Παρατημένα σκυλιά

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Παρατημένα σκυλιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Δεκ 2018, 19:30

ε καλά δεν θα ήταν ολόιδιος, θα ήταν απο τους εχθρόζωους που τους πέφτουν μερικά σε αυλές καθώς τα πηγαίνουν στον κάδο.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9962
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Παρατημένα σκυλιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 30 Δεκ 2018, 19:31

enaon έγραψε:
30 Δεκ 2018, 19:30
ε καλά δεν θα ήταν ολόιδιος, θα ήταν απο τους εχθρόζωους που τους πέφτουν μερικά σε αυλές καθώς τα πηγαίνουν στον κάδο.
χαχαχα
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Παρατημένα σκυλιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Δεκ 2018, 19:32

πάντως παιδιά μπορεί τα κουτάβια να είναι καταπαίσια πλάσματα, να πήγαν μόνα τος εκεί, μην το αποκλείουμε, μπορεί να πρέπει να βρίσουμε εκείνα, το χειρότερο σενάριο γιατί δεν βρίζουμε άνθρωπο, αλλά μπορεί.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9962
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Παρατημένα σκυλιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 30 Δεκ 2018, 19:39

enaon έγραψε:
30 Δεκ 2018, 19:32
πάντως παιδιά μπορεί τα κουτάβια να είναι καταπαίσια πλάσματα, να πήγαν μόνα τος εκεί, μην το αποκλείουμε, μπορεί να πρέπει να βρίσουμε εκείνα, το χειρότερο σενάριο γιατί δεν βρίζουμε άνθρωπο, αλλά μπορεί.
Μόνο αυτόν που γέννησε η σκυλίτσα και απλά δεν τα ήθελε να μην κατηγορήσουμε, γιατί είναι συνάδελφος φιλόζωος - κάτοχος σκύλου. Να κατηγορήσουμε τους σκατόψυχους Γραφικούς, Μπαγαμπόντιδες και Οανισέους.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Παρατημένα σκυλιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Δεκ 2018, 19:40

θέλω για μία στιγμή να σκεφτείς οτι μπορεί να γέννησε σκύλα αδέσποτη, να δώ αν θα σκάσει το κεφάλι σου απο την σύγχυση που δεν μπορείς να βρίσεις κάποιον :)

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9962
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Παρατημένα σκυλιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 30 Δεκ 2018, 19:49

enaon έγραψε:
30 Δεκ 2018, 19:40
θέλω για μία στιγμή να σκεφτείς οτι μπορεί να γέννησε σκύλα αδέσποτη, να δώ αν θα σκάσει το κεφάλι σου απο την σύγχυση που δεν μπορείς να βρίσεις κάποιον :)
Εγώ δεν βρίζω κανέναν, το χόμπι αυτό είναι τον φιλόζωων.
Επίσης είναι γνωστό πως δεν βρέχει ο ουρανός σκυλιά, ούτε προέρχονται από εχθρόζωους, που δεν είχαν ποτέ στην ζωή τους σκυλιά.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Παρατημένα σκυλιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Δεκ 2018, 19:56

vagabondo έγραψε:
30 Δεκ 2018, 19:49
Εγώ δεν βρίζω κανέναν, το χόμπι αυτό είναι τον φιλόζωων.
Επίσης είναι γνωστό πως δεν βρέχει ο ουρανός σκυλιά, ούτε προέρχονται από εχθρόζωους, που δεν είχαν ποτέ στην ζωή τους σκυλιά.
εσύ μοιάζεις σοβαρή περίπτωση.Όσοι βρίζουν είναι μόνο εχθρόζωοι να ξέρεις, το λένε μελέτες, απλά μερικοί μεταμφιέζονται, η εσθήρ είναι η εξαίρεση στον κανόνα :)

και όχι ρε, δεν βρέχει ο ουρανός σκυλιά, κάνουν σέξ. Μόνα τους, όχι με ζωόφιλους. Καλά νομίζω κιόλας, αν έχεις δίκιο δεν είσαι τελείως κουκου οκ.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11903
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Παρατημένα σκυλιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 30 Δεκ 2018, 19:58

Γραφικός έγραψε:
30 Δεκ 2018, 11:51
δεν θέλω να μείνουν στην ιδιοκτησία μου,
. να μην μείνουν στην ιδιοκτησία μου
Από που και ως πού ιδιοκτησία σου;
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24488
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Παρατημένα σκυλιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 30 Δεκ 2018, 19:59

enaon έγραψε:
30 Δεκ 2018, 19:56
και όχι ρε, δεν βρέχει ο ουρανός σκυλιά, κάνουν σέξ. Μόνα τους, όχι με ζωόφιλους.
περίεργο αν σκεφτείς ότι ο μέσος σκύλος ζει 5-6 χρόνια αδέσποτος και ότι εδώ και 15 χρόνια κάθε ζωόφιλος που απέκτησε σκυλάκι ήταν υποχρεωμένος να το στειρώσει.

Φαίνεται τα γόνιμα κοπρόσκυλα τα εισάγουν και τα αμολάνε ισλαμιστές που θέλουν να αλλοιώσουν τον πολιτισμό μας.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9962
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Παρατημένα σκυλιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 30 Δεκ 2018, 20:03

foscilis έγραψε:
30 Δεκ 2018, 19:59
enaon έγραψε:
30 Δεκ 2018, 19:56
και όχι ρε, δεν βρέχει ο ουρανός σκυλιά, κάνουν σέξ. Μόνα τους, όχι με ζωόφιλους.
περίεργο αν σκεφτείς ότι ο μέσος σκύλος ζει 5-6 χρόνια αδέσποτος και ότι εδώ και 15 χρόνια κάθε ζωόφιλος που απέκτησε σκυλάκι ήταν υποχρεωμένος να το στειρώσει.

Φαίνεται τα γόνιμα κοπρόσκυλα τα εισάγουν και τα αμολάνε ισλαμιστές που θέλουν να αλλοιώσουν τον πολιτισμό μας.
Και τα πρώτα αδέσποτα, τα έπλασε ο θεός από πηλό.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Παρατημένα σκυλιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 30 Δεκ 2018, 20:08

foscilis έγραψε:
30 Δεκ 2018, 19:59
ο μέσος σκύλος ζει 5-6 χρόνια αδέσποτος
ούτε 2,5 στην Ελλάδα που καλπάζουν λεισμανίωση και ερλιχίωση

επίσης κάθε σχετική στατιστική δεν μπορεί εκ των πραγμάτων να λάβει υπόψη τη θνησιμότητα των νεογέννητων, καθώς αυτά σε ποσοστό πάνω του 80% θερίζονται από τύφο μέσα στις πρώτες 20 μέρες
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69540
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Παρατημένα σκυλιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Δεκ 2018, 20:09

vagabondo έγραψε:
30 Δεκ 2018, 19:16
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Δεκ 2018, 19:00


Το να τα άφησε η μάνα, αν ήταν υγιής και όχι ετοιμοθάνατη, το βρίσκω χλωμό. Τα ζώα αφήνουν αλλού τα μικρά τους, μόνον όταν είναι άρρωστα.
Όταν δεν είναι άρρωστα και τα χάσουν, ψάχνουν να τα βρουν. Οπότε, το πιο πιθανό -κατά τη γνώμη μου πάντα- είναι να είχε κάποιος μια σκυλίτσα, να γέννησε κι επειδή αυτός δεν ήθελε τα μικρά να τα πήρε και να τα αμόλυσε κάπου μακριά από τη μάνα, ποντάροντας στο ότι θα τα φροντίσει κάποιος άλλος.

Αυτό ακριβώς κάνει και ο Γραφικός. Αφήνει δυο μωρά πεινασμένα και αναρωτιέται πότε για τις νομικές του ευθύνες, πότε για την τύχη των μικρών και πότε για το αν είναι ανάδρομος ο Ερμής. Δηλαδή μπαίνει σε μια χαώδη διαδικασία προβληματισμών τελείως άσχετων μεταξύ τους, επιζητώντας απλώς μετάθεση της ευθύνης, περιμένοντας τον από μηχανής θεό να δώσει λύση.

Ε, ας περιμένει.
Για την ύπαρξη αυτόν των κουταβιών δεν ευθύνεται ο Γραφικός αλλά κάποιος φιλόζωος σαν κι εσένα.
Τα φιλοζωικά σου αισθήματα όμως, κάνουν γαργάρα για τον υπαίτιο και γεμίζουν με ενοχές τον Γραφικό
Μα εγώ δεν έγραψα ότι φταίει ο Γραφικός. Ούτε προσπάθησα να τον πείσω να τα κρατήσει.
Είπα από την αρχή να τα βάλει σε μία κούτα και να τα πάει στον δήμο αντί να κάθεται να γκρινιάζει.
Γιατί δεν το κάνει;

Αναφορικά δε με τα παιχνιδάκια των ενοχών, τα αφήνω στους ενοχικούς.
Εγώ δεν είμαι ενοχικός τύπος.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69540
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Παρατημένα σκυλιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Δεκ 2018, 20:11

foscilis έγραψε:
30 Δεκ 2018, 19:59
enaon έγραψε:
30 Δεκ 2018, 19:56
και όχι ρε, δεν βρέχει ο ουρανός σκυλιά, κάνουν σέξ. Μόνα τους, όχι με ζωόφιλους.
περίεργο αν σκεφτείς ότι ο μέσος σκύλος ζει 5-6 χρόνια αδέσποτος και ότι εδώ και 15 χρόνια κάθε ζωόφιλος που απέκτησε σκυλάκι ήταν υποχρεωμένος να το στειρώσει.

Φαίνεται τα γόνιμα κοπρόσκυλα τα εισάγουν και τα αμολάνε ισλαμιστές που θέλουν να αλλοιώσουν τον πολιτισμό μας.
Οκ, κρατήστε εσείς τους γόνιμους ισλαμιστές και κρατάμε εμείς τους γόνιμους σκύλους.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Γραφικός

Re: Παρατημένα σκυλιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 30 Δεκ 2018, 20:19

ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Δεκ 2018, 18:38
Επειδή έχει την ίδια ακριβώς νοοτροπία με σένα; :8)
Γιατί ίδια; Εγώ δεν θέλω να τα φορτώσω σε κανέναν κακομοίρη.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Παρατημένα σκυλιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Δεκ 2018, 20:22

vagabondo έγραψε:
30 Δεκ 2018, 20:03
foscilis έγραψε:
30 Δεκ 2018, 19:59
enaon έγραψε:
30 Δεκ 2018, 19:56
και όχι ρε, δεν βρέχει ο ουρανός σκυλιά, κάνουν σέξ. Μόνα τους, όχι με ζωόφιλους.
περίεργο αν σκεφτείς ότι ο μέσος σκύλος ζει 5-6 χρόνια αδέσποτος και ότι εδώ και 15 χρόνια κάθε ζωόφιλος που απέκτησε σκυλάκι ήταν υποχρεωμένος να το στειρώσει.

Φαίνεται τα γόνιμα κοπρόσκυλα τα εισάγουν και τα αμολάνε ισλαμιστές που θέλουν να αλλοιώσουν τον πολιτισμό μας.
Και τα πρώτα αδέσποτα, τα έπλασε ο θεός από πηλό.
φοσιλη αυτό που περιγράφεις είναι αναντιστοιχία πραγματικότητας με κεντρικό σχεδιασμό, ελπίζω να μην νομίζεις οτι φταίει η πραγματικότητα.

αλλά εσύ ρε βαγκα έχεις πλάκα, αλήθεια νομίζεις οτι ο άνθρωπος ελευθέρωσε τον σκύλο ε, πριν υπάρξουν αδέσποτα είχαν όλα δεσπότη, ναι; :003:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών