Γάτες.... μιάου!

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15436
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 14 Αύγ 2020, 23:10

Εικόνα
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

the comet the course the tail

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 16 Αύγ 2020, 11:18

το πριτσικουτσέλι, όπου πάω με ακολουθεί από πίσω. αν μάλιστα απομακρύνομαι από το σπίτι, ακολουθεί με φουντωμένη την ουρά, σκαρφαλώνει από δέντρο σε δέντρο και τρέχει σαν χαζό, μες την αδρεναλίνη. ΑΝ όμως πάω να το πάρω αγκαλιά ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ. δεν του αρέσει να το παίρνω αγκαλιά. πρώτη φορά τέτοιο πράμα.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15436
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 16 Αύγ 2020, 13:14

the comet the course the tail έγραψε:
16 Αύγ 2020, 11:18
το πριτσικουτσέλι, όπου πάω με ακολουθεί από πίσω. αν μάλιστα απομακρύνομαι από το σπίτι, ακολουθεί με φουντωμένη την ουρά, σκαρφαλώνει από δέντρο σε δέντρο και τρέχει σαν χαζό, μες την αδρεναλίνη. ΑΝ όμως πάω να το πάρω αγκαλιά ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ. δεν του αρέσει να το παίρνω αγκαλιά. πρώτη φορά τέτοιο πράμα.
Κι η δική μου έτσι ήταν, είναι στο χαρακτήρα ορισμένων γατιών. Χαδιάρικα, αφοσιωμένα, που όσο μεγαλώνουν συμπεριφέρονται όλο και πιο τρυφερά,
μα σε αγκαλιές δεν κάθονται.
Εικόνα
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

the comet the course the tail

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 16 Αύγ 2020, 13:37

aLiCat έγραψε:
16 Αύγ 2020, 13:14
the comet the course the tail έγραψε:
16 Αύγ 2020, 11:18
το πριτσικουτσέλι, όπου πάω με ακολουθεί από πίσω. αν μάλιστα απομακρύνομαι από το σπίτι, ακολουθεί με φουντωμένη την ουρά, σκαρφαλώνει από δέντρο σε δέντρο και τρέχει σαν χαζό, μες την αδρεναλίνη. ΑΝ όμως πάω να το πάρω αγκαλιά ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ. δεν του αρέσει να το παίρνω αγκαλιά. πρώτη φορά τέτοιο πράμα.
Κι η δική μου έτσι ήταν, είναι στο χαρακτήρα ορισμένων γατιών. Χαδιάρικα, αφοσιωμένα, που όσο μεγαλώνουν συμπεριφέρονται όλο και πιο τρυφερά,
μα σε αγκαλιές δεν κάθονται.
Εικόνα
μα γιατί; :102: θα την εκπαιδεύσω να κάθεται. δεν θα της περάσει. :102:

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15436
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 16 Αύγ 2020, 15:10

the comet the course the tail έγραψε:
16 Αύγ 2020, 13:37
SpoilerShow
aLiCat έγραψε:
16 Αύγ 2020, 13:14
the comet the course the tail έγραψε:
16 Αύγ 2020, 11:18
το πριτσικουτσέλι, όπου πάω με ακολουθεί από πίσω. αν μάλιστα απομακρύνομαι από το σπίτι, ακολουθεί με φουντωμένη την ουρά, σκαρφαλώνει από δέντρο σε δέντρο και τρέχει σαν χαζό, μες την αδρεναλίνη. ΑΝ όμως πάω να το πάρω αγκαλιά ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ. δεν του αρέσει να το παίρνω αγκαλιά. πρώτη φορά τέτοιο πράμα.
Κι η δική μου έτσι ήταν, είναι στο χαρακτήρα ορισμένων γατιών. Χαδιάρικα, αφοσιωμένα, που όσο μεγαλώνουν συμπεριφέρονται όλο και πιο τρυφερά,
μα σε αγκαλιές δεν κάθονται.
Εικόνα
μα γιατί; :102: θα την εκπαιδεύσω να κάθεται. δεν θα της περάσει. :102:
Θα το κάνει μόνο άμα θελήσει να σου κάνει το χατήρι. :P

"Αξιοπρέπεια και υπερηφάνεια είναι τα άλλα ονόματα της ελευθερίας.
Και τα πιο ελεύθερα ζώα - τα μόνα που δεν δαμάζονται ούτε στο τσίρκο, τα μόνα που δεν υποτάσσονται σε αφέντη - είναι οι γάτες.
"
SpoilerShow
Από το "Βιβλίο Των Γάτων" (Ν. Δήμου)
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 16 Αύγ 2020, 15:21

- Casper - έγραψε:
10 Αύγ 2020, 15:47
https://www.o-klooun.com/anadimosiefsei ... is-ti-gata
Μου το έστειλαν. Απολαύστε :hebit:
Εξαιρετικό στην ειλικρίνειά του και στην ικανότητά του να βάζει το δάχτυλο στις πληγές του ανθρωποΕγώ μας. :blm:

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 16 Αύγ 2020, 15:25

the comet the course the tail έγραψε:
16 Αύγ 2020, 11:18
το πριτσικουτσέλι, όπου πάω με ακολουθεί από πίσω. αν μάλιστα απομακρύνομαι από το σπίτι, ακολουθεί με φουντωμένη την ουρά, σκαρφαλώνει από δέντρο σε δέντρο και τρέχει σαν χαζό, μες την αδρεναλίνη. ΑΝ όμως πάω να το πάρω αγκαλιά ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ. δεν του αρέσει να το παίρνω αγκαλιά. πρώτη φορά τέτοιο πράμα.
Μία από τα ίδια εδώ...
Ο Σφαίρας μας, δεν κάνει χωρίς εμάς.
Στο μπαλκόνι βγαίνουμε και γκρινιάζει να έρθει και αυτός.
Στον καναπέ, κάθεται ανάμεσά μας οπωσδήποτε.
Αν μας δει να ετοιμαζόμαστε να φύγουμε μυξοκλαίει και όταν γυρίζουμε χοροπηδάει σαν μπάλα.

Αλλά αν πάμε να τον πάρουμε αγκαλιά, μέχρι νύχια βγάζει... :a040:

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8739
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 16 Αύγ 2020, 15:32

η δικιάμου αράζει με τις ώρες στην αγκαλιάμου ή πάνω μου

αλλά εγώ είμαι σόμπα
fear as night can’t be shut off

- Casper -

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 17 Αύγ 2020, 00:05

Λοξίας έγραψε:
16 Αύγ 2020, 15:21
- Casper - έγραψε:
10 Αύγ 2020, 15:47
https://www.o-klooun.com/anadimosiefsei ... is-ti-gata
Μου το έστειλαν. Απολαύστε :hebit:
Εξαιρετικό στην ειλικρίνειά του και στην ικανότητά του να βάζει το δάχτυλο στις πληγές του ανθρωποΕγώ μας. :blm:
:g030::)

- Casper -

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 17 Αύγ 2020, 00:08

Εμένα με επισκέπτεται στο δωμάτιο. Μπαίνει μέσα, πηγαίνει στον καθρέφτη και βλέπει τον εαυτό του.

Φοβάμαι όμως μην μου τον πατήσουν τα αυτοκίνητα. Είναι χαζός. Κοιμάται στη μέση του δρόμου. Προχθές ήμουνα στο πάρκο με τα σκυλάκια μου και ο γάτος μου μας ακολουθεί. Όπως καθόταν στη μέση του δρόμου ερχόταν αυτοκίνητο αλλά επειδή είδα τον οδηγό που πήγαινε αργά και που τον είδε και έκανε να πάει στην άκρη του δρόμου για να περάσει, δεν έδωσα σημασία. Ο γάτος μου έμεινε εκεί σαν χαζός μέχρι να περάσει από δίπλα του. Πάντα το κάνει. Είναι θέμα τύχης που ζει ακόμα. :(

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 17 Αύγ 2020, 19:25

- Casper -

Πονεμένη ιστορία η γάτα και το αυτοκίνητο. Και πρόβλημα που δεν έχει λύση.
Η γάτα δεν το έχει με το αυτοκίνητο. Ο σκύλος μαθαίνει σχεδόν αμέσως πως πρέπει να κινηθεί σε σχέση με τα αυτοκίνητα.
Η γάτα έχει άγνοια κινδύνου. Δεν θεωρεί το αυτοκίνητο "εχθρό". Ξέρει πως είναι άψυχο και δεν το φοβάται.
Και κάποιες φορές, προσπαθεί να περάσει στο απέναντι πεζοδρόμιο ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν φτάσει το αυτοκίνητο μπροστά της. Ενώ θα μπορούσε να διασχίσει τον δρόμο αρκετά μέτρα πριν φτάσει το αυτοκίνητο, αυτή λες και της αρέσει να ρισκάρει.

Γι' αυτό, σκύλους χτυπημένους από αυτοκίνητο, θα δεις στους δρόμους από πολύ σπάνια έως καθόλου.
Ενώ τα κακόμοιρα τα γατσούλια πληρώνουν πολύ βαρύ τίμημα. :cry

- Casper -

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 17 Αύγ 2020, 20:46

Λοξίας έγραψε:
17 Αύγ 2020, 19:25
- Casper -

Πονεμένη ιστορία η γάτα και το αυτοκίνητο. Και πρόβλημα που δεν έχει λύση.
Η γάτα δεν το έχει με το αυτοκίνητο. Ο σκύλος μαθαίνει σχεδόν αμέσως πως πρέπει να κινηθεί σε σχέση με τα αυτοκίνητα.
Η γάτα έχει άγνοια κινδύνου. Δεν θεωρεί το αυτοκίνητο "εχθρό". Ξέρει πως είναι άψυχο και δεν το φοβάται.
Και κάποιες φορές, προσπαθεί να περάσει στο απέναντι πεζοδρόμιο ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν φτάσει το αυτοκίνητο μπροστά της. Ενώ θα μπορούσε να διασχίσει τον δρόμο αρκετά μέτρα πριν φτάσει το αυτοκίνητο, αυτή λες και της αρέσει να ρισκάρει.

Γι' αυτό, σκύλους χτυπημένους από αυτοκίνητο, θα δεις στους δρόμους από πολύ σπάνια έως καθόλου.
Ενώ τα κακόμοιρα τα γατσούλια πληρώνουν πολύ βαρύ τίμημα. :cry
Κρίμα ρε γαμώτο :(
Και είναι τόσο έξυπνα ζώα.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9982
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 17 Αύγ 2020, 21:31

- Casper - έγραψε:
17 Αύγ 2020, 20:46

Κρίμα ρε γαμώτο :(
Και είναι τόσο έξυπνα ζώα.
Άμα ήταν έξυπνα, δεν θα έπεφταν κάτω από τις ρόδες. Αυτά και τα σπουργίτια, ίδια μυαλά έχουν. :lol:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

- Casper -

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 17 Αύγ 2020, 22:01

vagabondo έγραψε:
17 Αύγ 2020, 21:31
- Casper - έγραψε:
17 Αύγ 2020, 20:46

Κρίμα ρε γαμώτο :(
Και είναι τόσο έξυπνα ζώα.
Άμα ήταν έξυπνα, δεν θα έπεφταν κάτω από τις ρόδες. Αυτά και τα σπουργίτια, ίδια μυαλά έχουν. :lol:
:hammer:

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15436
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 19 Αύγ 2020, 02:17

Εικόνα

:smt047
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών