Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Νοέμ 2022, 14:50

George_V έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:40
Να σου δώσω ένα παράδειγμα.

Γνωστός μου γιατρός και οικογενειακος φίλος κατηγορήθηκε για ασέλγεια σε 9χρονη.

Για 3 χρόνια λοιδωρηθηκε και διασύρθηκε στο ίντερνετ και στον τύπο. Ο παιδοφιλος, ο βιαστής, ο ένοχος κτλ. και κανείς δεν τον άκουγε αυτόν.

Όταν έγινε το δικαστήριο αθωώθηκε ομόφωνα για όλες τις κατηγορίες και η πλευρά που τον κατηγόρησε ούτε έφεση δεν έκανε.

Τώρα μετά από τόσα χρόνια ακόμα παλεύει να αποκαταστησει την υπόληψη του από όλα αυτά που γράφτηκαν σε φόρουμ και σαιτ γιατί οι άνθρωποι όπως και εσύ λειτούργησαν με το θυμό.
Το ερώτημα είναι το ποιες ήταν οι συνέπειες για τους καταγγέλλοντες, ανεξαρτήτως ηλικίας και ιδιότητας. Γιατί αν παίζουν ποινές χάδια με αναστολή (χωρίς περαιτέρω διερεύνηση του πως και γιατί και αντίστοιχη δημοσιοποίηση των ψευδών καταγγελιών) ο οποιοσδήποτε μπορεί να καταγγείλει το οτιδήποτε, ακόμη και αν είναι φερέφωνο άλλων ή θέλει να εκδικηθεί κάποιον αβρόχοις ποσί.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27618
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 20 Νοέμ 2022, 14:52

ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:50
George_V έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:40
Να σου δώσω ένα παράδειγμα.

Γνωστός μου γιατρός και οικογενειακος φίλος κατηγορήθηκε για ασέλγεια σε 9χρονη.

Για 3 χρόνια λοιδωρηθηκε και διασύρθηκε στο ίντερνετ και στον τύπο. Ο παιδοφιλος, ο βιαστής, ο ένοχος κτλ. και κανείς δεν τον άκουγε αυτόν.

Όταν έγινε το δικαστήριο αθωώθηκε ομόφωνα για όλες τις κατηγορίες και η πλευρά που τον κατηγόρησε ούτε έφεση δεν έκανε.

Τώρα μετά από τόσα χρόνια ακόμα παλεύει να αποκαταστησει την υπόληψη του από όλα αυτά που γράφτηκαν σε φόρουμ και σαιτ γιατί οι άνθρωποι όπως και εσύ λειτούργησαν με το θυμό.
Το ερώτημα είναι το ποιες ήταν οι συνέπειες για τους καταγγέλλοντες, ανεξαρτήτως ηλικίας και ιδιότητας. Γιατί αν παίζουν ποινές χάδια με αναστολή (χωρίς περαιτέρω διερεύνηση του πως και γιατί και αντίστοιχη δημοσιοποίηση των ψευδών καταγγελιών) ο οποιοσδήποτε μπορεί να καταγγείλει το οτιδήποτε, ακόμη και αν είναι φερέφωνο άλλων ή θέλει να εκδικηθεί κάποιον αβρόχοις ποσί.
Ο συγκεκριμένος δεν τους έκανε τίποτα.

Τους άφησε να πάνε στην ευχή του Θεού όπως είπε.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24957
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 20 Νοέμ 2022, 14:54

Blackdog έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:47
Δημοκράτης έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:36

Α μάλιστα, καιτ που επίσης πάει πολύ καλά και δεν καταλήγουμε σε φαινόμενα επαγγελματιών ανσδοχων λοολ

δεν υπάρχει απόλυτη λύση για το πρόβλημα. αν γεννηθείς με προβληματικό γονείς η ζωή σου αντικειμενικά θα είναι σκατα. Αν βρεθει κανένας καλός άνθρωπος μπροστά σου σαν τον Αντώνιο ή κάποιον καλό ανάδοχο ή σε υιοθετησουνμπορει να μειωθεί το πρόβλημα. να εξαφανιστεί και μάλιστα σε στατιστικά απόλυτο βαθμό δεν υπάρχει περιπτωση
Θενκ γιου σερλοκ με την σειρα μου (για το μπολτ) :lol:

Δεν διαφωνουμε ομως. Ουσιαστικα για να μεγαλωσει σωστα ενα παιδι χρειαζεται αγαπη. Και ετσι παιζουμε με τις πιθανοτητες. Ειναι πιθανοτερο να το αγαπησει καποιος σε μια δομη η σε μια οικογενεια;

Πιστευω το δευτερο και λεω, ισως, αντι να βασιζομαστε στην κρατικη προνοια ( :smt005: ) η αυτη του θεου ( :102: ) να το ψαξουμε λιγο ως προς το τι αλλο θα μπορουσε να γινει.




Υγ σε κανενα απ τα ποστ μεχρι τωρα δεν αναφερθηκα για το συγκεκριμενο θεμα που προεκυψε με την κιβωτο. Εκει θα περιμενω να δω τις καταθεσεις και τον αντιλογο. Με αφορμη αυτο, ομως αναρωτιεμαι μηπως ηρθε η ωρα να αφησουμε λυσεις που εφαρμοστηκαν 2 αιωνες πισω και να παμε σε κατι που θα φερει καλυτερα αποτελεσματα.
αν υπάρχει λύση με καλύτερα στατιστικά αποτελέσματα είναι ευπρόσδεκτη

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13707
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 20 Νοέμ 2022, 14:55

George_V έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:40
Πασιφάη έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:35
George_V έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:33


Θες να πιάσουμε τώρα υποθεσεις που κατηγορηθηκαν για ασέλγεια και βιασμό ανηλίκων και αθωώθηκαν?
Δεν ξέρω. Εσύ θες; Να πούμε για κάποιες μεμονωμένες περιπτωσεις, ενδεχομένως;
Πόσο σίγουρη είσαι ότι και η συγκεκριμένη δεν είναι μια απο αυτες?

Να σου δώσω ένα παράδειγμα.

Γνωστός μου γιατρός και οικογενειακος φίλος κατηγορήθηκε για ασέλγεια σε 9χρονη.

Για 3 χρόνια λοιδωρηθηκε και διασύρθηκε στο ίντερνετ και στον τύπο. Ο παιδοφιλος, ο βιαστής, ο ένοχος κτλ. και κανείς δεν τον άκουγε αυτόν.

Όταν έγινε το δικαστήριο αθωώθηκε ομόφωνα για όλες τις κατηγορίες και η πλευρά που τον κατηγόρησε ούτε έφεση δεν έκανε.

Τώρα μετά από τόσα χρόνια ακόμα παλεύει να αποκαταστησει την υπόληψη του από όλα αυτά που γράφτηκαν σε φόρουμ και σαιτ γιατί οι άνθρωποι όπως και εσύ λειτούργησαν με το θυμό.

Και σε ξαναρωτω λοιπόν. Είσαι 100% σίγουρη χωρίς καμία αμφιβολία ότι ο καταγγελων λέει 100% αλήθεια?

Γιατί αν είσαι θα ήθελα να ακούσω που το βασιζεις αυτό.

Αλλά αν δεν είσαι πιο πολύ ζημιά κάνεις στην υπόθεση πάρα βοηθάς.
Γιώργο, έχεις αναφέρει ξανά την περίπτωση του γνωστού σου. Είναι όμως η εξαίρεση του κανόνα.

Απαντώ ξανα στη ερώτησή σου. Εγώ θα στηρίξω το ανήλικο και θα δώσω προσοχή και ενδιαφέρον εκεί. Μένει να αποφανθεί η δικαιοσύνη για τα υποδέλοιπα.

Θα συζητούσα πιο συγκεκριμένα αν μου έφερνες μια δικογραφία να σχολιάσουμε. Αν δεν μπορείς,( που δεν μπορείς όντως..)., μη μου ζητάς να επιχειρηματολογήσω σε κάτι έωλο.
Μπορώ να έχω άποψη σε ό,τι βλέπω και ακούω.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24957
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 20 Νοέμ 2022, 14:55

ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:50
George_V έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:40
Να σου δώσω ένα παράδειγμα.

Γνωστός μου γιατρός και οικογενειακος φίλος κατηγορήθηκε για ασέλγεια σε 9χρονη.

Για 3 χρόνια λοιδωρηθηκε και διασύρθηκε στο ίντερνετ και στον τύπο. Ο παιδοφιλος, ο βιαστής, ο ένοχος κτλ. και κανείς δεν τον άκουγε αυτόν.

Όταν έγινε το δικαστήριο αθωώθηκε ομόφωνα για όλες τις κατηγορίες και η πλευρά που τον κατηγόρησε ούτε έφεση δεν έκανε.

Τώρα μετά από τόσα χρόνια ακόμα παλεύει να αποκαταστησει την υπόληψη του από όλα αυτά που γράφτηκαν σε φόρουμ και σαιτ γιατί οι άνθρωποι όπως και εσύ λειτούργησαν με το θυμό.
Το ερώτημα είναι το ποιες ήταν οι συνέπειες για τους καταγγέλλοντες, ανεξαρτήτως ηλικίας και ιδιότητας. Γιατί αν παίζουν ποινές χάδια με αναστολή (χωρίς περαιτέρω διερεύνηση του πως και γιατί και αντίστοιχη δημοσιοποίηση των ψευδών καταγγελιών) ο οποιοσδήποτε μπορεί να καταγγείλει το οτιδήποτε, ακόμη και αν είναι φερέφωνο άλλων ή θέλει να εκδικηθεί κάποιον αβρόχοις ποσί.
Η μπικα πχ είχε τρομερές συνέπειες, πλήρωσε τα δικαστικά έξοδα λοοοολ

Someone
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: 28 Μάιος 2022, 16:13

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Someone » 20 Νοέμ 2022, 14:58

ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:36
Someone έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:32
Δημοκράτης έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:27

:+1:
βγήκε και η Δόμνα εχθές και είπε ότι τα απίδια πρέπει να μεγαλώνουν σε σωστές οικογένειες και οχι σε δομές
Thank you Sherlock αντε τώρα να κάνεις τους γονείς από αυτά τα παιδάκια να κόψουν τα ναρκωτικά, τα αλκοολια,τις κλοπές και να γίνουν άνθρωποι και να ασχοληθούν με τα απίδια τους
Δεν είναι αυτή η πλειοψηφία. Τα περισσόρτερα παιδιά είναι άτυχα παιδιά που δεν έχουν τη δυνατότητα να μένουν σε ένα σπίτι. Δεν χρειάζεται η υπερβολή για να στηριζουμε την άποψή μας. Γίνεται εμμονικό αυτό.
Και από πού προκύπτει ότι τα "άτυχα" παιδιά είναι αυτά που δεν έχουν τυπικό σπίτι;
Πολύ εξειδικευμενη δεν είναι η ερώτηση; Δεν έχει την τάση να παραδρομίσει;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Νοέμ 2022, 15:01

George_V έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:52
ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:50
George_V έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:40
Να σου δώσω ένα παράδειγμα.

Γνωστός μου γιατρός και οικογενειακος φίλος κατηγορήθηκε για ασέλγεια σε 9χρονη.

Για 3 χρόνια λοιδωρηθηκε και διασύρθηκε στο ίντερνετ και στον τύπο. Ο παιδοφιλος, ο βιαστής, ο ένοχος κτλ. και κανείς δεν τον άκουγε αυτόν.

Όταν έγινε το δικαστήριο αθωώθηκε ομόφωνα για όλες τις κατηγορίες και η πλευρά που τον κατηγόρησε ούτε έφεση δεν έκανε.

Τώρα μετά από τόσα χρόνια ακόμα παλεύει να αποκαταστησει την υπόληψη του από όλα αυτά που γράφτηκαν σε φόρουμ και σαιτ γιατί οι άνθρωποι όπως και εσύ λειτούργησαν με το θυμό.
Το ερώτημα είναι το ποιες ήταν οι συνέπειες για τους καταγγέλλοντες, ανεξαρτήτως ηλικίας και ιδιότητας. Γιατί αν παίζουν ποινές χάδια με αναστολή (χωρίς περαιτέρω διερεύνηση του πως και γιατί και αντίστοιχη δημοσιοποίηση των ψευδών καταγγελιών) ο οποιοσδήποτε μπορεί να καταγγείλει το οτιδήποτε, ακόμη και αν είναι φερέφωνο άλλων ή θέλει να εκδικηθεί κάποιον αβρόχοις ποσί.
Ο συγκεκριμένος δεν τους έκανε τίποτα.

Τους άφησε να πάνε στην ευχή του Θεού όπως είπε.
Ναι, και; :)

Αυτό δεν έχει σχέση με τον συγκεκριμένο αλλά με το πρότζεκτ των καταγγελιών, που ο κάθε πικραμένος ή πληρωμένος λέει τα δικά του, επειδή ακριβώς ΞΕΡΕΙ ότι θα τη βγάλει καθαρή... γιατί σχετικό νομοθέτημα αναφορικά με τη συκοφαντία.

Αν αλλάξει αυτό, θα αλλάξουν και τα υπόλοιπα. Μέχρι στιγμής λειτουργεί περίφημα, καλύπτοντας όλες τις πτυχές της κοινωνικοπολιτικής γραμμής.
Gavalas for President! :grfl:

Someone
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: 28 Μάιος 2022, 16:13

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Someone » 20 Νοέμ 2022, 15:02

Δημοκράτης έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:38
Someone έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:32
Δημοκράτης έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:27

:+1:
βγήκε και η Δόμνα εχθές και είπε ότι τα απίδια πρέπει να μεγαλώνουν σε σωστές οικογένειες και οχι σε δομές
Thank you Sherlock αντε τώρα να κάνεις τους γονείς από αυτά τα παιδάκια να κόψουν τα ναρκωτικά, τα αλκοολια,τις κλοπές και να γίνουν άνθρωποι και να ασχοληθούν με τα απίδια τους
Δεν είναι αυτή η πλειοψηφία. Τα περισσόρτερα παιδιά είναι άτυχα παιδιά που δεν έχουν τη δυνατότητα να μένουν σε ένα σπίτι. Δεν χρειάζεται η υπερβολή για να στηριζουμε την άποψή μας. Γίνεται εμμονικό αυτό.
Η κιβωτος στην πλειοψηφια δεν βοηθάει παιδιά που απλώς εχου οικονομικό πρόβλημα. κυρίως έχει παιδιά με πολύ πρπβληματικες οικογένειες και σε πολλές περιπτώσεις παιδιά που και τα ίδια έχουν αρχίσει να τραβάνε τον δρόμο των γονιών τους
μετά έχει και αρκετά πρπσφυγοπουλα που εκεί οκ το πρόβλημα ξεφεύγει.
Πάντως έστω και ένα παιδιάκι να είναι εκεί επειδή πεθάναν οι γονείς του, δεν αδικείται με το να κλείσει η δομή; Η ερώτηση είναι υποθετικη και την κάνω για δείξω μια λογική. Και δεν είναι λογική ότι πολλά παιδιά είναι αλητες και αρα δεν μας νοιάζει τι θα απογίνουν συνολικά όλα τα παιδιά.

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 20 Νοέμ 2022, 15:08

Πασιφάη έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:55

Μπορώ να έχω άποψη σε ό,τι βλέπω και ακούω.
Από την αυτονόητη δήλωση λείπει η κριτική σκέψη.
Χάθηκε η ικανότητα να φιλτράρουμε τι "βλέπουμε" και τι "ακούμε", εδραιώθηκε ο ρόλος των "μέσων" και των "πηγών", ίσως γιατί το ηλικιακό προφίλ των εδώ θαμώνων πορεύεται με στερεότυπα και με εκφράσεις υπερβάλλοντος ζήλου σε αναπλήρωση της πραγματικής κοινωνικής ανημπόριας του.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Νοέμ 2022, 15:13

Someone έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:58
ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:36
Someone έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:32


Δεν είναι αυτή η πλειοψηφία. Τα περισσόρτερα παιδιά είναι άτυχα παιδιά που δεν έχουν τη δυνατότητα να μένουν σε ένα σπίτι. Δεν χρειάζεται η υπερβολή για να στηριζουμε την άποψή μας. Γίνεται εμμονικό αυτό.
Και από πού προκύπτει ότι τα "άτυχα" παιδιά είναι αυτά που δεν έχουν τυπικό σπίτι;
Πολύ εξειδικευμενη δεν είναι η ερώτηση; Δεν έχει την τάση να παραδρομίσει;
Δεν είναι καθόλου εξειδικευμένη, είναι η απτή πραγματικότητα. Εκτός αν θεωρείς ότι οι "παραβατικοί" γενικώς, είναι πάντα ανήλικοι τρόφιμοι δομών, που δεν έχουν οικογένεια.

Προσωπικώς πιστεύω, ότι τουλάχιστον τα "ορφανά" παιδιά έχουν σαφέστερη επίγνωση της πραγματικότητας από τα παιδιά των "νόμιμων" οικογενειών. Η δεύτερη κατηγορία, είναι που έχει τη μεγαλύτερη ψυχολογική σύγχυση αναφορικά με την "εκδίκηση". Αφορά στο σύνολο της κοινωνίας ή στη δική τους οικογένεια;
Gavalas for President! :grfl:

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24957
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 20 Νοέμ 2022, 15:14

Someone έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 15:02
Δημοκράτης έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:38
Someone έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:32


Δεν είναι αυτή η πλειοψηφία. Τα περισσόρτερα παιδιά είναι άτυχα παιδιά που δεν έχουν τη δυνατότητα να μένουν σε ένα σπίτι. Δεν χρειάζεται η υπερβολή για να στηριζουμε την άποψή μας. Γίνεται εμμονικό αυτό.
Η κιβωτος στην πλειοψηφια δεν βοηθάει παιδιά που απλώς εχου οικονομικό πρόβλημα. κυρίως έχει παιδιά με πολύ πρπβληματικες οικογένειες και σε πολλές περιπτώσεις παιδιά που και τα ίδια έχουν αρχίσει να τραβάνε τον δρόμο των γονιών τους
μετά έχει και αρκετά πρπσφυγοπουλα που εκεί οκ το πρόβλημα ξεφεύγει.
Πάντως έστω και ένα παιδιάκι να είναι εκεί επειδή πεθάναν οι γονείς του, δεν αδικείται με το να κλείσει η δομή; Η ερώτηση είναι υποθετικη και την κάνω για δείξω μια λογική. Και δεν είναι λογική ότι πολλά παιδιά είναι αλητες και αρα δεν μας νοιάζει τι θα απογίνουν συνολικά όλα τα παιδιά.
όλο αυτό είναι άδικο από όλες τις πλευρές. 25 χρόνια έργου υπάρχουν παιδάκια που τα πήραν εκεί 10 χρόνων σήμερα είναι 35 . έχει ετεργετηθει άπειρος κόσμος και ξαφνικά έχεις το κάθε βλήμα να λέει το μακρο του και το κοντό του
προφανώς για όσα παιδάκια και οικογενειες λαμβανουν βοηθεια τωρα στις δομες δεν νοιάζεται κάνεις


αν ήμουν ο πατέρας Αντώνιος παίζει και να τα παρατουσα για κανένα χρόνο ή και μονιμα. Να δω πόσοι θα βγουν σε ένα μήνα να ζητήσουν συγγνώμη για την αλητεία

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27618
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 20 Νοέμ 2022, 15:15

Πασιφάη έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:55
George_V έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:40
Πασιφάη έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:35


Δεν ξέρω. Εσύ θες; Να πούμε για κάποιες μεμονωμένες περιπτωσεις, ενδεχομένως;
Πόσο σίγουρη είσαι ότι και η συγκεκριμένη δεν είναι μια απο αυτες?

Να σου δώσω ένα παράδειγμα.

Γνωστός μου γιατρός και οικογενειακος φίλος κατηγορήθηκε για ασέλγεια σε 9χρονη.

Για 3 χρόνια λοιδωρηθηκε και διασύρθηκε στο ίντερνετ και στον τύπο. Ο παιδοφιλος, ο βιαστής, ο ένοχος κτλ. και κανείς δεν τον άκουγε αυτόν.

Όταν έγινε το δικαστήριο αθωώθηκε ομόφωνα για όλες τις κατηγορίες και η πλευρά που τον κατηγόρησε ούτε έφεση δεν έκανε.

Τώρα μετά από τόσα χρόνια ακόμα παλεύει να αποκαταστησει την υπόληψη του από όλα αυτά που γράφτηκαν σε φόρουμ και σαιτ γιατί οι άνθρωποι όπως και εσύ λειτούργησαν με το θυμό.

Και σε ξαναρωτω λοιπόν. Είσαι 100% σίγουρη χωρίς καμία αμφιβολία ότι ο καταγγελων λέει 100% αλήθεια?

Γιατί αν είσαι θα ήθελα να ακούσω που το βασιζεις αυτό.

Αλλά αν δεν είσαι πιο πολύ ζημιά κάνεις στην υπόθεση πάρα βοηθάς.
Γιώργο, έχεις αναφέρει ξανά την περίπτωση του γνωστού σου. Είναι όμως η εξαίρεση του κανόνα.

Απαντώ ξανα στη ερώτησή σου. Εγώ θα στηρίξω το ανήλικο και θα δώσω προσοχή και ενδιαφέρον εκεί. Μένει να αποφανθεί η δικαιοσύνη για τα υποδέλοιπα.

Θα συζητούσα πιο συγκεκριμένα αν μου έφερνες μια δικογραφία να σχολιάσουμε. Αν δεν μπορείς,( που δεν μπορείς όντως..)., μη μου ζητάς να επιχειρηματολογήσω σε κάτι έωλο.
Μπορώ να έχω άποψη σε ό,τι βλέπω και ακούω.
Κοίτα. Όταν συνάντησα τον συγκεκριμένο τον ρώτησα ευθέως αν το είχε κάνει.

Δε μου απάντησε. Μου έφερε ένα αντίγραφο της δικογραφιας.

Και όταν τη διάβασα του είπα "Μα αυτά δεν είναι οτι βλέπω και ότι ακούω σε τηλεόραση και ιντερνετ. Εδώ υπάρχουν τεράστιες αντιφάσεις και η δυσπιστία του εισαγγελέα ως προς το γεγονός."

Και μου λέει "Το ξέρω. Για αυτούς είμαι ήδη ένοχος γιατι το θέμα πουλάει. Θα κατασπαραξουν εμένα για να βγάλουν λεφτά αυτοι".

Καταλαβαίνεις τώρα γιατί πρέπει να έχεις μεγάλη διάκριση σε αυτά που ακούς και βλέπεις?

Αλλιώς αν θες μπορείς κι εσύ να γίνεις δικό τους αβουλο γρανάζι.

Μετά από αυτό έπαψα να εμπιστεύομαι τους δημοσιογράφους. Εκτός από τις αυτοφωρες περιπτώσεις, τις ομολογίες και τις ενδειξεις/αποδείξεις μετά από παρακολούθηση.

Και ακόμα μεγαλύτερη απόδειξη των ανωτερω είναι ότι όσο τον έβγαζαν ένοχο και τον κατασπαραζαν τα κανάλια και τα σαιτ έπαιζε πρώτο θέμα με χυδαιους χαρακτηριαμους και αποκλειστικες αποκαλύψεις. Και δωστου νέες υποτιθεμενες καταγγελίες και δημοσιογραφικα ντοκουμέντα για το τέρας του νοσοκομείου.

Όταν αθωώθηκε δεν του έκαναν ούτε μονοστήλο δίπλα από τα κοινωνικά. Έπρεπε να πατήσει ποδι ο δικηγόρος του για να τον βγάλει μια εκπομπή για 10 λεπτά (και 1 μόνο τον επαιξε) και να του πουν συγνώμη.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Νοέμ 2022, 15:24

George_V έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 15:15
κομείου.

Όταν αθωώθηκε δεν του έκαναν ούτε μονοστήλο δίπλα από τα κοινωνικά. Έπρεπε να πατήσει ποδι ο δικηγόρος του για να τον βγάλει μια εκπομπή για 10 λεπτά (και 1 μόνο τον επαιξε) και να του πουν συγνώμη.
Ας μην ξεχνάμε ότι εκτός από την ελληνική Δικαιοσύνη παίζει και η δημοσιογραφική Πουστιά, που δεν αφορά σε έμφυλες αλλά βιοποριστικές ιδιαιτερότητες.

Δεν είναι μόνον ελληνικό φαινόμενο, έτσι; Παίζει σε διεθνές πλαίσιο.
Gavalas for President! :grfl:

Someone
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: 28 Μάιος 2022, 16:13

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Someone » 20 Νοέμ 2022, 15:28

ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 15:13
Someone έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:58
ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:36


Και από πού προκύπτει ότι τα "άτυχα" παιδιά είναι αυτά που δεν έχουν τυπικό σπίτι;
Πολύ εξειδικευμενη δεν είναι η ερώτηση; Δεν έχει την τάση να παραδρομίσει;
Δεν είναι καθόλου εξειδικευμένη, είναι η απτή πραγματικότητα. Εκτός αν θεωρείς ότι οι "παραβατικοί" γενικώς, είναι πάντα ανήλικοι τρόφιμοι δομών, που δεν έχουν οικογένεια.

Προσωπικώς πιστεύω, ότι τουλάχιστον τα "ορφανά" παιδιά έχουν σαφέστερη επίγνωση της πραγματικότητας από τα παιδιά των "νόμιμων" οικογενειών. Η δεύτερη κατηγορία, είναι που έχει τη μεγαλύτερη ψυχολογική σύγχυση αναφορικά με την "εκδίκηση". Αφορά στο σύνολο της κοινωνίας ή στη δική τους οικογένεια;
Δεν κατάλαβα τίποτα. Έκανες ερώτηση "Από που προκύπτει...", σου απάντησα οτι δεν βλε΄πω κάτι συγκερκιμένο ως απαντηση που να μας κρατάει στο θεμα και μου λες μετά για παραβατικά παιδια ενώ πριν είχες ρωτήσεις για άτυχα παιδιά. Άλλες λεξεις. Δεν παρακολουθώ κιολας τι είπες πριν ώστε να μπω στο νόημα. Πάντως τα παιδιά που δεν ε΄χουν σπίτι είναι άτυχα. δεν είπα ότι ως άτυχα παιδια ορίζονται αυτά που δεν έχουν σπίτι. Το ένα είναι υποσύνολο, το σλλο μεγαλύτερο σύνολο. Μετά για την εκδίκηση, δεν κατάλαβα.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4370
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 20 Νοέμ 2022, 15:34

τόσα χρόνια πάντως, κανείς δεν είχε βγει να πει το οτιδήποτε για τον π. Αντώνιο

πολύ ύποπτα όλα αυτά. μάλλον για να αποσυμφορήσουν την ιστορία με τον Μιχό. γιατί, μιλούσαν για επώνυμους πελάτες και ότι μας έχουν δείξει έως τώρα είναι οι κύριοι απολύτως τίποτα.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών