Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Απρ 2024, 00:38

Βίνγκιλοτ έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:33
hellegennes έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:30
Μην μου κάνεις παράθεση από άρθρα δημοσιογράφων, που εκ των πραγμάτων δεν καταλαβαίνουν τι γράφουν αυτά που παραθέτουν και δεν έχουν καμμιά αληθινή γνώση.

Σου λέω τι ισχύει, τι μου έχει απαντήσει εμένα επίσημα η αστυνομία μέσω της αστυνομικής διεύθυνσης Θεσσαλονίκης, με υπογραφή του Διευθυντή Αστυνομίας Θεσσαλονίκης, μετά από επιστολή μου στην Εισαγγελία Θεσσαλονίκης, στο Υπουργείο Δικαιοσύνης και στο Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη.

Με κάλεσε δε στο τηλέφωνο ο υπεύθυνος διερεύνησης της καταγγελίας του οικείου ΑΤ και μου εξήγησε όλην την νομοθεσία, τα δικαιώματα της γυναίκας, τις νομικές κινήσεις, κτλ.

Αυτά που λέει το άρθρο είναι παπαριές από λανθασμένη ανάγνωση σχετικών, αποσπασματικών παραγράφων.
Συγγνώμη, αλλά εμπιστεύομαι ένα δημοσιογραφικό άρθρο πολύ περισσότερο από έναν τυχαίο πχωρουμίτη.
Τυχαίο δημοσιογραφικό άρθρο είναι και είναι ψευδή αυτά που γράφει. Η συζήτηση τελειώνει εδώ. Είναι αναπαραγωγή ψευδούς είδησης.

Δικαίωμά σου να εμπιστεύεσαι σκουπίδια και ψεκασμένα μέσα, αλλά όχι να τα χρησιμοποιείς για διάλογο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Βίνγκιλοτ
Δημοσιεύσεις: 703
Εγγραφή: 24 Μάιος 2023, 20:30

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βίνγκιλοτ » 04 Απρ 2024, 00:38

Otto Weininger έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:35
με λίγα λόγια μας λες ότι πιστεύεις ότι οι αστυνομικοί σχηματίζουν δικογραφίες;
Όχι, αυτό είναι αχυράνθρωπος του Ελληγεννή. Δεν είναι αυτονόητο ότι ένα αστυνομικό τμήμα θα επικοινωνήσει με εισαγγελέα;
Otto Weininger έγραψε:
19 Απρ 2024, 20:19
Ορθά να τιμωρηθεί ο αστυνομικός, αφού δεν έχει μάθει ακόμα τρόπους να ακινητοποιεί τέτοια άτομα χωρίς να τα τραυματίζει τόσο πολύ και τόσο εμφανώς.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30181
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 04 Απρ 2024, 00:40

Βίνγκιλοτ έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:38
Otto Weininger έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:35
με λίγα λόγια μας λες ότι πιστεύεις ότι οι αστυνομικοί σχηματίζουν δικογραφίες;
Όχι, αυτό είναι αχυράνθρωπος του Ελληγεννή. Δεν είναι αυτονόητο ότι ένα αστυνομικό τμήμα θα επικοινωνήσει με εισαγγελέα;
χωρίς μήνυση;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71020
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Απρ 2024, 00:40

Otto Weininger έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:35
Βίνγκιλοτ έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:33
hellegennes έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:30
Μην μου κάνεις παράθεση από άρθρα δημοσιογράφων, που εκ των πραγμάτων δεν καταλαβαίνουν τι γράφουν αυτά που παραθέτουν και δεν έχουν καμμιά αληθινή γνώση.

Σου λέω τι ισχύει, τι μου έχει απαντήσει εμένα επίσημα η αστυνομία μέσω της αστυνομικής διεύθυνσης Θεσσαλονίκης, με υπογραφή του Διευθυντή Αστυνομίας Θεσσαλονίκης, μετά από επιστολή μου στην Εισαγγελία Θεσσαλονίκης, στο Υπουργείο Δικαιοσύνης και στο Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη.

Με κάλεσε δε στο τηλέφωνο ο υπεύθυνος διερεύνησης της καταγγελίας του οικείου ΑΤ και μου εξήγησε όλην την νομοθεσία, τα δικαιώματα της γυναίκας, τις νομικές κινήσεις, κτλ.

Αυτά που λέει το άρθρο είναι παπαριές από λανθασμένη ανάγνωση σχετικών, αποσπασματικών παραγράφων.
Συγγνώμη, αλλά εμπιστεύομαι ένα δημοσιογραφικό άρθρο πολύ περισσότερο από έναν τυχαίο πχωρουμίτη.
με λίγα λόγια μας λες ότι πιστεύεις ότι οι αστυνομικοί σχηματίζουν δικογραφίες;
Ναι, τί άλλο;

Είναι μία ακόμη συγκλονιστική περίπτωση, που έχει ενημέρωση επί παντός από τα δημοσιογραφικά άρθρα.

Είτε ολόκληρο τον ποινικό κώδικα τους ανεβάσεις, είτε αποσπάσματα για το δικαίωμα χρήσης όπλων από αστυνομικούς, είτε τις ημερήσιες προβλέψεις ζωδίων, το ίδιο ακριβώς κάνει για τη συγκεκριμένη κατηγορία.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Απρ 2024, 00:44

Saturn έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:35
hellegennes έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:32
Lord Brum έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:26

Το βασικό είναι ότι του είπε ότι είναι στο τμήμα. Αυτό σημαίνει μέσα στο τμήμα όχι στο δρόμο μπροστά από το τμήμα. Οπότε θεώρησε οντηκεφωνητης ότι ήταν ασφαλής.
Κι έξω να ήταν, που ήταν λίγα μέτρα μακριά, ποιος θα μπορούσε να φανταστεί ότι θα της έκανε επίθεση μπροστά στο τμήμα; Ασφαλή θα την θεωρούσε.
Αν το δικό μου μυαλό, Χέλη, θα μπορούσε να πάει (που θα πήγαινε 100/100) οτι ο θύτης θα ήταν ικανός να με έχει πάρει στο κατώπι, θα έπρεπε πριν από εμένα να είχε πάει των αστυνομικών με την έννοια οτι θα έπρεπε να είναι εκπαιδευμένοι για τέτοιες καταστάσεις.
Έρχεται κάποια και σου καταγγέλει κάτι τέτοιο, σου αναφέρει οτι ο τύπος έχει ψυχολογικά και έχει κλειστεί και στα ψυχιατρεία, σου ζητάει συνοδεία γιατί φοβάται και δεν την παλουκώνεις με λόγκο εκεί που βρίσκεται μπροστά σου;;;
Μα του είπε ότι είναι στο τμήμα, τι έπρεπε να της πει ο τηλεφωνητής; Βρες ένα δωμάτιο και κλειδώσου μέσα; Κρύψου πίσω από τον σκοπό;

Όσο για την καταγγελία, δεν έκανε καταγγελία, δεν ήθελε να καταθέσει μήνυση. Αυτό την ρώτησε και ο τηλεφωνητής. Δεν μπορεί να κάνει τίποτα η αστυνομία αν δεν θέλει αυτή να του κάνει μήνυση.

Δεν μπορεί η αστυνομία καν να δικαιολογήσει χρήση πόρων αν αρνείσαι να κάνεις καταγγελία. Δεν μπορείς να ζητάς να σε πάει σπίτι σου απλά επειδή φοβάσαι αλλά δεν θέλεις να κάνεις καταγγελία για να έχουν νόμιμο λόγο να σε προστατέψουν. Χωρίς καταγγελία είναι σαν να το εκμυστηρεύεσαι σε έναν φίλο σου, θεσμικά τα χέρια τους είναι δεμένα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Απρ 2024, 00:46

Otto Weininger έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:40
Βίνγκιλοτ έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:38
Otto Weininger έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:35
με λίγα λόγια μας λες ότι πιστεύεις ότι οι αστυνομικοί σχηματίζουν δικογραφίες;
Όχι, αυτό είναι αχυράνθρωπος του Ελληγεννή. Δεν είναι αυτονόητο ότι ένα αστυνομικό τμήμα θα επικοινωνήσει με εισαγγελέα;
χωρίς μήνυση;
Ούτε χωρίς μήνυση επικοινωνεί η αστυνομία με την εισαγγελία ούτε σχηματίζεται δικογραφία με ένα τηλεφώνημα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

πετρος
Δημοσιεύσεις: 1353
Εγγραφή: 26 Οκτ 2021, 13:59
Phorum.gr user: peter

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πετρος » 04 Απρ 2024, 00:51

Στο μεταξυ οπως αναφερει ο τυπος ο σκοπος-αρχιφυλακας υπηρξε μελος εγληματικης οργανωσης, καταδικαστηκε κι εμεινε ενα χρονο στη φυλακη και ηταν για αποταξη.... Αυτον ειχαν για σκοπο και φυλακα!!!!! https://www.protothema.gr/greece/articl ... -28hronis/

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7254
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 04 Απρ 2024, 00:54

hellegennes έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:44
Saturn έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:35
hellegennes έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:32


Κι έξω να ήταν, που ήταν λίγα μέτρα μακριά, ποιος θα μπορούσε να φανταστεί ότι θα της έκανε επίθεση μπροστά στο τμήμα; Ασφαλή θα την θεωρούσε.
Αν το δικό μου μυαλό, Χέλη, θα μπορούσε να πάει (που θα πήγαινε 100/100) οτι ο θύτης θα ήταν ικανός να με έχει πάρει στο κατώπι, θα έπρεπε πριν από εμένα να είχε πάει των αστυνομικών με την έννοια οτι θα έπρεπε να είναι εκπαιδευμένοι για τέτοιες καταστάσεις.
Έρχεται κάποια και σου καταγγέλει κάτι τέτοιο, σου αναφέρει οτι ο τύπος έχει ψυχολογικά και έχει κλειστεί και στα ψυχιατρεία, σου ζητάει συνοδεία γιατί φοβάται και δεν την παλουκώνεις με λόγκο εκεί που βρίσκεται μπροστά σου;;;
Μα του είπε ότι είναι στο τμήμα, τι έπρεπε να της πει ο τηλεφωνητής; Βρες ένα δωμάτιο και κλειδώσου μέσα; Κρύψου πίσω από τον σκοπό;

Όσο για την καταγγελία, δεν έκανε καταγγελία, δεν ήθελε να καταθέσει μήνυση. Αυτό την ρώτησε και ο τηλεφωνητής. Δεν μπορεί να κάνει τίποτα η αστυνομία αν δεν θέλει αυτή να του κάνει μήνυση.

Δεν μπορεί η αστυνομία καν να δικαιολογήσει χρήση πόρων αν αρνείσαι να κάνεις καταγγελία. Δεν μπορείς να ζητάς να σε πάει σπίτι σου απλά επειδή φοβάσαι αλλά δεν θέλεις να κάνεις καταγγελία για να έχουν νόμιμο λόγο να σε προστατέψουν. Χωρίς καταγγελία είναι σαν να το εκμυστηρεύεσαι σε έναν φίλο σου, θεσμικά τα χέρια τους είναι δεμένα.
Για το τελευταίο που γράφεις μπορεί να έχεις δίκιο αναλόγως τί ισχύει στα χαρτιά αλλά όταν από το ίδιο το αστυνομικό τμήμα της έχουν πει να καλέσει το 100 εκεί τί να πούμε;

Μοιάζει να υπάρχει μια ασάφεια στο πώς πρέπει να κινηθούν και οι αστυνομικοί και οι πολίτες.
Θεωρώ πάντως πως χρεος της αστυνομίας είναι πως όταν εκτιμά οτι υπάρχει κίνδυνος πρωτίστως ο ρόλος της σε οποιαδήποτε περιπτωση πρέπει να είναι να προστατεύσει αυτόν που ζητάει βοήθεια. Ανεξαρτήτως πρωτοκόλλου. Δηλαδή, εαν υπήρχε περιπολικό στο τμήμα διαθέσιμο δεν θα έπρεπε να την πάει σπίτι επειδή δεν προβλέπεται από το πρωτόκολλο από την στιγμή που δεν έχει υποβάλει μήνυση; Και είναι γνωστό και στους αστυνομικούς και σε όλους τους ειδικούς οτι τα θύματα ενδοοικογενειακής κτλ βίας ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ αν όχι τις περισσότερες ΔΙΣΤΑΖΟΥΝ να προβούν σε μηνύσεις...πολλές φορές ακριβώς επειδή ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ να το κάνουν...και πάνε στην αστυνομία για να τους προστατέψει από έναν ΑΜΕΣΟ ΚΙΝΔΥΝΟ...αυτό θα έπρεπε να το λαμβάνει υπόψιν του το κάθε πρωτόκολλο και να κάνει το καλύτερο δυνατό ωστε να προστατεύσει αυτόν που βρίσκεται σε κίνδυνο.

Για το πρώτο που λες, ναι, αυτό το ανέφερα παραπάνω σε συμπλήρωση των λεγομένων μου
Και πάλι όμως, δουλειά της άμεσης δράσης είναι σε αυτήν την περιπτωση να κάνει σαφές στο άτομο και να διασφαλίσει οτι βρίσκεται σε ή οτι δεν πρέπει να απομακρυνθεί από το ασφαλές περιβάλλον.
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Απρ 2024, 01:06

Saturn έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:54
Και είναι γνωστό στους αστυνομικούς οτι τα θύματα ενδοοικογενειακής κτλ βίας ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ αν όχι τις περισσότερες ΔΙΣΤΑΖΟΥΝ να προβούν σε μηνύσεις...πολλές φορές ακριβώς επειδή ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ να το κάνουν...και πάνε στην αστυνομία για να τους προστατέψει από έναν ΑΜΕΣΟ ΚΙΝΔΥΝΟ...αυτό θα έπρεπε να το λαμβάνει υπόψιν του το κάθε πρωτόκολλο και να κάνει το καλύτερο δυνατό ωστε να προστατεύσει αυτόν που βρίσκεται σε κίνδυνο.
Φυσικά και τους είναι γνωστό αλλά τα χέρια τους είναι δεμένα. Δεν μπορούν να κάνουν μόνοι τους τις νομικές κινήσεις αν δεν κάνει κάποιος καταγγελία. Μου τα έχει εξηγήσει αναλυτικά η αστυνομία. Ο νόμος είναι διάτρητος. Θα έπρεπε να λαμβάνει υπόψη του ότι τα θύματα φοβούνται να κάνουν καταγγελία και να επιλαμβάνεται άμεσα η αστυνομία, η εισαγγελία και όλο το σύστημα.

Κι εγώ τις ίδιες απορίες εξέφρασα. Τι κάνει το θύμα που φοβάται να κάνει καταγγελία; Τίποτα. Ο νόμος δεν το προστατεύει αυτόματα. Μπορεί να πάει να μείνει σε δομή, αυτή είναι η μόνη εναλλακτική αν δεν θέλει να ασκηθεί ποινική δίωξη στον δράστη.

Οι αλλαγές στην νομοθεσία πάντως δεν είναι στην ευχέρεια της αστυνομίας, είναι 100% δουλειά των πολιτικών. Γι' αυτό εκλέγονται, για να ψηφίζουν νόμους.

Όταν έκανα επίσημα μήνυση με την προαναφερθείσα επιστολή, η αστυνομία μού απάντησε γρήγορα. Η εισαγγελία δεν μου απάντησε ποτέ, αλλά ενημερώθηκε από την αστυνομία, όπως και το τμήμα ενδοοικογενειακής βίας. Η εισαγγελία παρήγγειλε εξέταση του θύτη... 6 μήνες αργότερα. Σύμφωνα με πελάτη μου αστυνομικό, αυτό είναι γρήγορα για τα δεδομένα της εισαγγελίας. Δικογραφία δεν ξέρω αν σχηματίστηκε μετά την ένορκη εξέταση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7517
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 04 Απρ 2024, 01:06

hellegennes έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:44
Saturn έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:35
hellegennes έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:32


Κι έξω να ήταν, που ήταν λίγα μέτρα μακριά, ποιος θα μπορούσε να φανταστεί ότι θα της έκανε επίθεση μπροστά στο τμήμα; Ασφαλή θα την θεωρούσε.
Αν το δικό μου μυαλό, Χέλη, θα μπορούσε να πάει (που θα πήγαινε 100/100) οτι ο θύτης θα ήταν ικανός να με έχει πάρει στο κατώπι, θα έπρεπε πριν από εμένα να είχε πάει των αστυνομικών με την έννοια οτι θα έπρεπε να είναι εκπαιδευμένοι για τέτοιες καταστάσεις.
Έρχεται κάποια και σου καταγγέλει κάτι τέτοιο, σου αναφέρει οτι ο τύπος έχει ψυχολογικά και έχει κλειστεί και στα ψυχιατρεία, σου ζητάει συνοδεία γιατί φοβάται και δεν την παλουκώνεις με λόγκο εκεί που βρίσκεται μπροστά σου;;;
Μα του είπε ότι είναι στο τμήμα, τι έπρεπε να της πει ο τηλεφωνητής; Βρες ένα δωμάτιο και κλειδώσου μέσα; Κρύψου πίσω από τον σκοπό;

Όσο για την καταγγελία, δεν έκανε καταγγελία, δεν ήθελε να καταθέσει μήνυση. Αυτό την ρώτησε και ο τηλεφωνητής. Δεν μπορεί να κάνει τίποτα η αστυνομία αν δεν θέλει αυτή να του κάνει μήνυση.

Δεν μπορεί η αστυνομία καν να δικαιολογήσει χρήση πόρων αν αρνείσαι να κάνεις καταγγελία. Δεν μπορείς να ζητάς να σε πάει σπίτι σου απλά επειδή φοβάσαι αλλά δεν θέλεις να κάνεις καταγγελία για να έχουν νόμιμο λόγο να σε προστατέψουν. Χωρίς καταγγελία είναι σαν να το εκμυστηρεύεσαι σε έναν φίλο σου, θεσμικά τα χέρια τους είναι δεμένα.
έφαγες παραμύθι Χέλη από την αστυνομία. Αυτά που σου είπαν είναι παπαριές για να μην κάνουν καμία ενέργεια. Και να πεις ναι θέλω να κάνω μήνυση θα σου παρουσιάσουν χίλια δυο θέματα για να σε αποτρέψουν. Στόχος τους είναι να μην κάνουν τίποτα. Βάση αυτού ενεργούν και όχι βάση πρωτοκόλλου.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7517
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 04 Απρ 2024, 01:08

Το πρωτόκολλο το βάζουν μπροστά ώστε να μην πάρουν καμία ευθύνη για το οτιδήποτε. Το χρησιμοποιούν ως ασπίδα για να μην ενεργούν .

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Απρ 2024, 01:09

mao mao έγραψε:
04 Απρ 2024, 01:06
έφαγες παραμύθι Χέλη από την αστυνομία. Αυτά που σου είπαν είναι παπαριές για να μην κάνουν καμία ενέργεια. Και να πεις ναι θέλω να κάνω μήνυση θα σου παρουσιάσουν χίλια δυο θέματα για να σε αποτρέψουν. Στόχος τους είναι να μην κάνουν τίποτα. Βάση αυτού ενεργούν και όχι βάση πρωτοκόλλου.
Πήγαν 7 ή 8 φορές αυτόφωρο. Την παρακαλούσαν να κάνει μήνυση. Δεν έκανε ποτέ. Η αστυνομία δεν έχει λόγο να σε αποτρέψει να κάνεις μήνυση, δεν είναι δική τους δουλειά, είναι δουλειά της δικαιοσύνης.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7517
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 04 Απρ 2024, 01:13

hellegennes έγραψε:
04 Απρ 2024, 01:09
mao mao έγραψε:
04 Απρ 2024, 01:06
έφαγες παραμύθι Χέλη από την αστυνομία. Αυτά που σου είπαν είναι παπαριές για να μην κάνουν καμία ενέργεια. Και να πεις ναι θέλω να κάνω μήνυση θα σου παρουσιάσουν χίλια δυο θέματα για να σε αποτρέψουν. Στόχος τους είναι να μην κάνουν τίποτα. Βάση αυτού ενεργούν και όχι βάση πρωτοκόλλου.
Πήγαν 7 ή 8 φορές αυτόφωρο. Την παρακαλούσαν να κάνει μήνυση. Δεν έκανε ποτέ. Η αστυνομία δεν έχει λόγο να σε αποτρέψει να κάνεις μήνυση, δεν είναι δική τους δουλειά, είναι δουλειά της δικαιοσύνης.
όταν υπάρχει απειλή ζωής δεν έχει σημασία αν κάνει ο απειλούμενος μήνυση ή όχι. Προφανώς αν φοβάσαι κάποιον, φοβάσαι και να του κάνεις μήνυση για να μην τον εξαγριώσεις περισσότερο. Αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση είμαι σίγουρος οτι από το αστυνομικό τμήμα ήθελαν να τη διώξουν το ταχύτερο δυνατό. Ούτε καν να καλέσουν περιπολικό ενώ είναι αυτή στο τμήμα δεν ήθελαν. Απλά την έδιωξαν.

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 04 Απρ 2024, 01:15

hellegennes έγραψε:
04 Απρ 2024, 01:09
mao mao έγραψε:
04 Απρ 2024, 01:06
έφαγες παραμύθι Χέλη από την αστυνομία. Αυτά που σου είπαν είναι παπαριές για να μην κάνουν καμία ενέργεια. Και να πεις ναι θέλω να κάνω μήνυση θα σου παρουσιάσουν χίλια δυο θέματα για να σε αποτρέψουν. Στόχος τους είναι να μην κάνουν τίποτα. Βάση αυτού ενεργούν και όχι βάση πρωτοκόλλου.
Πήγαν 7 ή 8 φορές αυτόφωρο. Την παρακαλούσαν να κάνει μήνυση. Δεν έκανε ποτέ. Η αστυνομία δεν έχει λόγο να σε αποτρέψει να κάνεις μήνυση, δεν είναι δική τους δουλειά, είναι δουλειά της δικαιοσύνης.
Στο σημερινό τραγελαφικό που έγινε με την Γιοκαρίνη, τι πιστεύεις ότι έπαιξε; Ιστορικό εδώ: https://www.protothema.gr/tag/giannis-giokarinis/

Αυτή λέει στο βίντεο ότι απλά τους είπε να του κάνουν μία σύσταση, και ότι δεν έγινε και τίποτα, κάναν την τρίχα τριχιά και τέτοια.

Τελικά αυτή κατέθεσε μήνυση χωρίς να το πάρει είδηση; Ή ακόμα και αυτή η γραπτή σύσταση μπορεί μετά να μεταβληθεί σε αυτεπάγγελτη δίωξη από το κράτος; Ομολογώ ότι δεν τα γνωρίζω.

Το τέλος στο σκηνικό είναι το καλύτερο. Πήγαν στα δικαστήριο (εξπρές δικαιοσύνη!) και εκεί είπε "ε τελικά δεν έγινε τίποτα, δεν με έπιασε απ'το λαιμό, παρεξήγησις χαχα" και τον αφήσαν ελεύθερο.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7254
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 04 Απρ 2024, 01:17

hellegennes έγραψε:
04 Απρ 2024, 01:06
Saturn έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:54
Και είναι γνωστό στους αστυνομικούς οτι τα θύματα ενδοοικογενειακής κτλ βίας ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ αν όχι τις περισσότερες ΔΙΣΤΑΖΟΥΝ να προβούν σε μηνύσεις...πολλές φορές ακριβώς επειδή ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ να το κάνουν...και πάνε στην αστυνομία για να τους προστατέψει από έναν ΑΜΕΣΟ ΚΙΝΔΥΝΟ...αυτό θα έπρεπε να το λαμβάνει υπόψιν του το κάθε πρωτόκολλο και να κάνει το καλύτερο δυνατό ωστε να προστατεύσει αυτόν που βρίσκεται σε κίνδυνο.
Φυσικά και τους είναι γνωστό αλλά τα χέρια τους είναι δεμένα. Δεν μπορούν να κάνουν μόνοι τους τις νομικές κινήσεις αν δεν κάνει κάποιος καταγγελία. Μου τα έχει εξηγήσει αναλυτικά η αστυνομία. Ο νόμος είναι διάτρητος. Θα έπρεπε να λαμβάνει υπόψη του ότι τα θύματα φοβούνται να κάνουν καταγγελία και να επιλαμβάνεται άμεσα η αστυνομία, η εισαγγελία και όλο το σύστημα.

Κι εγώ τις ίδιες απορίες εξέφρασα. Τι κάνει το θύμα που φοβάται να κάνει καταγγελία; Τίποτα. Ο νόμος δεν το προστατεύει αυτόματα. Μπορεί να πάει να μείνει σε δομή, αυτή είναι η μόνη εναλλακτική αν δεν θέλει να ασκηθεί ποινική δίωξη στον δράστη.

Οι αλλαγές στην νομοθεσία πάντως δεν είναι στην ευχέρεια της αστυνομίας, είναι 100% δουλειά των πολιτικών. Γι' αυτό εκλέγονται, για να ψηφίζουν νόμους.

Όταν έκανα επίσημα μήνυση με την προαναφερθείσα επιστολή, η αστυνομία μού απάντησε γρήγορα. Η εισαγγελία δεν μου απάντησε ποτέ, αλλά ενημερώθηκε από την αστυνομία, όπως και το τμήμα ενδοοικογενειακής βίας. Η εισαγγελία παρήγγειλε εξέταση του θύτη... 6 μήνες αργότερα. Σύμφωνα με πελάτη μου αστυνομικό, αυτό είναι γρήγορα για τα δεδομένα της εισαγγελίας. Δικογραφία δεν ξέρω αν σχηματίστηκε μετά την ένορκη εξέταση.
Συμφωνώ, είχα και γνωστά μου άτομα που υπέφεραν χρόνια από τον αλκοολικό σύζυγο και αυτά που λες όλα και με τους χρόνους για τις εισαγγελίες είναι πραγματικότητες. Το είπα άλλωστε σε πιο αρχικό μου ποστ οτι ό,τι συμβαίνει είναι πρωτίστως ευθύνη της πολιτικής ηγεσίας.

Αλλά, σε θέμα άμεσου κινδύνου, οπως είναι το περιπολικό και η συνοδεία που ζητήθηκε, δεν νομίζω οτι τίθεται θέμα πρωτοκόλλου. Από το ίδιο το τμήμα της είπαν να καλέσει την άμεσο δράση.
Η άμεσος δράση δεν είναι για να κάνει ερωτήσεις για καταγραφές συμβάντων. Είναι για να σπεύδει εκεί που κρίνεται οτι υπάρχει πρόβλημα.
Ε, όταν ένας πολίτης σου καταγγέλει οτι κινδυνεύει, δεν μπορείς εκείνη τη στιγμή να ρωτάς αν έχει κάνει μήνυση. Προσπαθείς να διασφαλίσεις τον ίδιο με όποιον τρόπο μπορείς, ακόμα και συμβουλευτικά (πχ, μένεις στο τμήμα και δεν κουνιέσαι από εκεί μέχρι να βρεθεί περιπολικό)
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών