Γιατί είναι τόσο δύσκολο να φανταστούμε ένα κόσμο χωρίς καπιταλισμό.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24891
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Γιατί είναι τόσο δύσκολο να φανταστούμε ένα κόσμο χωρίς καπιταλισμό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 03 Δεκ 2022, 00:54

Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Δεκ 2022, 23:57
foscilis έγραψε:
02 Δεκ 2022, 23:48
Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Δεκ 2022, 23:36

Well, σωστά το αντιλαμβάνονται σε πρώτη φάση. Αυτή είναι προσωπική περιουσία, δεν είναι μέσα παραγωγής και κανείς δεν θέλει το φορντ πούμα σου.
:smt018 στον κομμουνισμό υποτίθεται ότι όποιος θέλει το φορντ πούμα απλώνει το χέρι και το παίρνει γιατί δεν υπάρχει "σου".

Όσο για το εξοχικό είναι γη, ένα πράγμα που η ιδιοκτησία του θεωρείται (από τους κομμουνιστές) αποκρουστική αντίδραση ακόμα και σε σχέση με τον καπιταλισμό.
Αυτό υποτίθεται ότι θα γίνει από μόνο του όταν αλλάξουν εντελώς οι υλικές συνθήκες και το κράτος λιώσει σαν παγωτό. Οι κομμουνιστές πάντως, δεν παίρνουν αυτοκίνητα (εκτός αν είμαι εγώ, και μόνο επειδή είναι αυτοκίνητο και είμαι χέιτερ. Αν ήταν γιωτ δε θα μ' ένοιαζε.)

Όσο για τη γη, έστω και χάνεις την ιδιοκτησία του technically speaking. Δεν σημαίνει ότι δεν θα μπορείς να σου παραχωρηθεί αποκλειστική χρήση ως εξοχικό, εφόσον έχουν καλυφθεί ανάγκες για κύριες κατοικίες. Φαντάζομαι δεν το θες για να πουλάς πορτοκάλια στη μαύρη.
ΕΟΚ,πες το ντε ότι αν καλυφθούν οι ανάγκες για πρώτη κατοικία δεν θα του πάρουμε το εξωχικο γιατί προς στιγμή σας παρεξήγησα

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8068
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Γιατί είναι τόσο δύσκολο να φανταστούμε ένα κόσμο χωρίς καπιταλισμό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 03 Δεκ 2022, 01:23

Και για τις δουλοκτητικές κοινωνίες ήταν δύσκολο να φανταστούν μια κοινωνία χωρίς δούλους.

Και για τις φεουδαρχικές ήταν δύσκολο να φανταστούν μια κοινωνία χωρίς δουλοπάροικους.

Όλοι ξέρουμε την κατάληξη.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21508
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Γιατί είναι τόσο δύσκολο να φανταστούμε ένα κόσμο χωρίς καπιταλισμό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 03 Δεκ 2022, 01:23

Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Δεκ 2022, 23:57
foscilis έγραψε:
02 Δεκ 2022, 23:48
Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Δεκ 2022, 23:36

Well, σωστά το αντιλαμβάνονται σε πρώτη φάση. Αυτή είναι προσωπική περιουσία, δεν είναι μέσα παραγωγής και κανείς δεν θέλει το φορντ πούμα σου.
:smt018 στον κομμουνισμό υποτίθεται ότι όποιος θέλει το φορντ πούμα απλώνει το χέρι και το παίρνει γιατί δεν υπάρχει "σου".

Όσο για το εξοχικό είναι γη, ένα πράγμα που η ιδιοκτησία του θεωρείται (από τους κομμουνιστές) αποκρουστική αντίδραση ακόμα και σε σχέση με τον καπιταλισμό.
Αυτό υποτίθεται ότι θα γίνει από μόνο του όταν αλλάξουν εντελώς οι υλικές συνθήκες και το κράτος λιώσει σαν παγωτό. Οι κομμουνιστές πάντως, δεν παίρνουν αυτοκίνητα (εκτός αν είμαι εγώ, και μόνο επειδή είναι αυτοκίνητο και είμαι χέιτερ. Αν ήταν γιωτ δε θα μ' ένοιαζε.)

Όσο για τη γη, έστω και χάνεις την ιδιοκτησία του technically speaking. Δεν σημαίνει ότι δεν θα μπορείς να σου παραχωρηθεί αποκλειστική χρήση ως εξοχικό, εφόσον έχουν καλυφθεί ανάγκες για κύριες κατοικίες. Φαντάζομαι δεν το θες για να πουλάς πορτοκάλια στη μαύρη.
Εδώ είναι όλο το πρόβλημα. Είναι πολύ πιο περίπλοκο από όσο το λες.

Aλλά και πέραν αυτού, γιατί αποκλειστική χρήση; Οι άλλοι θα έχουμε όλοι αποκλειστική χρήση; Πώς θα γίνει αυτό;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sharp την 03 Δεκ 2022, 01:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21508
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Γιατί είναι τόσο δύσκολο να φανταστούμε ένα κόσμο χωρίς καπιταλισμό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 03 Δεκ 2022, 01:24

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
03 Δεκ 2022, 01:23
Και για τις δουλοκτητικές κοινωνίες ήταν δύσκολο να φανταστούν μια κοινωνία χωρίς δούλους.

Και για τις φεουδαρχικές ήταν δύσκολο να φανταστούν μια κοινωνία χωρίς δουλοπάροικους.

Όλοι ξέρουμε την κατάληξη.
Άρα όπου νά 'ναι έρχεται;
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8068
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Γιατί είναι τόσο δύσκολο να φανταστούμε ένα κόσμο χωρίς καπιταλισμό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 03 Δεκ 2022, 01:27

sharp έγραψε:
03 Δεκ 2022, 01:24
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
03 Δεκ 2022, 01:23
Και για τις δουλοκτητικές κοινωνίες ήταν δύσκολο να φανταστούν μια κοινωνία χωρίς δούλους.

Και για τις φεουδαρχικές ήταν δύσκολο να φανταστούν μια κοινωνία χωρίς δουλοπάροικους.

Όλοι ξέρουμε την κατάληξη.
Άρα όπου νά 'ναι έρχεται;
Άρα η κοινωνική εξέλιξη δεν ενδιαφέρεται για τις δυσκολίες της σκέψης σας.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

κλαίων ως πόστερ
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2022, 06:05
Phorum.gr user: όνομα χρήστη

Re: Γιατί είναι τόσο δύσκολο να φανταστούμε ένα κόσμο χωρίς καπιταλισμό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κλαίων ως πόστερ » 03 Δεκ 2022, 01:41

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
03 Δεκ 2022, 01:27
sharp έγραψε:
03 Δεκ 2022, 01:24
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
03 Δεκ 2022, 01:23
Και για τις δουλοκτητικές κοινωνίες ήταν δύσκολο να φανταστούν μια κοινωνία χωρίς δούλους.

Και για τις φεουδαρχικές ήταν δύσκολο να φανταστούν μια κοινωνία χωρίς δουλοπάροικους.

Όλοι ξέρουμε την κατάληξη.
Άρα όπου νά 'ναι έρχεται;
Άρα η κοινωνική εξέλιξη δεν ενδιαφέρεται για τις δυσκολίες της σκέψης σας.
Σαντ αυτό που λες μαν :p2:
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Δεκ 2022, 00:54
Αν έχεις 7 φίλους και παραγγείλεις ή φτιάξεις πίτσες, χωρίς να φας κι εσύ, είσαι ο μαλάκας της παρέας

AOC
Δημοσιεύσεις: 1567
Εγγραφή: 27 Μάιος 2019, 15:27
Phorum.gr user: AOC

Re: Γιατί είναι τόσο δύσκολο να φανταστούμε ένα κόσμο χωρίς καπιταλισμό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AOC » 03 Δεκ 2022, 01:54

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
03 Δεκ 2022, 01:27
sharp έγραψε:
03 Δεκ 2022, 01:24
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
03 Δεκ 2022, 01:23
Και για τις δουλοκτητικές κοινωνίες ήταν δύσκολο να φανταστούν μια κοινωνία χωρίς δούλους.

Και για τις φεουδαρχικές ήταν δύσκολο να φανταστούν μια κοινωνία χωρίς δουλοπάροικους.

Όλοι ξέρουμε την κατάληξη.
Άρα όπου νά 'ναι έρχεται;
Άρα η κοινωνική εξέλιξη δεν ενδιαφέρεται για τις δυσκολίες της σκέψης σας.
Η κοινωνική "εξέλιξη" αποτελεί κατασκεύασμα της φαντασίας του ανθρώπου.
Η αρχαιότητα πχ σύμφωνα με τα σημερινά κοινωνικά δεδομένα ήταν πιο ανεπτυγμένη από τον μεσαίωνα.
Μπορεί να ξυπνήσεις στην Ελλάδα του 2500, να έχει επιβιώσει η χώρα πηρυνικό πόλεμο, να υπάρχουν αξίες σαουδικής αραβίας και οι άνθρωποι να τρώνε ο ένας τον άλλον κυριολεκτικά. Δεν υπάρχει κάποιο ποτάμι που ρέει προς τα μπροστά.
Όσο για το εάν μπορεί να υπάρξει κάποιο είδος κομμουνιστικής κοινωνίας η κάποια εναλλακτική, η απάντηση είναι ναι.

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Γιατί είναι τόσο δύσκολο να φανταστούμε ένα κόσμο χωρίς καπιταλισμό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 03 Δεκ 2022, 03:34

foscilis έγραψε:
02 Δεκ 2022, 23:48
Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Δεκ 2022, 23:36
foscilis έγραψε:
02 Δεκ 2022, 23:05
Και αναφέρομαι συγκεκριμένα στο πώς αντιλαμβάνονται οι Ελ τον μετακαπιταλισμό: χονδρικά δεν υπάρχει Έλον Μασκ να μαζεύει 50 δισεκατομμύρια ενώ εγώ έχω μόνο 10.000, απλά έχουμε μοιράσει τα λεφτά του Έλον και έχουμε όλοι από 50 δισεκατομμύρια αλλά με κάποιον μαγικό τρόπο υπάρχει ακόμα ο τύπος που καβαλάει το μηχανάκι και μου φέρνει τον καφέ στο σπίτι, η καθαρίστρια που ξεσκατίζει τη χέστρα μου κλπ. Κάπως έτσι αντιλαμβάνονται και τον κομμουνισμό: καταργείται η ατομική ιδιοκτησία εκτός από τη δικιά μου στο εξοχικό και στο καινούριο Φορντ Πούμα μου.
Well, σωστά το αντιλαμβάνονται σε πρώτη φάση. Αυτή είναι προσωπική περιουσία, δεν είναι μέσα παραγωγής και κανείς δεν θέλει το φορντ πούμα σου.
:smt018 στον κομμουνισμό υποτίθεται ότι όποιος θέλει το φορντ πούμα απλώνει το χέρι και το παίρνει γιατί δεν υπάρχει "σου".

Όσο για το εξοχικό είναι γη, ένα πράγμα που η ιδιοκτησία του θεωρείται (από τους κομμουνιστές) αποκρουστική αντίδραση ακόμα και σε σχέση με τον καπιταλισμό.
Μιλάς για επιστημονική φαντασία και λες επιστημονικά φανταστικές μαλακίες.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12077
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Γιατί είναι τόσο δύσκολο να φανταστούμε ένα κόσμο χωρίς καπιταλισμό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 03 Δεκ 2022, 04:10

Το πιο δυσκολο ειναι να φανταστεις ζωη χωρις ροκ ν ρολλ
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Γιατί είναι τόσο δύσκολο να φανταστούμε ένα κόσμο χωρίς καπιταλισμό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 03 Δεκ 2022, 05:53

Η αστική τάξη κυριαρχεί ιδεολογικά* και μετά μαλιστα τη νίκη της αντεπανάστασης διαχέει την απέχθεια της προς τον σοσιαλισμό και στην υπόλοιπη κοινωνία. Για την αστική ταξη μια κοινωνία χωρίς μισθωτή εργασία είναι τρομοκρατία και υπάρχει ανελευθερια, ανελευθερια στο να εκμεταλλευονται.



*Μορφές κοινωνικής συνείδησης ΙΙ: ⲒⲆⲈⲞⲖⲞⲄⲒⲀ
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γιατί είναι τόσο δύσκολο να φανταστούμε ένα κόσμο χωρίς καπιταλισμό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 03 Δεκ 2022, 07:57

Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Δεκ 2022, 23:36
foscilis έγραψε:
02 Δεκ 2022, 23:05
Και αναφέρομαι συγκεκριμένα στο πώς αντιλαμβάνονται οι Ελ τον μετακαπιταλισμό: χονδρικά δεν υπάρχει Έλον Μασκ να μαζεύει 50 δισεκατομμύρια ενώ εγώ έχω μόνο 10.000, απλά έχουμε μοιράσει τα λεφτά του Έλον και έχουμε όλοι από 50 δισεκατομμύρια αλλά με κάποιον μαγικό τρόπο υπάρχει ακόμα ο τύπος που καβαλάει το μηχανάκι και μου φέρνει τον καφέ στο σπίτι, η καθαρίστρια που ξεσκατίζει τη χέστρα μου κλπ. Κάπως έτσι αντιλαμβάνονται και τον κομμουνισμό: καταργείται η ατομική ιδιοκτησία εκτός από τη δικιά μου στο εξοχικό και στο καινούριο Φορντ Πούμα μου.
Well, σωστά το αντιλαμβάνονται σε πρώτη φάση. Αυτή είναι προσωπική περιουσία, δεν είναι μέσα παραγωγής και κανείς δεν θέλει το φορντ πούμα σου.
εχμ, κατι δεν καταλαβες.

αυτος που θελει να εχει το φορτν πουμα του, ταυτοχρονα θελει να παρει τα φορντ πουμα ολων των αλλων.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γιατί είναι τόσο δύσκολο να φανταστούμε ένα κόσμο χωρίς καπιταλισμό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 03 Δεκ 2022, 08:03

Sol έγραψε:
03 Δεκ 2022, 05:53
Για την αστική ταξη μια κοινωνία χωρίς μισθωτή εργασία είναι τρομοκρατία και υπάρχει ανελευθερια, ανελευθερια στο να εκμεταλλευονται.
μιλας για κοινωνια χωρις εργασια; η με εργασια, αλλα χωρις μισθο;

το πρωτο δεν βλεπω πως μπορεινα γινει, το δευτερο το λενε γκουλαγκ. ανελευθερια, ναι, φυσικα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Γιατί είναι τόσο δύσκολο να φανταστούμε ένα κόσμο χωρίς καπιταλισμό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 03 Δεκ 2022, 10:49

Οριστε, χέστηκε πάνω του ο μάγκας
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24891
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Γιατί είναι τόσο δύσκολο να φανταστούμε ένα κόσμο χωρίς καπιταλισμό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 03 Δεκ 2022, 10:51

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
03 Δεκ 2022, 01:23
Και για τις δουλοκτητικές κοινωνίες ήταν δύσκολο να φανταστούν μια κοινωνία χωρίς δούλους.

Και για τις φεουδαρχικές ήταν δύσκολο να φανταστούν μια κοινωνία χωρίς δουλοπάροικους.

Όλοι ξέρουμε την κατάληξη.
τις κομμουνιστικες ξέχασες :lol:

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23540
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γιατί είναι τόσο δύσκολο να φανταστούμε ένα κόσμο χωρίς καπιταλισμό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 03 Δεκ 2022, 10:54

Φαντασιώνονται οι φουκαραδες
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών