Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Απρ 2024, 21:42

vantono έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:37
Αυτό γενικά που κάποιοι φαντασιώνονται επιβολές, πρέπει να το κοιτάξουν. Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται μάλλον.
:smt023

Καρβέλια ονειρεύεται, σίδερα από μουλιασμένες φρυγανιές μασάει.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
decadent
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: 28 Μαρ 2023, 12:57

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από decadent » 16 Απρ 2024, 21:45

vantono έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:31
decadent έγραψε:
16 Απρ 2024, 20:55
vantono έγραψε:
16 Απρ 2024, 20:44

Τί πάει να πει ότι ο φυσικός χώρος του ζώου δεν είναι ο καναπές του σπιτιού μου?
Εκτός κι αν μου μιλάς για άλογο.

Από γάτες οικοσιτες δεν έχω πολλή εμπειρια, αλλά ο 9 μηνών σκύλος μου, όπως και ο έως 17 ετών προηγούμενος μου, μια χαρά είναι/ήταν ΚΑΙ ο καναπές του σπιτιού μου ο φυσικός του χώρος. Στις περισσότερες περιπτώσεις όπως λες, εν έτει 2024, ο φυσικός χώρος ενός κατοικίδιου/ζώου συντροφιάς είναι ΚΑΙ εκεί που είναι και ο φυσικός χώρος του ανθρώπου του.

Και εννοώ φυσικός χώρος του ανθρώπου τώρα, το 2024. Γιατί κι εμας κάποτε ο φυσικός μας χώρος ήταν οι σπηλιές, δεν γεννηθήκαμε απευθείας σε καναπέδες.
Είναι ξεκάθαρο αυτό που εννοώ. Ανάλογα με την ράτσα έχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά τα σκυλιά τα οποία δεν ικανοποιούνται από τον καναπέ σου ή μια βόλτα την ημέρα. Δεν θα αναλύσω κάθε ράτσα. Υπάρχει το google για αυτό, όπως και για τις αντίστοιχες έρευνες (ανέφερα τις γάτες για πχ) και προσπέρασες. Όπως προσπέρασες και την κύρια ένσταση μου που αφορούσε το αβάσιμο ψυχογράφημα σου. Ας συμφωνήσουμε πως διαφωνούμε στην προσέγγιση του θέματος.
Ε ναι οκ, αναλόγως τη ράτσα και την κοινωνικότητα ενός ζώου πάνε αυτά, όπως και στον άνθρωπο. Άλλος άνθρωπος έχει εντονότερα την ανάγκη για σωματική δραστηριότητα/άσκηση, άλλος γουστάρει μόνο καναπέ και νετφλιξ, άλλος είναι πάρτυ άνιμαλ, άλλος σπιτόγατος κτλ.
Όπως κάποτε φυσικός μας χώρος ήταν οι σπηλιές, τώρα είναι τα σπίτια κτλ.

Για τις γάτες τι ακριβώς προσπέρασα? :102:
Αν έχεις πρόβλημα κατανόησης κειμένου δεν είναι αρμοδιότητα μου να στο λύσω. Για τελευταία φορά αναφέρθηκα στις γάτες και την εξελικτική πορεία τους για να φτάσουν στο σημείο να ανέχονται τους ανθρώπους καθώς ο φυσικό τους χώρος δεν ήταν ένα σπίτι ή ο καναπές. Και αυτό ήταν επιχείρημα για το αβάσιμο συμπέρασμα σου και για τους χαρακτηρισμούς σου. Μπορείς να ξαναδιαβάσει τον διάλογο, δεν θα επανέλθω.
vantono έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:32
decadent έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:22
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:14


Για κανέναν λόγο. Αυτό έχει ήδη διευκρινισθεί. Αλλά ισχύει ακριβώς το ίδιο και γι' αυτούς που θέλουν να έχουν στο σπίτι τους ζώα.

Το σίγουρο είναι ότι όλες οι συμβιώσεις συνεπάγονται τη χ ή ψ αυξημένη υποχρέωση και στέρηση ελευθερίας. Και ο καθένας επιλέγει ό,τι θέλει.
Προφανώς.
Να απευθυνθείς σε αυτούς που κάνουν ψυχογραφήματα προσεγγίζοντας επιφανειακά το θέμα γιατί αυτό βοηθάει το αφήγημα τους. :)
Να απευθυνθείς η ίδια και όχι να ζητάς από τρίτους να απευθυνθούν. Δεν δαγκώνω :102:
Ούτε ο σκύλος μου δαγκώνει :102:
Συνεχίζεις τα παιδικά ad hominem και βαριέμαι. Απευθύνθηκα πρώτα σε εσένα.
Αντί τέτοιων σχολίων πιο ώριμο θα ήταν να παραδεχτείς την αστοχία του σχολίου σου.
Καλή συνέχεια.

υ.γ. το πιο κωμικό είναι η προσπάθεια επιβολής της χ επιλογής στους άλλους που όταν συναντάει εμπόδιο καταφεύγετε σε χαρακτηρισμούς

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Απρ 2024, 21:48

decadent έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:45

υ.γ. το πιο κωμικό είναι η προσπάθεια επιβολής της χ επιλογής στους άλλους που όταν συναντάει εμπόδιο καταφεύγετε σε χαρακτηρισμούς
Ποιος σας επέβαλε κάτι, παραπονεμένα μου; :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 16 Απρ 2024, 21:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1060
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 16 Απρ 2024, 21:48

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 13:28
Ανοίγω ξεχωριστό νήμα, για να μη χαθεί στα υπόλοιπα.


Υπάρχουν χρήστες που θεωρούν ως το υπέρτατο αμάρτημα το ότι υπάρχουν κάποιοι που τολμάνε να ενδιαφέρονται για τα ζώα, υποτιμώντας σε αισχρό βαθμό την φοβερή και τρομερή ανθρώπινη υπόσταση του δίποδου είδους.

Το ότι η πλειοψηφία αυτών είναι άντρες, είναι ιδέα μου ή όχι;

Αν δεν είναι ιδέα μου, τί ακριβώς πιστεύετε ότι είναι αυτό που τους ταράζει;
Η ανθρωπινη κοινωνια εγινε απο τους ανθρωπους για να εξυπηρετει τους ανθρωπους. Η ανθρωπινη κοινωνια δεν λειτουργησε ποτε με βαση τις αναγκες καποιου αλλου ειδους εκτος απο τον ανθρωπο. Γι αυτο και τη λεμε ανθρωπινη κοινωνια και οχι κοινωνια των ειδων της Γης. Και το πιο σημαντικο, η ανθρωπινη κοινωνια δεν εχει αλλο σκοπο παρα μονο τον ανθρωπο. Οχι γιατι το λεει νομος, γιατι το λεει η πραγματικοτητα που την δημιουργησε. Η κοινωνια που γεννηθηκαμε μεσα, εγινε απο ανθρωπους για ανθρωπους εδω και δεκαδες χιλιαδες χρονια τωρα. Οι κουβεντες που προκυπτουν κατα καιρους και μαλλον με αφορμη αυτες ανεβαζεις και το νημα, για την υποκρισια των ανθρωπων να θεωρουν τους εαυτους τους ανωτερους και αναλογα να στηνουν θεσμους και νομους μεσα στις κοινωνιες τους, απλα δεν εχουν καμια πραγματικη αφετηρια γιατι η κοινωνια δεν αφορα τα ζωα και απο παντα τα αντιμετωπιζει περιπου σαν αγαθα, περιουσια η πραγματα. Αν τα αναγνωριζει δικαιωματα, τα αναγνωριζει χαριστικα και οχι αυτοδικαιως. Οποτε συνηθως οι κουβεντες αυτες στερουνται αφετηριας γιατι ξεκινουν με το "αυτοδικαιως τα ζωα εχουν..". Για την κοινωνια δεν υπαρχει και ενα διποδο ειδος μεταξυ αλλων ειδων, υπαρχει μονο ενα ειδος που τη γεννα και την αφορα.Οχι γιατι ειμαστε ανωτεροι (ποιος θα το πει αυτο και ποιος πραγματικα το ξερει;) αλλα γιατι εμας μας ενδιαφερουν οι εαυτοι μας κατα κανονα και οτι κανουμε (κανει η κοινωνια μας), το κανουμε για εμας
Ελπιζω αυτο να λυνει την παρανοηση των "ξιπασμενων ανθρωποφιλων"

Άβαταρ μέλους
decadent
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: 28 Μαρ 2023, 12:57

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από decadent » 16 Απρ 2024, 21:50

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:48
decadent έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:45

υ.γ. το πιο κωμικό είναι η προσπάθεια επιβολής της χ επιλογής στους άλλους που όταν συναντάει εμπόδιο καταφεύγετε σε χαρακτηρισμούς
Ποιος σας επέβαλε κάτι, παραπονεμένα μου;
Αν δεν είναι κατανοητό ποια είναι η ένσταση μου δεν μπορώ να κάνω κάτι. Μπορείς να διαβάσεις το διάλογο. Αν συνδιαλέγεσαι υπό αυτούς τους όρους (χαρακτηρίζοντας κάποιον συμφεροντολόγο και βλάχο γιατί εξέφρασε μια αντίθετη θέση από εσένα), τότε απέχουμε παρασάγγας.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Απρ 2024, 21:52

BILLO έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:48
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 13:28
Ανοίγω ξεχωριστό νήμα, για να μη χαθεί στα υπόλοιπα.


Υπάρχουν χρήστες που θεωρούν ως το υπέρτατο αμάρτημα το ότι υπάρχουν κάποιοι που τολμάνε να ενδιαφέρονται για τα ζώα, υποτιμώντας σε αισχρό βαθμό την φοβερή και τρομερή ανθρώπινη υπόσταση του δίποδου είδους.

Το ότι η πλειοψηφία αυτών είναι άντρες, είναι ιδέα μου ή όχι;

Αν δεν είναι ιδέα μου, τί ακριβώς πιστεύετε ότι είναι αυτό που τους ταράζει;
Η ανθρωπινη κοινωνια εγινε απο τους ανθρωπους για να εξυπηρετει τους ανθρωπους. Η ανθρωπινη κοινωνια δεν λειτουργησε ποτε με βαση τις αναγκες καποιου αλλου ειδους εκτος απο τον ανθρωπο. Γι αυτο και τη λεμε ανθρωπινη κοινωνια και οχι κοινωνια των ειδων της Γης. Και το πιο σημαντικο, η ανθρωπινη κοινωνια δεν εχει αλλο σκοπο παρα μονο τον ανθρωπο. Οχι γιατι το λεει νομος, γιατι το λεει η πραγματικοτητα που την δημιουργησε. Η κοινωνια που γεννηθηκαμε μεσα, εγινε απο ανθρωπους για ανθρωπους εδω και δεκαδες χιλιαδες χρονια τωρα. Οι κουβεντες που προκυπτουν κατα καιρους και μαλλον με αφορμη αυτες ανεβαζεις και το νημα, για την υποκρισια των ανθρωπων να θεωρουν τους εαυτους τους ανωτερους και αναλογα να στηνουν θεσμους και νομους μεσα στις κοινωνιες τους, απλα δεν εχουν καμια πραγματικη αφετηρια γιατι η κοινωνια δεν αφορα τα ζωα και απο παντα τα αντιμετωπιζει περιπου σαν αγαθα, περιουσια η πραγματα. Αν τα αναγνωριζει δικαιωματα, τα αναγνωριζει χαριστικα και οχι αυτοδικαιως. Οποτε συνηθως οι κουβεντες αυτες στερουνται αφετηριας γιατι ξεκινουν με το "αυτοδικαιως τα ζωα εχουν..". Για την κοινωνια δεν υπαρχει και ενα διποδο ειδος μεταξυ αλλων ειδων, υπαρχει μονο ενα ειδος που τη γεννα και την αφορα.Οχι γιατι ειμαστε ανωτεροι (ποιος θα το πει αυτο και ποιος πραγματικα το ξερει;) αλλα γιατι εμας μας ενδιαφερουν οι εαυτοι μας κατα κανονα και οτι κανουμε (κανει η κοινωνια μας), το κανουμε για εμας
Ελπιζω αυτο να λυνει την παρανοηση των "ξιπασμενων ανθρωποφιλων"
Νομίζω ότι κάπου εμπλέκεις τον παράγοντα "δικαιώματα" με τους παράγοντες "επιλογή, επιθυμία" που είναι χαρακτηριστικά του ανθρώπινου είδους. Οι άνθρωποι έχουν τη δυνατότητα πραγματοποίησης της χ ή ψ επιθυμίας τους, τα ζώα όχι.

Οπότε το ζητούμενο αφορά στο μπολντ, δηλαδή αμιγώς στις ανθρώπινες σχέσεις.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23377
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 16 Απρ 2024, 21:53

decadent έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:45
vantono έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:31
decadent έγραψε:
16 Απρ 2024, 20:55


Είναι ξεκάθαρο αυτό που εννοώ. Ανάλογα με την ράτσα έχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά τα σκυλιά τα οποία δεν ικανοποιούνται από τον καναπέ σου ή μια βόλτα την ημέρα. Δεν θα αναλύσω κάθε ράτσα. Υπάρχει το google για αυτό, όπως και για τις αντίστοιχες έρευνες (ανέφερα τις γάτες για πχ) και προσπέρασες. Όπως προσπέρασες και την κύρια ένσταση μου που αφορούσε το αβάσιμο ψυχογράφημα σου. Ας συμφωνήσουμε πως διαφωνούμε στην προσέγγιση του θέματος.
Ε ναι οκ, αναλόγως τη ράτσα και την κοινωνικότητα ενός ζώου πάνε αυτά, όπως και στον άνθρωπο. Άλλος άνθρωπος έχει εντονότερα την ανάγκη για σωματική δραστηριότητα/άσκηση, άλλος γουστάρει μόνο καναπέ και νετφλιξ, άλλος είναι πάρτυ άνιμαλ, άλλος σπιτόγατος κτλ.
Όπως κάποτε φυσικός μας χώρος ήταν οι σπηλιές, τώρα είναι τα σπίτια κτλ.

Για τις γάτες τι ακριβώς προσπέρασα? :102:
Αν έχεις πρόβλημα κατανόησης κειμένου δεν είναι αρμοδιότητα μου να στο λύσω. Για τελευταία φορά αναφέρθηκα στις γάτες και την εξελικτική πορεία τους για να φτάσουν στο σημείο να ανέχονται τους ανθρώπους καθώς ο φυσικό τους χώρος δεν ήταν ένα σπίτι ή ο καναπές. Και αυτό ήταν επιχείρημα για το αβάσιμο συμπέρασμα σου και για τους χαρακτηρισμούς σου. Μπορείς να ξαναδιαβάσει τον διάλογο, δεν θα επανέλθω.
vantono έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:32
decadent έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:22


Προφανώς.
Να απευθυνθείς σε αυτούς που κάνουν ψυχογραφήματα προσεγγίζοντας επιφανειακά το θέμα γιατί αυτό βοηθάει το αφήγημα τους. :)
Να απευθυνθείς η ίδια και όχι να ζητάς από τρίτους να απευθυνθούν. Δεν δαγκώνω :102:
Ούτε ο σκύλος μου δαγκώνει :102:
Συνεχίζεις τα παιδικά ad hominem και βαριέμαι. Απευθύνθηκα πρώτα σε εσένα.
Αντί τέτοιων σχολίων πιο ώριμο θα ήταν να παραδεχτείς την αστοχία του σχολίου σου.
Καλή συνέχεια.

υ.γ. το πιο κωμικό είναι η προσπάθεια επιβολής της χ επιλογής στους άλλους που όταν συναντάει εμπόδιο καταφεύγετε σε χαρακτηρισμούς
Άσε βρε πονηρίδενα 🦊:003:
Απευθύνθηκα πρώτα σε εσένα λέει, και να σου μετά και το τσαπερδόνικο "απευθυνσου σε αυτούς που κάνουν ψυχογραφηματα" σε τρίτο άτομο. :003:

Για τη γάτα ναι οκ, δεν καταλαβαίνω πως ακριβώς διαφωνούμε. Πράγματι η εξελικτική πορεία της γάτας όπως και του σκύλου είναι έτσι όπως τα λες, ισχύει. Συνεξελίχθηκαν μαζί με τον άνθρωπο. Άρα ο άνθρωπος γιατί να μένει εντός σπιτιού(που και αυτουνου ο φυσικός του χώρος, στα πρώτα του βήματα εξέλιξης, δεν ήταν το σπίτι) και το "γατοσκυλο" του να πρέπει να το κλειδώνει απ' οξω? :102:

Καλά, για τα αντ χομινεμ και τους δήθεν χαρακτηρισμούς που ποτέ δεν έκανα, γελάω. Γελάει και ο σκύλος μου. Βγαίνω να ταΐσω κάτι γάτες σε λίγο, θα τους πω να γελάσουν και αυτές :102:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vantono την 16 Απρ 2024, 21:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Απρ 2024, 21:54

decadent έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:50
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:48
decadent έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:45

υ.γ. το πιο κωμικό είναι η προσπάθεια επιβολής της χ επιλογής στους άλλους που όταν συναντάει εμπόδιο καταφεύγετε σε χαρακτηρισμούς
Ποιος σας επέβαλε κάτι, παραπονεμένα μου;
Αν δεν είναι κατανοητό ποια είναι η ένσταση μου δεν μπορώ να κάνω κάτι. Μπορείς να διαβάσεις το διάλογο. Αν συνδιαλέγεσαι υπό αυτούς τους όρους (χαρακτηρίζοντας κάποιον συμφεροντολόγο και βλάχο γιατί εξέφρασε μια αντίθετη θέση από εσένα), τότε απέχουμε παρασάγγας.
Ε, τόσο το καλύτερο. Στηρίζω απολύτως το "μακριά και αγαπημένοι".
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
decadent
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: 28 Μαρ 2023, 12:57

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από decadent » 16 Απρ 2024, 21:57

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:54
decadent έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:50
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:48


Ποιος σας επέβαλε κάτι, παραπονεμένα μου;
Αν δεν είναι κατανοητό ποια είναι η ένσταση μου δεν μπορώ να κάνω κάτι. Μπορείς να διαβάσεις το διάλογο. Αν συνδιαλέγεσαι υπό αυτούς τους όρους (χαρακτηρίζοντας κάποιον συμφεροντολόγο και βλάχο γιατί εξέφρασε μια αντίθετη θέση από εσένα), τότε απέχουμε παρασάγγας.
Ε, τόσο το καλύτερο. Στηρίζω απολύτως το "μακριά και αγαπημένοι".
Προφανώς. Έχω τελειώσει το νηπιαγωγείο εδώ και χρόνια. Χρόνο θα σπαταλήσω σε εποικοδομητικό διάλογο με επιχειρήματα. Καλή συνέχεια.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23377
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 16 Απρ 2024, 21:59

decadent έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:50
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:48
decadent έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:45

υ.γ. το πιο κωμικό είναι η προσπάθεια επιβολής της χ επιλογής στους άλλους που όταν συναντάει εμπόδιο καταφεύγετε σε χαρακτηρισμούς
Ποιος σας επέβαλε κάτι, παραπονεμένα μου;
Αν δεν είναι κατανοητό ποια είναι η ένσταση μου δεν μπορώ να κάνω κάτι. Μπορείς να διαβάσεις το διάλογο. Αν συνδιαλέγεσαι υπό αυτούς τους όρους (χαρακτηρίζοντας κάποιον συμφεροντολόγο και βλάχο γιατί εξέφρασε μια αντίθετη θέση από εσένα), τότε απέχουμε παρασάγγας.
Έλεος πύτισσά μου, από το τρολοποστ βρήκες να πιαστείς? :102:
Η πσυχη της παρέας πρέπει να είσαι εσύ.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23328
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 16 Απρ 2024, 22:00

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:23
Ερμής έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:11
Μια φάση σα τον Άριστο και εγώ στο συγκεκριμένο θέμα.
Τα αγαπώ τα συμπονώ αλλά μέσα στο σπίτι μου απαγορεύεται κατοικίδιο δια ροπάλου.
Και στο παρελθόν σε συγκατοίκηση ήταν όρος να μην υπάρξει κατοικίδιο εντός σπιτιού, όπως και έγινε.

Όταν πάω επίσκεψη σε σπίτι που ξέρω πως υπάρχει κατοικίδιο θα το υποστώ χωρίς να δείξω καν την ενόχληση μου.
Αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό. Και οι στοιχειώδεις κανόνες ευγένειας* απαιτούν όταν ο ιδιοκτήτης ξέρει ότι ο τάδε φίλος του, δεν γουστάρει επαφές ή έχει αλλεργία στα ζώα, να τα απομακρύνει από το χώρο.

*Το εννοώ με την κυριολεκτική κοινωνική και όχι "θεατρική" έννοια.
Από τη στιγμή που ξέρω πως υπάρχει κατοικίδιο και επισκέπτομαι είμαι υποχρεωμένος να ακολουθήσω αυτό που θέλει ο άλλος για το σπίτι του. Σπίτι του, κανόνες του.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Απρ 2024, 22:09

Επ' ευκαιρία, επειδή μου προκαλούν περισσότερο εύθυμη διάθεση παρά δυσθυμία, αυτές οι συζητήσεις θα προσθέσω πάλι μία αμιγώς προσωπική εμπειρία, την οποία εννοώ χωρίς καμμία φιλοσοφική ή ποιητική προσέγγιση.

Όταν με κοιτάζει ένας σκύλος, νοιώθω θεός.
Όταν με κοιτάζει μία γάτα, νοιώθω βλάκας.


Και πιστεύω ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν ανάγκη αυτήν την ισορροπία. Σε λιώνει, αποθεώνει, γλυκαίνει, παρηγορεί, απογειώνει το βλέμμα του σκύλου, σε γειώνει απότομα το βλέμμα της γάτας.
Ε, κάπου εκεί βρίσκεις την ισορροπία.

Πιστεύω επίσης ότι υπάρχει μια ανθρωπόφιλη κατηγορία που έχει τρελλή ανάγκη το βλέμμα του σκύλου από τους ανθρώπους, αλλά δεν θέλει πραγματικό σκύλο. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23328
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 16 Απρ 2024, 22:18

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 22:09

Πιστεύω επίσης ότι υπάρχει μια ανθρωπόφιλη κατηγορία που έχει τρελλή ανάγκη το βλέμμα του σκύλου από τους ανθρώπους, αλλά δεν θέλει πραγματικό σκύλο. :lol:
Αυτοί μόλις περάσει η μπογιά τους, παίρνουν πραγματικό σκύλο και αρχίζουν τα γνωστά τσιτάτα ζ
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Απρ 2024, 22:19

Ερμής έγραψε:
16 Απρ 2024, 22:00
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:23
Ερμής έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:11
Μια φάση σα τον Άριστο και εγώ στο συγκεκριμένο θέμα.
Τα αγαπώ τα συμπονώ αλλά μέσα στο σπίτι μου απαγορεύεται κατοικίδιο δια ροπάλου.
Και στο παρελθόν σε συγκατοίκηση ήταν όρος να μην υπάρξει κατοικίδιο εντός σπιτιού, όπως και έγινε.

Όταν πάω επίσκεψη σε σπίτι που ξέρω πως υπάρχει κατοικίδιο θα το υποστώ χωρίς να δείξω καν την ενόχληση μου.
Αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό. Και οι στοιχειώδεις κανόνες ευγένειας* απαιτούν όταν ο ιδιοκτήτης ξέρει ότι ο τάδε φίλος του, δεν γουστάρει επαφές ή έχει αλλεργία στα ζώα, να τα απομακρύνει από το χώρο.

*Το εννοώ με την κυριολεκτική κοινωνική και όχι "θεατρική" έννοια.
Από τη στιγμή που ξέρω πως υπάρχει κατοικίδιο και επισκέπτομαι είμαι υποχρεωμένος να ακολουθήσω αυτό που θέλει ο άλλος για το σπίτι του. Σπίτι του, κανόνες του.
Στα ανοιχτά σπίτια, πάντα βρίσκεται η άκρη. Από τους βασικούς κανόνες φιλοξενίας.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Απρ 2024, 22:23

Ερμής έγραψε:
16 Απρ 2024, 22:18
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 22:09

Πιστεύω επίσης ότι υπάρχει μια ανθρωπόφιλη κατηγορία που έχει τρελλή ανάγκη το βλέμμα του σκύλου από τους ανθρώπους, αλλά δεν θέλει πραγματικό σκύλο. :lol:
Αυτοί μόλις περάσει η μπογιά τους, παίρνουν πραγματικό σκύλο και αρχίζουν τα γνωστά τσιτάτα ζ
Για το πόσο καταπληκτικό είναι το δικό ΤΟΥΣ σκυλί, έτσι; Ξέρω. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών