Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9053
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 01 Φεβ 2023, 12:10

Εντάξει, μπορεί το πρόβλημα να είναι υπαρκτό (μπορεί και να είναι φίδια βέβαια, ιδέα δεν έχω ούτε και κανείς άλλος πλην του νηματοθέτη) αλλά φαίνεται ολοκάθαρα ότι το σημαντικότερο πρόβλημα του νηματοθέτη είναι ότι ο γείτονάς του δεν έχει ακριβώς το ίδιο χρώμα δέρματος με αυτόν και δεν συμφωνεί με τις μουσικές του προτιμήσεις. Ξεκάθαρα!
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Φεβ 2023, 12:10

Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Φεβ 2023, 12:02
Μεγάλη μαλακία.
Αλλά αφού δεν κοιμάσαι που δεν κοιμάσαι, γιατί δεν πας να κάνεις κατ' έγκληση;
Αυτό το έμαθα μόλις χθες, από τον αξιωματικό υπηρεσίας του τμήματος. Μέχρι τώρα είχα την εντύπωση, γιατί αυτήν την εντύπωση δίνει ο νόμος, ότι η διαδικασία του αυτόφωρου σ' αυτήν την περίπτωση είναι αυτεπάγγελτη. Αυτό σε συνδυασμό με συγκεχυμένες πληροφορίες που έχω από τους αστυνομικούς που έχουν έρθει. Άλλος μου είπε ότι πρέπει να μετρήσουν με ντεσιμπελόμετρο και να υπερβαίνει τα 80dB (έλεος, δηλαδή), άλλος μου είπε ότι δεν τους πηγαίνουν αυτόφωρο γιατί αυτή είναι η εντολή τους για να μην ασχολούνται συνέχεια με τέτοια περιστατικά.

Από την άλλην, ξέρω την κατάληξη. Αν πάω να κάνω τέτοιο πράγμα, θα κληθώ κάποια στιγμή να παρουσιαστώ σε δίκη και στο τέλος θα τον αφήσουν ελεύθερο, γιατί το μάξιμουμ που προβλέπει ο νόμος είναι 5 μήνες κράτηση ή χρηματικό πρόστιμο. Δεν ξέρω, ίσως το κάνω αυτό. Ανάλογα πόσο ακόμα θα μένω άυπνος.

Ή μπορεί μέχρι τότε να σφαχτούν με την γυναίκα του. Αδιανόητο που ο νόμος δεν προβλέπει έξτρα προστασία για κακοποίηση. Μάλιστα έχουν 4 παιδιά. Τις προάλλες άκουσα το ένα να κλαίει και να λέει "μην βρίζεις την μαμά". Τρομακτικό ότι μπορεί να την βρουν μια μέρα νεκρή.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Φεβ 2023, 12:11

vantono έγραψε:
01 Φεβ 2023, 12:06
Τραγική κατάσταση, που ο μονος τροπος να ξεμπλέξεις μια και καλή, ειναι οντως να συμβεί καποιο μοιραίο και να σας παιξουν τα κανάλια.

Να κλειδώνεις τακτικά, και να εισαι ξουρισμένος/τριμαρισμένος/κουρεμένος/σενιαρισμένος και έτοιμος. Θα σε δούμε.
:lol:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 01 Φεβ 2023, 12:12

Αστυνομίες, μηνύσεις και βλακίες. Δώστε ενα 200άρι απο τα κοινόχρηστα και πάρτε τους μπράβους του Μένιου να του σπάσουν την τηλεώραση :102:

Είπαμε, η Έλλάδα είναι λίγο χειρώτερη απο τον κόσμο του Mad Max. Εκσυγχρονιστείτε, να γίνει η δουλεία σας.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/dRqr9EMs

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42508
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Φεβ 2023, 12:12

Japetus έγραψε:
01 Φεβ 2023, 12:08
Έτσι την πάτησε γείτονας μου που νοίκιασε το πατρικό του.. Φωνές, φασαρίες, κόσμος να μπαινοβγαινει, ζημιές και το αποκορύφωμα το δεκάχρονο να κλέψει τα κλειδιά του χωρίς πινακίδες αυτοκινητου και να τρακάρει άλλα παρκαρισμένα στο δρόμο.
Είδε κι αποειδε ο άνθρωπος, τους έδιωξε προφασιζομενος ανακαίνιση του σπιτιού του.
Πράγματι το σπίτι ανακαινιστηκε, νοικιάστηκε σε νοικοκυρηδες και μόλις πριν δύο εβδομάδες ήρθε κάποιος και μάζεψε και από το δρόμο το παρατημένο αυτοκίνητο....
Απορώ κάποιοι ιδιοκτήτες πώς το σκέφτονται...
Εικόνα
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7013
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 01 Φεβ 2023, 12:13

Πες στην Αστυνομια οτι ηρθε ο Τατσοπουλος να βγαλει λογο στους γυφτους. Θα τους μπουζουριασουν ολους εν ριπη οφθαλμου
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 01 Φεβ 2023, 12:18

αυτα γινονται αν δεν υπαρχει στεγαστικη πολιτικη και πολιτικες ενοικιοστασιου :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 01 Φεβ 2023, 12:23

hellegennes έγραψε:
01 Φεβ 2023, 11:29
Η μόνη περίοδος που υπήρχε λίγη ησυχία ήταν όταν κάποιο βράδυ η γυναίκα του μετά από καυγά φώναξε "βοήθεια, πάρτε την αστυνομία", οπότε πήρα αμέσως. Τον πήγαν αυτόφωρο, του έκανε μήνυση και επειδή ήταν η δεύτερη φορά που τον πήγε στο τμήμα για ενδοοικογενειακή βία (την πρώτη φορά δεν ήμουν παρών), του είπαν από την αστυνομία να μαζέψει τα πράγματά του και να φύγει.

Αλλά... η αστυνομία, όπως έμαθα χθες που πήγα στο τμήμα για να δω τι γίνεται, δεν έχει τέτοια δικαιοδοσία. Γι' αυτό και λίγες μέρες μετά, αυτός επέστρεψε. Γιατί; Παρότι τον έχει καταγγείλει ότι την χτυπάει, οι μόνες δυνατότητές της είναι να καταθέση ασφαλιστικά μέτρα (για τα οποία δεν έχει λεφτά) ή να φύγει αυτή και να πάει σε κάποια κοινωνική δομή. Η αστυνομία δεν έχει δικαιοδοσία να τον βγάλει έξω κι αυτή δεν έχει άλλη έννομη προστασία. Δεν μπορεί δηλαδή να μείνει στο σπίτι της κι αυτός να φύγει, παρότι έχει γίνει καταγγελία όχι απλώς από την ίδια, αλλά κλήση από τρίτο άτομο στην αστυνομία!
Πόσο κοστίζουν τα ασφαλιστικά μέτρα;

Αν δεν είναι τόσα πολλά μπορείτε να τα μαζέψετε οι ένοικοι, να κάνει η ευπαθής ασφαλιστικά μέτρα για να ξεμπερδέψετε με δαύτον.

hellegennes έγραψε:
01 Φεβ 2023, 12:10
Ή μπορεί μέχρι τότε να σφαχτούν με την γυναίκα του. Αδιανόητο που ο νόμος δεν προβλέπει έξτρα προστασία για κακοποίηση. Μάλιστα έχουν 4 παιδιά. Τις προάλλες άκουσα το ένα να κλαίει και να λέει "μην βρίζεις την μαμά". Τρομακτικό ότι μπορεί να την βρουν μια μέρα νεκρή.
Καταγγελία σε εφημερίδα για αυτό; Άντρας σκοτώνει τη γυναίκα το οστό ξύλο, πιθανόν να την σκοτώσει και κυριολεκτικά, και η αστυνομία αρνείται να κάνει κάτι;
Αν υπάρχει δημόσια καταγγελία ίσως η αστυνομία να κάνει όντως κάτι: υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να βρουν τον μπελά τους αν δεν κάνουν τίποτα.

hellegennes έγραψε:
01 Φεβ 2023, 12:10
άλλος μου είπε ότι δεν τους πηγαίνουν αυτόφωρο γιατί αυτή είναι η εντολή τους για να μην ασχολούνται συνέχεια με τέτοια περιστατικά.
Αν πας και κανείς καταγγελία στο τμήμα, και πάρεις τον αριθμό πρωτοκόλλου, δεν μπορούν να μην κάνουν τίποτα. Αλλιώς θα βρουν αυτοί τον μπελα τους.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24934
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 01 Φεβ 2023, 12:24

Japetus έγραψε:
01 Φεβ 2023, 12:08
Έτσι την πάτησε γείτονας μου που νοίκιασε το πατρικό του.. Φωνές, φασαρίες, κόσμος να μπαινοβγαινει, ζημιές και το αποκορύφωμα το δεκάχρονο να κλέψει τα κλειδιά του χωρίς πινακίδες αυτοκινητου και να τρακάρει άλλα παρκαρισμένα στο δρόμο.
Είδε κι αποειδε ο άνθρωπος, τους έδιωξε προφασιζομενος ανακαίνιση του σπιτιού του.
Πράγματι το σπίτι ανακαινιστηκε, νοικιάστηκε σε νοικοκυρηδες και μόλις πριν δύο εβδομάδες ήρθε κάποιος και μάζεψε και από το δρόμο το παρατημένο αυτοκίνητο....
Απορώ κάποιοι ιδιοκτήτες πώς το σκέφτονται...
φιλανθρωπία. Να μην ειμαστε κακοι, να μην ειμαστε ρατσιστές, να τους δώσουμε μια ευκαιρία.

Για αυτο τερμα τα ενοικιαζομενα, οποιος θελει να αγορασει αλλιως αντισκηνο

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7851
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 01 Φεβ 2023, 12:26

Στο fb διαβάζω τις ιστορίες γνωστής που μένει στο κέντρο της Αθήνας.
Πολλές φορές έχουν επιχειρήσει να νοικιάσουν διαμερίσματα, ακόμη και το υπόγειο, στην ευαίσθητη κοινωνική ομάδα. Που φυσικά έκανε αυτά που περιγράφει ο νηματοθέτης.
Νομίζω συνεννοήθηκαν όλοι οι ιδιοκτήτες, μαζί με τον διαχειριστή και τους έβγαλαν έξω.
Επίσης η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα πολλές φορές ερχόταν από την Βουλγαρία ή την Ρουμανία.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24586
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 01 Φεβ 2023, 12:28

γιατί δεν λέτε απλά γύφτοι και σπαταλάμε τόσους χαρακτήρες;

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 01 Φεβ 2023, 12:29

Bic έγραψε:
01 Φεβ 2023, 12:10
Εντάξει, μπορεί το πρόβλημα να είναι υπαρκτό (μπορεί και να είναι φίδια βέβαια, ιδέα δεν έχω ούτε και κανείς άλλος πλην του νηματοθέτη) αλλά φαίνεται ολοκάθαρα ότι το σημαντικότερο πρόβλημα του νηματοθέτη είναι ότι ο γείτονάς του δεν έχει ακριβώς το ίδιο χρώμα δέρματος με αυτόν και δεν συμφωνεί με τις μουσικές του προτιμήσεις. Ξεκάθαρα!
:smt005::smt005::smt005:
troll accou - μην τσιμπησετε παρακαλω
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 01 Φεβ 2023, 12:30

Για γύφτους μιλάτε, τύποι;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 869
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 02:00
Phorum.gr user: ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ » 01 Φεβ 2023, 12:31

Όταν έχει τέρμα μουσική, κατέβασε την ασφάλεια στο ρολόι.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 01 Φεβ 2023, 12:32

Δημοκράτης έγραψε:
01 Φεβ 2023, 12:28
γιατί δεν λέτε απλά γύφτοι και σπαταλάμε τόσους χαρακτήρες;
Περάστε εξω κύριε, 2023 έχουμε :hammer:
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/dRqr9EMs

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών