Disney - go woke go broke

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23819
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 01 Φεβ 2024, 12:06

AlienWay έγραψε:
01 Φεβ 2024, 02:58
Πριν τον πόλεμο στην Παλαιστίνη.

Εικόνα

Μετά τον πόλεμο στην Παλαιστίνη

Rachel Zegler and Gal Gadot on Collision Course

https://www.newsweek.com/rachel-zegler- ... se-1864882






Ε... Βρες εσύ την άκρη.
Πόσο μα πόσο μου τη σπάει αυτο το she/her οταν το βλεπω σε bio σε τουιτερ η ινστα κτλ...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43560
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Φεβ 2024, 12:27

micmic έγραψε:
01 Φεβ 2024, 09:17
Otto Weininger έγραψε:
01 Φεβ 2024, 01:52
Αυτό βγάζει πριν αρχίσει η Λαίδη και ο Αλήτης


Εικόνα
Μόνο και μόνο για να αποφεύγεις τέτοιου είδους μαλακίες αξίζει να τα κατεβάσεις όλα από τορεντάδικα.
Συνειδητοποιείς ότι αυτό σε κάνει triggered snowflake που υπαχώρησε στο safespace του έτσι;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 01 Φεβ 2024, 12:58

Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Φεβ 2024, 12:27
Συνειδητοποιείς ότι αυτό σε κάνει triggered snowflake που υπαχώρησε στο safespace του έτσι;
Ναι ναι, το ξέρω. Ακριβώς το ίδιο μου είχε πει και ένας gay που μου την έπεφτε όταν του είπα ότι είμαι straight.

Τί να κάνουμε, θα ζήσω με τα ελαττώματά μου.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43560
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Φεβ 2024, 13:02

micmic έγραψε:
01 Φεβ 2024, 12:58
Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Φεβ 2024, 12:27
Συνειδητοποιείς ότι αυτό σε κάνει triggered snowflake που υπαχώρησε στο safespace του έτσι;
Ναι ναι, το ξέρω. Ακριβώς το ίδιο μου είχε πει και ένας gay που μου την έπεφτε όταν του είπα ότι είμαι straight.

Τί να κάνουμε, θα ζήσω με τα ελαττώματά μου.
Όχι δεν είναι κακό να ξέρεις τι θέλεις. Κακό είναι να σε τρομάζει ένα κείμενο στην οθόνη σε σημείο να το αποφεύγεις.
Να μην μπορείς δηλαδή ούτε να έρθεις ξώφαλτσα σε επαφή με μια άλλη οπτική.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 01 Φεβ 2024, 13:09

Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Φεβ 2024, 13:02
Όχι δεν είναι κακό να ξέρεις τι θέλεις. Κακό είναι να σε τρομάζει ένα κείμενο στην οθόνη σε σημείο να το αποφεύγεις.
Να μην μπορείς δηλαδή ούτε να έρθεις ξώφαλτσα σε επαφή με μια άλλη οπτική.
Μα δε με τρομάζει η οπτική αυτή, και η οποιαδήποτε οπτική. Απλά ανέκαθεν μου την έσπαγαν τα διάφορα "μηνύματα" πριν την έναρξη της ταινίας, οτιδήποτε κι αν αφορούσαν (διαφήμιση εταιρείας, "προσεχώς", πειρατεία, προειδοποιήσεις κτλ). Και δεν είναι μόνο το μήνυμα στην συγκεκριμένη περίπτωση: Αν κάτσω να παρακολουθήσω μια τέτοια παλιά ταινία από streaming platform αυτές τις μέρες, δεν είμαι ποτέ σίγουρος για το αν θα έχουν αλλάξει κάποιες λέξεις, αν θα έχουν χρωματίσει μαύρους ως άσπρους, αν θα έχουν παραλείψει κάτι γιατί τους φάνηκε ρατσιστικό κτλ. Όχι ότι με πειράζει η "οπτική", απλά δεν ανέχομαι τις μαλακίες του κάθε στούντιο.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43560
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Φεβ 2024, 13:19

micmic έγραψε:
01 Φεβ 2024, 13:09
Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Φεβ 2024, 13:02
Όχι δεν είναι κακό να ξέρεις τι θέλεις. Κακό είναι να σε τρομάζει ένα κείμενο στην οθόνη σε σημείο να το αποφεύγεις.
Να μην μπορείς δηλαδή ούτε να έρθεις ξώφαλτσα σε επαφή με μια άλλη οπτική.
Μα δε με τρομάζει η οπτική αυτή, και η οποιαδήποτε οπτική. Απλά ανέκαθεν μου την έσπαγαν τα διάφορα "μηνύματα" πριν την έναρξη της ταινίας, οτιδήποτε κι αν αφορούσαν (διαφήμιση εταιρείας, "προσεχώς", πειρατεία, προειδοποιήσεις κτλ). Και δεν είναι μόνο το μήνυμα στην συγκεκριμένη περίπτωση: Αν κάτσω να παρακολουθήσω μια τέτοια παλιά ταινία από streaming platform αυτές τις μέρες, δεν είμαι ποτέ σίγουρος για το αν θα έχουν αλλάξει κάποιες λέξεις, αν θα έχουν χρωματίσει μαύρους ως άσπρους, αν θα έχουν παραλείψει κάτι γιατί τους φάνηκε ρατσιστικό κτλ. Όχι ότι με πειράζει η "οπτική", απλά δεν ανέχομαι τις μαλακίες του κάθε στούντιο.
Οκ. Σπάνιο αυτό που λες πάντως γιατί η παραποίηση είναι κατακριτέα, αν δεν έχει εγκρίνει ο σκηνοθέτης ένα νέο cut.
Αυτό που κάνουν στις σειρές είναι ότι κάποια επεισόδια δεν τα προβάλλουν καθόλου.

Εν τω μεταξύ αυτό που λες κάνει και πιο δύσκολο ακόμα και το torrentιασμα, δηλαδή θα πρέπει να κάτσεις να ελέγξεις ότι βρήκες DVDrip της εποχής που βγήκε, και όχι [WEB-DL] που θα έχει πηγή πάλι το streaming.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 01 Φεβ 2024, 13:30

Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Φεβ 2024, 13:19
Εν τω μεταξύ αυτό που λες κάνει και πιο δύσκολο ακόμα και το torrentιασμα, δηλαδή θα πρέπει να κάτσεις να ελέγξεις ότι βρήκες DVDrip της εποχής που βγήκε, και όχι [WEB-DL] που θα έχει πηγή πάλι το streaming.
Αν θέλει κανείς βρίσκει τα πάντα και εύκολα. Και για μένα δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα στα κατεβασμένα με τη μαλακία το streaming. Από όποια πλευρά και να το δεις (ποιότητα εικόνας, ποικιλία, ευκολία κτλ) τα κατεβασμένα είναι κλάσεις ανώτερα. Έχω άπειρες ταινίες/μουσικές αγορασμένες νομιμότατα που τις έχω κατεβάσει όλες γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο. Και αν πχ θέλω να ξαναδώ το Life on Earth του Attenborough το βλέπω αμέσως σε HD. Πού ακριβώς το κάνουν streaming σε υψηλή ανάλυση;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40887
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Φεβ 2024, 15:38

Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Φεβ 2024, 13:19
Οκ. Σπάνιο αυτό που λες πάντως γιατί η παραποίηση είναι κατακριτέα, αν δεν έχει εγκρίνει ο σκηνοθέτης ένα νέο cut.
Αυτό που κάνουν στις σειρές είναι ότι κάποια επεισόδια δεν τα προβάλλουν καθόλου.
What? Συνέχεια το κάνουν και δεν χρειάζονται κανενός την έγκριση. Στο στούντιο ανήκει η ταινία, όχι στον σκηνοθέτη. Αφαιρούν σκηνές, αλλάζουν πράγματα, μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν εκτός κι αν ο σκηνοθέτης ή κάποιος συντελεστής έχει συμβόλαιο που ρητά απαιτεί την έγκρισή του για αλλαγές οποιουδήποτε είδους. Όπως καταλαβαίνεις βέβαια τέτοιες ρήτρες υπάρχουν μόνο σε συμβόλαια φτασμένων συντελεστών και είναι εξαιρετικά σπάνιες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32985
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Φεβ 2024, 17:25

vantono έγραψε:
01 Φεβ 2024, 12:06

Πόσο μα πόσο μου τη σπάει αυτο το she/her οταν το βλεπω σε bio σε τουιτερ η ινστα κτλ...
εχω την τυχη να μην εχω τετοιους φιλους. αμα γινει της μοδος, θα βαλω ως pronouns το "ρε" και το "μαλακα"
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1060
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 01 Φεβ 2024, 19:33

Otto Weininger έγραψε:
01 Φεβ 2024, 01:52
hellegennes έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:32
Dwarven Blacksmith έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:25

Σιγά μην κάνει η Ντίσνευ τη μεταγλώτιση. Outsource γίνεται σε εταιρίες οι οποίες και αυτές την κάνουν outsource σε freelancers συνήθως.
True, αλλά επειδή έχω κάνει στο παρελθόν τέτοια δουλειά και ξέρω προσωπικά άτομα που κάνουν, μπορώ να σου πω ότι υπάρχουν οδηγίες και κατευθυντήριες γραμμές, ειδικά σε παραγωγές μεγάλων εταιρειών.
Αυτό βγάζει πριν αρχίσει η Λαίδη και ο Αλήτης


Εικόνα
Η πλακα με αυτους ειναι πως νομιζουν οτι σκεφτονται βαθια αλλα τελικα σκεφτονται εντελως πονηρα. Βαθια σκεψη σημαινει οτι εχεις αποδομισει την ιδεα των στρατοπεδων αναμεσα στους ανθρωπους και τις φανταστικες τους θεμελιωδεις διαφορες και κανεις πλακα και με τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα τους, υπαρχει μια οικειοτητα και μια ανεση γι αυτο, εν προκειμενω τα κωμικα στερεοτυπα στη Λαιδη και τον αλητη, ενω πονηρη ειναι η σκεψη που καταλαβαινει τους ανθρωπους χωρισμενους σε πραγματικα στρατοπεδα και καθε κινηση η λογος εχει τη βαρυτητα διπλωματικης δηλωσης, εχει συνεπειες στις καλες σχεσεις και η ανεμελη πλακα απαγορευεται. Το ρατσιστικο παραδοξο.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 01 Φεβ 2024, 20:00

Έχω πάρει για τη μικρή διάφορα βιβλία του Richard Scarry (παλιός σκιτσογράφος με ειδίκευση στα παιδικά βιβλία, ούτε ξέρω πόσα είχε κυκλοφορήσει). Τώρα έχει πεθάνει βέβαια, αλλά τα βιβλία του εξακολουθούν να είναι δημοφιλή. Κάποια φορά είχα πάρει κατά λάθος το ίδιο βιβλίο από Αγγλία και από Αμερική, και πρόσεξα κάποιες διαφορές μεταξύ τους. Το έψαξα λιγάκι, και βρήκα αυτό: https://forreadingaddicts.co.uk/news/8- ... nd-racism/

Και αυτές είναι αλλαγές μόνο σε ένα από τα 100+ βιβλία που έχει βγάλει. Περιμένω πότε θα βγούν LGBT+ friendly εκδόσεις των βιβλίων του. Δεν μπορεί, στα σκαριά θα είναι...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών