Κακοποίηση Ζώων

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48026
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Κακοποίηση Ζώων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 03 Μάιος 2023, 20:12

Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κακοποίηση Ζώων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 05 Μάιος 2023, 18:39

03/05/2023
Σωρεία καταγγελιών για τον 27χρονο ιδιοκτήτη πίτμπουλ – «Τραυμάτισε το σκυλί μου και εμένα»
«Όσοι με κατηγορείτε, βρείτε μου αποδείξεις και ελάτε να με κλείσετε μέσα»

Εικόνα

Οι καταγγελίες εις βάρος του 27χρονου που αφήνει ελεύθερο το πίτμπουλ του στην περιοχή του Βύρωνα να σκοτώνει γάτες δεν έχουν σταματημό. Παρά το γεγονός πως ο ίδιος δήλωσε ότι έχει πέσει «θύμα πλεκτάνης», νέοι ισχυρισμοί έρχονται στη δημοσιότητα εναντίον του.


Μιλώντας στην εκπομπή «Live News» με τον Νίκο Ευαγγελάτο, άτομα που είτε έχουν δει με τα μάτια τους τον συγκεκριμένο άνθρωπο με το πίτμπουλ, είτε το πίτμπουλ τους έχει επιτεθεί, αναφέρουν τις εμπειρίες τους. Ένας από αυτούς ανέφερε πως η εκπαίδευση του σκυλιού έχει γίνει για αυτόν ακριβώς τον λόγο. «Αράζαμε στην Καισαριανή, στο Σκοπευτήριο συγκεκριμένα, σε ένα πάρκο και βγάζαμε μαζί τον σκύλο. Ο κύριος έχει διαπράξει αυτά τα πράγματα. Ήμουν μπροστά όταν τον εκπαίδευε, για αυτά τα πράγματα με τις γάτες. Είχε πάρει 2-3 γάτες μέσα στο σπίτι που έμενε στον Βύρωνα, και εκπαίδευε μπροστά τον σκύλο του, ώστε να κάνει αυτές τις πράξεις που έχει κάνει με τα γατιά».

Φόβος και στο Καρπενήσι.
Επιπλέον, ο ίδιος άντρας φαίνεται πως είχε σκορπίσει τον τρόμο και στο Καρπενήσι. Όπως αναφέρει μια ηλικιωμένη από την περιοχή, το πίτμπουλ του 27χρονου της είχε ορμήξει, με αποτέλεσμα εκείνη να πέσει και να σπάσει το χέρι της.

«Όρμησε το σκυλί επάνω μου βράδυ, γύρναγα από την πλατεία στο σπίτι μου. Με πέταξε κάτω και γέλαγε και έσπασα το χέρι μου και πήγα στο νοσοκομείο. Τρεις μήνες με το χέρι μου σπασμένο. Αυτό το σκυλί έχει γίνει το φόβητρο του χωριού. Έχει ρίξει ανθρώπους, σπάσανε χέρια, σπάσανε πόδια, τους έχουν πάει στο νοσοκομείο», είπε η ίδια.

«Τραυμάτισε το σκυλί μου και εμένα»

Εικόνα

Μια παλαιότερη καταγγελία, από τις 10 Απριλίου το 2022, αποδεικνύει πως ο 27χρονος τρομάζει τον κόσμο εδώ και καιρό με το πίτμπουλ του. Ένας άντρας κατήγγειλε πως το σκυλάκι του δέχτηκε επίθεση από το συγκεκριμένο πίτμπουλ, καθώς το σκυλί κυκλοφορούσε ελεύθερο, χωρίς λουρί.

«Είχα βγάλει το σκυλάκι μου εγώ βόλτα έξω και ξαφνικά έρχεται αυτό το πίτμπουλ μόνο του, ασυνόδευτο, χωρίς λουρί, χωρίς τίποτα. Το είχε αφήσει τώρα αυτός; Του έφυγε; Δεν μπορώ να το ξέρω. Ήταν και γείτονάς μου τότε. Και ορμάει στον σκύλο μου, τον δαγκώνει, τον τίναζε στον αέρα, τον πέταξε κάτω, μετά δάγκωσε εμένα στα δύο μου δάχτυλα στο αριστερό χέρι, αιμορραγίες, αίματα κλπ. Και καταλήξαμε στα νοσοκομεία», ανέφερε ο ιδιοκτήτης του τραυματισμένου σκυλιού.

«Κάποια στιγμή τον είχε βάλει κάτω για να τον αποτελειώσει, τον έχει ακίνητο στο πεζοδρόμιο και την ώρα που πάω να τον βουτήξω εγώ να τον πάρω στην αγκαλιά μου, τον δικό μου, για να φύγουμε, είναι μικρό το δικό μου το σκυλάκι. Και μόλις το παίρνω αγκαλιά να φύγουμε, τον αφήνει και δαγκώνει εμένα στα δύο μου δάχτυλα», συνεχίζει ο ίδιος. Το σκυλάκι χρειάστηκε να νοσηλευτεί σε κτηνιατρείο για 3 μέρες, ενώ ο ιδιοκτήτης μεταφέρθηκε στον Ερυθρό Σταυρό για τα τραύματά του.

«Βρείτε αποδείξεις και στοιχεία»
Ο ιδιοκτήτης του πίτμπουλ, σε δηλώσεις που είχε κάνει στην ίδια εκπομπή, είχε αναφέρει πως «όσοι με κατηγορείτε και όσοι τα λέτε όλα αυτά βρείτε μου αποδείξεις, στοιχεία και ελάτε να με κλείσετε μέσα. Είμαι εδώ και σας περιμένω όλους».
Δείτε το βίντεο:
https://www.newsbeast.gr/society/arthro ... -kai-emena

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κακοποίηση Ζώων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 05 Μάιος 2023, 18:42

04.05.2023
Φυλάκιση και πρόστιμο σε 27χρονο που σκότωσε αδέσποτο σκύλο στο Κιλκίς.
Στην απολογία του ο 27χρονος αρνήθηκε την κατηγορία.

Εικόνα

Ποινή φυλάκισης 5 ετών και 4 μηνών, αλλά και χρηματική ποινή 25.000 ευρώ, επέβαλε το μεικτό ορκωτό δικαστήριο Κιλκίς σε 27χρονο που κρίθηκε ένοχος για τον βίαιο θάνατο που προκάλεσε τον Αύγουστο του 2021 σε αδέσποτο σκυλί, στα Κουφάλια Θεσσαλονίκης.


Ο άνδρας μαχαίρωσε με αλλεπάλληλα χτυπήματα το άτυχο σκυλί το οποίο δέχθηκε – επιπλέον – επίθεση από το πιτ μπουλ του κατηγορούμενου.

Ο 27χρονος κρίθηκε με οριακή πλειοψηφία ένοχος – μεταξύ άλλων – για θανάτωση ζώου συντροφιάς, ενώ το δικαστήριο αποφάσισε να τον αφήσει ελεύθερο ενόψει του εφετείου υπό τον όρο να μην να μην έχει στην κατοχή του ζώο συντροφιάς.

Το άγριο περιστατικό καταγράφηκε από κάμερα και καταγγέλθηκε από μέλη φιλοζωικής οργάνωσης που παραστάθηκαν στη δίκη προς υποστήριξη της κατηγορίας. Σε βάρος του νεαρού είχε ασκηθεί ποινική δίωξη σε βαθμό κακουργήματος, με συνέπεια η υπόθεση να φτάσει στο ακροατήριο του κακουργιοδικείου.

Στην απολογία του ο 27χρονος αρνήθηκε την κατηγορία, υποστηρίζοντας ότι βρισκόταν σε άμυνα κι ότι ο σκύλος του δέχθηκε επίθεση από το άτυχο ζώο όταν το έβγαλε βόλτα.
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... to-kilkis/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κακοποίηση Ζώων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 05 Μάιος 2023, 18:46

4 Μαΐου, 2023
Φρίκη στην Νάξο: Έσφαξαν θαλάσσια χελώνα – Την βρήκαν δύτες νεκρή στον βυθό.

Εικόνα

Μπροστά σε ένα αποτρόπαιο θέαμα βρέθηκαν δύτες στον βυθό του φάρου, στην τοποθεσία «Φρουρό», έξω από τη χώρα της Νάξου όταν εντόπισαν μία θαλάσσια χελώνα νεκρή, αφού άγνωστοι της είχν κόψει τον λαιμό.


Εθελοντές ενημερώθηκαν σχετικά από δύτες ενώ για το περιστατικό έχει ενημερωθεί και το Λιμεναρχείο Νάξου. Να σημειωθεί ότι από τις φωτογραφίες φαίνεται πως το άτυχο ζώο δέχθηκε μαχαιριά στον λαιμό.

Ο Σύλλογος Προστασίας Άγριας Ζωής Νάξου αναφέρει σε ανάρτησή του: «Κάποιοι επιμένουν ότι η δολοφονία των θαλασσίων χελωνών είναι η λύση στα προβλήματά τους».

Η ανάρτηση του Συλλόγου Προστασίας Άγριας Ζωής Νάξου:
«Στην Νάξο κάποιοι επιμένουν ότι η δολοφονία των θαλασσίων χελωνών είναι η λύση στα προβλήματά τους… Χθες το απόγευμα ενημερωθήκαμε από δύτες του Blue Fin Divers Naxos diving center, ότι στον βυθό του φάρου έξω από την Χώρα της Νάξου “Φρουρό” βρίσκεται μια νεκρή θαλάσσια χελώνα.

Εικόνα

Από τις φωτογραφίες είναι ξεκάθαρο ότι το άτυχο αυτό πλάσμα έχει δεχθεί μαχαιριά στο λαιμό πρόσφατα. Δεν έχουν περάσει πολλές μέρες από την διάσωση των δυο χελωνών από δίχτυ, αλλά δυστυχώς η συγκεκριμένη δεν είχε την ίδια τύχη. Για το περιστατικό έχει ενημερωθεί το Λιμεναρχείο Νάξου».
https://lawandorder.gr/naxos-apotropaii ... ton-vytho/


Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κακοποίηση Ζώων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 06 Μάιος 2023, 19:29

05/05/2023
Ταυτοποιήθηκε ο δράστης που πυροβόλησε το αδέσποτο σκυλάκι στον Αμπελώνα.

Εικόνα

Ραγδαίες είναι οι εξελίξεις για το αποτρόπαιο περιστατικό με τον πυροβολισμό του αδέσποτου σκύλου στον Αμπελώνα καθώς το Αστυνομικό Τμήμα Τυρνάβου προχώρησε στην ταυτοποίηση του δράστη μετά από έρευνες ημερών.


Ο άντρας εντοπίστηκε μετά από ενδελεχής ανάλυση σε κάμερες ασφαλείας της περιοχής. Σύμφωνα με τις πληροφορίες ο δράστης είναι νεαρής ηλικίας και είναι κάτοικος της ευρύτερης περιοχής της Λάρισας. Από το Αστυνομικό Τμήμα Τυρνάβου σχηματίστηκε δικογραφία που θα αποσταλεί στην Εισαγγελία Λάρισας η οποία θα ασκήσει την ποινική δίωξη σε βαθμό κακουργήματος.

Θυμίζουμε ότι ο δράστης είχε πυροβολήσει εξ επαφής το αδέσποτο που σύμφωνα με πληροφορίες του TirnavosPress από την γειτονιά στον Αμπελώνα όπου ζούσε η Χοντρούλα όπως είχαν ονομάσει την σκυλίτσα ήταν πολύ ήρεμη και παιχνιδιάρα, δεν πείραξε ποτέ κανέναν, δεν είχε επιτεθεί ποτέ και έπαιζε με τα παιδάκια στην παιδική χαρά.

Στη γειτονιά άκουσαν τον πυροβολισμό μέσα στη νύχτα αλλά δεν έδωσαν άμεσα σημασία. Το ζώο εντόπισε μισή ώρα μετά αιμόφυρτο στην άσφαλτο από κάτοικο που επέστρεφε σπίτι της, το περισυνελλέξαν και το μετέφεραν αιμόφυρτο σε κτηνιατρική κλινική στη Λάρισα όπου και νοσηλεύεται σε κρίσιμη κατάσταση.

Ο Κτηνίατρος διαπίστωσε άμεσα ότι ο τραυματισμός του οφείλεται σε πυροβολισμό από κυνηγετικό όπλο αφού το κρανίο του ήταν γεμάτο σκάγια.
https://www.onlarissa.gr/2023/05/05/taf ... -ampelona/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κακοποίηση Ζώων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 07 Μάιος 2023, 20:47

6 Μαΐου 2023
Έριξαν φόλες στο δάσος της Μαραθιάς – Νεκρά τρία σκυλιά.
Ακόμη ένα περιστατικό θανάτωσης ζώων...

Εικόνα

Αναστάτωση και έντονη οργή επικρατεί στους φιλόζωους του δήμου Ήλιδας μετά το νέο περιστατικό από ασυνείδητους πολίτες με φόλες, που είχαν ως αποτέλεσμα να αφαιρεθούν οι ζωές τριών σκυλιών στο δάσος της Μαραθιάς.


Παράλληλα, ανησυχία προκαλούν το τελευταίο διάστημα στις οργανώσεις των φιλόζωων τα συνεχή περιστατικά θανάτωσης ζώων ή κακοποίησής τους.

Ειδικότερα, το αποτρόπαιο αυτό συμβάν έκανε γνωστό μέσω Facebook η εκπρόσωπος της «Ζωοφιλικής Ένωσης Αμαλιάδας» Ζέφη Σπυράτου, η οποία και φρόντιζε τα περισσότερα εξ αυτών. «ΦΟΛΕΣ. Γιατί μωρέ; Γιατί τα σκοτώσατε; Δεν πείραζαν, ούτε ενοχλούσαν κανέναν. Κάθε μέρα με περίμεναν να τα ταΐσω, κουνώντας την ουρά. Ποιος σας έδωσε το δικαίωμα να αφαιρείτε ζωές; Παλιάνθρωποι… Έρχεστε νύχτα σαν τα φαντάσματα να σκορπίσετε θάνατο. Το ίδιο τέλος να έχετε… Δεν μπόρεσα να σας προστατέψω μικρά μου. Θα μου λείψετε πολύ…», δήλωσε γεμάτη οργή.

Τα τρία σκυλιά βρέθηκαν από περισυλλογέα στο δάσος της Μαραθιάς, με την εικόνα τους να δείχνει πως αιτία θανάτου αποτελούν οι φόλες. Τα ζώα εντοπίστηκαν με αφρούς στο στόμα, δείγμα της αποτρόπαιης αυτής πράξης.

Πρόκειται για ακόμα ένα «έγκλημα» το τελευταίο διάστημα στο δήμο, γεγονός που έχει φέρει σε απόγνωση τις φιλοζωικές ομάδες που βλέπουν «αδίστακτους» πολίτες να μη σέβονται τις ζωές των τετράπωδων και να «σπέρνουν το θάνατο».
https://www.patrisnews.com/erixan-foles ... ia-skylia/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κακοποίηση Ζώων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 08 Μάιος 2023, 19:11

07.05.2023
Κορωπί: Άφησαν γαϊδουράκι δεμένο, μπλέχτηκε στο σχοινί του και πέθανε.

Εικόνα

Το ζώο πάλευε να ξεπιαστεί μέρες, σύμφωνα με την καταγγελία, και στο τέλος κατέληξε.


Ακόμα ένα περιστατικό κακοποίησης γαϊδουριού καταγγέλλεται στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης από τη «Γαϊδουροχώρα-το Ελληνικό Κέντρο για το Γαϊδούρι», αυτή τη φορά στο Κορωπί.

Αστυνομικοί έσπευσαν στο σημείο και ο ιδιοκτήτης του ζώου συνελήφθη. Το γαϊδουράκι βρέθηκε νεκρό καθώς πιάστηκε στο σχοινί που ήταν δεμένο ενώ σύμφωνα με την καταγγελία, το ζώο πάλευε να ξεπιαστεί μέρες και στο τέλος κατέληξε.



Η «Γαϊδουροχώρα-το Ελληνικό Κέντρο για το Γαϊδούρι» ανέβασε και βίντεο με τα δεμένα γαϊδούρια σε ένα χωράφι, ένα εκ των οποίων μπλέχτηκε στο σχοινί του και τελικά πέθανε.

Δείτε το βίντεο (σκληρές εικόνες):



Η ανάρτηση στο Facebook:

Εικόνα



https://www.protothema.gr/greece/articl ... dioktitis/




08.05.2023
Κορωπί: Πρόστιμο 30.000€ στον 75χρονο ιδιοκτήτη του γαϊδουριού που μπλέχτηκε στο σκοινί του και πέθανε.
O 75χρονος συνελήφθη μετά την καταγγελία από τη «Γαϊδουροχώρα-το Ελληνικό Κέντρο για το Γαϊδούρι»


Εικόνα
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/k ... hane-foto/

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48026
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Κακοποίηση Ζώων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 08 Μάιος 2023, 19:17

Τί μουνόπανα που υπάρχουν.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48026
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Κακοποίηση Ζώων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 08 Μάιος 2023, 19:18

The Rebel έγραψε:
05 Μάιος 2023, 18:39
03/05/2023
Σωρεία καταγγελιών για τον 27χρονο ιδιοκτήτη πίτμπουλ – «Τραυμάτισε το σκυλί μου και εμένα»
«Όσοι με κατηγορείτε, βρείτε μου αποδείξεις και ελάτε να με κλείσετε μέσα»

Εικόνα

Οι καταγγελίες εις βάρος του 27χρονου που αφήνει ελεύθερο το πίτμπουλ του στην περιοχή του Βύρωνα να σκοτώνει γάτες δεν έχουν σταματημό. Παρά το γεγονός πως ο ίδιος δήλωσε ότι έχει πέσει «θύμα πλεκτάνης», νέοι ισχυρισμοί έρχονται στη δημοσιότητα εναντίον του.


Μιλώντας στην εκπομπή «Live News» με τον Νίκο Ευαγγελάτο, άτομα που είτε έχουν δει με τα μάτια τους τον συγκεκριμένο άνθρωπο με το πίτμπουλ, είτε το πίτμπουλ τους έχει επιτεθεί, αναφέρουν τις εμπειρίες τους. Ένας από αυτούς ανέφερε πως η εκπαίδευση του σκυλιού έχει γίνει για αυτόν ακριβώς τον λόγο. «Αράζαμε στην Καισαριανή, στο Σκοπευτήριο συγκεκριμένα, σε ένα πάρκο και βγάζαμε μαζί τον σκύλο. Ο κύριος έχει διαπράξει αυτά τα πράγματα. Ήμουν μπροστά όταν τον εκπαίδευε, για αυτά τα πράγματα με τις γάτες. Είχε πάρει 2-3 γάτες μέσα στο σπίτι που έμενε στον Βύρωνα, και εκπαίδευε μπροστά τον σκύλο του, ώστε να κάνει αυτές τις πράξεις που έχει κάνει με τα γατιά».

Φόβος και στο Καρπενήσι.
Επιπλέον, ο ίδιος άντρας φαίνεται πως είχε σκορπίσει τον τρόμο και στο Καρπενήσι. Όπως αναφέρει μια ηλικιωμένη από την περιοχή, το πίτμπουλ του 27χρονου της είχε ορμήξει, με αποτέλεσμα εκείνη να πέσει και να σπάσει το χέρι της.

«Όρμησε το σκυλί επάνω μου βράδυ, γύρναγα από την πλατεία στο σπίτι μου. Με πέταξε κάτω και γέλαγε και έσπασα το χέρι μου και πήγα στο νοσοκομείο. Τρεις μήνες με το χέρι μου σπασμένο. Αυτό το σκυλί έχει γίνει το φόβητρο του χωριού. Έχει ρίξει ανθρώπους, σπάσανε χέρια, σπάσανε πόδια, τους έχουν πάει στο νοσοκομείο», είπε η ίδια.

«Τραυμάτισε το σκυλί μου και εμένα»

Εικόνα

Μια παλαιότερη καταγγελία, από τις 10 Απριλίου το 2022, αποδεικνύει πως ο 27χρονος τρομάζει τον κόσμο εδώ και καιρό με το πίτμπουλ του. Ένας άντρας κατήγγειλε πως το σκυλάκι του δέχτηκε επίθεση από το συγκεκριμένο πίτμπουλ, καθώς το σκυλί κυκλοφορούσε ελεύθερο, χωρίς λουρί.

«Είχα βγάλει το σκυλάκι μου εγώ βόλτα έξω και ξαφνικά έρχεται αυτό το πίτμπουλ μόνο του, ασυνόδευτο, χωρίς λουρί, χωρίς τίποτα. Το είχε αφήσει τώρα αυτός; Του έφυγε; Δεν μπορώ να το ξέρω. Ήταν και γείτονάς μου τότε. Και ορμάει στον σκύλο μου, τον δαγκώνει, τον τίναζε στον αέρα, τον πέταξε κάτω, μετά δάγκωσε εμένα στα δύο μου δάχτυλα στο αριστερό χέρι, αιμορραγίες, αίματα κλπ. Και καταλήξαμε στα νοσοκομεία», ανέφερε ο ιδιοκτήτης του τραυματισμένου σκυλιού.

«Κάποια στιγμή τον είχε βάλει κάτω για να τον αποτελειώσει, τον έχει ακίνητο στο πεζοδρόμιο και την ώρα που πάω να τον βουτήξω εγώ να τον πάρω στην αγκαλιά μου, τον δικό μου, για να φύγουμε, είναι μικρό το δικό μου το σκυλάκι. Και μόλις το παίρνω αγκαλιά να φύγουμε, τον αφήνει και δαγκώνει εμένα στα δύο μου δάχτυλα», συνεχίζει ο ίδιος. Το σκυλάκι χρειάστηκε να νοσηλευτεί σε κτηνιατρείο για 3 μέρες, ενώ ο ιδιοκτήτης μεταφέρθηκε στον Ερυθρό Σταυρό για τα τραύματά του.

«Βρείτε αποδείξεις και στοιχεία»
Ο ιδιοκτήτης του πίτμπουλ, σε δηλώσεις που είχε κάνει στην ίδια εκπομπή, είχε αναφέρει πως «όσοι με κατηγορείτε και όσοι τα λέτε όλα αυτά βρείτε μου αποδείξεις, στοιχεία και ελάτε να με κλείσετε μέσα. Είμαι εδώ και σας περιμένω όλους».
Δείτε το βίντεο:
https://www.newsbeast.gr/society/arthro ... -kai-emena
200 άνθρωποι έχουν κάνει καταγγελίες, και αυτός ο κωλομπάσταρδος, που μάλλον τον πηδάει το σκυλί του, λέει τις μαλακίες του.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48026
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Κακοποίηση Ζώων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 08 Μάιος 2023, 19:36

"Εινjει ψjέμματα ούλ' αυτά, που είνjει τα στοιxjεία"
Τον όρο" Αυτόπτες μάρτυρες" τον έχεις ακούσει ποτέ πουστράκι? Ελπίζω στη μπουζού, να μετονομαστείς σε "Καρφωμένος".
Να βγείς από 'κει με βαμμένο νυχάκι.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48026
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Κακοποίηση Ζώων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 08 Μάιος 2023, 23:04

The Rebel έγραψε:
28 Απρ 2023, 19:53
Πέμπτη 27 Απριλίου 2023
Καισαριανή – Βύρωνας: «Χαίρεται με το να σκοτώνει ο σκύλος του γάτες» – Μαρτυρίες για την φρικτή δράση του ιδιοκτήτη πίτμπουλ.

Εικόνα

Οργή έχει προκαλέσει η είδηση ότι ένας άνδρας βάζει το πίτμπουλ του να σκοτώνει γάτες σε πάρκα στην περιοχή του Βύρωνα και της Καισαριανής.

Esperos έγραψε:
03 Ιαν 2022, 19:48
Θέλω να αγοράσω σκύλο, ράτσα, να κυνηγάει γάτες.
Τι πρέπει να κάνω για να μην πάω σε πετ σοπ αλλά να είναι καλό το μέρος που θα πλερώσω ?
Σε χωριό θα ζήσει, αγροικία, θα περάσει καλά, όξω θα κοιμάται, θα του κάνω σπιτάκι

ιδέες προτάσεις ?
Esperos έγραψε:
03 Ιαν 2022, 20:01
gassim έγραψε:
03 Ιαν 2022, 19:55
Esperos έγραψε:
03 Ιαν 2022, 19:48
Θέλω να αγοράσω σκύλο, ράτσα, να κυνηγάει γάτες.
Τι πρέπει να κάνω για να μην πάω σε πετ σοπ αλλά να είναι καλό το μέρος που θα πλερώσω ?
Σε χωριό θα ζήσει, αγροικία, θα περάσει καλά, όξω θα κοιμάται, θα του κάνω σπιτάκι

ιδέες προτάσεις ?
Γιατί να κυνηγάει τις γάτες;
Δεν μαρέσουν οι γάτες και έχει γάτες πολλές εδώ
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κακοποίηση Ζώων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 09 Μάιος 2023, 19:29

9 Μαΐου, 2023
Κτηνωδία στη Λάρισα: Δηλητηρίασαν τροφή και πέθαναν γάτες και ένα περιστέρι!

Εικόνα

Με νεκρές γάτες και ένα περιστέρι που προφανώς δοκίμασε και αυτό τη δηλητηριασμένη τροφή γέμισε ένα μικρός δρόμος σε κεντρική συνοικία της Λάρισας.


Το αποτρόπαιο περιστατικό, γνωστοποίησαν μέσω σχετικής τους ανακοίνωσης, στα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης, οι «Αδέσποτοι Εθελοντές Λάρισας» παραθέτοντας μάλιστα και σχετικές φωτογραφίες. Το συμβάν με τις φόλες εντοπίστηκε στην οδό Κρήτης, ένα δρόμο που βρίσκεται μεταξύ των οδών Τζαβέλα και Καραθάνου.

Οι «Αδέσποτοι Εθελοντές Λάρισας», ζητούν όποιος γνωρίζει κάτι να το καταγγείλει στις αρμόδιες Αρχές.


Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κακοποίηση Ζώων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 09 Μάιος 2023, 19:36

Τρίτη, 09 Μαΐου 2023
Εγκατέλειψαν νεογέννητο κουταβάκι.

Εικόνα

Τι "άνθρωποι" είμαστε; - Στη Λαμία, μόνο τον τελευταίο μήνα, έχουν βρεθεί περίπου 10 σακούλες μέσα στα σκουπίδια με νεογέννητα γατάκια και κουταβάκια.


Το πρωί της Δευτέρας ειδοποιηθήκαμε από τον διευθυντή του super market ''Μετρό'' Λαμίας για νεογέννητο κουτάβι, παρατημένο στο parking.

Το είχαν πετάξει μέσα σε ένα κουτί, ήταν σε άσχημη κατάσταση και οι υπάλληλοι είχαν αναστατωθεί με την απάνθρωπη πράξη.

Κινητοποιήθηκαν αμέσως εθελοντές της πόλης και το μωράκι βρίσκεται στην αγκαλιά μιας αδέσποτης σκυλίτσας, η οποία το θηλάζει.

Σε παράπηγμα είναι, πάνω στις πέτρες θηλάζει αλλά η μαμά, αν και έχει πολύ μεγαλύτερα σε ηλικία κουταβάκια (τσοπανάκια), έδειξε πολύ μεγάλη στοργή και αγάπη στο ταλαιπωρημένο πλασματάκι που γνώρισε την κακοποίηση από την πρώτη ημέρα της ζωής του.

Εικόνα

Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με το γεγονός παρακαλούμε να μας ενημερώσει.

Δεν μπορούμε να καταλάβουμε για ποιον λόγο βάζει το νεογέννητα σε κουτί κάποιος και το αφήνει σε ένα πάρκινγκ σούπερ μάρκετ. Ας το άφηνε να μεγαλώσει τουλάχιστον.

Στη Λαμία μόνο τον τελευταίο μήνα, έχουν βρεθεί περίπου 10 σακούλες μέσα στα σκουπίδια με νεογέννητα γατάκια και κουταβάκια.

Οι εθελοντές που είναι ελάχιστοι και χρειάζονται την αρωγή σας είναι εξουθενωμένοι. Παλεύουν όμως και γίνονται αλυσίδα για να τους χαρίσουν πίσω τη ζωή τους που κάποιοι αποφάσισαν με βίαιο τρόπο να αφαιρέσουν.

Για το μικρούλι μας έγιναν αλυσίδα και το έσωσαν η Κωνσταντίνα, η Χρυσάνθη, η Αννίτα και η Μάρτζη, τις οποίες ευχαριστούμε πολύ.

Και εννοείται, ότι μετά τον απογαλακτισμό του μπορεί να δοθεί για υιοθεσία και γι' αυτό ήδη ψάχνουμε κηδεμόνα για υιοθεσία.

Αν ενδιαφέρεστε για υιοθεσία του μικρού και των κουταβιών της υπέροχης μανούλας, επικοινωνήστε με τη Χρυσάνθη Καραγιάννη στο τηλέφωνο: 6947685151

Δείτε υπέροχο βίντεο με την αδέσποτη σκυλίτσα που το θηλάζει:



Και φωτογραφίες με τα νέα αδελφάκια του νεογέννητου κουταβιού που ευτυχώς βρήκε, έστω και προσωρινά, μια οικογένεια.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
https://www.lamiareport.gr/index.php/to ... -koutavaki

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κακοποίηση Ζώων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 10 Μάιος 2023, 19:58

10.05.2023
Αδιανόητη κτηνωδία στα Φιλιατρά: Κρέμασε τον σκύλο σε δέντρο και χόρευε γύρω του μετά τον θάνατό του.

Εικόνα

Αδιανόητη κτηνωδία σημειώθηκε στα Φιλιατρά με θύμα έναν σκύλο, καθώς ένας άνδρας τον κρέμασε σε ένα δέντρο το χτύπησε ανελέητα και μετά τον θάνατό του, έβαλε λαϊκή μουσική και χόρευε ημίγυμνος σαν κανίβαλος, γύρω από το άψυχο σώμα του βασανισμένου τετραπόδου.


Αστυνομικοί του Α.Τ. Φιλιατρών που έσπευσαν στο σημείο είδαν το υλικό που τράβηξε με το κινητό του αυτόπτης μάρτυρας , πλην όμως δεν κατάφεραν να βρουν τον άνδρα, ο οποίος είχε προλάβει να εξαφανιστεί!

Εκτός από την Αστυνομία, ειδοποιήθηκαν και φιλοζωικές οργανώσεις, σχηματίστηκε δικογραφία και ο φάκελος με την κατάθεση του αυτόπτη μάρτυρα και το οπτικό υλικό διαβιβάστηκε στον Εισαγγελέα.

Λόγω παρέλευσης του αυτοφώρου, ο ιδιοκτήτης του ζώου, έχει κληθεί αύριο συνοδευόμενος από τον δικηγόρο του να δώσει ανωμοτί κατάθεση και στη συνέχεια, ανακριτής και εισαγγελέας θα αποφασίσουν για την εξέλιξη της ζοφερής αυτής ιστορίας.
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... anato-tou/



Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κακοποίηση Ζώων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 13 Μάιος 2023, 21:53

11.05.2023
Ινδία: Γυναίκα πιάστηκε με… 22 φίδια στις αποσκευές της!
Γυναίκα ταξίδευε στην Ινδία από την Κουάλα Λουμπούρ.

Εικόνα

Οι τελωνειακοί πράκτορες στο διεθνές αεροδρόμιο Τσενάι της Ινδίας βρέθηκαν προ τεράστιας εκπλήξεως, ανακαλύπτοντας 22 φίδια και έναν χαμαιλέοντα… συσκευασμένα σε διαφανή δοχεία και κλεισμένα με ταινία, ενώ έψαχναν τις αποσκευές μιας γυναίκας!


Το περιστατικό συνέβη στα τέλη του περασμένου μήνα, με γυναίκα να ταξιδεύει στην Ινδία, από την Κουάλα Λουμπούρ της Μαλαισίας.

Εικόνα






https://www.pronews.gr/kosmos/india-gyn ... to-vinteo/



11/05/2023
Το «Moulin Rouge» έκοψε πράξη με φίδια μετά από καταγγελίες ακτιβιστών για κακοποίηση ζώων.
Τα βύθιζαν σε δεξαμενή με νερό και τα χειρίζονταν μια χορεύτρια.

Εικόνα

Το ιστορικό καμπαρέ «Moulin Rouge» αποφάσισε να σταματήσει οριστικά μια πράξη με φίδια που παρουσίαζε στο έργο του, καθώς δέχτηκε πολλές καταγγελίες για κακοποίηση ζώων, που κατέθεσαν ακτιβιστές.


Όπως αναφέρει ο theguardian.com (https://www.theguardian.com/world/2023/ ... s-protests), η διεύθυνση του καμπαρέ, είχε ανακοινώσει πως θα σταματούσε τη συγκεκριμένη πράξη το 2024, όπως και άλλες που περιλαμβάνουν ζώα.

Ωστόσο, πραγματοποιήθηκαν σφοδρές διαμαρτυρίες έξω από το δημαρχείο του Παρισιού και ο δήμος έκτοτε άσκησε πιέσεις, με αποτέλεσμα η διεύθυνση του θρυλικού σόου να υποχωρήσει και να ανακοινώσει πως σταματάει την πράξη νωρίτερα.

Σύμφωνα με την καταγγελία, δύο δικτυωτοί πύθωνες της νοτιοανατολικής Ασίας που ζουν κανονικά στη στεριά, βυθίζονταν μέσα σε δεξαμενή με νερό και στη συνέχεια τους χειρίζονταν μια χορεύτρια.

Οι καταγγελίες αναφέρουν πως οι υπεύθυνοι έδεναν με μονωτικές ταινίες τα στόματα των ερπετών για να μην δαγκώνουν, όπως και άλλα μέρη του σώματος, για να μην αφοδεύουν, ειδικά κατά τη διάρκεια της παράστασης.

Μάλιστα, ορισμένοι υποστηρίζουν πως παρατήρησαν, ότι τα φίδια πάλευαν να φτάσουν στην επιφάνεια, ώστε να μπορέσουν να αναπνεύσουν.


https://www.newsbeast.gr/world/arthro/9 ... oiisi-zoon

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών