Δικαστική απόφαση εναντίον εκκλησίας για...τις καμπάνες σε συγκεκριμένες ώρες...

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10521
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Δικαστική απόφαση εναντίον εκκλησίας για...τις καμπάνες σε συγκεκριμένες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 14 Δεκ 2023, 16:14


Εκεί πήγαν οι συνειρμοί μου :oops:
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20334
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Δικαστική απόφαση εναντίον εκκλησίας για...τις καμπάνες σε συγκεκριμένες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 14 Δεκ 2023, 16:15

ksk έγραψε:
14 Δεκ 2023, 16:14

Εκεί πήγαν οι συνειρμοί μου :oops:
Εγώ ήδη έχω πει μία φορά το jingle bells :smt005:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70967
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δικαστική απόφαση εναντίον εκκλησίας για...τις καμπάνες σε συγκεκριμένες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Δεκ 2023, 16:17

Cecily Anne έγραψε:
14 Δεκ 2023, 16:06
Οι καμπανες βαρανε αυτόματα με μηχανισμό. Άσχετο.
Κι εγώ άσχετη είμαι με το θέμα.

Κατά τα άλλα, σαφώς και στα τοπικά ζητήματα πρέπει να μετράει η γνώμη της πλειοψηφίας.

Αναφορικά δε με τους συσχετισμούς ανάπηρων και κωδωνοκρουσιών, τί να πω;

Αν όσοι δεν αντέχουν τις καμπάνες, δεν κάθονται σε τραπέζια καφέ ή εστιατορίων που καλύπτουν τους χώρους των πεζοδρομίων, δεν παρκάρουν όπου να' ναι, δεν παίζουν στο τέρμα βασανισμένα άσματα με ανοιχτά παράθυρα στα αυτοκίνητα τις μικρές ώρες, δεν αφήνουν τα παιδάκια τους να τσιρίζουν σε ώρες κοινής ησυχίας, δεν αφήνουν παντού σκουπίδια, δεν, δεν, δεν... να τους στηρίξω βρε παιδί μου.
Gavalas for President! :grfl:

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14831
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Δικαστική απόφαση εναντίον εκκλησίας για...τις καμπάνες σε συγκεκριμένες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 14 Δεκ 2023, 16:19

πάντα υπάρχει κάτι χειρότερο.θα μπορούσαν να βάζουν ανα μισάωρο acdc με αυτόν τον τρόμπα να τσιρίζει

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70967
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δικαστική απόφαση εναντίον εκκλησίας για...τις καμπάνες σε συγκεκριμένες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Δεκ 2023, 16:21

hellegennes έγραψε:
14 Δεκ 2023, 16:12
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Δεκ 2023, 16:05
hellegennes έγραψε:
14 Δεκ 2023, 15:56


Δεν ξέρω για τι πράγμα μιλάς, φιλενάδα, εγώ δεν έχω παρκάρει ποτέ σε πεζοδρόμιο. Αυτά με τις επιλεκτικές ευαισθησίες πρώτα ως αυτοκριτική, παρακαλώ.
Ούτε κι εγώ έχω βαρέσει ποτέ καμπάνες. Παρακάτω;
Κάτι μου λέει όμως ότι έχεις παρκάρει σε πεζοδρόμιο, οπότε σε ξανακαλώ να κάνεις αυτοκριτική πριν αρχίσεις ξανά τις σαχλαμαρίτσες για επιλεκτικές εαυσθησίες με τον χαριτωμενούλι τροπάκο σου.
Αν ακούς φωνές, να πας σε ωριλά, ψυχοθεραπευτή ή παπά.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10521
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Δικαστική απόφαση εναντίον εκκλησίας για...τις καμπάνες σε συγκεκριμένες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 14 Δεκ 2023, 16:21

nowhere έγραψε:
14 Δεκ 2023, 16:19
πάντα υπάρχει κάτι χειρότερο.θα μπορούσαν να βάζουν ανα μισάωρο acdc με αυτόν τον τρόμπα να τσιρίζει
:smt023
:smt005::smt005::smt005:
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10521
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Δικαστική απόφαση εναντίον εκκλησίας για...τις καμπάνες σε συγκεκριμένες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 14 Δεκ 2023, 16:24

Cecily Anne έγραψε:
14 Δεκ 2023, 16:15
ksk έγραψε:
14 Δεκ 2023, 16:14

Εκεί πήγαν οι συνειρμοί μου :oops:
Εγώ ήδη έχω πει μία φορά το jingle bells :smt005:
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7958
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Δικαστική απόφαση εναντίον εκκλησίας για...τις καμπάνες σε συγκεκριμένες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 14 Δεκ 2023, 16:25

Μπα, αυτό δεν είναι τίποτα. Μερικές φορές μου τραντάζεται το κεφάλι επί μια ώρα, επί δύο, ανά διαστήματα σαν να δουλεύει ένα τρυπάνι σε κοντινή απόσταση (δεν δουλεύει). Ξέρω να πάω σε ωριλά, ψυχίατρο ή παπά. :003:

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20334
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Δικαστική απόφαση εναντίον εκκλησίας για...τις καμπάνες σε συγκεκριμένες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 14 Δεκ 2023, 16:26

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Δεκ 2023, 16:17
Cecily Anne έγραψε:
14 Δεκ 2023, 16:06
Οι καμπανες βαρανε αυτόματα με μηχανισμό. Άσχετο.
Κι εγώ άσχετη είμαι με το θέμα.

Κατά τα άλλα, σαφώς και στα τοπικά ζητήματα πρέπει να μετράει η γνώμη της πλειοψηφίας.

Αναφορικά δε με τους συσχετισμούς ανάπηρων και κωδωνοκρουσιών, τί να πω;

Αν όσοι δεν αντέχουν τις καμπάνες, δεν κάθονται σε τραπέζια καφέ ή εστιατορίων που καλύπτουν τους χώρους των πεζοδρομίων, δεν παρκάρουν όπου να' ναι, δεν παίζουν στο τέρμα βασανισμένα άσματα με ανοιχτά παράθυρα στα αυτοκίνητα τις μικρές ώρες, δεν αφήνουν τα παιδάκια τους να τσιρίζουν σε ώρες κοινής ησυχίας, δεν αφήνουν παντού σκουπίδια, δεν, δεν, δεν... να τους στηρίξω βρε παιδί μου.
Εγώ έχω να πω ότι θα πρέπει να φοβάστε τον αυπνο τον άνθρωπο. Και το λέω πολύ σοβαρά.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41017
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δικαστική απόφαση εναντίον εκκλησίας για...τις καμπάνες σε συγκεκριμένες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Δεκ 2023, 16:32

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Δεκ 2023, 16:17
Cecily Anne έγραψε:
14 Δεκ 2023, 16:06
Οι καμπανες βαρανε αυτόματα με μηχανισμό. Άσχετο.
Κι εγώ άσχετη είμαι με το θέμα.

Κατά τα άλλα, σαφώς και στα τοπικά ζητήματα πρέπει να μετράει η γνώμη της πλειοψηφίας.

Αναφορικά δε με τους συσχετισμούς ανάπηρων και κωδωνοκρουσιών, τί να πω;

Αν όσοι δεν αντέχουν τις καμπάνες, δεν κάθονται σε τραπέζια καφέ ή εστιατορίων που καλύπτουν τους χώρους των πεζοδρομίων, δεν παρκάρουν όπου να' ναι, δεν παίζουν στο τέρμα βασανισμένα άσματα με ανοιχτά παράθυρα στα αυτοκίνητα τις μικρές ώρες, δεν αφήνουν τα παιδάκια τους να τσιρίζουν σε ώρες κοινής ησυχίας, δεν αφήνουν παντού σκουπίδια, δεν, δεν, δεν... να τους στηρίξω βρε παιδί μου.
Ωραία, εγώ δεν εμπίμπτω σε καμμιά από τις κατηγορίες σου, δεν κάθομαι σε τραπέζια που καλύπτουν χώρους πεζοδρομίων, δεν παρκάρω όπου να 'ναι, παίζω μουσική πάντα με κλειστά παράθυρα και ακουστικά, δεν αφήνω τα παιδιά μου να τσιρίζουν σε ώρες κοινής ησυχίας (το οποίο είναι βέβαια αισχρότατη εξίσωση, θα έπρεπε να ντρέπεσαι που το λες*), δεν αφήνω πουθενά σκουπίδια, αν δεν βρίσκω κάδο τα κουβαλάω στην τσέπη μου, έχω κάνει ράμπα αναπήρων στο πεζοδρόμιο του δήμου γιατί ο δήμος δεν έκανε και και και.

Δεν περιμένω βέβαια την στήριξή σου ούτε και την χρειάζομαι, αλλά όχι σε μένα διδακτισμούς για επιλεκτικές ευαισθησίες. Μάθε να μην κάνεις αυτόματες υποθέσεις για τους συνομιλητές σου για να ειρωνευτείς και να προωθήσεις τα επιχειρήματά σου. Αν δεν σου βγαίνει, να το παραδέχεσαι τίμια.


* Κι επειδή δεν μπορώ να το αφήσω έτσι, εδώ εξισώνεις μια τραμπουκίστικη συμπεριφορά (έχω μεγάλο ρολόι και θα βαράω όσο δυνατά θέλω, όποτε θέλω, γαμώντας όλην την περιοχή) με την αδυναμία να έχει κάποιος απόλυτο έλεγχο σε ανήλικους ανθρώπους που δεν έχουν ωριμάσει ώστε να σκέφτονται λογικά και με ενσυνείδηση. Κατάπτυστο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41017
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δικαστική απόφαση εναντίον εκκλησίας για...τις καμπάνες σε συγκεκριμένες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Δεκ 2023, 16:34

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Δεκ 2023, 16:21
hellegennes έγραψε:
14 Δεκ 2023, 16:12
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Δεκ 2023, 16:05


Ούτε κι εγώ έχω βαρέσει ποτέ καμπάνες. Παρακάτω;
Κάτι μου λέει όμως ότι έχεις παρκάρει σε πεζοδρόμιο, οπότε σε ξανακαλώ να κάνεις αυτοκριτική πριν αρχίσεις ξανά τις σαχλαμαρίτσες για επιλεκτικές εαυσθησίες με τον χαριτωμενούλι τροπάκο σου.
Αν ακούς φωνές, να πας σε ωριλά, ψυχοθεραπευτή ή παπά.
Δεν ακούω φωνές, διαβάζω λέξεις κι εσύ εδώ διάλεξες να πεις ότι δεν έχεις βαρέσει καμπάνες, πράγμα που σημαίνει ότι όντως παρκάρεις σε πεζοδρόμια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70967
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δικαστική απόφαση εναντίον εκκλησίας για...τις καμπάνες σε συγκεκριμένες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Δεκ 2023, 16:41

hellegennes έγραψε:
14 Δεκ 2023, 16:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Δεκ 2023, 16:21
hellegennes έγραψε:
14 Δεκ 2023, 16:12


Κάτι μου λέει όμως ότι έχεις παρκάρει σε πεζοδρόμιο, οπότε σε ξανακαλώ να κάνεις αυτοκριτική πριν αρχίσεις ξανά τις σαχλαμαρίτσες για επιλεκτικές εαυσθησίες με τον χαριτωμενούλι τροπάκο σου.
Αν ακούς φωνές, να πας σε ωριλά, ψυχοθεραπευτή ή παπά.
Δεν ακούω φωνές, διαβάζω λέξεις κι εσύ εδώ διάλεξες να πεις ότι δεν έχεις βαρέσει καμπάνες, πράγμα που σημαίνει ότι όντως παρκάρεις σε πεζοδρόμια.
Ok, συγκεκριμενοποιώ την πρόταση. Οι εμμονές ενίοτε τυφλώνουν.
Gavalas for President! :grfl:


Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23914
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Δικαστική απόφαση εναντίον εκκλησίας για...τις καμπάνες σε συγκεκριμένες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 14 Δεκ 2023, 18:06

Μην το κουράζομεν, να καταργηθει πάραυτα ο αλεγκροματζόρε χαζοχαρούμενος καμπανήχος και να αντικατασταθεί μόνον με τον αντίστοιχο μινόρε πένθιμο, ο οποίος θα μας χαϊδευει απαλά τα αυτάκια μονον εις ώρες μη κοινης ησυχίας.

Αν δεν μπορει να γινει πρακτικά αυτη η αντικατάσταση, σταματήστε να παντρεύεστε/βαφτίζεστε/πηγαινετε σε λοιπες λειτουργιες χαρμόσυνες και ξεκινάτε να πεθαίνετε.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Δικαστική απόφαση εναντίον εκκλησίας για...τις καμπάνες σε συγκεκριμένες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 14 Δεκ 2023, 18:48

Cecily Anne έγραψε:
14 Δεκ 2023, 15:39
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Δεκ 2023, 15:37
Θα ήθελα να δω όλους όσους τα παίρνουν με τη διατάραξη της κοινωνικής γαλήνης, να παίρνουν στα στιβαρά τους χέρια τη διαφύλαξη της, τόσο στο ηχητικό όσο και σε οποιοδήποτε άλλο πλαίσιο, με σημαία τους νόμους... :lol:
Θα ήθελα να δω τι θα κάνουν αν καμία μέρα την βαρεσει σε κανένα και την ώρα που παίζει λειτουργία πχ σε μεγάφωνο βάλει Χαρά Βέρρα.
δεν την γνωριζω την κιουρια, αλλα καλη ιδεα η μουσικη σε ιδια ντεσιμπελ. ντεθ μεταλ κατα προτιμηση.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών