Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 14 Νοέμ 2023, 09:29

Για να είμαστε και δίκαιοι όμως δεν τρως φασολάκια κ κρεας κάθε μέρα. Κ πολλοί από αυτούς δεν έχουν ακριβώς οικονομικό πρόβλημα. Θέλω να πω ένα premium παγωτό είναι πιο ακριβό από έναν τόνο αλλά προφανώς θα προτιμήσουν να αγοράσουν το παγωτό από τον τόνο

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 14 Νοέμ 2023, 09:29

foscilis έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 08:19
hellegennes έγραψε:
13 Νοέμ 2023, 23:04
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Νοέμ 2023, 09:53


Το ζητούμενο είναι πόσες μερίδες βγάζει η ψαρόσουπα και η πίτσα.
Μιλάμε για ίδιες μερίδες.
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Νοέμ 2023, 09:53
Επίσης δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει ότι τα υλικά της πίτσας (ή οποιουδήποτε "έτοιμου" προϊόντος) είναι πρώτης ποιότητας.
Από εκεί που προκύπτει ότι είναι Α΄ ποιότητας τα υλικά της ψαρόσουπας που κάνει 15 ευρώ.

Σήμερα έκανα φασολάκια με κρέας. + ψωμί, ελιές και τυρί. 8 μερίδες. Κόστος 42 ευρώ ή 5,25 ανά μερίδα.
Το γνωστο φτωχικο φαγητο "φασολακια με κρεας"
Για κάποιον παράξενο λόγο, ποτέ δεν κάνουμε τον συνδυσασμό στο σπίτι. Ούτε και η μάνα μου τον έκανε. Το μόνο που κάνει καμμιά φορά η σύζυγος είναι να βράζει (ή τηγανίζει, ανάλογα με τον τύπο) κανένα λουκάνικο που έμεινε ορφανό από άλλη φορά, έτσι σαν "βελτίωση συσσιτίου". Αλλά και πάλι δεν γουστάρω, τα φασολάκια μ' αρέσουν σκέτα και τα θεωρώ ιδανικό λαδερό για μέρα χωρίς κρέας.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24647
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 14 Νοέμ 2023, 09:35

Isildur έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 09:29
foscilis έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 08:19
hellegennes έγραψε:
13 Νοέμ 2023, 23:04


Μιλάμε για ίδιες μερίδες.



Από εκεί που προκύπτει ότι είναι Α΄ ποιότητας τα υλικά της ψαρόσουπας που κάνει 15 ευρώ.

Σήμερα έκανα φασολάκια με κρέας. + ψωμί, ελιές και τυρί. 8 μερίδες. Κόστος 42 ευρώ ή 5,25 ανά μερίδα.
Το γνωστο φτωχικο φαγητο "φασολακια με κρεας"
Για κάποιον παράξενο λόγο, ποτέ δεν κάνουμε τον συνδυσασμό στο σπίτι.
Επειδή και τα δύο έχουν πρωτεϊνη. Είναι κλασική υπερβολή που μετατρέπει 2 υγιεινά (από μόνα τους) φαγητά σε μια βόμβα θερμίδων και χοληστερίνης.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70756
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Νοέμ 2023, 09:36

hellegennes έγραψε:
13 Νοέμ 2023, 23:04
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Νοέμ 2023, 09:53
hellegennes έγραψε:
12 Νοέμ 2023, 23:05

Μια πίτσα κάνει γύρω στα 10 ευρώ, μια αντίστοιχη ψαρόσουπα (με κωλόψαρο) τουλάχιστον 15.
Το ζητούμενο είναι πόσες μερίδες βγάζει η ψαρόσουπα και η πίτσα.
Μιλάμε για ίδιες μερίδες.
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Νοέμ 2023, 09:53
Επίσης δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει ότι τα υλικά της πίτσας (ή οποιουδήποτε "έτοιμου" προϊόντος) είναι πρώτης ποιότητας.
Από εκεί που προκύπτει ότι είναι Α΄ ποιότητας τα υλικά της ψαρόσουπας που κάνει 15 ευρώ.

Σήμερα έκανα φασολάκια με κρέας. + ψωμί, ελιές και τυρί. 8 μερίδες. Κόστος 42 ευρώ ή 5,25 ανά μερίδα.
Δεν έγραψα κάπου ότι είναι Α ή Β ποιότητας τα υλικά της ψαρόσουπας. Τον προσδιορισμό "κωλόψαρο" δεν κατάλαβα. Γιατί άλλο είναι το φτηνό και άλλο το ψιλοχαλασμένο ψάρι.

Η διαφορά μεταξύ σπιτικού και έτοιμου φαγητού είναι ότι στην πρώτη περίπτωση, τα υλικά που χρησιμοποιούνται για το φαγητό, τα βλέπεις.

Και αν σ' ενδιαφέρει η στοιχειώδης οικονομική διαχείριση, δεν θα κάνεις φασολάκια με κρέας γιατί είναι "ακριβά" και τα δύο. Θα κάνεις κρέας με μακαρόνια/ρύζι/πατάτες κλπ και τα φασολάκια θα τα κάνεις σκέτα ή με πατάτες κλπ, θα κάνεις σουτζουκάκια με κριθαράκι, σαρδέλες στο φούρνο, καρμπονάρα κλπ

Εγώ ας πούμε χθες έκανα κοτόσουπα, το κόστος ήταν σίγουρα κάτω από 10 ευρώ.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 14 Νοέμ 2023, 09:41

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 09:36
hellegennes έγραψε:
13 Νοέμ 2023, 23:04
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Νοέμ 2023, 09:53


Το ζητούμενο είναι πόσες μερίδες βγάζει η ψαρόσουπα και η πίτσα.
Μιλάμε για ίδιες μερίδες.
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Νοέμ 2023, 09:53
Επίσης δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει ότι τα υλικά της πίτσας (ή οποιουδήποτε "έτοιμου" προϊόντος) είναι πρώτης ποιότητας.
Από εκεί που προκύπτει ότι είναι Α΄ ποιότητας τα υλικά της ψαρόσουπας που κάνει 15 ευρώ.

Σήμερα έκανα φασολάκια με κρέας. + ψωμί, ελιές και τυρί. 8 μερίδες. Κόστος 42 ευρώ ή 5,25 ανά μερίδα.
Δεν έγραψα κάπου ότι είναι Α ή Β ποιότητας τα υλικά της ψαρόσουπας. Τον προσδιορισμό "κωλόψαρο" δεν κατάλαβα. Γιατί άλλο είναι το φτηνό και άλλο το ψιλοχαλασμένο ψάρι.

Η διαφορά μεταξύ σπιτικού και έτοιμου φαγητού είναι ότι στην πρώτη περίπτωση, τα υλικά που χρησιμοποιούνται για το φαγητό, τα βλέπεις.

Και αν σ' ενδιαφέρει η στοιχειώδης οικονομική διαχείριση, δεν θα κάνεις φασολάκια με κρέας γιατί είναι "ακριβά" και τα δύο. Θα κάνεις κρέας με μακαρόνια/ρύζι/πατάτες κλπ και τα φασολάκια θα τα κάνεις σκέτα ή με πατάτες κλπ, θα κάνεις σουτζουκάκια με κριθαράκι, σαρδέλες στο φούρνο, καρμπονάρα κλπ

Εγώ ας πούμε χθες έκανα κοτόσουπα, το κόστος ήταν σίγουρα κάτω από 10 ευρώ.
Κανόνισε, να ανακαλύψω μετά από τόσα χρόνια, ότι είσαι η γυναίκα μου... :011:


:lol:
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

40τακατο της ζωής μ σπατάλησα
Δημοσιεύσεις: 2286
Εγγραφή: 15 Σεπ 2023, 00:39

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 40τακατο της ζωής μ σπατάλησα » 14 Νοέμ 2023, 09:44

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 09:36
Και αν σ' ενδιαφέρει η στοιχειώδης οικονομική διαχείριση, δεν θα κάνεις φασολάκια με κρέας γιατί είναι "ακριβά" και τα δύο
έχω καιρό να ακούσω τέτοια κοτσάνα

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70756
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Νοέμ 2023, 09:45

Isildur έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 09:41
Κανόνισε, να ανακαλύψω μετά από τόσα χρόνια, ότι είσαι η γυναίκα μου... :011:

:lol:
Μη μου λες τέτοια γιατί θ' αρχίσω να πιστεύω κι εγώ στα παράλληλα σύμπαντα.

Ξέρεις γιατί έκανα κοτόσουπα; Γιατί έχει κι ο γιός κόβιντ με τα ίδια ακριβώς συμπτώματα με τον δκο σου. Κι εγώ προς το παρόν παραμένω αρνητική. :lol::lol::P
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 14 Νοέμ 2023, 09:56

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 09:45
Isildur έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 09:41
Κανόνισε, να ανακαλύψω μετά από τόσα χρόνια, ότι είσαι η γυναίκα μου... :011:

:lol:
Μη μου λες τέτοια γιατί θ' αρχίσω να πιστεύω κι εγώ στα παράλληλα σύμπαντα.

Ξέρεις γιατί έκανα κοτόσουπα; Γιατί έχει κι ο γιός κόβιντ με τα ίδια ακριβώς συμπτώματα με τον δκο σου. Κι εγώ προς το παρόν παραμένω αρνητική. :lol::lol::P
Κλείνω το τάμπλετ κι έρχομαι μέσα να τα πούμε, καλά; :lol:
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70756
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Νοέμ 2023, 09:58

Isildur έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 09:56
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 09:45
Isildur έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 09:41
Κανόνισε, να ανακαλύψω μετά από τόσα χρόνια, ότι είσαι η γυναίκα μου... :011:

:lol:
Μη μου λες τέτοια γιατί θ' αρχίσω να πιστεύω κι εγώ στα παράλληλα σύμπαντα.

Ξέρεις γιατί έκανα κοτόσουπα; Γιατί έχει κι ο γιός κόβιντ με τα ίδια ακριβώς συμπτώματα με τον δκο σου. Κι εγώ προς το παρόν παραμένω αρνητική. :lol::lol::P
Κλείνω το τάμπλετ κι έρχομαι μέσα να τα πούμε, καλά; :lol:
:lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 14 Νοέμ 2023, 10:05

40τακατο της ζωής μ σπατάλησα έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 09:44
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 09:36
Και αν σ' ενδιαφέρει η στοιχειώδης οικονομική διαχείριση, δεν θα κάνεις φασολάκια με κρέας γιατί είναι "ακριβά" και τα δύο
έχω καιρό να ακούσω τέτοια κοτσάνα
Τα κοτσάνια τα κόβουμε. Εκτός κι αν πάρεις έτοιμα καθαρισμένα, που τα έχει κόψει άλλος.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

40τακατο της ζωής μ σπατάλησα
Δημοσιεύσεις: 2286
Εγγραφή: 15 Σεπ 2023, 00:39

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 40τακατο της ζωής μ σπατάλησα » 14 Νοέμ 2023, 10:36

Isildur έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 10:05
40τακατο της ζωής μ σπατάλησα έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 09:44
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 09:36
Και αν σ' ενδιαφέρει η στοιχειώδης οικονομική διαχείριση, δεν θα κάνεις φασολάκια με κρέας γιατί είναι "ακριβά" και τα δύο
έχω καιρό να ακούσω τέτοια κοτσάνα
Τα κοτσάνια τα κόβουμε. Εκτός κι αν πάρεις έτοιμα καθαρισμένα, που τα έχει κόψει άλλος.
έχει κόψει καπίστρι η δαπιτομάνα από την ανάγκη της να την πει στον εκάστοτε συνομιλητή της. Ότι μπορείς να πάρεις μισή και μισή ποσότητα από φασολάκια και κρέας αντί για Χ από το ένα, ότι το κρέας θα μαγειρευτεί στο σκεύος και με το κόστος που θα χάλαγες ούτως ή άλλως για τα φασολάκια σκέτα, ότι θα σε κρατήσει περισσότερες ώρες χορτάτο ή θα σου μείνει για αύριο, δεν σκέφτηκε τίποτα από όλα αυτά. Μόνο για τέτοια :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: είναι

υγ
Isildur έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 09:56

Κλείνω το τάμπλετ κι έρχομαι μέσα να τα πούμε, καλά; :lol:

αυτό ακούστηκε αρκετά πρόστυχο. Τέλος πάντων στο θέμα μας:

Feindflug
Isildur έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 09:41
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 09:36
Εγώ ας πούμε χθες έκανα κοτόσουπα, το κόστος ήταν σίγουρα κάτω από 10 ευρώ.[/size][/b][/color]
Κανόνισε, να ανακαλύψω μετά από τόσα χρόνια, ότι είσαι η γυναίκα μου... :011:


:lol:
μήπως αναρωτιέσαι και αν είναι η γυναίκα σου επειδή κατέβασε τα χειμερινά από την ντουλάπα και τις προάλλες άλλαξε και την ώρα στα ρολόγια, ρε τύπε;

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24900
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 14 Νοέμ 2023, 10:37

foscilis έγραψε:
10 Νοέμ 2023, 19:06
Να κόψει τα τσιγάρα ούτε λόγος η βρωμύλω, παρ' όλο που έτσι θα είχε για 8 επισκέψεις στον παιδίατρο, 10 λίτρα λάδι και 20 κιλά φέτα χωρίς να χρειαστεί να κλαφτεί σε κανέναν.
:goodpost:

40τακατο της ζωής μ σπατάλησα
Δημοσιεύσεις: 2286
Εγγραφή: 15 Σεπ 2023, 00:39

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 40τακατο της ζωής μ σπατάλησα » 14 Νοέμ 2023, 10:46

Isildur έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 09:29
Για κάποιον παράξενο λόγο, ποτέ δεν κάνουμε τον συνδυσασμό στο σπίτι. Ούτε και η μάνα μου τον έκανε. Το μόνο που κάνει καμμιά φορά η σύζυγος είναι να βράζει (ή τηγανίζει, ανάλογα με τον τύπο) κανένα λουκάνικο που έμεινε ορφανό από άλλη φορά, έτσι σαν "βελτίωση συσσιτίου". Αλλά και πάλι δεν γουστάρω, τα φασολάκια μ' αρέσουν σκέτα και τα θεωρώ ιδανικό λαδερό για μέρα χωρίς κρέας.
αν με το κρέας εννοείς χοιρινό ή κοτόπουλο, ναι δεν πάνε
λουκάνικο με υγιεινό φαγητό όντως φοριέται πολύ αλλά κατά την γνώμη μου είναι λάθος, χαραμίζεις μια μέρα που θα πας στον παράδεισο της ορθής δίαιτας χωρίς ιδιαίτερο κέρδος. Ένα λουκάνικο αξίζει είτε να είναι ιδιαίτερου μερακίου και να λάβει θέση εμπροσθοφυλακής σε ένα μπάρμπεκιου, είτε σε μία κόκκινη σάλτσα και να φας ανθρώπινα 2 πιάτα μακαρόνια αντί για 4. Αλλά άκουσε με σε αυτό: δοκίμασε γίδα βραστή με φασολάκια τσαουλιά άγρια, πιθανόν να θέλουν διαφορετικές ώρες αλλά το αποτέλεσμα είναι αυτό που χρυσοπληρώνεις στα γκουρμέ (χωρίς συνήθως να το λαμβάνεις): αλληλοσυμπλήρωση γεύσεων, αντίθεση υφής, κορύφωση ηδονής και κωλοβιδωτό που θα έλεγε και ο Ναύτης



Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών