Εμβολιαστικό γκάλοπ

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Έχετε εμβολιαστεί; Με ποιο εμβόλιο;

Έχω εμβολιαστεί με Pfizer
13
8%
Έχω εμβολιαστεί με Moderna
1
1%
Έχω εμβολιαστεί με Κινεζιά
7
4%
Έχω εμβολιαστεί με Sputnik
6
4%
Έχω εμβολιαστεί με AZ
20
13%
Έχω εμβολιαστεί με J&J
3
2%
Έχω κλείσει ραντεβού για εμβολιασμό
36
23%
Θα περιμένω λίγο ακόμη πριν κλείσω ραντεβού
27
17%
Δεν εμβολιάστηκα αλλά ίσως εμβολιαστώ
15
9%
Δεν θα εμβολιαστώ
30
19%
 
Σύνολο ψήφων: 158

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27348
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Εμβολιαστικό γκάλοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 02 Μάιος 2021, 19:10

Στύγιος έγραψε:
02 Μάιος 2021, 18:02
zteo έγραψε:
02 Μάιος 2021, 17:57
Στύγιος έγραψε:
02 Μάιος 2021, 17:55


Γιατί ηγούμαι του κινήματος των αντιεμβολιαστών εδώ μέσα κι έχω φάει μπινελίκια ,κατάρες κι αναθέματα. Αν μπορούσαν ,θα με έκαιγαν και στην πυρά.
Γιατι εισαι εναντια στο εμβολιο?
Προοίμιο της επιβολής μιας παγκόσμιας "οργουελιανής" δικτατορίας με ηγεμόνα τον Αντίχριστο.

Ὁ Γέροντας Παίσιος τὸ 1983 στὴ Σουρωτὴ εἶχε ἀναφέρει συγκεκριμένα: «Θὰ ἔρθει καιρὸς ποὺ θὰ ἀνεβαινοκατεβαίνουν κυβερνήσεις, θὰ ἐναλλάσσονται τὰ κόμματα, θὰ ἀνακαλοῦνται διατάγματα, θὰ ψηφίζονται νόμοι καὶ θὰ καταργοῦνται ἄλλοι, καὶ θὰ ἐπικρατεῖ σύγχυση καὶ ταραχή. Τότε, ὅμως, θὰ ἀντιδράσουν λίγοι πιστοὶ Χριστιανοὶ ἀλλὰ καὶ τὸ Κ.Κ.Ε..» Μᾶς ἔκανε πολλὴ ἐντύπωση ἐκεῖνο πού εἶπε γιά τό Κ.Κ.Ε. καὶ γελάσαμε, θυμᾶμαι. Εἶπε, ἐπίσης, ὅτι ἐμεῖς θὰ τὰ βλέπαμε ὅλα αὐτὰ ἐνῶ ἐκεῖνος ὄχι.
Τους έφυγες ή σ' αμολήσανε;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

zteo
Δημοσιεύσεις: 10696
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Εμβολιαστικό γκάλοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 02 Μάιος 2021, 19:20

Green Dragon έγραψε:
02 Μάιος 2021, 19:00
zteo έγραψε:
02 Μάιος 2021, 18:59
Ουτε τα Ευρωπαικα φταναν για τους Ευρωπαιους πολιτες αλλα βγαιναν οι γραφειοκρατες των Βρυξελλων βγαιναν και συκοφαντουσαν το εμβολιο της ΑΖ ελεου μιζων των αλλων εταιρειων.Η ΑΖ για αντιποινα αργησε την παραγωγη για να εξασφαλισει την κονομα της.
Εκεί σίγουρα κάτι παίχτηκε, κάνει μπαμ (δεν ξέρω να είναι μίζες, γεωπολιτική ή κάτι άλλο). Ποτέ δεν έδωσα σημασία στις λεγόμενες 'παρενέργειες'.
Η γεωπολιτικη συμβαδιζει με τις μιζες.Οσο για τις παρενεργειες εχουμε ακομα και νεκρους.Αλλα εαν αυτοι ειναι 1-2 στο μυρριο ειναι αμελητεα ποσοστητα.Ο πολεμος των εταιρειων και τα παιχνιδια των καθυστερησεων εχουν κοστισει περισσοτερες ανθρωπινες ζωες απο τις παρενεργειες.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8177
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Εμβολιαστικό γκάλοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 02 Μάιος 2021, 19:59

Scouser έγραψε:
02 Μάιος 2021, 12:27

Πες τα ρε Κάμερον. :wave:
Εγώ βέβαια έχω κλείσει ραντεβού και θα εμβολιαστώ σε λίγες ημέρες, για να μην δημιουργούνται παρανοήσεις.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20885
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Εμβολιαστικό γκάλοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 02 Μάιος 2021, 20:13

zteo έγραψε:
02 Μάιος 2021, 19:20
Η γεωπολιτικη συμβαδιζει με τις μιζες.Οσο για τις παρενεργειες εχουμε ακομα και νεκρους.Αλλα εαν αυτοι ειναι 1-2 στο μυρριο ειναι αμελητεα ποσοστητα.Ο πολεμος των εταιρειων και τα παιχνιδια των καθυστερησεων εχουν κοστισει περισσοτερες ανθρωπινες ζωες απο τις παρενεργειες.
Αν το εννοείς με την γενικότερη έννοια του ανταλλάγματος τότε ναι, είναι μια συμπαντική πραγματικότητα, αναπόδραστη όσο και ο θάνατος. Όποιος έχει εξουσία στα χέρια του θα προσπαθεί πάντοτε να επωφεληθεί μέσα στα πλαίσια του επικρατούντος συστήματος, όποιο κι αν είναι αυτό.

ΑΙΝΕΙΑΝ06

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41264
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβολιαστικό γκάλοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Μάιος 2021, 21:29

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Μάιος 2021, 11:52
Αντιπροσωπεύεις όμως μια απειροελάχιστη μειοψηφία του αντιεμβολιαστικού κινήματος, έτσι δεν είναι;
Δεν αντιπροσωπεύω κανένα ψήγμα του αντιεμβολιαστικού κινήματος. Είμαι 100% υπέρ των εμβολίων και έχω πει σε συζήτηση για τα παιδικά εμβόλια ότι πρέπει να αυστηροποιηθεί η νομοθεσία.
gassim έγραψε:
02 Μάιος 2021, 11:51
Και γιατί δεν έκανες το εμβόλιο για την γρίπη;
Το έχω σκεφτεί, απλά δεν θέλω να μπαίνω στην διαδικασία να κάνω ετησίως εμβόλιο διά βίου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41264
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβολιαστικό γκάλοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Μάιος 2021, 21:32

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Μάιος 2021, 12:01
ST48410 έγραψε:
02 Μάιος 2021, 11:52
Η δική μου θέση είναι λίγο διαφορετική. Αν υπάρχει κάποιος πραγματικός κίνδυνος από τα mRNA (τύπου στείρωσης, γενετικών μεταλλάξεων, καρκίνων κλπ) πιστεύω ότι το κλασικό διάστημα των 2-3 χρόνων μάλλον είναι πολύ μικρό για να δείξει οτιδήποτε. Και καθώς αρπάζω κρυολογήματα πανεύκολα και χρησιμοποιώ για τη δουλειά τα ΜΜΜ σχεδόν καθημερινά η ζυγαριά γέρνει στο να πάρω το ρίσκο. Υποθέτω δε ότι τα εκατομμύρια των ήδη εμβολιασμένων με το εμβόλιο που θα κάνω παρέχουν κάποια πρώτα συμπεράσματα. Θα δούμε. Αν εξαφανιστώ απότομα από το φόρουμ, θα ξέρετε.
Κάπου εδώ θέλω να θέσω μια ειλικρινή απορία. Απ' ότι διαβάζω -και ακούω- το "ασφαλές" διάστημα των 2-3 χρόνων δοκιμών, είναι λογικοφανές. Αλλά αν πάρουμε ως δεδομένο, το ότι ένα τεράστιο ποσοστό του πληθυσμού δεν χαίρει άκρας υγείας τη δεδομένη στιγμή που κάνει το εμβόλιο (γιατί ελάχιστοι έχουν κάνει ένα αναλυτικό τσεκαπ και πιθανόν να πάσχουν από κάποια σοβαρή αλλά ασυμπτωματική/υποβόσκουσα προς το παρόν νόσο) με ποια στοιχεία θα αξιολογηθεί αν η α ή β ασθένεια προϋπήρχε ή ήταν συνέπεια του εμβόλιου;
Με στατιστική ανάλυση του incidence παθήσεων με βάση περασμένα έτη. Ομολογουμένως, όταν έχεις κάνει μαζικό εμβολιασμό σε 8 δις άτομα είναι αδύνατον να πεις αν φταίνε τα εμβόλια για την αύξηση σε οποιοδήποτε παθολογικό πρόβλημα, αλλά αν έχεις control group μπορείς να το κάνεις. Δηλαδή χώρες που εμβολιάστηκαν ελάχιστα ή καθόλου.

Υπάρχουν βέβαια κι άλλοι τρόποι, πιο άμεσοι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Εμβολιαστικό γκάλοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 02 Μάιος 2021, 21:35

hellegennes έγραψε:
02 Μάιος 2021, 21:29
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Μάιος 2021, 11:52
Αντιπροσωπεύεις όμως μια απειροελάχιστη μειοψηφία του αντιεμβολιαστικού κινήματος, έτσι δεν είναι;
Δεν αντιπροσωπεύω κανένα ψήγμα του αντιεμβολιαστικού κινήματος. Είμαι 100% υπέρ των εμβολίων και έχω πει σε συζήτηση για τα παιδικά εμβόλια ότι πρέπει να αυστηροποιηθεί η νομοθεσία.
gassim έγραψε:
02 Μάιος 2021, 11:51
Και γιατί δεν έκανες το εμβόλιο για την γρίπη;
Το έχω σκεφτεί, απλά δεν θέλω να μπαίνω στην διαδικασία να κάνω ετησίως εμβόλιο διά βίου.
Αν είναι αναγκαίο το ετήσιο εμβόλιο αλλά δεν θέλουμε συνολικά να μπούμε στην διαδικασία καταλαβαίνεις πως θα γίνει της τρελής με μόνιμη καραντίνα παντού.

Δλδ πώς θα γίνει;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41264
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβολιαστικό γκάλοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Μάιος 2021, 21:41

NewModelArmy έγραψε:
02 Μάιος 2021, 12:08
-Δεν ξερουμε αν προκαλει μεσομακροπροθεσμα συμπτωματα ο κοβιντ(ναι αυτοι που χρειαζονται ακομα οξυγονο επειδη νοσησαν περισυ τον Μαρτιο λογικα καπου το 2025 θα γινουν καλα)
Δεν υπάρχει καθόλου αυτό, είναι εντελώς φανταστικό πλάσμα. Τα συμπτώματα του υπό συζήτηση long covid είναι όλα συμπτώματα υποκειμενικών ενοχλήσεων, που το αν σχετίζονται άμεσα με τον ιό παίζεται.

asting symptoms of coronavirus can include:

fatigue
breathlessness
anxiety and depression
palpitations
chest pains
joint or muscle pain
not being able to think straight or focus (‘brain fog’)


Όλα αυτά είναι υποκειμενικά, όχι κλινικά συμπτώματα και πολλές φορές αποτέλεσμα αυθυποβολής. Επίσης είναι δύσκολο να διαπιστώσεις σε τι μπορεί να οφείλονται, αν όντως υφίστανται. Το ότι πέρασες κορωνοϊό δεν σημαίνει ότι αυτός τα προκάλεσε.

Πάντως δεν έχει καμμία σχέση με τα εξωφρενικά που λες για οξυγόνο 1 χρόνο μετά, όπως δεν είχαν σχέση τα βιντεάκια του Χουργιάτ με τους Κινέζους που έπεφταν κάτω και σπαρταρούσαν σαν τα ψάρια, στα καλά καθούμενα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11663
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Εμβολιαστικό γκάλοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 02 Μάιος 2021, 21:44

hellegennes έγραψε:
02 Μάιος 2021, 21:41
NewModelArmy έγραψε:
02 Μάιος 2021, 12:08
-Δεν ξερουμε αν προκαλει μεσομακροπροθεσμα συμπτωματα ο κοβιντ(ναι αυτοι που χρειαζονται ακομα οξυγονο επειδη νοσησαν περισυ τον Μαρτιο λογικα καπου το 2025 θα γινουν καλα)
Δεν υπάρχει καθόλου αυτό, είναι εντελώς φανταστικό πλάσμα. Τα συμπτώματα του υπό συζήτηση long covid είναι όλα συμπτώματα υποκειμενικών ενοχλήσεων, που το αν σχετίζονται άμεσα με τον ιό παίζεται.

asting symptoms of coronavirus can include:

fatigue
breathlessness
anxiety and depression
palpitations
chest pains
joint or muscle pain
not being able to think straight or focus (‘brain fog’)


Όλα αυτά είναι υποκειμενικά, όχι κλινικά συμπτώματα και πολλές φορές αποτέλεσμα αυθυποβολής. Επίσης είναι δύσκολο να διαπιστώσεις σε τι μπορεί να οφείλονται, αν όντως υφίστανται. Το ότι πέρασες κορωνοϊό δεν σημαίνει ότι αυτός τα προκάλεσε.

Πάντως δεν έχει καμμία σχέση με τα εξωφρενικά που λες για οξυγόνο 1 χρόνο μετά, όπως δεν είχαν σχέση τα βιντεάκια του Χουργιάτ με τους Κινέζους που έπεφταν κάτω και σπαρταρούσαν σαν τα ψάρια, στα καλά καθούμενα.
Και για πες, σε αυτούς που νοσηλεύθηκαν 1 μήνα και ανέπτυξαν πνευμονική ίνωση, τι να λέμε;

όλα είναι στο μυαλό φίλε. Και το 82% κορεσμός στο μυαλό σου είναι. Βασικά με τόση υποξυγοναιμία, όντως το διοξείδιο στο μυαλό σου είναι.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41264
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβολιαστικό γκάλοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Μάιος 2021, 21:46

Gherschaagk έγραψε:
02 Μάιος 2021, 21:35
Αν είναι αναγκαίο το ετήσιο εμβόλιο αλλά δεν θέλουμε συνολικά να μπούμε στην διαδικασία καταλαβαίνεις πως θα γίνει της τρελής με μόνιμη καραντίνα παντού.

Δλδ πώς θα γίνει;
Όπως γίνεται με την γρίπη. Θα το κάνουν οι ευπαθείς ομάδες και οι νοσηλευτές. Και αντί για 7000 θανάτους, θα έχουμε 700.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

CRWH
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 19 Μαρ 2020, 23:58
Phorum.gr user: CRWH

Re: Εμβολιαστικό γκάλοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CRWH » 02 Μάιος 2021, 21:49

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
02 Μάιος 2021, 21:44
hellegennes έγραψε:
02 Μάιος 2021, 21:41
NewModelArmy έγραψε:
02 Μάιος 2021, 12:08
-Δεν ξερουμε αν προκαλει μεσομακροπροθεσμα συμπτωματα ο κοβιντ(ναι αυτοι που χρειαζονται ακομα οξυγονο επειδη νοσησαν περισυ τον Μαρτιο λογικα καπου το 2025 θα γινουν καλα)
Δεν υπάρχει καθόλου αυτό, είναι εντελώς φανταστικό πλάσμα. Τα συμπτώματα του υπό συζήτηση long covid είναι όλα συμπτώματα υποκειμενικών ενοχλήσεων, που το αν σχετίζονται άμεσα με τον ιό παίζεται.

asting symptoms of coronavirus can include:

fatigue
breathlessness
anxiety and depression
palpitations
chest pains
joint or muscle pain
not being able to think straight or focus (‘brain fog’)


Όλα αυτά είναι υποκειμενικά, όχι κλινικά συμπτώματα και πολλές φορές αποτέλεσμα αυθυποβολής. Επίσης είναι δύσκολο να διαπιστώσεις σε τι μπορεί να οφείλονται, αν όντως υφίστανται. Το ότι πέρασες κορωνοϊό δεν σημαίνει ότι αυτός τα προκάλεσε.

Πάντως δεν έχει καμμία σχέση με τα εξωφρενικά που λες για οξυγόνο 1 χρόνο μετά, όπως δεν είχαν σχέση τα βιντεάκια του Χουργιάτ με τους Κινέζους που έπεφταν κάτω και σπαρταρούσαν σαν τα ψάρια, στα καλά καθούμενα.
Και για πες, σε αυτούς που νοσηλεύθηκαν 1 μήνα και ανέπτυξαν πνευμονική ίνωση, τι να λέμε;

όλα είναι στο μυαλό φίλε. Και το 82% κορεσμός στο μυαλό σου είναι. Βασικά με τόση υποξυγοναιμία, όντως το διοξείδιο στο μυαλό σου είναι.
Δεν υπαρχει πουθενα στη βιβλιογραφια πνευμονικη ινωση μετα απο νοσηλια σε μεθ, πρωτοφανες.

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5187
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Εμβολιαστικό γκάλοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 02 Μάιος 2021, 21:54

hellegennes έγραψε:
02 Μάιος 2021, 21:41
NewModelArmy έγραψε:
02 Μάιος 2021, 12:08
-Δεν ξερουμε αν προκαλει μεσομακροπροθεσμα συμπτωματα ο κοβιντ(ναι αυτοι που χρειαζονται ακομα οξυγονο επειδη νοσησαν περισυ τον Μαρτιο λογικα καπου το 2025 θα γινουν καλα)
Δεν υπάρχει καθόλου αυτό, είναι εντελώς φανταστικό πλάσμα. Τα συμπτώματα του υπό συζήτηση long covid είναι όλα συμπτώματα υποκειμενικών ενοχλήσεων, που το αν σχετίζονται άμεσα με τον ιό παίζεται.

asting symptoms of coronavirus can include:

fatigue
breathlessness
anxiety and depression
palpitations
chest pains
joint or muscle pain
not being able to think straight or focus (‘brain fog’)


Όλα αυτά είναι υποκειμενικά, όχι κλινικά συμπτώματα και πολλές φορές αποτέλεσμα αυθυποβολής. Επίσης είναι δύσκολο να διαπιστώσεις σε τι μπορεί να οφείλονται, αν όντως υφίστανται. Το ότι πέρασες κορωνοϊό δεν σημαίνει ότι αυτός τα προκάλεσε.

Πάντως δεν έχει καμμία σχέση με τα εξωφρενικά που λες για οξυγόνο 1 χρόνο μετά, όπως δεν είχαν σχέση τα βιντεάκια του Χουργιάτ με τους Κινέζους που έπεφταν κάτω και σπαρταρούσαν σαν τα ψάρια, στα καλά καθούμενα.
Αστο,εχω ανεβασει και τουιτ 40χρονου Αγγλου που νοσησε με κοβιντ περισυ τον Μαρτιο χωρις να νοσηλευτει,και εξιστορουσε στο twitter τα μακροχρονια συμπτωματα και τελικα πεθανε τον Γεναρη.Ειναι λιγο αισχρο να υπονοεις οτι ολοι αυτοι που υποφερουν μηνες μετα,τα βγαζουν απο το μυαλο τους.Υπαρχουν δεκαδες μελετες πλεον για τον long covid.Δεν υπαρχει ζητημα αν υφισταται η οχι.Το πιο τρομακτικο ειναι οτι δεν χρειαζεται να νοσησεις σοβαρα για να σου μεινουν μακροχρονια κουσουρια.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41264
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβολιαστικό γκάλοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Μάιος 2021, 21:54

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
02 Μάιος 2021, 21:44
Και για πες, σε αυτούς που νοσηλεύθηκαν 1 μήνα και ανέπτυξαν πνευμονική ίνωση, τι να λέμε;
Υποθέτω ό,τι λέτε σε όσους αναπτύσσουν άσθμα και λοιμώξεις του ανώτερου αναπνευστικού από απλό ρινοϊό, που προκαλεί κοινό κρυολόγημα.

Σύμφωνα με τον CDC: "Rhinovirus C causes an estimated 50% of all human upper respiratory tract infections and most acute exacerbations of asthma in children".

Ή ό,τι λέτε σε όσους παθαίνουν πνευμονία, βρογχίτιδες και λοιπά ασήμαντα πράγματα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11663
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Εμβολιαστικό γκάλοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 02 Μάιος 2021, 21:55

CRWH έγραψε:
02 Μάιος 2021, 21:49
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
02 Μάιος 2021, 21:44
hellegennes έγραψε:
02 Μάιος 2021, 21:41


Δεν υπάρχει καθόλου αυτό, είναι εντελώς φανταστικό πλάσμα. Τα συμπτώματα του υπό συζήτηση long covid είναι όλα συμπτώματα υποκειμενικών ενοχλήσεων, που το αν σχετίζονται άμεσα με τον ιό παίζεται.

asting symptoms of coronavirus can include:

fatigue
breathlessness
anxiety and depression
palpitations
chest pains
joint or muscle pain
not being able to think straight or focus (‘brain fog’)


Όλα αυτά είναι υποκειμενικά, όχι κλινικά συμπτώματα και πολλές φορές αποτέλεσμα αυθυποβολής. Επίσης είναι δύσκολο να διαπιστώσεις σε τι μπορεί να οφείλονται, αν όντως υφίστανται. Το ότι πέρασες κορωνοϊό δεν σημαίνει ότι αυτός τα προκάλεσε.

Πάντως δεν έχει καμμία σχέση με τα εξωφρενικά που λες για οξυγόνο 1 χρόνο μετά, όπως δεν είχαν σχέση τα βιντεάκια του Χουργιάτ με τους Κινέζους που έπεφταν κάτω και σπαρταρούσαν σαν τα ψάρια, στα καλά καθούμενα.
Και για πες, σε αυτούς που νοσηλεύθηκαν 1 μήνα και ανέπτυξαν πνευμονική ίνωση, τι να λέμε;

όλα είναι στο μυαλό φίλε. Και το 82% κορεσμός στο μυαλό σου είναι. Βασικά με τόση υποξυγοναιμία, όντως το διοξείδιο στο μυαλό σου είναι.
Δεν υπαρχει πουθενα στη βιβλιογραφια πνευμονικη ινωση μετα απο νοσηλια σε μεθ, πρωτοφανες.

δεν έγραψα για νοσηλεία σε ΜΕΘ.

Post COVID-19 fibrosis, an emerging complicationof SARS-CoV-2 infection
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7785952/

Post covid 19 pulmonary fibrosis- Is it reversible?
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7654356/

Pulmonary Fibrosis in COVID-19 Survivors: Predictive Factors and Risk Reduction Strategies
https://www.hindawi.com/journals/pm/2020/6175964/
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17530
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Εμβολιαστικό γκάλοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 02 Μάιος 2021, 21:58

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Μάιος 2021, 11:46
ST48410 έγραψε:
02 Μάιος 2021, 11:40
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Μάιος 2021, 11:34


Σε συγκεκριμένα εμβόλια ή σε όλα;
Δεν έβαλα δεύτερη δόση για να δω εβδομάδες και να καταλάβω για πιο πρόκειται. Νομίζω σε ένα από όλα τα κέντρα είχε και κάτι μέσα στο Μάιο αλλά με πολύ μικρή διαθεσιμότητα αλλά και πάλι μετά το προγραμματισμένο από αυτούς ραντεβού. Η πλειοψηφία ήταν για πρώτο την πρώτη εβδομάδα του Ιουλίου. Και κοίταξα πολύ νωρίς οπότε λογικά τώρα θα έχουν κλείσει και αυτά. Εφόσον το ραντεβού που μου έκλεισαν αυτοί είναι Μάιο-Ιούνιο και σε μέρα που βολεύει για τη δουλειά, το κρατάω και θα φάω την ταλαιπωρία των αποστάσεων.
Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.
Ειλικρινά, δεν περίμενα ότι θα υπήρχε τέτοια ανταπόκριση.

Και λυπάμαι για την ταλαιπωρία σου, επειδή ξέρω ότι αντιμετωπίζεις σοβαρά το θέμα από την αρχή της πανδημίας. :wink
Ναι, όσοι θα πάνε δούλοι στα νησιά το καλοκαίρι και δεν τους προσλαμβάνουν χωρίς πιστοποιητικό εμβολιασμού και όσοι πρέπει να ταξιδεύουν λόγω δουλειάς, μεγάλη ανταπόκριση δεν μπορώ να πω.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών