Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71662
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Απρ 2024, 23:32

nik_killthemall έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:07
πατησιωτης έγραψε:
03 Απρ 2024, 22:54


Δεν είναι θέμα ψήφου.Οι νομοταγείς είναι περισσότεροι.Τους καταπολέμησαν με επιχειρήματα τύπου κυρ παντελήδες, νοικοκυραίοι κλπ.Και δεν είναι καθόλου θέμα κοινωνικού συστήματος εκτός εάν πιστέψουμε ότι άλλο κοινωνικό σύστημα είχαμε το 1960.
Η μεταπολιτευτική άρχουσα τάξη το αποφάσισε αυτό και χρησιμοποίησε ένα σωρό προοδευτικούς μαιντανούς για να το περάσει και ονόμασε όλους τους αντιδρώντες ακροδεξιούς.Τώρα που έφθασε το πράγμα στα όρια έβαλαν τον Φλωρίδη να αυστηροποιήσει τις ποινές βαλλόμενος από όλη τη συντεχνία των δικηγόρών και των "έγκριτων νομικών".
Ναι, και;

Αν εννοείς ότι η νδ συνεχίζει την καλλιέργεια προχωμαϊντανών, συμφωνώ απολύτως.

Τον πλήρη ευτελισμό των θεσμών θέλουν; Θα τον έχουν. Δική τους επιλογή είναι στην τελική.

Αυτοί θα παριστάνουν ότι τους εκφράζουν, εμείς θα παριστάνουμε ότι τους παίρνουμε στα σοβαρά και η ζωή θα συνεχίσει να τραβάει την πολιτική κατηφόρα με γκιουβέτσια από μαρούλια.
Καταλαβαινει αραγε ο πατη στο μπολντ πως ομολογει οτι και η νδ (που ειναι μια ακομη κυβερνηση της μεταπολιτευσης) για να μην χασει ψηφους απο κατηγόριες τυπου κυρ παντεληδες, νοικοκυραιοι κλπ διαιωνιζει τον νομο των προχωμαϊντανων με ανταλλαγμα τους ιερους ψηφους αυτων ?
Για να είμαι ειλικρινής nick, έχει σταματήσει εδώ και καιρό να με απασχολεί το τι καταλαβαίνει (ή έστω ισχυρίζεται ό,τι καταλαβαίνει) ο καθένας. :)

Δεν σε αφορά το σχόλιο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 03 Απρ 2024, 23:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7104
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 03 Απρ 2024, 23:33

Saturn έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:24
Έβλεπα τις προάλλες αμερικάνικο περιστατικό με κάποιον που είχε σκοτώσει τα παιδιά του και πήρε στην άμεσο δράση της χώρας για να το αναφέρει και μου ήρθε στο μυαλό τώρα: εμφανέστατη διαφορά εκπαίδευσης και αντιμετώπισης των εκεί αστυνομικών, ο τρόπος που του μίλαγαν, οι ερωτήσεις που του έκαναν, ο τρόπος που προσπαθούσαν να τον έχουν υπο έλεγχο μέχρι αν φθάσει το περιπολικό κτλ.

Στο συγκεκριμένο εδώ ηχητικό, ΡΩΤΑΕΙ η μακαρίτισσα "εγώ τί να κάνω; να επιστρέψω στο αστυνομικό τμήμα, να φύγω..;" και ο άλλος απο μέσα αρχίζει να ρωτάει διάφορα άσχετα μασημένα "του κάνατε μήνυμση; πώς σας λένε; αυτός τί κάνει εκει; περιμένει για ποιόν λόγο..; " :-?
Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ εκπαίδευση και μιλάμε για ΆΜΕΣΟ ΔΡΑΣΗ :-?
Στην αμερική είναι πολύ οργανωμένο το σύστημα μεταξύ του κέντρου και της μονάδας που παίρνει το σήμα για επέμβαση (αστυν., πυροσβ, ασθενοφ)..
Καθώς ο operator πληκτρολογεί τις νέες πληροφορίες που ακούει απ' τον καλούνται, αυτές ανανεώνονται live στις οθόνες των laptop που έχουν εγκατεστημένα τα περιπολικά, ασθενοφόρα και πυροσβεστικά..


Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7980
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 03 Απρ 2024, 23:33

Saturn έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:14
Στο εν λόγω βίντεο, παίζει καθυστέρηση μεταξύ εικόνας και ήχου;
Γιατί τους δείχνουν ακόμα να περπατάνε, δράστη και θύμα και ταυτόγχρονα ακούγεται και η φωνή "την σκότωσε!"
Το ηχητικό κόβεται όταν αρχίζουν τα ουρλιαχτά της κοπέλας και συνεχίζεται μετά τη δολοφονία.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1075
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 03 Απρ 2024, 23:35

Saturn έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:24
Έβλεπα τις προάλλες αμερικάνικο περιστατικό με κάποιον που είχε σκοτώσει τα παιδιά του και πήρε στην άμεσο δράση της χώρας για να το αναφέρει και μου ήρθε στο μυαλό τώρα: εμφανέστατη διαφορά εκπαίδευσης και αντιμετώπισης των εκεί αστυνομικών, ο τρόπος που του μίλαγαν, οι ερωτήσεις που του έκαναν, ο τρόπος που προσπαθούσαν να τον έχουν υπο έλεγχο μέχρι αν φθάσει το περιπολικό κτλ.

Στο συγκεκριμένο εδώ ηχητικό, ΡΩΤΑΕΙ η μακαρίτισσα "εγώ τί να κάνω; να επιστρέψω στο αστυνομικό τμήμα, να φύγω..;" και ο άλλος απο μέσα αρχίζει να ρωτάει διάφορα άσχετα μασημένα "του κάνατε μήνυμση; πώς σας λένε; αυτός τί κάνει εκει; περιμένει για ποιόν λόγο..; " :-?
Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ εκπαίδευση και μιλάμε για ΆΜΕΣΟ ΔΡΑΣΗ :-?
Στην Αμερικη ολες οι ερωτησεις ειναι βασει πρωτοκολλου και οδηγουν σε ζωτικης σημασιας συμπερασματα. Κατα κανονα ο τηλεφωνητης εχει συναισθηση του ρολου του και δεν εκφραζει τον εαυτο του εκεινη τη στιγμη. Επισης κατανοουν οτι ειναι σε ενα τηλεφωνικο ποστο για να διαχειριστουν καταστασεις πραγματικου κινδυνου και ετσι κατευθυνουν τους πολιτες και παλι βασει λεπτομερους πρωτοκολλου.
Εδω ειναι ενα τριτοκοσμικο μπουρδελο με τη βουλα πια. Θυμαμαι καποτε με δαγκωσε ενα φιδι, ημουν πιτσιρικας. Πανικοβληθηκα και παω σε κατι μπαρμπαδες παραδιπλα και τους λεω με δαγκωσε φιδι.
Α ρε που σε δαγκωσε φιλι. Τιποτα δεν επαθες. Μου απαντησαν. Αυτο ειναι η Ελλαδα ακομα και σε υπηρεσιες που υποτιθεται αντιμετωπιζουν επικυνδινες καταστασεις.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7271
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 03 Απρ 2024, 23:36

BILLO έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:21


Το λοιπον. Εισαι ο φιλος. Εχεις ηδη δει τον τυπο να ερχεται πανω σας απο τα εφτα μετρα. Ξερεις οτι ειναι ενας τυπος που βγαινει εκτως οριων αλλα δεν εχει δολοφονησει και καποιον μεχρι τωρα. Το μαχαιρι δεν ξερουμε αν το εχεις δει. Στα επομενα τεσσερα δευτερολεπτα τι κανεις; Θελω ακριβως την κινηση που θα κανεις για να δω ποσες πιθανοτητες υπαρχουν να καταληξεις στο επομενο λεπτο νεκρος η να ζησεις.
*Να τρεξεις πιο γρηγορα με την κοπελα και να φυγεις ειναι σχεδον αδυνατο γιατι ο τυπος μονος του ειναι κατα πασα πιθανοτητα πιο γρηγορος.
Τίποτα δεν κάνεις σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα,άσε τους bodyguards να λένε ό,τι θέλουν, ΠΑΡΕΚΤΟΣ και αν είσαι εκπαιδευμένος στην δουλειά του σωματοφύλακα.

Αυτό που λογικά θα έπρεπε να συμβαίνει είναι να είσαι υποψιασμένος πόσο επιθετικός και απρόβλεπτος μπορεί να γίνει ένας ψυχάκιας όταν το ξέρεις -προφανώς, από τις μαρτυρίες για το παρελθόν του- οτι είναι ψυχάκιας και την ψιλιάζεσαι οτι μπορεί και να σας έχει παρακολουθήσει.

Εκείνη την στιγμή το μόνο που μπορείς να κάνεις ΕΑΝ σου βγει αντανακλαστικά- κάτι το οποίο μπορείς να γνωρίζεις κατα τη γνώμη μου ΜΟΝΟ όταν βρεθείς σε τέτοια θέση πραγματικά-είναι είτε να φωνάξεις στο κορίτσι τρέχα ή να προστατεύσεις το άτομο που συνοδεύεις με το σώμα σου σαν ασπίδα. Η αλήθεια είναι πάντως πως δεν γυρίζεις την πλάτη, αλλά αυτό το λέμε μάλλον τώρα εμείς από τον καναπέ μας..Και μάλλον για να τα κάνεις όλα αυτά, θα πρέπει να έχεις πάρει πρέφα με κάποιον τρόπο οτι κατευθύνεται απειλητικά προς το μέρος σας και κρατά και μαχαίρι.
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25893
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 03 Απρ 2024, 23:41

Parrot έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:33
Saturn έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:24
Έβλεπα τις προάλλες αμερικάνικο περιστατικό με κάποιον που είχε σκοτώσει τα παιδιά του και πήρε στην άμεσο δράση της χώρας για να το αναφέρει και μου ήρθε στο μυαλό τώρα: εμφανέστατη διαφορά εκπαίδευσης και αντιμετώπισης των εκεί αστυνομικών, ο τρόπος που του μίλαγαν, οι ερωτήσεις που του έκαναν, ο τρόπος που προσπαθούσαν να τον έχουν υπο έλεγχο μέχρι αν φθάσει το περιπολικό κτλ.

Στο συγκεκριμένο εδώ ηχητικό, ΡΩΤΑΕΙ η μακαρίτισσα "εγώ τί να κάνω; να επιστρέψω στο αστυνομικό τμήμα, να φύγω..;" και ο άλλος απο μέσα αρχίζει να ρωτάει διάφορα άσχετα μασημένα "του κάνατε μήνυμση; πώς σας λένε; αυτός τί κάνει εκει; περιμένει για ποιόν λόγο..; " :-?
Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ εκπαίδευση και μιλάμε για ΆΜΕΣΟ ΔΡΑΣΗ :-?
Στην αμερική είναι πολύ οργανωμένο το σύστημα μεταξύ του κέντρου και της μονάδας που παίρνει το σήμα για επέμβαση (αστυν., πυροσβ, ασθενοφ)..
Καθώς ο operator πληκτρολογεί τις νέες πληροφορίες που ακούει απ' τον καλούνται, αυτές ανανεώνονται live στις οθόνες των laptop που έχουν εγκατεστημένα τα περιπολικά, ασθενοφόρα και πυροσβεστικά..

Ναι αλλά στην Αμερική κανεις δεν θα κατηγορειτο επειδή αντέδρασε στην επίθεση τ@ Ζακ.
Η Ελλάδα - εστω, το 59τακατο, πλειοψηφία είναι- έκανε τις επιλογές της και απέρριψε το αμερικανικό μοντέλο αστυνομίας

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7271
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 03 Απρ 2024, 23:43

Άμα ή άμεσος δράση είναι ΚΑΙ για τους φασαριόζους γείτονες με τις πειραγμένες εξατμίσεις στα μηχανάκια ΚΑΙ για όσους τους σφάζουν στο πόδι, τί να λέμε
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7104
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 03 Απρ 2024, 23:44

talaipwros έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:41
Parrot έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:33
Saturn έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:24
Έβλεπα τις προάλλες αμερικάνικο περιστατικό με κάποιον που είχε σκοτώσει τα παιδιά του και πήρε στην άμεσο δράση της χώρας για να το αναφέρει και μου ήρθε στο μυαλό τώρα: εμφανέστατη διαφορά εκπαίδευσης και αντιμετώπισης των εκεί αστυνομικών, ο τρόπος που του μίλαγαν, οι ερωτήσεις που του έκαναν, ο τρόπος που προσπαθούσαν να τον έχουν υπο έλεγχο μέχρι αν φθάσει το περιπολικό κτλ.

Στο συγκεκριμένο εδώ ηχητικό, ΡΩΤΑΕΙ η μακαρίτισσα "εγώ τί να κάνω; να επιστρέψω στο αστυνομικό τμήμα, να φύγω..;" και ο άλλος απο μέσα αρχίζει να ρωτάει διάφορα άσχετα μασημένα "του κάνατε μήνυμση; πώς σας λένε; αυτός τί κάνει εκει; περιμένει για ποιόν λόγο..; " :-?
Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ εκπαίδευση και μιλάμε για ΆΜΕΣΟ ΔΡΑΣΗ :-?
Στην αμερική είναι πολύ οργανωμένο το σύστημα μεταξύ του κέντρου και της μονάδας που παίρνει το σήμα για επέμβαση (αστυν., πυροσβ, ασθενοφ)..
Καθώς ο operator πληκτρολογεί τις νέες πληροφορίες που ακούει απ' τον καλούνται, αυτές ανανεώνονται live στις οθόνες των laptop που έχουν εγκατεστημένα τα περιπολικά, ασθενοφόρα και πυροσβεστικά..

Ναι αλλά στην Αμερική κανεις δεν θα κατηγορειτο επειδή αντέδρασε στην επίθεση τ@ Ζακ.
Η Ελλάδα - εστω, το 59τακατο, πλειοψηφία είναι- έκανε τις επιλογές της και απέρριψε το αμερικανικό μοντέλο αστυνομίας
Πολύ σωστά, και στην αμερική και σε άλλες χώρες της δύσης οι πολίτες είναι πιο υπεύθυνοι και λιγότερο θερμόαιμοι (αν και από πουθενά δεν λείπουν και αυτοί που διαμαρτύρονται συνέχεια) και οι αστυνομικοί, πυροσβέστες κλπ. είναι στο 97% επαγγελματίες..!!


Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30661
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 03 Απρ 2024, 23:44

BILLO έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:21

Το λοιπον. Εισαι ο φιλος. Εχεις ηδη δει τον τυπο να ερχεται πανω σας απο τα εφτα μετρα. Ξερεις οτι ειναι ενας τυπος που βγαινει εκτως οριων αλλα δεν εχει δολοφονησει και καποιον μεχρι τωρα. Το μαχαιρι δεν ξερουμε αν το εχεις δει. Στα επομενα τεσσερα δευτερολεπτα τι κανεις; Θελω ακριβως την κινηση που θα κανεις για να δω ποσες πιθανοτητες υπαρχουν να καταληξεις στο επομενο λεπτο νεκρος η να ζησεις.
*Να τρεξεις πιο γρηγορα με την κοπελα και να φυγεις ειναι σχεδον αδυνατο γιατι ο τυπος μονος του ειναι κατα πασα πιθανοτητα πιο γρηγορος.
εδώ θέτεις σενάριο με δεδομένες συνθήκες και αποστάσεις και μάλιστα με εμένα πρωταγωνιστή. Ορίστε λοιπόν η απάντηση:

Καταρχάς εγώ θα είχα δει το μαχαίρι.

την βάζω πίσω και λίγο πλάι μου και κάνουμε βήματα προς τον σκοπό ή την είσοδο του τμήματος κοιτώντας συνεχώς προς το μέρος του επιτιθέμενου. Εγώ περπατάω ελάχιστα πιο αργά από εκείνη.Αρχίζει και τρέχει από τα 7 μέτρα κατά πάνω μας. Ξεκινάει ήδη η μάχη ουσιαστικά ακόμα και αν δεν μας έχει φτάσει.

Γιατί απομακρυνομαστε περπατώντας ; Για να μην εκβιάσουμε ακόμα γρηγορότερη αντίδραση από τον επιτιθέμενο.
Γιατί την βάζω πίσω μου; Για ευνόητους λογους.
Γιατί την βάζω και λίγο πλάι μου; Στρατηγική. Ο στόχος του είναι εκείνη, όχι εγώ. Εγώ θα γίνω στόχος του αν είμαι ακριβώς ανάμεσά τους. Δεν το θέλουμε αυτό, γιατί αν βγάλει εμένα εκτός γρήγορα, τότε είναι νεκρή και εκείνη. Έχοντας την λίγο πλάι μου του δίνει την ψευδαίσθηση ότι δεν είμαι εμπόδιο και θα πάει κατευθείαν πάνω της χωρίς να ασχοληθεί με μένα.
Ο συνδυασμός όμως του πίσω, πιο αργό περπάτημα και λίγο πλάι θα τον φέρει να περάσει από δίπλα μου. Χωρίς ξαναλέω να με θεωρήσει εμπόδιο. Είναι το σημείο που του επιτίθεμαι εγώ. Ακόμα και με σπρώξιμο ή χτύπημα ή άρπαγμα που θα τον βγάλει εκτός πορείας/ισορροπίας Από κει και μετά είμαι εγώ και αυτός και η κοπέλα έχει ήδη απομακρυνθεί αρκετά, ουρλιάζει και όλα έχουν μια άλλη τροπη. Το τι θα συμβεί σε μένα είναι κάτι που εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, αλλά μην πιστέψεις ούτε για ένα λεπτό ότι σε αυτή την φάση είμαι έυκολο θύμα για τον τύπο. Η κοπέλα πάντως θα σωθεί.

Αυτό το σενάριο όμως που μου έβαλες μπάζει. Διότι αν την συνόδευα εγώ δε θα φτάναμε ποτέ σε αυτό το σημείο. Θα είχα κάνει ότι χρειαζόταν από την ώρα που θα έιμασταν εντός τμήματος και θα μας έλεγαν να καλέσουμε την άμεση δράση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Otto Weininger την 03 Απρ 2024, 23:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7980
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 03 Απρ 2024, 23:45

Όπως είπαμε δεν περίμενε ότι θα τη σφάξει και λογικά δεν περίμενε ότι θα της επιτεθεί μπροστά στο τμήμα. Γύρισε την πλάτη της για να μπει μέσα στο τμήμα (ακούγεται να λέει "πάμε μέσα") και χωρίς να το πολυσκευτεί ο φίλος της την ακολούθησε κι αυτός. Πάντως και την πλάτη να μη γύριζαν δεν γλίτωνε.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7271
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 03 Απρ 2024, 23:46

Και ναι και βέβαια, όταν απο την μια ακούς το ηχητικό "το περιπολικό δεν είναι ταξί" και από την άλλη έχεις τα έγγραφα με την περίπτωση της αστυνομιμκής προστασίας του Φουρθιώτη, θα πεις οτι το θέμα είναι ευθύνη αμιγώς της πολιτικής ηγεσίας και τελεία και παύλα!
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7980
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 03 Απρ 2024, 23:50

Saturn έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:24
Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ εκπαίδευση και μιλάμε για ΆΜΕΣΟ ΔΡΑΣΗ :-?
Καλά εμένα μου έχει τύχει να παίρνω τηλέφωνο το 100 και να μην το σηκώνουν. Κοίταζα την οθόνη του κινητού μου να δω αν έχω πάρει λάθος αριθμό. Μετά από 8 λεπτά αναμονής το έκλεισα και ξαναπήρα δεύτερη φορά. Πάλι δεν το σηκώνανε μέχρι που έπαψα να προσπαθώ.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Βίνγκιλοτ
Δημοσιεύσεις: 704
Εγγραφή: 24 Μάιος 2023, 20:30

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βίνγκιλοτ » 03 Απρ 2024, 23:52

Τι ορίζει το πρωτόκολλο της ΕΛΑΣ για τα περιστατικά ενδοοικογενειακής βίας: Όλα λάθος στους Αγίους Αναργύρους!

Με βάση το πρωτόκολλο της ΕΛΑΣ για τους χειρισμούς υποθέσεων ενδοοικογενειακής βίας, πήγαν σχεδόν όλα λάθος στους Αγίους Αναργύρου

Τέσσερις ακόμη αστυνομικοί καρατομήθηκαν από το ΑΤ Αγίων Αναργύρων, όπου ακριβώς απέξω δολοφονήθηκε η 28χρονη Κυριακή από τον 39χρονο πρώην σύντροφό της.

Συγκεκριμένα, η αξιωματικός υπηρεσίας, η επόπτρια, η οδηγός της επόπτριας οι οποίες ήταν παρούσες κατά τη συζήτηση της 28χρονης με την αξιωματικό υπηρεσίας και ο σκοπός του Αστυνομικού Τμήματος, καρατομήθηκαν.

Υπενθυμίζεται ότι αντικαθίσταται και ο διοικητής του ΑΤ, ενώ η έρευνα είναι σε εξέλιξη.

Αξίζει να αναφερθεί ότι η Ελληνική Αστυνομία, κι όλες οι υπηρεσίες της από το καλοκαίρι του 2021, έχουν παραλάβει σύμφωνα με τον ΑΝΤ1 ένα έγγραφο με τις ενέργειες που πρέπει να ακολουθούν οι αξιωματικοί της για διαχείριση περιστατικών ενδοοικογενειακής βίας.

Τι ορίζει έγγραφο της ΕΛΑΣ για την ενδοοικογενειακή βία

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει η ΕΛΑΣ, σύμφωνα με το σχετικό πρωτόκολλο, είναι η αξιολόγηση, δηλαδή εάν η καταγγελία είναι αξιόπιστη. Σε δεύτερη φάση, γίνεται η εκτίμηση κινδύνου, όπου ερευνάται κατά πόσο υπάρχει η πιθανότητα επανάληψης μίας βίαιης συμπεριφοράς προς το συγκεκριμένο άτομο, από τη στιγμή που φεύγει από το ασφαλές περιβάλλον του αστυνομικού τμήματος.

Σε τρίτο στάδιο, γίνεται η λήψη μέτρων άμεσης προστασίας του θύματος, όπως η αποτροπή να φύγει από το αστυνομικό τμήμα. Στη συνέχεια, γίνεται ανασκόπηση στο ιστορικό θύτη και θύματος και η αναζήτηση ποινικού παρελθόντος του δράστη.

Στο σχετικό έγγραφο, η ενδοοικογενειακή βία διώκεται αυτεπάγγελτα, δηλαδή με μία απλή αναφορά μπορεί να σχηματιστεί δικογραφία σε βάρος του θύτη, ακόμη και αν δεν γίνει μήνυση από το θύμα.

Παράλληλα, η απειλή για ενδοοικογενειακή βία εμπίπτει στο άρθρο για ψυχολογική βία και ασκείται εκ νέου δικογραφία, ακόμη και εάν δεν έχει προηγηθεί μήνυση από το θύμα της ενδοοικογενειακής βίας.

Τι πήγε λάθος στους Αγίους Αναργύρους

Με βάση το πρωτόκολλο της ΕΛΑΣ για τους χειρισμούς υποθέσεων ενδοοικογενειακής βίας, πήγαν σχεδόν όλα λάθος στους Αγίους Αναργύρους καθώς, καταρχάς, δεν σχηματίστηκε δικογραφία σε βάρος του θύτη.

Σε ό,τι αφορά τον αστυνομικό που βρισκόταν στο τηλεφωνικό κέντρο την ώρα που επικοινωνούσε με τη 28χρονη στους Αγίους Αναργύρους, ο τρόπος που απαντούσε δεν εμπίπτει στην εκπαίδευση, την οποία έχουν λάβει τα στελέχη της ΕΛΑΣ.

Παράλληλα, η αστυφύλακας που εκτελούσε χρέη αξιωματικού υπηρεσίας, θα έπρεπε να ασκήσει δικογραφία ακόμη και χωρίς τη μήνυση του θύματος, πράγμα που δεν έγινε με αποτέλεσμα να δολοφονηθεί η 28χρονη.
https://www.gazzetta.gr/plus/2321322/ti ... ola-lathos
Otto Weininger έγραψε:
19 Απρ 2024, 20:19
Ορθά να τιμωρηθεί ο αστυνομικός, αφού δεν έχει μάθει ακόμα τρόπους να ακινητοποιεί τέτοια άτομα χωρίς να τα τραυματίζει τόσο πολύ και τόσο εμφανώς.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7980
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 03 Απρ 2024, 23:54

Otto Weininger έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:44
Γιατί απομακρυνομαστε περπατώντας ; Για να μην εκβιάσουμε ακόμα γρηγορότερη αντίδραση από τον επιτιθέμενο.
Πιστεύω ότι γι' αυτό τον λόγο γύρισαν την πλάτη τους. Δεν ήθελαν να τον προκαλέσουν κοιτάζοντάς τον επίμονα. Στην πραγματικότητα μάλλον κάνανε ότι δεν τον είδαν.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30661
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 03 Απρ 2024, 23:54

vantono έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:29
Otto Weininger έγραψε:
03 Απρ 2024, 22:28
vantono έγραψε:
03 Απρ 2024, 22:20

Πώς θα μπορούσε να επέμβει ο φίλος, τι ακριβώς να κάνει?
Συνήθως οι φίλοι μιας γκόμενας δεν είναι ακριβώς φίλοι, στις περισσότερες περιπτώσεις είναι "φιλενάδοι". Ή μπορεί να είναι και στρεητ, αλλά σίγουρα όχι πιο "τοξικαρρενωπίτες" από τον ίδιο τον γκόμενο της.

Αν ο φίλος της λοιπόν, δεν ήταν κανένας εξίσου παλαβός με το δράστη ή περισσότερο, το λογικό ήταν να μην εμπλακεί.
Εκτός αν το έκανε με μοναδικό σκοπό να μπει μπροστά και να φάει αυτός τις μαχαιριές.
Τι "τοξικοαρενωπιτες" και μαλακιες μας λες τωρα;
Σου λέει μια φίλη σου να την συνοδεύσεις επειδή φοβάται ότι θα εμφανιστεί ο παλαβός.

Ή μην πας και πες της να βρείτε άλλη λύση ή πήγαινε έτοιμος να την προστατεύσεις.
Αν την συνόδευα εγώ στο τμήμα, τώρα θα ζούσε. Ούτε παλαβός είμαι σαν τον δράστη και πιθανοτατα να μην χρειαζόταν να εμπλακώ σε μάχη σώμα με σώμα.

Αλλά εντάξει τώρα, στο φόρουμ είμαστε που στο κεφάλι σας μέσα υπάρχει μόνο ο Κάπτεν Αμέρικα και ο "φιλενάδας".
Και ενδιάμεσα τίποτα.
Αλίμονο, κανείς δεν είπε ότι η φάση είναι μόνο Καπτεν Αμέρικα και φιλενάδας. Είναι και μπάτσος φρουρός που εξυνε τημπούτσα του μπροστά στο σπλατερ σκηνικο, πιθανόν και τρώγοντας ποπκορν.
Και κάποιοι έχετε την "απαίτηση" να το πω, "ελπίδα" να το πω(?) να εκτελέσει καθήκοντα εκπαιδευμένου οργάνου ασφαλείας ένας ραντομ τύπος-φιλος, που κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι εξοικειωμένος με πολεμικές τέχνες από τα 12 του όπως εσύ (όσο έχεις πει ότι είσαι, δεν θυμάμαι).

Οπότε το τι θα έκανες εσύ, άσχετο με την κουβέντα μας, διότι δεν είσαι ο "μέσος φίλος". Είσαι εξαίρεση.
Ο μέσος φίλος ενός οποιουδήποτε ατόμου, δεν νομίζω να έχει μεγαλώσει/γαλουχηθεί μέσα σε περιβάλλον πολεμικών τεχνών.
39 είμαι :lol:

έγραψα εξ αρχής ότι δεν ρίχνω ευθύνες στον φίλο της, αλίμονο αν το έκανα. Λέω όμως ότι λυπάμαι αφάνταστα όταν μαθαίνω τέτοια νέα διότι η ενημέρωση σώζει.
Χίλιες φορές ένα σεμινάριο/παρουσίαση με δώρο ένα pdf που θα ενημερώνει για βασικούς κανόνες αυτοπροστασίας όπως σε περίπτωση φωτιάς παρά τεχνικές, χτυπήματα και λαβές.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών