Θα θέλατε να γινετε αθάνατοι?

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7773
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Θα θέλατε να γινετε αθάνατοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 21 Σεπ 2021, 10:06

ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Σεπ 2021, 00:25
vantono έγραψε:
13 Σεπ 2021, 10:09
Ωραία φάση η αθανασία αλλά να γερνάς μέχρι τα 40 το πολύ, και να παραμένεις έτσι. Οχι παραπανω. Αν υπάρχει αθανασία και το κοντέρ των σωματικών λειτουργιών συνεχιζει να γράφει γήρανση κανονικά, δεν θα μου ηταν και ο,τι καλυτερο να ειμαι ενας αθάνατος κωλόγερος με πι και μασέλα.
Ενώ να ήσουν αθάνατος σαραντάρης και φτωχός με προοπτική σύνταξης του Αγίου Ποτέ θα ήταν το τέλειο. :lol:

Αυτά μου θυμίζουν κάτι τεστ που έπαιζαν στο παρελθόν για την προηγόυμενη ζωή και όλοι έβγαιναν στρατηγοί, πρίγκιπες, ιέρειες, μάγισσες και τέτοια. Ούτε ένας σκλάβος για δείγμα, δεν υπήρχε.
Δηλαδή θα προτιμούσες να μην υπάρχεις απο το να είσαι νέος και φτωχός με άπειρες δυνατότητες για το μέλλον;

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38102
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Θα θέλατε να γινετε αθάνατοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 21 Σεπ 2021, 15:52

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
21 Σεπ 2021, 09:28
sys3x έγραψε:
20 Σεπ 2021, 15:45
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
20 Σεπ 2021, 09:41


Την πρώτη φορά που συνάντησα τον Αλέξη μου έκανε την καλύτερη εντύπωση. Είχε σπιρτάδα στο βλέμμα και ήταν ωκύς πόδας. Στην αρχή η συζήτηση είχε πολύ ενδιαφέρον. Μιλούσαμε για τον έρωτα, για την φιλοσοφία, για μουσική. Κάπου στα πέντε λεπτά το βλέμμα του άρχισε να χάνει την σπιρτάδα του και τα πόδια του να τρέμουν καθώς σηκώθηκε να γεμίσει τα ποτήρια μας με μπράντυ. Το γραφείο είχε μια θεσπέσια εξωτική μυρωδιά.
Μετά τα πέντε λεπτά, δε μιλούσε πολύ και δεν ανταποκρινόταν φυσιολογικά. Τον ρώτησα αν είναι καλά. Είχε πάρει τη βιογραφία του Βελουχιώτη και το κεφάλαιο του Μαρξ και τα κρατούσε δυνατά. Μου είπε πως ναι, είναι μια χαρά. Μετά από λίγο παράτησε το πούρο αβάνας και το μπράντυ κι έφυγε σχεδόν τρέχοντας. Τα βιβλία έπεσαν από τα χέρια του. Οι σελίδες των κανονικών βιβλίων είχαν σκιστεί κι αντί για αυτές τα βιβλία είχαν πορνογραφικά κόμικς.
Από τότε υποπτεύθηκα πως ο Αλέξης είχε δυο τρεις απαντήσεις επάνω σε ευρύ ιστό πραγμάτων μα σε πιθανή εμβάθυνση συναντούσες ένα άδειο κέλυφος. Δεν θα μπορούσε ετούτος ο αποτυχημένος να μου προσφέρει όχι αθανασία. Ούτε καλή ζωή. Οπότε τώρα προσεγγίζω τον άλλον.
Ωραία, με προφορά αγγλικών πρώην πρωθυπουργού για πρώτη και τελευταία φορά, τέηκ ιτ ορ ληβ ιτ.
:102:
You drive a hard bargain. Εντάξει, θα το πάρω. Μη βάλεις να με γαμήσει όμως και κανας γορίλας ή καμιά θυληκιά ύαινα. Μάλλον, για την αθανασία, δε γαμιέται. Ας φάω κι ένα πούτσο.
Οι θηλυκές ύαινες γάμουν αποκλειστικά αρσενικούς ύαινους οπότε μην ανησυχείς για τα ψευδοπέη.
Θα έχουμε τα χαρτιά έτοιμα για υπογραφές στο στούντιο, θα κάνομε και μιά μικρή τελετή να το γιορτάσουμε, όπως κάνουμε για κάθε νέα ψυχή.
Μην φέρεις στυλό, δεν χρειάζεται.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Re: Θα θέλατε να γινετε αθάνατοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 17 Μαρ 2023, 01:01

George_V έγραψε:
12 Σεπ 2021, 17:53
Θα θέλατε να γινετε αθανατοι? Η μηπως η υπερβολικα μακρά ζωη καταντά βαρετη απο ενα σημειο και μετα?
Η αιωνιότητα δε θα ήταν βαρετή αν μπορούσαμε να διαγράφουμε επιλεκτικά τις μνήμες μας όποτε θέλουμε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών