Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Απρ 2024, 23:56

Saturn έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:24
Στο συγκεκριμένο εδώ ηχητικό, ΡΩΤΑΕΙ η μακαρίτισσα "εγώ τί να κάνω; να επιστρέψω στο αστυνομικό τμήμα, να φύγω..;" και ο άλλος απο μέσα αρχίζει να ρωτάει διάφορα άσχετα μασημένα "του κάνατε μήνυμση; πώς σας λένε; αυτός τί κάνει εκει; περιμένει για ποιόν λόγο..; " :-?
Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ εκπαίδευση και μιλάμε για ΆΜΕΣΟ ΔΡΑΣΗ :-?
Δεν είναι ακριβώς άσχετα. Ρωτάει αν έκανε μήνυση γιατί θα μπορούσε να συλληφθεί έτσι ενώ το να την πάνε απλώς στο σπίτι της θα ήταν δώρον άδωρον και φυσικά δεν μπορούσαν να περιμένουν καν έξω από το σπίτι της εφόσον δεν είχαν νόμιμο δικαίωμα να τον αποτρέψουν να κάνει οτιδήποτε σε δημόσιο χώρο.

Ρωτάει μετά τι κάνει εκεί και γιατί περιμένει μήπως υπάρχει κάτι που κάνει που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή του από την αστυνομία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30661
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 04 Απρ 2024, 00:00

Γάταρος έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:54
Otto Weininger έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:44
Γιατί απομακρυνομαστε περπατώντας ; Για να μην εκβιάσουμε ακόμα γρηγορότερη αντίδραση από τον επιτιθέμενο.
Πιστεύω ότι γι' αυτό τον λόγο γύρισαν την πλάτη τους. Δεν ήθελαν να τον προκαλέσουν κοιτάζοντάς τον επίμονα. Στην πραγματικότητα μάλλον κάνανε ότι δεν τον είδαν.
το φαντάστηκα αλλά παραμένει λάθος να γυρνάς πλάτη.
το να κάνεις ότι δεν τον είδες είναι μια από τις 3 στρατηγικές για τέτοιες περιπτώσεις και βασίζεται στον να τον αιφνιδιάσεις εσύ τελευταία στιγμή. αλλά δεν την προτιμώ γιατί προυποθέτει ελλιπή οπτική επαφή και είναι υψηλού ρίσκου. Λειτουργεί αν κρατάς γεμάτο όπλο ήδη στο χέρι.

η τρίτη στρατηγική είναι το bait, μια παραλαγή αυτής που περιέγραψα στον BILLO. Επίσης no - no, εκτός και αν δε σε νοιάζει το άτομο που υποτίθεται προστατεύεις και απλά θες να γαμήσεις τον τύπο no matter what.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7271
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 04 Απρ 2024, 00:01

hellegennes έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:56
Saturn έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:24
Στο συγκεκριμένο εδώ ηχητικό, ΡΩΤΑΕΙ η μακαρίτισσα "εγώ τί να κάνω; να επιστρέψω στο αστυνομικό τμήμα, να φύγω..;" και ο άλλος απο μέσα αρχίζει να ρωτάει διάφορα άσχετα μασημένα "του κάνατε μήνυμση; πώς σας λένε; αυτός τί κάνει εκει; περιμένει για ποιόν λόγο..; " :-?
Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ εκπαίδευση και μιλάμε για ΆΜΕΣΟ ΔΡΑΣΗ :-?
Δεν είναι ακριβώς άσχετα. Ρωτάει αν έκανε μήνυση γιατί θα μπορούσε να συλληφθεί έτσι ενώ το να την πάνε απλώς στο σπίτι της θα ήταν δώρον άδωρον και φυσικά δεν μπορούσαν να περιμένουν καν έξω από το σπίτι της εφόσον δεν είχαν νόμιμο δικαίωμα να τον αποτρέψουν να κάνει οτιδήποτε σε δημόσιο χώρο.

Ρωτάει μετά τι κάνει εκεί και γιατί περιμένει μήπως υπάρχει κάτι που κάνει που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή του από την αστυνομία.
ναι αλλά του έχει ήδη δηλώσει οτι ο τύπος βρίσκεται πλεον ΕΚΕΙ δηλαδή έξω σχεδόν από το αστυνομικό τμήμα, οπότε σαν πρώτη αξιολόγηση και κίνηση, πριν ρωτήσει το ο,τιδήποτε θα ήταν να φροντίσει να καταλάβει πρώτα από όλα πού ακριβώς βρίσκεται εκείνη ...και μάλιστα σε σχέση με αυτόν και να διαχειριστεί μια πιθανώς-οπως και τελικά συνέβη-επικίνδυνη κατάσταση
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Απρ 2024, 00:02

Βίνγκιλοτ έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:52
Τι πήγε λάθος στους Αγίους Αναργύρους

Με βάση το πρωτόκολλο της ΕΛΑΣ για τους χειρισμούς υποθέσεων ενδοοικογενειακής βίας, πήγαν σχεδόν όλα λάθος στους Αγίους Αναργύρους καθώς, καταρχάς, δεν σχηματίστηκε δικογραφία σε βάρος του θύτη.

Σε ό,τι αφορά τον αστυνομικό που βρισκόταν στο τηλεφωνικό κέντρο την ώρα που επικοινωνούσε με τη 28χρονη στους Αγίους Αναργύρους, ο τρόπος που απαντούσε δεν εμπίπτει στην εκπαίδευση, την οποία έχουν λάβει τα στελέχη της ΕΛΑΣ.

Παράλληλα, η αστυφύλακας που εκτελούσε χρέη αξιωματικού υπηρεσίας, θα έπρεπε να ασκήσει δικογραφία ακόμη και χωρίς τη μήνυση του θύματος, πράγμα που δεν έγινε με αποτέλεσμα να δολοφονηθεί η 28χρονη.
[/quote]

Lol! Με βάση κανένα πρωτόκολλο δεν πήγαν όλα λάθος. Δεν σχηματίστηκε δικογραφία λέει, λες και η αστυνομία είναι εισαγγελία.

Η ενδοοικογενειακή βία διώκεται αυτεπάγγελτα δεν σημαίνει ότι αποφασίζει από μόνος του ο αστυνομικός ποιος έχει ασκήσει βία. Χρειάζεται καταγγελία, κατάθεση και να ζητήσει το θύμα να ασκηθεί ποινική δίωξη. Δεν ασκεί ποινική δίωξη ο αστυφύλακας σε όποιον του κατέβει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7271
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 04 Απρ 2024, 00:04

Saturn έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:01
hellegennes έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:56
Saturn έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:24
Στο συγκεκριμένο εδώ ηχητικό, ΡΩΤΑΕΙ η μακαρίτισσα "εγώ τί να κάνω; να επιστρέψω στο αστυνομικό τμήμα, να φύγω..;" και ο άλλος απο μέσα αρχίζει να ρωτάει διάφορα άσχετα μασημένα "του κάνατε μήνυμση; πώς σας λένε; αυτός τί κάνει εκει; περιμένει για ποιόν λόγο..; " :-?
Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ εκπαίδευση και μιλάμε για ΆΜΕΣΟ ΔΡΑΣΗ :-?
Δεν είναι ακριβώς άσχετα. Ρωτάει αν έκανε μήνυση γιατί θα μπορούσε να συλληφθεί έτσι ενώ το να την πάνε απλώς στο σπίτι της θα ήταν δώρον άδωρον και φυσικά δεν μπορούσαν να περιμένουν καν έξω από το σπίτι της εφόσον δεν είχαν νόμιμο δικαίωμα να τον αποτρέψουν να κάνει οτιδήποτε σε δημόσιο χώρο.

Ρωτάει μετά τι κάνει εκεί και γιατί περιμένει μήπως υπάρχει κάτι που κάνει που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή του από την αστυνομία.
ναι αλλά του έχει ήδη δηλώσει οτι ο τύπος βρίσκεται πλεον ΕΚΕΙ δηλαδή έξω σχεδόν από το αστυνομικό τμήμα, οπότε σαν πρώτη αξιολόγηση και κίνηση, πριν ρωτήσει το ο,τιδήποτε θα ήταν να φροντίσει να καταλάβει πρώτα από όλα πού ακριβώς βρίσκεται εκείνη ...και μάλιστα σε σχέση με αυτόν και να διαχειριστεί μια πιθανώς-οπως και τελικά συνέβη-επικίνδυνη κατάσταση
ΕΝΤΙΤ: λάθος έκανα
δεν του έχει πει ακόμη οτι ο θύτης βρίσκεται στο ίδιο σημείο με εκείνη πλεον
αλλά, η ίδια ρωτάει τί πρέπει να κάνει και σε συνδυασμό με αυτό που της είπε ο αστυνομικός στο τηλέφωνο, οτι θα ειδοποιήσει να πάει περιπολικό στην οικεία της, οπότε λογικά τον ρωτάει το κορίτσι τί πρέπει να κάνει, να πάει στο τμήμα ή να περιμένει...και εκεί αρχίζει ο άλλος τις ανταπαντήσεις και τα δεν ξέρω πότε θα φθάσει το περιπολικό αντί να της πει να παλουκωθεί στο τμήμα και να περιμένει..
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1075
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 04 Απρ 2024, 00:07

Otto Weininger έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:44
BILLO έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:21

Το λοιπον. Εισαι ο φιλος. Εχεις ηδη δει τον τυπο να ερχεται πανω σας απο τα εφτα μετρα. Ξερεις οτι ειναι ενας τυπος που βγαινει εκτως οριων αλλα δεν εχει δολοφονησει και καποιον μεχρι τωρα. Το μαχαιρι δεν ξερουμε αν το εχεις δει. Στα επομενα τεσσερα δευτερολεπτα τι κανεις; Θελω ακριβως την κινηση που θα κανεις για να δω ποσες πιθανοτητες υπαρχουν να καταληξεις στο επομενο λεπτο νεκρος η να ζησεις.
*Να τρεξεις πιο γρηγορα με την κοπελα και να φυγεις ειναι σχεδον αδυνατο γιατι ο τυπος μονος του ειναι κατα πασα πιθανοτητα πιο γρηγορος.
εδώ θέτεις σενάριο με δεδομένες συνθήκες και αποστάσεις και μάλιστα με εμένα πρωταγωνιστή. Ορίστε λοιπόν η απάντηση:

Καταρχάς εγώ θα είχα δει το μαχαίρι.
Δεν το ξερεις
την βάζω πίσω και λίγο πλάι μου και κάνουμε βήματα προς τον σκοπό ή την είσοδο του τμήματος κοιτώντας συνεχώς προς το μέρος του επιτιθέμενου. Εγώ περπατάω ελάχιστα πιο αργά από εκείνη.Αρχίζει και τρέχει από τα 7 μέτρα κατά πάνω μας. Ξεκινάει ήδη η μάχη ουσιαστικά ακόμα και αν δεν μας έχει φτάσει.

Γιατί απομακρυνομαστε περπατώντας ; Για να μην εκβιάσουμε ακόμα γρηγορότερη αντίδραση από τον επιτιθέμενο.
Γιατί την βάζω πίσω μου; Για ευνόητους λογους.
Γιατί την βάζω και λίγο πλάι μου; Στρατηγική. Ο στόχος του είναι εκείνη, όχι εγώ. Εγώ θα γίνω στόχος του αν είμαι ακριβώς ανάμεσά τους. Δεν το θέλουμε αυτό, γιατί αν βγάλει εμένα εκτός γρήγορα, τότε είναι νεκρή και εκείνη. Έχοντας την λίγο πλάι μου του δίνει την ψευδαίσθηση ότι δεν είμαι εμπόδιο και θα πάει κατευθείαν πάνω της χωρίς να ασχοληθεί με μένα.
Ο συνδυασμός όμως του πίσω, πιο αργό περπάτημα και λίγο πλάι θα τον φέρει να περάσει από δίπλα μου.
Δεν το ξερεις
Χωρίς ξαναλέω να με θεωρήσει εμπόδιο. Είναι το σημείο που του επιτίθεμαι εγώ. Ακόμα και με σπρώξιμο ή χτύπημα ή άρπαγμα που θα τον βγάλει εκτός πορείας/ισορροπίας Από κει και μετά είμαι εγώ και αυτός και η κοπέλα έχει ήδη απομακρυνθεί αρκετά, ουρλιάζει και όλα έχουν μια άλλη τροπη. Το τι θα συμβεί σε μένα είναι κάτι που εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, αλλά μην πιστέψεις ούτε για ένα λεπτό ότι σε αυτή την φάση είμαι έυκολο θύμα για τον τύπο. Η κοπέλα πάντως θα σωθεί.

Αυτό το σενάριο όμως που μου έβαλες μπάζει. Διότι αν την συνόδευα εγώ δε θα φτάναμε ποτέ σε αυτό το σημείο. Θα είχα κάνει ότι χρειαζόταν από την ώρα που θα έιμασταν εντός τμήματος και θα μας έλεγαν να καλέσουμε την άμεση δράση.
Σε γενικες γραμμες αυτο ειναι μια καλη στρατηγικη. Δινει οσες πιθανοτητες παραπανω μπορεις να εχεις εικεινη τη στιγμη. Εαν φυσικα στον πολυ λιγο χρονο που εχεις αποφασισεις οτι ο τυπος δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να πλησιασει την κοπελα. Ωστοσο μπορει να μη βγει καθολου ετσι. Μπορει να εισαι ατυχος και αυτος ιδιαιτερα απροβλεπτος, να στραφει σε εσενα, να χτυπησει και να προλαβει και την κοπελα η οποια ειναι αμφιβολο εαν θα επιλεξει να απομακρυνθει τη στιγμη που θα σας δει να χτυπιεστε. Εσυ σαν αντιμετρο εχεις μονο την κλωτσια εαν στραφει πανω σου. Εαν το μαχαιρι μπει στο ζωτικο σου χωρο τοτε τα πραγματα γι αυτον ειναι πολυ ευκολα. Ακομα και για καποιον που δεν ξερει να χρησιμοποιησει καλα ενα τετοιο οπλο. Οι πιθανοτητες και παλι ειναι ελαχιστες να τελειωσει η υποθεση αναιμακτα οταν ο αλλος ειναι αυτος που κανει την επιθεση στον τοπο που θελει, στον χρονο που θελει και με τον τροπο που θελει. Ο αιφνιδιασμος ειναι τεραστιος για εσενα σε καθε περιπτωση.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Απρ 2024, 00:12

Saturn έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:01
hellegennes έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:56
Saturn έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:24
Στο συγκεκριμένο εδώ ηχητικό, ΡΩΤΑΕΙ η μακαρίτισσα "εγώ τί να κάνω; να επιστρέψω στο αστυνομικό τμήμα, να φύγω..;" και ο άλλος απο μέσα αρχίζει να ρωτάει διάφορα άσχετα μασημένα "του κάνατε μήνυμση; πώς σας λένε; αυτός τί κάνει εκει; περιμένει για ποιόν λόγο..; " :-?
Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ εκπαίδευση και μιλάμε για ΆΜΕΣΟ ΔΡΑΣΗ :-?
Δεν είναι ακριβώς άσχετα. Ρωτάει αν έκανε μήνυση γιατί θα μπορούσε να συλληφθεί έτσι ενώ το να την πάνε απλώς στο σπίτι της θα ήταν δώρον άδωρον και φυσικά δεν μπορούσαν να περιμένουν καν έξω από το σπίτι της εφόσον δεν είχαν νόμιμο δικαίωμα να τον αποτρέψουν να κάνει οτιδήποτε σε δημόσιο χώρο.

Ρωτάει μετά τι κάνει εκεί και γιατί περιμένει μήπως υπάρχει κάτι που κάνει που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή του από την αστυνομία.
ναι αλλά του έχει ήδη δηλώσει οτι ο τύπος βρίσκεται πλεον ΕΚΕΙ δηλαδή έξω σχεδόν από το αστυνομικό τμήμα, οπότε σαν πρώτη αξιολόγηση και κίνηση, πριν ρωτήσει το ο,τιδήποτε θα ήταν να φροντίσει να καταλάβει πρώτα από όλα πού ακριβώς βρίσκεται εκείνη ...και μάλιστα σε σχέση με αυτόν και να διαχειριστεί μια πιθανώς-οπως και τελικά συνέβη-επικίνδυνη κατάσταση
Ξαναδές το λίγο.

Μόλις είπε η κοπέλα «έχει έρθει εδώ», αυτός ρωτάει «ε, ο πρώην;», αυτή λέει «ναι, είναι εδώ», αυτός ρωτάει «οπότε να το στείλω (το περιπολικό) στο αστυνομικό τμήμα;» κι αυτή απαντάει «ναι».

Αμέσως μετά -κυριολεκτικά πάνω στο «ναι» της κοπέλας- ακούγεται να λέει ο φίλος της «πιάσ' τονα, την σκότωσε». Συνολικά από το «έχει έρθει εδώ» μέχρι το «πιάσ' τονα, την σκότωσε» περνάνε μόλις 6 δευτερόλεπτα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7271
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 04 Απρ 2024, 00:13

εντάξει, τώρα συνειδητοποιώ οτι του λέει τελικά η κοπέλα "έχει έρθει εδώ" και την ρωτάει "στο αστυνομικό τμήμα;" και της λέει "δηλαδή να το στείλω [το περιπολικό] εκεί;" :-?

Εντάξει, δεν μου αρέσει να κατηγορώ γιατί και αυτός τώρα στα πατώματα θα είναι με ό,τι συνέβη αλλά είναι παντελής η έλλειψη στοιχειώδους εκπαίδευσης ρε γαμώτο
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7271
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 04 Απρ 2024, 00:14

Πιάσε κόκκινο Χέλλη, μαζί τα γράψαμε!

Αυτό με την χρονική διάρκεια είναι που ρώταγα και παραπάνω, μου φαίνεται σαν κάποιος να έχει κόψει χρόνο γιατί αυτά ακούγονται όλα μαζί σχεδόν ταυτόγχρονα..
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7271
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 04 Απρ 2024, 00:16

Για να μην αδικούμε όμως και τον αστυνομικό στο τηλέφωνο, όταν η μακαρίτισσα είπε βρίσκομαι στο αστυνομικό τμήμα, πολύ πιθανόν να νόμιζε οτι βρισκόταν μέσα στο τμήμα κι όλας, δηλαδή, πήγαν όλα γάμησέ τα και επειδή ο ψυχάκιας ήταν ψυχάκιας και δεν κόλωσε να την σκοτώσει δίπλα στους αστυνομικούς...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Saturn την 04 Απρ 2024, 00:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35470
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 04 Απρ 2024, 00:17

nik_killthemall έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:07
πατησιωτης έγραψε:
03 Απρ 2024, 22:54


Δεν είναι θέμα ψήφου.Οι νομοταγείς είναι περισσότεροι.Τους καταπολέμησαν με επιχειρήματα τύπου κυρ παντελήδες, νοικοκυραίοι κλπ.Και δεν είναι καθόλου θέμα κοινωνικού συστήματος εκτός εάν πιστέψουμε ότι άλλο κοινωνικό σύστημα είχαμε το 1960.
Η μεταπολιτευτική άρχουσα τάξη το αποφάσισε αυτό και χρησιμοποίησε ένα σωρό προοδευτικούς μαιντανούς για να το περάσει και ονόμασε όλους τους αντιδρώντες ακροδεξιούς.Τώρα που έφθασε το πράγμα στα όρια έβαλαν τον Φλωρίδη να αυστηροποιήσει τις ποινές βαλλόμενος από όλη τη συντεχνία των δικηγόρών και των "έγκριτων νομικών".
Ναι, και;

Αν εννοείς ότι η νδ συνεχίζει την καλλιέργεια προχωμαϊντανών, συμφωνώ απολύτως.

Τον πλήρη ευτελισμό των θεσμών θέλουν; Θα τον έχουν. Δική τους επιλογή είναι στην τελική.

Αυτοί θα παριστάνουν ότι τους εκφράζουν, εμείς θα παριστάνουμε ότι τους παίρνουμε στα σοβαρά και η ζωή θα συνεχίσει να τραβάει την πολιτική κατηφόρα με γκιουβέτσια από μαρούλια.
Καταλαβαινει αραγε ο πατη στο μπολντ πως ομολογει οτι και η νδ (που ειναι μια ακομη κυβερνηση της μεταπολιτευσης) για να μην χασει ψηφους απο κατηγόριες τυπου κυρ παντεληδες, νοικοκυραιοι κλπ διαιωνιζει τον νομο των προχωμαϊντανων με ανταλλαγμα τις ιερες ψηφους αυτων ?

ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΨΗΦΟΥ !

Με λιγα λογια Ο νομος ΔΕΝ υπαρχει ουτε για να προστατευει τον πολιτη ουτε για να προστατευει τα θυματα, αλλά ΥΠΑΡΧΕΙ για να μαζευει ψηφους απο πρωχο μαιντανους και λοιπα ραδικια με πολιτικα δικαιωματα που δεν εχουν βρεθει στη θεση του θυματος.
Oι κυρ παντελήδες και νοικοκυραίοι θέλουν αστυνόμευση και όχι δικαιώματα εγκληματιών.Είναι σαν να μου λες ότι ψήφισε τον γάμο ομοφυλοφίλων για να πάρει ψήφους ενώ όλος ο κόσμος βοά ότι θα χάσει.Δεν τους ενδιαφέρει και δεν πρόκειται να τους ενδιαφέρει εάν δεν υπάρξει αξιόπιστο κόμμα δεξιότερα.Τώρα το τι υπάρχει δεξιότερα είναι γνωστό,κηραλοιφές,νοσταλγοί του Χίτλερ,παλαιοημερολογίτες και τα παρόμοια.
Ο νομοταγής δεν θέλει φασαρίες και δεν ρισκάρει με απίθανους τύπους.Δεν συμφωνεί με πολλά αλλά δεν έχει και άλλες λύσεις.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13472
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 04 Απρ 2024, 00:19

πατησιωτης έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:17
nik_killthemall έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:07


Ναι, και;

Αν εννοείς ότι η νδ συνεχίζει την καλλιέργεια προχωμαϊντανών, συμφωνώ απολύτως.

Τον πλήρη ευτελισμό των θεσμών θέλουν; Θα τον έχουν. Δική τους επιλογή είναι στην τελική.

Αυτοί θα παριστάνουν ότι τους εκφράζουν, εμείς θα παριστάνουμε ότι τους παίρνουμε στα σοβαρά και η ζωή θα συνεχίσει να τραβάει την πολιτική κατηφόρα με γκιουβέτσια από μαρούλια.
Καταλαβαινει αραγε ο πατη στο μπολντ πως ομολογει οτι και η νδ (που ειναι μια ακομη κυβερνηση της μεταπολιτευσης) για να μην χασει ψηφους απο κατηγόριες τυπου κυρ παντεληδες, νοικοκυραιοι κλπ διαιωνιζει τον νομο των προχωμαϊντανων με ανταλλαγμα τις ιερες ψηφους αυτων ?

ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΨΗΦΟΥ !

Με λιγα λογια Ο νομος ΔΕΝ υπαρχει ουτε για να προστατευει τον πολιτη ουτε για να προστατευει τα θυματα, αλλά ΥΠΑΡΧΕΙ για να μαζευει ψηφους απο πρωχο μαιντανους και λοιπα ραδικια με πολιτικα δικαιωματα που δεν εχουν βρεθει στη θεση του θυματος.
Ο νομοταγής δεν θέλει φασαρίες και δεν ρισκάρει με απίθανους τύπους.Δεν συμφωνεί με πολλά αλλά δεν έχει και άλλες λύσεις.
Ο νομοταγής είναι ο ψηφοφόρος της ΝΔ; :smt005:

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15577
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 04 Απρ 2024, 00:20

Βίνγκιλοτ έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:52
Τι ορίζει το πρωτόκολλο της ΕΛΑΣ για τα περιστατικά ενδοοικογενειακής βίας: Όλα λάθος στους Αγίους Αναργύρους!

Με βάση το πρωτόκολλο της ΕΛΑΣ για τους χειρισμούς υποθέσεων ενδοοικογενειακής βίας, πήγαν σχεδόν όλα λάθος στους Αγίους Αναργύρου

Τέσσερις ακόμη αστυνομικοί καρατομήθηκαν από το ΑΤ Αγίων Αναργύρων, όπου ακριβώς απέξω δολοφονήθηκε η 28χρονη Κυριακή από τον 39χρονο πρώην σύντροφό της.

Συγκεκριμένα, η αξιωματικός υπηρεσίας, η επόπτρια, η οδηγός της επόπτριας οι οποίες ήταν παρούσες κατά τη συζήτηση της 28χρονης με την αξιωματικό υπηρεσίας και ο σκοπός του Αστυνομικού Τμήματος, καρατομήθηκαν.

Υπενθυμίζεται ότι αντικαθίσταται και ο διοικητής του ΑΤ, ενώ η έρευνα είναι σε εξέλιξη.

Αξίζει να αναφερθεί ότι η Ελληνική Αστυνομία, κι όλες οι υπηρεσίες της από το καλοκαίρι του 2021, έχουν παραλάβει σύμφωνα με τον ΑΝΤ1 ένα έγγραφο με τις ενέργειες που πρέπει να ακολουθούν οι αξιωματικοί της για διαχείριση περιστατικών ενδοοικογενειακής βίας.

Τι ορίζει έγγραφο της ΕΛΑΣ για την ενδοοικογενειακή βία

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει η ΕΛΑΣ, σύμφωνα με το σχετικό πρωτόκολλο, είναι η αξιολόγηση, δηλαδή εάν η καταγγελία είναι αξιόπιστη. Σε δεύτερη φάση, γίνεται η εκτίμηση κινδύνου, όπου ερευνάται κατά πόσο υπάρχει η πιθανότητα επανάληψης μίας βίαιης συμπεριφοράς προς το συγκεκριμένο άτομο, από τη στιγμή που φεύγει από το ασφαλές περιβάλλον του αστυνομικού τμήματος.

Σε τρίτο στάδιο, γίνεται η λήψη μέτρων άμεσης προστασίας του θύματος, όπως η αποτροπή να φύγει από το αστυνομικό τμήμα. Στη συνέχεια, γίνεται ανασκόπηση στο ιστορικό θύτη και θύματος και η αναζήτηση ποινικού παρελθόντος του δράστη.

Στο σχετικό έγγραφο, η ενδοοικογενειακή βία διώκεται αυτεπάγγελτα, δηλαδή με μία απλή αναφορά μπορεί να σχηματιστεί δικογραφία σε βάρος του θύτη, ακόμη και αν δεν γίνει μήνυση από το θύμα.

Παράλληλα, η απειλή για ενδοοικογενειακή βία εμπίπτει στο άρθρο για ψυχολογική βία και ασκείται εκ νέου δικογραφία, ακόμη και εάν δεν έχει προηγηθεί μήνυση από το θύμα της ενδοοικογενειακής βίας.

Τι πήγε λάθος στους Αγίους Αναργύρους

Με βάση το πρωτόκολλο της ΕΛΑΣ για τους χειρισμούς υποθέσεων ενδοοικογενειακής βίας, πήγαν σχεδόν όλα λάθος στους Αγίους Αναργύρους καθώς, καταρχάς, δεν σχηματίστηκε δικογραφία σε βάρος του θύτη.

Σε ό,τι αφορά τον αστυνομικό που βρισκόταν στο τηλεφωνικό κέντρο την ώρα που επικοινωνούσε με τη 28χρονη στους Αγίους Αναργύρους, ο τρόπος που απαντούσε δεν εμπίπτει στην εκπαίδευση, την οποία έχουν λάβει τα στελέχη της ΕΛΑΣ.

Παράλληλα, η αστυφύλακας που εκτελούσε χρέη αξιωματικού υπηρεσίας, θα έπρεπε να ασκήσει δικογραφία ακόμη και χωρίς τη μήνυση του θύματος, πράγμα που δεν έγινε με αποτέλεσμα να δολοφονηθεί η 28χρονη.
https://www.gazzetta.gr/plus/2321322/ti ... ola-lathos
Μα δεν είναι ενδοοικογενειακή βία. Δεν ήταν οικογένεια, δε ζούσαν μαζί είχαν χωρίσει πριν μήνες. Ενδοοικογενειακή βία είναι πρωτίστως για άτομα που ζουν μαζί και άρα εκ των πραγμάτων θύτης και θύμα έρχονται σε Καθημερινή επαφή
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Βίνγκιλοτ
Δημοσιεύσεις: 704
Εγγραφή: 24 Μάιος 2023, 20:30

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βίνγκιλοτ » 04 Απρ 2024, 00:20

hellegennes έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:02
Lol! Με βάση κανένα πρωτόκολλο δεν πήγαν όλα λάθος. Δεν σχηματίστηκε δικογραφία λέει, λες και η αστυνομία είναι εισαγγελία.

Η ενδοοικογενειακή βία διώκεται αυτεπάγγελτα δεν σημαίνει ότι αποφασίζει από μόνος του ο αστυνομικός ποιος έχει ασκήσει βία. Χρειάζεται καταγγελία, κατάθεση και να ζητήσει το θύμα να ασκηθεί ποινική δίωξη. Δεν ασκεί ποινική δίωξη ο αστυφύλακας σε όποιον του κατέβει.
Με βάση το υπάρχον πρωτόκολλο, όλα πήγαν λάθος. Δεν χρειάζεται το θύμα να τρέξει τη διαδικασία με τον εισαγγελέα.

https://www.huffingtonpost.gr/entry/ayi ... 254eaa9d9a
Otto Weininger έγραψε:
19 Απρ 2024, 20:19
Ορθά να τιμωρηθεί ο αστυνομικός, αφού δεν έχει μάθει ακόμα τρόπους να ακινητοποιεί τέτοια άτομα χωρίς να τα τραυματίζει τόσο πολύ και τόσο εμφανώς.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Απρ 2024, 00:22

Saturn έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:04
και εκεί αρχίζει ο άλλος τις ανταπαντήσεις και τα δεν ξέρω πότε θα φθάσει το περιπολικό αντί να της πει να παλουκωθεί στο τμήμα και να περιμένει..
Αυτό που προκύπτει είναι ότι δεν έδωσε σε κανέναν την εντύπωση ότι πρόκειται για ζήτημα ζωής και θανάτου. Ούτε η ίδια το συνειδητοποίησε βέβαια. Κανείς μα κανείς δεν θα περίμενε ότι θα της επιτεθεί για να την σκοτώσει έξω από το αστυνομικό τμήμα. Δεν πρόλαβε να της δώσει ο τηλεφωνητής συμβουλή για το τι να κάνει, τού είπε ότι είναι με φίλο της με αυτοκίνητο και θα γυρίσουν στο σπίτι. Ακόμη κι αν της έλεγε "όχι, μείνετε στο τμήμα", όλο το υπόλοιπο διαδραματίστηκε σε 10 δευτερόλεπτα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών