Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7104
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 04 Απρ 2024, 00:23

Saturn έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:16
Για να μην αδικούμε όμως και τον αστυνομικό στο τηλέφωνο, όταν η μακαρίτισσα είπε βρίσκομαι στο αστυνομικό τμήμα, πολύ πιθανόν να νόμιζε οτι βρισκόταν μέσα στο τμήμα κι όλας, δηλαδή, πήγαν όλα γάμησέ τα και επειδή ο ψυχάκιας ήταν ψυχάκιας και δεν κόλωσε να την σκοτώσει δίπλα στους αστυνομικούς...
Την ευθύνη την έχει το αστ. τμήμα και όχι το κέντρο..

Άβαταρ μέλους
Βίνγκιλοτ
Δημοσιεύσεις: 704
Εγγραφή: 24 Μάιος 2023, 20:30

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βίνγκιλοτ » 04 Απρ 2024, 00:25

Lord Brum έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:20
Μα δεν είναι ενδοοικογενειακή βία. Δεν ήταν οικογένεια, δε ζούσαν μαζί είχαν χωρίσει πριν μήνες. Ενδοοικογενειακή βία είναι πρωτίστως για άτομα που ζουν μαζί και άρα εκ των πραγμάτων θύτης και θύμα έρχονται σε Καθημερινή επαφή
Πρωην σύντροφοι εντάσσονται στην κατηγορία, αλλιώς παίζουμε απλά με τις λέξεις.
Otto Weininger έγραψε:
19 Απρ 2024, 20:19
Ορθά να τιμωρηθεί ο αστυνομικός, αφού δεν έχει μάθει ακόμα τρόπους να ακινητοποιεί τέτοια άτομα χωρίς να τα τραυματίζει τόσο πολύ και τόσο εμφανώς.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15577
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 04 Απρ 2024, 00:26

hellegennes έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:22
Saturn έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:04
και εκεί αρχίζει ο άλλος τις ανταπαντήσεις και τα δεν ξέρω πότε θα φθάσει το περιπολικό αντί να της πει να παλουκωθεί στο τμήμα και να περιμένει..
Αυτό που προκύπτει είναι ότι δεν έδωσε σε κανέναν την εντύπωση ότι πρόκειται για ζήτημα ζωής και θανάτου. Ούτε η ίδια το συνειδητοποίησε βέβαια. Κανείς μα κανείς δεν θα περίμενε ότι θα της επιτεθεί για να την σκοτώσει έξω από το αστυνομικό τμήμα. Δεν πρόλαβε να της δώσει ο τηλεφωνητής συμβουλή για το τι να κάνει, τού είπε ότι είναι με φίλο της με αυτοκίνητο και θα γυρίσουν στο σπίτι. Ακόμη κι αν της έλεγε "όχι, μείνετε στο τμήμα", όλο το υπόλοιπο διαδραματίστηκε σε 10 δευτερόλεπτα.
Το βασικό είναι ότι του είπε ότι είναι στο τμήμα. Αυτό σημαίνει μέσα στο τμήμα όχι στο δρόμο μπροστά από το τμήμα. Οπότε θεώρησε οντηκεφωνητης ότι ήταν ασφαλής.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30665
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 04 Απρ 2024, 00:27

BILLO έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:07


Σε γενικες γραμμες αυτο ειναι μια καλη στρατηγικη. Δινει οσες πιθανοτητες παραπανω μπορεις να εχεις εικεινη τη στιγμη. Εαν φυσικα στον πολυ λιγο χρονο που εχεις αποφασισεις οτι ο τυπος δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να πλησιασει την κοπελα. Ωστοσο μπορει να μη βγει καθολου ετσι. Μπορει να εισαι ατυχος και αυτος ιδιαιτερα απροβλεπτος, να στραφει σε εσενα, να χτυπησει και να προλαβει και την κοπελα η οποια ειναι αμφιβολο εαν θα επιλεξει να απομακρυνθει τη στιγμη που θα σας δει να χτυπιεστε. Εσυ σαν αντιμετρο εχεις μονο την κλωτσια εαν στραφει πανω σου. Εαν το μαχαιρι μπει στο ζωτικο σου χωρο τοτε τα πραγματα γι αυτον ειναι πολυ ευκολα. Ακομα και για καποιον που δεν ξερει να χρησιμοποιησει καλα ενα τετοιο οπλο. Οι πιθανοτητες και παλι ειναι ελαχιστες να τελειωσει η υποθεση αναιμακτα οταν ο αλλος ειναι αυτος που κανει την επιθεση στον τοπο που θελει, στον χρονο που θελει και με τον τροπο που θελει. Ο αιφνιδιασμος ειναι τεραστιος για εσενα σε καθε περιπτωση.
1. φυσικά και θα είχα δει το μαχαίρι. Μετά από σχεδόν 18 χρόνια ενασχόλησης με τέτοια πράγματα (περίεργο χόμπι, το ξέρω) μπορώ να καταλάβω αν κουβαλάς κάτι ακόμα και από τον τρόπο που περπατάς δήθεν αμέριμνος προς το μέρος μου ή από το πως στέκεσαι απέναντί μου. Αν όχι πάντα, στο 90% των περιπτώσεων. Και με ρωτάς αν θα είχα δει την μαχαίρα που η λάμα της έκανε μπαμ ακόμα και στο βίντεο;

2. φυσικά και το ξέρω ότι θα πιάσει αυτή η στρατηγική. Διότι δεν είναι δικιά μου. Είναι στρατηγικές φτιαγμένες από ψυχολόγους και ειδικούς σε αυτά (σωματοφύλακες, αστυνομικούς, στρατιωτικούς κλπ) βασισμένες σε χιλιάδες περιπτώσεις ανά τον κόσμο και τα χρόνια.

3. το να στραφεί απευθείας σε μένα είναι κάτι που το περιμένω και είμαι έτοιμος. Μάλλον δεν πρόσεξες ότι σου έγραψα πως η "μάχη έχει ήδη αρχίσει από την στιγμή που ξεκινάει και τρέχει".

4. σε καμία περίπτωση δεν έχω σαν αντίμετρο την κλωτσιά, δεν ξέρω πως σου ήρθε αυτό, αλλά ξέχνα το είναι λάθος σε τέτοια φάση.

5. καμία μάχη με μαχαίρι δεν λήγει αναίμακτα, εδώ πολλές φορές χρειάζεται να θυσιάσεις κάτι για να επιβιώσεις.

6. το μαχαίρι ούτως ή άλλως πρέπει να μπει στον ζωτικό μου χώρο αλλιώς είναι άχρηστο. Δεδομένου αυτού, προφανώς και ότι κάνω βασίζεται στο ότι η επίθεση θα είναι σε κοντινή απόσταση. Δεν κρατάει δόρυ.

7. Από την στιγμή που τον έχω δει, έχω δει ότι τρέχει προς τα εμένα, δεν υπάρχει κανένας αιφνιδιασμός. Ξέρω ότι τα σενάρια είναι 2: έρχεται προς εμένα ή έρχεται προς την κοπέλα. Και στα 2 σενάρια η ανίδρασή μου είναι ακριβώς η ίδια.



Κοίτα είναι πολύπλοκο ζήτημα και δεν μπορώ να το αναπτύξω σε ένα νήμα γραπτώς. Κράτα μόνο ότι η πρόληψη σώζει. Αλλά η πρόληψη θέλει γνώση. Οι άμυνες, τα χτυπήματα και οι λαβές έρχονται πολύ μετά, όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει. Επικεντρωθείτε στα άλλα λοιπόν.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1075
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 04 Απρ 2024, 00:28

Parrot έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:23
Saturn έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:16
Για να μην αδικούμε όμως και τον αστυνομικό στο τηλέφωνο, όταν η μακαρίτισσα είπε βρίσκομαι στο αστυνομικό τμήμα, πολύ πιθανόν να νόμιζε οτι βρισκόταν μέσα στο τμήμα κι όλας, δηλαδή, πήγαν όλα γάμησέ τα και επειδή ο ψυχάκιας ήταν ψυχάκιας και δεν κόλωσε να την σκοτώσει δίπλα στους αστυνομικούς...
Την ευθύνη την έχει το αστ. τμήμα και όχι το κέντρο..
Το κεντρο θα πληρωσει ακριβα την εξυπναδα με το ταξι. Οχι γιατι αρνειται μια ενεργεια στον πολιτη αλλα γιατι απανταει με ειρωνια σε καποιον που κινδυνευει. Πραγματικα σε αυτο το ποστο ειναι αδιανοητο και εντελως αντιδεοντολογικο να απαντας με εξυπναδες.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7271
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 04 Απρ 2024, 00:28

hellegennes έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:22
Saturn έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:04
και εκεί αρχίζει ο άλλος τις ανταπαντήσεις και τα δεν ξέρω πότε θα φθάσει το περιπολικό αντί να της πει να παλουκωθεί στο τμήμα και να περιμένει..
Αυτό που προκύπτει είναι ότι δεν έδωσε σε κανέναν την εντύπωση ότι πρόκειται για ζήτημα ζωής και θανάτου. Ούτε η ίδια το συνειδητοποίησε βέβαια. Κανείς μα κανείς δεν θα περίμενε ότι θα της επιτεθεί για να την σκοτώσει έξω από το αστυνομικό τμήμα. Δεν πρόλαβε να της δώσει ο τηλεφωνητής συμβουλή για το τι να κάνει, τού είπε ότι είναι με φίλο της με αυτοκίνητο και θα γυρίσουν στο σπίτι. Ακόμη κι αν της έλεγε "όχι, μείνετε στο τμήμα", όλο το υπόλοιπο διαδραματίστηκε σε 10 δευτερόλεπτα.
Εν μέρει δεν διαφωνώ σε αυτά που λες όμως κανονικά και εαν υπήρχε εκπαίδευση, θα έπρεπε να έχει τηρηθεί κάποιου είδους πρωτόκολλο επίσης το οποίο θα συνυπολόγιζε την πιθανότητα ένας ψυχάκιας να έχει ακολουθήσει το θύμα του ακόμα και μέχρι το αστυνομικό τμήμα. Όταν φθάνει κάποιος να καλεί το 100 βρισκόμενος σε αστυνομικό τμήμα μάλιστα επειδή θεωρεί οτι κινδυνεύει, πολλά μπορεί να έπονται...

Αντί για αυτό, της λέει το ανεκδιήγητο να στείλει περιπολικό στο αστυνομικό τμήμα (να κάνει τί το περιπολικό στο αστυνομικό τμήμα με παρών και τον δράστη; υποτίθεται οτι είναι ένα τμήμα γεμάτο αστυνομικούς). Όπως επίσης της λέει αρχικά οτι τα περιπολικά δεν είναι ταξί και τα ρέστα. Και όταν τον ρωτάει πότε θα φτάσει το περιπολικό στο σπίτι και τί πρέπει να κάνει αυτή μέχρι τότε την αρχίζει στις ερωτήσεις και τις καταγραφές συμβάντων.

Δηλαδή, οκ, κι εγώ το είπα οτι ήταν πολύ στριμωγμένη η κατάσταση με τον θύτη έξω από το τμήμα αλλά ο διάλογος με την άμεσο δράση δείχνει πλήρη απουσία του τί σημαίνει αντίληψη και κατανόηση εγκληματικής συμπεριφοράς και αντιμετώπισής της.
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49577
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 04 Απρ 2024, 00:30

Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7570
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 04 Απρ 2024, 00:30

BILLO έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:28
Parrot έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:23
Saturn έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:16
Για να μην αδικούμε όμως και τον αστυνομικό στο τηλέφωνο, όταν η μακαρίτισσα είπε βρίσκομαι στο αστυνομικό τμήμα, πολύ πιθανόν να νόμιζε οτι βρισκόταν μέσα στο τμήμα κι όλας, δηλαδή, πήγαν όλα γάμησέ τα και επειδή ο ψυχάκιας ήταν ψυχάκιας και δεν κόλωσε να την σκοτώσει δίπλα στους αστυνομικούς...
Την ευθύνη την έχει το αστ. τμήμα και όχι το κέντρο..
Το κεντρο θα πληρωσει ακριβα την εξυπναδα με το ταξι. Οχι γιατι αρνειται μια ενεργεια στον πολιτη αλλα γιατι απανταει με ειρωνια σε καποιον που κινδυνευει. Πραγματικα σε αυτο το ποστο ειναι αδιανοητο και εντελως αντιδεοντολογικο να απαντας με εξυπναδες.
τίποτα δεν θα του κάνουν. θα τον βάλουν απλά σε άλλο γραφείο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Απρ 2024, 00:30

Βίνγκιλοτ έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:20
hellegennes έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:02
Lol! Με βάση κανένα πρωτόκολλο δεν πήγαν όλα λάθος. Δεν σχηματίστηκε δικογραφία λέει, λες και η αστυνομία είναι εισαγγελία.

Η ενδοοικογενειακή βία διώκεται αυτεπάγγελτα δεν σημαίνει ότι αποφασίζει από μόνος του ο αστυνομικός ποιος έχει ασκήσει βία. Χρειάζεται καταγγελία, κατάθεση και να ζητήσει το θύμα να ασκηθεί ποινική δίωξη. Δεν ασκεί ποινική δίωξη ο αστυφύλακας σε όποιον του κατέβει.
Με βάση το υπάρχον πρωτόκολλο, όλα πήγαν λάθος. Δεν χρειάζεται το θύμα να τρέξει τη διαδικασία με τον εισαγγελέα.

https://www.huffingtonpost.gr/entry/ayi ... 254eaa9d9a
Μην μου κάνεις παράθεση από άρθρα δημοσιογράφων, που εκ των πραγμάτων δεν καταλαβαίνουν τι γράφουν αυτά που παραθέτουν και δεν έχουν καμμιά αληθινή γνώση.

Σου λέω τι ισχύει, τι μου έχει απαντήσει εμένα επίσημα η αστυνομία μέσω της αστυνομικής διεύθυνσης Θεσσαλονίκης, με υπογραφή του Διευθυντή Αστυνομίας Θεσσαλονίκης, μετά από επιστολή μου στην Εισαγγελία Θεσσαλονίκης, στο Υπουργείο Δικαιοσύνης και στο Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη.

Με κάλεσε δε στο τηλέφωνο ο υπεύθυνος διερεύνησης της καταγγελίας του οικείου ΑΤ και μου εξήγησε όλην την νομοθεσία, τα δικαιώματα της γυναίκας, τις νομικές κινήσεις, κτλ.

Αυτά που λέει το άρθρο είναι παπαριές από λανθασμένη ανάγνωση σχετικών, αποσπασματικών παραγράφων.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Απρ 2024, 00:32

Lord Brum έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:26
hellegennes έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:22
Saturn έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:04
και εκεί αρχίζει ο άλλος τις ανταπαντήσεις και τα δεν ξέρω πότε θα φθάσει το περιπολικό αντί να της πει να παλουκωθεί στο τμήμα και να περιμένει..
Αυτό που προκύπτει είναι ότι δεν έδωσε σε κανέναν την εντύπωση ότι πρόκειται για ζήτημα ζωής και θανάτου. Ούτε η ίδια το συνειδητοποίησε βέβαια. Κανείς μα κανείς δεν θα περίμενε ότι θα της επιτεθεί για να την σκοτώσει έξω από το αστυνομικό τμήμα. Δεν πρόλαβε να της δώσει ο τηλεφωνητής συμβουλή για το τι να κάνει, τού είπε ότι είναι με φίλο της με αυτοκίνητο και θα γυρίσουν στο σπίτι. Ακόμη κι αν της έλεγε "όχι, μείνετε στο τμήμα", όλο το υπόλοιπο διαδραματίστηκε σε 10 δευτερόλεπτα.
Το βασικό είναι ότι του είπε ότι είναι στο τμήμα. Αυτό σημαίνει μέσα στο τμήμα όχι στο δρόμο μπροστά από το τμήμα. Οπότε θεώρησε οντηκεφωνητης ότι ήταν ασφαλής.
Κι έξω να ήταν, που ήταν λίγα μέτρα μακριά, ποιος θα μπορούσε να φανταστεί ότι θα της έκανε επίθεση μπροστά στο τμήμα; Ασφαλή θα την θεωρούσε.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Βίνγκιλοτ
Δημοσιεύσεις: 704
Εγγραφή: 24 Μάιος 2023, 20:30

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βίνγκιλοτ » 04 Απρ 2024, 00:33

hellegennes έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:30
Μην μου κάνεις παράθεση από άρθρα δημοσιογράφων, που εκ των πραγμάτων δεν καταλαβαίνουν τι γράφουν αυτά που παραθέτουν και δεν έχουν καμμιά αληθινή γνώση.

Σου λέω τι ισχύει, τι μου έχει απαντήσει εμένα επίσημα η αστυνομία μέσω της αστυνομικής διεύθυνσης Θεσσαλονίκης, με υπογραφή του Διευθυντή Αστυνομίας Θεσσαλονίκης, μετά από επιστολή μου στην Εισαγγελία Θεσσαλονίκης, στο Υπουργείο Δικαιοσύνης και στο Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη.

Με κάλεσε δε στο τηλέφωνο ο υπεύθυνος διερεύνησης της καταγγελίας του οικείου ΑΤ και μου εξήγησε όλην την νομοθεσία, τα δικαιώματα της γυναίκας, τις νομικές κινήσεις, κτλ.

Αυτά που λέει το άρθρο είναι παπαριές από λανθασμένη ανάγνωση σχετικών, αποσπασματικών παραγράφων.
Συγγνώμη, αλλά εμπιστεύομαι ένα δημοσιογραφικό άρθρο πολύ περισσότερο από έναν τυχαίο πχωρουμίτη.
Otto Weininger έγραψε:
19 Απρ 2024, 20:19
Ορθά να τιμωρηθεί ο αστυνομικός, αφού δεν έχει μάθει ακόμα τρόπους να ακινητοποιεί τέτοια άτομα χωρίς να τα τραυματίζει τόσο πολύ και τόσο εμφανώς.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7104
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 04 Απρ 2024, 00:34

BILLO έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:28
Parrot έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:23
Saturn έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:16
Για να μην αδικούμε όμως και τον αστυνομικό στο τηλέφωνο, όταν η μακαρίτισσα είπε βρίσκομαι στο αστυνομικό τμήμα, πολύ πιθανόν να νόμιζε οτι βρισκόταν μέσα στο τμήμα κι όλας, δηλαδή, πήγαν όλα γάμησέ τα και επειδή ο ψυχάκιας ήταν ψυχάκιας και δεν κόλωσε να την σκοτώσει δίπλα στους αστυνομικούς...
Την ευθύνη την έχει το αστ. τμήμα και όχι το κέντρο..
Το κεντρο θα πληρωσει ακριβα την εξυπναδα με το ταξι. Οχι γιατι αρνειται μια ενεργεια στον πολιτη αλλα γιατι απανταει με ειρωνια σε καποιον που κινδυνευει. Πραγματικα σε αυτο το ποστο ειναι αδιανοητο και εντελως αντιδεοντολογικο να απαντας με εξυπναδες.
Πάλι τα ίδια θα λέμε..;; Μπορεί η αστυνομία να μην θέλει να διαθέτει περιπολικά για τον οποιονδήποτε λόγο..
Δεν φταίει η αστυνομία αλλά τα πρωτόκολλα που δεν είναι ξεκάθαρα και οι πολιτικοί που διατηρούν την κατάσταση μπάχαλο για ψηφοθηρικούς λόγους..
Όταν αστυνομικός κάνει το καθήκον του και προστατεύει τιμωρείται, όταν δεν ξέρει τί να κάνει γιατί είναι άπειρος αξυπ σε τμήμα επικίνδυνης περιοχής πάλι τιμωρείται..
ΟΛΟΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΒΑΛΛΟΥΝ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ..!!!!

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7271
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 04 Απρ 2024, 00:35

hellegennes έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:32
Lord Brum έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:26
hellegennes έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:22


Αυτό που προκύπτει είναι ότι δεν έδωσε σε κανέναν την εντύπωση ότι πρόκειται για ζήτημα ζωής και θανάτου. Ούτε η ίδια το συνειδητοποίησε βέβαια. Κανείς μα κανείς δεν θα περίμενε ότι θα της επιτεθεί για να την σκοτώσει έξω από το αστυνομικό τμήμα. Δεν πρόλαβε να της δώσει ο τηλεφωνητής συμβουλή για το τι να κάνει, τού είπε ότι είναι με φίλο της με αυτοκίνητο και θα γυρίσουν στο σπίτι. Ακόμη κι αν της έλεγε "όχι, μείνετε στο τμήμα", όλο το υπόλοιπο διαδραματίστηκε σε 10 δευτερόλεπτα.
Το βασικό είναι ότι του είπε ότι είναι στο τμήμα. Αυτό σημαίνει μέσα στο τμήμα όχι στο δρόμο μπροστά από το τμήμα. Οπότε θεώρησε οντηκεφωνητης ότι ήταν ασφαλής.
Κι έξω να ήταν, που ήταν λίγα μέτρα μακριά, ποιος θα μπορούσε να φανταστεί ότι θα της έκανε επίθεση μπροστά στο τμήμα; Ασφαλή θα την θεωρούσε.
Αν το δικό μου μυαλό, Χέλη, θα μπορούσε να πάει (που θα πήγαινε 100/100) οτι ο θύτης θα ήταν ικανός να με έχει πάρει στο κατώπι, θα έπρεπε πριν από εμένα να είχε πάει των αστυνομικών με την έννοια οτι θα έπρεπε να είναι εκπαιδευμένοι για τέτοιες καταστάσεις.
Έρχεται κάποια και σου καταγγέλει κάτι τέτοιο, σου αναφέρει οτι ο τύπος έχει ψυχολογικά και έχει κλειστεί και στα ψυχιατρεία, σου ζητάει συνοδεία γιατί φοβάται και δεν την παλουκώνεις με λόγκο εκεί που βρίσκεται μπροστά σου;;;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Saturn την 04 Απρ 2024, 00:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Απρ 2024, 00:35

BILLO έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:28
Το κεντρο θα πληρωσει ακριβα την εξυπναδα με το ταξι.
Σε αυτό συμφωνώ. Είναι αντιεπαγγελματικό, αντιδεοντολογικό και απαράδεκτο να ειρωνεύεσαι άτομο που καλεί στην άμεση δράση, για όσο γελοίο λόγο κι αν πήρε. Πρέπει ο τηλεφωνητής να είναι ψύχραιμος και να αποφεύγει να προσβάλλει το άτομο που καλεί.

Το σωστό θα ήταν να της πει «δεν γίνεται αυτό που ζητάτε». Δεν κάνει βέβαια κάποια διαφορά στο περιστατικό αλλά άτομο που απαντάει έτσι δεν πρέπει να βρίσκεται σε αυτό το πόστο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30665
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 04 Απρ 2024, 00:35

Βίνγκιλοτ έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:33
hellegennes έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:30
Μην μου κάνεις παράθεση από άρθρα δημοσιογράφων, που εκ των πραγμάτων δεν καταλαβαίνουν τι γράφουν αυτά που παραθέτουν και δεν έχουν καμμιά αληθινή γνώση.

Σου λέω τι ισχύει, τι μου έχει απαντήσει εμένα επίσημα η αστυνομία μέσω της αστυνομικής διεύθυνσης Θεσσαλονίκης, με υπογραφή του Διευθυντή Αστυνομίας Θεσσαλονίκης, μετά από επιστολή μου στην Εισαγγελία Θεσσαλονίκης, στο Υπουργείο Δικαιοσύνης και στο Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη.

Με κάλεσε δε στο τηλέφωνο ο υπεύθυνος διερεύνησης της καταγγελίας του οικείου ΑΤ και μου εξήγησε όλην την νομοθεσία, τα δικαιώματα της γυναίκας, τις νομικές κινήσεις, κτλ.

Αυτά που λέει το άρθρο είναι παπαριές από λανθασμένη ανάγνωση σχετικών, αποσπασματικών παραγράφων.
Συγγνώμη, αλλά εμπιστεύομαι ένα δημοσιογραφικό άρθρο πολύ περισσότερο από έναν τυχαίο πχωρουμίτη.
με λίγα λόγια μας λες ότι πιστεύεις ότι οι αστυνομικοί σχηματίζουν δικογραφίες;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών