Η ΠΑΡΑΚΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ (;) ΤΟΥ ΔΥΤΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5669
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Η ΠΑΡΑΚΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ (;) ΤΟΥ ΔΥΤΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 17 Ιαν 2023, 11:47

ik_90 έγραψε:
17 Ιαν 2023, 11:44
plouf έγραψε:
17 Ιαν 2023, 11:35
Stalker έγραψε:
17 Ιαν 2023, 11:25
Να μας γράφεις από την Ρωσσία μόλις μετακομίσεις.
Μια χαρα σας τα λεει καραγκιοζηδες ακομα και ο Σταλιν θα γελουσε σαρδονια με τον πατερναλισμο που βαζει περιορισμους και
στην ελευθερια λογου και κατα δευτερον στην σατιρα πραγμα που ειναι κοινος τοπος και στα σταλινικα και στα ναζιστικα καθεστωτα. :wave:
Μα δεν μιλάμε για απλούς περιορισμούς. Μιλάμε για ξαναγράψιμο της ιστορίας (βλέπε λογοκρισία σε παλιές ταινίες, όπου ακούγονται μη πολιτικώς ορθά πράγματα και πολλά άλλα) και social engineering σε ανθρώπους. Πέρα από την ελευθερία λόγου, μια άλλη μεγάλη αρχή του δυτικού πολιτισμού είναι η διαρκής αμφισβήτηση, το ανήσυχο πνεύμα. Εδώ βλέπεις ότι όποιος δεν συμφωνεί ή τολμάει να αμφισβητεί το αφήγημα αποκαλείται «ψεκ» (είτε είναι όντως παλαβός ψεκασμένος είτε είναι μορφωμένος και καλλιεργημένος άνθρωπος που αμφισβητεί).
Πες μου ένα πράγμα στο οποίο διαφωνείς με τον αριστό να σου πω γιατί σε λένε ψεκ.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9083
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Η ΠΑΡΑΚΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ (;) ΤΟΥ ΔΥΤΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 17 Ιαν 2023, 11:48

Ο δυτικός πολιτισμός παρήκμασε από τότε που το κέντρο του έγιναν οι ΗΠΑ. Είναι το ισοδύναμο του να πάει η πρωτεύουσα της ΕΛλάδας στην Πάτρα. Ίου, αηδιάζω μόνο που το σκέφτομαι.
Z

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1124
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Η ΠΑΡΑΚΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ (;) ΤΟΥ ΔΥΤΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 17 Ιαν 2023, 11:51

Stalker έγραψε:
17 Ιαν 2023, 11:47
Πες μου ένα πράγμα στο οποίο διαφωνείς με τον αριστό να σου πω γιατί σε λένε ψεκ.
Αγαπητέ, δεν είμαι εδώ καιρό ώστε να γνωρίζω τι πρεσβεύει ο ένας και ο άλλος. Εγώ (στο παρόν θέμα) γράφω τις απόψεις μου για την παρακμή του δυτικού πολιτισμού και εσύ μου απαντάς να πάω να ζήσω με ένα κράτος με απολυταρχικό καθεστώς. Εγώ απλώς σε ρωτάω: το ότι είναι χειρότερα εκεί από ό,τι εδώ σημαίνει πως δεν πρέπει να αναδεικνύουμε αυτά που μας προβληματίζουν;
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1124
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Η ΠΑΡΑΚΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ (;) ΤΟΥ ΔΥΤΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 17 Ιαν 2023, 11:56

neon imposter έγραψε:
17 Ιαν 2023, 11:33
Ο Μεσαίωνας μια χαρά ήταν
Τρολάρεις; Τι ήταν μια χαρά, η θεοκρατία, η ιερά εξέταση, ο σκοταδισμός, η άκρατη δεισιδαιμονία; Ποιο από όλα;
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21603
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Η ΠΑΡΑΚΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ (;) ΤΟΥ ΔΥΤΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 17 Ιαν 2023, 11:57

Stalker έγραψε:
17 Ιαν 2023, 11:39

Παρόλαυτά σε αφήνουν να γράφεις στο πχόρουμ χωρίς να κινδυνεύεις με κάθειρξη.
ναι, όπως ο Τσάρτας ας πούμε
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Η ΠΑΡΑΚΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ (;) ΤΟΥ ΔΥΤΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 17 Ιαν 2023, 11:59

ik_90 έγραψε:
17 Ιαν 2023, 11:56
neon imposter έγραψε:
17 Ιαν 2023, 11:33
Ο Μεσαίωνας μια χαρά ήταν
Τρολάρεις; Τι ήταν μια χαρά, η θεοκρατία, η ιερά εξέταση, ο σκοταδισμός, η άκρατη δεισιδαιμονία; Ποιο από όλα;
Τα ίδια συμβαίνουν και σήμερα, μόνος σου τα περιγράφεις στα σημεία που παραθέτεις, και κυρίως στο Α

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21603
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Η ΠΑΡΑΚΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ (;) ΤΟΥ ΔΥΤΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 17 Ιαν 2023, 11:59

ik_90 έγραψε:
17 Ιαν 2023, 11:56
neon imposter έγραψε:
17 Ιαν 2023, 11:33
Ο Μεσαίωνας μια χαρά ήταν
Τρολάρεις; Τι ήταν μια χαρά, η θεοκρατία, η ιερά εξέταση, ο σκοταδισμός, η άκρατη δεισιδαιμονία; Ποιο από όλα;
αυτό που υπήρχε στον Μεσαίωνα και έχει χαθεί σήμερα υπό το βάρος των τεράστιων αστικών κέντρων που διαρκώς μεγαλώνουν, είναι η κοινότητα
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5542
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Η ΠΑΡΑΚΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ (;) ΤΟΥ ΔΥΤΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 17 Ιαν 2023, 11:59

Προσωπικά έχω χάσει κάθε ελπίδα για την ανθρωπότητα. Περιμένω δικτατορία από απολιτικό AI, μήπως και πάμε ένα βήμα παραπέρα ως είδος.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1124
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Η ΠΑΡΑΚΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ (;) ΤΟΥ ΔΥΤΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 17 Ιαν 2023, 12:01

neon imposter έγραψε:
17 Ιαν 2023, 11:59
Τα ίδια συμβαίνουν και σήμερα, μόνος σου τα περιγράφεις στα σημεία που παραθέτεις, και κυρίως στο Α
Εντάξει, όχι και τα ίδια. Τότε υπήρχε καύση στην πυρά των αιρετικών. Σήμερα μόνο διαπόμπευση.
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8460
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Η ΠΑΡΑΚΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ (;) ΤΟΥ ΔΥΤΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 17 Ιαν 2023, 12:02

ik_90 έγραψε:
17 Ιαν 2023, 11:23
Βρισκόμαστε εδώ και 23 χρόνια στον 21ο αιώνα, τα τελευταία χρόνια βιώνουμε τέτοιες ριζοσπαστικές κοινωνικές αλλαγές οι οποίες σπάνια έχουν ξανασυμβεί στην ιστορία. Θεωρώ ότι η εποχή που διάγουμε αποτελεί το ακριβώς αντίθετο της αναγέννησης, είναι ο πλήρης σκοταδισμός και η επιστροφή σε έναν -διαφορετικού τύπου- μεσαίωνα. Ακολουθούν παρακάτω οι λόγοι:

1) Πολιτική ορθότητα: Ο σημαντικότερος λόγος γι' αυτά που ζούμε. Ο ουδέτερος, άχρωμος και άγευστος λόγος έχει επικρατήσει παντού. Φοβόμαστε να αποκαλέσουμε τα πράγματα με το όνομά τους και -όσο πάει- γίνεται (πολύ χειρότερο). Ένα παράδειγμα:
https://www.insidehighered.com/news/202 ... guage-list

Η γλώσσα έχει απίστευτη δύναμη. Οι λέξεις και το νόημα που δίνουμε σε πράγματα και έννοιες, σχηματοποιούν την αντίληψή μας για τον κόσμο. Οπότε, όποιος ελέγχει τη γλώσσα, ελέγχει και τον κόσμο.

2) Παθητικότητα και θυματοποίηση: Βλέπουμε -στον δυτικό κόσμο- μια λατρεία προς τα θύματα και μια προσπάθεια (ιδιαίτερα νέων ανθρώπων) να θυματοποιηθούν. Έτσι, αναπτύσσονται οι έννοιες των χ φοβιών (ομοφοβία, τρανσοφοβία, χοντροφοβία, ισλαμοφοβία κ.λπ.) για κάθε μειονότητα. Οπότε, αυτοί οι άνθρωποι, κάνουν σημαία την ταυτότητά τους (γκέι, τρανς, χοντρός, μουσουλμάνος) και, αντί να προσπαθήσουν να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι, να αποκτήσουν εφόδια κ.α. υιοθετούν μια παθητική στάση για τη ζωή, παίρνοντας τη θέση του μόνιμου θύματος.

3) Ψυχικές παθήσεις: Ιδιαίτερα μετά τις καραντίνες το (προϋπάρχον) πρόβλημα εκτοξεύτηκε στα ύψη. Πάλι η νέα γενιά πρωτοστατεί και σε αυτό το αρνητικό φαινόμενο.

4) Σόσιαλ μίντια: Μηχανές αναπαραγωγής λοβοτομημένων νάρκισσων. Δεν νομίζω να χρειάζεται να προσθέσω κάτι άλλο.

5) Διάλυση και εξευτελισμός θεσμών, αξιών και αρχών: Θεσμός της οικογένειας, αξίες όπως η πίστη, η συντροφικότητα και αρχές όπως η ελευθερία λόγου βρίσκονται κάτω από επίθεση μέρα με τη μέρα. Ιδιαίτερα η ελευθερία του λόγου, μια κατεξοχήν αρχή του δυτικού πολιτισμού, η οποία πολεμάται λυσσαλέα. Σε κάποια χρόνια, οποιοσδήποτε διατυπώνει γνώμες αντίθετες με το τρέχον αφήγημα θα διώκεται ποινικά.

Είναι και άλλοι λόγοι, αλλά θεωρώ ότι αυτοί είναι οι σημαντικότεροι. Πάνω από όλα, όμως, βρίσκεται η παθητικότητα και η αδιαφορία μας για όλα τα παραπάνω. Ο δυτικός πολιτισμός, που σίγουρα βρίσκεται με παρατεταμένη παρακμή και εκφυλισμό, είτε θα τελειώσει και μέσα από αυτόν θα ξεπεταχθεί κάτι καινούριο είτε θα μετατραπεί σε μια Οργουελική δυστοπία.
Η πολιτικη ορθοτητα και η παθητικοτητα/θυματοποιηση ειναι εντελως προσκαιρα και δεν θα κρατησουν ιδιαιτερα πολυ.

Ο υπερβαλλον ναρκισσισμος λογω των σοσιαλ μιντια ισως κρατησει λιγο παραπανω, αλλα και αυτος δεν εχει πολλα ψωμια.

Η πιστη δεν ειναι αξια, αναθεμα ειναι.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5669
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Η ΠΑΡΑΚΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ (;) ΤΟΥ ΔΥΤΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 17 Ιαν 2023, 12:02

ik_90 έγραψε:
17 Ιαν 2023, 11:51
Stalker έγραψε:
17 Ιαν 2023, 11:47
Πες μου ένα πράγμα στο οποίο διαφωνείς με τον αριστό να σου πω γιατί σε λένε ψεκ.
Αγαπητέ, δεν είμαι εδώ καιρό ώστε να γνωρίζω τι πρεσβεύει ο ένας και ο άλλος. Εγώ (στο παρόν θέμα) γράφω τις απόψεις μου για την παρακμή του δυτικού πολιτισμού και εσύ μου απαντάς να πάω να ζήσω με ένα κράτος με απολυταρχικό καθεστώς. Εγώ απλώς σε ρωτάω: το ότι είναι χειρότερα εκεί από ό,τι εδώ σημαίνει πως δεν πρέπει να αναδεικνύουμε αυτά που μας προβληματίζουν;
Ο "προβληματισμοί" σου είναι ξαναζεσταμένα αμερικάνικα culture wars του 2016.

Να σε προβληματίζει ότι ενημερώνεσαι από τα ίδια μέρη με τους legacy ψεκ οι οποίοι συμφωνούν στα πάντα μαζί σου, και όχι η πιθανότητα να πας φυλακή αν χρησιμοποιήσεις λάθος αντωνυμίες, ή ότι άλλο πασάρει η βιομηχανία αγανάκτησης εκείνη τη βδομάδα.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Η ΠΑΡΑΚΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ (;) ΤΟΥ ΔΥΤΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 17 Ιαν 2023, 12:06

ik_90 έγραψε:
17 Ιαν 2023, 12:01
neon imposter έγραψε:
17 Ιαν 2023, 11:59
Τα ίδια συμβαίνουν και σήμερα, μόνος σου τα περιγράφεις στα σημεία που παραθέτεις, και κυρίως στο Α
Εντάξει, όχι και τα ίδια. Τότε υπήρχε καύση στην πυρά των αιρετικών. Σήμερα μόνο διαπόμπευση.
Ε περίμενε λίγο, δεν τελείωσε το καρναβάλι - τούτου λεχθέντος πχ είναι σημαντικό το έργο του Μπαχτιν πάνω στο καρνιβαλικό στοιχείο του Ραμπελαί κ την έναρξη του Ευρωπαϊκού Μυθιστορήματος - καθώς οι παρατηρήσεις του θα μεταστοιχειώνονται στην πραγματικότητα του Δυτικού Πολιτισμού θα δούμε ακατανόμαστα εγκλήματα στο όνομα της Επιστήμης, της Λογικής και - φυσικά - της Προόδου (που όπως εύστοχα σημειώσει ο τα χάλασα είναι το ίδιο πράγμα ετυμολογικά με το φρούδος)

η τρομακτική τελειότητα των ελβετικών κούκων όπως έχει πει και ο Welles αρχίζει να θυμίζει ιστορία τρόμου του Πόε ή Πόου

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1124
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Η ΠΑΡΑΚΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ (;) ΤΟΥ ΔΥΤΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 17 Ιαν 2023, 12:08

Stalker έγραψε:
17 Ιαν 2023, 12:02
Ο "προβληματισμοί" σου είναι ξαναζεσταμένα αμερικάνικα culture wars του 2016.

Να σε προβληματίζει ότι ενημερώνεσαι από τα ίδια μέρη με τους legacy ψεκ οι οποίοι συμφωνούν στα πάντα μαζί σου, και όχι η πιθανότητα να πας φυλακή αν χρησιμοποιήσεις λάθος αντωνυμίες, ή ότι άλλο πασάρει η βιομηχανία αγανάκτησης εκείνη τη βδομάδα.
Τα πάντα διαβάζουμε, το γράφεις (πολύ σωστά) και στην υπογραφή σου.
Επίσης, ούτε του 2016, πολύ παλαιότερα είναι. Προσωπικά θυμάμαι να γίνεται από πολύ παλιά αντίλογος για το καρκίνωμα της πολιτικής ορθότητας.
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1124
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Η ΠΑΡΑΚΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ (;) ΤΟΥ ΔΥΤΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 17 Ιαν 2023, 12:28

neon imposter έγραψε:
17 Ιαν 2023, 12:06
η τρομακτική τελειότητα των ελβετικών κούκων όπως έχει πει και ο Welles αρχίζει να θυμίζει ιστορία τρόμου του Πόε ή Πόου

Εμένα, πάλι, το όλο σκηνικό μου βγάζει κάτι σε μίξη Όργουελ-Λάβκραφτ.
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Η ΠΑΡΑΚΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ (;) ΤΟΥ ΔΥΤΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 17 Ιαν 2023, 12:43

ik_90 έγραψε:
17 Ιαν 2023, 12:28
neon imposter έγραψε:
17 Ιαν 2023, 12:06
η τρομακτική τελειότητα των ελβετικών κούκων όπως έχει πει και ο Welles αρχίζει να θυμίζει ιστορία τρόμου του Πόε ή Πόου

Εμένα, πάλι, το όλο σκηνικό μου βγάζει κάτι σε μίξη Όργουελ-Λάβκραφτ.
κοίτα, είδα το meme του μασκ με τους κύκλους 1984 - Γενναίου Νέου Κόσμου - Φαρενάιτ 451.

Πιστεύω πως το 1984 αλληλοακυρώνεται με το ΓΝΚ επειδή έχουν αμφότερα δίκιο, οπότε μένει το Φαρενάιτ 451, δλδ του τύπου θα χρειαστεί για τη μεταλαμπάδευση του πολιτισμού μία χούφτα ανθρώπων που θα έχουν απομνημονεύσει μεγάλα λογοτεχνικά έργα

(από την άλλη, επειδή η ειρωνεία είναι/έγινε το απόλυτο όπλο των φιλελέφτ, κλίνω στο ότι πρέπει να μεταλαμπαδευτεί τελικά το deadpan του Νίλσεν)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών