Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19766
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 16 Απρ 2024, 19:16

panos291 έγραψε:
16 Απρ 2024, 19:12
Οι ψυχανωμαλοι που θεωρουν αμαρτημα να μας ενοχλουν τα σκυλογαβγισματα μια που στα δικα τους αυτια τα ακουν σαν μουσικη, οπως μας ενοχλουν και τα σκυλοσκατα στους δρομους αλλα αυτοι τα βλεπουν σαν φραουλες, που τους φαινεται νορμαλ η εγκαταλειψη βρεφους αλλα την εγκαταλειψη κουταβιου ζητησαν και πετυχαν να την κανουν κακουργημα... Αυτοι σε τι κατηγορία μπαίνουν???
Woke βλαμμένοι που συκοφαντούν την ζωοφιλία. Φυσικά και δεν είναι ζωόφιλοι, κομπλεξικοί που ψάχνουν για προβλήματα είναι.

Αλλά δεν πρέπει να επηρεαζόμαστε από την μαλακία που δέρνει κάποιους και να λειτουργούμε αυτόματα αντιδραστικά, π.χ. οι παγκοσμιοποιητές μιλάνε και αυτοί για κλιματική αλλάγη και εγώ κοροϊδεύω τις γελοιότητες με τα πλαστικά καλαμάκια χωρίς να αρνούμαι την επιστημονικά αποδεδειγμένη κλιματική αλλάγη.

Άβαταρ μέλους
decadent
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: 28 Μαρ 2023, 12:57

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από decadent » 16 Απρ 2024, 19:27

vantono έγραψε:
16 Απρ 2024, 14:28
Αρίστος έγραψε:
16 Απρ 2024, 14:15
Λατρευω τα ζωα, παιζω μαζι τους σε καθε ευκαιρια, δεν τα θελω ομως μεσα στο σπιτι μου ουτε για αστειο και το επεβαλα και στις δυο ζωοφιλες συζυγους που ειχα.

Δεν ξερω αυτο σε τι κατηγορια με κατατασσει.

.
Μάλλον στην κατηγορία του βλάχου. Πες μας αν αυτα τα ζώα που λατρεύεις και παιζεις μαζι τους σε καθε ευκαιρια, τα βλεπεις ανιδιοτελώς έτσι, ή επειδη σου προσφερουν καποιο αντάλλαγμα υλικό (οχι ψυχολογικό). Να δουμε αν εμπίπτεις στην κατηγορία του συμφεροντολόγου/επενδυτή βλάχου (ακα πονηρόβλαχος), ή στην κατηγορία του αγαθού βλάχου, που γενικά μας ειναι συμπαθης.
Η ανεπαρκής προσέγγιση στο θέμα, κάτι που είναι ξεκάθαρο από την απάντησή σου, μου θυμίζει ανθρώπους που επιβιώνουν με κουτάκια χωρίς κριτική σκέψη. Όποιος δεν επιθυμεί ζώο μέσα στο σπίτι είναι συμφεντορολόγος και βλάχος στον ίδιο βαθμό που είναι υπέρ του δέοντος φιλόζωος κάποιος για να καλύψει τα κενά του; Ρητορική ερώτηση για να υποδείξω την αμετροέπεια σου. Τα ζώα έχουν φυσικό χώρο, αυτός δεν είναι ο καναπές του σπιτιού σου (στις περισσότερες περιπτώσεις) και αυτό προκύπτει από την εξελικτική πορεία των γατών για να φτάσουν στο σημείο να ανέχονται τους ανθρώπους(υπάρχουν επιστημονικές έρευνες για αυτό). Εν κατακλείδι δεν είναι και πολύ λογικό μια στεβλή οπτική να είναι η βάση που θα χαρακτηρίσει μια μερίδα ανθρώπων που για του χ ψ λόγους δεν επιθυμούν κατοικίδια μέσα στο σπίτι. Και δεν μπορεί να είναι η βάση γιατί κάτι τέτοια συκοφαντούν την ζωοφιλία.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21108
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 16 Απρ 2024, 19:28

Green Dragon έγραψε:
16 Απρ 2024, 19:03
Εμπεδοκλής έγραψε:
16 Απρ 2024, 19:00
Green Dragon έγραψε:
16 Απρ 2024, 18:50


Καλά για το βρέξιμο αλλά αν πνίγεις πουλάκια ή ποντίκια σε νερό κάτι δεν πάει καλά μέσα στο κεφάλι.
Ο καλύτερος τρόπος να μάθεις ζωολογία και τη διαφορά της πάπιας από την κότα είναι να τα βάλεις και τα δύο στο νερό. Έπειτα, θα ξέρεις γιατί η μαμά σου σου έλεγε να μην πας στα βαθιά και πόσο επικίνδυνο είναι να βρεθείς στον πάτο.

Η καλύτερη αντίληψη για το τί εστί αγέλη και ομάδα είναι να βάλεις μυρμήγκι σε ξένη φωλιά.

Μπορείς να μάθεις ότι δεν αρκούν τα φτερά για να πετάξει ένα ζώο απλά πετώντας ένα κοτοπουλάκια από ψηλά. Ότι αν πεθάνει κάτι δεν γυρίζει πίσω.

Γενικά, υπάρχουν πολλά ώστε να αντιληφθεί κανείς νωρίς πώς λειτουργεί η φύση, η φυσική και η κοινωνία σε ζώα και ανθρώπους.

Ας πούμε ότι το αλατόνερο δεν είναι το ίδιο με το θαλασσινό νερό, το νέφτι δεν κάνει για καθαριστικό έμβιου ζώου σε ευαίσθητη περιοχή, ότι η φράση κάθεσαι σα βρεγμένη γάτα βγάζει νόημα, ότι οι κατσαρίδες επιζούν από πυρηνική καταστροφή αλλά όχι μαζί με δυναμιτάκι σε μπουκάλι...
Να σε πάρουμε για δάσκαλο να κάνεις επίδειξη με νέφτι σε κώλους γαϊδάρων :smt005:

Τουλάχιστον ας διαχωρίσουμε την αντιμετώπιση εχθρών (π.χ. κουνούπια, κατσαρίδες) από μη εχθρούς. Βέβαια δεν θα έβαζα δυναμιτάκι, θα πέταγα την παντόφλα ή θα ψέκαζα με εντομοκτόνο. Και οι ρακέτες των Πακιστανών καλές είναι.
Μπορώ αν θέλεις να σου μάθω την τεχνική πώς ευνουχίζεται ο τράγος ή ο γάιδαρος. Για αρχή θέλεις μια μικρή τάβλα όχι γύρω στους 20 πόντους, λίγο σύρμα, ένα σφυρί και ένα μικρό ξυλάκι. Μη μου πεις ότι όσοι το έχουν κάνει το έχουν κάνει και στο γαμπρό τους.

Κατά τα λοιπά, είσαι πολύ πεζός. Και το εντομοκτόνο μολύνει το περιβάλλον, όπως και οι μπαταρίες της ρακέτας. Έχεις δοκιμάσει το φλόγιστρο; Ή θα μας πεις ότι όσοι το έχουμε χρησιμοποιήσει έχουμε στείλει και στο νοσοκομείο με εγκαύματα κόσμο. Ή τέλος πάντων αν τους έχουμε στείλει δεν είχαμε μάθει πόσο επικίνδυνη είναι η φλόγα σε έμβια όντα...

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21108
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 16 Απρ 2024, 19:30

Bazoomba έγραψε:
16 Απρ 2024, 18:53
Green Dragon έγραψε:
16 Απρ 2024, 18:50
foscilis έγραψε:
16 Απρ 2024, 18:39


Ο ισχυρισμός αυτός είναι συζητήσιμος επιστημονικά, αλλά σίγουρα βασίζεται σε μια ΠΟΛΥ πιο στενή ερμηνεία της κακομεταχείρησης ζώων που όχι, δεν περιλαμβάνει ούτε να σκοτώνεις μυρμήγκια ούτε να βρέχεις γάτες.
Καλά για το βρέξιμο αλλά αν πνίγεις πουλάκια ή ποντίκια σε νερό κάτι δεν πάει καλά μέσα στο κεφάλι.
Αν περνούσες ξυλάκια από το κεφάλι του ένος τζιτζικιού στον πρωκτό του άλλου; Τι λένε για αυτό οι επιστήμονες;
Φίλε, έχεις σχιστά μάτια;
Γιατί έκανες το τζιτζίκι όπως το αρνί το Πάσχα;

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24552
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 16 Απρ 2024, 19:56

Σενέκας έγραψε:
16 Απρ 2024, 18:55
foscilis έγραψε:
16 Απρ 2024, 18:39
Green Dragon έγραψε:
16 Απρ 2024, 18:30


Αυτός που κάνει τέτοια έχει πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα να κάνει μαλακίες και σε ανθρώπους.
Ο ισχυρισμός αυτός είναι συζητήσιμος επιστημονικά, αλλά σίγουρα βασίζεται σε μια ΠΟΛΥ πιο στενή ερμηνεία της κακομεταχείρησης ζώων που όχι, δεν περιλαμβάνει ούτε να σκοτώνεις μυρμήγκια ούτε να βρέχεις γάτες.
η ενσυναίσθηση είναι σχετικά μετρήσιμο μέγεθος, ή την έχεις ή δεν την έχεις. Γι'αυτόν που κακομεταχειρίζεται ή πειραματίζεται με βίαιες συμπεριφορές σε ζώα, είναι πολύ εύλογο να αρχίσεις να αναρωτιέσαι ποιο είναι το εύρος της ενσυναίσθησής του, γιατί προφανώς στα ζώα δεν εκτείνεται
Βαζω τον εαυτο μου στη θεση της γατας:

Εγω αν καβαλαγα το τριχρονο εκει που τρωει στην ταβερνα για να του αρπαξω τη μπουκια απο το στομα θα το θεωρουσα fair play να με βρεξει ο μπαμπας του.

Επισης εγω δε θα σκοτωνα τα μωρα της γκομενας που γουσταρω προκειμενου αυτη να καβλωσει και να τη βιασω με το πριονωτο πουλι μου.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9237
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 16 Απρ 2024, 20:04

Green Dragon έγραψε:
16 Απρ 2024, 19:06
Bazoomba έγραψε:
16 Απρ 2024, 18:53
Green Dragon έγραψε:
16 Απρ 2024, 18:50


Καλά για το βρέξιμο αλλά αν πνίγεις πουλάκια ή ποντίκια σε νερό κάτι δεν πάει καλά μέσα στο κεφάλι.
Αν περνούσες ξυλάκια από το κεφάλι του ένος τζιτζικιού στον πρωκτό του άλλου; Τι λένε για αυτό οι επιστήμονες;
Για την ώρα λένε ότι δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε. Έχουμε ξανακάνει παρόμοια συζήτηση, μου έλεγες κάτι για χωριά του '60 αλλά δεν βλέπω κανέναν να ζει σήμερα σε χωριό του '60 ώστε να μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε σαν βάση. Και οι Ζουλού έτρωγαν ανθρώπους, λες να κάνουμε αναγωγή στην σημερινή Ευρώπη;
Με τρομάζουν οι μνημονικές σου ικανότητες. :o

Όχι, θέλω να απαγκιστρώσουμε την συζήτηση από οποιαδήποτε επίφαση επιστημονικής θεμελίωσης της ζωοφιλίας. Τα περί serial killer δεν λειτουργούν ως παράδειγμα για αυτό που θέλετε να πείτε, γιατί συνήθως η θανάτωση των ζώων από τα ψυχωτικά παιδιά είναι το τελευταίο σύμπτωμα που μπορεί κανείς να εντοπίσει για να διαπιστώσει τον κατεστραμμένο ψυχισμό του ατόμου.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23377
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 16 Απρ 2024, 20:44

decadent έγραψε:
16 Απρ 2024, 19:27
vantono έγραψε:
16 Απρ 2024, 14:28
Αρίστος έγραψε:
16 Απρ 2024, 14:15
Λατρευω τα ζωα, παιζω μαζι τους σε καθε ευκαιρια, δεν τα θελω ομως μεσα στο σπιτι μου ουτε για αστειο και το επεβαλα και στις δυο ζωοφιλες συζυγους που ειχα.

Δεν ξερω αυτο σε τι κατηγορια με κατατασσει.

.
Μάλλον στην κατηγορία του βλάχου. Πες μας αν αυτα τα ζώα που λατρεύεις και παιζεις μαζι τους σε καθε ευκαιρια, τα βλεπεις ανιδιοτελώς έτσι, ή επειδη σου προσφερουν καποιο αντάλλαγμα υλικό (οχι ψυχολογικό). Να δουμε αν εμπίπτεις στην κατηγορία του συμφεροντολόγου/επενδυτή βλάχου (ακα πονηρόβλαχος), ή στην κατηγορία του αγαθού βλάχου, που γενικά μας ειναι συμπαθης.
Η ανεπαρκής προσέγγιση στο θέμα, κάτι που είναι ξεκάθαρο από την απάντησή σου, μου θυμίζει ανθρώπους που επιβιώνουν με κουτάκια χωρίς κριτική σκέψη. Όποιος δεν επιθυμεί ζώο μέσα στο σπίτι είναι συμφεντορολόγος και βλάχος στον ίδιο βαθμό που είναι υπέρ του δέοντος φιλόζωος κάποιος για να καλύψει τα κενά του; Ρητορική ερώτηση για να υποδείξω την αμετροέπεια σου. Τα ζώα έχουν φυσικό χώρο, αυτός δεν είναι ο καναπές του σπιτιού σου (στις περισσότερες περιπτώσεις) και αυτό προκύπτει από την εξελικτική πορεία των γατών για να φτάσουν στο σημείο να ανέχονται τους ανθρώπους(υπάρχουν επιστημονικές έρευνες για αυτό). Εν κατακλείδι δεν είναι και πολύ λογικό μια στεβλή οπτική να είναι η βάση που θα χαρακτηρίσει μια μερίδα ανθρώπων που για του χ ψ λόγους δεν επιθυμούν κατοικίδια μέσα στο σπίτι. Και δεν μπορεί να είναι η βάση γιατί κάτι τέτοια συκοφαντούν την ζωοφιλία.
Τί πάει να πει ότι ο φυσικός χώρος του ζώου δεν είναι ο καναπές του σπιτιού μου?
Εκτός κι αν μου μιλάς για άλογο.

Από γάτες οικοσιτες δεν έχω πολλή εμπειρια, αλλά ο 9 μηνών σκύλος μου, όπως και ο έως 17 ετών προηγούμενος μου, μια χαρά είναι/ήταν ΚΑΙ ο καναπές του σπιτιού μου ο φυσικός του χώρος. Στις περισσότερες περιπτώσεις όπως λες, εν έτει 2024, ο φυσικός χώρος ενός κατοικίδιου/ζώου συντροφιάς είναι ΚΑΙ εκεί που είναι και ο φυσικός χώρος του ανθρώπου του.

Και εννοώ φυσικός χώρος του ανθρώπου τώρα, το 2024. Γιατί κι εμας κάποτε ο φυσικός μας χώρος ήταν οι σπηλιές, δεν γεννηθήκαμε απευθείας σε καναπέδες.

Άβαταρ μέλους
decadent
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: 28 Μαρ 2023, 12:57

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από decadent » 16 Απρ 2024, 20:55

vantono έγραψε:
16 Απρ 2024, 20:44
decadent έγραψε:
16 Απρ 2024, 19:27
vantono έγραψε:
16 Απρ 2024, 14:28

Μάλλον στην κατηγορία του βλάχου. Πες μας αν αυτα τα ζώα που λατρεύεις και παιζεις μαζι τους σε καθε ευκαιρια, τα βλεπεις ανιδιοτελώς έτσι, ή επειδη σου προσφερουν καποιο αντάλλαγμα υλικό (οχι ψυχολογικό). Να δουμε αν εμπίπτεις στην κατηγορία του συμφεροντολόγου/επενδυτή βλάχου (ακα πονηρόβλαχος), ή στην κατηγορία του αγαθού βλάχου, που γενικά μας ειναι συμπαθης.
Η ανεπαρκής προσέγγιση στο θέμα, κάτι που είναι ξεκάθαρο από την απάντησή σου, μου θυμίζει ανθρώπους που επιβιώνουν με κουτάκια χωρίς κριτική σκέψη. Όποιος δεν επιθυμεί ζώο μέσα στο σπίτι είναι συμφεντορολόγος και βλάχος στον ίδιο βαθμό που είναι υπέρ του δέοντος φιλόζωος κάποιος για να καλύψει τα κενά του; Ρητορική ερώτηση για να υποδείξω την αμετροέπεια σου. Τα ζώα έχουν φυσικό χώρο, αυτός δεν είναι ο καναπές του σπιτιού σου (στις περισσότερες περιπτώσεις) και αυτό προκύπτει από την εξελικτική πορεία των γατών για να φτάσουν στο σημείο να ανέχονται τους ανθρώπους(υπάρχουν επιστημονικές έρευνες για αυτό). Εν κατακλείδι δεν είναι και πολύ λογικό μια στεβλή οπτική να είναι η βάση που θα χαρακτηρίσει μια μερίδα ανθρώπων που για του χ ψ λόγους δεν επιθυμούν κατοικίδια μέσα στο σπίτι. Και δεν μπορεί να είναι η βάση γιατί κάτι τέτοια συκοφαντούν την ζωοφιλία.
Τί πάει να πει ότι ο φυσικός χώρος του ζώου δεν είναι ο καναπές του σπιτιού μου?
Εκτός κι αν μου μιλάς για άλογο.

Από γάτες οικοσιτες δεν έχω πολλή εμπειρια, αλλά ο 9 μηνών σκύλος μου, όπως και ο έως 17 ετών προηγούμενος μου, μια χαρά είναι/ήταν ΚΑΙ ο καναπές του σπιτιού μου ο φυσικός του χώρος. Στις περισσότερες περιπτώσεις όπως λες, εν έτει 2024, ο φυσικός χώρος ενός κατοικίδιου/ζώου συντροφιάς είναι ΚΑΙ εκεί που είναι και ο φυσικός χώρος του ανθρώπου του.

Και εννοώ φυσικός χώρος του ανθρώπου τώρα, το 2024. Γιατί κι εμας κάποτε ο φυσικός μας χώρος ήταν οι σπηλιές, δεν γεννηθήκαμε απευθείας σε καναπέδες.
Είναι ξεκάθαρο αυτό που εννοώ. Ανάλογα με την ράτσα έχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά τα σκυλιά τα οποία δεν ικανοποιούνται από τον καναπέ σου ή μια βόλτα την ημέρα. Δεν θα αναλύσω κάθε ράτσα. Υπάρχει το google για αυτό, όπως και για τις αντίστοιχες έρευνες (ανέφερα τις γάτες για πχ) και προσπέρασες. Όπως προσπέρασες και την κύρια ένσταση μου που αφορούσε το αβάσιμο ψυχογράφημα σου. Ας συμφωνήσουμε πως διαφωνούμε στην προσέγγιση του θέματος.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39743
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 16 Απρ 2024, 20:59

Τα οικοσιτα ζωα θελουν φροντιδα οπως οι ανθρωποι και δεν εχω το χρονο να τους την αφιερωσω.

Δεν χρειαζεται να πουμε κατι αλλο.

Μια φορα ειχα για 6 μηνες ενα σκυλο και επειδη αγαπαω τα ζωα του αφιερωσα πολυ χρονο, ομως εμειναν πισω ενα σωρο δουλειες και σχεσεις μου.

Τωρα υπαρχουν ζωοφιλες που σου λενε να συγκατοικησουμε και εννοουν να συγκατοικησεις και με 5 γατες, ενα σκυλο, μερικα χαμστερακια και ενα παπαγαλο.

Ε οχι.

.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11922
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 16 Απρ 2024, 21:00

vantono έγραψε:
16 Απρ 2024, 14:28
Αρίστος έγραψε:
16 Απρ 2024, 14:15
Λατρευω τα ζωα, παιζω μαζι τους σε καθε ευκαιρια, δεν τα θελω ομως μεσα στο σπιτι μου ουτε για αστειο και το επεβαλα και στις δυο ζωοφιλες συζυγους που ειχα.

Δεν ξερω αυτο σε τι κατηγορια με κατατασσει.

.
Μάλλον στην κατηγορία του βλάχου. Πες μας αν αυτα τα ζώα που λατρεύεις και παιζεις μαζι τους σε καθε ευκαιρια, τα βλεπεις ανιδιοτελώς έτσι, ή επειδη σου προσφερουν καποιο αντάλλαγμα υλικό (οχι ψυχολογικό). Να δουμε αν εμπίπτεις στην κατηγορία του συμφεροντολόγου/επενδυτή βλάχου (ακα πονηρόβλαχος), ή στην κατηγορία του αγαθού βλάχου, που γενικά μας ειναι συμπαθης.
Δηλαδή εγώ που είμαι βλάχος αλλά έχω γατιά δεν είμαι βλάχος; :smt047

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23377
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 16 Απρ 2024, 21:08

taliban έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:00
vantono έγραψε:
16 Απρ 2024, 14:28
Αρίστος έγραψε:
16 Απρ 2024, 14:15
Λατρευω τα ζωα, παιζω μαζι τους σε καθε ευκαιρια, δεν τα θελω ομως μεσα στο σπιτι μου ουτε για αστειο και το επεβαλα και στις δυο ζωοφιλες συζυγους που ειχα.

Δεν ξερω αυτο σε τι κατηγορια με κατατασσει.

.
Μάλλον στην κατηγορία του βλάχου. Πες μας αν αυτα τα ζώα που λατρεύεις και παιζεις μαζι τους σε καθε ευκαιρια, τα βλεπεις ανιδιοτελώς έτσι, ή επειδη σου προσφερουν καποιο αντάλλαγμα υλικό (οχι ψυχολογικό). Να δουμε αν εμπίπτεις στην κατηγορία του συμφεροντολόγου/επενδυτή βλάχου (ακα πονηρόβλαχος), ή στην κατηγορία του αγαθού βλάχου, που γενικά μας ειναι συμπαθης.
Δηλαδή εγώ που είμαι βλάχος αλλά έχω γατιά δεν είμαι βλάχος; :smt047
Όχι στην ψυχή. :003:
Το χειρότερο ειναι η πουταναβλάχος στην ψυχή, όπως έχει πει και ο Οικονομόπουλος.

Άβαταρ μέλους
decadent
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: 28 Μαρ 2023, 12:57

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από decadent » 16 Απρ 2024, 21:08

Αρίστος έγραψε:
16 Απρ 2024, 20:59
Τα οικοσιτα ζωα θελουν φροντιδα οπως οι ανθρωποι και δεν εχω το χρονο να τους την αφιερωσω.

Δεν χρειαζεται να πουμε κατι αλλο.

Μια φορα ειχα για 6 μηνες ενα σκυλο και επειδη αγαπαω τα ζωα του αφιερωσα πολυ χρονο, ομως εμειναν πισω ενα σωρο δουλειες και σχεσεις μου.

Τωρα υπαρχουν ζωοφιλες που σου λενε να συγκατοικησουμε και εννοουν να συγκατοικησεις και με 5 γατες, ενα σκυλο, μερικα χαμστερακια και ενα παπαγαλο.

Ε οχι.

.
για ποιον λόγο θα πρέπει να απολογηθεί ή να δώσει εξηγήσεις κάποιος που δεν επιθυμεί να έχει μέσα στο σπίτι ζώα; οι λόγοι μπορεί να διαφέρουν και δεν αφορούν κανέναν, ειδικά όσους θεωρούν πως είναι σε θέση να βγάλουν συμπεράσματα απομονώνοντας αυτήν την πληροφορία

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Απρ 2024, 21:10

foscilis έγραψε:
16 Απρ 2024, 19:56
Σενέκας έγραψε:
16 Απρ 2024, 18:55
foscilis έγραψε:
16 Απρ 2024, 18:39


Ο ισχυρισμός αυτός είναι συζητήσιμος επιστημονικά, αλλά σίγουρα βασίζεται σε μια ΠΟΛΥ πιο στενή ερμηνεία της κακομεταχείρησης ζώων που όχι, δεν περιλαμβάνει ούτε να σκοτώνεις μυρμήγκια ούτε να βρέχεις γάτες.
η ενσυναίσθηση είναι σχετικά μετρήσιμο μέγεθος, ή την έχεις ή δεν την έχεις. Γι'αυτόν που κακομεταχειρίζεται ή πειραματίζεται με βίαιες συμπεριφορές σε ζώα, είναι πολύ εύλογο να αρχίσεις να αναρωτιέσαι ποιο είναι το εύρος της ενσυναίσθησής του, γιατί προφανώς στα ζώα δεν εκτείνεται
Βαζω τον εαυτο μου στη θεση της γατας:

Εγω αν καβαλαγα το τριχρονο εκει που τρωει στην ταβερνα για να του αρπαξω τη μπουκια απο το στομα θα το θεωρουσα fair play να με βρεξει ο μπαμπας του.

Επισης εγω δε θα σκοτωνα τα μωρα της γκομενας που γουσταρω προκειμενου αυτη να καβλωσει και να τη βιασω με το πριονωτο πουλι μου.
Το ότι μπήκες σε διαδικασία ενσυναίσθησης/ταύτισης με τους αδέσποτους γάτους, είναι ήδη ένα σημαντικό βήμα.

Κατά τα άλλα, ναι, ενίοτε οι γάτοι σκοτώνουν τα μωρά όταν λείπει η μάνα. Επίσης πληροφοριακώς, ενίοτε και η μάνα εγκαταλείπει στη μοίρα τους τα άρρωστα, αδύναμα μωρά για να φροντίσει τα άλλα. Αλλά γάτος που πλησιάζει λεχώνα γάτα για να της μπήξει το πριονωτό πουλί του, στις περισσότερες περιπτώσεις το αποτέλεσμα θα 'ναι να γίνει κιμάς για τα μωρά της το πουλί του. Αυτό το κάνουν μόνον σε ξέμπαρκα γατάκια, που έχουν χάσει τη μάνα τους, μόνον οι φτυσμένοι από τα θηλυκά σε φάση οίστρου, γάτοι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23328
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 16 Απρ 2024, 21:11

Μια φάση σα τον Άριστο και εγώ στο συγκεκριμένο θέμα.
Τα αγαπώ τα συμπονώ αλλά μέσα στο σπίτι μου απαγορεύεται κατοικίδιο δια ροπάλου.
Και στο παρελθόν σε συγκατοίκηση ήταν όρος να μην υπάρξει κατοικίδιο εντός σπιτιού, όπως και έγινε.

Όταν πάω επίσκεψη σε σπίτι που ξέρω πως υπάρχει κατοικίδιο θα το υποστώ χωρίς να δείξω καν την ενόχληση μου.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Απρ 2024, 21:14

decadent έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:08
Αρίστος έγραψε:
16 Απρ 2024, 20:59
Τα οικοσιτα ζωα θελουν φροντιδα οπως οι ανθρωποι και δεν εχω το χρονο να τους την αφιερωσω.

Δεν χρειαζεται να πουμε κατι αλλο.

Μια φορα ειχα για 6 μηνες ενα σκυλο και επειδη αγαπαω τα ζωα του αφιερωσα πολυ χρονο, ομως εμειναν πισω ενα σωρο δουλειες και σχεσεις μου.

Τωρα υπαρχουν ζωοφιλες που σου λενε να συγκατοικησουμε και εννοουν να συγκατοικησεις και με 5 γατες, ενα σκυλο, μερικα χαμστερακια και ενα παπαγαλο.

Ε οχι.

.
για ποιον λόγο θα πρέπει να απολογηθεί ή να δώσει εξηγήσεις κάποιος που δεν επιθυμεί να έχει μέσα στο σπίτι ζώα; οι λόγοι μπορεί να διαφέρουν και δεν αφορούν κανέναν, ειδικά όσους θεωρούν πως είναι σε θέση να βγάλουν συμπεράσματα απομονώνοντας αυτήν την πληροφορία
Για κανέναν λόγο. Αυτό έχει ήδη διευκρινισθεί. Αλλά ισχύει ακριβώς το ίδιο και γι' αυτούς που θέλουν να έχουν στο σπίτι τους ζώα.

Το σίγουρο είναι ότι όλες οι συμβιώσεις συνεπάγονται τη χ ή ψ αυξημένη υποχρέωση και στέρηση ελευθερίας. Και ο καθένας επιλέγει ό,τι θέλει.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών