52 Χρόνη πυρπόλησε τον άντρα της!

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14582
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: 52 Χρόνη πυρπόλησε τον άντρα της!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 15 Απρ 2023, 08:56

Libre arbitre έγραψε:
15 Απρ 2023, 08:49
Στην αρχή διάβασα 52χρονη πούλησε τον άντρα της...
αν όντως έτσι διάβασες τότε μάλλον θα χρειάζεσαι γυαλιά
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12887
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: 52 Χρόνη πυρπόλησε τον άντρα της!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 15 Απρ 2023, 09:10

southern έγραψε:
15 Απρ 2023, 08:56
Libre arbitre έγραψε:
15 Απρ 2023, 08:49
Στην αρχή διάβασα 52χρονη πούλησε τον άντρα της...
αν όντως έτσι διάβασες τότε μάλλον θα χρειάζεσαι γυαλιά
Βάλε κόμμα μετά την λέξη διάβασες και μετά το συζητάμε.
:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14582
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: 52 Χρόνη πυρπόλησε τον άντρα της!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 15 Απρ 2023, 09:18

Libre arbitre έγραψε:
15 Απρ 2023, 09:10
southern έγραψε:
15 Απρ 2023, 08:56
Libre arbitre έγραψε:
15 Απρ 2023, 08:49
Στην αρχή διάβασα 52χρονη πούλησε τον άντρα της...
αν όντως έτσι διάβασες τότε μάλλον θα χρειάζεσαι γυαλιά
Βάλε κόμμα μετά την λέξη διάβασες και μετά το συζητάμε.
εγώ φταίω που ανησύχησα για την όραση σου :011:
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33285
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: 52 Χρόνη πυρπόλησε τον άντρα της!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Απρ 2023, 09:31

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Απρ 2023, 19:04
Και για να το ξεκαθαρίζουμε.

Πόσες γυναίκες έχουν αναλάβει επ' αόριστον την ευθύνη για τις οικονομικές ανάγκες της οικογένειας τους χωρίς να γκρινιάζουν;

Και πόσες γκόμενες έχουν κάνει το ίδιο για τον σύντροφο τους, όχι ως χάρη για το χ χρονικό διάστημα αλλά ως στάση ζωής;

Μία; Καμμία; Κάτι άλλο;


Αν δεν παίζει σαφής απάντηση, κάντε μου τη χάρη φεμ κουκλίτσες μου και βρείτε αλλού να πουλήσετε αντιπατριαρχικές παπαρίτσες.
πολλες. με λεφτα που κληρονομησαν απο τον μπαμπα τους.

καμμια, με λεφτα δουλεμενα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33285
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: 52 Χρόνη πυρπόλησε τον άντρα της!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Απρ 2023, 09:38

Naida έγραψε:
14 Απρ 2023, 19:53
Beria έγραψε:
14 Απρ 2023, 19:51
Naida έγραψε:
14 Απρ 2023, 19:48


Φαντάσου και με 28 μήνες περισσότερη προϋπηρεσία οι γυναίκες και πάλι οι άντρες να καταλαμβάνουν περισσότερες θέσεις διευθυντικές, θέσεις ευθύνης και καλύτερους μισθούς. Συν ότι τα χρόνια στρατού υπολογίζονται στη σύνταξη.
Τα εξαγοράζεις (με πολύ υψηλό κόστος, τόσο που δεν συμφέρει)

Δεν υπολογίζονται έτσι, δώρο
Έστω. Οι γυναίκες από την άλλη δεν έχουν τέτοια δικαιώματα. Αν πχ είναι 28 μήνες άνεργες ή κάνουν παιδιά και μείνουν σπίτι να τα μεγαλώσουν.
εχεις μπλεξει τη λεξη δικαιωμα με τη λεξη υποχρεωση.

φυσικα και εχουν δικαιωμα εξαγορας των ενσημων για την υποχρεωτικη θητεια. ολες οσες εχουν κανει υποχρεωτικη θητεια. χωρις καμμια εξαιρεση :102:

επισης εχουν ακριβως το ιδιο δικαιωμα εξαγορας μηνων ανεργιας ανατροφης παιδιων κλπ με τους αντρες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: 52 Χρόνη πυρπόλησε τον άντρα της!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 15 Απρ 2023, 09:41

Ασέβαστος έγραψε:
15 Απρ 2023, 09:38
Naida έγραψε:
14 Απρ 2023, 19:53
Beria έγραψε:
14 Απρ 2023, 19:51


Τα εξαγοράζεις (με πολύ υψηλό κόστος, τόσο που δεν συμφέρει)

Δεν υπολογίζονται έτσι, δώρο
Έστω. Οι γυναίκες από την άλλη δεν έχουν τέτοια δικαιώματα. Αν πχ είναι 28 μήνες άνεργες ή κάνουν παιδιά και μείνουν σπίτι να τα μεγαλώσουν.
εχεις μπλεξει τη λεξη δικαιωμα με τη λεξη υποχρεωση.

φυσικα και εχουν δικαιωμα εξαγορας των ενσημων για την υποχρεωτικη θητεια. ολες οσες εχουν κανει υποχρεωτικη θητεια. χωρις καμμια εξαιρεση :102:

επισης εχουν ακριβως το ιδιο δικαιωμα εξαγορας μηνων ανεργιας ανατροφης παιδιων κλπ με τους αντρες.
Δεν θα κάνω την ίδια συζήτηση σήμερα, διάβασε τα υπόλοιπα ποστ. Τα φιλιά μου :hebit:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49579
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: 52 Χρόνη πυρπόλησε τον άντρα της!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 15 Απρ 2023, 20:39

southern έγραψε:
15 Απρ 2023, 08:46
Kauldron έγραψε:
14 Απρ 2023, 21:30
Naida έγραψε:
14 Απρ 2023, 20:01


Σου εξήγησα πιο πάνω. Δεν στοχοποιεί όλους τους άντρες. Στοχοποιεί την πατριαρχεία ως αιτία για την βια έναντι των γυναικών. Α και δεν αναφερει πουθενά το αντρικό φύλο ως φύλο για τρώγεστε με τα ρούχα σας οι αντρηδες.
Η αιτία για τη βία κατά των γυναικών είναι η ίδια με τη βία κατά των πιο αδύναμων γενικότερα, και δεν έχει να κάνει με τη πατριαρχία, έχει να κάνει με την επικράτηση του ζωώδους επί του ανθρωπίνου. Και πολλές γυναίκες όταν αποκτούν ισχύ γίνονται κτήνη και σαδίστριες. Πχ, Θάτσερ, Νούλαντ, Μαντλίν Ολμπράιτ, ή η άλλη η μαυρούλα, πώς τη λέγανε δε θυμάμαι. Απανθρωπιά λέγεται, και δε λύνεται με βλακώδεις διαμαρτυρίες, αλλά με το να δείξουμε στο νταή οτι ΔΕΝ είμαστε εύκολοι στόχοι, και οτι μπορεί κάλλιστα να βγεί νικημένος. Ποιά είναι η θέση σου για τη νομιμοποίηση της οπλοφορίας?
Η Θάτσερ είναι η πρωτοπόρος του ατομικισμού στη δυτική Ευρώπη. Υπερασπιστηκε τα Φωκλαντς με πόλεμο. ακόμα και οι νέοι εργατικοί συνέχισαν την οικονομική πολιτική της. στο μεταναστευτικο απέτυχε και τα σφάλματα της τα πληρώνουν τώρα οι συντηρητικοί. δεν ήταν σαδιστρια.
To ζουμί είναι οτι οι γυναίκες υποτίθεται οτι είναι φιλειρηνικές. Ε, δεν είναι.
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
TOR
Δημοσιεύσεις: 507
Εγγραφή: 02 Ιουν 2018, 13:00
Phorum.gr user: TOR
Τοποθεσία: San Francisco, USA

Re: 52 Χρόνη πυρπόλησε τον άντρα της!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TOR » 16 Απρ 2023, 08:35

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Απρ 2023, 18:48
Το σίγουρο είναι ότι το οικονομικό υπόβαθρο των αντρών μετράει πολύ περισσότερο για τις γυναίκες, απ' ό,τι για τους άντρες το οικονομικό στάτους των γυναικών.

Και αναφέρομαι στην συντριπτική πλειοψηφία και των δύο φύλων.


Περιφερειακά, έτσι;

Όχι στο πχόρουμ γιατί εδώ παίζει στο 100% η επιβεβαίωση της θεωρίας μου.

Από φεμινισμούς με πατριαρχικά σωσίβια οικονομικής επιβίωσης ή διασκέδασης, άλλο τίποτα. :D

:goodpost:


ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Απρ 2023, 19:04
Και για να το ξεκαθαρίζουμε.

Πόσες γυναίκες έχουν αναλάβει επ' αόριστον την ευθύνη για τις οικονομικές ανάγκες της οικογένειας τους χωρίς να γκρινιάζουν;

Και πόσες γκόμενες έχουν κάνει το ίδιο για τον σύντροφο τους, όχι ως χάρη για το χ χρονικό διάστημα αλλά ως στάση ζωής;

Μία; Καμμία; Κάτι άλλο;


Αν δεν παίζει σαφής απάντηση, κάντε μου τη χάρη φεμ κουκλίτσες μου και βρείτε αλλού να πουλήσετε αντιπατριαρχικές παπαρίτσες.

:goodpost:
Η ΡΩΜΑΝΙΑ ΚΙ ΑΝ ΠΕΡΑΣΕΝ ΑΝΘΕΙ ΚΑΙ ΦΕΡΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11664
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: 52 Χρόνη πυρπόλησε τον άντρα της!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 16 Απρ 2023, 09:52

Naida έγραψε:
14 Απρ 2023, 19:48
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
14 Απρ 2023, 19:39
Naida έγραψε:
14 Απρ 2023, 18:05
μιας και οι γυναίκες δεν είχαν τις ίδιες ευκαιρίες με τους άντρες.
Και επειδή δεν θα βαρεθώ ποτέ να το λέω, οι γυναίκες πράγματι δεν είχαν ΙΔΙΩΣ την ευκαιρία να στρατευθούν, κι έτσι (για να περιοριστώ στη γενιά μου, που υπηρέτησα 28 μήνες φορσέ γιατί έτσι) κάτι σαν κι εμένα έμειναν εκτός πεδίου εργασίας για τόσο χρόνο τη στιγμή που οι φίλες και γνωστές συμφοιτήτριές μου μετρούσαν ήδη 28 μήνες προϋπηρεσία :o
Φαντάσου και με 28 μήνες περισσότερη προϋπηρεσία οι γυναίκες και πάλι οι άντρες να καταλαμβάνουν περισσότερες θέσεις διευθυντικές, θέσεις ευθύνης και καλύτερους μισθούς. Συν ότι τα χρόνια στρατού υπολογίζονται στη σύνταξη.
Γιατί όμως συμβαίνει αυτό; Μεταξύ ενός άντρα και μιας γυναίκας με τα ίδια προσόντα/εργατικότητα/προθυμία/δυνατότητα συνεργασίας, θα προτιμηθεί ο άνδρας;
Πολύ αμφιβάλλω.
Για την ακρίβεια πάμπολλες φορές έχω δει το αντίθετο. Γυναίκες εκμεταλλευόμενες το φύλο τους να κερδίζουν επαγγελματικά.
Θα μου πεις και για αυτό η πατριαρχία φταίει και οι άνδρες που κρατούν θέσεις εξουσίας και μασάνε με αυτές που τους κουνιούνται. Μπορεί. Αλλά ας μην αγιοποιησουμε και θυματοποιησουμε συλλήβδην το γυναικείο φύλο.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: 52 Χρόνη πυρπόλησε τον άντρα της!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 16 Απρ 2023, 10:08

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
16 Απρ 2023, 09:52
Naida έγραψε:
14 Απρ 2023, 19:48
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
14 Απρ 2023, 19:39


Και επειδή δεν θα βαρεθώ ποτέ να το λέω, οι γυναίκες πράγματι δεν είχαν ΙΔΙΩΣ την ευκαιρία να στρατευθούν, κι έτσι (για να περιοριστώ στη γενιά μου, που υπηρέτησα 28 μήνες φορσέ γιατί έτσι) κάτι σαν κι εμένα έμειναν εκτός πεδίου εργασίας για τόσο χρόνο τη στιγμή που οι φίλες και γνωστές συμφοιτήτριές μου μετρούσαν ήδη 28 μήνες προϋπηρεσία :o
Φαντάσου και με 28 μήνες περισσότερη προϋπηρεσία οι γυναίκες και πάλι οι άντρες να καταλαμβάνουν περισσότερες θέσεις διευθυντικές, θέσεις ευθύνης και καλύτερους μισθούς. Συν ότι τα χρόνια στρατού υπολογίζονται στη σύνταξη.
Γιατί όμως συμβαίνει αυτό; Μεταξύ ενός άντρα και μιας γυναίκας με τα ίδια προσόντα/εργατικότητα/προθυμία/δυνατότητα συνεργασίας, θα προτιμηθεί ο άνδρας;
Πολύ αμφιβάλλω.
Για την ακρίβεια πάμπολλες φορές έχω δει το αντίθετο. Γυναίκες εκμεταλλευόμενες το φύλο τους να κερδίζουν επαγγελματικά.
Θα μου πεις και για αυτό η πατριαρχία φταίει και οι άνδρες που κρατούν θέσεις εξουσίας και μασάνε με αυτές που τους κουνιούνται. Μπορεί. Αλλά ας μην αγιοποιησουμε και θυματοποιησουμε συλλήβδην το γυναικείο φύλο.
Κανείς δεν αγιοποιει το γυναικείο φύλο ούτε κατηγορεί το αντρικό. Την συγκεκριμένη νοοτροπία κατηγορούμε η οποία επηρεάζει και τα δύο φύλα και δημιουργεί ανισότητες και προς τις δύο κατευθύνσεις. Όχι στον ίδιο βαθμό βέβαια και για τα δο φύλα αλλά επηρεάζει σημαντικά και το αντρικό φύλο.
Σχετικά με το ποιος θα προτιμηθεί βάλε στο μυαλό σου το πιο απλό.
Πόσους υπουργούς άντρες έχουμε και πόσες γυναίκες.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11664
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: 52 Χρόνη πυρπόλησε τον άντρα της!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 16 Απρ 2023, 10:23

Naida έγραψε:
16 Απρ 2023, 10:08
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
16 Απρ 2023, 09:52
Naida έγραψε:
14 Απρ 2023, 19:48


Φαντάσου και με 28 μήνες περισσότερη προϋπηρεσία οι γυναίκες και πάλι οι άντρες να καταλαμβάνουν περισσότερες θέσεις διευθυντικές, θέσεις ευθύνης και καλύτερους μισθούς. Συν ότι τα χρόνια στρατού υπολογίζονται στη σύνταξη.
Γιατί όμως συμβαίνει αυτό; Μεταξύ ενός άντρα και μιας γυναίκας με τα ίδια προσόντα/εργατικότητα/προθυμία/δυνατότητα συνεργασίας, θα προτιμηθεί ο άνδρας;
Πολύ αμφιβάλλω.
Για την ακρίβεια πάμπολλες φορές έχω δει το αντίθετο. Γυναίκες εκμεταλλευόμενες το φύλο τους να κερδίζουν επαγγελματικά.
Θα μου πεις και για αυτό η πατριαρχία φταίει και οι άνδρες που κρατούν θέσεις εξουσίας και μασάνε με αυτές που τους κουνιούνται. Μπορεί. Αλλά ας μην αγιοποιησουμε και θυματοποιησουμε συλλήβδην το γυναικείο φύλο.
Κανείς δεν αγιοποιει το γυναικείο φύλο ούτε κατηγορεί το αντρικό. Την συγκεκριμένη νοοτροπία κατηγορούμε η οποία επηρεάζει και τα δύο φύλα και δημιουργεί ανισότητες και προς τις δύο κατευθύνσεις. Όχι στον ίδιο βαθμό βέβαια και για τα δο φύλα αλλά επηρεάζει σημαντικά και το αντρικό φύλο.
Σχετικά με το ποιος θα προτιμηθεί βάλε στο μυαλό σου το πιο απλό.
Πόσους υπουργούς άντρες έχουμε και πόσες γυναίκες.
Υπάρχουν απαντήσεις και για αυτο, αλλά εδώ η κουβέντα ήταν για την εργασία. μην το εκτρέψουμε στην πολιτική.

Επαγγελματικά, έχεις δει εσύ να αδικείται γυναίκα με τα ίδια προσόντα με κάποιον άνδρα στην ίδια θέση;
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2196
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: 52 Χρόνη πυρπόλησε τον άντρα της!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 16 Απρ 2023, 10:35

Προσωπικά πάντως, επαγγελματικά έχω να καταθέσω (σε οργανισμό 1000 ατόμων) ότι η αναλογία Δντών/υπδντών/τμηματαρχών είναι 3 γυναίκες Δντριες κλπ έναντι ενός άντρα Δντή κλπ :102:
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: 52 Χρόνη πυρπόλησε τον άντρα της!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 16 Απρ 2023, 10:44

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
16 Απρ 2023, 10:23
Naida έγραψε:
16 Απρ 2023, 10:08
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
16 Απρ 2023, 09:52


Γιατί όμως συμβαίνει αυτό; Μεταξύ ενός άντρα και μιας γυναίκας με τα ίδια προσόντα/εργατικότητα/προθυμία/δυνατότητα συνεργασίας, θα προτιμηθεί ο άνδρας;
Πολύ αμφιβάλλω.
Για την ακρίβεια πάμπολλες φορές έχω δει το αντίθετο. Γυναίκες εκμεταλλευόμενες το φύλο τους να κερδίζουν επαγγελματικά.
Θα μου πεις και για αυτό η πατριαρχία φταίει και οι άνδρες που κρατούν θέσεις εξουσίας και μασάνε με αυτές που τους κουνιούνται. Μπορεί. Αλλά ας μην αγιοποιησουμε και θυματοποιησουμε συλλήβδην το γυναικείο φύλο.
Κανείς δεν αγιοποιει το γυναικείο φύλο ούτε κατηγορεί το αντρικό. Την συγκεκριμένη νοοτροπία κατηγορούμε η οποία επηρεάζει και τα δύο φύλα και δημιουργεί ανισότητες και προς τις δύο κατευθύνσεις. Όχι στον ίδιο βαθμό βέβαια και για τα δο φύλα αλλά επηρεάζει σημαντικά και το αντρικό φύλο.
Σχετικά με το ποιος θα προτιμηθεί βάλε στο μυαλό σου το πιο απλό.
Πόσους υπουργούς άντρες έχουμε και πόσες γυναίκες.
Υπάρχουν απαντήσεις και για αυτο, αλλά εδώ η κουβέντα ήταν για την εργασία. μην το εκτρέψουμε στην πολιτική.

Επαγγελματικά, έχεις δει εσύ να αδικείται γυναίκα με τα ίδια προσόντα με κάποιον άνδρα στην ίδια θέση;
Εννοείται και έχω δει. Και όχι μόνο να προτιμάται με λιγότερα προσόντα Και λιγότερη προϋπηρεσία, αλλά έχω δει και να μην προτιμάται γυναίκα για θέση υπεύθυνου τμήματος γιατί το τμήμα αποτελούταν από άντρες στη πλειοψηφία τους και θα είχαν θέμα .
Αν και αυτό που με ρωτάς είναι προσωποποιημένο και δεν έχει νόημα να βγάλεις συμπέρασμα από προσωπικές εμπειρίες αλλά παρατηρώντας γύρω σου τι συμβαίνει. Και όταν σου αναφέρω τους υπουργούς ως παράδειγμα είναι γιατί το βγάζεις εκτός; είναι το μέγιστο παράδειγμα αποτύπωση της πραγματικότητας περί θέση ευθυνών. Θα ήθελες να μου το εξηγήσεις εσύ;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1128
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: 52 Χρόνη πυρπόλησε τον άντρα της!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 16 Απρ 2023, 11:02

Naida έγραψε:
16 Απρ 2023, 10:44
Και όταν σου αναφέρω τους υπουργούς ως παράδειγμα είναι γιατί το βγάζεις εκτός; είναι το μέγιστο παράδειγμα αποτύπωση της πραγματικότητας περί θέση ευθυνών. Θα ήθελες να μου το εξηγήσεις εσύ;

Το έχει εξηγήσει ο Μπόρατ.
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11664
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: 52 Χρόνη πυρπόλησε τον άντρα της!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 16 Απρ 2023, 13:30

Naida έγραψε:
16 Απρ 2023, 10:44
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
16 Απρ 2023, 10:23
Naida έγραψε:
16 Απρ 2023, 10:08


Κανείς δεν αγιοποιει το γυναικείο φύλο ούτε κατηγορεί το αντρικό. Την συγκεκριμένη νοοτροπία κατηγορούμε η οποία επηρεάζει και τα δύο φύλα και δημιουργεί ανισότητες και προς τις δύο κατευθύνσεις. Όχι στον ίδιο βαθμό βέβαια και για τα δο φύλα αλλά επηρεάζει σημαντικά και το αντρικό φύλο.
Σχετικά με το ποιος θα προτιμηθεί βάλε στο μυαλό σου το πιο απλό.
Πόσους υπουργούς άντρες έχουμε και πόσες γυναίκες.
Υπάρχουν απαντήσεις και για αυτο, αλλά εδώ η κουβέντα ήταν για την εργασία. μην το εκτρέψουμε στην πολιτική.

Επαγγελματικά, έχεις δει εσύ να αδικείται γυναίκα με τα ίδια προσόντα με κάποιον άνδρα στην ίδια θέση;
Εννοείται και έχω δει. Και όχι μόνο να προτιμάται με λιγότερα προσόντα Και λιγότερη προϋπηρεσία, αλλά έχω δει και να μην προτιμάται γυναίκα για θέση υπεύθυνου τμήματος γιατί το τμήμα αποτελούταν από άντρες στη πλειοψηφία τους και θα είχαν θέμα .
Αν και αυτό που με ρωτάς είναι προσωποποιημένο και δεν έχει νόημα να βγάλεις συμπέρασμα από προσωπικές εμπειρίες αλλά παρατηρώντας γύρω σου τι συμβαίνει. Και όταν σου αναφέρω τους υπουργούς ως παράδειγμα είναι γιατί το βγάζεις εκτός; είναι το μέγιστο παράδειγμα αποτύπωση της πραγματικότητας περί θέση ευθυνών. Θα ήθελες να μου το εξηγήσεις εσύ;
Καλά, δεν παίζει να είχαν τα ίδια προσόντα και να προτιμήθηκε άνδρας λόγω φύλου. Μάλλον εσύ τα έβλεπες ίδια, όπως βλέπετε όλες τις φίλες σας πανέμορφες.
Τώρα για την πολιτική εγώ θα ρωτήσω , στους αιρετούς....πόσες είναι οι γυναίκες βουλευτές (ή βουλεύτριες..) ;
και τι ποσοστό του εκλογικού σώματος είναι γυναίκες;
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών