τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3582
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 09 Ιούλ 2018, 16:53

Άσε μας ρε`συ Πάνα.
Φταίει ο αυτόχειρας που δεν ενημέρωσε ότι θα αυτοχειριαστεί.
Φταίνε και οι γονείς που δεν εντόπισαν ότι το παιδί τους δεν τραβάει το σύνηθες ζόρι της εφηβείας αλλά κάτι βαρύτερο και το αποτέλεσμα θα είναι άσχημο.
Φταίνε και όλοι οι άλλοι που δεν πήραν χαμπάρι ότι ο εν λόγω τραβάει ζόρι μεγαλύτερο απ`τους ίδιους.
Παπάρια.Κανείς δεν φταίει και όλοι φταίνε.
Η κουβέντα τελικά θα καταλήξει ότι τα παιδιά από 7-8 χρονών και πάνω πρέπει να έχουν τακτικές συνεδρίες με ψυχολόγους δις εβδομαδιαίως,γιατί το παιδί πετάει χαρταετό,γιατί οι γονείς δεν βλέπουν-δεν ξέρουν πόσο ψηλά πάει αυτός ο χαρταετός,γιατί οι συνομήλικοι βλέπουν τον χαρταετό ως ιδιαίτερο/nerd σημάδι και πάει λέγοντας και κλαίγοντας.
Όχι ρε φίλε.Υπάρχει τρόπος να προλάβεις τις ακραίες καταστάσεις.Αρκεί να αφιερώσεις λίγες (αλλά κυριολεκτικά λίγες) ώρες στο παιδί σου.
Αν βλέπεις το παιδί σου 2 ώρες το πρωί της Κυριακής (μόνο),συμπάθα με αλλά δεν έχεις καμία τύχη.Ούτε εσύ,ούτε το παιδί σου.
(Εννοείται ότι δεν είναι προσωπικό το μνμ και δεν απευθύνεται στον Πάνα.)
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 09 Ιούλ 2018, 16:57

Όχι δεν σας αφήνω...
Όλοι ήμασταν παιδιά και όλοι ξέρουμε τις σχέσεις στο σχολείο και το μπούλινκ που πάντα γίνονταν. Ο αυτόχειρας όμως εκφράζει άρρωστη συμπεριφορά.
Φυσικά αν δεν ήταν άρρωστος δεν θα αυτοκτονούσε για να εκδικηθεί.
the end

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70708
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Ιούλ 2018, 16:57

waldorf έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 16:53

Αν βλέπεις το παιδί σου 2 ώρες το πρωί της Κυριακής (μόνο),συμπάθα με αλλά δεν έχεις καμία τύχη.Ούτε εσύ,ούτε το παιδί σου.
Kαι περισσότερες ώρες να διαθέτεις αν δεν ξέρεις τους φίλους του παιδιού σου ή αν θεωρείς φυσιολογικό το να μην έχει φίλους, επίσης δεν έχεις τύχη. Εκτός αν είσαι πολύ τυχερός.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5221
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 09 Ιούλ 2018, 17:03

Δεν είναι συμμετρική η σχέση θύματος θύτη, ούτε φταίνε όλοι το ίδιο.
Τα αλλά παιδιά πρέπει να αλλάξουν συμπεριφορά - χαρακτήρα, όχι το θύμα.
Ως πατέρας μπορώ να σταματήσω ευκολότατα το παιδί μου να πειράζει τα άλλα.
Aν όμως πειράζουν το δικό μου δεν είναι τόσο εύκολο. Δεν μπορώ να το κάνω εξπέρ στης πολεμικές τέχνες, ούτε αρχηγό της τάξης, ούτε μπορώ να είμαι συνέχεια μαζί του, ούτε θα έπρεπε να το επιδιώκω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nick την 09 Ιούλ 2018, 17:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3582
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 09 Ιούλ 2018, 17:04

Naranjita έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 15:16
σε αυτες τις περιπτωσεις, πρεπει να αποκλείονται απο τα ανωτερα ιδρυματα οι υπαιτιοι.
Και φυσικά υπάρχει και η μαντάμ που ενώ ζητάει θανατικές ποινές σχεδόν για τα πάντα και τους πάντες,στην προκειμένη ζητάει την αυστηρότατη τιμωρία του αποκλεισμού του αλητάμπουρα της γειτονιάς απ`το πανεπιστήμιο.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 09 Ιούλ 2018, 17:05

nick έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 17:03
Δεν είναι συμμετρική η σχέση θύματος θύτη, ούτε φταίνε όλοι το ίδιο.
Τα αλλά παιδιά πρέπει να αλλάξουν συμπεριφορά - χαρακτήρα, όχι το θύμα.
Ως πατέρας μπορώ να σταματήσω ευκολότατα το παιδί μου να πειράζει τα άλλα.
Aν όμως πειράζουν το δικό μου δεν είναι τόσο εύκολο. Δεν μπορώ να το κάνω εξπέρ στης πολεμικές τέχνες, ούτε αρχηγό της τάξης, ούτε θα έπρεπε να το επιδιώκω.
Πρώτα από όλα πως είμαστε σίγουροι τι συμπεριφορά είχε το θύμα για να μην την αλλάξει; Μήπως αυτό ήταν και η αιτία;
the end

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14901
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 09 Ιούλ 2018, 17:07

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 15:26
αλλο ενα ακομη θυμα της ταξικης οξυνσης και του εκφασισμου της κοινωνιας
Απλός ανθρώπινος σαδισμός. Γιά κάποιο λόγο τον αντιπαθούσαν, μπορεί να ήταν χοντρούλης ή μελαγχολικός ή να τους κοίταζε κάπως. Όλοι στο σχολείο μπαίναμε σε ομάδες και πειραζόμασταν, μερικοί είναι πιό επίμονα επιθετικοί άλλοι μας πρωτοξαφνιάζουν σχετικά με τα ανθρώπινα όρια. Ένας στην χρονιά μου που είχε αυτοκτονήσει ήταν γελαστός και πειραχτήρι. Πιθανώς αμύνοταν και κάποια αφορμή ήταν υπερτοξική, εκμηδενιστική.

Κι εγώ μετά από ερωτική απογοήτευση το σκεφτόμουν σοβαρά στα 17 ή τέλος πάντων μου φαινόταν πολύ λογικό. Έλεος με αυτούς τους έφηβους !!
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2843
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 09 Ιούλ 2018, 17:17

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 15:26
αλλο ενα ακομη θυμα της ταξικης οξυνσης και του εκφασισμου της κοινωνιας
σε φασιστικό σχολείο τάξης και ασφάλειας, ποινών κλπ δεν υπήρχε μπουλινγκ.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5221
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 09 Ιούλ 2018, 17:23

Πάνας έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 17:05
nick έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 17:03
Δεν είναι συμμετρική η σχέση θύματος θύτη, ούτε φταίνε όλοι το ίδιο.
Τα αλλά παιδιά πρέπει να αλλάξουν συμπεριφορά - χαρακτήρα, όχι το θύμα.
Ως πατέρας μπορώ να σταματήσω ευκολότατα το παιδί μου να πειράζει τα άλλα.
Aν όμως πειράζουν το δικό μου δεν είναι τόσο εύκολο. Δεν μπορώ να το κάνω εξπέρ στης πολεμικές τέχνες, ούτε αρχηγό της τάξης, ούτε θα έπρεπε να το επιδιώκω.
Πρώτα από όλα πως είμαστε σίγουροι τι συμπεριφορά είχε το θύμα για να μην την αλλάξει; Μήπως αυτό ήταν και η αιτία;
Ίσως για τη συγκεκριμένη περίπτωση έχεις δίκιο.
Aναφέρομαι γενικά στο σενάριο όπου ένας ήσυχος, κλειστός χαρακτήρας που δεν πειράζει κανέναν έχει να υποστεί τον γολγοθά του μπουλινγ.
Είναι απείρως πιο εύκολο να σταματήσουν να τον πειράζουν απ'ότι να αλλάξει αυτός και να τους αντιμετωπίσει.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25358
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 09 Ιούλ 2018, 17:23

Dorian έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 17:17
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 15:26
αλλο ενα ακομη θυμα της ταξικης οξυνσης και του εκφασισμου της κοινωνιας
σε φασιστικό σχολείο τάξης και ασφάλειας, ποινών κλπ δεν υπήρχε μπουλινγκ.
δεν έχεις ιδέα τι γράφεις, ε;
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23540
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 09 Ιούλ 2018, 17:28

Όταν έχεις χάσει το παιδί σου και το νεκρό παιδί σου, σου λέει "πατέρα αυτός με οδήγησε να αυτοκτονήσω", δε νομίζω οτι μπορείς να σκεφτείς και πολύ λογικά.
Θεωρώ του έβγαλαν την παναγία για να φτάσει σε τέτοιο σημείο, αλλά δε νομίζω οτι φταίει μονο αυτό.
Επίσης δε θεωρώ οτι η κρίση του νεκρού μπορεί να είναι και πολύ αντικειμενική διότι πιστεύω οτι μπορεί να στραφεί εναντίον δικαίων και αδίκων, τι θέλω να πώ
"μου βγάζει την παναγία ο Κώστας αλλά η μπάλα παίρνει και το Γιώργο και το Γιάννη οι οποίοι είναι παρέα του Κώστα"
Άσχημα πράγματα.
Καλή δύναμη στους δικούς του.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 09 Ιούλ 2018, 17:32

Κ μόνο που θα βγουν τα ονόματα των παιδιών στη φορά, αν δεν είναι παραβατικά στοιχεία , την έχουν ψωνισει από σβέρκο . Στιγματισμός φουλ . Κ οι γονείς τους .

Αν είναι τύπου γυφτακια , Κλάιν .

Ένα κατσάδιασμα αξίζει κάθε γονιός με παιδί εκτός Ορίων .
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 09 Ιούλ 2018, 17:34

nick έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 17:23
Πάνας έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 17:05
nick έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 17:03
Δεν είναι συμμετρική η σχέση θύματος θύτη, ούτε φταίνε όλοι το ίδιο.
Τα αλλά παιδιά πρέπει να αλλάξουν συμπεριφορά - χαρακτήρα, όχι το θύμα.
Ως πατέρας μπορώ να σταματήσω ευκολότατα το παιδί μου να πειράζει τα άλλα.
Aν όμως πειράζουν το δικό μου δεν είναι τόσο εύκολο. Δεν μπορώ να το κάνω εξπέρ στης πολεμικές τέχνες, ούτε αρχηγό της τάξης, ούτε θα έπρεπε να το επιδιώκω.
Πρώτα από όλα πως είμαστε σίγουροι τι συμπεριφορά είχε το θύμα για να μην την αλλάξει; Μήπως αυτό ήταν και η αιτία;
Ίσως για τη συγκεκριμένη περίπτωση έχεις δίκιο.
Aναφέρομαι γενικά στο σενάριο όπου ένας ήσυχος, κλειστός χαρακτήρας που δεν πειράζει κανέναν έχει να υποστεί τον γολγοθά του μπουλινγ.
Είναι απείρως πιο εύκολο να σταματήσουν να τον πειράζουν απ'ότι να αλλάξει αυτός και να τους αντιμετωπίσει.
Βασικά για την συγκεκριμένη περίπτωση μιλάω, στις φώτο που είδα δεν είναι χοντρούλης κλπ όσον αφορά την εμφάνιση για να προσελκύσει ανάρμοστες συμπεριφορές.
Το μόνο που μένει είναι οι συμπεριφορά που υπήρχε μεταξύ τους και ελπίζω να το μάθουμε στην συνέχεια. Από το σημείωμα που άφησε πάντως προκύπτουν πολλά για τον χαρακτήρα του... και αυτό με βάζει σε σκέψεις.
the end

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26006
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 09 Ιούλ 2018, 17:47

nick έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 17:03
Δεν είναι συμμετρική η σχέση θύματος θύτη, ούτε φταίνε όλοι το ίδιο.
Τα αλλά παιδιά πρέπει να αλλάξουν συμπεριφορά - χαρακτήρα, όχι το θύμα.
Ως πατέρας μπορώ να σταματήσω ευκολότατα το παιδί μου να πειράζει τα άλλα.
Aν όμως πειράζουν το δικό μου δεν είναι τόσο εύκολο. Δεν μπορώ να το κάνω εξπέρ στης πολεμικές τέχνες, ούτε αρχηγό της τάξης, ούτε μπορώ να είμαι συνέχεια μαζί του, ούτε θα έπρεπε να το επιδιώκω.
Αν μάθει - διδαχθεί να υπερασπίζεται - επιδιώκει το καλύτερο για τον εαυτό του ισχυροποιηθεί πνευματικά και σωματικά - αθλείται και αντιμετωπίζει ανετα τυχόν αποπειρες λεκτικής η σωματικής βίας εναντιον του - τι προβλημα υπάρχει :smt017
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Ορέστης 35

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 09 Ιούλ 2018, 18:11

Yπαρχουν πεδμριπτωσεις που το παιδι υφισταται μπουλιγκ και απο τους συμμαθητες και απο τους γονεις.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών