Μυρμήγκια στην κουζίνα

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
Bad seed
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 19 Οκτ 2018, 12:57

Re: Μυρμήγκια στην κουζίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bad seed » 13 Νοέμ 2018, 19:52

Ε τότε ας παρακολουθήσει ένα μυρμήγκι να δει που πάει και ας τραβήξει με ηλεκτρική σκούπα την βασίλισσα και να σκίσει την σακούλα εκεί που είναι και τα υπόλοιπα.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Μυρμήγκια στην κουζίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 13 Νοέμ 2018, 19:59

ant murderer
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Bad seed
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 19 Οκτ 2018, 12:57

Re: Μυρμήγκια στην κουζίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bad seed » 13 Νοέμ 2018, 21:10

Εσύ πρέπει να είσαι ο σπασίκλας του forum, πάντα υπάρχει τουλάχιστον ένας.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Μυρμήγκια στην κουζίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 13 Νοέμ 2018, 21:13

Μας ειπες ολους δολοφονους.Και ψαχνεις αλλους για σπασικλες;
Αυτο εχει ενα τιμημα
Δεξου το στωικα
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Μυρμήγκια στην κουζίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 31 Μάιος 2019, 14:57

aLiCat έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 00:19
Κανέλα σε σκόνη σε ρωγμές όπου υποψιάζεσαι οτι μπορεί να φωλιάζουν.
Πιο αποτελεσματικός, ο χυμός λεμονιού (που όμως μου κατέστρεψε ένα μέρος από την επιφάνεια του μαρμάρου στο μπαλκόνι).
Σημερα δοκιμασα την κανελα
Εφτιαξα μια γραμμη και τα μυρμηγκια την περνουσαν σαν να μην τρεχει τιποτα
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μυρμήγκια στην κουζίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 31 Μάιος 2019, 15:00

Είχα 3 χρόνια αργεντίνικα μυρμήγκια στο μπαλκόνι. Για όσους δεν ξέρουν είναι ΤΡΟΜΕΡΑ δύσκολο να τα ξεφορτωθείς γιατί έχουν πολλές βασίλισσες και κάνουν φωλιές στο παραμικρό σημείο.

Πρέπει σε κάποια φάση να άδειαζα ένα μπαϊγκόν στο μπαλκόνι ανά τρεις μέρες, είχε καταντήσει γελοίο και μου τη λέγανε και οι από κάτω γιατί είχανε πάει σε αυτούς.

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε εύκολα με δολώματα. Είναι πραγματικά η μόνη λύση γιατί οι εργάτριες πηγαίνουν το δόλωμα πίσω στη φωλιά και ταϊζουν και τις βασίλισσες και τις προνύμφες.

Το μόνο tip που έχω είναι ότι όπως διαπίστωσα καλύτερα να είναι χύμα ζελέ δόλωμα παρά τα κουτάκια που πουλάνε στα S&M. Εγώ δηλαδή είχα πάρει τα κουτάκια Τέζα και τα έγραφαν κανονικότατα στα παπάρια τους για μέρες, τελικά κανιβάλισα τα κουτάκια, πήρα από μέσα το ζελέ και το έβαλα σε στρατηγικά σημεία, το επόμενο μισάωρο έτρωγαν.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69686
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μυρμήγκια στην κουζίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 31 Μάιος 2019, 15:07

Ψαρώνω κάθε φορά που παρακολουθώ τα μυρμήγκια.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μυρμήγκια στην κουζίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 31 Μάιος 2019, 15:15

εννοείται. Είναι μορφή συλλογικής νοημοσύνης ο τρόπος με τον οποίο οι εργάτριες βρίσκουν καλό φαϊ, πολεμούν εχθρούς κλπ. Υπάρχουν και αλγόριθμοι τεχνητής νοημοσύνης που βασίζονται σε αυτό.

Για να είμαι ειλικρινής ούτε εγώ είχα πρόβλημα αλλά πρώτον μου την έλεγαν οι γείτονες και δεύτερον τα αργεντίνικα μυρμήγκια έχουν μια σύνθετη στρατηγική επιβίωσης: όταν πηγαίνουν για πρώτη φορά σε ένα μέρος δολοφονούν και κανιβαλλίζουν όλα τα άλλα μυρμήγκια και διάφορα άλλα ανταγωνιστικά έντομα για να καθαρίσει το τοπίο. Το χειμώνα κρατάνε χαμηλό προφίλ αλλά όταν έχει ανεκτή θερμοκρασία μαζεύουν τροφή από όπου βρούνε (π.χ. ψίχουλα). Όταν όμως ο καιρός φτιάξει γίνονται βοσκοί: παίρνουν ακάρεα και τα εγκαθιστούν στα φυτά σου. Τα ακάρεα χέζουν μια γλυκόζη που είναι και η βασική τροφή των μυρμηγκιών. Η συμπεριφορά είναι πολύ βαθιά χαραγμένη, τους έβαζα ό,τι λιχουδιά μπορείς να φανταστείς στο δρόμο τους μήπως βρω τις φωλιές από τα καραβάνια που θα σχηματίζονταν και αυτά δεν ασχολούνταν καθόλου. Με το δόλωμα βέβαια ασχολήθηκαν, μάλλον επειδή έχει χημείες για να είναι ακαταμάχητο και επειδή το ζελέ μοιάζει με τη γλυκόζη τους. Τέλος πάντων το θέμα είναι ότι από τον Απρίλιο μέχρι το Νοέμβριο όλα μου τα φυτά υποφέρανε. Αν ξεχνιόμουν και δεν καθάριζα όλα τα φύλλα από τα ακάρεα ένα ένα με μπαμπάκι βουτηγμένο σε οινόπνευμα, άνετα σου κατέστρεφαν μια ολόκληρη λεμονιά νάνα σε ελάχιστα 24ωρα.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Μυρμήγκια στην κουζίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 31 Μάιος 2019, 15:39

foscilis έγραψε:
31 Μάιος 2019, 15:00
Είχα 3 χρόνια αργεντίνικα μυρμήγκια στο μπαλκόνι. Για όσους δεν ξέρουν είναι ΤΡΟΜΕΡΑ δύσκολο να τα ξεφορτωθείς γιατί έχουν πολλές βασίλισσες και κάνουν φωλιές στο παραμικρό σημείο.

Πρέπει σε κάποια φάση να άδειαζα ένα μπαϊγκόν στο μπαλκόνι ανά τρεις μέρες, είχε καταντήσει γελοίο και μου τη λέγανε και οι από κάτω γιατί είχανε πάει σε αυτούς.

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε εύκολα με δολώματα. Είναι πραγματικά η μόνη λύση γιατί οι εργάτριες πηγαίνουν το δόλωμα πίσω στη φωλιά και ταϊζουν και τις βασίλισσες και τις προνύμφες.

Το μόνο tip που έχω είναι ότι όπως διαπίστωσα καλύτερα να είναι χύμα ζελέ δόλωμα παρά τα κουτάκια που πουλάνε στα S&M. Εγώ δηλαδή είχα πάρει τα κουτάκια Τέζα και τα έγραφαν κανονικότατα στα παπάρια τους για μέρες, τελικά κανιβάλισα τα κουτάκια, πήρα από μέσα το ζελέ και το έβαλα σε στρατηγικά σημεία, το επόμενο μισάωρο έτρωγαν.
Ούτε απελάσεις, ούτε αιτήσεις ασύλου, ούτε τίποτα φος βλέπω, κατευθείαν τα δίκασες κ τα καθάρισες.
:-?
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μυρμήγκια στην κουζίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 31 Μάιος 2019, 15:40

δεν τους απαγόρεψα να κάνουν αίτηση ασύλου αν ήθελαν.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Μυρμήγκια στην κουζίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 31 Μάιος 2019, 15:42

foscilis έγραψε:
31 Μάιος 2019, 15:40
δεν τους απαγόρεψα να κάνουν αίτηση ασύλου αν ήθελαν.
Ναι καλά, μόνο φράχτες κ ναρκοπέδιο δεν έστησες.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Μυρμήγκια στην κουζίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 31 Μάιος 2019, 15:45

Ξύδι με σόδα πιάνει .
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μυρμήγκια στην κουζίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 31 Μάιος 2019, 15:56

lyna έγραψε:
31 Μάιος 2019, 15:45
Ξύδι με σόδα πιάνει .
Ναι αν θες να γελάσουν.

Κοίτα και το μεγαλύτερο δηλητήριο να ρίξεις αν δεν αντιμετωπίσεις τη φωλιά δεν κάνεις τίποτα.

Τη φωλιά την αντιμετωπιζεις με δόλωμα.

Εκτός αν είσαι παρά πολύ τυχερή και είναι σε πολύ συγκεκριμένο σημείο με μια στενή είσοδο. Τότε ψεκάζεις την είσοδο. Αλλά με αληθινό δηλητήριο όχι απωθητικό.

Έλα λίγο στη θέση τους, έστω ότι λύσσας της πείνας και απέναντι έχει λιχουδιές αλλά ο δρόμος ανάμεσα σας βρωμάει κλανιλα. Τι θα κάνεις, θα πεθάνεις επειδή είναι δυσάρεστο μυρίσεις κλανιές μισό δευτερόλεπτο? Ε ούτε κι αυτά.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16283
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Μυρμήγκια στην κουζίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 31 Μάιος 2019, 16:02

Δεν ξέρω αν έχει μπει ήδη το χώρατο αλλά εγώ αλλά περίμενα από το νημα

https://www.jiminis.co.uk/blog/edible-a ... om-brazil/

ΥΓ, wb lyna
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Μυρμήγκια στην κουζίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 31 Μάιος 2019, 16:07

τα μυρμήγκια δεν είναι τίποτα ... εγώ εχτές ξενύχτησα κυνηγώντας ιπτάμενη κατσαρίδα, γααααμησε τα ... κι όχι τίποτα άλλο πρέπει να προσέξεις γιατί μπορεί να αυτοτραυματιστείς προσπαθώντας να την σκοτώσεις. Ένας φίλος παλιά κυνηγώντας να σκοτώσει κατσαρίδα έπαθε διάστρεμμα β' βαθμού ...
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών