Κουκουβάγια στο σπίτι

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Κουκουβάγια στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 14 Δεκ 2018, 15:01

Sid Vicious έγραψε:
14 Δεκ 2018, 14:47
Δεν ξέρω τι να της βάλω να φάει, έντομα, ποντικια, σαυρες δεν έχω. Της άφησα νερό, ωμή μοσχαρίσια μπριζόλα και λωτό πριν λίγο. Δεν ξέρω αν τα τρώει αυτά πάντως δε τα έχει αγγίξει μέχρι στιγμής. Τι να της δώσω για τροφή;
Κόψε λίγο απ' τον πήχη του χεριού σου. Θα το εκτιμήσει!!
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11922
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Κουκουβάγια στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 14 Δεκ 2018, 18:26

Της άφησα και λίγο ωμό κρέας από κοτόπουλο και γαλοπούλα, τελικά κατάφερα να ανοίξω την μπαλκονοπορτα αλλά δεν φεύγει, κάθεται πάνω σε κάτι δίσκους Wipers και με κοιτάει.Με θαυμάζει; Με ερωτεύτηκε;
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4357
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Κουκουβάγια στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 14 Δεκ 2018, 18:30

βάλτης και λίγο νεράκι
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Κουκουβάγια στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 14 Δεκ 2018, 18:31

Λατρεμένε μου, μήπως η κουκουβάγια είναι το δαιμόνιο σου;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Nero

Re: Κουκουβάγια στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 14 Δεκ 2018, 18:32

Sid Vicious έγραψε:
14 Δεκ 2018, 18:26
Της άφησα και λίγο ωμό κρέας από κοτόπουλο και γαλοπούλα, τελικά κατάφερα να ανοίξω την μπαλκονοπορτα αλλά δεν φεύγει, κάθεται πάνω σε κάτι δίσκους Wipers και με κοιτάει.Με θαυμάζει; Με ερωτεύτηκε;
Τίποτα απο αυτά. Απλά μάλλον έχεις γράμμα απο το Χογκουαρτς. Λίγο καθυστερημένα μάλλον αλλά ποτέ δεν είναι αργά,συγχαρητήρια. Απλά δέξου την επιστολή και ασ'την να φύγει γιατί δε θες να επιμείνουν.

Ραβδί να ψωνίσεις μόνο απο του Ολιβάντερ

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Κουκουβάγια στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 14 Δεκ 2018, 18:34

βγαλε φωτο ρε ζαγαρι

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Κουκουβάγια στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 14 Δεκ 2018, 18:37

Για να μην φεύγει μπορεί να είναι τραυματισμένη.

Αν είναι καλά, την σκεπάζεις απότομα με μία πετσέτα, την πιάνεις και την αφήνεις προσεκτικά σε ανοιχτό χώρο μην πάει από την τρομάρα και τον αποπροσανατολισμό της και χτυπήσει πουθενά.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11922
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Κουκουβάγια στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 14 Δεκ 2018, 18:40

Εικόνα
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27173
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Κουκουβάγια στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 14 Δεκ 2018, 18:42

Για να μην εχει ενεργηθεί από το πρωί πρέπει να βρίσκεται υπό την επήρρεια στρες
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37821
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κουκουβάγια στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 14 Δεκ 2018, 18:47

SpoilerShow
Sid Vicious έγραψε:
14 Δεκ 2018, 12:23
Ξύπνησα πριν καμιά ώρα από τα πανικόβλητα φτερουγίσματα μια κουκουβάγιας που εισέβαλε στο σπίτι. Υποθέτω θα μπήκε μέσα από την καμινάδα. Πώς στο καλό συμβαίνει αυτό τώρα σε μια αστική περιοχή δεν ξέρω αλλά Τούμπα είμαστε, περιοχή μαγική, όλα μπορούν να συμβούν.
Προσπάθησα να την βγάλω έξω αλλά δεν τα έχω καταφέρει μέχρι στιγμής, κοιτάει με ένα βλέμμα που τρομάζει και όποτε πήγα να την κυνηγησω για να την βγάλω έξω με ορμούσε κιόλας. Τέλος πάντων, τώρα μπήκε σε ένα δωμάτιο, προσπάθησα να της ανοιξω την μπαλκονοπορτα να βγει εξω αλλα οποτε πλησιάζω ορμάει. Ουτε φωτογραφία δεν με έχει αφήσει να την βγάλω μέχρι τώρα. Λέω να δοκιμάσω αργότερα φορώντας κράνος μηχανής. Προς το παρόν εκλεισα την πόρτα αυτού του δωματιου να μεινει εκει μεσα και να μην κοβει βόλτες παντου στο σπιτι. Και επιτέλους μπόρεσα να φτιάξω ένα καφέ να πιω.
Ερωτήσεις:
1. Σε εκείνο το δωμάτιο έχω δίσκους, είναι ασφαλείς ή κάνει ζημιές η κουκουβάγια;
2. Πώς θα την βγάλω έξω από το σπίτι;
3. Τι δουλειά έχει εδώ;
α. Ειναι κάποιο σημάδι να την υιοθετήσω ως συγκάτοικο; Γίνεται αυτό, η αρμονική συμβίωση και αλληλοκατανόηση με κουκουβάγια στο σπιτι, να την κρατήσω; (δεν χρησιμοποιω τον ορο κατοικίδιο και για να μην την προσβάλω)
β. Με την έστειλε η θεά Αθηνά; Θέλει να με μεταφέρει κάποιο μήνυμα;
γ. Ως σύμβολο σοφίας αντελήφθη πως είμαι κι εγώ ένας σοφός;
δ. Στην λαϊκή παράδοση, σε κάποιες περιοχές, αναφέρεται και ως χαροπούλι και θεωρείται κακός οιωνός αν εισέλθει σπιτι. Οιωνός θανάτου για να είμαστε ακριβής. Αυτό ήταν λοιπόν; Είναι μετρημένες οι ώρες μου; Μήνυμα θανάτου με ήρθε; Ακόμη και η αναγγελία του επερχόμενου θανάτου μου συμβαίνει με τόσο στυλ και φινέτσα;
Σιντ,
Θέλω να γίνει δωδεκακάθαρο από την πλευρά μου ότι ουδεμία σχέση είχα με το συμβάν. -

Τούτο λεχθέντος ως ο πλέον ειδικός που θα μπορούσες να έρθεις σε επαφή σε όλα τα γνωστά και άγνωστα σύμπαντα και συμπανάκια όλων των διαστάσεων του γίγνεσθαι μπορώ με μεγάλη ασφάλεια να σε διαβεβαιώσω ότι δεν συντρέχει κανένας απολύτως λόγος να ανησυχείς.
Αν έχεις αυτό που χρειάζεται η αλήθεια θα ξεγυμνωθεί μόνη της μπροστά σου, πρόσεχε μόνο που εστιάζεις το μύχιο βλέμμα σου.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22714
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κουκουβάγια στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 14 Δεκ 2018, 19:06

τρομερή ευκαιρία να γίνεις εξπέρ στις πολεμικές τέχνες.

Ξαπλώνεις γυμνός στο κρεβάτι με τα μάτια δεμένα για να υπερισχύσουν οι άλλες σου αισθήσεις, και περιμένεις. Μόλις την ακούσεις να στην πέφτει την πιάνεις ακαριαία από τον λαιμό, λίγο πριν το φάει.



Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κουκουβάγια στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Δεκ 2018, 19:12

Sid Vicious έγραψε:
14 Δεκ 2018, 12:23
Ξύπνησα πριν καμιά ώρα από τα πανικόβλητα φτερουγίσματα μια κουκουβάγιας που εισέβαλε στο σπίτι. Υποθέτω θα μπήκε μέσα από την καμινάδα. Πώς στο καλό συμβαίνει αυτό τώρα σε μια αστική περιοχή δεν ξέρω αλλά Τούμπα είμαστε, περιοχή μαγική, όλα μπορούν να συμβούν.
Προσπάθησα να την βγάλω έξω αλλά δεν τα έχω καταφέρει μέχρι στιγμής, κοιτάει με ένα βλέμμα που τρομάζει και όποτε πήγα να την κυνηγησω για να την βγάλω έξω με ορμούσε κιόλας. Τέλος πάντων, τώρα μπήκε σε ένα δωμάτιο, προσπάθησα να της ανοιξω την μπαλκονοπορτα να βγει εξω αλλα οποτε πλησιάζω ορμάει. Ουτε φωτογραφία δεν με έχει αφήσει να την βγάλω μέχρι τώρα. Λέω να δοκιμάσω αργότερα φορώντας κράνος μηχανής. Προς το παρόν εκλεισα την πόρτα αυτού του δωματιου να μεινει εκει μεσα και να μην κοβει βόλτες παντου στο σπιτι. Και επιτέλους μπόρεσα να φτιάξω ένα καφέ να πιω.
Ερωτήσεις:
1. Σε εκείνο το δωμάτιο έχω δίσκους, είναι ασφαλείς ή κάνει ζημιές η κουκουβάγια;
2. Πώς θα την βγάλω έξω από το σπίτι;
3. Τι δουλειά έχει εδώ;
α. Ειναι κάποιο σημάδι να την υιοθετήσω ως συγκάτοικο; Γίνεται αυτό, η αρμονική συμβίωση και αλληλοκατανόηση με κουκουβάγια στο σπιτι, να την κρατήσω; (δεν χρησιμοποιω τον ορο κατοικίδιο και για να μην την προσβάλω)
β. Με την έστειλε η θεά Αθηνά; Θέλει να με μεταφέρει κάποιο μήνυμα;
γ. Ως σύμβολο σοφίας αντελήφθη πως είμαι κι εγώ ένας σοφός;
δ. Στην λαϊκή παράδοση, σε κάποιες περιοχές, αναφέρεται και ως χαροπούλι και θεωρείται κακός οιωνός αν εισέλθει σπιτι. Οιωνός θανάτου για να είμαστε ακριβής. Αυτό ήταν λοιπόν; Είναι μετρημένες οι ώρες μου; Μήνυμα θανάτου με ήρθε; Ακόμη και η αναγγελία του επερχόμενου θανάτου μου συμβαίνει με τόσο στυλ και φινέτσα;
:lol::lol::lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Κουκουβάγια στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 14 Δεκ 2018, 19:15

Sid Vicious έγραψε:
14 Δεκ 2018, 18:40
Εικόνα
Αν με κάποιον απίθανο τρόπο καταφέρεις να κρατήσεις αυτό το ζωντανό στο σπίτι (ή πέριξ αυτού),εγώ τύχη θα το έλεγα.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14744
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Κουκουβάγια στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 14 Δεκ 2018, 19:18

Είχα έναν ξάδερφο που είχε μαζέψει δύο ορφανά μικρά. Από ότι θυμάμαι κοτόπουλο είχε κυρίως το μενού. Ήταν ήσυχα ως πετ, τα άφησε ελεύθερα όταν μεγάλωσαν και μιά φορά στο τόσο περνάνε σε κάποια απόσταση από το σπίτι ...
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Κουκουβάγια στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 14 Δεκ 2018, 19:20

waldorf έγραψε:
14 Δεκ 2018, 19:15
Αν με κάποιον απίθανο τρόπο καταφέρεις να κρατήσεις αυτό το ζωντανό στο σπίτι (ή πέριξ αυτού),εγώ τύχη θα το έλεγα.
Βλέπω βίντεο στο youtube για κουκουβάγιες και γκιώνηδες. Είναι εκπληκτικά πλάσματα.
Κάπου είχα δει ένα που ένας γκιωνάκος εγκλωβίστηκε σε αμπάρι πλοίου και τον είχε ο ναυτικός στο δωμάτιο του. Τον απελευθέρωσε όταν έφτασαν κοντά στο μέρος του.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών