην υπόλοιπη κοινωνία. Κάτι σαν τους λοατκί με τη woke ατζέντα.

Το κλείνω εδώ γιατί έφαγα 2 μήνες μπανάρισμα, επειδή οι αλήθειες δεν άρεσαν στα αυτιά του συντονισμού. Συνεχίστε λοιπόν να αναρωτιέστε γιατι ο ουρανός είναι μπλέ.
Τι εννοείς "να επιβάλουν"; Ποιος προσπάθησε να σου επιβάλλει κάτι; Σε ανάγκασε κανείς να βάλεις ζώα σπίτι σου; Ήρθε κάποιος λοατκι να σε κωλογαμήσει με το ζόρι;

Δεν σου επιβάλει τίποτα κανένας. Απλά από εδώ και πέρα, χάριν συμμετρίας, την σκατοψυχία σου θα την κρατάς για τον εαυτό σου και δεν θα την επιβάλεις στους άλλους.
nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 21:03
Είμαστε μαζί με το Ισραηλ μπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που ετοιμάζει !
! ٱللَّٰهُ أَكْبَرُ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Απρ 2024, 21:35

nik_killthemall έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:17
Αρίστος έγραψε:
16 Απρ 2024, 14:15
Λατρευω τα ζωα, παιζω μαζι τους σε καθε ευκαιρια, δεν τα θελω ομως μεσα στο σπιτι μου ουτε για αστειο και το επεβαλα και στις δυο ζωοφιλες συζυγους που ειχα.

Δεν ξερω αυτο σε τι κατηγορια με κατατασσει.

.
Αυτο ακριβως ! Το οτι συμφωνουμε απολυτως σε αυτο το θεμα βεβαια με τρομαζει ...

Λατρευω τα ζωα και πολλες φορες η σχεση που αναπτυσσεις ειναι πιο αγνη και καθαρη απο τις ανθρωπινες σχεσεις, ΑΛΛΑ :

1) το να φερω και να μαθω ενα ζωο να ζει κλεισμενο μεσα στα τσιμεντενια κουτακια των συγχρονων ανθρωπων το θεωρω βιασμό της φυσης του ζωου, που θεωρειται καλος βιασμος αφου προκαλει ευχαριστηση στον ανθρωπο ... και

2) η εγνοια εναντι σε κινδυνο θανατου ενος (Α) τυχαιου ζωου vs (Β) τυχαιου ανθρωπου, συμφωνα και με τη φυση του ανθρωπου αλλα και με τους νομους των ανθρωπινων κοινωνιων πρεπει να ειναι κατα πρωτεραιοτητα στο Β και μετα στο Α.
1) Εδώ που τα λέμε ούτε για τα πιτσιρίκια είναι φυσιολογικό να ζουν σε τσιμεντένια κουτάκια, αντί να εκτονώνονται σε εξωτερικούς χώρους.

2) Θα ήταν ενδιαφέρουσα μια στατιστική μεταξύ της προσπάθειας διάσωσης ανθρώπων μεταξύ ζωόφιλων και ανθρωπόφιλων.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23377
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 16 Απρ 2024, 21:37

Αυτό γενικά που κάποιοι φαντασιώνονται επιβολές, πρέπει να το κοιτάξουν. Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται μάλλον.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9237
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 16 Απρ 2024, 21:38

Ζενίθεδρος έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:20
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 13:28
Ανοίγω ξεχωριστό νήμα, για να μη χαθεί στα υπόλοιπα.


Υπάρχουν χρήστες που θεωρούν ως το υπέρτατο αμάρτημα το ότι υπάρχουν κάποιοι που τολμάνε να ενδιαφέρονται για τα ζώα, υποτιμώντας σε αισχρό βαθμό την φοβερή και τρομερή ανθρώπινη υπόσταση του δίποδου είδους.

Το ότι η πλειοψηφία αυτών είναι άντρες, είναι ιδέα μου ή όχι;

Αν δεν είναι ιδέα μου, τί ακριβώς πιστεύετε ότι είναι αυτό που τους ταράζει;
Πόσα κοπάδια προβάτων, κατσικιών, αγελάδων, αγέλες γουρουνιών και σμήνη πουλερικών έχεις φιλοζωικώς χλαπακιάσει;
Eίναι πολύ χαζό ερώτημα που δεν ταιριάζει με το επίπεδο που θεμελίωσε η μπάμπω στο αρχικό ποστ.
Υπάρχουν χρήστες που θεωρούν ως το υπέρτατο αμάρτημα το ότι υπάρχουν κάποιοι που τολμάνε να ενδιαφέρονται για τα ζώα, υποτιμώντας σε αισχρό βαθμό την φοβερή και τρομερή ανθρώπινη υπόσταση του δίποδου είδους
Μην ρίχνεις το επίπεδο με τέτοιες κλισεδιές που αυτή ουδέποτε απάντησε. :smt023
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Απρ 2024, 21:40

vantono έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:31
decadent έγραψε:
16 Απρ 2024, 20:55
vantono έγραψε:
16 Απρ 2024, 20:44

Τί πάει να πει ότι ο φυσικός χώρος του ζώου δεν είναι ο καναπές του σπιτιού μου?
Εκτός κι αν μου μιλάς για άλογο.

Από γάτες οικοσιτες δεν έχω πολλή εμπειρια, αλλά ο 9 μηνών σκύλος μου, όπως και ο έως 17 ετών προηγούμενος μου, μια χαρά είναι/ήταν ΚΑΙ ο καναπές του σπιτιού μου ο φυσικός του χώρος. Στις περισσότερες περιπτώσεις όπως λες, εν έτει 2024, ο φυσικός χώρος ενός κατοικίδιου/ζώου συντροφιάς είναι ΚΑΙ εκεί που είναι και ο φυσικός χώρος του ανθρώπου του.

Και εννοώ φυσικός χώρος του ανθρώπου τώρα, το 2024. Γιατί κι εμας κάποτε ο φυσικός μας χώρος ήταν οι σπηλιές, δεν γεννηθήκαμε απευθείας σε καναπέδες.
Είναι ξεκάθαρο αυτό που εννοώ. Ανάλογα με την ράτσα έχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά τα σκυλιά τα οποία δεν ικανοποιούνται από τον καναπέ σου ή μια βόλτα την ημέρα. Δεν θα αναλύσω κάθε ράτσα. Υπάρχει το google για αυτό, όπως και για τις αντίστοιχες έρευνες (ανέφερα τις γάτες για πχ) και προσπέρασες. Όπως προσπέρασες και την κύρια ένσταση μου που αφορούσε το αβάσιμο ψυχογράφημα σου. Ας συμφωνήσουμε πως διαφωνούμε στην προσέγγιση του θέματος.
Ε ναι οκ, αναλόγως τη ράτσα και την κοινωνικότητα ενός ζώου πάνε αυτά, όπως και στον άνθρωπο. Άλλος άνθρωπος έχει εντονότερα την ανάγκη για σωματική δραστηριότητα/άσκηση, άλλος γουστάρει μόνο καναπέ και νετφλιξ, άλλος είναι πάρτυ άνιμαλ, άλλος σπιτόγατος κτλ.
Όπως κάποτε φυσικός μας χώρος ήταν οι σπηλιές, τώρα είναι τα σπίτια κτλ.

Για τις γάτες τι ακριβώς προσπέρασα? :102:
Το πιο κωμικό στοιχείο σε κάποιες φάσεις, είναι όταν οι τύποι που δεν γουστάρουν ζώα για συγκάτοικους, το ρίχνουν στην αυθεντική έκφραση της ζωοφιλίας, λες και οι περισσότεροι ζωόφιλοι συγκατοικούν με λύκους, λιοντάρια, ταραντούλες, πύθωνες και λοιπά ζώα συντροφιάς. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών