Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7953
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 09 Μάιος 2024, 10:54

Έχω ακούσει ότι και Γερμανοί σύζυγοι (λόγω μετανάστευσης έχουμε αρκετούς) δέχθηκαν την βάφτιση των παιδιών σε ελληνορθόδοξη εκκλησία. Τους αρέσουν αυτές οι τελετές.
Κατά τα άλλα πολλοί χωριανοί και μη δεν πιστεύουν παρόλο που ακολουθούν όλα τα έθιμα. Μπροστά στον θάνατο πιστεύουν ότι και ένας άθεος επιστήμονας.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8450
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 09 Μάιος 2024, 11:17

Green Dragon έγραψε:
08 Μάιος 2024, 14:18
axilmar έγραψε:
08 Μάιος 2024, 11:39
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
08 Μάιος 2024, 11:38


..αρα .. καταπιέζομαι

Όπως καταπιέζομαι όταν δεν μπορω να εκφράσω τις αντιχριστιανικες μου απόψεις στους παπάδες όταν κάνω μπίζνες μαζί τους και ζητώ ρουσφέτια από αυτούς

Όπως δεν μπορώ να εκφράσω με ειλικρίνεια τις απόψεις μου στον ... Εμίρη από ισλαμική χώρα εάν περιμένω να γίνει πελάτης μου και να αγοράζει από εμένα ..


Όπως επίσης δεν μπορώ να πω με ειλικρίνεια την άποψη μου στο Αφεντικο ότι δηλαδή "είναι μαλακας" γιατί θα με απολύσει
Καταπιεσεις ειναι ολα αυτα.
Όχι. Ονομάζονται πραγματικός κόσμος.
Δεν παυουν να ειναι καταπιεσεις ομως.

Το οτι ειναι καταπιεσεις δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να γινονται. Η ελευθερια του ενος σταματα εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70708
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Μάιος 2024, 11:19

Antares έγραψε:
09 Μάιος 2024, 10:54
Έχω ακούσει ότι και Γερμανοί σύζυγοι (λόγω μετανάστευσης έχουμε αρκετούς) δέχθηκαν την βάφτιση των παιδιών σε ελληνορθόδοξη εκκλησία. Τους αρέσουν αυτές οι τελετές.
Κατά τα άλλα πολλοί χωριανοί και μη δεν πιστεύουν παρόλο που ακολουθούν όλα τα έθιμα. Μπροστά στον θάνατο πιστεύουν ότι και ένας άθεος επιστήμονας.
Στους ξένους, αρέσουν αυτές οι τελετές ως εθιμικά και ενίοτε τουριστικά στοιχεία. Και ειδικώς το Πάσχα είναι απολύτως λογικό, γιατί τα ορθόδοξα έθιμα διαφέρουν πολύ από τα από τα άλλα.

Στα αναφορικά με τον θάνατο, είναι σαφώς πιο έντονες οι επιρροές της λαϊκής παράδοσης, που αντιμετωπίζει πολύ πιο γήινα και όχι τόσο ...επικά :) τη μεταθανάτια φάση.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70708
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Μάιος 2024, 11:22

axilmar έγραψε:
09 Μάιος 2024, 11:17
Green Dragon έγραψε:
08 Μάιος 2024, 14:18
axilmar έγραψε:
08 Μάιος 2024, 11:39


Καταπιεσεις ειναι ολα αυτα.
Όχι. Ονομάζονται πραγματικός κόσμος.
Δεν παυουν να ειναι καταπιεσεις ομως.

Το οτι ειναι καταπιεσεις δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να γινονται. Η ελευθερια του ενος σταματα εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου.
Το ερώτημα είναι τα ψυχολογικά και όχι μόνον ζητούμενα αυτού που "καταπιέζεται".

Γιατί ακόμη και ο τελευταίος μαλάκας μπορεί να νοιώσει καταπιεσμένος.
Gavalas for President! :grfl:

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8450
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 09 Μάιος 2024, 11:24

ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Μάιος 2024, 11:22
axilmar έγραψε:
09 Μάιος 2024, 11:17
Green Dragon έγραψε:
08 Μάιος 2024, 14:18


Όχι. Ονομάζονται πραγματικός κόσμος.
Δεν παυουν να ειναι καταπιεσεις ομως.

Το οτι ειναι καταπιεσεις δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να γινονται. Η ελευθερια του ενος σταματα εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου.
Το ερώτημα είναι τα ψυχολογικά και όχι μόνον ζητούμενα αυτού που "καταπιέζεται".

Γιατί ακόμη και ο τελευταίος μαλάκας μπορεί να νοιώσει καταπιεσμένος.
Σαφως, δεν εχουν ολες οι καταπιεσεις την ιδια βαρυτητα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70708
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Μάιος 2024, 11:33

axilmar έγραψε:
09 Μάιος 2024, 11:24
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Μάιος 2024, 11:22
axilmar έγραψε:
09 Μάιος 2024, 11:17


Δεν παυουν να ειναι καταπιεσεις ομως.

Το οτι ειναι καταπιεσεις δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να γινονται. Η ελευθερια του ενος σταματα εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου.
Το ερώτημα είναι τα ψυχολογικά και όχι μόνον ζητούμενα αυτού που "καταπιέζεται".

Γιατί ακόμη και ο τελευταίος μαλάκας μπορεί να νοιώσει καταπιεσμένος.
Σαφως, δεν εχουν ολες οι καταπιεσεις την ιδια βαρυτητα.
Σκέψου απλώς τα κοινά στοιχεία που υπάρχουν μεταξύ του coming out στα ερωτικά και θρησκευτικά θέματα.

Και το ποιοι είναι αυτοί που τσιρίζουν περισσότερο. Και κυρίως το πού τσιρίζουν ή πλασάρουν τη φοβερή και τρομερή επαναστατικότητα και οξυδερκή κρίση τους.

Κατά τη γνώμη μου, στη συντριπτική πλειοψηφία είναι τυπάκια που δρουν σε ανώδυνα πεδία και απλώς περιμένουν από τη συντήρηση (που μια χαρά τους βολεύει) να στρώσει το κόκκινο χαλί για πάρτη τους. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20289
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 09 Μάιος 2024, 15:40

ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Μάιος 2024, 11:33
axilmar έγραψε:
09 Μάιος 2024, 11:24
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Μάιος 2024, 11:22


Το ερώτημα είναι τα ψυχολογικά και όχι μόνον ζητούμενα αυτού που "καταπιέζεται".

Γιατί ακόμη και ο τελευταίος μαλάκας μπορεί να νοιώσει καταπιεσμένος.
Σαφως, δεν εχουν ολες οι καταπιεσεις την ιδια βαρυτητα.
Σκέψου απλώς τα κοινά στοιχεία που υπάρχουν μεταξύ του coming out στα ερωτικά και θρησκευτικά θέματα.

Και το ποιοι είναι αυτοί που τσιρίζουν περισσότερο. Και κυρίως το πού τσιρίζουν ή πλασάρουν τη φοβερή και τρομερή επαναστατικότητα και οξυδερκή κρίση τους.

Κατά τη γνώμη μου, στη συντριπτική πλειοψηφία είναι τυπάκια που δρουν σε ανώδυνα πεδία και απλώς περιμένουν από τη συντήρηση (που μια χαρά τους βολεύει) να στρώσει το κόκκινο χαλί για πάρτη τους. :lol:
:+1::goodpost::bravo:

:blm:

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3331
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 09 Μάιος 2024, 18:34

ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Μάιος 2024, 10:34
foscilis έγραψε:
09 Μάιος 2024, 10:29
Γενικά άμα εμφανιστεί μια ηλίθια να σου βαφτίσει το παιδί και συμφωνεί η δικιά σου, να γνωρίζεις τα εξής:
1) παίζει να το έχουν συνενοηθεί από 11 χρονών
2) αυτή η ηλίθια ξέρει ΑΚΡΙΒΩΣ πώς γαμάς και συγκεκριμένα γιατί δε γαμάς το ίδιο καλά με τον τύπο που γάμαγε τη δικιά σου στα 17 και είναι ο αληθινός της έρωτας.
Το δραματοποιείς περισσότερο απ' ό,τι χρειάζεται. Σε βαθμό υπερβολής.
Τουλάχιστον ξέρουμε πώς γαμάει ο foscilis I guess.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8450
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 10 Μάιος 2024, 11:21

Green Dragon έγραψε:
09 Μάιος 2024, 15:40
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Μάιος 2024, 11:33
axilmar έγραψε:
09 Μάιος 2024, 11:24


Σαφως, δεν εχουν ολες οι καταπιεσεις την ιδια βαρυτητα.
Σκέψου απλώς τα κοινά στοιχεία που υπάρχουν μεταξύ του coming out στα ερωτικά και θρησκευτικά θέματα.

Και το ποιοι είναι αυτοί που τσιρίζουν περισσότερο. Και κυρίως το πού τσιρίζουν ή πλασάρουν τη φοβερή και τρομερή επαναστατικότητα και οξυδερκή κρίση τους.

Κατά τη γνώμη μου, στη συντριπτική πλειοψηφία είναι τυπάκια που δρουν σε ανώδυνα πεδία και απλώς περιμένουν από τη συντήρηση (που μια χαρά τους βολεύει) να στρώσει το κόκκινο χαλί για πάρτη τους. :lol:
:+1::goodpost::bravo:

:blm:
Καταλαβες τι ειπε; μπραβο σου.

Εγω δεν καταλαβα τιποτα.

Ποια τυπακια και ποια ανωδυνα πεδια; τι εννοει η ποιητρια;

Άβαταρ μέλους
BillSeism
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 19:54
Phorum.gr user: ΒΑΣΙΛΗΣ

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BillSeism » 10 Μάιος 2024, 11:52

axilmar έγραψε:
08 Μάιος 2024, 11:13
BillSeism έγραψε:
07 Μάιος 2024, 16:01
Αυτά που λέει το αρχικό ποστ δεν έχει άδικο αλλά υπερβάλλει ε όχι και καταπίεση. Κοίτα και εγώ δεν είμαι της Εκκλησίας αλλά στην Αναστάση κάθε χρόνο πάω οικογενειακά και με συγγενείς φίλους. Με τους ίδιους. Πάμε 12 παρά τέταρτο βέβαια ακούμε τα βεγγαλικά και γεια σας όπως οι πιο πολλοί.
Λέμε χρόνια πολλά κ τέλος.

Προσωπικά είμαι και νονός έχω βαφτηστήρι (έχει μεγαλώσει τώρα) με πρότειναν δεν μπορούσα να πω όχι. Το βάφτισα. Οκ. Και η μάνα του είναι και λίγο θεούσα που να ήξερε :lol: Αλλά έχουμε κάποιες σχέσεις με αγαπάνε τους αγαπάω τέλος.
Οκ είναι λίγο υποκριτικό από θεολογικής πλευράς αλλά τι να κάνεις;
Καταπιεζεσαι δλδ για να μην χασεις καποια πραγματα, ενω οι αλλοι οχι.

Και τα τα αλλα δεν ειναι καταπιεση...
Κοίταξε δεν διαφωνώ απλώς συγκρίνω τη διαφορά με τους μουσουλμάνους εκεί είναι η πραγματική καταπίεση. Αυτό εδώ είναι πταίσμα. Αλλά και πάλι είμαστε πίσω από τη Δύση σε αυτό το θέμα. Π.χ. ο Βέλγος ή ο Σουηδός ή ο Σκωτσέζος άθεος ή γενικά ο Ευρωπαίος είναι πολύ λιγότερο καταπιεσμένος ή και καθόλου σε σχέση με τον Έλληνα άθεο; Μάλλον ναι. Εκεί ελάχιστη επίδραση η θρησκεία στη κοινωνία. Ο στόχος είναι να τους φτάσουμε και να λύσουμε οριστικά αυτά τα ζητήματα.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14754
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 10 Μάιος 2024, 11:56

axilmar έγραψε:
10 Μάιος 2024, 11:21
Καταλαβες τι ειπε; μπραβο σου.

Εγω δεν καταλαβα τιποτα.

Ποια τυπακια και ποια ανωδυνα πεδια; τι εννοει η ποιητρια;
την ποίηση δεν την καταλαβαίνεις,την νιώθεις

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70708
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Μάιος 2024, 12:07

axilmar έγραψε:
10 Μάιος 2024, 11:21

Ποια τυπακια και ποια ανωδυνα πεδια; τι εννοει η ποιητρια;
Το επαγγελματικό, οικογενειακό και κοινωνικό πεδίο απ' όπου εκπέμπει ο οποιοσδήποτε.

Και την όποια εμβέλεια, δυναμική επιρροή του σ' αυτό.

Είναι αμιγώς ρεαλιστική και όχι ποιητική προσέγγιση.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27211
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 10 Μάιος 2024, 12:34

axilmar έγραψε:
09 Μάιος 2024, 11:17
Green Dragon έγραψε:
08 Μάιος 2024, 14:18
axilmar έγραψε:
08 Μάιος 2024, 11:39


Καταπιεσεις ειναι ολα αυτα.
Όχι. Ονομάζονται πραγματικός κόσμος.
Δεν παυουν να ειναι καταπιεσεις ομως.

Το οτι ειναι καταπιεσεις δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να γινονται. Η ελευθερια του ενος σταματα εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου.
Η πούστρα Κερκύρας ήταν λάβρος κατά των βουλευτών που ψήφισαν τον γάμο ομοφύλων και τους απαγόρευσε την είσοδο. Τον είδαμε όμως όλο μαρς-μουτς με τις γνωστές ομοφυλόφιλες παντρεμένες.
Η άλλη, της νίκης, χαστούκισε βουλευτίνα. Αν η δεύτερη αντιδρούσε και της έσπαγε τα μούτρα θα την έβγαζαν ξαπλωτή από το μένος των πιστών της θρησκείας της αγάπης.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8450
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 11 Μάιος 2024, 02:45

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Μάιος 2024, 12:07
axilmar έγραψε:
10 Μάιος 2024, 11:21

Ποια τυπακια και ποια ανωδυνα πεδια; τι εννοει η ποιητρια;
Το επαγγελματικό, οικογενειακό και κοινωνικό πεδίο απ' όπου εκπέμπει ο οποιοσδήποτε.

Και την όποια εμβέλεια, δυναμική επιρροή του σ' αυτό.

Είναι αμιγώς ρεαλιστική και όχι ποιητική προσέγγιση.
Δεν καταλαβαινω τιποτα.

Κανενας να το κανει πενηνταρακια;

Πως το λεγανε εκεινο το παλληκαρι που τα ελεγε ολα με αλληγοριες και δεν καταλαβαιναμε τιποτα;;; καπως ετσι νοιωθω

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40859
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Μάιος 2024, 06:01

Σενέκας έγραψε:
07 Μάιος 2024, 14:46
αν θεωρεί κάποιος ότι είναι καταπίεση το να ακολουθεί μια απλή κοινωνική σύμβαση όπως το να λέει χριστός ανέστη, τι να πω, ας βρει ένα απομονωμένο νησί να πάει να ζήσει και να μιλάει στις καρύδες γιατί μάλλον είναι πολύ ελεύθερο πνεύμα και δεν του πάει η κοινωνική ζωή :102:
Άλλο αυτό κι άλλο να φιλάει χέρια παπάδων και να πηγαίνει στην εκκλησία να ανάβει κερί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών