Σκάει η φούσκα του airbnb

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
mao mao
Δημοσιεύσεις: 7576
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Σκάει η φούσκα του airbnb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 08 Φεβ 2020, 00:09

Γιάννης έγραψε:
08 Φεβ 2020, 00:05
mao mao έγραψε:
08 Φεβ 2020, 00:03
Γιάννης έγραψε:
07 Φεβ 2020, 23:50
Το ΑirBnB έχει βοηθήσει πολύ κόσμο εκατέρωθεν, και έχει τονώσει την οικονομία, αφήστε τους κλαψομούνηδες να κλαψομουνιάζουν, πλάκα έχουν.
έχει βοηθήσει αυτούς που είχαν περιουσία σε κεντρικές περιοχές, και μεσοαστούς τουρίστες που κάνουν φθηνότερες και πιο άνετες διακοπές.

Οι φουκαράδες που είναι στο ενοίκιο και δουλεύον για 800 ευρώ την πλήρωσαν τη νύφη με αύξηση ενοικίου.
Ναι. Και;
ας διάβαζαν στο λύκειο να γίνονταν καρδιοχειρούργοι και να μην παίρναν 800 ευρώ. Σωστά;

Εκτός αν έχεις να πεις τίποτα σοβαρό για αυτό το κοινωνικό πρόβλημα, οπου άνθρωποι με φουλ τάιμ εργασία δεν μπορούν να πληρώσουν το ενοίκιο τους.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Σκάει η φούσκα του airbnb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 08 Φεβ 2020, 00:13

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
05 Φεβ 2020, 19:47
συμβαινουν τετοια πραγματα στον καπιταλισμο? :giggle:
:003:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Σκάει η φούσκα του airbnb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 08 Φεβ 2020, 00:19

Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Φεβ 2020, 00:04
Και σχέση να μην έχει δεν έγινε κάτι. Σ' αυτή τη φάση αν μας πει ο ταρίφας ότι ο χορός της βροχής ρίχνει τα νοίκια, θα το δοκιμάσουμε.
Δεν μας έχεις πει πόσο πληρώνεις νοίκι;

Γιάννης

Re: Σκάει η φούσκα του airbnb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 08 Φεβ 2020, 00:20

mao mao έγραψε:
08 Φεβ 2020, 00:09
Γιάννης έγραψε:
08 Φεβ 2020, 00:05
mao mao έγραψε:
08 Φεβ 2020, 00:03


έχει βοηθήσει αυτούς που είχαν περιουσία σε κεντρικές περιοχές, και μεσοαστούς τουρίστες που κάνουν φθηνότερες και πιο άνετες διακοπές.

Οι φουκαράδες που είναι στο ενοίκιο και δουλεύον για 800 ευρώ την πλήρωσαν τη νύφη με αύξηση ενοικίου.
Ναι. Και;
ας διάβαζαν στο λύκειο να γίνονταν καρδιοχειρούργοι και να μην παίρναν 800 ευρώ. Σωστά;

Εκτός αν έχεις να πεις τίποτα σοβαρό για αυτό το κοινωνικό πρόβλημα, οπου άνθρωποι με φουλ τάιμ εργασία δεν μπορούν να πληρώσουν το ενοίκιο τους.
Αυτό θα μπορούσε να λυθεί εύκολα, με αλλαγή του υπάρχοντος νομοθετικού πλαισίου για τις μακροχρόνιες ρυθμίσεις, το οποίο στη σημερινή του μορφή αποτελεί σοβαρό αντικίνητρο, και είναι ένας από τους κύριους λόγους που τόσοι πολλοί ιδιοκτήτες προτίμησαν να το ρίξουν στο AirBnB.

Και επίσης, θα μπορούσε να υπάρχει ένα απλό νομικό πλαίσιο αδειοδότησης, με περιορισμούς ανάλογα με τη φύση και τις οικιστικές ανάγκες της κάθε περιοχής. Έχει γίνει και αλλού, λυμένο πρόβλημα είναι.

Πέρα από αυτά, η κακία και η χολή που βγάζουν μερικοί, και τα ψέμματα που γράφουν για να δικαιολογήσουν τη θανάτωση της κατσίκας του γείτονα, αποτελούν κλασσική Ελληνιά. Τίποτε περισσότερο και τίποτα λιγότερο.

Στην τελική ναι, ας μην τα έξυναν στο Λύκειο. Δεν πρόκειται να χάσω τον ύπνο μου για τη συγκεκριμένη κατηγορία χαμηλόμισθων.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7576
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Σκάει η φούσκα του airbnb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 08 Φεβ 2020, 00:28

Γιάννης έγραψε:
08 Φεβ 2020, 00:20

Στην τελική ναι, ας μην τα έξυναν στο Λύκειο. Δεν πρόκειται να χάσω τον ύπνο μου για τη συγκεκριμένη κατηγορία χαμηλόμισθων.
το σπασες πάλι το κομπλεξόμετρο. συγχαρητήρια.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39802
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Σκάει η φούσκα του airbnb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 08 Φεβ 2020, 00:30

mao mao έγραψε:
07 Φεβ 2020, 19:19
Οι τιμές των ακινήτων κρατιούνται ψηλά επειδή οι μπούμερ επιδοτούν την στέγη των παιδιών τους. Όταν τελειώσει αυτό λόγω θανάτου, οι αξίες θα καταρρεύσουν. Αθήνα και Θεσσαλονίκη πρέπει να είναι οι πιο ακριβές φαβέλες στον κόσμο.
τρομερο ποστ :goodpost:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8068
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Σκάει η φούσκα του airbnb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 08 Φεβ 2020, 01:18

mao mao έγραψε:
08 Φεβ 2020, 00:28
Γιάννης έγραψε:
08 Φεβ 2020, 00:20

Στην τελική ναι, ας μην τα έξυναν στο Λύκειο. Δεν πρόκειται να χάσω τον ύπνο μου για τη συγκεκριμένη κατηγορία χαμηλόμισθων.
το σπασες πάλι το κομπλεξόμετρο. συγχαρητήρια.
Είναι εκτός πραγματικότητας οι άνθρωποι. Εγώ που ήμουν άριστος μαθητής και πήρα πτυχίο με 8, παίρνω 800€ και είμαι προϊστάμενος στη δουλειά μου.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39802
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Σκάει η φούσκα του airbnb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 08 Φεβ 2020, 01:21

δεν εγινες καρδιοχειρουργος:giggle:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 44063
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Σκάει η φούσκα του airbnb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 08 Φεβ 2020, 01:32

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
08 Φεβ 2020, 01:18
mao mao έγραψε:
08 Φεβ 2020, 00:28
Γιάννης έγραψε:
08 Φεβ 2020, 00:20

Στην τελική ναι, ας μην τα έξυναν στο Λύκειο. Δεν πρόκειται να χάσω τον ύπνο μου για τη συγκεκριμένη κατηγορία χαμηλόμισθων.
το σπασες πάλι το κομπλεξόμετρο. συγχαρητήρια.
Είναι εκτός πραγματικότητας οι άνθρωποι. Εγώ που ήμουν άριστος μαθητής και πήρα πτυχίο με 8, παίρνω 800€ και είμαι προϊστάμενος στη δουλειά μου.
Αν έπαιρνες το πτυχίο το '87 θα ήταν αλλιώς τα πράγματα, άργησες.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Ορέστης 35

Re: Σκάει η φούσκα του airbnb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 08 Φεβ 2020, 01:58

Ερμής έγραψε:
06 Φεβ 2020, 12:33
vantono έγραψε:
06 Φεβ 2020, 12:29
Ερμής έγραψε:
06 Φεβ 2020, 12:22
Ο βενέτης ακόμη όρθιος πάει.
Και για τα μικέλ το ίδιο θα 'λεγα,δυστυχώς. Και απορώ γιατί ειναι κι ο,τι χειρότερο εν τω μεταξύ, εβαπορίλα σκέτη με εκχύλισμα καφέ. Μια φορα πηρα απο εκει, και δευτερη δεν υπήρξε. Για τον Βενέτη παραδέχομαι οτι εχει καμποσα σκατουλάκια που ειναι ωραία τα ατιμα, παρά το ότι προσπαθώ να τα αποφεύγω σαν διάολος το λιβάνι. Για αυτό και κρατιέται πολύ καλά ακομα, προφανώς.
Και τα δύο ακομα κρατάνε ουσιαστικά, απλά προφανώς δεν μοιράζουν τοσο εύκολα φρανσάιζ πια, οσο απλόχερα μοιραζαν στις αρχές τους, που τα εβλεπες να ξεπετάγονται μπροστά σου σαν μανιτάρια.
Ta mikel τουλάχιστον αυτά που βλέπω (Π.Φάληρο, Κηφισια) είναι πολύ πεσμένα, και κάποια στιγμές βαράνε μύγες, ο Βενέτης όμως πάει πολύ καλά ακόμη.
Ίσως τα μικελ που είναι σε φοιτητοπεριοχές να πηγαίνουν καλύτερα, δε ξέρω.
Απεναντι απ τη νομικη ειναι φισκα μουναρες δικηγορινες,

Ορέστης 35

Re: Σκάει η φούσκα του airbnb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 08 Φεβ 2020, 02:02

aljawn έγραψε:
06 Φεβ 2020, 12:54
Ερμής έγραψε:
06 Φεβ 2020, 12:41
alekhine έγραψε:
06 Φεβ 2020, 12:37


οταν ειχαν πρωτοανοιξει τα μικελ στην αθηνα οι ουρες φτανανε εξω απο τα μαγαζια

απο οτι ακουστηκε αλλαξαν προμηθευτη στο καφε που σερβιραν και απο τοτε πανε κατα διαολου

μαλιστα τον πρωτο καιρο ειχε ακουστει οτι για να παρεις μαγαζι franchise ο αερας ειχε φτασει εξαψηφιο και καποιοι που τα σκασανε ακομα τα κλαινε
Γνωστός γνωστού μπετόβλακας, στα κάπιταλς έβαλε παπουδες και πατεράδες να βγάλουν απο τα σεντούκια 250Κ για να ανοίξει μικελ. Και το άνοιξε καπου στα ανατολικά. Και κλαίει γοερά πια.
Αυτά ή που τα ανοίγεις στις αρχές (πάει καλά, κονομάς, δε πάει καλά, χάνεις σχετικά λίγα), ή που δε τα ανοίγεις καθόλου. Εκτός και θες να ξεπλύνεις.
Μα τα Μίκελ και τα Βενέτης ως μητρικές πάνε καλά, τα φραντσάιζ είναι που κλαίνε πάντα.

Και πίστεψε με, έχω φίλο που άνοιξε το 2012 (βάλαμε ρεφενέ διάφοροι για να μαζέψει την συμμετοχή του μαζί με άλλους τρεις) και τώρα είναι στα δικαστήρια με την εταιρία. Κέντρο Αθήνας μάλιστα, σε μεγάλο πέρασμα, στον χρόνο ο Βενέτης του έβαλε άλλα δυο μαγαζιά στα 500 μέτρα (το ένα μάλιστα είναι ούτε 200 μέτρα μακριά). Το συγκεκριμένο μαγαζί βέβαια δεν έπιασε μπρέικ ίβεν ποτέ (πόσο μάλλον με τις τιμές που σου πουλάει τα προϊόντα ο Βενέτης), και τους υποχρέωσε να του το πουλήσουν πίσω μπιρ παρά.

Την συγκεκριμένη θέση την έχει πουλήσει άλλες 2 φορές μέχρι τώρα σε χαχόλους.
Βικτωρια λες, ή πατησιων; Της Βικτωριας πιο απατο φαινεται.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39802
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Σκάει η φούσκα του airbnb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 08 Φεβ 2020, 02:19

δυστυχως αγαπητε Ορεστης35 ζουμε στην απολυτη χωρα των μπουμερς

θα ηταν χρησιμο να βρουμε μια μεελετη για ποσο ποσοστο πλουτου βρισκεται στα χερια μπουμερς ανα χωρα

θα γελουσαμε για ωρες :g030:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
ΓΕΣΑΡ
Δημοσιεύσεις: 1175
Εγγραφή: 09 Φεβ 2019, 11:30

Re: Σκάει η φούσκα του airbnb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΕΣΑΡ » 08 Φεβ 2020, 02:44

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Φεβ 2020, 11:58
nowhere έγραψε:
07 Φεβ 2020, 11:47
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
07 Φεβ 2020, 09:41
Η γενιά που έφαγε και τα λεφτά των δισέγγονων της δεν δικαιούται να ομιλεί για σπατάλες!
έφαγε τα λεφτά από τα δισσέγγονα της μια γενιά χωρίς αλβανοπακιστανούς δλδ μια γενιά που ήξερε τι σημαίνει χειρωνακτική εργασία,από την γενιά που αν δεν υπήρχαν τα γυμναστήρια θα ήταν όλοι σαν πατημένες χλαπάτσες.πολλά λολ.αν μου έχει δημιουργηθεί μια απέχθεια για την δουλειά είναι από αυτή την γενιά που δουλεύαν γονείς-μπαρμπάδια σαν σκλαβοι
Ναι, η γενιά που με 2-3 χρόνια δουλειάς με μηδενική εξειδίκευση έπαιρνε και από ένα διαμέρισμα. Και τώρα κουνάει το δάχτυλο ότι αν δουλέψουμε κι εμείς 30 χρόνια σε τομέα υψηλής εξειδίκευσης θα μπορέσουμε να μπροκομπψουμε.
:+1:

Άβαταρ μέλους
ΓΕΣΑΡ
Δημοσιεύσεις: 1175
Εγγραφή: 09 Φεβ 2019, 11:30

Re: Σκάει η φούσκα του airbnb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΕΣΑΡ » 08 Φεβ 2020, 02:46

nowhere έγραψε:
07 Φεβ 2020, 12:25
Ερμής έγραψε:
07 Φεβ 2020, 12:15
Συγκρίνεις την ευκολία που κάποιος έφτιαχνε/αγοραζε σπίτι το 70 με το τώρα;
άλλες οι ανάγκες σήμερα.αν μπορούσες να ζήσεις όπως ζούσαν τότε,ναι
Eίσαι εντελώς εκτός πραγματικότητας

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Σκάει η φούσκα του airbnb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 08 Φεβ 2020, 02:47

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
08 Φεβ 2020, 01:18

Είναι εκτός πραγματικότητας οι άνθρωποι. Εγώ που ήμουν άριστος μαθητής και πήρα πτυχίο με 8, παίρνω 800€ και είμαι προϊστάμενος στη δουλειά μου.
Τι έχεις τελειώσει και τι δουλειά κάνεις;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών