Παρατημένα σκυλιά

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Παρατημένα σκυλιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Δεκ 2018, 20:23

Γραφικός έγραψε:
30 Δεκ 2018, 20:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Δεκ 2018, 18:38
Επειδή έχει την ίδια ακριβώς νοοτροπία με σένα; :8)
Γιατί ίδια; Εγώ δεν θέλω να τα φορτώσω σε κανέναν κακομοίρη.
Φόρτωσε τα στο δήμο. Είναι οι πλέον αρμόδιοι για τέτοια θέματα, ασχέτως αν δεν υπάρχουν υποδομές αλλά μόνον τίτλοι υπερεσιών.

Ουσιαστικώς, την ίδια κατάληξη θα έχουν αλλά θεσμικώς θα είσαι οκ.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37818
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Παρατημένα σκυλιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 30 Δεκ 2018, 20:25

vagabondo έγραψε:
30 Δεκ 2018, 11:47
Γραφικός έγραψε:
30 Δεκ 2018, 11:36
Μου παρατήσανε δυο κουτάβια μέσα στο κτήμα και δεν φεύγουν με τίποτα. Τα διώχνω και ξαναέρχονται. Εγώ δεν έχω ούτε χρόνο ούτε φράγκα ούτε ψυχικό σθένος για σκυλοτροφές, εμβόλια, τσιπάκια και να προσέχω μη μου κουβαλήσουν κανένα παπούτσι από τους γείτονες, άσε που έχω και γάτες και δεν ξέρω πώς θα τα πάνε με αυτές.

Ποια είναι η νόμιμη διαδικασία να τα ξεφορτωθώ, ιδανικά χωρίς να πάθουν κάτι;
Στείλε τα στην Εσθήρ.
Ή εναλλακτικά καλεί σε δείπνο τον OANNHSEA
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22689
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Παρατημένα σκυλιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Δεκ 2018, 20:27

ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Δεκ 2018, 20:23
Φόρτωσε τα στο δήμο. Είναι οι πλέον αρμόδιοι για τέτοια θέματα, ασχέτως αν δεν υπάρχουν υποδομές αλλά μόνον τίτλοι υπερεσιών.
τον φορτώνεις τύψεις τώρα, να του πείς οτι όλα δουλέυουν τέλεια, οτι υπάρχει ουρά ανάδοχων δεσποτών, οτι τα αδέσποτα δεν υπάρχουν πια γιατι το λέει ο νόμος και άλλα τέτοια, δεν ειναι σωστό να χαλάμε την ψυχική μας ηρεμία με πραγματικότητες.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10010
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Παρατημένα σκυλιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 30 Δεκ 2018, 20:36

ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Δεκ 2018, 20:11


Οκ, κρατήστε εσείς τους γόνιμους ισλαμιστές και κρατάμε εμείς τους γόνιμους σκύλους.
...να κάνουμε κουταβάκια, να τα πετάμε στην αυλή του Γραφικού, να τα πηγαίνει στον δήμο και να ρωτάει στο τέλος ο enaon τον vagabondo: αλλά εσύ ρε βαγκα έχεις πλάκα, αλήθεια νομίζεις οτι ο άνθρωπος ελευθέρωσε τον σκύλο ε, πριν υπάρξουν αδέσποτα είχαν όλα δεσπότη, ναι; :003:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Παρατημένα σκυλιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 30 Δεκ 2018, 20:38

εγώ απλά απορώ πώς γίνεται να υπάρχουν 4.000.000 αδέσποτα δεδομένου ότι ακόμα και αν κάποιος από τα εκατομμύρια σαν εσάς που αγαπάνε τα ζώα βρει ένα αδέσποτο, είναι υποχρεωμένος είτε να το παραδώσει στον δήμο είτε να το στειρώσει και να του βάλει τσιπ πριν σκεφτεί να το χαρίσει.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22689
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Παρατημένα σκυλιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Δεκ 2018, 20:40

vagabondo έγραψε:
30 Δεκ 2018, 20:36
και να ρωτάει στο τέλος ο enaon τον vagabondo: αλλά εσύ ρε βαγκα έχεις πλάκα, αλήθεια νομίζεις οτι ο άνθρωπος ελευθέρωσε τον σκύλο ε, πριν υπάρξουν αδέσποτα είχαν όλα δεσπότη, ναι; :003:
φοβάσαι αλήθεια να σκεφτείς οτι μπορεί να μην ειχαν δεσπότη ε, να ηταν ελεύθερη χαοτική επιλογή αυτό που έγινε. Δεν θα σκάσει ρε το κεφάλι σου, πλάκα σου έκανα, σκέψου το λίγο.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Παρατημένα σκυλιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 30 Δεκ 2018, 20:40

Δε θέλω να σκεφτώ ότι υπάρχει σχέση με το ποσοστό 99.5% που μαζεύει ή εκτρέφει ζώα χωρίς τσιπ και τα σπρώχνει μέσω ιστοσελίδων σε άλλους ομοίους του., από τους οποίους οι πιο πολλοί είναι ακατάλληλοι ακόμα και τον κώλο τους να σκουπίσουν όχι να ξέρουν από σκύλους.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22689
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Παρατημένα σκυλιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Δεκ 2018, 20:41

foscilis έγραψε:
30 Δεκ 2018, 20:38
εγώ απλά απορώ πώς γίνεται να υπάρχουν 4.000.000 αδέσποτα δεδομένου ότι ακόμα και αν κάποιος από τα εκατομμύρια σαν εσάς που αγαπάνε τα ζώα βρει ένα αδέσποτο, είναι υποχρεωμένος είτε να το παραδώσει στον δήμο είτε να το στειρώσει και να του βάλει τσιπ πριν σκεφτεί να το χαρίσει.
έχουμε γραμμένο τον νόμο ρε όπως και τόσους άλλους, για το κάπνισμα, για την διέλευση μόνο σε σημεία με σήμανση, κράνος, τα πάντα, πού ζείς φός;

οι γατες που ειναι το σοβαρό πρόβλημα δεν απαιτούν τσίπ, είναι εθελοντικό, όχι οτι έχει και σημασία δηλαδή.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Παρατημένα σκυλιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Δεκ 2018, 20:44

vagabondo έγραψε:
30 Δεκ 2018, 20:36
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Δεκ 2018, 20:11


Οκ, κρατήστε εσείς τους γόνιμους ισλαμιστές και κρατάμε εμείς τους γόνιμους σκύλους.
...να κάνουμε κουταβάκια, να τα πετάμε στην αυλή του Γραφικού, να τα πηγαίνει στον δήμο και να ρωτάει στο τέλος ο enaon τον vagabondo: αλλά εσύ ρε βαγκα έχεις πλάκα, αλήθεια νομίζεις οτι ο άνθρωπος ελευθέρωσε τον σκύλο ε, πριν υπάρξουν αδέσποτα είχαν όλα δεσπότη, ναι; :003:
Το' χετε χάσει τελείως, έτσι; :lol:

Εγώ δεν ξέρω ούτε έναν που νοιάζεται για το ζώο ή τα ζώα του (αν είναι οικόσιτα) που να παρατάει τα μωρά τους σε άλλους.

Αλλά εσείς είστε σε μια ημι έως τέρμα παρανοϊκή κατάσταση, που έχετε πρόβλημα και με αυτούς που τα κρατάνε και με αυτούς που τα παρατάνε δηλαδή αυτών που σας μοιάζουν. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Γραφικός

Re: Παρατημένα σκυλιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 30 Δεκ 2018, 20:45

enaon έγραψε:
30 Δεκ 2018, 20:41
οι γατες που ειναι το σοβαρό πρόβλημα δεν απαιτούν τσίπ, είναι εθελοντικό, όχι οτι έχει και σημασία δηλαδή.
Γιατί αποτελούνε σοβαρό πρόβλημα οι γατούλες; Σ' έχει δαγκώσει ποτέ γάτα; Ούτε ίδιο θόρυβο κάνουν.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Παρατημένα σκυλιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 30 Δεκ 2018, 20:47

enaon έγραψε:
30 Δεκ 2018, 20:40
vagabondo έγραψε:
30 Δεκ 2018, 20:36
και να ρωτάει στο τέλος ο enaon τον vagabondo: αλλά εσύ ρε βαγκα έχεις πλάκα, αλήθεια νομίζεις οτι ο άνθρωπος ελευθέρωσε τον σκύλο ε, πριν υπάρξουν αδέσποτα είχαν όλα δεσπότη, ναι; :003:
φοβάσαι αλήθεια να σκεφτείς οτι μπορεί να μην ειχαν δεσπότη ε, να ηταν ελεύθερη χαοτική επιλογή αυτό που έγινε.
Δεν ήταν αδέσποτοι ποτέ οι γκρίζοι λύκοι. Ανήκουν σε ομάδες με πολύ αυστηρή ιεραρχία που διοικείένα ζευγάρι το οποίο τους έχει γεννήσει όλους. Από μέλη τέτοιων ομάδων προήλθαν οι πρώτοι σκύλοι και το βασικό χαρακτηριστικό ως προς το οποίο επιλέχθηκαν ήταν να μην αποφεύγουν τους ανθρώπους και να κατευθύνουν όλη την πίστη προς το άλφα ζευγάρι σε ένα και μόνο ένα ανθρώπινο αφεντικό. 50.000 χρόνια επιλεκτικών διασταυρώσεων μετά είναι διαπιστωμένο ότι οι σκύλοι έτσι και αφεθούν ελεύθεροι, μολονότι σχηματίζουν αγέλες (με διαφορετική δυναμική) δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που κάνουν οι γκρίζοι λύκοι.

Τηρουμένων των αναλογιών όταν υπαινίσσεσαι ότι το αδέσποτο είναι κάποιου είδους φυσική κατάσταση στην οποία επιστρέφει ο σκύλος είναι σα να λες ότι οι άστεγοι κάτω από τη γέφυρα είναι το ίδιο με τις φυλές κυνηγών στην παλαιολιθική στέπα.

Δηλαδή κάτι που ακούγεται πάρα πολύ σοφό γύρω στον εικοστό πέμπτο μπάφο από το πρωί.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22689
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Παρατημένα σκυλιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Δεκ 2018, 20:48

ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Δεκ 2018, 20:44
Αλλά εσείς είστε σε μια ημι έως τέρμα παρανοϊκή κατάσταση, που έχετε πρόβλημα και με αυτούς που τα κρατάνε και με αυτούς που τα παρατάνε δηλαδή αυτών που σας μοιάζουν. :lol:
εγώ νομίζω οτι αυτά τα νήματα τώρα ειναι απόηχος χριστουγέννων, μερικοί δεν τα μπορούμε τσ πολλά χαμόγελα και πρέπει να μαυρίσουμε να ισιώσουμε, δεν έχει μάλλον να κάνει με σκύλους.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22689
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Παρατημένα σκυλιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Δεκ 2018, 20:51

Γραφικός έγραψε:
30 Δεκ 2018, 20:45
Γιατί αποτελούνε σοβαρό πρόβλημα οι γατούλες; Σ' έχει δαγκώσει ποτέ γάτα; Ούτε ίδιο θόρυβο κάνουν.
με την έννοια οτι είναι αδέσποτες γραφικέ, και κάνουν και θόρυβο οκ αν θέλουν, αλλά δεν με ενοχλούν όχι. Πάντως ο φόσι τα μπλέκει όταν μιλαει για αδέσποτα, βάζει και τις γάτες μέσα.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22689
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Παρατημένα σκυλιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Δεκ 2018, 20:54

foscilis έγραψε:
30 Δεκ 2018, 20:47
Δεν ήταν αδέσποτοι ποτέ οι γκρίζοι λύκοι.
γραφικε είναι γκρίζοι λύκοι ή έστω πλαστικά ή έστω απο την στέπα τα σκυλάκια που ήρθαν στον κήπο σου ή τιλταρε ο φόσι εντελώς;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Παρατημένα σκυλιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Δεκ 2018, 20:54

Γραφικός έγραψε:
30 Δεκ 2018, 20:45
enaon έγραψε:
30 Δεκ 2018, 20:41
οι γατες που ειναι το σοβαρό πρόβλημα δεν απαιτούν τσίπ, είναι εθελοντικό, όχι οτι έχει και σημασία δηλαδή.
Γιατί αποτελούνε σοβαρό πρόβλημα οι γατούλες; Σ' έχει δαγκώσει ποτέ γάτα; Ούτε ίδιο θόρυβο κάνουν.
Επ' ευκαιρία, τις δικές σου γατούλες τις έχεις στειρώσει;
Ξέρεις πόσες ενήλικες γατούλες θα μαζευτούν σε ένα ή δύο χρόνια αν ζούνε δύο μόνον από κάθε γέννα;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών