Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40861
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Μάιος 2024, 06:04

έργο_μακέτο έγραψε:
07 Μάιος 2024, 15:45
Aitwlos έγραψε:
07 Μάιος 2024, 15:39
έργο_μακέτο έγραψε:
07 Μάιος 2024, 14:56

Το Χριστός Ανέστη δεν είναι απλά μια φράση όπως το Χρόνια Πολλά. Όταν στο λέει κάποιος και απαντάς Αληθώς Ανέστη είναι σαν να ομολογείς ότι ένας θεάνθρωπος εν ονόματι Χριστός όντως αναστήθηκε.
Και γιατί να πεις αληθώς;
Μπορείς και να μην πεις.
Ο άλλος όμως περιμένει να το πεις.
Εγώ μερικές φορές λέω, συνήθως απλά λέω "χρόνια πολλά".
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5533
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 11 Μάιος 2024, 07:54

Ο Τσίπρας ξεκίνησε την πρωθυπουργία του με πολιτικό όρκο και μιλούσε για διαχωρισμό εκκλησίας/κράτους. Όταν έκανε την κωλοτούμπα του και είδε ότι χάνει κόσμο από αριστερά το γύρισε σε σταυρούς και παπαδαριό μπας και πάρει τίποτα από κέντρο. Δεν υπήρχε καμία κοινωνική απαίτηση, αυτός ήθελε να κάνει πονηρή επίκληση στο συναίσθημα.

Αλλά άσε τον Τσε από τα Lidl, εσύ μένεις σε κάνα χωριό με 100 κατοίκους και φοβάσαι πώς εάν δεν σε δουν την Κυριακή στην εκκλησία θα μιλάνε για εσένα; :p2:
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40861
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Μάιος 2024, 08:28

GoBzi έγραψε:
11 Μάιος 2024, 07:54
Ο Τσίπρας ξεκίνησε την πρωθυπουργία του με πολιτικό όρκο και μιλούσε για διαχωρισμό εκκλησίας/κράτους. Όταν έκανε την κωλοτούμπα του και είδε ότι χάνει κόσμο από αριστερά το γύρισε σε σταυρούς και παπαδαριό μπας και πάρει τίποτα από κέντρο. Δεν υπήρχε καμία κοινωνική απαίτηση, αυτός ήθελε να κάνει πονηρή επίκληση στο συναίσθημα.
Ακριβώς αυτό υποδηλώνει αυτή του η κίνηση, ότι υπάρχει κοινωνικός εκβιασμός.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70710
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Μάιος 2024, 08:38

hellegennes έγραψε:
11 Μάιος 2024, 08:28
GoBzi έγραψε:
11 Μάιος 2024, 07:54
Ο Τσίπρας ξεκίνησε την πρωθυπουργία του με πολιτικό όρκο και μιλούσε για διαχωρισμό εκκλησίας/κράτους. Όταν έκανε την κωλοτούμπα του και είδε ότι χάνει κόσμο από αριστερά το γύρισε σε σταυρούς και παπαδαριό μπας και πάρει τίποτα από κέντρο. Δεν υπήρχε καμία κοινωνική απαίτηση, αυτός ήθελε να κάνει πονηρή επίκληση στο συναίσθημα.
Ακριβώς αυτό υποδηλώνει αυτή του η κίνηση, ότι υπάρχει κοινωνικός εκβιασμός.
Ποιος εκβίασε τον Τσίπρα; :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5533
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 11 Μάιος 2024, 09:04

hellegennes έγραψε:
11 Μάιος 2024, 08:28
GoBzi έγραψε:
11 Μάιος 2024, 07:54
Ο Τσίπρας ξεκίνησε την πρωθυπουργία του με πολιτικό όρκο και μιλούσε για διαχωρισμό εκκλησίας/κράτους. Όταν έκανε την κωλοτούμπα του και είδε ότι χάνει κόσμο από αριστερά το γύρισε σε σταυρούς και παπαδαριό μπας και πάρει τίποτα από κέντρο. Δεν υπήρχε καμία κοινωνική απαίτηση, αυτός ήθελε να κάνει πονηρή επίκληση στο συναίσθημα.
Ακριβώς αυτό υποδηλώνει αυτή του η κίνηση, ότι υπάρχει κοινωνικός εκβιασμός.
Δηλαδή ο Κούλης είναι ήρωας μεταρρυθμιστής γιατί έχει πολύ περισσότερα να χάσει με ταυτότητες/γάμους ομοφυλοφίλων/αναγνώριση λαθρομεταναστών;
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3331
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 11 Μάιος 2024, 09:58

vantono έγραψε:
09 Μάιος 2024, 10:10
Εγώ πάντως στον έως τώρα άθεο περίγυρό μου, δεν εχω πετυχει ουτε εναν που να εχει τα κότσια να το παίξει μαγκας σχετικα με τη (μη) βάφτιση του παιδιου του.
Και σε συζητήσεις ακομα, αν πεις οτι δεν βαφτίζεις το παιδι σου, αποκλειεται να μη σε κοιτουν σαν να εισαι απόγονος του εωσφόρου του ίδιου. Και δεν μιλάω μονο για φανατικους πιστούς, αλλα και για ημίπιστους.
Εδω υπαρχουν πολλοί που ακομα δεν ξερουν οτι αρκεί η διαδικασία ονοματοδοσίας στο ληξιαρχείο, και οτι αν δεν το βαφτίσεις το παιδι "δεν εχει ονομα" (λολ).
Μάλλον φταίει ο κύκλος σου, εγώ σε συζητήσεις που λέω ότι δεν έχω βαπτίσει και ούτε πρόκεται να βαπτίσω το παιδί, δε λέει κάνεις τίποτα και δεν κοίτα κανείς περίεργα. Πίστοι και ημίπιστοι. Που να πω την αλήθεια, πίστοι και ημίπιστοι δεν θυμάμαι καν την τελευταία φορά που το ανέφερε κάποιος. Συνήθως θα είναι καμιά βαρετή ψωλού που ζει το μικροατικό της εφιάλτη και πρέπει να μας εξηγήσει τη μαλακία στο κεφάλι της, αλλά υπερσπάνιο πλεον, λόγω μάλλον της σχεδόν μηδενικής αντιπροσώπισης τέτοιου δείγματος μπετόβλακα στον κύκλο μου.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70710
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Μάιος 2024, 10:01

klg έγραψε:
11 Μάιος 2024, 09:58
vantono έγραψε:
09 Μάιος 2024, 10:10
Εγώ πάντως στον έως τώρα άθεο περίγυρό μου, δεν εχω πετυχει ουτε εναν που να εχει τα κότσια να το παίξει μαγκας σχετικα με τη (μη) βάφτιση του παιδιου του.
Και σε συζητήσεις ακομα, αν πεις οτι δεν βαφτίζεις το παιδι σου, αποκλειεται να μη σε κοιτουν σαν να εισαι απόγονος του εωσφόρου του ίδιου. Και δεν μιλάω μονο για φανατικους πιστούς, αλλα και για ημίπιστους.
Εδω υπαρχουν πολλοί που ακομα δεν ξερουν οτι αρκεί η διαδικασία ονοματοδοσίας στο ληξιαρχείο, και οτι αν δεν το βαφτίσεις το παιδι "δεν εχει ονομα" (λολ).
Μάλλον φταίει ο κύκλος σου, εγώ σε συζητήσεις που λέω ότι δεν έχω βαπτίσει και ούτε πρόκεται να βαπτίσω το παιδί, δε λέει κάνεις τίποτα και δεν κοίτα κανείς περίεργα. Πίστοι και ημίπιστοι. Που να πω την αλήθεια, πίστοι και ημίπιστοι δεν θυμάμαι καν την τελευταία φορά που το ανέφερε κάποιος. Συνήθως θα είναι καμιά βαρετή ψωλού που ζει το μικροατικό της εφιάλτη και πρέπει να μας εξηγήσει τη μαλακία στο κεφάλι της, αλλά υπερσπάνιο πλεον, λόγω μάλλον της σχεδόν μηδενικής αντιπροσώπισης τέτοιου δείγματος μπετόβλακα στον κύκλο μου.
:smt023
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40861
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Μάιος 2024, 14:23

GoBzi έγραψε:
11 Μάιος 2024, 09:04
hellegennes έγραψε:
11 Μάιος 2024, 08:28
GoBzi έγραψε:
11 Μάιος 2024, 07:54
Ο Τσίπρας ξεκίνησε την πρωθυπουργία του με πολιτικό όρκο και μιλούσε για διαχωρισμό εκκλησίας/κράτους. Όταν έκανε την κωλοτούμπα του και είδε ότι χάνει κόσμο από αριστερά το γύρισε σε σταυρούς και παπαδαριό μπας και πάρει τίποτα από κέντρο. Δεν υπήρχε καμία κοινωνική απαίτηση, αυτός ήθελε να κάνει πονηρή επίκληση στο συναίσθημα.
Ακριβώς αυτό υποδηλώνει αυτή του η κίνηση, ότι υπάρχει κοινωνικός εκβιασμός.
Δηλαδή ο Κούλης είναι ήρωας μεταρρυθμιστής γιατί έχει πολύ περισσότερα να χάσει με ταυτότητες/γάμους ομοφυλοφίλων/αναγνώριση λαθρομεταναστών;
Θεωρητικά ναι, πρακτικά επειδή αυτήν την στιγμή δεν υπάρχει δεύτερο μεγάλο κόμμα, δεν κινδυνεύει. Το ότι παίρνει όμως λιγότερο από το μισό των αληθινών ψηφοφόρων της ΝΔ λέει πολλά (όχι μόνο για τα θρησκευτικά και λοιπά συντηρητικά θέματα, αλλά και για την ανικανότητά τους, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 3079
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 11 Μάιος 2024, 20:06

hellegennes έγραψε:
11 Μάιος 2024, 08:28
GoBzi έγραψε:
11 Μάιος 2024, 07:54
Ο Τσίπρας ξεκίνησε την πρωθυπουργία του με πολιτικό όρκο και μιλούσε για διαχωρισμό εκκλησίας/κράτους. Όταν έκανε την κωλοτούμπα του και είδε ότι χάνει κόσμο από αριστερά το γύρισε σε σταυρούς και παπαδαριό μπας και πάρει τίποτα από κέντρο. Δεν υπήρχε καμία κοινωνική απαίτηση, αυτός ήθελε να κάνει πονηρή επίκληση στο συναίσθημα.
Ακριβώς αυτό υποδηλώνει αυτή του η κίνηση, ότι υπάρχει κοινωνικός εκβιασμός.
Ναι αλλά σαν άθεος βγήκε. Δεν άρχισε για αυτό να χάνει ψήφους; Τους έχανε γιατί τα είχε κάνει σαλάτα
Juno έγραψε:
15 Μάιος 2024, 23:50
Τελικά όλο δεξιούς πολιτικούς δολοφονούν παγκοσμίως. Έχουν δολοφονήσει κανέναν αριστερό;

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23674
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 13 Μάιος 2024, 01:26

Frappezitis έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:06
Ένα μεγάλο μπράβο στην Μαρίνα Σάττι που εκπροσωπεί επαξίως τον λαό μας γεμίζοντας το Instagram με εικόνες από καρπούζια

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών