Κίνητρα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ομελέτιος Δανιμαρκίας
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2020, 17:04

Re: Κίνητρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ομελέτιος Δανιμαρκίας » 19 Αύγ 2020, 16:08

Να υπάρχει μια γενική κατεύθυνση η οποία όταν κουράζει να δίνει ουσία στις στιγμές κωλοβαρέματος, θα έλεγα. Αλλά όχι πολύ μακροπρόθεσμοι στόχοι γιατί αρχίζει η αναβλητικότητα έτσι. Λίγη πίεση χρόνου βοηθάει γενικώς, πιστεύω.
Though this be madness, yet there is method in 't

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25891
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Κίνητρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 22 Αύγ 2020, 13:10

Ομελέτιος Δανιμαρκίας έγραψε:
19 Αύγ 2020, 16:08
Να υπάρχει μια γενική κατεύθυνση η οποία όταν κουράζει να δίνει ουσία στις στιγμές κωλοβαρέματος, θα έλεγα. Αλλά όχι πολύ μακροπρόθεσμοι στόχοι γιατί αρχίζει η αναβλητικότητα έτσι. Λίγη πίεση χρόνου βοηθάει γενικώς, πιστεύω.
καλο σαν σκεψη το bold

οταν λες "πολυ μακροπροθεσμοι" , τί χρονικο οριζοντα δινεις;

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7977
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Κίνητρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 22 Αύγ 2020, 13:16

Δεν ξέρω, καλή η ξεκούραση, σε λογικά πλαίσια. Σε εμένα και το ομορφότερο σπίτι να μου προσφέρεις να μείνω, αν είχα τον χρόνο, θα γινόμουν αρχιτέκτονας. Δεν θα με ικανοποιούσε απλά ένα ωραίο σπίτι και να ζω σ' αυτό. Παρομοίως με άλλα πράγματα. Μ' αρέσουν οι δημιουργικές ασχολίες. Απεχθάνομαι την σκλαβιά.

αλασκα15++
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 20 Οκτ 2019, 21:22

Re: Κίνητρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αλασκα15++ » 22 Αύγ 2020, 13:38

O Φελίνι ασχολήθηκε μ' αυτό το θέμα. Στην ταινία του Vitelloni. Πέντε 30ηδες που πλήττουν και ζουν με τα λεφτά των γονιών . Και ο Σταντάλ στο "κόκκινο και το μαύρο" περιγράφει την ανία και την πλήξη των ευγενών.

Άβαταρ μέλους
Ομελέτιος Δανιμαρκίας
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2020, 17:04

Re: Κίνητρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ομελέτιος Δανιμαρκίας » 23 Αύγ 2020, 02:49

talaipwros έγραψε:
22 Αύγ 2020, 13:10
Ομελέτιος Δανιμαρκίας έγραψε:
19 Αύγ 2020, 16:08
Να υπάρχει μια γενική κατεύθυνση η οποία όταν κουράζει να δίνει ουσία στις στιγμές κωλοβαρέματος, θα έλεγα. Αλλά όχι πολύ μακροπρόθεσμοι στόχοι γιατί αρχίζει η αναβλητικότητα έτσι. Λίγη πίεση χρόνου βοηθάει γενικώς, πιστεύω.
καλο σαν σκεψη το bold

οταν λες "πολυ μακροπροθεσμοι" , τί χρονικο οριζοντα δινεις;
Εξαρτάται απ' το άτομο, απλά για μένα έχω προσέξει ότι κάτι που μπορεί να γίνει τώρα, καλό είναι να γίνεται τώρα, αλλιώς αρχίζω να δικαιολογώ την όποια καθυστέρηση, αντί να κοιτάξω να τελειώνω. Γενικώς, μια ψυχή που είναι να βγει.. :003:
Though this be madness, yet there is method in 't

Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Δημοσιεύσεις: 999
Εγγραφή: 23 Μαρ 2020, 18:19

Re: Κίνητρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Winston Smith » 23 Αύγ 2020, 03:57

νύχτα έγραψε:
18 Αύγ 2020, 20:48
το μοναδικό μου κίνητρο νομίζω διαχρονικά, είναι να περνάω (αισθάνομαι) όμορφα
Έτσι είναι. Κυριολεκτικά ό,τι κάνουμε το κάνουμε για να αισθανθούμε όμορφα είτε τώρα είτε στο μέλλον. Ο εγκέφαλος μας παίρνει συνεχώς αποφάσεις για το αν αξίζει να περιμένει για ευχαρίστηση ή όχι. Απλά κάποιες φορές αποφασίζουμε να κάνουμε τα πράγματα που μας κάνουν χαρούμενους τώρα (πχ κάθομαι στο καφενείο, ή γράφω στο διαδικτυακό εδώ για λίγο ego validation) ενώ κάποιες άλλες πράγματα που υπόσχονται μελλοντική ευχαρίστηση (η σκατένια δουλειά που πληρώνει καλά και στο μέλλον θα πάρεις σπίτι). Το θέμα είναι το ότι πολλές φορές δεν υπολογίζουμε καλά και το άθροισμα μπορεί να μην είναι θετικό. Είτε κάνουμε πολύ από αυτά που δίνουν άμεση ευχαρίστηση και μπορεί να χάνουμε μεγαλύτερη ευχαρίστηση στο μέλλον ή να προξενούμε μελλοντική δυστυχία (γτ οκ και τα βαριά ναρκωτικά καλά λένε ότι είναι αλλά μακροπρόθεσμα δεν αξίζει), ή μπορεί να αναβάλουμε την ευτυχία μας για πράγματα που στο τέλος δεν μας δίνουν αυτή που υπολογίσαμε (πχ το να κυνηγάς τα λεφτά).

Όλο το παιχνίδι είναι αυτό το μπάλανς.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών