μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24772
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 24 Ιουν 2019, 16:51

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
24 Ιουν 2019, 16:47


πιστευω γνωριζεις ποιον ειναι ο λογος υπαρξης των επιδοματων και του κοινωνικου κρατους,υπαρχουν ακριβως για να μπορουν οι μισθοι να συγκρατουνται απο ενα υψος και πανω
well αν ο ίδιος ο εργαζόμενος ζητά να πληρώνεται 800 μικτά αντί για 1000 μικτά (ή πόσο είναι το 400+400 έναντι του 800 άσπρα) μάλλον δε δουλεύουν και πολύ καλά. Για την ακρίβεια αυτό που κάνουν είναι να συγκρατούν τους μισθούς από ένα ύψος και κάτω.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21782
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 24 Ιουν 2019, 16:52

foscilis έγραψε:
24 Ιουν 2019, 14:02
Ότι έχοντας ανοίξει οι δουλειές λόγω των πολλών AirBnB στην περιοχή ψάχνει εδώ και αρκετό καιρό για υπάλληλο αλλά δε μπορεί να βρει γιατί όλοι θέλουν να είναι από εντελώς μαύρα έως part time κανονικά και το υπόλοιπο μαύρα, ώστε να μη χάσουν τα διάφορα επιδόματα (στέγασης, ανεργίας, κοινωνικό τιμολόγιο)
που είναι ο Pirate7G να μας πει για το πόσο καλά είναι τα επιδόματα και για το ότι δεν εφησυχάζονται όσοι τα παίρνουν :lol:
γιατί να πάνε να δουλέψουν για 550 ευρώ, τη στιγμή που βγάζουν πάνω από τα μισά ενώ κάθονται
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24772
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 24 Ιουν 2019, 16:52

Γραφικός έγραψε:
24 Ιουν 2019, 16:49
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Ιουν 2019, 16:42
Ξεχνάς ότι οι φόροι αυτών που μισείς σε τρέφουν.

Το κράτος δεν είναι τίποτα άλλο από ένας μεσάζων σ' αυτή τη διαδικασία.
:smt018
Με θρέφει ένα πολύ μικρό μέρος των κρατήσεων που έχει γίνει σε μένα. Στο τέλος της χρονιάς θα έχω πάρει 6000 κι οι κρατήσεις που μου έχουν γίνει είναι πάνω από δεκαπλάσιες.
Σου κρατάνε 60.000 το χρόνο; :c020:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71613
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Ιουν 2019, 16:53

Γραφικός έγραψε:
24 Ιουν 2019, 16:49
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Ιουν 2019, 16:42
Ξεχνάς ότι οι φόροι αυτών που μισείς σε τρέφουν.

Το κράτος δεν είναι τίποτα άλλο από ένας μεσάζων σ' αυτή τη διαδικασία.
:smt018
Με θρέφει ένα πολύ μικρό μέρος των κρατήσεων που έχει γίνει σε μένα. Στο τέλος της χρονιάς θα έχω πάρει 6000 κι οι κρατήσεις που μου έχουν γίνει είναι πάνω από δεκαπλάσιες.
Έχεις υπερτιμήσει τον εαυτό σου και την προσφορά σου. Δεν σου χρωστάω τίποτα.
Κάνεις ένα βασικό λάθος. :)

Δεν θεωρώ ότι εσύ μου χρωστάς κάτι.

Αλλά συγχρόνως δεν θεωρώ ότι σου χρωστάω εγώ κάτι.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ενωσηΚ
Δημοσιεύσεις: 1105
Εγγραφή: 03 Μάιος 2019, 01:26

Re: μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ενωσηΚ » 24 Ιουν 2019, 16:55

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Ιουν 2019, 16:53
Γραφικός έγραψε:
24 Ιουν 2019, 16:49
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Ιουν 2019, 16:42
Ξεχνάς ότι οι φόροι αυτών που μισείς σε τρέφουν.

Το κράτος δεν είναι τίποτα άλλο από ένας μεσάζων σ' αυτή τη διαδικασία.
:smt018
Με θρέφει ένα πολύ μικρό μέρος των κρατήσεων που έχει γίνει σε μένα. Στο τέλος της χρονιάς θα έχω πάρει 6000 κι οι κρατήσεις που μου έχουν γίνει είναι πάνω από δεκαπλάσιες.
Έχεις υπερτιμήσει τον εαυτό σου και την προσφορά σου. Δεν σου χρωστάω τίποτα.
Κάνεις ένα βασικό λάθος. :)

Δεν θεωρώ ότι εσύ μου χρωστάς κάτι.

Αλλά συγχρόνως δεν θεωρώ ότι σου χρωστάω εγώ κάτι.
Και ποτε είπε οτι του χρωστάς μωρε; ελεος πια...
LEONAS έγραψε:
25 Ιουν 2019, 15:51
Εγώ ξυπόλητος και ξεβρακωτος

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 24 Ιουν 2019, 16:55

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Ιουν 2019, 16:49
Με λίγα λόγια καλά μου παιδιά βιώνουμε το μαρξιστικό προτσές σε μια ανεπιθύμητη παραλλαγή.

Την υπεραξία της αεργίας.

Το νέο τοτέμ του θαυμαστού καινούργιου κόσμου.

Προσδεθείτε.
βιωνουμε το νεοφιλελε θατσερικο μοντελο που ο φριντμαν αποθεωνε (μεσω της λογικης των κουπονιων στην αμερικη)

η λογικη και του κουλη που παπαγαλιζει τα περι καποιων που προχωρουν και αλλων που δεν μπορουν να ακολουθησουν και πρεπει να υποστηριχθουν με αυτο τον τροπο

οποιος θελει ανατροπη μοντελου και ανταποδοτικες υπηρεσιες εναντι παροχων μας ακολουθει :smt023

Εικόνα
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Γραφικός

Re: μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 24 Ιουν 2019, 16:56

foscilis έγραψε:
24 Ιουν 2019, 16:52
Γραφικός έγραψε:
24 Ιουν 2019, 16:49
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Ιουν 2019, 16:42
Ξεχνάς ότι οι φόροι αυτών που μισείς σε τρέφουν.

Το κράτος δεν είναι τίποτα άλλο από ένας μεσάζων σ' αυτή τη διαδικασία.
:smt018
Με θρέφει ένα πολύ μικρό μέρος των κρατήσεων που έχει γίνει σε μένα. Στο τέλος της χρονιάς θα έχω πάρει 6000 κι οι κρατήσεις που μου έχουν γίνει είναι πάνω από δεκαπλάσιες.
Σου κρατάνε 60.000 το χρόνο; :c020:
Ναι υπερέβαλα. Κάνοντας έναν πρόχειρο υπολογισμό έχω πληρώσει 25000 και χρωστάω άλλες δέκα, τις οποίες ξεπληρώνω σιγά- σιγά από... το επίδομα ανεργίας :lol: .
Πάλι είναι πολλαπλάσια όμως από το -φτου κακά- επίδομα ανεργίας που δικαιούμαι.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24772
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 24 Ιουν 2019, 16:57

Γραφικός έγραψε:
24 Ιουν 2019, 16:10

Εσένα τελικά σε ενοχλεί να υπάρχει μία δικλείδα ασφαλείας ώστε να μην αναγκάζεται ο κάθε εργαζόμενος να δουλεύει για 100 ευρώ;
Θα το εκτιμούσα αν απαντούσες ευθέως στην ερώτησή μου, μ' ένα "ναι" ή ένα "όχι" πριν αναπτύξεις.
όχι δε με ενοχλεί.

Επίσης δε συζητάμε για κάτι τέτοιο.

Ο εργαζόμενος θέλει να παίρνει τα ίδια λεφτά στο χέρι. Απλώς θέλει από 50% έως 100% να είναι μαύρα για να μη συνεισφέρει ΤΙΠΟΤΑ ο ίδιος στις ανάγκες των άλλων εργαζομένων, αλλά αντιθέτως να βάζει χέρι στο υστέρημα όσων ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΠΑΝΤΑ δεν κάνουν το ίδιο κόλπο.

Εσένα σε ενοχλεί αυτό;

Εγώ το θεωρώ ταξική προδοσία.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foscilis την 24 Ιουν 2019, 17:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Γραφικός

Re: μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 24 Ιουν 2019, 16:58

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Ιουν 2019, 16:53
Κάνεις ένα βασικό λάθος. :)

Δεν θεωρώ ότι εσύ μου χρωστάς κάτι.

Αλλά συγχρόνως δεν θεωρώ ότι σου χρωστάω εγώ κάτι.
Οκ.
Πάντως εδώ
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Ιουν 2019, 16:42
Ξεχνάς ότι οι φόροι αυτών που μισείς σε τρέφουν.

Το κράτος δεν είναι τίποτα άλλο από ένας μεσάζων σ' αυτή τη διαδικασία.
φάνηκε σα να απαιτείς κάποια ευγνωμοσύνη.

Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5481
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 24 Ιουν 2019, 17:04

Μιας και πήγε η κουβέντα στο ΚΕΑ, γνωρίζω άτομο που το λαμβάνει ενώ ταυτόχρονα εργάζεται (μαύρα φυσικά) σε φροντιστήριο και επιπλέον παραδίδει ιδιαίτερα μαθήματα (επίσης μαύρα).

Υ.Γ. Το συγκεκριμένο πρόσωπο ψηφιζει ΚΚΕ. :smt047

Γραφικός

Re: μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 24 Ιουν 2019, 17:04

foscilis έγραψε:
24 Ιουν 2019, 16:57
όχι δε με ενοχλεί.

Επίσης δε συζητάμε για κάτι τέτοιο.

Ο εργαζόμενος θέλει να παίρνει τα ίδια λεφτά στο χέρι. Απλώς θέλει από 50% έως 100% να είναι μαύρα για να μη συνεισφέρει ΤΙΠΟΤΑ ο ίδιος στις ανάγκες των άλλων εργαζομένων, αλλά αντιθέτως να βάζει χέρι στο υστέρημα όσων ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΠΑΝΤΑ δεν κάνουν το ίδιο κόλπο.

Εσένα σε ενοχλεί αυτό;

Εγώ το θεωρώ ταξική προδοσία.
Με ενοχλεί όταν ισχύει, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι τόσο γενικευμένο το φαινόμενο ώστε να απορρίπτουν όλοι μία υγιή προσφορά εργασίας. Το θεωρώ πιο πιθανό να σου τα έλεγε παραποιημένα κι υπερβολικά για να ξεσπάσει.
Εδώ που τα λέμε ψάχνω για δουλειά. Μετακομίζω οπουδήποτε. Αν μπορείς στείλε μου το τηλέφωνο της επιχείρησης να επικοινωνήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71613
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Ιουν 2019, 17:05

Γραφικός έγραψε:
24 Ιουν 2019, 16:56
foscilis έγραψε:
24 Ιουν 2019, 16:52
Γραφικός έγραψε:
24 Ιουν 2019, 16:49


:smt018
Με θρέφει ένα πολύ μικρό μέρος των κρατήσεων που έχει γίνει σε μένα. Στο τέλος της χρονιάς θα έχω πάρει 6000 κι οι κρατήσεις που μου έχουν γίνει είναι πάνω από δεκαπλάσιες.
Σου κρατάνε 60.000 το χρόνο; :c020:
Ναι υπερέβαλα. Κάνοντας έναν πρόχειρο υπολογισμό έχω πληρώσει 25000 και χρωστάω άλλες δέκα, τις οποίες ξεπληρώνω σιγά- σιγά από... το επίδομα ανεργίας :lol: .
Πάλι είναι πολλαπλάσια όμως από το -φτου κακά- επίδομα ανεργίας που δικαιούμαι.
Οκ, άρα είχες πληρώσεει 25000 σε φόρους και ασφαλιστικές εισφορές και χρωστάς περίπου 10000 για τις οποίες δίνεις κάποιο έναντι, που προφανώς καλύπτει μόνον τους τόκους.

Δηλαδή περίπου όσο κοστίζει μια πετσοκομμένη :003: σύνταξη 1200 ευρώ για δύο χρόνια.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6514
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 24 Ιουν 2019, 17:07

foscilis έγραψε:
24 Ιουν 2019, 16:51
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
24 Ιουν 2019, 16:47


πιστευω γνωριζεις ποιον ειναι ο λογος υπαρξης των επιδοματων και του κοινωνικου κρατους,υπαρχουν ακριβως για να μπορουν οι μισθοι να συγκρατουνται απο ενα υψος και πανω
well αν ο ίδιος ο εργαζόμενος ζητά να πληρώνεται 800 μικτά αντί για 1000 μικτά (ή πόσο είναι το 400+400 έναντι του 800 άσπρα) μάλλον δε δουλεύουν και πολύ καλά. Για την ακρίβεια αυτό που κάνουν είναι να συγκρατούν τους μισθούς από ένα ύψος και κάτω.
Και τώρα βάλε σε αυτό και τη συνάρτηση φορολογία και ατομισμό και θα καταλήξεις πως όσο μικρότερο είναι το κράτος τόσο λιγότερο κλέβει από αυτούς που δήθεν βοηθάει...
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

the_black_planet
Δημοσιεύσεις: 1170
Εγγραφή: 24 Μάιος 2018, 13:54
Phorum.gr user: the_black_planet

Re: μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the_black_planet » 24 Ιουν 2019, 17:07

Ασέβαστος έγραψε:
24 Ιουν 2019, 14:49
foscilis έγραψε:
24 Ιουν 2019, 14:20
Δηλαδή στην ουσία τα επιδόματα παροτρύνουν τον άλλον να κάθεται και να ξύνει τ' αρχίδια του εκτός αν πληρώνεται 2.000 ευρώ για 8ωρη δουλειά σε καθαριστήριο.

ΟΚ.

Πολύ καλό επιχείρημα για να αντικατασταθούν με τεκμήριο 10.000 ευρώ και φόρο 20% από το 1ο.
οχι, στην ουσια τα 100 ευρω μισθος ειναι ο λογος που δε θελουν να χασουν τα επιδοματα κλπ.

εκτος απο τα 100 και τα 2.000 που ειναι πλως τραβηγμενα νουμερα, υπαρχει και η πραγματικοτητα. δηλαδη αν πληρωνει κοντα στο χιλιαρικο και δεν παει κανεις για δουλεια για να μη χασουν τα 300, ειναι τεμπεληδες. αν πληρωνει 400, απλως δεν εχουν αλλο τροπο επιβιωσης.
Και τα 400 και 1000 που λες πάλι ακραία νούμερα είναι, το λογικό είναι γύρω στα 600, όπου είναι και ο κατώτατος μισθός. Εγώ πιστεύω πως καποιον θα βρει δεν παίζει. Πάντως παιδιά εγώ σίγουρα θα προτιμούσα να έπαιρνα 200€ επίδομα και να αφιερώνω το χρόνο μου σε άλλα πολύ πιο παραγωγικά πράγματα από το να δουλεύω σε καμιά κωλοδουλεια πού δουλεύεις 10ωρα για τον κατώτατο. Και συνήθως αυτές είναι οι μεγάλες εταιρείες-αλυσιδες. Αλλά για να προλάβω τους καλοπροαίρετους δεν παίρνω επίδομα γιατί δεν έχω χωρίσει στα χαρτιά και το αφήνω να το παίρνει η πρώην γυναίκα που το έχει περισσότερη ανάγκη.
Ζωγράφισε έναν ήλιο στο ταβάνι, μίλησε με τ’ αγέρι της νυχτιάς
και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς.
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς
πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 24 Ιουν 2019, 17:08

Τα χουμε πει 1000 φορες αλλα καποιοι εχουν κλειστα αυταια και ματια
Η μαυρη εργασια θελει δυο για να γινει πραγματικοτητα
Απο τους δυο περιεργως τιμωρειται μονο ο ενας ο εργοδοτης ενω ο εργαζομεξος επιβραβεβευται για την παρανομια που διεπραξε
Η μαυρη εργασια οφειλεται και στο οτι πολλοι θελουν να δουλεψουν μαυρα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ την 24 Ιουν 2019, 17:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών