Αττικό Ζωολογικό Πάρκο: Σκότωσαν δύο τζάγκουαρ που δραπέτευσαν ενώ ήταν μέσα επισκέπτες

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14131
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Αττικό Ζωολογικό Πάρκο: Σκότωσαν δύο τζάγκουαρ που δραπέτευσαν ενώ ήταν μέσα επισκέπτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 16 Δεκ 2018, 12:36

Εσθήρ έγραψε:
16 Δεκ 2018, 10:30
Και λεμ ΟΧΙ στις φυλακες των ζωολογικων κηπων,τα ζωα δεν ειναι ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΝΑ ΤΑ εκθετουμε.
Εικόνα
Εικόνα
Οι φωτογραφίες αυτές είναι παραπλανητικές, γιατί υποβάλουν την εντύπωση ότι σε ένα ζωολογικό κήπο τα ζώα είναι κλεισμένα σε κλουβιά, σαν ωδικά πουλιά. Δεν είναι αλήθεια αυτό. Υπάρχουν πραγματικά τα κάγκελα και τα κλουβιά, αλλά εκεί πηγαίνουν συνήθως τα ζώα γιά να κοιμηθούν ή να φάνε. Οδηγούνται εκεί επίσης έστι ώστε να γίνουν επεμβάσεις στον χώρο που ζούν (καθαρισμός, φύτεμα φυτών κ.λ.π.) Τον περισσότερο χρόνο τους τα ζώα τον περνούν σε σχετικά άνετους χώρους, όμως περιφραγμένους. Ναι, προπολεμικά εκτίθεντο ζώα σε κλουβιά, υπήρχε και το λιοντάρι στον Εθνικό κήπο, επίσης μέσα σε κλουβί. Πιθανώς να υπάρχουν κάποια τέτοια κλουβιά και στο Αττικό πάρκο, είναι όμως η εξαίρεση.
Εσθήρ έγραψε:
16 Δεκ 2018, 10:30
Το θεμα δεν ειναι ουτε για κομματικη εκμεταλευση,ουτε για να βγαζετε τα απωθημενα σας σε ατομα που δεν συμπαθητε,ελαιος πια!
Χρυσαυγίτισσα;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21136
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Αττικό Ζωολογικό Πάρκο: Σκότωσαν δύο τζάγκουαρ που δραπέτευσαν ενώ ήταν μέσα επισκέπτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 16 Δεκ 2018, 12:44

blackpaint έγραψε:
16 Δεκ 2018, 11:23
Σιχαινομαι ζωολογικους κηπους και πετ σοπ με κλουβια και ζωα στις βιτρινες, αν ηταν στο χερι μου θα τους εκλεινα ολους/α. Χλεπες επισης σε οσους αγοραζουν σκυλια και γατια ρατσας, οταν υπαρχουν τοσα αδεσποτα που χρειαζονται ενα σπιτι.
Εγώ θέλω σκύλο ράτσας να τον έχω από κουτάβι. Δεν αγοράζω μεταχειρισμένα ρούχα, γιατί να αγοράσω μεταχειρισμένο σκύλο...

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14131
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Αττικό Ζωολογικό Πάρκο: Σκότωσαν δύο τζάγκουαρ που δραπέτευσαν ενώ ήταν μέσα επισκέπτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 16 Δεκ 2018, 12:45

hellegennes έγραψε:
16 Δεκ 2018, 09:17
ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
16 Δεκ 2018, 08:53
Λύση είναι μόνο το κλείσιμο όλων των ζωολογικών πάρκων που εγκλωβίζουν τα ζώα με μόνο σκοπό το κέρδος.
Βέβαια υπάρχουν ζώα που πλέον υπάρχουν μόνο σε αιχμαλωσία και δεν θα υπήρχαν αλλιώς σήμερα και στο μέλλον αυτό σίγουρα θα συμβεί και σε άλλα είδη.
Εγώ είμαι υπέρ των ζωολογικών κήπων και κατά των τσίρκων. Σε τσίρκο δεν έχω πάει ποτέ τα παιδιά μου, αλλά σε ζωολογικό κήπο πολλές φορές, τόσο στο Αττικό πάρκο, όσο και στα Σκόπια. Οι συνθήκες διαβίωσης των περισσότερων ζώων στους σωστούς ζωολογικούς κήπους είναι σχετικά καλές, γι'αυτό και τα ζώα ζουν περισσότερα χρόνια απ'ό,τι ελεύθερα. Και βέβαια δεν υπάρχει καμμία σύγκριση με τα ζώα που διατρέφονται γιά κρέας, όπως βόδια και γουρούνια.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Αττικό Ζωολογικό Πάρκο: Σκότωσαν δύο τζάγκουαρ που δραπέτευσαν ενώ ήταν μέσα επισκέπτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 16 Δεκ 2018, 12:50

Εμπεδοκλής έγραψε:
16 Δεκ 2018, 12:44
blackpaint έγραψε:
16 Δεκ 2018, 11:23
Σιχαινομαι ζωολογικους κηπους και πετ σοπ με κλουβια και ζωα στις βιτρινες, αν ηταν στο χερι μου θα τους εκλεινα ολους/α. Χλεπες επισης σε οσους αγοραζουν σκυλια και γατια ρατσας, οταν υπαρχουν τοσα αδεσποτα που χρειαζονται ενα σπιτι.
Εγώ θέλω σκύλο ράτσας να τον έχω από κουτάβι. Δεν αγοράζω μεταχειρισμένα ρούχα, γιατί να αγοράσω μεταχειρισμένο σκύλο...
εσυ εισαι ενας μαλακας που συγκρινεις ενα εμβιο ον με μεταχειρισμενα ρουχα. Ειμαι σιγουρος πως με αντιστοιχες συγκρισεις με αντικειμενα και υλικα αγαθα θα μιλας και για τους ανθρωπους γυρω σου, εαν βεβαια δεχτουμε πως υπαρχουν τοσο μαλακες που να σε κανουν παρεα.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14131
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Αττικό Ζωολογικό Πάρκο: Σκότωσαν δύο τζάγκουαρ που δραπέτευσαν ενώ ήταν μέσα επισκέπτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 16 Δεκ 2018, 12:55

Εσθήρ έγραψε:
16 Δεκ 2018, 10:24
Μόνο το 2% των απειλούμενων ειδών είναι μέρος των προγραμμάτων αναπαραγωγής των ζωολογικών κήπων
Αλλη "αλήθεια" που είναι παραπλανητική. Το 98% των απειλούμενων ειδών είναι έντομα που διαφέρουν ελάχιστα από τα συνηθισμένα είδη και ασφαλώς δεν προκαλεί συναισθηματική αντίδραση η διάσωσή τους. Μέσα στο 98% είναι και σπάνια πουλιά των τροπικών δασών που είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεθούν και να αιχμαλωτισθούν.
Εσθήρ έγραψε:
16 Δεκ 2018, 10:24
Συχνά δεν είναι οι ίδιοι οι ζωολογικοί κήποι που κάνουν την αναπαραγωγή αλλά απομακρυσμένες εγκαταστάσεις εκτροφής, οπότε γιατί να δίνεται πιστοποίηση διατήρησης στους ζωολογικούς κήπους;
Μα γιατί αν δεν υπήρχαν οι ζωολογικοί κήποι κανείς δεν θα λειτουργούσε τις "απομακρυσμένες εγκαταστάσεις εκτροφής" που κάνουν την αναπαραγωγή.
Εσθήρ έγραψε:
16 Δεκ 2018, 10:24
Τα κοπάδια αναπαραγωγής, συνήθως είναι πολύ μικρά, και η ενδογαμία είναι ένα πρόβλημα που οδηγεί σε μη υγιή ζώα και μειωμένη γονιδιακή δεξαμενή.
Η ενδογαμία είναι μόνιμο πρόβλημα των απειλούμενων ειδών που ζουν σε άγρια κατάσταση. Ισα-ίσα σε ζωολογικό κήπο αυτά τα ζώα έχουν περισσότερες πιθανότητες να ζευγαρώσουν με τελείως ξένους.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21136
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Αττικό Ζωολογικό Πάρκο: Σκότωσαν δύο τζάγκουαρ που δραπέτευσαν ενώ ήταν μέσα επισκέπτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 16 Δεκ 2018, 12:57

blackpaint έγραψε:
16 Δεκ 2018, 12:50
Εμπεδοκλής έγραψε:
16 Δεκ 2018, 12:44
blackpaint έγραψε:
16 Δεκ 2018, 11:23
Σιχαινομαι ζωολογικους κηπους και πετ σοπ με κλουβια και ζωα στις βιτρινες, αν ηταν στο χερι μου θα τους εκλεινα ολους/α. Χλεπες επισης σε οσους αγοραζουν σκυλια και γατια ρατσας, οταν υπαρχουν τοσα αδεσποτα που χρειαζονται ενα σπιτι.
Εγώ θέλω σκύλο ράτσας να τον έχω από κουτάβι. Δεν αγοράζω μεταχειρισμένα ρούχα, γιατί να αγοράσω μεταχειρισμένο σκύλο...
εσυ εισαι ενας μαλακας που συγκρινεις ενα εμβιο ον με μεταχειρισμενα ρουχα. Ειμαι σιγουρος πως με αντιστοιχες συγκρισεις με αντικειμενα και υλικα αγαθα θα μιλας και για τους ανθρωπους γυρω σου, εαν βεβαια δεχτουμε πως υπαρχουν τοσο μαλακες που να σε κανουν παρεα.
Συγνώμη που δεν καταλαβαίνω τη διαφορά μεταξύ της ιδιοκτησίας ενός σκύλου με ένα αυτοκίνητο. Όπως αγοράζω ένα σκύλο αγοράζω και ένα αυτοκίνητο. Φυσικά και υπάρχουν κανόνες όταν έχεις ένα σκύλο αλλά το ίδιο δεν συμβαίνει και με το αυτοκίνητο; Όπως απαγορεύεται να μην εμβολιάζω το σκύλο μου ή να τον εγκαταλείψω, έτσι απαγορεύεται και να μην περάσω ΚΤΕΟ το αυτοκίνητο μου ή να το εγκαταλείψω.

Επίσης θα παρακαλούσα τους συντονιστές να τιμωρούν όσους αντί να επιχειρηματολογούν υβρίζουν...

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24592
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Αττικό Ζωολογικό Πάρκο: Σκότωσαν δύο τζάγκουαρ που δραπέτευσαν ενώ ήταν μέσα επισκέπτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 16 Δεκ 2018, 13:04

Leporello έγραψε:
16 Δεκ 2018, 12:55
Εσθήρ έγραψε:
16 Δεκ 2018, 10:24
Μόνο το 2% των απειλούμενων ειδών είναι μέρος των προγραμμάτων αναπαραγωγής των ζωολογικών κήπων
Αλλη "αλήθεια" που είναι παραπλανητική. Το 98% των απειλούμενων ειδών είναι έντομα που διαφέρουν ελάχιστα από τα συνηθισμένα είδη και ασφαλώς δεν προκαλεί συναισθηματική αντίδραση η διάσωσή τους. Μέσα στο 98% είναι και σπάνια πουλιά των τροπικών δασών που είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεθούν και να αιχμαλωτισθούν.
Και αυτο αναιρει το επιχειρημα επειδη?

Η διατηρηση ενος ειδους εδω κι εκει δεν εχει κανενα νοημα. Η απειλη ειναι στη βιοποικιλοτητα.

Ένα καταφυγιο λιονταριων συντηρει ολο το πολυπλοκο οικοσυστημα που στην κορυφη του εχει το λιονταρι. Φυτα, θηλαστικα, εντομα, πουλια, σκουληκια, μυκητες, ολα.

Ενα κλουβι με λιονταρια ειναι απλα ενα ματσο εκθεματα ελαχιστα διαφορετικα σε σχεση με το να ηταν βαλσαμωμενα σε καποιο μουσειο.


Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17575
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Αττικό Ζωολογικό Πάρκο: Σκότωσαν δύο τζάγκουαρ που δραπέτευσαν ενώ ήταν μέσα επισκέπτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 16 Δεκ 2018, 13:31

foscilis έγραψε:
16 Δεκ 2018, 13:04

Και αυτο αναιρει το επιχειρημα επειδη?

Η διατηρηση ενος ειδους εδω κι εκει δεν εχει κανενα νοημα. Η απειλη ειναι στη βιοποικιλοτητα.

Ένα καταφυγιο λιονταριων συντηρει ολο το πολυπλοκο οικοσυστημα που στην κορυφη του εχει το λιονταρι. Φυτα, θηλαστικα, εντομα, πουλια, σκουληκια, μυκητες, ολα.

Ενα κλουβι με λιονταρια ειναι απλα ενα ματσο εκθεματα ελαχιστα διαφορετικα σε σχεση με το να ηταν βαλσαμωμενα σε καποιο μουσειο.
Διοτι
α) Μπορει ν' αυξησει την ευαισθησια για την κινητοποιηση υπερ της προστασιας εκεινων που ειναι ελευθερα και γενικα τη προστασια εκεινων των περιοχων.
β) Σε περιπτωσεις που ενας φυσικος πληθυσμος ειναι πολυ μικρος και εντοπισμενος σε μικρη περιοχη η διατηρηση γονιδιακου υλικου καπου μακρυτερα, μειωνει τους κινδυνους να αφανιστει οριστικα κ αμετακλητα απο τη περιοχη, του ειδους. Στις ΗΠΑ υπαρχουν ξανα ελευθεροι βισσονες επειδη καποιος ειχε παρει μερικους στον Καναδα κ διασωθηκε το ειδος

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14131
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Αττικό Ζωολογικό Πάρκο: Σκότωσαν δύο τζάγκουαρ που δραπέτευσαν ενώ ήταν μέσα επισκέπτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 16 Δεκ 2018, 13:37

foscilis έγραψε:
16 Δεκ 2018, 13:04
Leporello έγραψε:
16 Δεκ 2018, 12:55
Εσθήρ έγραψε:
16 Δεκ 2018, 10:24
Μόνο το 2% των απειλούμενων ειδών είναι μέρος των προγραμμάτων αναπαραγωγής των ζωολογικών κήπων
Αλλη "αλήθεια" που είναι παραπλανητική. Το 98% των απειλούμενων ειδών είναι έντομα που διαφέρουν ελάχιστα από τα συνηθισμένα είδη και ασφαλώς δεν προκαλεί συναισθηματική αντίδραση η διάσωσή τους. Μέσα στο 98% είναι και σπάνια πουλιά των τροπικών δασών που είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεθούν και να αιχμαλωτισθούν.
Και αυτο αναιρει το επιχειρημα επειδη?

Η διατηρηση ενος ειδους εδω κι εκει δεν εχει κανενα νοημα. Η απειλη ειναι στη βιοποικιλοτητα.

Ένα καταφυγιο λιονταριων συντηρει ολο το πολυπλοκο οικοσυστημα που στην κορυφη του εχει το λιονταρι. Φυτα, θηλαστικα, εντομα, πουλια, σκουληκια, μυκητες, ολα.

Ενα κλουβι με λιονταρια ειναι απλα ενα ματσο εκθεματα ελαχιστα διαφορετικα σε σχεση με το να ηταν βαλσαμωμενα σε καποιο μουσειο.
Το να υπάρχει ένα καταφύγιο αγρίων ζώων (όπως το Kruger Park) είναι καλό, δεν βλέπω όμως πώς αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν επιχείρημα κατά τής ύπαρξης ζωολογικών κήπων. Το Kruger Park φιλοξενεί μόνο του περισσότερα λιοντάρια απ'όλους τους ζωολογικούς κήπους του Κόσμου μαζί, άρα δεν βλέπω γιατί δεν θα μπορούσαν να υπάρχουν και τα δύο. Ούτε φυσικά θα μπορούσε να δημιουργηθεί ένα Kruger Park έξω από το Παρίσι, ώστε να έχει κάποιος δίλημμα γιά το τι θα κάνει. Τέλος, διαφωνώ κάθετα με τις φράσεις "η διατηρηση ενος ειδους εδω κι εκει δεν εχει κανενα νοημα" και "ενα κλουβι με λιονταρια ειναι απλα ενα ματσο εκθεματα ελαχιστα διαφορετικα σε σχεση με το να ηταν βαλσαμωμενα σε καποιο μουσειο". Τι να κάνουμε, είμαι υπέρ τής ζωής.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Perp
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 08 Σεπ 2018, 14:51
Phorum.gr user: Perp

Re: Αττικό Ζωολογικό Πάρκο: Σκότωσαν δύο τζάγκουαρ που δραπέτευσαν ενώ ήταν μέσα επισκέπτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Perp » 16 Δεκ 2018, 13:48

Leporello έγραψε:
16 Δεκ 2018, 13:37
foscilis έγραψε:
16 Δεκ 2018, 13:04
Leporello έγραψε:
16 Δεκ 2018, 12:55
Αλλη "αλήθεια" που είναι παραπλανητική. Το 98% των απειλούμενων ειδών είναι έντομα που διαφέρουν ελάχιστα από τα συνηθισμένα είδη και ασφαλώς δεν προκαλεί συναισθηματική αντίδραση η διάσωσή τους. Μέσα στο 98% είναι και σπάνια πουλιά των τροπικών δασών που είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεθούν και να αιχμαλωτισθούν.
Και αυτο αναιρει το επιχειρημα επειδη?

Η διατηρηση ενος ειδους εδω κι εκει δεν εχει κανενα νοημα. Η απειλη ειναι στη βιοποικιλοτητα.

Ένα καταφυγιο λιονταριων συντηρει ολο το πολυπλοκο οικοσυστημα που στην κορυφη του εχει το λιονταρι. Φυτα, θηλαστικα, εντομα, πουλια, σκουληκια, μυκητες, ολα.

Ενα κλουβι με λιονταρια ειναι απλα ενα ματσο εκθεματα ελαχιστα διαφορετικα σε σχεση με το να ηταν βαλσαμωμενα σε καποιο μουσειο.
Το να υπάρχει ένα καταφύγιο αγρίων ζώων (όπως το Kruger Park) είναι καλό, δεν βλέπω όμως πώς αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν επιχείρημα κατά τής ύπαρξης ζωολογικών κήπων. Το Kruger Park φιλοξενεί μόνο του περισσότερα λιοντάρια απ'όλους τους ζωολογικούς κήπους του Κόσμου μαζί, άρα δεν βλέπω γιατί δεν θα μπορούσαν να υπάρχουν και τα δύο. Ούτε φυσικά θα μπορούσε να δημιουργηθεί ένα Kruger Park έξω από το Παρίσι, ώστε να έχει κάποιος δίλημμα γιά το τι θα κάνει. Τέλος, διαφωνώ κάθετα με τις φράσεις "η διατηρηση ενος ειδους εδω κι εκει δεν εχει κανενα νοημα" και "ενα κλουβι με λιονταρια ειναι απλα ενα ματσο εκθεματα ελαχιστα διαφορετικα σε σχεση με το να ηταν βαλσαμωμενα σε καποιο μουσειο". Τι να κάνουμε, είμαι υπέρ τής ζωής.
Οι ανάγκες διατήρησης σπάνιων ειδών μπορούν να καλυφθούν με άλλα μέσα, δεν χρειάζονται οι ζωολογικοί κήποι ούτε είναι ο κύριος λόγος ύπαρξης τους. Το κακό είναι ότι προωθούν μία αντίληψη "κάνε μια βόλτα μισής ώρας και δες τόσα όμορφα ζώα από όλα τα μέρη του κόσμου" που δεν είναι μια ορθή αντίληψη για το πως λειτουργεί η φύση και η βιοποικιλότητα, ούτε αυτά τα ζώα γεννήθηκαν για να ζουν έτσι. Αν θες να γνωρίσεις τα ζώα αυτά πήγαινε στην Αφρική να τα δεις ή δες ένα ντοκιμαντέρ με τον Ατένμπορο, εκεί βλέπεις πως πραγματικά ζουν αλλιώς είναι ένα έκθεμα.

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Αττικό Ζωολογικό Πάρκο: Σκότωσαν δύο τζάγκουαρ που δραπέτευσαν ενώ ήταν μέσα επισκέπτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 16 Δεκ 2018, 13:54

Χουργιατς έγραψε:
16 Δεκ 2018, 13:04
Εικόνα
:romance-hearteyes::g094:
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Ορέστης 35

Re: Αττικό Ζωολογικό Πάρκο: Σκότωσαν δύο τζάγκουαρ που δραπέτευσαν ενώ ήταν μέσα επισκέπτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 16 Δεκ 2018, 14:25

Perp έγραψε:
16 Δεκ 2018, 13:48
Leporello έγραψε:
16 Δεκ 2018, 13:37
foscilis έγραψε:
16 Δεκ 2018, 13:04
Και αυτο αναιρει το επιχειρημα επειδη?

Η διατηρηση ενος ειδους εδω κι εκει δεν εχει κανενα νοημα. Η απειλη ειναι στη βιοποικιλοτητα.

Ένα καταφυγιο λιονταριων συντηρει ολο το πολυπλοκο οικοσυστημα που στην κορυφη του εχει το λιονταρι. Φυτα, θηλαστικα, εντομα, πουλια, σκουληκια, μυκητες, ολα.

Ενα κλουβι με λιονταρια ειναι απλα ενα ματσο εκθεματα ελαχιστα διαφορετικα σε σχεση με το να ηταν βαλσαμωμενα σε καποιο μουσειο.
Το να υπάρχει ένα καταφύγιο αγρίων ζώων (όπως το Kruger Park) είναι καλό, δεν βλέπω όμως πώς αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν επιχείρημα κατά τής ύπαρξης ζωολογικών κήπων. Το Kruger Park φιλοξενεί μόνο του περισσότερα λιοντάρια απ'όλους τους ζωολογικούς κήπους του Κόσμου μαζί, άρα δεν βλέπω γιατί δεν θα μπορούσαν να υπάρχουν και τα δύο. Ούτε φυσικά θα μπορούσε να δημιουργηθεί ένα Kruger Park έξω από το Παρίσι, ώστε να έχει κάποιος δίλημμα γιά το τι θα κάνει. Τέλος, διαφωνώ κάθετα με τις φράσεις "η διατηρηση ενος ειδους εδω κι εκει δεν εχει κανενα νοημα" και "ενα κλουβι με λιονταρια ειναι απλα ενα ματσο εκθεματα ελαχιστα διαφορετικα σε σχεση με το να ηταν βαλσαμωμενα σε καποιο μουσειο". Τι να κάνουμε, είμαι υπέρ τής ζωής.
Οι ανάγκες διατήρησης σπάνιων ειδών μπορούν να καλυφθούν με άλλα μέσα, δεν χρειάζονται οι ζωολογικοί κήποι ούτε είναι ο κύριος λόγος ύπαρξης τους. Το κακό είναι ότι προωθούν μία αντίληψη "κάνε μια βόλτα μισής ώρας και δες τόσα όμορφα ζώα από όλα τα μέρη του κόσμου" που δεν είναι μια ορθή αντίληψη για το πως λειτουργεί η φύση και η βιοποικιλότητα, ούτε αυτά τα ζώα γεννήθηκαν για να ζουν έτσι. Αν θες να γνωρίσεις τα ζώα αυτά πήγαινε στην Αφρική να τα δεις ή δες ένα ντοκιμαντέρ με τον Ατένμπορο, εκεί βλέπεις πως πραγματικά ζουν αλλιώς είναι ένα έκθεμα.
Ο πολυπολιτισμος ειναι ζωολογικος κηπος ανθρωπων.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43131
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Αττικό Ζωολογικό Πάρκο: Σκότωσαν δύο τζάγκουαρ που δραπέτευσαν ενώ ήταν μέσα επισκέπτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 16 Δεκ 2018, 14:57

Προσέξτε πάντως την φρασεολογία. Δεν απαγορεύεται να σκοτώνεις ζώα σε αυτές τις περιπτώσεις, άρα καλά κάναμε και τα σκοτώσαμε.
1-0 υπερ της κρατικής παρέμβασης.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2810
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Αττικό Ζωολογικό Πάρκο: Σκότωσαν δύο τζάγκουαρ που δραπέτευσαν ενώ ήταν μέσα επισκέπτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 16 Δεκ 2018, 15:02

Highlander έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:10
Χρυσή Μούντζα απονέμεται στους ιδιοκτήτες του "Αττικού Ζωολογικού Πάρκου" που αφού πρόκοψαν να φέρουν δύο πανέμορφα σπάνια τζάγκουαρ, τα άφησαν να αποδράσουν από τα κλουβιά τους και τελικά τα σκότωσαν γιατί όπως φαίνεται ούτε καν ειδικά όπλα με αναισθητικά βλήματα δεν διαθέτουν.
Η σχεδόν άμεση αναισθησία και ακόμα χειρότερα με βελάκια από ειδικό όπλο, πρέπει να είναι χολυγουντιανός μύθος. θα σουλάτσαρε ζαλισμένο στην καλύτερη για κάμποση ώρα το ζώο. Κατά τ'άλλα πρέπει να καταργηθούν οι ζωοολογικοί κήποι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών