Έρχεται η αστυνομία όταν την καλείς;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24735
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Έρχεται η αστυνομία όταν την καλείς;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 29 Αύγ 2023, 17:39

Antares έγραψε:
29 Αύγ 2023, 15:23
Σε μια περίπτωση για ένα ελληνάδικο που άρχισε να βάζει δυνατά μουσική έκανα μια κλήση.
Μια φίλη μουεχθρός μου που έκανε το ίδιο για πασίγνωστο λατερνατιβάδικο στο Παγκράτι το οποίο βαράει όλη μέρα κι έχει καταλάβει όλα τα πεζοδρόμια, αφού την αγνοήσανε 3-4 φορές στο τέλος βρήκε κάτω από το χαλάκι της εισόδου της ένα χαρτάκι που την έκανε να μετακομίσει.

Και μια άλλη στ' αλήθεια φίλη μου από την ίδια γειτονιά που επέμεινε (δε γνώριζε την πρώτη), βρήκε το αυτοκίνητό της καμμένο.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7975
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Έρχεται η αστυνομία όταν την καλείς;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 29 Αύγ 2023, 17:46

foscilis έγραψε:
29 Αύγ 2023, 17:39

Μια φίλη μουεχθρός μου που έκανε το ίδιο για πασίγνωστο λατερνατιβάδικο στο Παγκράτι το οποίο βαράει όλη μέρα κι έχει καταλάβει όλα τα πεζοδρόμια, αφού την αγνοήσανε 3-4 φορές στο τέλος βρήκε κάτω από το χαλάκι της εισόδου της ένα χαρτάκι που την έκανε να μετακομίσει.

Και μια άλλη στ' αλήθεια φίλη μου από την ίδια γειτονιά που επέμεινε (δε γνώριζε την πρώτη), βρήκε το αυτοκίνητό της καμμένο.
Έμενα στα όρια της Ν. Σμύρνης τότε στην περιοχή Χρυσάκη και ο θόρυβος ερχόταν από κάπου από την Αμφιθέας.
Κοντά στην πολυκατοικία βρισκόταν το μαγαζί που τραγουδούσε ο Ρέμος και άλλοι (πρέπει να είναι εκεί ακόμη) το οποίο ουδέποτε ενόχλησε κανέναν.
Δεν υπήρχε περίπτωση οι κάτοικοι να ανέχονταν αυτή την φασαρία. Ηχομόνωση δεν επιβάλλεται σε αυτά τα μαγαζιά; Γύφτοι είναι;

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20603
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Έρχεται η αστυνομία όταν την καλείς;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 29 Αύγ 2023, 22:22

GoBzi έγραψε:
29 Αύγ 2023, 15:50
Σκηνικό πριν καμία 10αρια χρόνια.

Είχαμε έναν στην γειτονιά, πήγε πήρε καινούργιο C4 και μέσα σε ένα εξάμηνο το γάμησε την μάνα, ήταν κυριολεκτικά για απόσυρση. Που λέτε ο μαν πήγε και το παράτησε μπροστά στο πάρκινγκ μας και δεν μπορούσαμε να μπούμε (ευτυχώς δεν είχαμε αμάξι μέσα, μόνο μια μηχανή που χωρούσε να βγει) και στα καπάκια ξενοικιασε και έφυγε από την γειτονιά.

Περνούμε αστυνομία, μας λένε δεν είναι αρμόδιοι αυτοί αλλά η τροχαία. Παίρνουμε τηλέφωνο, έρχονται σε κάποια φάση μετά από αρκετές ώρες και μας λένε πως είμαστε τυχεροί γιατί οι δύο τροχοί πατούσαν στον δρόμο και δεν προβλέπεται να παρατάς όχημα πάνω στον δρόμο (το ότι οι άλλοι δύο τροχοί ήταν πάνω στο πεζοδρόμιο και δεν μπορούσες να περπατήσεις δεν ήταν θέμα). Του γράφουν κλίση και μας λένε πως θα πρέπει να περνούμε κάθε μέρα τηλέφωνο, να έρχονται να του γράφουν κλίση μέχρι να μαζευτεί ένα Χ πόσο στην εφορία του τυπά ώστε να έρθουν για κατάσχεση. Και όντως, περνάμε κάθε μέρα τηλέφωνο για πάνω από μήνα και στο τέλος φέρανε γερανό και το σηκώσανε.

Ελλάδα :102:
Σαν ταινία Monty Pythons μοιάζει αυτό που περιγράφεις.

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 10558
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Έρχεται η αστυνομία όταν την καλείς;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 29 Αύγ 2023, 22:31

Μου είχε κάνει καταγγελία μια σοπράνο απ το διπλανο μπαλκονι 5 το απόγευμα εκανα κάτι μερεμέτια στο σπιτι και βγαίνει έξαλλη εγώ σε 2 μέρες έχω παρασταση και χρειάζομαι υπνο λέω πάρε τους μπάτσους
Ήρθαν κανονικά οι μπάτσοι μετα από μισή ώρα , λέω για πλακα αυτή την έκανε;δεν μπορούμε να σας πουμε κυριε
Απλά για ένα τέταρτο ακόμα θα είμαστε εδώ, μετά δεν είναι ωρα ησυχίας

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23831
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Έρχεται η αστυνομία όταν την καλείς;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 29 Αύγ 2023, 22:41

Antares έγραψε:
29 Αύγ 2023, 17:46
foscilis έγραψε:
29 Αύγ 2023, 17:39

Μια φίλη μουεχθρός μου που έκανε το ίδιο για πασίγνωστο λατερνατιβάδικο στο Παγκράτι το οποίο βαράει όλη μέρα κι έχει καταλάβει όλα τα πεζοδρόμια, αφού την αγνοήσανε 3-4 φορές στο τέλος βρήκε κάτω από το χαλάκι της εισόδου της ένα χαρτάκι που την έκανε να μετακομίσει.

Και μια άλλη στ' αλήθεια φίλη μου από την ίδια γειτονιά που επέμεινε (δε γνώριζε την πρώτη), βρήκε το αυτοκίνητό της καμμένο.
Έμενα στα όρια της Ν. Σμύρνης τότε στην περιοχή Χρυσάκη και ο θόρυβος ερχόταν από κάπου από την Αμφιθέας.
Κοντά στην πολυκατοικία βρισκόταν το μαγαζί που τραγουδούσε ο Ρέμος και άλλοι (πρέπει να είναι εκεί ακόμη) το οποίο ουδέποτε ενόχλησε κανέναν.
Δεν υπήρχε περίπτωση οι κάτοικοι να ανέχονταν αυτή την φασαρία. Ηχομόνωση δεν επιβάλλεται σε αυτά τα μαγαζιά; Γύφτοι είναι;
Προσπαθούν να γίνουν.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Έρχεται η αστυνομία όταν την καλείς;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 29 Αύγ 2023, 22:50

Η ηχομόνωση σε αρκετές περιπτώσεις δεν κάνει σπουδαία πράγματα. Απαιτούνται ειδικές συνθήκες για να έχει αποτέλεσμα

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Έρχεται η αστυνομία όταν την καλείς;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 29 Αύγ 2023, 22:54

Όποτε κάλεσα αστυνομία, ήρθαν:

* δυο φορές για γέρο που έμενε μόνος του στην γειτονιά και τον είχαν εγκαταλείψει οι δυνάμεις του. Έφεραν και πυροσβεστική και μπήκαν από το μπαλκόνι για να μη σπάσουν πόρτα
* Μια φορά για πτώση ηλικιωμένου στο σπίτι μου όπου το ΕΚΑΒ καθυστερούσε πάρα πολύ
* μια φορά για ας τον πούμε βανδαλισμό σε αυτοκίνητο
* μια ή δύο φορές για πρόβλημα με διαταραγμένο γείτονα

Κάποιες φορές άργησαν και άλλες έφτασαν σχετικά γρήγορα. Αλλά ποτέ δεν αγνοήθηκε κλήση. Πάντα επωνύμως

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21699
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Έρχεται η αστυνομία όταν την καλείς;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 29 Αύγ 2023, 23:10

sys3x έγραψε:
29 Αύγ 2023, 15:29
EKPLIKTIKOS έγραψε:
29 Αύγ 2023, 14:51
Τα τελευταία 6 χρόνια έχω καλέσει 2 φορές την αστυνομία. Η μια ήταν για ηχορύπανση από οικοδομή που δουλεύει παράνομα ενω προσπαθουσα να κοιμισω μωρο, κ άλλη μια όταν μου έκλεισαν το γκαράζ κ ήθελα να φύγω κ δεν μπορουσα. Μου είπαν κ τις δύο φορές ότι θα έρθουν κ δεν ήρθαν ποτέ :smt017

.
Γιαφτό παίρνει αβέρτα ο κύριος πρωθυπουργός αστυνομικούς, για να έρχονται, να, δοκίμασε τώρα να δεις, θα έρθουν, απλά καλό θα ήτανε να μην καίγεσαι κιόλα ε, τι άλλο να κάνει για μας ο άθρωπος.
άμα το καλοσκεφτείς, είναι τόσο λίγοι στους δρόμους που δεν έχουν πού να πρωτοπάνε
έχουμε ίσως τους περισσότερους αστυνομικούς σε σχέση με τον πληθυσμό όσον αφορά τις χώρες της ΕΕ και η πλειοψηφία τους αποτελούν φρουρά προσώπων

https://www.tanea.gr/2018/04/13/politic ... yn-froyra/

μιλάμε για τη χώρα που είχε αστυνομική φρουρά ο φουρθιώτης
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38188
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Έρχεται η αστυνομία όταν την καλείς;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 29 Αύγ 2023, 23:11

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
29 Αύγ 2023, 23:10
sys3x έγραψε:
29 Αύγ 2023, 15:29
EKPLIKTIKOS έγραψε:
29 Αύγ 2023, 14:51
Τα τελευταία 6 χρόνια έχω καλέσει 2 φορές την αστυνομία. Η μια ήταν για ηχορύπανση από οικοδομή που δουλεύει παράνομα ενω προσπαθουσα να κοιμισω μωρο, κ άλλη μια όταν μου έκλεισαν το γκαράζ κ ήθελα να φύγω κ δεν μπορουσα. Μου είπαν κ τις δύο φορές ότι θα έρθουν κ δεν ήρθαν ποτέ :smt017

.
Γιαφτό παίρνει αβέρτα ο κύριος πρωθυπουργός αστυνομικούς, για να έρχονται, να, δοκίμασε τώρα να δεις, θα έρθουν, απλά καλό θα ήτανε να μην καίγεσαι κιόλα ε, τι άλλο να κάνει για μας ο άθρωπος.
άμα το καλοσκεφτείς, είναι τόσο λίγοι στους δρόμους που δεν έχουν πού να πρωτοπάνε
έχουμε ίσως τους περισσότερους αστυνομικούς σε σχέση με τον πληθυσμό όσον αφορά τις χώρες της ΕΕ και η πλειοψηφία τους αποτελούν φρουρά προσώπων

https://www.tanea.gr/2018/04/13/politic ... yn-froyra/

μιλάμε για τη χώρα που είχε αστυνομική φρουρά ο φουρθιώτης
:g030:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2403
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Έρχεται η αστυνομία όταν την καλείς;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 30 Αύγ 2023, 01:05

Έχω πάρει δυο φορές, μια για κάποιους απατεώνες που έκαναν το κόλπο με τον συγγενή σου που και καλά είναι στο νοσοκομείο και πρέπει να δώσεις λεφτά για την εγχείρηση και την άλλη για άλλον απατεώνα που υποτίθεται ότι ήθελε να αγοράσει κάτι απο αγγελία αλλά σε καθοδηγούσε να βάλεις λεφτά στον λογαριασμό του. Και τις δύο φορές είχαν πάρει από τηλέφωνο που φαινόταν. Θεώρησα ότι ήταν ηλίθιοι, αλλά όταν η αστυνομία δεν ενδιαφέρθηκε καν να κρατήσει τα νούμερα των τηλεφώνων και μου είπαν απλά "να προσέχω" κατάλαβα ότι έχουν την αστυνομία γραμμένη στα παπάρια τους και ουδόλως ενδιαφέρονται αν φαίνεται ο αριθμός του κινητού τους. Έτσι κι αλλιώς κανείς δεν ασχολείται.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Έρχεται η αστυνομία όταν την καλείς;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 30 Αύγ 2023, 01:22

EKPLIKTIKOS έγραψε:
29 Αύγ 2023, 14:51
Τα τελευταία 6 χρόνια έχω καλέσει 2 φορές την αστυνομία. Η μια ήταν για ηχορύπανση από οικοδομή που δουλεύει παράνομα ενω προσπαθουσα να κοιμισω μωρο, κ άλλη μια όταν μου έκλεισαν το γκαράζ κ ήθελα να φύγω κ δεν μπορουσα. Μου είπαν κ τις δύο φορές ότι θα έρθουν κ δεν ήρθαν ποτέ :smt017

.
Στην Αγγλία θα σου έλεγαν οτι ειναι αστική διαφορά και να μην τους ενοχλείς

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7968
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Έρχεται η αστυνομία όταν την καλείς;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 30 Αύγ 2023, 03:41

Έμενα με τους γονείς μου και 2 η ώρα το πρωί ακούω να βαράει συναγερμός αυτοκινήτου. Κοιτάζω απ' έξω και βλέπω 3 άτομα να κάθονται στο σκοτάδι και να κάνουν νευρικές κινήσεις (σαν να ειδοποιούν) σε κάποιον που δεν έβλεπα. Παίρνω την αστυνομία, τους λέω το και το, τους δίνω και το όνομά μου γιατί ήξερα ότι διαφορετικά δεν υπήρχε περίπτωση να έρθουν και πάω στην ταράτσα να παρακολουθήσω τι θα γίνει (έμενα ισόγειο κι αν κοίταζα από το σπίτι μου θα με βλέπανε). Έρχονται οι αστυνομικοί, μιλάνε στους τύπους και κάποια στιγμή με παίρνει τηλέφωνο η μάνα μου και με ρώτησε που είμαι κι αν έχω καλέσει την αστυνομία. Τι είχαν κάνει τα σαϊνια; Χτύπησαν το κουδούνι του σπιτιού μου για να ρωτήσουν αν τους καλέσαμε και η μάνα μου που κοιμόταν και δεν ήξερε τίποτα βγήκε στο μπαλκόνι για να δει τι θέλανε οι αστυνομικοί και μας χτυπούσαν το κουδούνι. Όλα αυτά μπροστά στους τύπους που ήταν στο σκοτάδι. Δηλαδή μιλάμε αυτά δεν γίνονται ούτε στη μεγάλη των μπάτσων σχολή.

Την έχω καλέσει κι άλλες φορές για παρόμοιες περιπτώσεις αλλά δεν ήρθαν ποτέ. Μια φορά δεν σηκώνανε καν το τηλέφωνο. Μετά από 10 λεπτά έκλεισα και ξαναπήρα αλλά όταν πέρασαν και πάλι 10 λεπτά το έκλεισα και δεν ξαναπήρα. Στην πολυκατοικία έχουμε και μια γυναίκα με ψυχολογικά προβλήματα που ουρλιάζει όλες τις ώρες. Όταν το συζητούσα με κάτι γείτονες μου είπαν ότι έχουν πάρει την αστυνομία πολλές φορές αλλά δεν ήρθε ποτέ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γάταρος την 30 Αύγ 2023, 11:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4560
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Έρχεται η αστυνομία όταν την καλείς;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 30 Αύγ 2023, 05:28

user έγραψε:
29 Αύγ 2023, 17:23

Όταν δούλευα χαζαροπλαστειο

Εικόνα
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41284
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Έρχεται η αστυνομία όταν την καλείς;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 30 Αύγ 2023, 05:44

H αστυνομια στην Ελλαδα εχει την αποστολη να φυλαει τους βουλευτες, τους υπουργους, τα σπιτια των πρωθυπουργων (που ειναι δεκαδες συνηθως), καθως και τους επιχειρηματιες, εκδοτες και δημοσιογραφους που στηριζουν την εκαστοτε κυβερνηση. Οσοι απομενουν ειναι μειοψηφια και σιγουρα δεν τους προοριζουν για να συλλαμβανουν κλεφτες που συνηθως ειναι ευαλωτες ομαδες και θα παρουν ποινες χαδια στο δικαστηριο.

.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 15003
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Έρχεται η αστυνομία όταν την καλείς;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 30 Αύγ 2023, 06:41

είναι απλά ένα θεματάκι προσαρμογής στις συνθήκες.μια λύση είναι να καθαρίσεις μόνος σου φροντίζοντας να υπάρχουν μάρτυρες ή αν δεν υπάρχουν να πάρεις ο ίδιος τηλέφωνο και να αυτοκαρφωθείς,δεν θα σε ενοχλήσει κανείς και μια άλλη αν θέλεις να έρθουν οπωσδήποτε να τους απειλήσεις πως αν δεν έρθουν θα πας την επόμενη με την δεκαμελή οικογένεια σου να βγάλετε ταυτότητες

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών